Temat interpretacji
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomościach. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 czerwca 2022 r. (wpływ 10 czerwca 2022 r.) oraz pismami z 14 czerwca 2022 r. (wpływ 14 czerwca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pani … (dalej: „Wnioskodawczyni”, „Sprzedająca”) razem ze swoim mężem Panem … (dalej zbiorczo: „Sprzedającymi”) 4 listopada 2021 r. zawarła z Panem … (dalej: „Kupujący 1”), działającym w imieniu własnym, a także jako pełnomocnik Pana … („Kupujący 2”), w formie aktu notarialnego, Rep. A nr …, umowę przedwstępną sprzedaży udziałów w wysokości 1/48 na rzecz Pana … i 1/48 na rzecz Pana … w prawie własności nieruchomości stanowiącej działkę gruntu numer … oraz udziałów w prawie własności nieruchomości w wysokości 1/16 na rzecz Pana …o i 1/16 na rzecz Pana … w prawie własności nieruchomości stanowiącej działkę gruntu numer … (dalej: „Umowa Przedwstępna”). 4 listopada 2021 r., w tym samym akcie notarialnym, zobowiązała się również do sprzedaży swojego udziału wynoszącego 1/3 w prawie własności nieruchomości, stanowiącej działkę oznaczoną numerem ewidencyjnym ….
Przedmiotem Umowy Przedwstępnej jest zobowiązanie do zawarcia umowy sprzedaży określonych powyżej udziałów w nieruchomościach stanowiących działki gruntu:
W dziale II wymienionej księgi wieczystej obejmującej Nieruchomość 1, prawo własności wpisane jest w:
udziale 1/24 Pani ….
Wszyscy udziałowcy zobowiązali się sprzedać ww. udziały na rzecz Kupującego w ww. Umowie Przedwstępnej. Sprzedający, tj. Pan … i Pani …., stali się właścicielami wyżej wymienionych udziałów w prawie własności Nieruchomości 1 na mocy zasiedzenia 1 stycznia 2007 r., co zostało potwierdzone postanowieniem Sądu Rejonowego …..
W dziale IV ww. księgi wieczystej wpisane są hipoteki, które jednak nie obciążają udziałów przysługujących Sprzedającym, w pozostałych działach brak wpisów.
W dziale II wymienionej księgi wieczystej obejmującej Nieruchomość 2, prawo własności wpisane jest w:
udziale 1/8 na rzecz małżonków …,
Wszyscy udziałowcy zobowiązali się sprzedać ww. udziały na rzecz Kupującego w ww. Umowie Przedwstępnej. Sprzedający, tj. Pan …. i Pani …, stali się właścicielami wyżej wymienionych udziałów w prawie własności Nieruchomości 2 na mocy zasiedzenia 1 stycznia 2007 r., co zostało potwierdzone postanowieniem Sądu Rejonowego dla ….
W działach I-Sp, III i IV ww. księgi wieczystej obejmującej Nieruchomość 2 brak wpisów.
W dziale II wymienionej księgi wieczystej obejmującej Nieruchomość 3, prawo własności wpisane jest w:
udziale 1/6 Pani …,
udziale 1/6 Pani ….
Wszyscy udziałowcy zobowiązali się sprzedać ww. udziały na rzecz Kupującego w ww. Umowie Przedwstępnej. Sprzedająca … nabyła ww. udział w prawie własności Nieruchomości 3 w drodze dziedziczenia, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego … z 20 grudnia 1993 r. Na ww. Nieruchomościach nie znajdują się wody płynące, ani nie znajdują się wody śródlądowe stojące, do których stosuje się przepisy o śródlądowych wodach stojących w rozumieniu ustawy z 20 lipca 2017r. - Prawo Wodne (tj. z 14 października 2021 r. Dz.U. z 2021 r. poz. 2233), w związku z czym Skarbowi Państwa nie przysługuje w stosunku do Nieruchomości prawo pierwokupu, o którym mowa w art. 217 ust. 13 tejże ustawy.
