Możliwość kontynuacji amortyzacji otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.771.2022.4.AP

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.771.2022.4.AP

Temat interpretacji

Możliwość kontynuacji amortyzacji otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 września 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 29 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. możliwości kontynuacji amortyzacji otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wypłyneło 9 listopada 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej. Będzie Pani stroną umowy darowizny zawartej z matką („Darczyńcą).

Na podstawie wpisu do CEiDG, Darczyńca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą X. Zasadniczym przedmiotem działalności gospodarczej Darczyńcy jest sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.59.Z). W ramach tej działalności Darczyńca prowadzi Y. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Darczyńca zatrudnia kilkunastu pracowników. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Darczyńca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Darczyńca opodatkowuje przychody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Darczyńca dokonuje odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych orazrtości niematerialnych i prawnych Darczyńcy.

Powyższą działalność gospodarczą Darczyńca prowadzi w oparciu o zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej obejmujący w szczególności:

1)nazwę przedsiębiorstwa X;

2)własność dwóch nieruchomości składających się na Y, w tym nieruchomości zabudowanej, a także współwłasność w części ułamkowej nieruchomości drogowej związanej z funkcjonowaniem centrum;

3)własność ruchomości, w tym własność środków trwałych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Darczyńcy, własność pozostałych urządzeń i wyposażenia wykorzystywanych w działalności gospodarczej Darczyńcy, lecz niestanowiących środków trwałych ujętych w ewidencji środków trwałych Darczyńcy, a także własność towarów Darczyńcy;

4)środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą;

5)wierzytelności pieniężne stanowiące należności księgowe wykazane w księgach handlowych Darczyńcy;

6)wierzytelności pozabilansowe, w tym pieniężne i niepieniężne wynikające z zawartych ramach prowadzonej działalności gospodarczej umów z najemcami powierzchni w Y, umów handlowych, umów z dostawcami usług, wierzytelności ze stosunków pracy z wszystkimi pracownikami Darczyńcy, a także wierzytelność objętą nakazem zapłaty;

7)prawa z decyzji administracyjnej zezwalającej na zajęcie pasa drogowego;

8)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, a także wszelkie licencje, prawa do baz danych, prawa do know-how oraz inne prawa własności intelektualnej związane z działalnością gospodarczą Darczyńcy;

9)prawa do domeny internetowej wraz z prawami wynikającymi z umów o świadczenie usług hostingu strony internetowej i poczty elektronicznej pod tą domeną,

10)tajemnice przedsiębiorstwa;

11)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

- dalej zwany łącznie: „Przedsiębiorstwem”.

Własność składników Przedsiębiorstwa przysługuje Darczyńcy na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej.

Wszystkie składniki Przedsiębiorstwa są wykorzystywane przez Darczyńcę dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Powyższe nie dotyczy jedynie dwu pojazdów samochodowych, które stanowią własność Darczyńcy, ale nie są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej Darczyńcy.

W związku z nabyciem składników Przedsiębiorstwa Darczyńca miał prawo do obniżenia kwoty należnego VAT o kwotę podatku naliczonego (powyższe nie dotyczy ww. dwóch pojazdów samochodowych, co do których przysługiwało jedynie prawo częściowego odliczenia VAT oraz nieruchomości która została nabyta w ramach dostawy zwolnionej z VAT).

Z prowadzeniem Przedsiębiorstwa związane są zobowiązania obejmujące zobowiązania pieniężne stanowiące zobowiązania księgowe, a także zobowiązania pozabilansowe w tym pieniężne i niepieniężne wynikające z ww umów z najemcami, umów handlowych, umów z dostawcami usług oraz ze stosunków pracy z pracownikami.

W związku z planami sukcesji pokoleniowej, Darczyńca zamierza za zgodą swojego małżonka darować Pani (także jako dalej: „Obdarowanej) całość składników Przedsiębiorstwa. Umowa darowizny zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego. Darowizna będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Obdarowana w dniu darowizny będzie prowadziła działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG, będzie prowadziła podatkową książkę przychodów i rozchodów i będzie czynnym zrejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Obdarowana będzie opodatkowywać przychody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

W ramach darowizny Przedsiębiorstwa Obdarowana nabędzie wszystko, co wchodzi w skład Przedsiębiorstwa, tj. w szczególności ww. składniki Przedsiębiorstwa, w tym nieruchomości i wszystkie środki trwałe. W ramach darowizny przedsiębiorstwa Darczyńca przeniesie na Obdarowaną w przepisanym trybie opisane powyżej autorskie prawa majątkowe, licencje, własność baz danych, a także na zasadach art. 509 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.) przeleje na Obdarowaną ww. wierzytelności. W ramach darowizny Przedsiębiorstwa, Darczyńca stosownie do art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510) przeniesie na Obdarowaną cały wchodzący w skład Przedsiębiorstwa zakład pracy obejmujący stosunki pracy z pracownikami Darczyńcy, co oznacza także przejecie przez Obdarowaną zobowiązań ze stosunków pracy z pracownikami.

