Skutki podatkowe zbycia bądź umorzenia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (SPZOO I) - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.276.2020.2.AC

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.276.2020.2.AC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Skutki podatkowe zbycia bądź umorzenia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (SPZOO I)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2020 r. (data wpływu 3 marca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 maja 2020 r. (data wpływu 15 maja 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia bądź umorzenia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (SPZOO I) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 4 maja 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.276.2020.1.AC (doręczonym dnia 6 maja 2020 r.) wezwał Wnioskodawczynię na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 15 maja 2020 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (data nadania 11 maja 2020 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną polskim rezydentem podatkowym. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki komandytowej ponoszącym ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Jest komandytariuszem spółki komandytowej (dalej: SPK). SPK prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. sprzedaży wózków dla dzieci i akcesoriów do nich. W skład majątku SPK wchodzą m.in. udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością zostały objęte przez poprzednika prawnego SPK, w wyniku przekształcenia którego SPK powstała w 2014 r. W skład majątku SPK wchodzą m.in. udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością objęte w zamian za wkład pieniężny (dalej: Udziały SPZOO I). W celu objęcia Udziałów SPZOO I doszło do wniesienia wkładu pieniężnego. Zgodnie z przepisami poprzednik prawny SPK, ani SPK nie dokonały rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków na objęcie Udziałów SPZOO I w momencie ich nabycia. W skład majątku SPK wchodzą również udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości (dalej: Udziały SPZOO II). Udziały SPZOO II zostały objęte w związku z podjęciem uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego i pokryte w drodze przeniesienia nieruchomości na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której kapitał zakładowy został podwyższony. Zgodnie z przepisami, poprzednik prawny SPK, ani SPK nie dokonały rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków na objęcie Udziałów SPZOO II w momencie ich nabycia. Zarówno SPZOO I, jak i SPZOO II nie prowadzą szerokiej działalności biznesowej wynajmując jedynie posiadane przez siebie aktywa trwałe do SPK. Wnioskodawczyni jest wspólnikiem SPK od 2015 r., zaś w 2018 r. zwiększyła swój udział w spółce nabywając ogół praw i obowiązków wspólnika po zmarłym mężu. Z uwagi na okoliczność, że Wnioskodawczyni jest osobą starszą, planuje zakończyć swoją aktywność biznesową. W celu zakończenia swojej aktywności biznesowej Wnioskodawczyni planuje wystąpić z SPK. W związku z wystąpieniem z SPK Wnioskodawczyni otrzyma wynagrodzenie m.in. w naturze w postaci Udziałów SPZOO I i Udziałów SPZOO II. Po wystąpieniu z SPK Wnioskodawczyni rozważa spieniężenie Udziałów SPZOO I i Udziałów SPZOO II. Wnioskodawczyni w celu spieniężenia Udziałów SPZOO I oraz Udziałów SPZOO II dokona ich zbycia na rzecz członków rodziny. W przypadku braku satysfakcjonującej oferty dotyczącej nabycia Udziałów SPZOO I, czy Udziałów SPZOO II Wnioskodawczyni rozważa dokonanie umorzenia wskazanych udziałów.

W piśmie z dnia 8 maja 2020 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawczyni wskazała, że poprzednikiem prawnym SPK była spółka komandytowo-akcyjna. Zbycie lub umorzenie udziałów nastąpi przed upływem 6 lat od dnia wystąpienia przez Wnioskodawczynię z SPK. Wnioskodawczyni dokona zbycia Udziałów SPZOO I i Udziałów SPZOO II w formie umowy sprzedaży z podpisem notarialnie poświadczonym. W przypadku umorzenia Udziałów SPZOO I lub Udziałów SPZOO II zostaną one umorzone w drodze nabycia udziału przez spółkę tzw. umorzenie dobrowolne. W przypadku umorzenia Udziałów SPZOO I lub Udziałów SPZOO II wynagrodzenie za umorzone udziały zostanie określone w umowie zawartej pomiędzy spółką a Wnioskodawczynią. Wynagrodzenie za umorzone udziały zostanie ustalone na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie wielkości aktywów netto spółki, tj. wartości jej majątku. Wynagrodzenie za umorzone udziały zostanie określone w wartości przypadającej na umarzane udziały, tj. ustalona zostanie wartość majątku spółki przypadającego na jeden umarzany udział.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

