Koszty uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci nabytego w drodze darowizny znaku towar... - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.307.2022.2.MG

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.307.2022.2.MG

Temat interpretacji

Koszty uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci nabytego w drodze darowizny znaku towarowego.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci nabytego w drodze darowizny prawa ochronnego do znaku towarowego.

Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 6 czerwca 2022 r. (data wpływu 10 czerwca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Rodzice przyszłego wspólnika (Wnioskodawczyni) są współwłaścicielami zarejestrowanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), prawa ochronnego do znaku towarowego, zwanego dalej „Znakiem Towarowym”.

Znak Towarowy został przez nich w całości zamortyzowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Rodzice przyszłego wspólnika zamierzają wyłączyć znak towarowy ze środków trwałych prowadzonych działalności gospodarczych, a następnie przenieść własność prawa ochronnego na Znak Towarowy na rzecz przyszłego wspólnika tytułem umowy darowizny.

Po otrzymaniu Znaku Towarowego tytułem umowy darowizny przyszły wspólnik zamierza wnieść go tytułem wkładu niepieniężnego na rzecz spółki, która przed ewentualnym wniesieniem aportu przekształci się w spółkę z o.o.

W momencie wniesienia ewentualnego wkładu niepieniężnego przekształcona spółka z o.o. będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie podatku dochodowego w formie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (Estoński CIT).

Wniesiony wkład niepieniężny nie będzie stanowił przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Wartość wkładu niepieniężnego zostanie ustalona według wartości rynkowej stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przyszły wspólnik jest i będzie (przed i po przekształceniu spółki komandytowej) podmiotem powiązanym w stosunku do spółki stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Po wniesieniu własności prawa ochronnego na znak towarowy jako wkład niepieniężny przez przyszłego wspólnika spółka po przekształceniu jej w spółkę z o.o. zamierza rozpocząć amortyzację Znaku Towarowego przyjmując jako kwotę początkową wartość rynkową Znaku Towarowego z dnia wniesienia jego do spółki przez przyszłego wspólnika.

Pytanie

Czy w przypadku wniesienia przez przyszłego wspólnika (Wnioskodawczynię) , otrzymanego  w drodze darowizny, własności prawa ochronnego z rejestracji do Znaku Towarowego do spółki komandytowej po jej przekształceniu w spółkę z o.o., w postaci aportu (wkładu niepieniężnego), po stronie przyszłego wspólnika powstanie konieczność zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, którego podstawą opodatkowania będzie stanowić różnica pomiędzy kwotą wartości rynkowej Znaku Towarowego obliczonego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a kwotą jego nabycia przez przyszłego wspólnika, co w przypadku otrzymania Znaku Towarowego w postaci umowy darowizny oznaczałoby podstawę opodatkowania równą kwocie wartości rynkowej wkładu niepieniężnego, przy uwzględnieniu jednak, że przyszły wspólnik w jakimkolwiek zakresie nie amortyzował Znaku Towarowego po otrzymaniu go na podstawie umowy darowizny (art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 5 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 9 i art. 22 ust. 1e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie podatek ten nie powstanie, albowiem przychód związany z objęciem udziałów art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) zostanie zrównoważony z kosztem uzyskania przychodu określonym w art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o PIT. W konsekwencji nie wystąpi dochód w rozumieniu  art. 30b ust. 1 i 2 pkt 5 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Pojęcie aport oznacza wkład niepieniężny wniesiony do spółki w celu pokrycia udziału (w całości lub części). Przedmiotem aportu mogą być wszelkie przedmioty majątkowe (prawa i rzeczy), o ile są zbywalne i mogą jako aktywa wejść do bilansu spółki, przy czym muszą one być wymienione w umowie ze wskazaniem osoby wnoszącej i przeznaczonych za ten aport udziałów.

Według art. 14 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.):

Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, przedmiotem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstanie z przekształcenia spółki komandytowej, ma być prawo ochronne do znaku towarowego (znak towarowy), które nabędzie Pani w drodze darowizny od rodziców. Pani rodzice planują wyłączyć znak towarowy ze środków trwałych prowadzonych działalności gospodarczych. Znak towarowy został przez Pani rodziców w całości zamortyzowany. Wartość wkładu niepieniężnego zostanie ustalona według wartości rynkowej wkładu na dzień wniesienia, stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wątpliwości Pani budzi kwestia możliwości zastosowania kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do przychodu, jaki uzyska Pani w związku z planowanym wniesieniem do spółki z o.o. wkładu niepieniężnego w postaci zamortyzowanego przez rodziców prawa ochronnego do znaku towarowego, jakie nabędzie Pani w darowiźnie od rodziców, którego Pani nie amortyzowała.

Stosownie do przepisu art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.):

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Prawa ochronne na znaki towarowe udzielane są na warunkach określonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 324 ze zm.). Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Na warunkach określonych w ustawie udzielane są patenty oraz dodatkowe prawa ochronne na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.

Jak stanowi art. 120 ust. 1 ww. ustawy:

Znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony.

