Temat interpretacji
Sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku i dziale spadku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 13 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sprzedaży nieruchomości. Uzupełnił go Pan pismem z 19 października 2022 r. (wpływ 21 października 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Sąd Rejonowy w (…) po rozpoznaniu 16 sierpnia 2021 r. w (…) na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku Pana siostry (…) z Pana udziałem o dział spadku i zniesienie współwłasności postanowił (sygn. akt (…)):
I. dokonać działu spadku po Pana ojcu (…) zmarłym 14 listopada 1986 r., ostatnio stale zamieszkałym w (…) i po Pana matce (…) zmarłej 30 sierpnia 2013 r. w (…), ostatnio stale zamieszkałej w (…) i zniesienia współwłasności nieruchomości położonej w (…) oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 1 o powierzchni 0,2501 ha, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą (…) w ten sposób, że nieruchomość podzielić na dwie nieruchomości:
- oznaczoną w ewidencji gruntów nr 2 o powierzchni 0,1249 ha,
- oznaczoną w ewidencji gruntów nr 3 o powierzchni 0,1250 ha
zgodnie z mapą podziału sporządzoną przez geodetę uprawnionego (…) wpisaną do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w (…) 15 lutego 2021 r. pod numerem (…);
II. wnioskodawczyni (…) przyznać na własność nieruchomość położoną w (…) oznaczoną w ewidencji gruntów numerem 2 opisaną w punkcie pierwszym postanowienia;
III. Panu przyznać na własność nieruchomość położoną w (…) oznaczoną w ewidencji gruntów numerem 3 opisaną w punkcie pierwszym postanowienia;
IV. odstąpić od orzekania dopłat między uczestnikami postępowania;
V. stwierdzić, że każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.
W postanowieniu sądu nie ma zawartych informacji o uzyskaniu przez Pana przychodu, ponieważ właścicielem nieruchomości niezabudowanej położonej w (…) oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 3 został Pan w wyniku spadku i zniesienia współwłasności z Pana siostrą po zmarłych rodzicach - spadkodawcach, którzy stali się właścicielami nieruchomości położonej w (…) oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 1 o powierzchni 0,2501 ha ponad 40 lat temu. Ponadto nieruchomość ta została podzielona na dwie równe części oraz odstąpiono od dopłat między Panem a siostrą.
Wartość nieruchomości o nr 3, która została Panu przyznana w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności, nie przekraczała wartości Pana udziału spadku. Pana siostra otrzymała nieruchomość zabudowaną o takiej samej powierzchni, na której znajduje się dom po Państwa rodzicach, w którym mieszka Pana siostra, oraz budynki gospodarcze. Świadomie zdecydował się Pan na podział z siostrą w ww. sposób zostawiając jej nieruchomość bardziej wartościową, ponieważ obecnie mieszka Pan w (…).
Pana działka o numerze 1 stanowiła jedyny składnik majątku spadku po Pana rodzicach.
Nieruchomość niezabudowaną, położoną w (…) oznaczoną w ewidencji gruntów numerem 3 zbył Pan 15 czerwca 2022 r. Środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczył Pan na cele mieszkaniowe - 20 czerwca 2022 r. zakupił Pan nieruchomość zabudowaną (…).
Pytanie
1)Czy powinien Pan złożyć deklarację PIT-39 za rok 2022 w związku z rozliczeniem przychodu z tytułu zbycia przez Pana 15 czerwca 2022 r. nieruchomości niezabudowanej o nr 3 położonej (…)?
2)Czy obowiązuje w tym przypadku pięcioletni okres objęty podatkiem dochodowym od osób fizycznych (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie)?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, według informacji uzyskanych przez pracowników Urzędu Skarbowego w (…) oraz (…), termin pięciu lat, po których nie trzeba deklarować sprzedaży (PIT-39), powinien być liczony od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawców. W Pana przypadku nieruchomość niezabudowana o nr 3 położona w (…) została nabyta przez Pana rodziców (…) - spadkodawców ponad 40 lat temu, więc decydujący powinien być termin nabycia majątku przez przekazujących spadek, a nie data otwarcia spadku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa nastąpiło po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Jednocześnie, zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 7 ww. ustawy:
Nie stanowi nabycia lub odpłatnego zbycia, o którym mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.
Wobec powyższego w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nabytej w drodze spadku i dziale spadku istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę oraz czy w wyniku dokonania działu spadku nie następuje nabycie majątku przekraczające pierwotnie posiadany udział w spadku.
Opis wniosku wskazuje, że nabył Pan udział w prawie do spadku po ojcu zmarłym w 1986 r. oraz matce zmarłej w 2013 r. W skład spadku wchodziła nieruchomość oznaczona w ewidencji gruntów nr 1. Nieruchomość ta została podzielona na dwie działki o nr 2 i 3. Na podstawie umowy o dział spadku i zniesienie współwłasności z 16 sierpnia 2021 r. stał się Pan właścicielem działki nr 3, której wartość nie przekraczała wartości Pana udziału w spadku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem nabycia w drodze spadku czy dokonanie działu spadku, dlatego w tym wypadku należy posiłkować się normami prawa cywilnego.
Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
Na podstawie art. 924 i art. 925 przywołanej ustawy, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Z działem spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom.
Stosownie do art. 1035 Kodeksu cywilnego:
Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.
Artykuł 1037 § 1 ww. ustawy stanowi, że:
Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców
Wyżej zacytowany art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazuje, że nabycie w drodze działu spadku nieruchomości do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku nie stanowi nabycia, o którym mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c.
Jak wynika z informacji przedstawionych przez Pana, wartość działki nabytej przez Pana w wyniku działu spadku nie przekraczała wartości przysługującego Panu udziału w spadku po zmarłych rodzicach. Zatem czynność działu spadku nie stanowiła dla Pana nowego nabycia w myśl art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W konsekwencji, pięcioletni termin przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl art. 10 ust. 5 tej ustawy, należy liczyć od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej działki przez Pana rodziców.
Działka nr 3 będąca przedmiotem sprzedaży powstała z podziału działki nr 1, która wchodziła w skład masy spadkowej po Pana rodzicach i została nabyta przez nich ponad 40 lat temu. W konsekwencji, dochód uzyskany przez Pana w 2022 r. ze sprzedaży działki nr 3 nie podlega opodatkowaniu ponieważ pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez Pana rodziców niewątpliwie upłynął.
Reasumując, zbycie przez Pana działki nabytej w spadku po zmarłych rodzicach, nie stanowi przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, nie ciąży na Panu obowiązek złożenia zeznania PIT-39 za 2022 r. i zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zakres interpretacji indywidualnej, zdeterminowany jest przede wszystkim przedstawionym przez Pana stanem faktycznym jak i Pana własnym stanowiskiem. Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie się różnił od stanu występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia. Należy też zauważyć, że na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia w toku ewentualnego postępowania podatkowego okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329, ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA.
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).