Temat interpretacji
Dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 kwietnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni pozostaje obecnie właścicielką lokalu użytkowego, który to lokal użytkowy (dalej "Lokal") został przez nią nabyty w roku 2008. Podstawą nabycia było zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu o innym przeznaczeniu niż mieszkalne (użytkowego) i przeniesienia jego własności na rzecz członka spółdzielni. Nabycie ww. Lokalu nastąpiło do majątku prywatnego, osobistego Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni jest wykazana w księdze wieczystej przedmiotowej nieruchomości jako jedyna właścicielka Lokalu. Nabycie te nastąpiło bez podatku VAT.
Wnioskodawczyni jest obecnie również wspólniczką spółki cywilnej ("Spółka Cywilna"), a umowa tej spółki została zawarta przez Wnioskodawczynię z jej córką. Córka Wnioskodawczyni nie jest współwłaścicielką Lokalu, a jedynie drugą wspólniczką Spółki Cywilnej.
Poza tą działalnością Wnioskodawczyni nie prowadzi żadnej innej działalności gospodarczej, w szczególności, której przedmiotem byłby obrót nieruchomościami.
Zgodnie z treścią umowy ww. Spółki Cywilnej:
1) Wnioskodawczyni oddała Lokal Spółce Cywilnej do nieodpłatnego używania z prawem do najmu lub dzierżawy do dnia 31 grudnia 2022 r., 2) posiada udział w zysku i stratach Spółki Cywilnej w wartości 30 %. Pozostałe 70% udziału w zyskach i stratach Spółki Cywilnej przypisane jest do córki Wnioskodawczyni.
Od daty przekazania do nieodpłatnego używania Spółka Cywilna udostępnia lokal najemcy za odpowiednim wynagrodzeniem. Spółka Cywilna wykazuje jako przedmiot przeważającej działalności PKD 68.20.Z "Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi". Ani Wnioskodawczyni ani Spółka Cywilna nigdy nie zajmowały się nabywaniem i sprzedażą nieruchomości czyli obrotem nieruchomościami.
Spółka Cywilna nigdy nie ujmowała i nie ujmuje nadal ww. Lokalu w ewidencji środków trwałych ani też nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych do wartości początkowej ww. Lokalu. Lokal ten bowiem nie jest przedmiotem własności lub współwłasności Spółki Cywilnej. Spółka Cywilna korzysta z przedmiotowego Lokalu tylko na podstawie ww. umowy użyczenia, zatem nie miała podstaw prawnych do ujęcia ww. Lokalu w swojej ewidencji środków trwałych.
Wnioskodawczyni rozważa obecnie sprzedaż Lokalu podmiotowi trzeciemu. Wyjaśnienia wymaga w tym zakresie sposób opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu ze sprzedaży Lokalu.
Pytanie
Czy planowana sprzedaż Lokalu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku z tym, że od końca roku, w którym Wnioskodawczyni nabyła Lokal minęło więcej niż 5 lat?
Pani stanowisko w sprawie
Uważa Pani, że planowana sprzedaż Lokalu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku z tym, że od końca roku w którym nabyła Pani Lokal minęło więcej niż 5 lat. Nadto w Pani przekonaniu nie zachodzą podstawy do uznania przychodu ze sprzedaży Lokalu jako przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (tekst jedn. Dz. z 2021, poz. 1128 ze zm. - dalej u.p.d.f.).
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8) lit. a) u.p.d.f. "1. Źródłami przychodów są: (...) 8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...)".
Jak zatem wynika z zacytowanego przepisu Ustawy, o ile: 1) sprzedaż nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, a zatem jest to sprzedaż majątku prywatnego i 2) jest ona dokonywana po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym doszło do nabycia przedmiotowej nieruchomości, to jej sprzedaż pozostaje neutralna podatkowo pod kątem podatku dochodowego od osób fizycznych.
W analizowanym stanie faktycznym, zamierza Pani dokonać sprzedaży majątku prywatnego, nabytego znacząco wcześniej niż przed 5 laty, bo w roku 2008. Nadto ani Pani ani też nawet Spółka Cywilna, której jest wspólnikiem nie prowadziły w przeszłości ani też nie prowadzą osobiście działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Z tych przyczyn planowana sprzedaż Lokalu powinna pozostawać dla Pani neutralna podatkowo.
Nie można również przyjąć, aby przychód ze sprzedaży Lokalu stanowił przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1) u.p.d.f.
Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3) u.p.d.f. "Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia: (...) 3) składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat" Przepis ten w powiązaniu z art. 10 ust. 3 u.p.d.f. wskazuje, że także przychody ze zbycia lokali innych niż mieszkalne mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym ale dotyczy to wyłącznie składników majątkowych, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1) u.p.d.f.
Ww. przepis art. 14 ust. 2 pkt 1) u.p.d.f. wskazuje natomiast wyraźnie, że: "Przychodem z działalności gospodarczej są również: 1) przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących: a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł, c) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, d) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio".
Zaznaczyć trzeba, że o ile Lokal był wykorzystywany w Spółce Cywilnej, której wspólnikiem pozostawała Wnioskodawczyni, to ww. Lokal nie był środkiem trwałym, który był ujęty lub też generalnie podlegałby ujęciu w ewidencji środków trwałych Spółki Cywilnej.
Wskazać należy, że zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1) u.p.d.f. "1. Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: 1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, (...) – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi".
Aby zatem dany środek trwały w postaci nieruchomości, był faktycznym środkiem trwałym firmy to musi - poza innymi warunkami - stanowić przedmiot własności lub współwłasności podmiotu - w analizowanym przypadku Spółki Cywilnej. Natomiast jak wskazano na wstępie, Spółka Cywilna posiadała jedynie prawo obligacyjne do korzystania z Lokalu udzielone jej przez Panią.
W konsekwencji w braku prawa własności czy współwłasności po stronie Spółki Cywilnej - Spółka Cywilna nie mogła w ogóle (nawet gdyby chciała) ujmować ww. Lokalu w ewidencji środków trwałych. W związku z powyższym warunek z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) u.p.d.f. absolutnie nie mógł zostać zrealizowany.
Skoro Lokal nie mógł zostać ujęty w ewidencji środków trwałych Spółki Cywilnej - wobec niewypełnienia przesłanki z art. 14 ust. 2 pkt 1) lit. a) u.p.d.f. - to tym samym przychód ze sprzedaży Lokalu nie może być traktowany u Pani jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Podsumowanie:
Podsumowując, wobec faktu, że:
1)sprzedaż Lokalu nie następuje w ramach Pani działalności gospodarczej,
2)przedmiotem sprzedaży pozostaje Lokal nabyty wcześniej niż 5 lat licząc od końca roku, w którym został nabyty,
3)przychód ze sprzedaży Lokalu nie może być traktowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej wobec niespełnienia warunków z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) u.p.d.f.
- sprzedaż przedmiotowego Lokalu nie będzie rodzić dla Pani jakichkolwiek skutków podatkowych.
Potwierdzają to także interpretacje podatkowe: Np. z interpretacji Dyrektora KIS z dnia 3 grudnia 2019 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.412.2019.3 DJD wynika, że: "W świetle powyższego wskazać należy, że oddanie nieruchomości do nieodpłatnego używania i wykorzystywanie do celów prowadzonej działalności gospodarczej nie powoduje wniesienia tego prawa do majątku wspólnego Spółki cywilnej (majątku stanowiącego własność wspólną wspólników spółki cywilnej), co oznacza, że właścicielem pozostaje wyłącznie wspólnik wnoszący grunt/nieruchomość do używania. W konsekwencji, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, które nie zostały uprzednio wniesione do spółki jako składnik majątku, a jedynie oddane do nieodpłatnego używania i wykorzystywane do celów prowadzonej działalności gospodarczej w ramach tej spółki, zastosowanie będą miały przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem nie powstanie przychód określony w art. 14 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy. Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie doszło do wniesienia Nieruchomości do Spółki cywilnej. Spółka tylko wykorzystywała Nieruchomość do prowadzenia w niej działalności gospodarczej. Sam fakt korzystania z nieruchomości, będącej współwłasnością Wnioskodawcy, przez Spółkę cywilną, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, nie powoduje, że w momencie sprzedaży uzyska On przychód z działalności gospodarczej. Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w Nieruchomości należy rozpatrywać na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy. Zatem z uwagi na to, że od nabycia udziału w Nieruchomości upłynął pięcioletni okres, o którym mowa w tym przepisie, jego odpłatne zbycie nie spowoduje powstania zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych". Zaznaczyć należy, że interpretacja ta obejmowała analogiczny stan faktyczny jak objęty niniejszym Wnioskiem.”
