Temat interpretacji
Czy może Pan skorzystać w rozliczeniu rocznym PIT za 2021 roku z ulgi termomodernizacyjnej w związku z poniesionymi wydatkami na nabycie następujących materiałów: sterownik kotła gazowego, zaizolowanie tarasu balkonowego, parapet okienny wewnętrzny oraz panele podłogowe winylowe wodoodporne, a tym samym, na podstawie art. 26h ust. 1 oraz ust. 10 ustawy o PIT w związku z Rozporządzeniem, odliczyć od podstawy opodatkowania poniesione wydatki?
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
· prawidłowe w części dotyczącej możliwości odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej materiałów budowlanych potrzebnych do zaizolowania tarasu balkonowego, wydatku na parapet okienny i winylowe panele podłogowe,
· nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatku na sterownik kotła gazowego.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 marca 2022 r. (wpływ 20 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan właścicielem wraz z małżonką połowy bliźniaka, który stanowi wspólność majątkową. Budynek mieszkalny został zakupiony w 2005 roku i sfinansowany kredytem mieszkaniowym, nadal spłacanym. W 2021 roku zrealizował Pan przedsięwzięcie termomodernizacyjne polegające na m.in. ulepszeniu substancji mieszkaniowej. W jej ramach zrealizowano m.in. następujące przedsięwzięcia:
·wymiana sterownika kotła gazowego kondensacyjnego na nowy;
·skucie i ponowne zaizolowanie tarasu balkonowego;
·wymiana parapetu okiennego wewnętrznego na nowy;
·położenie na dole budynku mieszkalnego paneli podłogowych winylowych wodoodpornych.
Łącznie na ww. przedsięwzięcie w części dokumentującej wyłącznie koszt materiałów podatnik wydał kwotę 8.389,05 zł brutto. Wydatki te zostały w całości udokumentowane fakturami wystawionymi przez podatników VAT czynnych na Pana dane jak i w całości zapłacone ze środków własnych. Dodatkowo, wydatki te nie zostały w żaden sposób zwrócone czy dofinansowane. W Pana ocenie, wskazane wydatki mogą stanowić podstawę do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej (dalej: ulga) o której mowa w art. 26h ust. 1 oraz ust. 10 ustawy o PIT w związku z treścią Rozporządzenia, tj. załącznika w części nr 1 (materiały). Jako, że wskazane Rozporządzenie posługuje się częściowo pojęciami nieostrymi tym samym, w Pana ocenie, potwierdzenie prawidłowości rozumowania w drodze interpretacji indywidualnej jest najwłaściwszym sposobem postępowania w tej sytuacji.
Reasumując powyższe, w Pana ocenie, wyżej wskazane wydatki na zakup materiałów odpowiadają następującym pozycjom Rozporządzenia:
· sterownik kotła gazowego – poz. 1 pkt 3;
· zaizolowanie tarasu balkonowego - materiały budowlane dotyczące płyty balkonowej – poz. 1 pkt 1;
· parapet okienny - stolarka okienna – poz. 1 pkt 14;
· paneli podłogowych winylowych wodoodpornych - materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia oraz wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem -poz. 1 pkt 1,
a tym samym ma Pan prawo w rozliczeniu PIT za 2021 rok odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki w ramach ulgi.
Uzupełnienie stanu faktycznego
W Pana ocenie, wymiana sterownika kotła gazowego, zaizolowanie tarasu balkonowego, założony nowy wewnętrzny parapet okienny oraz położenie paneli winylowych wpłyną na poprawę efektywności energetycznej w budynku mieszkalnym.
W Pana ocenie, w wyniku: wymiany sterownika kotła gazowego, zaizolowania tarasu balkonowego, założenia nowego wewnętrznego parapetu okiennego oraz położenia paneli winylowych zmniejszyło się zużycie nośnika energii, tj. gazu, potrzebnego do ogrzania w budynku mieszkalnym.
Wydatki, o których mowa we wniosku nie zostały przez Pana: zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie, uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.
Taras balkonowy znajduje się w całości na części budynku, którego jest Pan właścicielem.
Sterownik kotła gazowego został wymieniony w celu ulepszenia, tj. wygenerowania oszczędności w zakresie zużycia ilości niezbędnego gazu potrzebnego do ogrzania budynku mieszkalnego. Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków w związku z art. 5a pkt 18c oraz art. 26h ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, przez przedsięwzięcie termomodernizacyjne rozumie się m.in.: „ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych (...)”. Nowy sterownik spowodował zmniejszenie zapotrzebowania na zużycie gazu poprzez szerszy i dokładniejszy zakres parametrów sterowniczych, na podstawie których możliwe jest bardziej precyzyjne określenie zużycia odpowiedniej ilości gazu w danym okresie czasu (dzień tygodnia, zakres godzinowy w ciągu dnia, dni pracy, dni wolne itp.).
Wymiana sterownika kotła gazowego oraz położenie paneli winylowych, w Pana ocenie, ma bezpośredni oraz bezsprzeczny związek z termomodernizacją budynku. Jak wskazał Pan powyżej, podjęte czynności miały na celu ulepszenie, tj. wygenerowanie oszczędności w zakresie zużycia ilości niezbędnego gazu potrzebnego do ogrzania budynku mieszkalnego. W wyniku tego przedsięwzięcia nastąpiło zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania budynku mieszkalnego. Poniesione przez Pana wydatki, szczegółowo opisane we wniosku o wydanie interpretacji, dotyczyły zakupu materiałów budowlanych, związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku, który Pan zamieszkuje.