Nieruchomość 1 przecina linia elektroenergetyczna, druga linia energetyczna poprowadzona jest częściowo pomiędzy granicami działki, przez Nieruchomości poprowadzony został także gazociąg. Sprzedający nie są właścicielami wspomnianych naniesień, są nimi dostawcy mediów. Nieruchomość 2 przecina linia elektroenergetyczna, właściciel jak wyżej. Nieruchomość 3 jest działką niezabudowaną. Na Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 znajduje się utwardzona droga wewnętrzna, przy czym na Nieruchomości 2 droga ta znajduje się w niewielkiej części. Utwardzona droga wewnętrzna została oznaczona w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, wyrażonym Uchwałą …. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentów obszarów ….
Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2 posiada dostęp do drogi publicznej, Nieruchomość 3 nie posiada dostępu do drogi publicznej - dojazd odbywał się poprzez działki ….
Nieruchomość 1 objęta jest miejscowym planem
zagospodarowania przestrzennego, wyrażonym Uchwałą …. w sprawie miejscowego
planu zagospodarowania przestrzennego fragmentów obszarów …. i znajduje się w
całości na terenach oznaczonych symbolem ….
Nieruchomość 2 objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wyrażonym …. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentów obszarów … w gminie … i znajduje się w całości na terenach oznaczonych symbolem … - zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna. Nieruchomość 3 objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wyrażonym Uchwałą … w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentów obszarów ... Udziały Sprzedających w Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2, w tym udziały pozostałych sprzedających, o których mowa wyżej, oraz udział Sprzedającej Pani … w Nieruchomości 3, w tym udziały pozostałych sprzedających, o których mowa wyżej, nie są obciążone długami ograniczonymi prawami rzeczowymi, prawami osób trzecich, ani ograniczeniami w rozporządzaniu. Nie istnieją żadne niewykonane zarządzenia lub zalecenia władz administracyjnych, samorządowych, ani roszczenia prywatno-prawne osób trzecich, a nadto nie toczą się żadne postępowania administracyjne, egzekucyjne lub sądowe, które uniemożliwiłyby zawarcie Umowy Przedwstępnej. Strony (tj. Państwo … oraz sprzedający wymienieni wyżej) postanowiły, że przyrzeczone umowy sprzedaży zawarte zostaną do 31 marca 2022 r., przy czym umowy sprzedaży zostaną zawarte pod warunkiem otrzymania interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z której wynikać będzie, że umowy sprzedaży nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to znaczy, że w przypadku uznania przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, że Sprzedający są zobowiązani do naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług, umowy przedwstępne ulegną rozwiązaniu z dniem otrzymania przez Strony tej interpretacji, co nie wymaga złożenia przez Strony żadnych dodatkowych oświadczeń.
Sprzedający - tj. Państwo … oraz sprzedający wymienieni wyżej - oświadczyli, że wyrażają zgodę na zbycie przez Kupujących praw i roszczeń wynikających z umów przedwstępnych osobom fizycznym, bądź prawnym według uznania Kupujących.
Sprzedający - tj. Państwo … oraz sprzedający wymienieni wyżej - udzielili Kupującym pełnomocnictwa i upoważnili ich do dokonania wszelkich czynności prawnych i faktycznych związanych z wykonaniem przez nich zobowiązań kupna ww. Nieruchomości, a przede wszystkim do uzyskania wszystkich niezbędnych dokumentów, w tym do reprezentowania mocodawców i występowania w ich imieniu wobec władz, organów państwowych i samorządowych, osób prawnych, fizycznych i instytucji, w tym do:
składania, podpisywania w imieniu Sprzedających dokumentów, oświadczeń oraz
odbioru pism, przesyłek i korespondencji,
składania pism, odwołań, skarg i wniosków.
Sprzedająca, Pani …, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w związku z wynajmowaniem budynku warsztatowego, który pierwotnie wraz z wydzieloną działką gruntu, był wykorzystywany w indywidualnej działalności gospodarczej …, następnie przekazany został aportem do Spółki cywilnej …, następnie po rozwiązaniu Spółki został włączony do majątku wspólnego małżonków. Obecnie wynajmowany jest przez Sprzedającą. Sprzedająca wynajmuje również inny budynek magazynowy oraz budynek biurowy, który wraz z działką gruntu - uprzednio wynajmowany przez … na rzecz Spółki cywilnej …., obecnie wynajmowany jest na rzecz podmiotu zewnętrznego. Sprzedająca rozlicza zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów z najmu (ww. budynków) na podstawie oświadczenia do US, że Ona będzie osobą rozliczającą podatek od wspólnych dochodów z mężem. Sprzedająca posiada również budynek mieszkalny, który został przygotowywany do wynajęcia.
