Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna - IP BOX
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z 13 czerwca 2022 r., który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 1 sierpnia 2022 r. (data wpływu 3 sierpnia 2022r.). oraz 1 sierpnia 2022 r. (data wpływu 1 września 2022 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Działalność polega na świadczeniu usług informatycznych/programistycznych głównie dla kilku podmiotów gospodarczych w różnym okresie czasu:
1)w okresie ...2019 - ....2020
Kontrahent (…….),
2)w okresie ....2020 - ...2020
Kontrahent: (……),
3)w okresie ....2021 - ....2021
Kontrahent: (…..),
4)w okresie ...2021 - do teraz
Kontrahent (……).
Przy realizacji usług programistycznych Wnioskodawca używa nowoczesnych technologii takich jak:
-Języki programowania: (…..);
-Technologie / (…..);
-Bazy danych: (…..).
W szczegółowy zakres usług Wnioskodawcy realizowanych przez Wnioskodawcę na rzecz wyżej wymienionego podmiotu gospodarczego (Klienta) wchodzi świadczenie usług informatycznych - tj. analizowanie, projektowanie, wykonywanie, dokumentowanie oraz rozwijanie dokumentacji analitycznej i projektowo-technicznej w celu wytworzenia kodu źródłowego. W zakresie usług świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz wyżej wymienionego Klienta wchodzi również wykonanie testów jednostkowych w celu przetestowania wytworzonego kodu źródłowego, a następnie wprowadzenie poprawek do wcześniej wytworzonego kodu źródłowego i dokumentacji projektowej.
W zależności od Klienta - Wnioskodawca posiada inny zakres świadczenia usług opisany w zawartej z nim umowie.
Ad. 1
(…..). - Umowa o świadczeniu usług programistycznych
a.Tworzenie programów i aplikacji przeglądarkowych przy użyciu specjalistycznego języka programowania;
b.Rozwijanie wcześniej utworzonych aplikacji;
c.Rozwijanie systemów baz danych;
d.Wyszukiwanie i usuwanie błędów powstałych w trakcie pisania kodu;
e.Testowanie oprogramowania;
f.Pisanie dokumentacji użytkowej i technicznej;
g.Wycenianie projektów;
Ad . 2
(…..). - Umowa o świadczeniu usług programistycznych
a.Tworzenie programów i aplikacji przeglądarkowych przy użyciu specjalistycznego języka programowania;
b.Rozwijanie systemów baz danych;
c.Wyszukiwanie i usuwanie błędów powstałych w trakcie pisania kodu;
d.Testowanie oprogramowania;
e.Pisanie dokumentacji użytkowej i technicznej;
f.Wprowadzanie i modyfikacja danych na zlecenie Usługodawcy.
Ad. 3
(…..). - Umowa o świadczeniu usług programistycznych
a.Tworzenie programów i aplikacji przeglądarkowych przy użyciu specjalistycznego języka programowania;
b.Rozwijanie systemów baz danych;
c.Wyszukiwanie i usuwanie błędów powstałych w trakcie pisania kodu;
d.Testowanie oprogramowania;
e.Pisanie dokumentacji użytkowej i technicznej;
f.Wprowadzanie i modyfikacja danych na zlecenie Usługodawcy.
Ad 4
(…..). - Umowa współpracy
a.realizowanie projektów umożliwiających osiągnięcie celu projektu w założonym terminie i zakresie;
b.projektowanie aplikacji i bazy danych, w tym: tworzenie szablonów aplikacji, programowanie aplikacji, programowanie testów automatycznych;
c.projektowanie nowych aplikacji informatycznych oraz rozwój istniejących aplikacji informatycznych w szczególności: udział w tworzeniu dokumentacji technicznej i instrukcji obsługi, współpraca z jednostkami organizacyjnymi Spółki oraz jej kontrahentami zewnętrznymi, tworzenie zestawień exportów i importowanie danych oraz weryfikacja zgodności danych pomiędzy bazami, wdrażanie i utrzymywanie polityki bezpieczeństwa w wytwarzanych systemach informatycznych Spółki.
Efektem wytworzonych prac jest utwór w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Efektem wytworzonych prac przez Wnioskodawcę na rzecz Klienta jest dokumentacja projektowa oraz opracowany kod źródłowy, wytworzony przy użyciu nowoczesnych technologii dalej jako "produkt końcowy".
Realizowana usługa przez Wnioskodawcę podzielona jest na etapy:
I.opracowanie projektu, koncepcji, zastosowania oraz wymagań i specyfikacji końcowego produktu;
II.prototypowanie (stworzenie prototypu produktu końcowego poprzez dobór technologii i ustalenie architektury aplikacji lub strony internetowej);
III.zakończenie prac i stworzenie produktu końcowego (aplikacji lub strony internetowej).
Wytwarzana przez Wnioskodawcę dokumentacja projektowa oraz kod źródłowy podlegają ochronie prawnej na podstawie zapisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 1994 r. nr 24, poz. 83) - spełniają one definicję "utworu" w myśl przytoczonej Ustawy.