Czy w przypadku zbycia bądź umorzenia przez Wnioskodawczynię Udziałów SPZOO I kosztem uzyskania przychodów będzie wartość wydatków poniesionych przez poprzednika prawnego SPK w celu ich objęcia, tj. wartość wkładu wniesionego przez poprzednika prawnego SPK?

  • Czy w przypadku zbycia bądź dobrowolnego umorzenia przez Wnioskodawczynię Udziałów SPZOO II kosztem uzyskania przychodów będzie określona w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wartość wkładu w postaci nieruchomości wniesionej przez poprzednika prawnego SPK do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w celu objęcia Udziałów SPZOO II?

  • Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawczyni w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego w odniesieniu do pytania oznaczonego we wniosku nr 1. Natomiast w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

    Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku zbycia, bądź umorzenia Udziałów SPZOO I kosztem uzyskania przychodów będzie wartość wydatków poniesionych w celu objęcia przedmiotowych udziałów poniesionych przez poprzednika prawnego SPK.

    Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa o PIT), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

    Zgodnie z powołanym przepisem, przedmiotem opodatkowania na gruncie Ustawy o PIT jest co do zasady dochód.

    Zgodnie z art. 9 ust. 2 Ustawy o PIT, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

    Dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z danego źródła nad kosztami uzyskania przychodów związanymi z danymi przychodami.

    Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT, źródłami przychodów są (...) pozarolnicza działalność gospodarcza.

    Zgodnie z powołanym przepisem, jednym ze źródeł przychodów na gruncie Ustawy o PIT są przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

    Zgodnie z art. 14 ust. 1 Ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

    Zgodnie z powołanym przepisem, przychodami z działalności gospodarczej są wszelkie należności związane z prowadzoną działalnością, choćby nie zostały one otrzymane przez podatnika.

    Na gruncie art. 14 ust. 3 Ustawy o PIT ustawodawca wskazał katalog przysporzeń niestanowiących przychodów z działalności gospodarczej.

    Zgodnie z art. 14 ust 3 pkt 12 lit. b Ustawy o PIT, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się (...) przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku: (...) b) otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja: prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej, spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

    Zgodnie z powołanym przepisem, nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej otrzymane w wyniku wystąpienia ze spółki osobowej składniki majątkowe. Wydanie na rzecz występującego wspólnika składników majątkowych nie powoduje powstania przychodu dla celów podatkowych na moment wystąpienia ze spółki osobowej. Przychód z działalności gospodarczej, w przypadku otrzymania na moment wystąpienia ze spółki osobowej składników majątkowych powstanie, w przypadku gdy otrzymane w następstwie wystąpienia ze spółki osobowej składniki majątkowe zostaną zbyte w terminie 6 lat od dnia ich otrzymania. Otrzymanie składników majątkowych w naturze na moment wystąpienia ze spółki osobowej nie powoduje powstania przychodu z działalności gospodarczej po stronie podatnika otrzymującego wskazane składniki majątkowe. Przychód dla celów podatkowych powstanie z chwilą zbycia otrzymanych na moment wystąpienia ze spółki osobowej składników majątkowych w przypadku, gdy zbycie nastąpi w terminie 6 lat od wystąpienia ze spółki osobowej.

    W odniesieniu do otrzymanych w naturze składników majątkowych na gruncie Ustawy o PIT ustawodawca wprowadził szczególne zasady ustalania dochodu w przypadku, gdy przedmiotem zbycia są składniki majątkowe otrzymane na moment wystąpienia ze spółki osobowej.