Jednocześnie w związku z darowizną Przedsiębiorstwa Obdarowana przystąpi jako dłużnik solidarny do zobowiązań Darczyńcy związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i zwolni Darczyńcę z obowiązku świadczenia oraz zrzeknie się regresu wobec Darczyńcy. Dodatkowo Darczyńca i Obdarowana postanowią, że Obradowana za zgodą wierzycieli Darczyńcy przejmie w całości w trybie art. 519 § 2 pkt 2 Kodeksu cywilnego zobowiązania Darczyńcy związane z prowadzeniem Przedsiębiorstwa, w tym zobowiązania pieniężne stanowiące zobowiązania księgowe, a także zobowiązania pozabilansowe w tym pieniężne i niepieniężne wynikające z ww. umów z najemcami, umów handlowych, umów z dostawcami usług.

Z opisanego powyżej przelewu praw w trybie art. 509 Kodeksu cywilnego na rzecz Obdarowanej oraz przejęcia zobowiązań w trybie art. 519 § 2 pkt 2 Kodeksu cywilnego przez Obdarowaną w związku z darowizną Przedsiębiorstwa wyłączone będą jedynie te prawa i zobowiązania, które związane są bezpośrednio z osobistymi rozliczeniami Darczyńcy, w tym jego rozliczeniami podatkowymi, to jest:

1)prawa i obowiązki z umów o prowadzenie rachunków bankowych (z zastrzeżeniem, że zgromadzone na nich środki pieniężne zostaną przeniesione na Obdarowaną),

2)wierzytelności z rachunku VAT,

3)prawa i obowiązki wynikające z licencji na oprogramowanie księgowe,

4)wierzytelności i zobowiązania z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych i innych tytułów publicznoprawnych oraz środki pieniężne w kwocie niezbędnej do uregulowania tychże zobowiązań.

Z zastrzeżeniem powyższych włączeń, darowizna Przedsiębiorstwa obejmie wszystkie aktywa związane z działalnością gospodarczą Darczyńcy, a przystąpienie do długu lub przejęcie zobowiązań przez Obdarowaną obejmie wszystkie zobowiązania związane z działalnością gospodarczą Darczyńcy.

Obdarowana nabywając darowane składniki Przedsiębiorstwa oraz przejmując zobowiązania i przystępując do długu będzie działała w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Przejęte przez Obdarowaną składniki Przedsiębiorstwa oraz zobowiązania, do których Obdarowana przystąpi, lub które przejmie w całości, staną się w momencie zawarcia umowy darowizny aktywami i pasywami w ramach działalności gospodarczej Obdarowanej i będą od tego momentu wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej Obdarowanej. Obdarowana będzie wykorzystywała je do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (z zastrzeżeniem wydatków związanych z przejętymi w wyniku darowizny Przedsiębiorstwa dwoma pojazdami samochodowymi, które nie są aktualnie wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej Darczyńcy i nie będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej Obdarowanej). Obdarowana w dniu nabycia wprowadzi środki trwałe nabyte w drodze darowizny do ewidencji środków trwałych prowadzonej w ramach Jej działalności gospodarczej. Obdarowana będzie kontynuować działalność Przedsiębiorstwa w zakresie przedmiotu działalności wykonywanej obecnie przez Darczyńcę.

W piśmie, które wpłynęło 9 listopada 2022 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani, że Obdarowana jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej. Obdarowana prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu w CEiDG. Zasadniczym przedmiotem działalności gospodarczej Obdarowanej jest sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.59.Z). Obdarowana prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów i opodatkowuje przychody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Obdarowana uzyskuje przychody z umowy o pracę oraz z działalności gospodarczej, o której mowa powyżej. Darowizna przedsiębiorstwa planowana jest w 2023 r. Przedmiotem darowizny będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotem darowizny będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Przedmiot darowizny będzie stanowił zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Darowizna będzie stanowiła czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Umowa darowizny całego przedsiębiorstwa będzie umową darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 ustawy Kodeks cywilny. Niektóre środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne zostały w całości zamortyzowane w działalności gospodarczej Darczyńcy. Pozostałe środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne są nadal amortyzowane w działalności Darczyńcy. Obdarowana zamierza amortyzować te spośród otrzymanych w ramach darowizny przedsiębiorstwa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które do dnia darowizny będą amortyzowane przez Darczyńcę. Obdarowana będzie wykorzystywała otrzymane w ramach darowizny składniki majątku do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Przy czym, przejęte w wyniku darowizny Przedsiębiorstwa dwa pojazdy samochodowe, które nie są aktualnie wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej Darczyńcy, u Obdarowanej również nie będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 86a ust. 4 ustawy o VAT.

Pytania (pytania Nr 1 oraz Nr 3 zostały ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Czy opisaną powyżej darowiznę Przedsiębiorstwa obejmującą przelew praw na Obdarowaną i powiązaną z przystąpieniem do długu i przejęciem zobowiązań przez Obdarowaną Obdarowana będzie zobowiązana zaksięgować i rozliczyć na potrzeby podatku VAT jako nabycie towarów lub usług?