Dokumentacja projektowa oraz kod źródłowy, o których mowa we wniosku, zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, która podejmowana jest w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wnioskodawca zgodnie z treścią umowy zawartej ze swoim Klientem przenosi na ten podmiot prawa autorskie majątkowe do utworów powstałych podczas wykonywania tejże umowy bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń woli z chwilą przejęcia utworów wytworzonych przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca przenosi również na wyżej wymieniony podmiot wszystkie prawa zależne i pokrewne, bez ograniczeń czasowych i terytorialnych.
Sprzedaż wskazanych we wniosku praw następuje w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochodem z wytworzonego i ulepszanego (rozwijanego) kwalifikowanego prawa własności intelektualnej są dochody osiągnięte przez Wnioskodawcę z tytułu kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu (sprzedaż usług informatycznych na rzecz Klienta).
Wnioskodawca nie prowadzi ksiąg rachunkowych. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w związku z tym wykazuje wymagane przepisami informacje w odrębnej ewidencji. Prowadzona odrębna ewidencja pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przypadających na ww prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Wnioskodawca prowadzi na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, zgodną z wymogami zawartymi w art. 30cb ust 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodatkowa, odrębna ewidencja jest prowadzona w sposób usystematyzowany, ciągły.
Dokumentacja projektowa oraz kod źródłowy, o których mowa we Wniosku stanowią utwory podlegające ochronie prawnej na podstawie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019r., poz. 1231, z późniejszymi zmianami).
W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca opracowuje nowe lub ulepszone usługi, niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej.
Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Niego czynności opisane we wniosku.
Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą.
Wnioskodawca wykonuje czynności związane z powyżej opisaną umową o świadczeniu usług w dowolnie wybranym przez siebie miejscu - brak jest bezpośredniego nadzoru ze strony Klienta Wnioskodawcy.
Wnioskodawca niniejszym oświadcza, że nie toczy się wobec niego żadne postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani czynności sprawdzające w zakresie podatku PIT (podatku dochodowego od osób fizycznych) za jakikolwiek okres.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Pod pojęciem działalności gospodarczej, chodzi o całość działań realizowanych przez Wnioskodawcę w ramach wskazanych we wniosku umów z Kontrahentami.
W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca samodzielnie prowadził i będzie prowadzić prace rozwojowe. W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca nie prowadzi badań naukowych w myśl art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca samodzielnie prowadził i będzie prowadzić prace rozwojowe w myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace rozwojowe są realizowane przez Wnioskodawcę od: ...2019 - teraz.
Celem realizacji prac rozwojowych było wytworzenie programu komputerowego (dokumentacji projektowej oraz kodu źródłowego), podlegającego ochronie prawnej na podstawie Art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Prace rozwojowe realizowane przez Wnioskodawcę zakończone zostały pozytywnym wynikiem. Wynik prac jest w ustalonej formie, tj. w formie kompletnej dokumentacji projektowej oraz kodu źródłowego.
Wnioskodawca w wyniku prac rozwojowych zaprojektował i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę. Wnioskodawca oferuje produkty, procesy lub usługi będące wynikiem prac rozwojowych w swojej działalności gospodarczej.
W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca zaprojektował/zaprojektuje nowy, ulepszony produkt lub usługę. Produkt lub usługa wytworzona przez Wnioskodawcę, będąca efektem prac rozwojowych, oferowana jest przez Wnioskodawcę w ramach jego działalności gospodarczej.
Wnioskodawca wytwarza programy komputerowe, podlegające ochronie prawnej na podstawie Art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie prowadzi prac o innym charakterze, niż prace rozwojowe opisane powyżej w niniejszym piśmie.
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.
Pod pojęciem dokumentacja projektowa oraz kod źródłowy Wnioskodawca rozumie wytworzenie programu komputerowego (dokumentacji projektowej oraz kodu źródłowego), podlegającego ochronie prawnej na podstawie Art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Każde niżej wymienione oprogramowanie posiada swoje indywidualne algorytmy realizujące odpowiednie cele i procesy do których zostają przeznaczone.
I.Oprogramowanie do przeprowadzania audytów RODO, przeprowadzania analizy ryzyka i DPIA (ocena skutków dla ochrony danych). Przeznaczona dla organizacji, które są zobowiązane do dostosowania, nadzorowania i weryfikacji poprawności działania systemu ochrony danych osobowych. Za pomocą aplikacji można zinwentaryzować procesy oraz dokumentację, samodzielnie wykonać audyt, ocenić skutki przetwarzania (…..) oraz oszacować ryzyko. Aplikacja prowadzi krok po kroku do raportu zgodności oraz raportu z analizy ryzyka i (….) (generuje raporty końcowe).
II.Oprogramowanie do wyceny nieruchomości. System służący do gromadzenia i przetwarzania szczegółowych danych (……). W szczególności zawiera dane transakcyjne oraz powala na ich podstawie dokonać wyceny nieruchomości. Wszystkie dane odnośnie wyceny są wyliczane, a wyniki są zapisywane w systemie dla klienta końcowego - zamawiającego (np. bank udzielający kredyt hipoteczny).
III.Oprogramowania platformy łączącej pośredników w obrocie nieruchomości oraz deweloperów. Projekt zakładał utworzenie portalu do pośredników oraz deweloperów, systemu (….) - do wewnętrznego zarządzania firmą oraz portalu z nieruchomościami dla użytkowników nabywających/zainteresowanych nieruchomością.
IV.Oprogramowanie typu system (…..) dla dynamicznie rozwijającej się grupy firm zajmujących się doradztwem z zakresu nieruchomości i finansów, zarządzania procesem sprzedaży oraz realizacją inwestycji mieszkaniowych.
V.Oprogramowanie międzynarodowej platformy dla inwestorów i projektów biznesowych z potencjałem dynamicznego wzrostu, poszukujących finansowania dla biznesu.
VI.Oprogramowanie do wyceny projektów, kalkulacji kosztów projektów i klientów.
VII.Oprogramowanie typu (….), pozwalające zarządzać klientami według logiki biznesowej, wspierające sprzedaż, możliwość generowania dokumentów do dalszych procesów sprzedażowych, przeprowadzania kampanii marketingowych poprzez wykorzystanie komunikacji urządzeń końcowych oraz komunikację elektroniczną, zbudowanie narzędzi do importowania danych i eksportowanie wybranych danych z systemu.
VIII.Oprogramowanie dopasowujące zintegrowane z platformą kancelarie prawne do potrzeb klienta w oparciu o algorytm. Aplikacja tworząca dokumenty oraz umożliwiająca komunikację pomiędzy kancelarią prawną, a klientem.
IX.Oprogramowanie jako platforma ogłoszeniowa, umożliwiająca dodawanie, wyszukiwanie, modyfikowanie oraz płatność za usługi płatne, zawierająca mechanizm samoczynnego importowania ofert pośredników i deweloperów nieruchomości poprzez integrację systemów, w sposób automatyczny przygotowująca format danych ofert do druku gazety lokalnej.
X.Oprogramowanie umożliwiające sprzedaż produktów (usług finansowych i ubezpieczeniowych) poprzez dostosowywanie właściwości produktu w sposób skalowalny do kosztu przy użyciu algorytmów. Używane przez sprzedawców wykorzystujących komunikację telefoniczną.
XI.Oprogramowanie komunikujące się z zewnętrznymi dostawcami danych, pobierające dane o zadłużeniu, weryfikujące tożsamość i przetwarzające dane przez algorytm.
Dokumentacja oraz kod źródłowy zawsze są efektem prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wytworzone utwory przez Wnioskodawcę zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Nie są one efektem pracy wymagającej do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry jasno określić i przewidzieć jako prace mające charakter powtarzalny. Utwory wytwarzane przez Wnioskodawcę nie są jedynie techniczną realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahentów. W każdym przypadku tworzenie przez Wnioskodawcę produktu końcowego, dokumentacji projektowej oraz kodu źródłowego wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Wnioskodawcę prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdego poszczególnego produktu końcowego, dokumentacji projektowej oraz kodu źródłowego, który jest efektem pracy Wnioskodawcy.
Efekty prac Wnioskodawcy zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, podlegającymi ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawcy przysługują osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych dokumentacji projektowych oraz kodów źródłowych.
Przysługują Wnioskodawcy osobiste i majątkowe prawa autorskie do efektów pracy, które nazywa odpowiednio „dokumentacją projektową” oraz „kodem źródłowym”.
W każdym przypadku tworzenie przez Wnioskodawcę dokumentacji projektowej oraz kodu źródłowego wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Wnioskodawcę badań naukowych lub prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wnioskodawca nie prowadzi badań naukowych. Wnioskodawca realizuje prace rozwojowe, mające na celu wytworzenie dokumentacji projektowej oraz kodu źródłowego.
Dokumentacja projektowa oraz kod źródłowy zawsze są efektem prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Wnioskodawca jest użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z rozwijanego oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej, bez zastrzeżenia wyłączności licencji (licencja niewyłączna).
W wyniku tworzenia/rozwinięcia oprogramowania tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej. Przysługują Wnioskodawcy autorskie prawa do ulepszenia/rozwinięcia oprogramowania, które podlegają ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wniosek dotyczy lat podatkowych: od ...2019
Świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie są wykonywane pod kierownictwem ani w czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności.
Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do programu komputerowego - jest to autorskie prawo do wytworzonego, w drodze prac rozwojowych, programu komputerowego.
Umowy z Kontrahentami przewidywały okresy miesięczne (stałe okresy czasowe). Zakończenie okresu rozliczeniowego nie ma/nie miało miejsca po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie.
Wartość wynagrodzenia Wnioskodawcy zależna jest od ilości pracy (ilości roboczo- godzin) poświęconych przez Wnioskodawcę na realizację danego programu komputerowego (wytworzenie dokumentacji projektowej lub kodu źródłowego).
Wnioskodawca wyodrębnia wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw majątkowych autorskich do poszczególnych efektów swojej pracy w dodatkowej ewidencji, prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca nie wyodrębnia wynagrodzenia z tytułu przeniesienia praw majątkowych autorskich do poszczególnych efektów w swojej pracy bezpośrednio na wystawionej fakturze VAT.
Przeniesienie praw autorskich i majątkowych do wytworzonej dokumentacji projektowej oraz kodu źródłowego w formie pisemnej, dokumentowej, z zachowaniem przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych dotyczących formy i trybu przeniesienia praw autorskich.
