Skutki podatkowe wypłaty przez spółkę z o.o. powstałej z przekształcenia spółki komandytowej zysku wypracowanego przed zmianą formy. - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.608.2022.2.MR

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 22 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.608.2022.2.MR

Temat interpretacji

Skutki podatkowe wypłaty przez spółkę z o.o. powstałej z przekształcenia spółki komandytowej zysku wypracowanego przed zmianą formy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

30 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 28 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty zysków. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania: A.B.;

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania X Sp. z o.o. (NIP: (...), ul. (...)).

Opis zdarzenia przyszłego

A.B. (dalej: Wnioskodawca) jest wspólnikiem X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w M. (dalej: Spółka Przekształcona lub Spółka) która z dniem 26 września 2022 r. powstała w wyniku przekształcenia spółki komandytowej (dalej: Spółka Przekształcana). Spółka Przekształcona jest jednocześnie Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania (dalej: Zainteresowany).

Zarówno Wnioskodawca, jak i Zainteresowany podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy, a w związku z dokonywanymi czynnościami w 2022 r. zamyka i otwiera księgi zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz ustawą o CIT.

Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej Spółki Przekształconej jest prowadzenie niewyspecjalizowanej sprzedaży hurtowej (kod PKD: 46.90.Z). Jedna z ważniejszych gałęzi działalności Spółki polega na hurtowej sprzedaży (...). Sprzedaż jest realizowana za pośrednictwem sklepu internetowego oraz sklepów stacjonarnych. Spółka oprócz sprzedaży (...) realizuje także różne usługi pomocnicze związane z (...).

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością odbyło się w trybie przewidzianym przez art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Spółka Przekształcana z dniem 1 maja 2021 r., na mocy art. 2 w zw. z art. 12 ust. 2 Ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2123; dalej: ustawa Nowelizująca), uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT).

Spółka Przekształcona wraz z dniem 1 października 2022 roku planuje wybór opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, zgodnie z rozdziałem 6b ustawy o CIT.

Na dzień przekształcenia w sp. z o.o. wykazuje w bilansie m.in. następujące pozycje:

1.zgromadzone na kapitale zapasowym niepodzielone zyski z lat ubiegłych, tj. osiągnięte przed 1 maja 2021 r., gdy spółka komandytowa była transparentna podatkowo. Zyski te były na bieżąco opodatkowane przez dotychczasowych wspólników spółki komandytowej i przypisane są do Wnioskodawcy w odpowiedniej proporcji do posiadanych przez niego udziałów w zyskach.

2.zysk bieżący, wygenerowany od 1 stycznia 2022 r. do dnia przekształcenia.

3.zyski z lat ubiegłych przekazane na mocy podjętych do dnia przekształcenia uchwał do wypłaty odpowiednim wspólnikom i wykazane w kontach zobowiązań spółki, tj. zyski z lat ubiegłych osiągnięte przed 1 maja 2021 r., gdy spółka komandytowa była transparentna podatkowo.

Niewykluczone, że po przekształceniu sp.k w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zostaną podjęte uchwały o wypłacie części zysku z lat ubiegłych (zgromadzonego na moment przekształcenia na kapitale zapasowym spółki, w szczególności zysk osiągnięty przez sp.k., gdy była transparentna podatkowo). Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że uchwały te będą jasno precyzować, jakie dokładnie zyski będą wypłacane, z jakiego okresu oraz w kwotach przypisanych do odpowiednich wspólników.

Dodatkowo po dniu przekształcenia planowana jest wypłata zysków przekazanych przed dniem przekształcenia na podstawie podjętych uchwał na zobowiązania.

Pytania

1.Czy wypłata w przez Spółkę Przekształconą zysków z lat ubiegłych zgromadzonych na kapitale zapasowym oraz wykazanych na kontach zobowiązań Spółki będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego po stronie Wnioskodawcy (któremu wypłacane są przypisane do niego zyski z czasów gdy sp.k była transparentna podatkowo)?

2.Czy Spółka Przekształcona będzie miała obowiązek jako płatnik do obliczenia, poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku od dywidendy w imieniu wspólnika, któremu wypłacane są przypisane do niego zyski z czasów gdy sp.k była transparentna podatkowo (zgromadzone na kapitale zapasowym oraz wykazane na kontach zobowiązań spółki)?

3.Czy wypłaty do wspólnika zysków z lat ubiegłych zgromadzonych na kapitale zapasowym oraz wykazanych na kontach zobowiązań spółki (z czasów gdy sp.k była transparentna podatkowo), będą wiązać się dla Spółki Przekształconej z powstaniem dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Zdaniem Zainteresowanych – w zakresie pytania nr 1 – wypłata zysków z lat ubiegłych zgromadzonych na kapitałach zapasowych oraz wykazanych na kontach zobowiązań spółki nie będzie skutkowała powstaniem obowiązku podatkowego zarówno dla Spółki Przekształconej, jak i Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm. dalej: ustawa o PIT) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają u osób fizycznych wszelkie osiągnięte przez nie dochody. Przy czym, co do zasady, dochodem jest nadwyżka sumy przychodów z konkretnego źródła nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Tym samym punktem wyjścia dla stwierdzenia opodatkowania po stronie podatnika danej czynności lub transakcji jest wystąpienie po jego stronie przychodu podatkowego. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodem są co do zasady wypłacone podatnikowi lub postawione do jego dyspozycji środki pieniężne. W określonych jednak przepisami przypadkach przychodem podatnika są także przychody należne, tj. takie które jeszcze nie zostały faktycznie wypłacone na rzecz podatnika (nie otrzymał on środków pieniężnych lub innego aktywa), ale na mocy szczególnych przepisów podatkowych przychód ten należy już dla celów podatku dochodowego temu podatnikowi przypisać i pomimo braku faktycznego otrzymania opodatkować.

Przy czym, zgodnie z podejściem wypracowanym w doktrynie prawa podatkowego, orzecznictwie sądów administracyjnych oraz praktyce organów podatkowych, pod pojęciem przychodu podatkowego nie należy rozumieć każdej kwoty otrzymanych środków finansowych, ale tylko takie, które stanowią dla niego:

(i)faktyczne przysporzenie majątkowe, tj. z perspektywy podatkowej prowadzą do zwiększenia aktywów danego podatnika lub zmniejszenia jego pasywów,

(ii)przysporzenie o charakterze trwałym i definitywnym,

(iii)przysporzenie o ustalonej wartości (kwocie).

W ocenie Wnioskodawcy (a także podmiotu Zainteresowanego) w zakresie, w jakim w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wypłata przez Spółkę Przekształconą dywidendy na rzecz udziałowca będącego osobą fizyczną stanowi faktycznie wypłatę zysku niewypłaconego za okres działania spółki komandytowej w okresie przed 1 maja 2021 r., otrzymywana przez udziałowca wypłata nie spełnia powyższego warunku uznania jej za przychód podatkowy. Wypłata ta w ujęciu podatku dochodowego od osób fizycznych nie skutkuje powstaniem przysporzenia majątkowego bowiem w świetle przepisów ustawy o PIT środki te już uprzednio stanowiły ich przychód podatkowy, a zatem to wówczas stanowiły dla niego przysporzenie majątkowe (tj. przysporzenie to wystąpiło w przeszłości). Tym samym wypłata na rzecz Wnioskodawcy dywidendy w tej części nie wiąże się po ich stronie z faktycznym przysporzeniem majątkowym na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Co więcej, Spółka Przekształcana do dnia 30 kwietnia 2021 r. jako spółka komandytowa nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału). Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o CIT powyższą zasadę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, strat, jak też ulg podatkowych związanych z działalnością prowadzoną w formie spółki osobowej. W konsekwencji wspólnik spółki osobowej zobowiązany jest rozliczyć przychody i inne pozycje kształtujące wysokość zobowiązania podatkowego wynikające z działalności spółki osobowej jako swoje pozycje podatkowe - stosownie do jego udziału w zysku spółki określonym w umowie spółki.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przeciwieństwie do 1 stycznia 2021 r. lub, jak w przypadku Spółki Przekształcanej, do 30 kwietnia 2021 r., podatnicy uzyskujący dochody z tytułu udziału w spółce osobowej (z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej) zobowiązani byli do rozpoznawania na bieżąco w ciągu roku wynikających z działalności tej spółki przychodów podatkowych i kosztów uzyskania przychodów jako własnych dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych i zapłaty w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek. Następnie wspólnicy dokonywali rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym ponownie jako własnego dochodu i jako podatku dochodowego należnego od nich jako wspólników spółki osobowej. Obowiązki te występowały po ich stronie niezależnie od dokonywanych na ich rzecz przez spółkę wypłat zysku, tj. obowiązek obliczenia należnego podatku i jego zapłaty występował po stronie wspólników takiej spółki osobowej także wtedy, gdy wspólnicy faktycznie nie otrzymali wypłaty tego zysku.

Konsekwentnie, w związku z faktem, że zysk wypracowany przez spółkę osobową podlegał opodatkowaniu jako dochód wspólników na bieżąco - w momencie jego osiągnięcia - wypłata tego zysku na rzecz wspólników nie generowała opodatkowania. Powyższe wynikało właśnie z opisanej powyżej reguły, że zysk ten stanowił przysporzenie majątkowe dla wspólników w momencie jego osiągnięcia przez spółkę, a nie w momencie wypłaty na rzecz wspólników.

W tym kontekście wskazać należy, iż ustawa Nowelizująca, która wprowadziła opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych, nie przewiduje opodatkowania podatkiem dochodowym wypłaty zysków wypracowanych w okresie, zanim spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy Nowelizującej do dochodów wspólników spółki komandytowej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, a osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym spółka taka stała się podatnikiem CIT, stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym w okresie, kiedy spółki komandytowe nie były podatnikami CIT, tj. że wypłata takiego zysku jest neutralna podatkowo. Celem tego przepisu było wyeliminowanie efektywnego podwójnego opodatkowania zysków wspólników spółek komandytowych w związku ze zmianą statusu takiej spółki na gruncie podatku dochodowego.

Jak zostało przedstawione we Wniosku spółka komandytowa została przekształcona w spółkę z ograniczoną działalnością w trybie określonym art. 551 §1 Kodeksu spółek handlowych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoba prawna zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o CIT podlega opodatkowaniu podatkiem CIT.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2021 r. przepisami spółki komandytowe mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są podatnikami CIT, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Podlegają one takim samym zasadom opodatkowania jak spółki kapitałowe i na identycznych zasadach opodatkowaniu podlegają ich wspólnicy. Co więcej, analiza przepisów ustawy o PIT i ustawy o CIT po zmianach obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. wskazuje, że do spółek komandytowych na gruncie podatków dochodowych stosuje się te same instytucje i klasyfikacje podatkowe jak w przypadku spółki kapitałowej.

W związku z powyższym, przepisy ustawy o CIT od 1 stycznia 2021 r. obejmują także spółki komandytowe. Na gruncie ustawy o PIT pojęcie „udziałów (akcji)” (art. 5a pkt 29 ustawy o PIT) w spółce zarezerwowane dotąd dla spółek kapitałowych (oraz od kilku lat „hybrydowej” spółki komandytowo-akcyjnej zaliczanej przez k.s.h. do spółek osobowych), obejmuje obecnie także ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce komandytowej, z kolei „udział w zyskach osób prawnych” (art. 5a pkt 31 ustawy o PIT) obejmuje także udział w zysku spółki komandytowej.

Mając na uwadze, że przekształcenie spółki komandytowej będącej podatnikiem podatku dochodowego w spółkę kapitałową nie powoduje zmiany statusu podatkowego lub zasad opodatkowania zarówno samej spółki, jak i wspólników, to regulacje ustawy Nowelizującej powinny znaleźć zastosowanie także do podziału (wypłaty) zysku spółki kapitałowej w formie dywidendy (w ujęciu prawnym) po przekształceniu (po przekształceniu będzie to podstawowa forma dystrybucji zysków od Spółki Przekształconej do udziałowców). Przedstawiona interpretacja zgodna jest też z celem wskazanego powyżej przepisu - brak podwójnego opodatkowania zysków spółki komandytowej powstałych w czasie, kiedy nie była jeszcze podatnikiem CIT, nie dotyczy tylko ich wypłaty ze spółki komandytowej będącej takim podatnikiem, ale także następców prawnych takiej spółki, w tym spółki kapitałowej powstałej z jej przekształcenia. Takie rozumienie powyższych regulacji potwierdza także zasada sukcesji uniwersalnej wynikająca z art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1540), zgodnie z którymi osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Na mocy wskazanej zasady Spółka Przekształcona wstąpi zatem we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe przekształcanej Spółki w jej obecnej formie prawnej (spółki komandytowej) - w tym uprawienia w zakresie wyłączenia z opodatkowania zysków zatrzymanych wypracowanych przed 1 maja 2021.

Powyższe poglądy znajdują potwierdzenie w ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej podczas rozstrzygania wniosków o zbliżonym stanie faktycznym:

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 sierpnia 2022 roku, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.111.2022.5.

„Wnioskodawcy pragną zaznaczyć, że stosowne przyszłe uchwały Spółki Przekształconej w kwestii podziału zysku i wypłaty dywidendy będą jasno precyzować, z zysków dotyczących których lat wypłacana jest dywidenda, w tym będą wskazywać czy i w jakiej cześć dywidenda jest finansowana ze środków pochodzących z zysków zatrzymanych. [...] Podsumowując, wypłata wspólnikowi (A. G. sp. z o.o. oraz Inwestorowi) zysku wypracowanego przez Spółkę przed dniem uzyskania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, tj. przed 1 maja 2021 r., dokonana po tej dacie, nie będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2021 r., a w konsekwencji będzie zdarzeniem neutralnym podatkowo na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. Tym samym Spółka nie będzie zobowiązana do poboru podatku jako płatnik, w momencie wypłaty tych zysków”.

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 lipca 2022 roku, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.233.2022.3.AA

„Reasumując - Spółka Przekształcona nie będzie zobowiązana jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych do obliczenia, poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty dywidendy lub jej części na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi w zakresie, w jakim dywidenda lub jej część będzie pochodzić z zysków zatrzymanych. Kwota dywidendy od Spółki Przekształconej otrzymanej przez wspólników będących osobami fizycznymi, w części stanowiącej wypłatę z zysków zatrzymanych - wygenerowanych w okresach, w których osoby fizyczne były wspólnikami Spółki i opodatkowanych tym podatkiem – będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy zmieniającej”.

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 lipca 2022 roku, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.160.2022.3.MS2

„Wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej zamierzają podjąć uchwałę o wypłacie tych zysków. Zapisy w księgach rachunkowych są prowadzone w taki sposób, że możliwe będzie dokładne ustalenie, jaka część kapitału zapasowego spółki komandytowo-akcyjnej stanowi zysk z działalności spółki jawnej. Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz wskazane regulacje prawne stwierdzić należy, że wypłata zysków znajdujących na kapitale zapasowym spółki komandytowo-akcyjnej (spółki przekształconej), które zostały wypracowane przez spółkę jawną (spółkę przekształcaną) i opodatkowane uprzednio przez wspólników tej spółki, nie będzie stanowiła dla Pana przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 października 2021 roku, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.669.2021.1.RR

„Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że wypłaty zysku wypracowanego przez Spółkę (tj. przez jej Wspólników) przed 1 maja 2021 r. dokonane już po tej dacie i po przekształceniu się Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w żadnej formie. Przez to Wnioskodawca, już jako spółka przekształcona, nie będzie zobligowany do pełnienia funkcji płatnika w stosunku do tych wypłat. Ponadto w wypadku podjęcia uchwały, która wskaże wartość zysku wypracowanego przed 1 maja 2021 r. (odpowiednio także przed 1 stycznia 2021 r.) jeszcze przed przekształceniem, przy podjęciu uchwał o podziale poszczególnych części (wyłącznie) tak ustalonego zysku i przekazaniu go do wypłaty wspólnikom już po przekształceniu Spółki, dokonane na tej podstawie wypłaty nie będą stanowić u wspólników spółki przekształconej przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w inny sposób. Stąd też Wnioskodawca, już jako spółka przekształcona, nie będzie pełnić funkcji płatnika w zakresie wyżej wymienionych wypłat”.

Biorąc pod uwagę powyższe w ocenie Wnioskodawcy wypłata zysków z lat ubiegłych, tj. wypracowanych przed 1 maja 2021 r., zgromadzonych na kapitałach zapasowych spółki, nie będzie skutkowała powstaniem obowiązku podatkowego zarówno dla Spółki Przekształconej, jak i Wnioskodawcy.

Co więcej, w ocenie Wnioskodawcy wypłata przez Spółkę Przekształconą zysków wykazanych w księgach na kontach zobowiązań również nie poskutkuje powstaniem obowiązku podatkowego po stronie jej wspólnika (któremu wypłacane są przypisane do niego zyski z czasów gdy sp.k. była transparentna podatkowo).

Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej podczas rozstrzygania wniosków o zbliżonym stanie faktycznym:

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 sierpnia 2022 roku, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.470.2022.3.MG;

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 sierpnia 2022 roku, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.298.2022.4.MKU;

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 sierpnia 2022 roku, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.383.2022.3.NM;

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 lipca 2022 roku, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.289.2022.1.PB;

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 sierpnia 2021 roku, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.530.2021.1.SJ.

Zdaniem Zainteresowanych – w zakresie pytania nr 2 – Spółka Przekształcona nie będzie miała obowiązku jako płatnik do obliczenia, poboru i zapłaty zryczałtowanego podatku w imieniu wspólnika, któremu wypłacane są przypisane do niego zyski (zgromadzone na kapitale zapasowym zyski wypracowane przed 1 maja 2021 r. powstałe w czasie, gdy sp.k była transparentna podatkowo oraz te wykazane na kontach zobowiązań Spółki).

Powyższe wynika z braku opodatkowania takiej wypłaty na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy Nowelizującej.

Jednocześnie warto zauważyć, że wobec pytania 2 pełną aktualność znajdują wszystkie poglądy i argumenty przedstawione w stanowisku Wnioskodawcy w zakresie pytania numer 1.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest w prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zostały określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również: (…)

Szerzej tę kategorię przychodów definiuje art. 24 ust. 5 ustawy:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: (…)

Przepis wskazuje, że do omawianej kategorii dochodów (przychodów) są zaliczane dochody (przychody) „faktycznie uzyskane z tego udziału”, a więc takie przychody, które:

wynikają z posiadania prawa do udziału w zyskach osób prawnych, oraz

zostały faktycznie (rzeczywiście) uzyskane.

Jednocześnie przepis wymienia niektóre konkretne rodzaje dochodów (przychodów), które są dochodami (przychodami) z udziałów w zyskach osób prawnych. Wyliczenie to ma charakter przykładowy – nie jest zamkniętym katalogiem dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych. Świadczy o tym treść wstępu do tego wyliczenia oraz użycie przez ustawodawcę określenia „w tym także”.

Oznacza to, że faktycznie otrzymane dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będą podlegały opodatkowaniu nawet jeśli nie zostały wprost wymienione w katalogu art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje obowiązek poboru podatku przez płatnika wyłącznie w ściśle określonych przypadkach (art. 31, 33, 34, 35, 41 i 42e).

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy:

Płatnicy, o których mowa w ust. 1 (czyli: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Obowiązki płatnika dotyczą zatem m.in. wypłat (świadczeń) z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, a więc z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Natomiast z dniem 1 stycznia 2021 r. w systemie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem dochodowym od osób prawnych zmienił się status podatkowy spółek komandytowych.

Był to wynik nowelizacji przepisów wprowadzonej ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123; dalej: „ustawa nowelizująca”).

Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020 r.:

spółki komandytowe mieściły się w pojęciu „spółki niebędącej osoba prawną” z art. 5a pkt 26 ustawy;

skutki podatkowe zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością spółek były przypisywane jej wspólnikom jako skutki podatkowe posiadania udziału w spółce niebędącej osobą prawną, stosownie do zasad określonych w art. 8 ust. 1-2 ustawy;

spółki nie miały obowiązków płatnika w odniesieniu do wypłaty zysków na rzecz swoich wspólników – ten rodzaj należności nie był objęty żadnym z przepisów ustawy, który nakłada na określone podmioty obowiązki płatnika podatku (było to uzasadnione podatkowym charakterem takich wypłat).

Wypłaty zysku ze spółek niebędących osobami prawnymi (ustalane w stosunku odpowiadającym jego prawu do udziału w zysku tej spółki) niewątpliwie były otrzymaniem przez wspólnika przysporzenia majątkowego – określona kwota pieniężna była przenoszona z majątku spółki do majątku wspólnika. Niemniej jednak, ponieważ zysk osiągnięty przez spółkę niebędącą osobą prawną był wynikiem jej działalności, a działalność ta (tj. wszystkie zdarzenia gospodarcze, jakie mają miejsce w spółce w toku jej działalności) była na bieżąco opodatkowywana po stronie wspólników, wypłata zysku ze spółki niebędącej osobą prawną była traktowana na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako neutralna podatkowo. Rozwiązanie to było realizacją zasady zakazu podwójnego opodatkowania.

Na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe przestały być transparentne podatkowo. Uzyskały status spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji:

wypłaty zysków z tego rodzaju spółek nie są już neutralne podatkowo i stanowią przychody ze źródła kapitały pieniężne jako przychody z udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy);

spółki komandytowe mają obowiązki płatnika podatku w odniesieniu do wypłacanych na rzecz wspólników należności stanowiących przychody z udziału w zyskach osób prawnych (art. 41 ust. 4 ustawy).

Jednocześnie, z uwagi na istotny charakter zmian wprowadzonych w systemie opodatkowania spółek komandytowych i ich wspólników, ustawodawca przewidział przepisy o charakterze przejściowym.

I tak, zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy nowelizującej:

Do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2 (tj. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ), w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Oznacza to, że jeśli spółka komandytowa osiągnęła zyski przed dniem, w którym stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, to przysporzenia wspólników tej spółki z udziału w tych zyskach są rozliczane podatkowo na zasadach, jakie obowiązywały przed 1 stycznia 2021 r.

Ocena skutków podatkowych Państwa sytuacji

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa, w wyniku przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – w ramach sukcesji uniwersalnej, która ma miejsce przy przekształceniu spółek – zobowiązanie do wypłaty zaległego zysku zostanie przejęte przez spółkę przekształconą. Po przekształceniu – następca prawny spółki komandytowej, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – zobowiązana jest do spełnienia tego zobowiązania wobec dotychczasowych wspólników spółki komandytowej.

W związku z tym, przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie powinno mieć wpływu na skutki podatkowe wypłaty wspólnikom zysków wypracowanych przed 1 stycznia 2021 r. (1 maja 2021 r.). Dla byłych już wspólników spółki komandytowej, aktualnie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie to obojętne podatkowo.

W konsekwencji, wypłata Wnioskodawcy przez spółkę przekształconą zysków wypracowanych przed przekształceniem przez spółkę przekształcaną – powstałych przed 1 maja 2021 r. – nie będzie podlegała opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy nowelizującej.

W konsekwencji, Zainteresowany nie będzie zobligowany do pełnienia funkcji płatnika w stosunku do tych wypłat.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 i nr 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na pytania nr 1 i 2 w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie pytania nr 3 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan A.B. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).