Sprzedająca nie prowadzi i nie prowadziła działalności rolniczej. Sprzedająca widnieje w rejestrze REGON jako prowadząca od 15 maja 1999 r. gospodarstwo rolne: pomimo pobierania wówczas renty inwalidzkiej, pomimo że nie składała żadnego wniosku o wpis do rejestru REGON, adres siedziby wskazany w rejestrze jest adresem nieruchomości nieżyjącej matki .... Nieruchomość pod adresem - …, …, została w darowiźnie przekazana przez matkę Sprzedającej Panią … jednej ze swoich wnuczek. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Sprzedających, wpis do rejestru REGON jest prawdopodobnie wynikiem błędu przy migracji danych; nie zabiegała o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ani o dokonanie jego zmiany; nie wynajmowała i nie wydzierżawi oraz nie wynajmie i nie wydzierżawi Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, ani Nieruchomości 3 do dnia sprzedaży, nie podejmowała osobiście działań mających na celu podział przedmiotowych Nieruchomości lub ich połączenie. Na przedmiotowych Nieruchomościach nie wyznaczała dróg wewnętrznych, ani nie podejmowała żadnych działań mających na celu wyznaczenie dróg wewnętrznych, nie podejmowała żadnych działań mających na celu uzbrojenie ww. Nieruchomości, nie podejmowała czynności mających na celu sprzedaż ww. Nieruchomości, a w szczególności nie dokonała ogłoszeń w gazetach i Internecie oraz nie wywieszała banerów. Kupujący jako pierwszy wyszedł z propozycją zakupu działki. Sprzedająca nie posiada innych działek, które zamierzałby w przyszłości sprzedawać. Sprzedająca w przeszłości sprzedała udział wynoszący 1/3 w prawie własności nieruchomości stanowiącej działkę oznaczoną numerem ewidencyjnym … - 15 lipca 2021 r., oraz przekazała całość swoich udziałów - 1/3 - w prawie własności działki oznaczonej numerem ewidencyjnym …, córce Pani …. Sprzedająca nie wynajmie, ani nie wydzierżawi Nieruchomości do dnia jej sprzedaży.
Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2:
Na działkach nr … znajduje się utwardzoną droga wewnętrzna. Na działce nr … utwardzona droga wewnętrzna znajduje się w niewielkiej części. Nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej, stanowi dojazd do działki …. Nie była, nie jest i do dnia sprzedaży nie będzie przedmiotem umowy najmu/umowy dzierżawy. Nie była w przeszłości dzielona, ani łączona, nie jest planowane przeprowadzenie jej podziału, ani połączenia. W związku z nabyciem ww. Nieruchomości został uiszczony podatek od spadków i darowizn z tytułu nabycia w drodze zasiedzenia udziału we współwłasności Nieruchomości 19 czerwca 2012 r.
Nieruchomość 3:
Jest niezabudowana. Nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej. Nie była w przeszłości dzielona, ani łączona, nie jest planowane przeprowadzenie jej podziału, ani połączenia. Nabycie udziałów w Nieruchomości 3 podlegało zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn. Nieruchomość nie była w żaden sposób wykorzystywana przez Sprzedającą „leżała odłogiem”.