2.Czy w związku z opisaną powyżej darowizną Przedsiębiorstwa obejmującą przelew praw na Obdarowaną i powiązaną z przystąpieniem do długu i przejęciem zobowiązań przez Obdarowaną Obdarowana będzie obowiązana dokonać korekty kwoty odliczonego VAT?

3.W jakiej wysokości należy ustalić u Obdarowanej wartość początkową darowanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Darczyńcy stanowiących składniki Przedsiębiorstwa i na jakiej zasadzie należy amortyzować te środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne u Obdarowanej?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 3, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie pytania Nr 1 oraz Nr 2, dotyczących podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Pani stanowisko w sprawie

Ad. 3.

Obdarowana winna kontynuować amortyzację, to jest ustalić wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji Darczyńcy oraz dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów dokonanych przez Darczyńcę i kontynuować metodę amortyzagi przyjętą przez Darczyńcę.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; dalej jako: „ustawa o PIT”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu.

Zatem, warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest spełnienie następujących przesłanek:

1)został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

2)jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

3)pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów,

4)lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów, został właściwie udokumentowany,

5)nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie są jednorazowo zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z tym, że składniki majątku wykorzystywane są przez podatników w dłuższym okresie czasu, a nie tylko w roku ich nabycia, ustawa przewiduje zasadę, że wydatki zalicza się do kosztów sukcesywnie, w miarę ich zużycia.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o PIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. W przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Definicja środków trwałych - dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych - określona została w art. 22a ustawy o PIT przez wskazanie składników majątku, które przy spełnieniu określonych w tym przepisie warunków uznać można za środki trwałe, podlegające amortyzacji oraz w art. 22c ustawy, w którym wymieniono również składniki majątku uznawane m.in. za środki trwałe, niepodlegające amortyzacji. Definicja środków trwałych została więc dla celów podatkowych ściśle powiązana z pojęciem amortyzacji.

Na podstawie art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty,

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Przepis art. 22c ustawy o PIT przewiduje, że amortyzacji nie podlegają:

1)grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,

2)budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy,

3)dzieła sztuki i eksponaty muzealne,

4)wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 22b ust. 2 pkt 1 i 1a,

5)składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tej działalności

- zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Według art. 22f ust. 1 ustawy o PIT, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT wskazuje kategorie świadczeń, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Z treści powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów nie są wydatki m.in. na:

a)nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b)nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c)ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Sposób ustalania wartości początkowej który jest zróżnicowany m.in. z uwagi na sposób nabycia, reguluje art. 22g ustawy o PIT.

Stosownie do przepisu art. 22g ust. 12 ustawy o PIT, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi, w tym również powstałych z przekształcenia spółki.

Stosownie do treści art. 22g ust. 15 ustawy o PIT, w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze spadku lub darowizny, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa albo jego zorganizowaną częścią a wartością składników mienia, niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.

Natomiast przepis art. 22h ust. 3 ustawy o PIT stanowi, że podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

Jednocześnie, w myśl art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku, jeżeli:

-nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub

-dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub

-nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, lub

-nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Przy czym, stosownie do treści art. 23 ust. 9 ustawy o PIT, przepisu ust. 1 pkt 45a lit. a) nie stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. W tym przypadku stosuje się odpowiednio przepisy art. 22g ust. 12 oraz art. 22h ust. 3 i nie stosuje się przepisu art. 22g ust. 15.

Przenosząc powyższe na grunt opisanego zdarzenia przyszłego należy zauważyć co następuje:

Darczyńca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, opodatkowuje przychody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym i dokonuje odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych Darczyńcy. Powyższą działalność gospodarczą Darczyńca prowadzi w oparciu o zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej (Przedsiębiorstwo). Darczyńca przeniesie w drodze darowizny na Obdarowaną całość składników Przedsiębiorstwa. W ramach darowizny Przedsiębiorstwa Obdarowana nabędzie wszystko, co wchodzi w skład Przedsiębiorstwa, tj. w szczególności ww. składniki Przedsiębiorstwa, w tym nieruchomości. Umowa darowizny zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego Darowizna będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Obdarowana w dniu darowizny będzie prowadziła działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG, będzie prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów. Obdarowana będzie opodatkowywać przychody z działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Obdarowana w dniu nabycia wprowadzi środki trwałe nabyte w drodze darowizny do ewidencji środków trwałych prowadzonej w ramach jej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, Obdarowana od Darczyńcy otrzyma środki trwałe w drodze darowizny, a nabycie to będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Jednakże z uwagi na fakt, że przedmiotowe środki trwałe były amortyzowane przez Darczyńcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a następnie od momentu ich nabycia będą przedmiotem amortyzacji w prowadzonej przez Obdarowaną działalności gospodarczej, to wartość początkową tych środków trwałych powinna Pani ustalić na podstawie stosowanych odpowiednio art. 22g ust. 12 oraz art. 22h ust. 3 ustawy o PIT.

Powyższe oznacza, że Obdarowana winna kontynuować amortyzację, to jest ustalić wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji Darczyńcy oraz dokonywać odpisów amortyzacyjnych, z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów dokonanych przez Darczyńcę i kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez Darczyńcę.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny Pani stanowiska.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.