Stosownie do art. 120 ust. 2 ww. ustawy:

Znakiem towarowym, w rozumieniu ust. 1, może być w szczególności wyraz, włącznie z nazwiskiem, rysunek, litera, cyfra, kolor, forma przestrzenna, w tym kształt towaru lub opakowania, a także dźwięk.

W myśl art. 121 ww. ustawy:

Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne.

Jak stanowi art. 153 ust. 1 i 2 ww. ustawy:

Przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Czas trwania prawa ochronnego na znak towarowy wynosi 10 lat od daty zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy:

Źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Na mocy art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 19 ust. 3 ww. ustawy:

Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

1)zarejestrowania spółki, spółdzielni, albo

2)wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki albo emisji nowych akcji w prostej spółce akcyjnej, albo

2a) przeniesienia na spółkę własności przedmiotu wkładu - w przypadku gdy spółka lub podwyższenie kapitału spółki nie podlegają obowiązkowi rejestracji we właściwym rejestrze zgodnie z przepisami państwa, w którym spółka ma siedzibę lub zarząd, albo

3)wpisu do rejestru akcjonariuszy, o którym mowa w art. 30030 § 1 albo art. 3281 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 i 2320), jeżeli objęcie akcji jest związane odpowiednio z warunkową emisją akcji albo z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego, albo

4)podjęcia uchwały o przyjęciu w poczet członków spółdzielni.

W świetle przedstawionych uwarunkowań prawnych, jeżeli aport wniesiony do spółki kapitałowej w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wkład niepieniężny), następuje w warunkach, o których mowa w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to u wnoszącego taki wkład powstaje przychód podlegający opodatkowaniu, w wysokości ściśle wskazanej w tym przepisie.

Stosownie do treści art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część , podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Jak stanowi art. 30b ust. 2 pkt 5 ww. ustawy:

Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica pomiędzy przychodem określonym zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e, osiągnięta w roku podatkowym.

W myśl art. 22 ust. 1e pkt 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości:

1) wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne;

2)wartości:

a)określonej zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 7ca albo art. 17 ust. 1 pkt 9 - jeżeli przedmiotem wkładu są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

b)określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte  w zamian za wkład niepieniężny,

c)określonej zgodnie z ust. 1f, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady  w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części

- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady  w spółdzielni;

2a)wartości odpowiadającej kwocie pożyczki, która została przekazana przez wnoszącego wkład na rachunek płatniczy tej spółki lub spółdzielni, nie wyższej jednak niż wartość wkładu z tytułu tej pożyczki określona zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest wierzytelność z tytułu tej pożyczki;

3)faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie lub wytworzenie innych niż wymienione w pkt 1-2a składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są te inne składniki;

Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Koszty uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej, jak zostało wskazane powyżej, ustala się na dzień objęcia udziałów, zgodnie z art. 22 ust. 1e ustawy  o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem tego, co jest przedmiotem wkładu niepieniężnego, za który zostały one objęte.

Przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe wskazuje, że Pani jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej obejmie udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny w postaci prawa do znaku towarowego, które nabyła Pani do majątku prywatnego w drodze darowizny. W tej sytuacji w zakresie kosztów uzyskania przychodów zastosowanie znajdzie powołany wyżej przepis art. 22 ust. 1e pkt 3 ww. ustawy, z którego wynika, że kosztem uzyskania przychodu są wydatki faktycznie poniesione na nabycie przedmiotu wkładu. W związku z tym, że ww. prawo do znaku towarowego nabyła Pani w drodze darowizny, a więc nieodpłatnie, nie poniosła Pani wydatków na nabycie przedmiotu wkładu.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1i ww. ustawy:

Jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1e.

Użycie przez ustawodawcę określenia „wydatki na objęcie” oznacza, że do kosztów zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów.

Tym samym, jeżeli w związku z objęciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny w postaci prawa do znaku towarowego poniesie Pani wydatki związane z objęciem tych udziałów, osiągnięty przychód w wysokości nominalnej wartości objętych za wkład udziałów będzie Pani mogła może pomniejszyć o te wydatki, o ile będzie Pani posiadała dokumenty potwierdzające ich poniesienie.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że Pani jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej obejmując udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny w postaci prawa do znaku towarowego nabytego na podstawie umowy darowizny uzyska przychód stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten nie będzie mógł być pomniejszony o wartość rynkową przedmiotu darowizny (prawa do znaku towarowego) ponieważ koszt uzyskania tego przychodu powinien być ustalony w oparciu o art. 22 ust. 1e pkt 3 ww. ustawy, a nie na podstawie wskazanego przez Panią art. 22 ust. 1e pkt 1 tej ustawy, który ma zastosowanie do składników majątku wykorzystywanych przez podatnika na potrzeby związane  z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Pani zaś nie wykorzystywała w działalności gospodarczej prawa do znaku towarowego będącego przedmiotem wkładu niepieniężnego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).