Temat interpretacji
IP BOX
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie pytania nr 1, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 listopada 2022 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą od (…) sierpnia 2022 r. pozarolniczą działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej pod nazwą (…). Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca będzie rozliczać się podatkiem liniowym. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność związana z oprogramowaniem sklasyfikowana pod kodem PKD 62.01.Z., w ramach której wytwarza, rozwija i ulepsza programy komputerowe.
W dniu (…) sierpnia 2022 r. Wnioskodawca zawarł umowę o współpracy z (…) [dalej: Usługobiorca], Spółka to (...) oddział (…), który oferuje i pośredniczy w sprzedaży biletów na różne wydarzenia (…).
W ramach zawartej umowy o współpracy Wnioskodawca będzie świadczył na rzecz Usługobiorcy następujące usługi:
a)Projektowanie, tworzenie i wdrażanie modyfikacji stron internetowych, (…);
b)Projektowanie, tworzenie i wdrażanie podstron internetowych (…);
W ramach świadczonych usług może się zdarzyć, że Wnioskodawca będzie wykonywał usługi, które nie polegają na wytworzeniu kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (np. administracja stroną internetową). W takim przypadku dochód z tych usług nie będzie objęty ulgą IP Box.
Wnioskodawca nie jest właścicielem serwisów internetowych (stron internetowych), czyli oprogramowania, do którego projektuje i wdraża modyfikacje oraz podstrony internetowe. Nie posiada też w tym zakresie licencji. Jednakże usługi świadczone przez Wnioskodawcę polegają na twórczym rozwijaniu, ulepszaniu i modyfikowaniu oprogramowania tj. stron internetowych poprzez tworzenie nowych funkcjonalności, modułów oraz projektowaniu i tworzeniu podstron do tych stron internetowych, przez co strony internetowe ulepsza i rozwija. Przy czym modyfikacje dokonywane przez Wnioskodawcę polegają na tworzeniu nowego kodu źródłowego. Nowy kod źródłowy należy traktować jako uzupełnienie istniejącego już oprogramowania. W tym zakresie nie dochodzi w istocie do ingerencji w istniejący kod źródłowy, ale do jego uzupełnienia poprzez wytworzenie nowego kodu źródłowego stanowiącego dopełnienie kodu już istniejącego. Nowy kod źródłowy staje się częścią większego, istniejącego wcześniej oprogramowania. Każdy ciąg czynności (wytworzony przez Wnioskodawcę kod źródłowy) stanowi nowy program. Efektem pracy Wnioskodawcy jest zatem nowe oprogramowanie lub nowe funkcjonalności oprogramowania, tworzone przy wykorzystaniu istniejących technologii informatycznych (m.in. języków programowania). W ocenie Wnioskodawcy, ulepszenie lub rozwinięcie istniejącego oprogramowania (tj. stron internetowych), poprzez dopełnienie go nowo napisanym kodem, w istocie stanowi stworzenie nowego programu komputerowego, który stanowi nowe prawo własności intelektualnej, które podlega ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2021, poz. 1062; „UPAPP"). Prawa autorskie do zdefiniowanych powyżej utworów (modyfikacji i podstron internetowych) powstałych w wyniku prac rozwijających i ulepszających oprogramowanie posiada zatem Wnioskodawca i następnie na podstawie zawartej umowy o współpracy przenosi je na Usługobiorcę.
W sytuacji, gdy Wnioskodawca dokonuje ulepszeń i modyfikacji polegających na poprawie, tj. „nadpisaniu” istniejącego już kodu źródłowego to należy uznać, że dochodzi do powstania utworu zależnego stosownie do art. 2 ust. 1 UPAPP, do którego Wnioskodawca przenosi autorskie prawa majątkowe na Usługobiorcę a z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych uzyskuje dochód (tak m.in. „Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz” red. dr Arkadiusz Michalak, CH Beck, Warszawa 2019: „Utworem zależnym zatem ma szansę być zarówno dokończenie nieukończonego jeszcze (ale objętego już ochroną) utworu, jak i kontynuacja gotowego utworu”). Prawa do ww. utworów zależnych przysługują Wnioskodawcy. Wnioskodawca jest właścicielem ulepszonych/zmodyfikowanych fragmentów kodu źródłowego, które w oparciu o umowę o współpracy przenosi na Usługobiorcę.
Na skutek zatem prac wykonywanych przez Wnioskodawcę, tj. projektowania i wdrażania modyfikacji do stron internetowych oraz tworzeniu podstron internetowych powstają nowe utwory lub utwory zależne podlegające ochronie UPAPP.
Wnioskodawca rozwija i ulepsza oprogramowanie w ramach działalności badawczo - rozwojowej spełniającej definicję zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT. Jest to działalność twórcza z użyciem najnowocześniejszych dostępnych technologii na rynku, (...)
Pracując nad rozwinięciem i ulepszeniem oprogramowania Wnioskodawca nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych zastosowań. Rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę oprogramowania lub części oprogramowania opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. (...) , modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Są to zatem prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 478).
Działania te prowadzone są w metodyczny sposób, tj. Wnioskodawca określa cel jaki ma spełniać dany projekt, ustala sposób dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), planuje prace i je weryfikuje. Ponadto, działania te prowadzone są w sposób systematyczny, tj. planowy, uporządkowany i metodyczny, nie mający charakteru rutynowego i okresowego. Wszelkie prace prowadzone przez Wnioskodawcę posiadają jasno sprecyzowany plan, są podzielone na etapy - planowanie, analiza, projektowanie, testowanie, implementacja.
Wnioskodawca przenosi i będzie przenosił autorskie prawa majątkowe na mocy umowy o współpracy. Przeniesienie autorskich praw majątkowych do poszczególnych utworów - modułów, funkcjonalności (tj. kodów źródłowych lub ich fragmentów) nastąpi z chwilą wypłaty wynagrodzenia. W zamian za czas poświęcony na wykonanie usługi Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie w umówionej wysokości. Przedmiotowe wynagrodzenie obejmuje honorarium za przeniesienie całości autorskich praw majątkowych do oprogramowania lub jego części (kodu źródłowego lub fragmentu kodu źródłowego). W związku z tym, Wnioskodawca otrzymuje lub otrzyma dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Wnioskodawca od sierpnia 2022 świadczy i planuje świadczyć identyczne usługi na rzecz innych kontrahentów (…).
Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach umowy o współpracy nie są wykonywane pod kierownictwem.
Wnioskodawca prowadzi księgę przychodów i rozchodów, a ponadto od (…) sierpnia 2022 r. prowadzi dodatkową ewidencję IP, w której zawarte są informacje wymagane zgodnie z wymogiem art. 30cb pkt 2 ustawy o PIT. Ewidencja prowadzona przez Wnioskodawcę jest tworzona w oparciu o sporządzane na podstawie umowy tzw. raporty czasu wykonanych usług (raporty czasu pracy), w których dokładnie Wnioskodawca potwierdza ilość godzin świadczonych usług poświęconych na dany utwór. W ewidencji precyzyjnie Wnioskodawca wyodrębnia każde kwalifikowane prawa własności intelektualnej wraz z przychodami, kosztami uzyskania przychodu oraz dochodem (stratą) przypadającą na każdy utwór w sposób, który jednoznacznie określi wysokość kwalifikowanego dochodu.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca ponosi lub będzie ponosił następujące wydatki w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, bezpośrednio związane z prowadzonymi pracami rozwojowymi:
- Koszt zakupu sprzętu komputerowego i wyposażenia biurowego (m.in. laptopa, monitora, fotela ergonomicznego, drukarki) - są to koszty, które są niezbędne przy wykonywanych czynnościach programistycznych;
- Usługi księgowe - koszt poniesiony przez Wnioskodawcę na księgowość pozwala na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej; koszt ten jest nieodzowny;
- Leasing i eksploatacja samochodu osobowego - koszt związany z leasingiem oraz użytkowaniem samochodu osobowego (tj. rata leasingowa, zakup ubezpieczenia, przeglądy gwarancyjne, wymiana płynów eksploatacyjnych, zakup ogumienia, wydatki na paliwo). Wnioskodawca zamierza ponieść w przyszłości; umożliwi to Wnioskodawcy sprawny transport, czy to do kontrahenta, czy to do specjalistycznego sklepu w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych, czy to na szkolenia poszerzające wiedzę w dziedzinie programowania;
- Składki na ubezpieczenia społeczne - Wnioskodawca pod pojęciem poniesienia kosztów na „składki na ubezpieczenia społeczne” rozumie takie wydatki jak składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), wpłaty na Fundusz Pracy. Niniejsze obciążenia są obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w przypadku Wnioskodawcy przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych;
- Koszty szkoleń specjalistycznych - są to koszty, które wiążą się z koniecznością podnoszenia kompetencji Wnioskodawcy, co przekłada się na poprawę jakości i funkcjonalności programów komputerowych wytwarzanych przez Wnioskodawcę;
- Koszty opłat za mieszkanie - są to wydatki na czynsz, opłaty administracyjne, rachunki za wodę, gaz, prąd. Są to koszty niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, tj. pracy nad projektami zmierzającymi do wytworzenia nowego programu komputerowego;
- Ubezpieczenie OC dla programistów - jest to koszt niezbędny, ponoszony w celu zabezpieczenia się przed ewentualnymi roszczeniami ze strony kontrahentów;
- Koszty usług telekomunikacyjnych (koszty abonamentu za telefon i Internet) – bez Internetu jak i telefonu komórkowego Wnioskodawca nie byłby w stanie tworzyć oprogramowania, testować go, ani kontaktować się z kontrahentem.
Każdy z wymienionych przez Wnioskodawcę wydatków, jest wydatkiem poniesionym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz ma bezpośredni związek z wykonywanymi przez niego pracami rozwojowymi o charakterze twórczym. Ponoszenie omówionych wydatków jest niezbędne, aby Wnioskodawca mógł prowadzić tego rodzaju działalność. W przypadku braku możliwości alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia programu komputerowego przyporządkowuje on wydatki do przychodów ze zbycia programu komputerowego według proporcji. Proporcja ustalona jest jako stosunek przychodów ze zbycia programu komputerowego do przychodów ogółem Wnioskodawcy z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Ad 1a)
Oferowane produkty - programy komputerowe są wynikiem prac rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę i mają bardziej innowacyjny charakter w stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy. Wytwarzane, rozwijane, ulepszane przez Wnioskodawcę programy komputerowe opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach. Są to działania innowacyjne. Działania te prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac, weryfikacja, zakończenie. Ponadto, działania te prowadzone są w sposób systematyczny, tj. planowy, uporządkowany i metodyczny. Działania nie mają charakteru rutynowego i okresowego.
Ad 1b)
Wnioskodawca prowadzi samodzielnie prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zdarza się jednak, jak wskazano we wniosku, że Wnioskodawca sporadycznie wykonuje prace niebędące rozwojowymi, tj. prace polegające na administrowaniu stroną internetową. Działania takie Wnioskodawca podejmuje sporadycznie od sierpnia 2022 r. Jak wskazano we wniosku w takim przypadku dochód z tych usług nie będzie objęty ulgą IP Box.
Ad 1c)
Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe polegające na rozwijaniu, ulepszaniu i modyfikowaniu oprogramowania tj. stron internetowych poprzez tworzenie nowych funkcjonalności, modułów oraz projektowaniu i tworzeniu podstron do tych stron internetowych, przez co strony internetowe ulepsza i rozwija. Przy czym modyfikacje dokonywane przez Wnioskodawcę polegają na tworzeniu nowego kodu źródłowego. Wnioskodawca wytworzył np.:
- Nowe podstrony internetowe do stron internetowych swojego Usługobiorcy: (…)
- Nowe funkcjonalności/modyfikacje jak: (…)
Ad 1d)
Wnioskodawca wyjaśnia, że efekty jego pracy, tj. „oprogramowanie lub nowe funkcjonalnościami oprogramowania” są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
- odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
- nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
- nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów.
Zdarza się, że Wnioskodawca sporadycznie wykonuje prace niebędące rozwojowymi, tj. prace polegające na administrowaniu stroną internetową. Wynikiem tych prac nie będą utwory w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jak wskazano we wniosku w takim przypadku dochód z tych usług nie będzie objęty ulgą IP Box.
Ad 1e)
Wnioskodawca prowadzi działalność w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Ad 1f)
W każdym przypadku dochodzi do powstania odrębnego programu komputerowego, które podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W przypadku, gdy Wnioskodawca rozwija lub ulepsza oprogramowanie w istocie dochodzi do wytworzenia nowego kodu źródłowego. Nowy kod źródłowy należy traktować jako uzupełnienie istniejącego już oprogramowania. W sytuacji gdy Wnioskodawca dokonuje ulepszeń i modyfikacji polegających na poprawie, tj. „nadpisaniu” istniejącego już kodu źródłowego dochodzi do powstania utworu zależnego stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zdarza się, że Wnioskodawca sporadycznie wykonuje prace niebędące rozwojowymi, tj. prace polegające na administrowaniu stroną internetową. Wynikiem tych prac nie będą utwory w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jak wskazano we wniosku w takim przypadku dochód z tych usług nie będzie objęty ulgą IP Box.
Ad 1g)
Jak każda osoba prowadząca działalność gospodarczą Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze.
Ad 1h)
Wnioskodawca nie prowadzi działalności w miejscu i czasie wyznaczonym przez Kontrahenta.
Ad 1i)
Umowa z Kontrahentem nie przewiduje odpowiedzialności Wnioskodawcy wobec osób trzecich.
Ad 1j)
W wyniku tworzenia/rozwinięcia oprogramowania dochodzi do powstania odrębnego programu komputerowego, które podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W przypadku, gdy Wnioskodawca rozwija lub ulepsza oprogramowanie w istocie dochodzi do wytworzenia nowego kodu źródłowego - nowego prawa własności intelektualnej. Nowy kod źródłowy należy traktować jako uzupełnienie istniejącego już oprogramowania. W sytuacji gdy Wnioskodawca dokonuje ulepszeń i modyfikacji polegających na poprawie, tj. „nadpisaniu” istniejącego już kodu źródłowego dochodzi do powstania utworu zależnego stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wnioskodawcy przysługują prawa autorskie do programu komputerowego, który powstał w wyniku ulepszenia lub rozwinięcia.
Zdarza się, że Wnioskodawca sporadycznie wykonuje prace niebędące rozwojowymi, tj. prace polegające na administrowaniu stroną internetową. Wynikiem tych prac nie będą utwory w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jak wskazano we wniosku w takim przypadku dochód z tych usług nie będzie objęty ulgą IP Box.
Ad 1k)
Wnioskodawca prowadzi samodzielnie prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wnioskodawca prowadzi odrębne prace rozwojowe dla wytworzenia każdego z oprogramowania/funkcjonalności. Zdarza się jednak, jak wskazano we wniosku, że Wnioskodawca sporadycznie wykonuje prace niebędące rozwojowymi, tj. prace polegające na administrowaniu stroną internetową. W takim przypadku dochód z tych usług nie będzie objęty ulgą IP Box.
Ad 1l)
Jak Wnioskodawca wskazał w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego otrzymuje/będzie otrzymywał wynagrodzenie za przeniesienie całości autorskich praw majątkowych do efektów swoich prac - każdego stworzonego przez siebie utworu - oprogramowania lub jego części (modułu, nowej funkcjonalności, fragmentu kodu źródłowego). Ponadto, sporadycznie może się zdarzyć, że będzie otrzymywał wynagrodzenie za inne prace - tj. administrowanie stroną internetową.
Ad 1m)
Wnioskodawca nie wyodrębnia na wystawianych fakturach wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac, z uwagi na fakt, iż całe wynagrodzenie otrzymane od Kontrahenta pochodzi z tego tytułu. Ponadto, sporadycznie może się zdarzyć, że będzie otrzymywał wynagrodzenie za inne prace - tj. administrowanie stroną internetową i taka pozycja będzie wyszczególniona na fakturze z dany miesiąc.
Ad 1n)
Na podstawie umowy z Kontrahentem Wnioskodawca rozlicza się w okresach miesięcznych. Wnioskodawca wystawia fakturę na zakończenie każdego miesiąca.
Ad 1o)
Na podstawie umowy o współpracy prawa autorskie do programów komputerowych przechodzą na Kontrahenta z dniem wypłaty wynagrodzenia, tj. z końcem każdego miesiąca.
Ad 1p)
Na podstawie umowy o współpracy prawa autorskie do programów komputerowych przechodzą na Kontrahenta z dniem wypłaty wynagrodzenia.
Ad 1q)
Wnioskodawca wskazuje, że częściowo są to koszty, które poniósł od sierpnia 2022 r., a częściowo koszty, które dopiero poniesie. Są to koszty bezpośrednio związane z prowadzonymi pracami rozwojowymi. Z pewnością są to lub będą to koszty laptopa, monitora, fotela ergonomicznego, drukarki. Wnioskodawca nie może jednak wykluczyć, że w przyszłości poniesie też inne koszty, które nie zostały wymienione, ale należące do tej grupy wydatków tj. sprzętu komputerowego i wyposażenia biurowego.
Ad 1r)
Wnioskodawca wskazuje, że są to koszty, których jeszcze nie poniósł. Wnioskodawca zamierza w przyszłości uczestniczyć w szkoleniach specjalistycznych takich jak np. dotyczących obsługi nowych narzędzi do tworzenia stron internetowych (CMS), nauki nowych języków programowania, aktualizacji i rozwoju wiedzy o już znanych językach programowania itp. Ponoszone w przyszłości ww. wydatki będą stanowić koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową, powiązaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o której mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT. Będzie to wydatek mający bezpośredni związek z wykonywanymi przez niego usługami o charakterze twórczym. Ponoszenie ww. wydatków jest niezbędne, aby Wnioskodawca mógł prowadzić tego rodzaju działalność.
Ad 1 s)
Wnioskodawca prowadzi ewidencję IP Box od sierpnia 2022 r. Wnioskodawca prowadzi ewidencję na bieżąco.
Ad 5)
Jak Wnioskodawca wskazał we wniosku świadczy i może w przyszłości świadczyć identyczne usługi na rzecz innych kontrahentów (…) na takich samych zasadach jak z obecnym Kontrahentem.
Pytanie
1.Czy w opisanym stanie faktycznym (tj. od sierpnia 2022 r. do końca 2022 r.) i zdarzeniu przyszłym (tj. w następnych latach) podejmowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na rozwijaniu, ulepszaniu i modyfikowaniu oprogramowania (tj. stron internetowych) prowadzącego do powstania nowych programów komputerowych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT?
Pana stanowisko w sprawie
Ad 1
Zdaniem Wnioskodawcy, prace realizowane przez niego, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.
Wnioskodawca wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, zgodnie z którym, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zarówno pojęcie badań naukowych, jak i prac rozwojowych zostały natomiast zdefiniowane w kolejnych przepisach, tj. odpowiednio w art. 5a pkt 30 ustawy o PIT i pkt 40 ustawy o PIT przez odesłanie do definicji zawartych w art. 4 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:
a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności.
Z kolei, zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Analiza wskazanych powyżej przepisów prowadzi do wniosku, że o prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej na gruncie ustawy o PIT należy mówić wówczas, gdy:
- Działalność obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe;
- Realizowane prace mają twórczy charakter;
- Prace w tym zakresie prowadzone są w systematyczny sposób;
- Wykonywane prace mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań.
Prace rozwojowe.
Działalność Wnioskodawcy wyczerpuje pojęcie prac rozwojowych zawarte we wskazanych powyżej przepisach prawa. Wnioskodawca prowadzi bowiem prace, wykorzystując dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w zakresie narzędzi informatycznych do tworzenia, ulepszania i modyfikowania stron internetowych. W ramach prac rozwojowych Wnioskodawca tworzy zupełnie nowe części i funkcjonalności oprogramowania. Tworzone przez Wnioskodawcę nowe funkcjonalności oprogramowania z uwagi na ich innowacyjność tworzone są przez Wnioskodawcę od podstaw.
Twórczy charakter prac.
Kolejną przesłanką warunkującą uznanie działalności podatnika za działalność badawczo- rozwojową jest twórczy charakter tej działalności - wytwarza nowe, nieistniejące wcześniej funkcjonalności na podstawie posiadanej wiedzy, które wpływają na innowacyjność wytwarzanych rozwiązań programistycznych. Przesłanka ta jest spełniona, ponieważ rozwiązania i końcowe produkty informatyczne nie powielają prostych i istniejących funkcjonalności podstawowej wersji oprogramowania. W wyniku prac programistycznych prowadzonych przez Wnioskodawcę, Usługobiorca otrzymuje nowoczesne i innowacyjne ulepszenia oraz rozwinięcia oprogramowania (nowe funkcjonalności, itp.), które nie są dostępne dla użytkowników podstawowej wersji oprogramowania. Cele, jakie są zakładane do osiągnięcia, wymagają unikatowego podejścia i twórczej pracy koncepcyjnej od samego początku realizacji prac projektowych. Tym samym rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę elementy oprogramowania mają zawsze charakter twórczy.
Prowadzenie prac w systematyczny sposób.
Realizowane przez Wnioskodawcę prace są prowadzone w sposób systematyczny, co stanowi kolejną przesłankę wynikającą z ustawowej definicji działalności badawczo-rozwojowej. Prace realizowane są przez Wnioskodawcę według określonego harmonogramu. Przedmiotowe prace są zaplanowane przez Wnioskodawcę i prowadzone w sposób uporządkowany i regularny. Nie mają one charakteru incydentalnego ani spontanicznego. Wszelkie prace prowadzone przez Wnioskodawcę posiadają jasno sprecyzowany plan, są podzielone na etapy - planowanie, analiza, projektowanie, testowanie, implementacja.
Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Podejmowane przez Wnioskodawcę działania ze swej istoty zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które będą wykorzystywane w obecnie prowadzonych lub kolejnych projektach. Tym samym, wiedza uzyskana podczas prowadzenia poszczególnych prac wykorzystywana jest następnie w innych pracach projektowych. Dodatkowo Wnioskodawca, realizując przedmiotowe prace, uzyskuje nowe umiejętności z dziedziny technologii IT i ich zastosowania w działalności biznesowej, które następnie może wykorzystywać do projektowania nowych produktów. Prace programistyczne mają charakter twórczy i ukierunkowane są na tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Stworzenie kodu źródłowego wymaga połączenia wiedzy z zakresu informatyki, natomiast uprzednie opracowanie koncepcji tworzonego oprogramowania wymaga specjalistycznej wiedzy biznesowej. Jednocześnie celem prac nie jest wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do oprogramowania.
Z uwagi na powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, podejmowane przez niego prace celem modyfikacji, ulepszenia i rozwijania oprogramowania poprzez tworzenie nowych utworów (kodów źródłowych) i utworów zależnych stanowią (i będą stanowić) działalność badawczo- rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Pana we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku (zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.),
opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:
Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ww. ustawy).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Odnosząc powyższe do rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku działania podejmowane przez Pana polegające na wytworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu programów komputerowych, mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż – jak Pan wskazał w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego – prowadzi Pan samodzielnie prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Pracując nad rozwinięciem i ulepszeniem oprogramowania Wnioskodawca nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych zastosowań. Działania nie mają charakteru rutynowego i okresowego. Ponadto, działania te prowadzone są w sposób systematyczny, tj. planowy, uporządkowany i metodyczny. Wytwarzane, rozwijane, ulepszane przez Pana programy komputerowe opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach. Są to działania innowacyjne. Działania te prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu, zaplanowanie prac, weryfikacja, zakończenie. Prowadzi Pan działalność w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu opis sprawy oraz cytowane przepisy, należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku Pana działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy, obejmują prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz podejmowane są w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Reasumując – podejmowana przez Pana działalność polegająca na wytwarzaniu, rozwijaniu i ulepszaniu programów komputerowych, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym Pana stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało uznać za prawidłowe.
W zakresie pytań oznaczonych we wniosku jako nr 2 i nr 3, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie, znak: 0111-KDIB1-1.4011.285.2022.2.AH.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Pana w złożonym wniosku.
W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Zastrzec należy jednak, że tutejszy organ nie dokonał oceny tej części Pana stanowiska, która wykracza poza treść i zakres sformułowanych pytań. Innymi słowy, interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego dotyczy wyłącznie oceny Pana stanowiska w kwestii będącej przedmiotem sformułowanych zapytań. W szczególności nie dokonano oceny, czy prowadzana przez Pana działalność spełnia kryteria prac rozwojowych, co było elementem przedstawionych we wniosku okoliczności.
Zaznaczyć należy, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Pana.
Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…).
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).