W uzupełnieniu wniosku z 6 czerwca 2022 r. Wnioskodawczyni wskazała, że umowy sprzedaży dotyczące Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 nie zostały jeszcze zawarte. 21 kwietnia 2022 r. Sprzedająca otrzymała zawiadomienie od Kupującego o przeprowadzonej Cesji ogółu praw i obowiązków z Umowy Przedwstępnej ... W tym zakresie Sprzedający wezwali Kupującego do zawarcia Umów przyrzeczonych sprzedaży objętych wnioskiem Nieruchomości. W związku z brakiem stawiennictwa Kupującego w wyznaczonym terminie 29 kwietnia 2022 r. do zawarcia umów sprzedaży nie doszło. Sprzedająca jest współwłaścicielem (wraz z mężem) również pięciu innych nieruchomości: działki zabudowanej domem mieszkalnym, działki zabudowanej warsztatem, działki zabudowanej budynkiem magazynowym, działki zabudowanej budynkiem usługowo-biurowym, działki rolnej. Wyżej wymienione nieruchomości zostały nabyte w wyniku darowizny poczynionej przez matkę Wnioskodawczyni i włączone do majątku wspólnego małżonków. Obecnie, nieruchomości w postaci działki zabudowanej warsztatem, działki zabudowanej budynkiem usługowo-biurowym, działki zabudowanej budynkiem magazynowym, są przedmiotem wynajmu. Sprzedający nie nosi się z zamiarem ich sprzedaży. Działka rolna nie jest przedmiotem wynajmu, ani dzierżawy i na dzień dzisiejszy pozostaje niezagospodarowana.
Ponadto, Wnioskodawczyni jest również współwłaścicielem nieruchomości stanowiącej jedną działkę rolną, którą zakupiła wraz ze swoją córką Panią .... Przedmiotowa nieruchomość została zakupiona na cele inwestycyjne (w celu zabezpieczenia ekonomicznego) i na dzień dzisiejszy pozostaje niezagospodarowana. Obecnie Wnioskodawczyni nie nosi się z zamiarem sprzedaży tej nieruchomości, jednakże nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości. Działka ta nie jest również przedmiotem najmu, ani dzierżawy. Wnioskodawczyni w przeszłości dokonała sprzedaży 1/3 udziału niezabudowanego gruntu rolnego otrzymanego na skutek dziedziczenia. Przedmiotowa sprzedaż nie była dokonana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Sprzedająca uzyskuje przychody z tytułu wynajmu budynku magazynu z działką, budynku warsztatowego, budynku biurowo-usługowego, stanowiących małżeńską wspólność majątkową. Przychody te rozliczane są przez Wnioskodawczynię w ramach zryczałtowanego podatku dochodowego.
Pytania
1.Czy sprzedaż przez Wnioskodawczynię udziałów w prawie własności Nieruchomości 1, tj. w prawie własności działki oznaczonej numerem ewidencyjnym …, udziałów w prawie własności Nieruchomości 2, tj. w prawie własności działki oznaczonej numerem ewidencyjnym …, udziałów w prawie własności Nieruchomości 3, tj. w prawie własności działki oznaczonej numerem ewidencyjnym …, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2.Czy sprzedaż przez Wnioskodawczynię Nieruchomości 1, tj. udziałów w prawie własności Nieruchomości 1, tj. w prawie własności działki oznaczonej numerem ewidencyjnym … oraz udziałów w prawie własności Nieruchomości 2, tj. w prawie własności działki oznaczonej numerem ewidencyjnym …, Nieruchomości 3, tj. w prawie własności działki oznaczonej numerem ewidencyjnym …, będzie podlegała zwolnieniu z podatku od towarów i usług?
3.Czy sprzedaż przez Wnioskodawczynię udziałów w prawie własności Nieruchomości 1, tj. w prawie własności działki oznaczonej numerem ewidencyjnym …, udziałów w prawie własności Nieruchomości 2, tj. w prawie własności działki oznaczonej numerem ewidencyjnym …, udziałów w prawie własności Nieruchomości 3, tj. w prawie własności działki oznaczonej numerem ewidencyjnym …, nie będzie stanowić opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
4.Czy w przypadku uznania sprzedaży przez Wnioskodawczynię udziałów w prawie własności Nieruchomości 1, Nieruchomości 2 i Nieruchomości 3 za źródło przychodówpodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawczyni będzie mogła dokonać obliczenia należnego podatku na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
Przedmiotem interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 3 i Nr 4 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie pytań Nr 1 i Nr 2 w zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.
Pani stanowisko w sprawie (doprecyzowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z 14 czerwca 2022 r.),
Ad. 3.
Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu wymienia odpłatne zbycie nieruchomości - z zastrzeżeniem: jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, działalność gospodarcza rozumiana jest jako działalność zarobkowa:
a)wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
b)polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Przytoczona powyżej
definicja uniemożliwia utworzenie katalogu czynności, których przeprowadzenie
przez podatnika jednoznacznie wskazuje na prowadzenie przez niego działalności gospodarczej.
W wyroku z 30 stycznia 2014 r. (sygn. akt II FSK 1512/12, publ. CBOSA)
Naczelny Sąd Administracyjny wyraził pogląd, że „granica pozwalająca oddzielić przychody kwalifikowane, jako przychody
z odpłatnego zbycia nieruchomości, od przychodów ze zbycia nieruchomości
w ramach pozarolniczej działalności
gospodarczej, ma charakter płynny. Wątpliwości w szczególności mogą dotyczyć sytuacji, w których podatnik sam nie definiuje czynności polegających na odpłatnym
zbywaniu nieruchomości, jako podejmowanych przez niego w ramach działalności
gospodarczej (np. nie dokonuje stosownego zgłoszenia do ewidencji działalności
gospodarczej)”. Z kolei w wyroku z 4 marca 2015 r. (sygn. akt II FSK
855/14, publ. CBOSA) NSA stwierdził, że „Problemy
interpretacyjne związane ze stosowaniem art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art.
5a pkt 6 oraz art.
Wobec powyższego, kluczowe
znaczenie dla kwestii kwalifikacji przychodu do źródła pozarolnicza działalność
gospodarcza, mają przesłanki zorganizowania i ciągłości, a także zamiaru
osiągnięcia zysku, przy czym przesłanki te muszą wystąpić łącznie. W ślad
za orzecznictwem NSA zauważyć
przy tym należy, że dopiero łączne spełnienie wszystkich wymienionych w tym przepisie przesłanek determinuje
możliwość kwalifikacji uzyskanego przez danego podatnika przychodu do źródła
wymienionego w art. 10 ust. 1
pkt 3 u.p.d.o.f. (wyrok NSA z 26 maja 2021 r., II FSK 3454/18). W wyroku
z 20 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2563/10, publ. CBOSA, NSA wyjaśnił z
kolei, że: „działalność gospodarcza
jest zjawiskiem - ciągiem zdarzeń faktycznych - o charakterze obiektywnym, a
więc dla uzasadnionej oceny odnośnie jej zaistnienia podstawowego lub
przesądzającego znaczenia nie może mieć tylko formalne oświadczenie konkretnego
podmiotu, że działalność gospodarczą prowadzi lub jej nie prowadzi albo też, że
uległa ona zawieszeniu. Wskazuje się zatem na ciąg zdarzeń jako ten,
który immanentnie cechuje działalność gospodarczą, ciąg ten rozumiany jest jako
pewien obiektywnie widoczny zamysł pozyskiwania stałego dochodu z podejmowania
określonej czynności, nie jest jednak istotne, czy dochód ten zostanie
osiągnięty”. Jak wskazuje ponadto WSA w Bydgoszczy, w prawomocnym wyroku z 27
lutego 2018 r., I SA/Bd 30/18: „dana
działalność jest zarobkowa, jeżeli jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu
rozumianego jako nadwyżka przychodów nad nakładami (kosztami). Istotne
znaczenie ma zatem, czy zamiarem podatnika było uczynienie sobie z odpłatnego
zbycia nieruchomości stałego (ciągłego) źródła zarobkowania”.
Odnosząc powyższe do opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego należy wskazać, że Sprzedająca wprawdzie sprzedała udział w innej Nieruchomości, jednakże nie zamierza w przyszłości sprzedać innych działek/nieruchomości, nie czyni i nie czyniła też przygotowań, ani nie podejmowała prób zakupu innych nieruchomości w celu ich późniejszej odsprzedaży, wejście w posiadanie ww. sprzedawanych udziałów miało zaś charakter losowy: zasiedzenie, dziedziczenie. W ocenie Sprzedającej, nie sposób mając na uwadze powyższe, wykazać ciągu działań nakierunkowanych na uzyskanie stałego źródła dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Wobec tego, jak wskazano wyżej, ewentualne spełnienie pozostałych przesłanek zawartych w przedmiotowym przepisie pozostaje nierelewantne dla opodatkowania dochodu ze względu na niemożliwość łącznego spełnienia wszystkich przesłanek zbycia nieruchomości w warunkach prowadzenia działalności gospodarczej.
W zakresie przesłanki zorganizowania wskazuje się, że działalność gospodarcza jest zjawiskiem - ciągiem zdarzeń faktycznych - o charakterze obiektywnym, a więc dla uzasadnionej oceny odnośnie jej zaistnienia podstawowego lub przesądzającego znaczenia nie może mieć tylko formalne oświadczenie konkretnego podmiotu, że działalność gospodarczą prowadzi lub jej nie prowadzi albo też, że uległa ona zawieszeniu (por. np. wyrok NSA z 20 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2563/10, publ. CBOSA). Zgodnie z wyrokiem NSA z 26 maja 2021 r., II FSK 3454/18: „na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. składa się zespól celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonej działalności, jak i przede wszystkim w fazie realizacyjnej. Z kolei, przez „ciągłość” działań należy rozumieć stałość (trwałość) ich wykonywania, powtarzalność, regularność i stabilność. W efekcie działania podatnika, w stosunku do stanowiących jego własność składników majątkowych (w tym mienia nieruchomego), wykazują cechy zorganizowania i ciągłości, w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., gdy podejmowane przez niego czynności, związane z zagospodarowaniem tego mienia i jego rozporządzaniem, będą istotnie odbiegały od normalnego wykonywania prawa własności, a nadto podatnik z operacji tych uczyni sobie lub ma zamiar uczynienia stałego (nie okazjonalnego) źródła zarobkowania”.
W nieco bardziej syntetycznym ujęciu przesłanka została zdefiniowana w indywidualnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 sierpnia 2019 r., Nr 0115-KDIT3.4011.259.2019.1.JL: „Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany oznacza działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków, służących uzyskaniu dochodu”.
Z przytoczonego powyżej orzecznictwa i interpretacji można wyprowadzić wniosek, że do uznania działalności podatnika za zorganizowaną konieczny jest pewien przejaw profesjonalizmu, zwłaszcza „gdy podejmowane przez niego czynności, związane z zagospodarowaniem tego mienia i jego rozporządzaniem, będą istotnie odbiegały od normalnego wykonywania prawa własności, a nadto podatnik z operacji tych uczyni sobie lub ma zamiar uczynienia stałego (nie okazjonalnego) źródła zarobkowania”. Wobec tego można zestawić działalność podatnika z działalnością, jaką prowadziłby podmiot profesjonalny. Nieodłącznym przejawem działalności profesjonalnej, profesjonalnego sprzedawcy, jest powzięcie działań reklamowych, chęć dotarcia do jak najszerszego grona potencjalnych klientów, jak wskazano we wniosku działania takie nie zostały podjęte, ani przez Sprzedającą, ani przez Jej męża - będącego współwłaścicielem udziału w Nieruchomości 1 i 2. Co więcej, nie powinien umknąć uwadze fakt, że to Kupujący zgłosili chęć nabycia i przedstawili ofertę kupna udziałów w ww. Nieruchomościach.
Kolejnym działaniem charakterystycznym dla podmiotu profesjonalnego jest przygotowanie przedmiotu sprzedaży tak, aby odpowiadał wymaganiom potencjalnego nabywcy. W przytoczonym we wniosku zdarzeniu przyszłym brak jest jakichkolwiek działań ze strony Sprzedającej mogących mieć wpływa na uatrakcyjnienie przedmiotu sprzedaży, w szczególności Sprzedająca nie zabiegała o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie podejmowała działań mających na celu doprowadzenie przyłączy, nie podejmowała czynności mających na celu podział ww. Nieruchomości, bądź ich scalenie, celem łatwiejszej sprzedaży. Samo nabycie przedmiotowych udziałów nastąpiło wskutek zasiedzenia i dziedziczenia, nie jest to sposób charakterystyczny nabycia przedmiotu sprzedaży dla podmiotów profesjonalnych.