Wnioskodawca prowadzi dodatkową ewidencję od: ....2019
Koszty:
a.Odpisy amortyzacyjne jako zaliczanie do kosztów firmowych wartości samochodu jako środka trwałego oraz koszty eksploatacyjne tj. nabycie paliw silnikowych oraz płynów eksploatacyjnych, ubezpieczenie OC, serwis samochodu, opony, usługi wulkanizacyjne, myjnia samochodowa, naprawy i części zamienne, opłaty parkingowe, opłaty za przejazd autostradą, opłaty rejestracyjne, badania diagnostyczne,
b.Usługi rachunkowo-księgowe,
c.Doradztwo podatkowe, przygotowanie wniosku ORD-IN,
d.Literatura branżowa, jako zakup książek lub ebooków w celu podnoszenia kwalifikacji i umiejętności wykorzystywanych przy prowadzeniu pracy rozwojowej, poprzez poznawanie i udoskonalanie stosowanej technologii informatycznej,
(…..). Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku" w celu zwiększenia wiedzy w zakresie stosowania wzorców projektowych podczas wytwarzania algorytmów lub ich ulepszenia.
e.
-zakup komputera stacjonarnego,
-zakup urządzeń mobilnych: telefon, tablet, smartwatch,
Niezbędne do sprawdzania wyniku działań algorytmów na innych systemach operacyjnych, działających pod nimi przeglądarkach internetowych oraz rozdzielczościach ekranu.
-zakup monitora,
-zakup oprogramowania: system operacyjny, program antywirusowy,
-zakup urządzeń peryferyjnych: klawiatura, mysz, drukarka, słuchawki, kable, zasilacz, ładowarka sieciowa, listwa, baterie, pendrive, dysk (…), stacja dokującą do dysków, obudowa na dysk, (…), karta (…), czytnik kart.
w tym dzierżawa:
-serwer (….) w celu testowania wytworzonego lub ulepszonego algorytmu na serwerze zewnętrznym, przetrzymywania kopii bezpieczeństwa,
-elektroniczna skrzynka pocztowa do celów komunikacyjnych z osobami współpracującymi przy pracach rozwojowych i otrzymująca powiadomienia w przypadku błędu z wytworzonych algorytmów.
f.Dostęp do sieci Internet oraz abonament telefoniczny.
g.Wyjazdy służbowe w celu projektowania lub wdrożenia oprogramowania/algorytmu, bilety, noclegi.
h.Dokształcanie zawodowe, jest związane ściśle tylko z wytwarzaniem lub ulepszaniem oprogramowania (algorytmów), z jego testowaniem lub projektowaniem oprogramowania informatycznego, również z przygotowaniem dokumentacji technicznej. Dotyczy szkoleń, kursów i konferencji w trybie stacjonarnym i online.
-Kurs nauki technologii nierelacyjnej bazy danych (……) w celu zwiększenia wiedzy niezbędnej do wykorzystania technologii przy wykonywaniu programu komputerowego.
-Kurs (….) - tworzenie aplikacji w praktyce" w celu zwiększenia wiedzy niezbędnej do wytwarzania oprogramowania na mobilny system operacyjny (…..).
-Kurs (…..) w celu wykorzystania edytora tekstu (….) do wytworzenia algorytmu.
-Kurs (…..) w celu poprawy jakości wytwarzania algorytmów (użycie technik wytwarzania czystego kodu, niezbędnej techniki do wytwarzania optymalnego, zrozumiałego i mniej podatnego na zagrożenia algorytmu).
-Kurs (…..) w celu zwiększenia wiedzy w zakresie wykorzystywania optymalnych technik pracy nad pracami projektami informatycznymi, pracy nad dokumentacją projektową (w tym techniczną).
-Kurs (…..) w celu nauki instalacji oprogramowania, służącego do automatyzacji związanej z tworzeniem oprogramowania. W szczególności ułatwia budowanie, testowanie i wdrażanie aplikacji. Umożliwia rozwój oprogramowania w trybie ciągłej integracji i ciągłego dostarczania.
-Kurs (…..) w celu zwiększenia wiedzy wykorzystywania narzędzia do przetrzymywania dokumentacji projektowej (w tym technicznej) wraz ułatwia połączeniem narzędzia (…..) (które odpowiada za przetrzymywanie fragmentów algorytmu i wersjonuje oprogramowanie po każdej wprowadzonej zmianie w algorytmie),
i.Licencje na oprogramowanie specjalistyczne:
-Licencja na program (środowisko programistyczne) nazywany (……..), niezbędny do wytwarzania oprogramowania przy użyciu specjalistycznego języka programowania (….).
Licencja na program jako środowisko programistyczne, jako niezbędne do wytwarzania oprogramowania przy użyciu specjalistycznego języka programowania.
-Licencja na korzystanie z oprogramowania przetrzymujące repozytorium kodu źródłowego oraz rejestrowania wszelkich wersji wytwarzanego oprogramowania po każdej zmianie.
-Licencja na korzystanie z oprogramowania przetrzymujące dokumentację projektową.
-Licencja na pakiet biurowy.
j.Składki na ubezpieczenia społeczne ZUS.
k.Leasingu samochodu i kosztów jego eksploatacji tj. nabycie paliw silnikowych, serwis samochodu, wymiana opon, myjnia, naprawy i części zamienne, opłaty parkingowe, opłaty za przejazd autostradą, opłaty rejestracyjne, badania diagnostyczne.
l.Wynajem powierzchni biurowej oraz sali konferencyjnej.
Wnioskodawca składki na ubezpieczenia społeczne zalicza do kosztów uzyskania przychodów.
Koszty amortyzacyjne i użytkowania samochodu, leasingu samochodu oraz w tym koszty eksploatacji samochodu umożliwiają Wnioskodawcy na sprawny transport, czy to do klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania, czy to do specjalistycznego sklepu w celu nabycia potrzebnych urządzeń informatycznych, czy to na szkolenie poszerzające wiedzę specjalistyczną w dziedzinie programowania.
Wykorzystywane jest do celów świadczenia usług na rzecz kontrahentów, jak również do czynności wymagających prowadzenie działalności gospodarczej w całym jej zakresie.
Taki środek transportu pozwala na konsultację z klientem, co służy do personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb klienta i jego oczekiwań, również nie można zapomnieć o zapewnieniu szybkiego dostępu do sklepów z narzędziami programistycznymi, a więc Wnioskodawca jest w stanie świadczyć usługi programistyczne efektywniej i lepszej jakości, wpływając na mocniejszą pozycję na rynku zleceń informatycznych.
Prowadzenie księgowości pozwala na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej (ulga IP BOX). Koszt ten jest nieodzowny, jeśli wytwarzane oprogramowanie ma być wykonywalne zgodnie z zasadami lege artis, w tym Wnioskodawca dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów ma więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego programu komputerowego. Również należy podkreślić, że prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności. Wnioskodawca traktuje ten koszt jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej, której zdecydowanie dominująca część polega na wytwarzaniu chronionych prawem autorskim utworów, a konkretnie programów komputerowych.
Doradztwo podatkowe jako element doradztwa w zakresie stosowania preferencyjnej
5% stawki podatkowej (ulga IP BOX).
Literatura branżowa jako zakup materiałów do pozyskiwania i doskonalenia umiejętności w zakresie technologii informacyjnych, celem sprawniejszego świadczenia usług. Jak wskazano już we wniosku, oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy, tym samym w celu tworzenia oprogramowania niezbędny jest ciągły rozwój własnych umiejętności.
Sprzęt komputerowy, urządzenia peryferyjne oraz oprogramowanie – bez zakupu odpowiedniego sprzętu komputerowego, urządzeń peryferyjnych oraz oprogramowania wytwarzanie oprogramowania nie byłoby zupełnie możliwe. Pakiety biurowe usprawniają komunikację z klientem, umożliwiają prowadzenie dokumentacji wytwarzanego oprogramowania oraz ewidencji prac. Sprzęt komputerowy stanowi podstawowe narzędzie pracy Wnioskodawcy, a urządzenia peryferyjne typu drukarka pozwala na testowanie mechanizmów generowania dokumentów powstających w wyniku powstałego oprogramowania oraz do drukowania wszelkich analiz, raportów dla kontrahenta.
Abonament telefoniczny oraz dostęp do sieci Internet służy do kontaktu z klientem, korzystania z oprogramowania, które znajduje się w chmurze bądź jego licencja jest autoryzowana z każdym użyciem z wykorzystaniem sieci Internet, udostępniania zasobów sieci Internet, wysyłania maili, przechowywanie dokumentacji projektowej, repozytorium kodu, pozyskiwanie ogólnodostępnej wiedzy, korzystania z kursów online, prowadzenia telekonferencji z klientem.
Wnioskodawca wskazuje, że do tworzenia oprogramowania i prowadzenia działalności rozwojowej wnioskodawcy niezbędny jest również bezpośredni kontakt z klientem w siedzibie klienta, za zatem jest on zmuszony do ponoszenia kosztów związanych z wyjazdami służbowymi (bilety, noclegi, wyżywienie).
Dokształcanie zawodowe jako rozwój własnych umiejętności w zakresie programowania, czyli w zakresie specjalistycznej wiedzy na potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i stosowania nowych wymaganych technologii jako niezbędny element tych prac.
Licencje na oprogramowanie specjalistyczne stanowią podstawowy i niezbędny element do prowadzenia prac rozwojowych przy użyciu tworzenia nowych algorytmów, prowadzenia dokumentacji projektowej oraz ewidencjowanie wszystkich wprowadzonych zmian w algorytmie oraz ich opisywanie. Programy narzędziowe pozwalają na wydajniejsze oraz szybsze wytwarzanie oprogramowania wysokiej jakości. Automatyzują część prac oraz wspomagają użytkownika na różnych etapach tworzenia.
Składki na ubezpieczenia społeczne są nieodłącznym elementem ponoszenia kosztów w ramach kosztów pracy przy pracach rozwojowych.
Wynajem powierzchni biurowej jest wykorzystywany przez Wnioskodawcę jako miejsce wykonywania prac rozwojowych. Wynajem sali konferencyjnej jako miejsce spotkań z kontrahentem dla którego Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe.
Istnieją wydatki które są ponoszone wyłącznie w celu prowadzenia prac rozwojowych przyporządkowanych do konkretnego, wytwarzanego przez Wnioskodawcę kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego).
Wnioskodawca nie wskazuje we wniosku wydatków poniesionych na zakup środków trwałych, amortyzowanych w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Koszty o których mowa w pytaniu zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów osiągniętych z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Według Wnioskodawcy prawidłowym sposobem będzie alokowanie kosztów pośrednich do przychodów z kwalifikowanego IP według proporcji ustalonej jako stosunek przychodów z kwalifikowanego IP do przychodów ogółem z prowadzonej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. Stanowisko to należy poprzeć ogólnie przyjętą zasadą, że jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów z różnych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, to koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim zostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów, uzyskania przychodów o charakterze pośrednim, czyli takich, które są zarówno kosztami poszczególnego kwalifikowanego IP, jak też innych źródeł przychodów, które nie spełniają wymogów kwalifikowanego IP. Po ustaleniu wartości wspólnej, a następnie przypadającej w swojej proporcji na przychody poszczególnego kwalifikowanego IP, należy alokować je w takim stopniu, w jakim stosunek przychodów z kwalifikowanego IP przypada do przychodów ogółem z prowadzonej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. Ustalenie prawidłowej wartości dochodów z kwalifikowanego IP jest warunkiem właściwego wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP, dlatego w celu ustalenia prawidłowej wartości podstawy opodatkowania niezbędne jest określenie wysokości kosztów uzyskania przychodów zarówno o charakterze bezpośrednim, jak i pośrednim. W sytuacjach, gdy nie jest możliwe bezpośrednie przyporządkowanie kosztów uzyskania przychodów generowanych w ramach całej działalności oraz przeprowadzonych operacji o charakterze pośrednim do poszczególnych źródeł przychodu, koszt ten powinien być przypisany do niego w rozumieniu przepisów art. 15 ust. 2 u.p.d.o.p. Wyłączenie zatem kosztów pośrednich dla kwalifikowanego IP z kalkulacji klucza nie byłoby zgodne z przepisami prawa podatkowego, a w efekcie klucz zostałby ustalony w nieprawidłowej wysokości. Wynika to również z faktu, że to na podatniku ciąży obowiązek ustalenia takich zasad ewidencjonowania, podziału oraz rozliczania kosztów, które pozwolą na prawidłowe ustalenie przychodów podatkowych i kosztów uzyskania przychodów podlegających opodatkowaniu, w tym korzystających z ulgi kwalifikowanego IP.
Wnioskodawca będzie uzyskiwał opisane dochody w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionych we wniosku.
Stanowisko Wnioskodawcy nie uległo zmianie względem stanowiska zaprezentowanego w pierwotnym wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
Pytania
1.Czy kwalifikowane dochody uzyskane z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (w zakresie prac wykonywanych dla Klienta od nr 1 do nr 4), opisane w niniejszym wniosku - Wnioskodawca może opodatkować stawką 5% zgodnie z art. 30ca Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2.Czy opisana we wniosku działalność gospodarcza, którą Wnioskodawca prowadzi (w zakresie prac wykonywanych dla Klienta od nr 1 do nr 4), jest działalnością badawczo-rozwojową o której mowa w art. 5a pkt. 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)?
3.Czy wydatki na:
a)amortyzację i użytkowanie samochodu,
b)usługi biura księgowego,
c)doradztwo podatkowe,
d)literaturę branżową,
e)zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego,
f)usługi telekomunikacyjne,
g)wyjazdy służbowe,
h)dokształcenie zawodowe,
i)zakup licencji na oprogramowanie specjalistyczne,
j)składki na ubezpieczenie społeczne,
k)leasing samochodu i koszty jego eksploatacji (w przyszłości),
l)wynajem powierzchni biurowej,
które Wnioskodawca ponosi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, przy zachowaniu odpowiedniej metodologii alokacji, są kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 ustawy o PIT?
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 1.
Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskiwane przez Wnioskodawcę dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej spełniają wymóg art. 30ca ust. 2 pkt 8. Ponadto, zgodnie z art. 30cb Wnioskodawca prowadzi wyodrębnioną ewidencję dotyczącą prowadzonych prac. Na podstawie powyższych Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż może zastosować stawkę 5% podatku dochodowego od osób fizycznych, do dochodów opisanych w niniejszym wniosku (w zakresie prac wykonywanych dla Klienta od nr 1 do nr 4).
Ad. 2.
Zdaniem Wnioskodawcy, działalność prowadzona przez Wnioskodawcę (w zakresie prac wykonywanych dla Klienta od nr 1 do nr 4) jest działalnością badawczo-rozwojową.
Ad. 3.