    Zgodnie z art. 24 ust. 3d Ustawy o PIT, dochodem z odpłatnego zbycia innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji jest różnica między przychodem uzyskanym z ich odpłatnego zbycia a wydatkami poniesionymi na ich nabycie lub wytworzenie, niezaliczonymi w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika lub spółkę; przepisy art. 22 ust. 8a stosuje się odpowiednio.

    Zgodnie z powołanym przepisem, w przypadku odpłatnego zbycia innych aniżeli środki pieniężne składników majątkowych dochodem z odpłatnego ich zbycia jest różnica pomiędzy przychodem osiągniętym w wyniku odpłatnego ich zbycia a wydatkami poniesionymi przez spółkę, albo przez wspólników niebędących osobą prawną. W świetle powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia składników majątkowych, otrzymanych przez podatnika na moment wystąpienia ze spółki osobowej, kosztem uzyskania przychodów są poniesione, a niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie wskazanych składników majątkowych przez spółkę, bądź spółkę niebędącą osobą prawną. Oznacza to zatem, że podatnik otrzymujący na moment wystąpienia ze spółki osobowej składniki majątkowe uprawniony jest do rozliczenia niezaliczonych w jakimkolwiek zakresie wydatków poniesionych na nabycie składników majątkowych stanowiących wynagrodzenie z tytułu wystąpienia.

    Na potrzeby podatku dochodowego przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (art. 5a pkt 26 Ustawy o PIT).

    Pod pojęciem zaś spółki, na gruncie Ustawy o PIT, należy rozumieć, zgodnie z art. 5a pkt 28 Ustawy o PIT:

    1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
    2. spółkę kapitałową w organizacji,
    3. spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    4. spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

    Zgodnie z powołanym przepisem, pod pojęciem spółki należy rozumieć spółkę będącą podatnikiem podatku dochodowego.

    Dokonując analizy art. 24 ust. 3d Ustawy o PIT w kontekście art. 5a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o PIT:

    1. w przypadku, gdy wydawane na rzecz występującego wspólnika składniki majątkowe zostały nabyte przez spółkę niebędącą osobą prawną, kosztem uzyskania przychodu w przypadku zbycia wskazanych składników majątkowych jest wartość wydatków poniesionych na ich nabycie przez spółkę niebędącą osobą prawną, która nie została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów przez wspólników spółki osobowej,
    2. w przypadku, gdy wydawane na rzecz występującego wspólnika składniki majątkowe zostały nabyte przed przekształceniem w spółkę niebędącą osobą prawną przez spółkę będącą podatnikiem podatku dochodowego, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione przez spółkę przed przekształceniem na nabycie wskazanych składników majątkowych, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przez spółkę przekształcaną, oraz wspólników spółki przekształconej.

    W odniesieniu do dochodów z odpłatnego zbycia udziałów, bądź akcji na gruncie Ustawy o PIT oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: Ustawa o CIT), ustawodawca wprowadził szczególne zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do nabywanych udziałów.

    Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: (...) wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

    Odpowiednikiem wskazanego przepisu jest na gruncie ustawy o CIT art. 16 ust. 1 pkt 38 zgodnie, z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: (...) wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

    W świetle powołanych przepisów, w przypadku objęcia udziałów bądź akcji wydatki na ich objęcie nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich poniesienia, lecz rozliczane są dopiero z chwilą odpłatnego zbycia udziałów, bądź akcji.

    Z uwagi na powyższe, wydatki ponoszone na objęcie udziałów, bądź akcji podlegają rozliczeniu dopiero z chwilą odpłatnego zbycia przedmiotowych udziałów, a w konsekwencji wydatki ponoszone na nabycie udziałów, bądź akcji nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów z chwilą ich poniesienia.

    Odnosząc wskazaną zasadę rozliczania kosztów uzyskania przychodów w przypadku otrzymania w wyniku wystąpienia ze spółki osobowej udziałów bądź akcji podatnik uprawniony jest do rozpoznania wydatków poniesionych na ich nabycie przez podmiot (spółkę, bądź spółkę niebędącą osobą prawną), która uzyskała tytuł prawny do wskazanych udziałów.