Podobnie wypowiedział się także Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 13 lipca 2018 r. sygn. 0115-KDIT3.4011.258.2018.2.DB: "Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług medycznych oraz sprzedaży książek, jest czynnym podatnikiem VAT. Oprócz działalności jest także wspólnikiem spółki cywilnej w zakresie świadczenia usług medycznych. Dodatkowo prywatnie rozlicza najem lokalu użytkowego na ryczałcie (8,5%). Lokal ten stanowi prywatny majątek Wnioskodawczyni, nigdy nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy. W kosztach firmy nie były ewidencjonowane wydatki na ulepszenie/remont ww. lokalu. Lokal ten jest wynajmowany przez podatnika spółce cywilnej, w której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem oraz innym podmiotom gospodarczym świadczącym usługi medyczne w tym lokalu. Część lokalu wykorzystywana jest pomocniczo również dwa razy w tygodniu przez podatnika do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Wykorzystywanie lokalu do działalności gospodarczej podatnika stanowi ułamkową część jego przydatności. Lokal został zakupiony do majątku osobistego Wnioskodawczyni poprzez nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w 1994 r. W 2010 r. dokonano ustanowienia odrębnej własności lokalu użytkowego oraz przeniesienia jego własności na Wnioskodawczynię. W związku ze zmianą miejsca zamieszkania oraz miejsca interesów życiowych Wnioskodawczyni zmuszona jest do sprzedaży majątku osobistego.
Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przytoczone przepisy prawne należy stwierdzić, że jeżeli w istocie lokal użytkowy jest wykorzystywany przez Wnioskodawczynię tylko pomocniczo w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej w sposób przedstawiony we wniosku, jednakże nie stanowi składnika majątkowego tej działalności, a jedynie majątek prywatny, niezwiązany z działalnością gospodarczą - to nie spełnia on warunków pozwalających uznać go za środek trwały w rozumieniu art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co za tym idzie, przychód uzyskany ze sprzedaży tego lokalu nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy. Do odpłatnego zbycia lokalu użytkowego zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy.
W związku z tym, że sprzedaż lokalu użytkowego nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie, to przychód uzyskany ze sprzedaży tego lokalu nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Przepis ten ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. przez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania czy też zaniechanie poboru podatku).
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierają specyfikację źródeł przychodów, na podstawie których następuje przypisanie konkretnego przychodu do źródła przychodu. Przypisanie do konkretnego źródła przychodów jest istotne, ponieważ w zależności od ustalenia źródła przychodów, dla tego przychodu powstają dalsze skutki podatkowe prowadzące do obliczenia uzyskanego dochodu lub poniesionej straty w danym okresie rozliczeniowym.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:
– pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
– odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (pkt 8).
Zatem przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie tej regulacji nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
- odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
- zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
W myśl art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Natomiast na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Stosownie do art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.
Z treści przytoczonych przepisów jednoznacznie zatem wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku, do których odnosi się art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że nieruchomość opisaną we wniosku nabyła Pani w 2008 roku do majątku prywatnego. Nieruchomość została oddana spółce cywilnej do nieodpłatnego używania. Lokal użytkowy nigdy nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki cywilnej, nie dokonywano w spółce cywilnej odpisów amortyzacyjnych z tego tytułu. Rozważa Pani sprzedaż lokalu użytkowego podmiotowi trzeciemu.
Wątpliwości Pani dotyczą kwestii, czy dochód ze sprzedaży opisanej we wniosku nieruchomości powinien zostać zaliczony do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku odpłatnego zbycia ww. nieruchomości, która nie została uprzednio wniesiona do spółki cywilnej jako składnik majątku, a jedynie lokal użytkowy został oddany do nieodpłatnego używania spółce cywilnej – będą miały zastosowanie przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też nie powstanie przychód określony w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Nieruchomość opisana we wniosku nie stanowi bowiem majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej, lecz jest Pani majątkiem prywatnym.
Z opisu sprawy wynika też, że lokal użytkowy nabyła Pani w 2008 roku. Zatem upłynął już pięcioletni termin, liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, a to oznacza, że Pani dochód ze sprzedaży tej nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zatem – dochód ze sprzedaży lokalu użytkowego z majątku prywatnego powinien zostać zaliczony do źródła przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie tej regulacji nie powstanie, ponieważ odpłatne zbycie będzie miało miejsce po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Panią tej nieruchomości.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy :
‒zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).