Zdaniem Wnioskodawcy, wskazane w pytaniu koszty uzyskania przychodu są przy zachowaniu odpowiedniej metodologii alokacji, kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 ustawy o PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Pana we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku (zapytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.),
opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:
Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ww. ustawy).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Odnosząc powyższe do rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku działania podejmowane przez Pana polegające na wytwarzaniu, rozwijaniu lub ulepszaniu dokumentacji projektowej oraz kodu źródłowego mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż – jak Pan wskazał w opisie zdarzenia – w ramach działalności gospodarczej, samodzielnie prowadził i będzie Pan prowadzić prace rozwojowe w myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Dokumentacja projektowa oraz kod źródłowy, o których mowa we wniosku, zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez Pana działalności, która podejmowana jest w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prowadzona przez Pana działalność w ramach świadczenia opisanych usług jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.
Wytworzone przez Pana utwory zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Nie są one efektem pracy wymagającej do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry jasno określić i przewidzieć jako prace mające charakter powtarzalny. Utwory wytwarzane przez Pana nie są jedynie techniczną realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahentów.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu opis sprawy
oraz cytowane przepisy, należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku Pana działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy, oraz podejmowane są w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Reasumując – podejmowana przez Pana działalność polegająca na wytwarzaniu, ulepszaniu/rozwijaniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym Pana stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Rozpatrując z kolei możliwość skorzystania przez Pana z tzw. ulgi Innovation Box, należy zauważyć, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:
W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.
Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Art. 30ca ust. 8 – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r. stanowi, że:
Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o stosuje się odpowiednio.
Art. 30ca ust. 8 – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. stanowi, że:
Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Powyższe przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box. W tym zakresie wpisują się one w realizację „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, „Strategii na rzecz doskonałości naukowej, nowoczesnego szkolnictwa wyższego, partnerstwa z biznesem i społecznej odpowiedzialności nauki” oraz „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” w obszarze innowacyjności. Znowelizowane przepisy mają prowadzić do wzrostu zainteresowania pracami badawczo-rozwojowymi prowadzonymi w Polsce oraz stanowić swoiste „zamknięcie” łańcucha wartości związanego z procesem tworzenia i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań będących efektem prac badawczo-rozwojowych.
Należy także wskazać, że powyższe regulacje polegają na preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.
Możliwość skorzystania z ulgi Innovation Box ma miejsce również w sytuacji, gdy podatnik dokona zakupu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa powyżej, pod warunkiem, że następnie poniesie on koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.
Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.
Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co stanowi wyraz realizacji zasady nexus. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania będzie wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) wynikającej z raportu nr 5 BEPS.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się, bądź co bądź, dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do opisu sprawy, należy wskazać, że:
1)w ramach działalności gospodarczej usług wytwarza, rozwija i ulepsza Pan dokumentację projektową oraz kod źródłowy;
2)wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
3)efekty Pana pracy zawsze są odrębnymi utworami, podlegającymi ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do wytworzonych przez Pana produktów końcowych oraz dokumentacji projektowej i kodów źródłowych;
4)uzyskuje Pan dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej tj.: otrzymuje Pan wynagrodzenie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do programu komputerowego - jest to autorskie prawo do wytworzonego, w drodze prac rozwojowych, programu komputerowego.
5)prowadzona odrębna ewidencja pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przypadających na ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Wnioskodawca prowadzi na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, zgodną z wymogami zawartymi w art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Jak stanowi art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać mu znaczenia funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5. Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, że nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania i dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.
W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być, zgodnie z wykładnią celowościową i kontekstualną (ww. Raport OECD), uznane za kwalifikowane IP w świetle rozszerzającej wykładni art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Mając powyższe na uwadze, dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do oprogramowania komputerowego, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP.
To oznacza, że może Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu według stawki 5% w przedstawionym stanie faktycznym, za lata 2019-2022 i lata następne.
Reasumując – dochód uzyskany przez Pana z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest kwalifikowanym dochodem w rozumieniu art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i może opodatkować go Pan stawką 5% za lata 2019 (tj. od ... 2019 r.), 2020, 2021, 2022 i w latach kolejnych (przy założeniu, że Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się w istotnym zakresie).
Zatem Pana stanowisko w odniesieniu do zadanego pytania oznaczonego we wniosku nr 1, należało uznać za prawidłowe.
Przechodząc do kwestii, czy wydatki ponoszone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, Organ wyjaśnia, co następuje.
Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
•dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
•wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
•dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
•wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP.
Potwierdza to art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:
dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Do powołanej w zdaniu poprzednim regulacji odwołuje się również art. 30ca ust. 7 cytowanej ustawy.
W związku z powyższym należy określić – po pierwsze – przychody z kwalifikowanego prawa IP, a następnie koszty uzyskania tych przychodów.
Co do kosztów uzyskania przychodów to należy wskazać, że muszą to być koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw do programów komputerowych, a zatem funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni lub pośredni związane są z przychodem z kwalifikowanych praw IP.
W celu określenia takich kosztów zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- być właściwie udokumentowany.
We wniosku zadał Pan pytanie oznaczone nr 3, w którym sformułował Pan swoją wątpliwość:
3.Czy wydatki na:
a)amortyzację i użytkowanie samochodu,
b)usługi biura księgowego,
c)doradztwo podatkowe,
d)literaturę branżową,
e)zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego,
f)usługi telekomunikacyjne,
g)wyjazdy służbowe,
h)dokształcenie zawodowe,
i)zakup licencji na oprogramowanie specjalistyczne,
j)składki na ubezpieczenie społeczne,
k)leasing samochodu i koszty jego eksploatacji (w przyszłości),
l)wynajem powierzchni biurowej,
które Wnioskodawca ponosi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, przy zachowaniu odpowiedniej metodologii alokacji, są kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 ustawy o PIT?