    Art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy o CIT wskazuje zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów w przypadku nabycia/objęcia udziałów, bądź akcji m.in. w zamian za środki pieniężne.

    W świetle powołanych przepisów, kosztami uzyskania przychodów na moment zbycia udziałów, bądź akcji nabytych/objętych w zamian za środki pieniężne są wszelkie wydatki poniesione w celu ich nabycia.

    W orzeczeniu z dnia 8 października 2019 r., sygn. akt II FSK 3622/19 Naczelny Sąd Administracyjny wskazał: Kwestie związane z zaliczeniem wydatków na nabycie udziałów normuje art. 23 ust 1 pkt 38 PDoFizU, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e. Z przytoczonego przepisu wynika, w zakresie mającym znaczenie w niniejszej sprawie, iż wydatki na papiery wartościowe (tu: udziały) inne niż udziały lub wkłady w spółdzielni, udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną, stanowią koszty uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych papierów wartościowych. Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia wydatki na objęcie lub nabycie papierów wartościowych. Nie wymienił również, chociażby przykładowo, wydatków mogących być zaliczonymi do tej kategorii kosztów. W orzecznictwie przyjmuje się, że przez wydatki na nabycie udziałów (akcji), innych papierów wartościowych, o jakich mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38 PDoFizU, należy rozumieć dokonane przez podatnika wydatki bezpośrednio związane z nabyciem udziałów (akcji), innych papierów wartościowych, w szczególności zaś cenę nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, itp. (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 października 2010 r. III SA/Wa 2329/09)..

    Z uwagi na powyższe, kosztem uzyskania przychodów w przypadku objęcia, bądź nabycia udziałów lub akcji w zamian za środki pieniężne kosztem uzyskania przychodów w przypadku ich zbycia będą wydatki bezpośrednio warunkujące ich nabycie, tj. cena, koszty notarialne czy opłaty maklerskie.

    Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 Ustawy o PIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także (...) przychody z umorzenia udziałów (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości.

    Zgodnie z art. 24 ust. 5d Ustawy o PIT, dochodem, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 1g, albo 1ł, albo art. 23 ust. 1 pkt 38, albo 38c; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę lub darczyńcę na nabycie tych udziałów lub akcji.

    Zgodnie z powołanym przepisem, w przypadku umorzenia udziałów kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione na nabycie, bądź objęcie umarzanych udziałów, w konsekwencji analogicznie zastosowanie znajduje art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT.

    W świetle powyższego, w przypadku zbycia, bądź umorzenia Udziałów SPZOO I Wnioskodawczyni będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wydatków poniesionych przez poprzednika prawnego SPK w celu ich objęcia. Z uwagi na okoliczność, że przedmiotowe udziały zostały objęte w zamian za wkład pieniężny, Wnioskodawczyni po wystąpieniu z SPK będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wydatków wskazanych w umowie objęcia Udziałów SPZOO I, tj. kwoty środków pieniężnych za którą udziały zostały objęte, kosztów notarialnych oraz innych wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem przedmiotowych udziałów.

    Z uwagi na okoliczność, że wydatki na nabycie Udziałów SPZOO I nie zostały rozliczone przez poprzednika prawnego SPK, do ich rozliczenia uprawniona będzie Wnioskodawczyni z chwilą, gdy dokona zbycia Udziałów SPZOO I, bądź ich umorzenia. W świetle bowiem obowiązujących zasad, wydatki ponoszone w celu objęcia udziałów, rozpoznawane są na moment ich zbycia, bądź umorzenia a w konsekwencji Wnioskodawczyni będzie uprawniona do ich rozpoznania z chwilą rozporządzenia otrzymanymi na moment wystąpienia z SPK Udziałami SPZOO I.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

    Należy poinformować, że na dzień wydania niniejszej interpretacji obowiązuje tekst jednolity ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.).

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji indywidualnej.

    Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

    Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
    3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

    Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

    Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

    W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

    Stanowisko

    prawidłowe

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej