Ustalenie źródła przychodów z tytułu udzielania licencji do tworzonych przez siebie filmów. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.284.2022.2.MAP

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.284.2022.2.MAP

Temat interpretacji

Ustalenie źródła przychodów z tytułu udzielania licencji do tworzonych przez siebie filmów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 10 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. ustalenia źródła przychodów z tytułu udzielania licencji do tworzonych przez siebie filmów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 czerwca 2022 r. (wpływ 7 czerwca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Tworzy Pan krótkometrażowe filmy. Umieszcza Pan tworzone przez siebie filmy w postaci plików na portalu internetowym. Portal ten umożliwia sprzedaż prawa do wykorzystania filmów. Użytkownicy portalu kupują te pliki, a każdy z nich może być sprzedany wielokrotnie. Otrzymuje Pan prowizję od tej sprzedaży (wysokość prowizji uzależniona jest od ilości dokonanych przez użytkowników pobrań/zakupu). Prowizja rozliczana jest w okresach miesięcznych, a pieniądze trafiają na Pana rachunek bankowy. Umieszczając swoje filmy krótkometrażowe na stronie internetowej, przenosi Pan prawa autorskie do plików na rzecz portalu na czas, dopóki pliki znajdują się na tym portalu. W każdej chwili jest Pan w stanie zadecydować o usunięciu plików z portalu, a z chwilą usunięcia pliku - prawa autorskie wracają do Pana. Jeśli dany film trafi na inny portal, jest on niezwłocznie usuwany poprzez stworzony do tego algorytm, w związku z naruszeniem praw autorskich. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, nieprowadzącym działalności gospodarczej. Tworzenie filmików to Pana amatorskie hobby. Na co dzień pracuje Pan w innej branży w oparciu o pełnoetatową umowę o pracę. Tworzenie oraz umieszczanie filmów na stronie ma charakter nieregularny i niezorganizowany. Filmy tworzone są przez Pana w czasie wolnym, wtedy, kiedy ma Pan na to ochotę. Pana głównym celem jest realizacja swojego hobby i czerpanie przyjemności z tworzenia krótkometrażowych filmów. Nie dysponuje Pan żadnym profesjonalnym sprzętem, a Pana wykształcenie w żaden sposób nie wiąże się z produkcją filmów. Przychód jaki Pan uzyskuje z tego tytułu jest nieregularny i zależy od tego, czy znajdą się kupujący zainteresowani filmami. Tworzone przez Pana filmy są utworami i stanowią przedmiot prawa autorskiego w rozumieniu przepisów ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W związku z tworzeniem tych plików, jest Pan twórcą w rozumieniu ww. ustawy.

W piśmie z dnia 7 czerwca 2022 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że przedmiotem zapytania jest 2021 r. W 2021 r. uzyskał Pan przychody ze stosunku pracy oraz przychód z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych. Za 2021 r. złożył Pan zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37. Uważa Pan, że przychody stanowiące przedmiot złożonego wniosku nie spełniają przesłanki działalności gospodarczej w myśl art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie prowadzi Pan pozarolniczej działalności gospodarczej. Umieszcza Pan tworzone przez siebie filmy w postaci plików na portalu internetowym umożliwiającym sprzedaż prawa do wykorzystania tych filmów. Tworzenie filmików jest Pana amatorskim hobby. Tworzenie oraz umieszczanie filmów na stronie internetowej ma charakter niezorganizowany. Umieszcza Pan filmy na portalu internetowym nieregularnie. Zalicza Pan przychody uzyskiwane z filmów umieszczanych na portalu internetowym, jako przychody z praw majątkowych, o których stanowią przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaje Pan licencję na wykorzystanie tworzonych przez siebie filmów, co należy uznać za zbywanie prawa majątkowego do utworu cyfrowego, zgodnie z art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 21 maja 2021 r. poz. 1062).

Ponadto, jest Pan przy tym uprawniony do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu w oparciu o przepis art. 22 ust. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koszty te nie mogą jednak przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Umieszcza Pan tworzone przez siebie filmy w postaci plików na portalu internetowym. Portal ten umożliwia sprzedaż prawa do wykorzystania filmów. Użytkownicy portalu kupują te pliki, a każdy z nich może być sprzedany wielokrotnie. Otrzymuje Pan prowizję od tej sprzedaży (wysokość prowizji uzależniona jest od ilości dokonanych przez użytkowników pobrań/zakupu). Prowizja rozliczana jest w okresach miesięcznych, a pieniądze trafiają na Pana rachunek bankowy. Umieszczając swoje filmy krótkometrażowe na stronie internetowej, przenosi Pan prawa autorskie do plików na rzecz portalu na czas, dopóki pliki znajdują się na tym portalu. W każdej chwili jest Pan w stanie zadecydować o usunięciu plików z portalu, a z chwilą usunięcia pliku - prawa autorskie wracają do Pana. Jeśli dany film trafi na inny portal, jest on niezwłocznie usuwany poprzez stworzony do tego algorytm, w związku z naruszeniem praw autorskich. Dodał Pan, że szczegółowo opisał Pan zasady współpracy z portalem oraz warunki zawartej z nim umowy, a powyższa umowa nie została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Sprzedaje Pan licencję na wykorzystanie tworzonych przez siebie filmów, co należy uznać za zbywanie prawa majątkowego do utworu cyfrowego, zgodnie z art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Pana zdaniem, przychody uzyskiwane z filmów umieszczanych na portalu internetowym stanowią przychody z praw majątkowych, o którym stanowią przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaje Pan licencję na wykorzystanie tworzonych przez siebie filmów, co należy uznać za zbywanie prawa majątkowego do utworu cyfrowego, zgodnie z art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Cała kwota wynagrodzenia uzyskanego na podstawie zawartej umowy licencyjnej będzie stanowić honorarium za udzielenie licencji na wykorzystanie utworu. Nie ponosi Pan odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywane czynności (tworzenie filmów). Należy uznać, że ewentualną odpowiedzialność w tym zakresie ponosi portal internetowy. Czynności związane z tworzeniem filmów (zgodnie z opisanym stanem faktycznym) nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Nie ponosi Pan ryzyka gospodarczego związanego z tworzeniem filmików. Należy uznać, że ewentualne ryzyko w tym zakresie ponosi portal internetowy. W związku z umieszczaniem filmów na portalu internetowym uzyskuje Pan przychody jedynie z tworzonych utworów. Nie generuje to dla Pana również przychodów z innych tytułów (np. z reklam).

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Czy w związku ze wskazanym przez Pana stanem faktycznym, należałoby uznać za konieczne założenie przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej?

2.Czy w związku ze wskazanym przez Pana stanem faktycznym, należałoby uznać, że powinien Pan przy rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych uwzględnić uzyskany przychód, jako przychód z praw majątkowych, o którym stanowią przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zastosować przy tym 50% koszty uzyskania przychodu w oparciu o przepis art. 22 ust. 9b tejże ustawy?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 2 w części dotyczącej ustalenia źródła przychodów. Natomiast w zakresie pytania Nr 1 i pytania Nr 2 w części dotyczącej możliwości zastosowania kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Uważa Pan, że powinien przy rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych uwzględnić uzyskany przychód, jako przychód z praw majątkowych, o którym stanowią przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaje Pan licencję na wykorzystanie tworzonych przez siebie filmów, co należy uznać za zbywanie prawa majątkowego do utworu cyfrowego, zgodnie z art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 18 ww. ustawy: za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów (...). W rozumieniu powołanego powyżej przepisu przychodem z praw majątkowych będzie każdy przychód, którego bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe, nawet jeśli prawo to nie zostało w sposób wyraźny wskazane w ustawie.

Przychód z praw majątkowych powstaje, zatem m.in. w przypadku przychodów związanych z udzielaniem licencji. O kwalifikacji do danego źródła przychodu przesądza bowiem treść danej umowy, nie zaś forma zawiązania stosunku prawnego. Gdy przedmiotem umowy są prawa autorskie to przychody z tego tytułu zalicza się do praw majątkowych, bez względu na podmiot, z którym zawarta została umowa, jak i na moment jej zawarcia (przed stworzeniem utworu - dzieła, czy też po jego powstaniu).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć takich jak np. „twórca”, „korzystanie przez twórców z praw autorskich” lub pojęć z nimi związanych jak np. „utwór”, zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę o prawie autorskim i prawach. W myśl art. 1 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W świetle art. 1 ust. 2 pkt 9 ww. ustawy, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory audiowizualne (w tym filmowe).

Mając na względzie przytoczone powyżej regulacje, w Pana przypadku, w sytuacji gdy działalność zarobkowa związana jest z korzystaniem z praw autorskich (rozporządza Pan takimi prawami), uzyskane z tego tytułu przychody należy zakwalifikować do źródła przychodów z praw majątkowych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W Pana sytuacji, gdzie jak wskazano we wniosku tworzenie i umieszczanie filmów na portalu ma charakter przypadkowy i niezorganizowany, amatorski i nieregularny - do przychodów z tego źródła należy zaliczyć więc przychody uzyskane z tytułu udzielenia licencji niewyłącznej na wykorzystanie z własnych prac.

Pana zdaniem, mając na względzie powyższe uzasadnienie prawne należy uznać, że powinien Pan przy rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych uwzględnić uzyskany przychód, jako przychód z praw majątkowych, o którym stanowią przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Według art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:

 - pozarolnicza działalność gospodarcza oraz

 - kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż    

    wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W przytoczonej definicji działalności gospodarczej, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wylicza pod literami a-c) różnego rodzaje aktywności uznawane za działalność gospodarczą. Jest to wyliczenie wyczerpujące, a nie przykładowe.

Zarobkowy charakter działalności oznacza, że działalność ta jest nastawiona na osiągnięcie zysku, dochodu, co odróżnia ją od działalności społecznej. Zorganizowany sposób działania w obrocie gospodarczym, to prowadzenie tej działalności w sposób metodyczny, zaplanowany, systematyczny, uporządkowany. O zorganizowanym charakterze działalności zarobkowej może świadczyć ponadto wyodrębnienie istnienia pewnych składników materialnych i niematerialnych służących prowadzeniu tej działalności, czy też przyjęcie przez ten podmiot określonej formy organizacyjno-prawnej i dopełnienie wymogu rejestracji w ewidencji działalności gospodarczej, choć tych okoliczności nie należy uważać za element decydujący o zorganizowanym charakterze prowadzonych działań. Wykonywanie działań w sposób ciągły, to prowadzenie jej w sposób stały, nie okazjonalny. Ciągłość działania wiąże się z jej planowanym charakterem i realizacją poszczególnych zamierzeń. Działanie we własnym imieniu oznacza, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.

W myśl natomiast art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Mając na uwadze powyższe regulacje prawne, należy uznać, że w przypadku, gdy określona działalność podatnika spełnia warunki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie spełnia warunków określonych w art. 5b ustawy, to przychody osiągnięte z tytułu tej działalności stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast, jak stanowi art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

W rozumieniu powołanego powyżej przepisu przychodem z praw majątkowych będzie każdy przychód, którego bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe, nawet jeśli prawo to nie zostało w sposób wyraźny wskazane w ustawie.

Przychód z praw majątkowych powstaje zatem m.in. w przypadku przychodów związanych z udzielaniem licencji. O kwalifikacji do danego źródła przychodu przesądza bowiem treść danej umowy, nie zaś forma zawiązania stosunku prawnego (umowa o dzieło, czy umowa zlecenia). Gdy przedmiotem umowy są prawa autorskie, to przychody z tego tytułu zalicza się do praw majątkowych, bez względu na podmiot, z którym zawarta została umowa, jak i na moment jej zawarcia (przed stworzeniem utworu – dzieła, czy też po jego powstaniu).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć takich jak np. „twórca”, „korzystanie przez twórców z praw autorskich” lub pojęć z nimi związanych jak np. „utwór”, zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

W świetle art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1)wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

2)plastyczne;

3)fotograficzne;

4)lutnicze;

5)wzornictwa przemysłowego;

6)architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

7)muzyczne i słowno-muzyczne;

8)sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

9)audiowizualne (w tym filmowe).

Ustawodawca, wyszczególniając przykładowe kategorie utworów, posłużył się porządkującym kryterium przedmiotu twórczości i użytych w niej środków wyrazu. Oznacza to, że niektóre dzieła chronione mogą być przyporządkowane do więcej niż jednego przedziału klasyfikacyjnego. Utwory wyrażone w sposób określony w art. 1 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy stanowią niejednorodną grupę utworów będących przedmiotem prawa autorskiego. Grupa ta została wyodrębniona ze względu na stosowane przez twórcę techniczne środki wyrazu, czyli utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi. W grupie tej wyodrębniono podkategorie wg przedmiotu twórczości, czyli literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną.

W myśl art. 1 ust. 4 cyt. ustawy :

Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności.

Zgodnie art. 1 ust. 2 ww. ustawy:

Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia, nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.

W myśl art. 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

Stosownie do art. 41 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 cyt. ustawy:

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej „licencją”, obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.

Reasumując, w rozumieniu wskazanych przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem tego prawa są wszelkie przejawy działalności twórczej o indywidualnym charakterze bez względu na to, czy są to dzieła artystyczne, utwory naukowe lub literackie. Podkreślić należy, że jako utwory w rozumieniu powołanych przepisów mogą zostać potraktowane projekty, które – nawet jeżeli zawierają nietwórcze materiały – mają twórczy charakter ze względu na przyjęty w nich dobór, układ lub zestawienie treści.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że tworzy Pan krótkometrażowe filmy. Umieszcza Pan tworzone przez siebie filmy w postaci plików na portalu internetowym. Portal ten umożliwia sprzedaż prawa do wykorzystania filmów. Umieszczając swoje filmy krótkometrażowe na stronie internetowej, przenosi Pan prawa autorskie do plików na rzecz portalu na czas, dopóki pliki znajdują się na tym portalu. Tworzenie oraz umieszczanie filmów na stronie ma charakter nieregularny i niezorganizowany. Filmy tworzone są przez Pana w czasie wolnym, wtedy, kiedy ma Pan na to ochotę. Pana głównym celem jest realizacja swojego hobby i czerpanie przyjemności z tworzenia krótkometrażowych filmów. Tworzone przez Pana filmy są utworami i stanowią przedmiot prawa autorskiego w rozumieniu przepisów ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W związku z tworzeniem tych plików, jest Pan twórcą w rozumieniu ww. ustawy. Uważa Pan, że przychody stanowiące przedmiot złożonego wniosku nie spełniają przesłanki działalności gospodarczej w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie prowadzi Pan pozarolniczej działalności gospodarczej. Zalicza Pan przychody uzyskiwane z filmów umieszczanych na portalu internetowym, do przychodów z praw majątkowych, o których stanowią przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaje Pan licencję na wykorzystanie tworzonych przez siebie filmów, co należy uznać za zbywanie prawa majątkowego do utworu cyfrowego, zgodnie z art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nie ponosi Pan odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywane czynności (tworzenie filmów). Czynności związane z tworzeniem filmów (zgodnie z opisanym stanem faktycznym) - nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Nie ponosi Pan ryzyka gospodarczego związanego z tworzeniem filmików. W związku z umieszczaniem filmów na portalu internetowym uzyskuje Pan przychody jedynie z tworzonych utworów. Nie generuje to dla Pana również przychodów z innych tytułów (np. z reklam).

Zauważyć należy, że przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki:

1)konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania;

2)osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi, stanowić skutek takiego korzystania albo rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego. W umowach, które towarzyszą zamawianiu utworów, strony powinny wyraźnie postanowić, że przedmiotem zamówienia jest właśnie dobro niematerialne, podlegające ochronie na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W piśmiennictwie eksponuje się, że przychodami z korzystania z praw, będą przede wszystkim przychody w postaci opłat licencyjnych otrzymywane na podstawie umów licencyjnych. Na podstawie tych umów twórca umożliwia innym osobom korzystanie z utworu, którego jest autorem. Rozporządzanie prawami polega na przeniesieniu tych praw (autorskich praw majątkowych lub pokrewnych) na inną osobę (por. Komentarz PIT, Wydanie 2, A. Bartosiewicz, R. Kubacki).

Jednocześnie należy zaznaczyć, że okoliczność, że prawa majątkowe zostały wymienione w odrębnym źródle przychodów nie oznacza, że przychody z tych praw osiągane przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie mogą stanowić przychodów z działalności gospodarczej. Jeżeli umowy, co do których podatnikowi przysługują autorskie prawa majątkowe są zawierane w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, to przychód uzyskany z tego tytułu, należy kwalifikować do źródła przychodów „pozarolnicza działalność gospodarcza”.

Odnosząc powyższe regulacje prawne na grunt omawianej sprawy stwierdzić należy, że skoro uzyskiwane przychody, będące wynikiem udzielonej licencji, nie noszą znamion pozarolniczej działalności gospodarczej w świetle przytoczonej wcześniej definicji, gdyż jak Pan wskazał tworzenie oraz umieszczanie filmów na stronie ma charakter nieregularny i niezorganizowany, a przychody stanowiące przedmiot złożonego wniosku nie spełniają przesłanki działalności gospodarczej w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to z uwagi na okoliczność, że czynności te są związane z korzystaniem z praw autorskich (rozporządzaniem takimi prawami), uzyskane z tego tytułu przychody należy kwalifikować do źródła przychodów z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Nie jesteśmy upoważnieni do interpretacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), a tym samym do stwierdzenia, czy dana osoba (Pan) jest twórcą w rozumieniu ww. ustawy lub czy konkretna praca (jej przedmiot – utwór) stanowi prawo autorskie lub prawo pokrewne. Przepisy prawa podatkowego nie określają bowiem kto jest, a kto nie jest artystą (twórcą).

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego Organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyOrdynacja podatkowa. Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).