Należy podkreślić, że objaśnienia podatkowe wskazują na możliwość uwzględnienia w kalkulacji dochodu (który następnie zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus) również kosztów pośrednich. Nie wskazują natomiast, w jaki sposób koszty pośrednie należy przyporządkować do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i do pozostałych przychodów.
Zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
3. Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.
3a. Zasadę, o której mowa w ust. 3, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2.
Zdaniem Organu – w celu alokowania kosztów pośrednich do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej można w drodze analogii zastosować zasadę wynikającą z treści art. 22 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem w przypadku braku możliwości alokowania konkretnego poniesionego kosztu w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia praw autorskich, może Pan przyporządkować wydatki do przychodów ze zbycia praw autorskich według proporcji ustalonej jako stosunek przychodów ze zbycia oprogramowania do Pańskich przychodów ogółem z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie.
Reasumując – wydatki ponoszone przez Pana na:
a)amortyzację i użytkowanie samochodu - nabycie paliw silnikowych, oraz płynów eksploatacyjnych, ubezpieczenie OC, serwis samochodu, opony, usługi wulkanizacyjne, myjnia samochodowa, naprawy i części zamienne, opłaty parkingowe, opłaty za przejazd autostradą, opłaty rejestracyjne; badania diagnostyczne.
b)usługi biura księgowego – usługi rachunkowo-księgowe;
c)doradztwo podatkowe – przygotowanie wniosku ORD-IN;
d)literaturę branżową – zakup książek, e-booków, w celu podnoszenia kwalifikacji;
e)zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego – zakup komputera stacjonarnego, komputerowego, zakup urządzeń mobilnych (telefon, tablet, smartwatch), zakup monitora; zakup oprogramowania (system operacyjny, program antywirusowy), zakup urządzeń peryferyjnych (klawiatura, mysz, drukarka, słuchawki, kable, zasilacz, ładowarka sieciowa, listwa, baterie, pendrive, dysk (….), stacja dokonująca do dysków, obudowa na dysk, (….), karta (….), czytnik kart; dzierżawa (serwera (….), elektroniczna skrzynka pocztowa);
f)usługi telekomunikacyjne (internet, abonament telefoniczny);
g)wyjazdy służbowe – bilety, noclegi;
h)dokształcenie zawodowe – szkolenia, kursy - ściśle związane tylko z wytwarzaniem lub ulepszaniem oprogramowania:
-Kurs nauki technologii nierelacyjnej bazy danych (…..),
-Kurs (….),
-Kurs (….) ,
-Kurs (….),
-Kurs (….),
-Kurs (….),
-Kurs (….);
i)zakup licencji na oprogramowanie specjalistyczne:
-Licencja na program (…….) nazywany (…..),
-Licencja na korzystanie z oprogramowania (…..).
-Licencja na korzystanie z oprogramowania (…..)
-Licencja na (…..).
j)składki na ubezpieczenie społeczne ZUS;
k)leasing samochodu i koszty jego eksploatacji - nabycie paliw silnikowych, serwis samochodu, wymiana opon, myjnia, naprawy i części zamienne, opłaty parkingowe, opłaty za przejazd autostradą, opłaty rejestracyjne, badania diagnostyczne.;
l)wynajem powierzchni biurowej oraz sali konferencyjnej,
które Pan ponosił w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, przy zachowaniu odpowiedniej metodologii alokacji, są kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednocześnie wskazać należy, że w odniesieniu do wydatku poniesionego na zakup samochodu, w związku z tym, że stanowi on środek trwały w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, koszt zakupu środka trwałego (który podlega amortyzacji podatkowej oraz ma związek z wytworzeniem kwalifikowanego IP), nie może zostać uwzględniony w całości w kosztach uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art.9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym.
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Należy dodać, że wybór metody ustalania odpowiedniej proporcji zależy od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy. Pełna weryfikacja Pana stanowiska może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej będącej poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której mają zastosowanie przepisy określone w art. 14h ustawy – Ordynacja podatkowa.
Wskazać należy, że interpretacja indywidualna odnosi się do konkretnych kosztów, które zostały wymienione w pytaniu oznaczonym we wniosku jako nr 3 i wskazanych w uzupełnieniu wniosku.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanego przez Pana w złożonym wniosku.
W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Zastrzec należy jednak, że tutejszy organ nie dokonał oceny tej części Pana stanowiska, która wykracza poza treść i zakres sformułowanych pytań. Innymi słowy, interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego dotyczy wyłącznie oceny Pana stanowiska w kwestii będącej przedmiotem sformułowanych zapytań. W szczególności nie dokonano oceny, czy prowadzana przez Pana działalność spełnia kryteria prac rozwojowych oraz czy program komputerowy podlega ochronie, o której mowa w art. 74 ustawy o Prawie autorskimi prawach pokrewnych, co było elementem przedstawionych we wniosku okoliczności.
Zaznaczyć należy, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Pana.
Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (….). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).