„Biorąc zatem pod uwagę przytoczone powyżej orzecznictwo, a także stanowiska organów podatkowych zawarte w interpretacjach indywidualnych, zdaniem Wnioskodawczyni, w związku ze sprzedażą udziałów w prawie własności działki oznaczonej numerem ewidencyjnym 7 i 10 oraz udziałów w prawie własności działki oznaczonej numerem ewidencyjnym 19, przychód ze sprzedaży nie wypełni znamion przychodu opodatkowanego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z brakiem przesłanki ciągłości i zorganizowania. Tym bardziej, że Sprzedaż działek nastąpi po upływie 5 lat od ich nabycia przez Sprzedających.
Ad. 4
W przypadku stwierdzenia przez organ dokonujący interpretacji, że opisana powyżej sprzedaż następuje w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, zasadne staje się pytanie, czy Sprzedająca będzie mogła dokonać obliczenia należnego podatku na zasadach ryczałtu od niektórych przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, działalność handlowa podatników opodatkowanych w formie ryczałtu, opodatkowana jest 3% stawką ryczałtu – za wyjątkiem przypadków szczególnych, wskazanych przez ustawodawcę w art. 12 ust. 1 pkt 2 i 3 tej ustawy.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, stawka ryczałtu wynosi 10% przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 68.10.1).
Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1328) - zmiana dotycząca sposobu ustalenia przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej ma charakter doprecyzowujący. Jej celem jest wyraźne wskazanie, że zbycie składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej stanowi przychód z tej działalności. Dotyczy to składników, które z uwagi na przewidywany okres ich używania krótszy niż rok, nie zostały zaliczone do środków trwałych, jak również składników, których podatnik - pomimo takiego obowiązku - nie ujął w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (ad. 15 druku sejmowego nr 2330).
Reasumując, w przypadku uznania stanowiska Wnioskodawczyni w zakresie pytania 3 za nieprawidłowe, sprzedaż udziałów w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2 i Nieruchomości 3 przez Sprzedających, zostanie opodatkowana w formie ryczałtu stawką 10%, ze względu na wybór tej formy opodatkowania przez Sprzedającą.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy:
Źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Wobec powyższego, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
Zatem przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
- odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
- zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Wskazać należy, że treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ww. ustawy daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków:
po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową,
po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz,
po trzecie, w sposób ciągły.
Tak więc, działalność gospodarcza to taka działalność, która:
- jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu.
- wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter.
- prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.
Zatem, każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.
Zasadniczego znaczenia dla rozstrzygnięcia tak zarysowanego problemu nabiera kwestia ustalenia właściwych relacji między regulacją art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w związku z art. 5a pkt 6), a art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) tej ustawy. Sygnalizowane w judykaturze problemy związane ze stosowaniem tych przepisów biorą się z tego, że z ich treści trudno wyinterpretować w sposób jednoznaczny, gdzie przebiega granica między tym, co stanowi obrót nieprofesjonalny, a tym co należy rozpoznawać jako czynności związane z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej (wyrok NSA z 5 kwietnia 2016 r., sygn. akt II FSK 379/14, z 9 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 1423/14, z 9 kwietnia 2015 r., sygn. akt II FSK 773/13 i inne).
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu oznacza, że związane z działalnością prawa i obowiązki dotyczą osoby fizycznej, która ją prowadzi; podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.
W związku z powyższym, aby określoną działalność uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi ona mieć charakter zarobkowy. Działalność jest zarobkowa wtedy, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby działalność gospodarcza wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.
Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Zatem, jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 919/14: „Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.o.f.”
Przez powtarzalność rozumie się ponadto cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód jednego z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy. Ustalenie, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia sposobu opodatkowania przychodu.
Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Panią do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości, o których mowa we wniosku.
Przedstawiła Pani informacje, z których wynika, że stała się Pani wraz z mężem właścicielką udziałów w prawie własności Nieruchomości 1 na mocy zasiedzenia 1 stycznia 2007 r., Nieruchomości 2 na mocy zasiedzenia 1 stycznia 2007 r. oraz nabyła Pani udział w prawie własności Nieruchomości 3 w drodze dziedziczenia 20 grudnia 1993 r. Nie zabiegała Pani o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ww. Nieruchomości, ani o dokonanie jego zmiany. Nie wynajmowała i nie wydzierżawiła Pani oraz nie wynajmie i nie wydzierżawi Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, ani Nieruchomości 3 do dnia sprzedaży, nie podejmowała Pani osobiście działań mających na celu podział przedmiotowych Nieruchomości lub ich połączenie. Na przedmiotowych Nieruchomościach nie wyznaczała dróg wewnętrznych, ani nie podejmowała żadnych działań mających na celu wyznaczenie dróg wewnętrznych, nie podejmowała żadnych działań mających na celu uzbrojenie ww. Nieruchomości, nie podejmowała Pani czynności mających na celu sprzedaż ww. Nieruchomości, a w szczególności nie dokonała Pani ogłoszeń w gazetach i Internecie oraz nie wywieszała banerów. Kupujący jako pierwszy wyszedł z propozycją zakupu działek. Nie posiada Pani innych działek, które zamierzałby w przyszłości sprzedawać. Na Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 (tj. działkach nr … i ….) znajduje się utwardzona droga wewnętrzna. Na działce nr … utwardzona droga wewnętrzna znajduje się w niewielkiej części. Nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej, stanowi dojazd do działki …. Nieruchomości te nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej. Nie były, nie są i do dnia sprzedaży nie będą przedmiotem umowy najmu/umowy dzierżawy. Nie były w przeszłości dzielone, ani łączone, nie jest planowane przeprowadzenie ich podziału, ani połączenia. Nieruchomość 3 jest niezabudowana. Nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej. Nie była w przeszłości dzielona, ani łączona, nie jest planowane przeprowadzenie jej podziału, ani połączenia. Nabycie udziałów w Nieruchomości 3 podlegało zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn. Nieruchomość nie była w żaden sposób wykorzystywana przez Panią, „leżała odłogiem”.
W przedmiotowej sprawie, czynności podejmowane przez Panią wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem.
Okoliczności opisane we wniosku nie wskazują, że planowana sprzedaż nastąpi w ramach zorganizowanej i ciągłej działalności, która wyczerpywałaby znamiona działalności gospodarczej, określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zakres, stopień zaangażowania, i cel Pani działania wskazuje, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. W związku z tym, kwota uzyskana ze sprzedaży udziału w nieruchomościach nie będzie stanowić przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 omawianej ustawy. Skutki podatkowe tych czynności należy więc ocenić w kontekście przesłanek wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.
W myśl natomiast art. 172 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.):
Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).
W myśl natomiast art. 925 ustawy Kodeks cywilny:
Zgodnie z art. 172 § 1 k.c. datą nabycia przez Panią udziału w Nieruchomościach 1 i 2 jest 1 stycznia 2007 r., natomiast zgodnie z art. 925 k.c. data nabycia przez Panią udziału w Nieruchomości 3 jest 20 grudnia 1993 r.
Zatem, przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 nie będzie stanowić dla Pani źródła przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, które nastąpi w wyniku wykonania działalności gospodarczej, a w konsekwencji nie będzie podlegać opodatkowaniu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3, jak również zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego okresu, liczonego od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
W związku z powyższym Pani stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
W związku z tym, że w zakresie pytania Nr 3 Pani stanowisko jest prawidłowe, nie udziela się odpowiedzi na pytanie Nr 4, bowiem oczekiwała Pani na nie odpowiedzi wyłącznie w sytuacji uznania stanowiska w zakresie pytania Nr 3 za nieprawidłowe.
Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie Pani. Nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych współwłaścicieli.
Końcowo tutejszy Organ zauważa, że przeanalizował powołane przez Panią we wniosku wyroki sądów administracyjnych. Przy czym wskazać należy, że ww. orzeczenia sądów administracyjnych dotyczą indywidualnych spraw innych podmiotów oraz innych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych niż przedstawione we wniosku i tylko w tych sprawach są wiążące.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm. Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).