Panele winylowe zostały położone w budynku mieszkalnym z tego samego powodu co został wymieniony sterownik kotła gazowego, a więc w celu ulepszenia, tj. wygenerowania oszczędności w zakresie zużycia ilości niezbędnego gazu potrzebnego do ogrzania budynku mieszkalnego. Nowe panele winylowe wodoodporne spowodowały zmniejszenie zapotrzebowania na zużycie gazu poprzez lepsze zaizolowanie podłoża, docieplenie budynku jak i zabezpieczenie przed zawilgoceniem. Panele zostały położone wyłącznie w części mieszkalnej budynku jednorodzinnego poddanego procesowi termomodernizacji. Wskazane we wniosku miejsca (wiatrołap, korytarz, kuchnię, przestrzeń pod schodami oraz salon) to miejsca składające się na całość budynku mieszkalnego (kondygnacja przyziemna), o którym mowa we wniosku o wydanie interpretacji. Nie są to zatem żadne inne przestrzenie czy miejsca, a stanowią uszczegółowienie opisu w treści złożonego przez Pana wniosku.
Posiadane przez Pana panele winylowe spełniają odpowiednie normy technologiczne dla wymagań izolacji cieplnej budynku poprzez zmniejszenie dróg ucieczek ciepła od strony gruntu jak i stanowią odpowiednią izolację przed zawilgoceniem. Wskazać przede wszystkim należy, że panele winylowe wodoodporne stanowią jeden z nieodłącznych elementów (tj. część wykończeniowa) prawidłowo wykonanej termomodernizacji podłogi umieszczonej na gruncie, o której jest mowa w przypadku Pana budynku mieszkalnego, bowiem jest to budynek mieszkalny bez podpiwniczenia. Podłoga pod postacią paneli winylowych stanowi więc ostatnią część wykończeniową, wykorzystywaną do docieplenia budynku, wchodząc w skład systemów termoodporności jak i wykorzystywana jest do zabezpieczenia przed zawilgoceniem.
Panele winylowe są obecnie dość powszechnie występującym materiałem budowlanym. Poza efektem użytkowym takim jak codzienne normalne korzystanie z nich (chodzenie po nich), powodują zarówno docieplenie budynku jak i zabezpieczają przed zawilgoceniem. Panele winylowe wodoodporne należy montować w odpowiedniej technologii, w pełnej zgodności ze wskazaniami producenta umieszczonymi w karcie produktu. Tego typu panele posiadają specjalne łączenia, które powodują, że tworzą ścisłą izolację, co uniemożliwia przedostanie się wilgoci. Poza tym, pod samym panelem kładzie się także folię, która jest niezbędnym i wskazanym przez producenta elementem technologii układania paneli winylowych wodoodpornych. Ma ona zarówno walor izolacyjny, jako integralna część systemu panelowego oraz w celu wyrównania istniejących niewielkich nierówności w podłożu na którym jest układana. Oznacza to łącznie, że niemożliwe będzie przedostanie się wylanej wody (np. z zepsutej rury wodnej) pod ich powierzchnię, z drugiej zaś strony, panele winylowe, stanowiąc część całości pod postacią warstw podłogi nad gruntem, zapewnią kompleksową izolację podłoża.
W przypadku założenia paneli winylowych, to mowa tutaj o każdym typie pomieszczenia mieszkalnego, w szczególności o kuchni, gdzie poziom wilgotności jest wyższy niż np. w pokoju typu salon. Również ich znaczenie można odnaleźć w pomieszczeniach, do których dociera ograniczona ilość światła naturalnego, w Pana przypadku mowa jest o salonie zlokalizowanym od strony północnej jak i wiatrołapie, przestrzeni pod schodami i korytarzu, do którego praktycznie w ogóle nie dociera światło naturalne.
Pomimo dość dużej powszechności stosowania, wskazać należy, że panele winylowe wodoodporne to stosunkowo nowy produkt a więc i nowa, ulepszona technologia, której jednym z zamierzeń jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania budynku mieszkalnego. Zalanie przez niedomknięte/nieszczelne okno tarasowe jak i awaria sprzętu AGD to zdarzenia losowe, na które nie można się przygotować. Można jednak odpowiednio zabezpieczyć swój budynek mieszkalny stosując wodoodporne panele winylowe. Przydadzą się one także w salonie, który ma wyjście na ogród, jak to jest u Pana w budynku mieszkalnym. Dzięki swoim unikatowym właściwościom panele winylowe nie absorbują wody. W Pana ocenie, panele winylowe stanowią materiał budowlany, o którym mowa w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku w części nr 1 poz. 1, stanowią część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego opisanego przez Pana we wniosku i uzupełnieniu.
Pytania
Czy może Pan skorzystać w rozliczeniu rocznym PIT za 2021 roku z ulgi termomodernizacyjnej w związku z poniesionymi wydatkami na nabycie następujących materiałów: sterownik kotła gazowego, zaizolowanie tarasu balkonowego, parapet okienny wewnętrzny oraz panele podłogowe winylowe wodoodporne, a tym samym, na podstawie art. 26h ust. 1 oraz ust. 10 ustawy o PIT w związku z Rozporządzeniem, odliczyć od podstawy opodatkowania poniesione wydatki?
Pana stanowisko w sprawie
Może Pan skorzystać w rozliczeniu rocznym PIT za 2021 roku z ulgi termomodernizacyjnej w związku z poniesionymi wydatkami na nabycie następujących materiałów: sterownik kotła gazowego, zaizolowanie tarasu balkonowego, parapet okienny wewnętrzny oraz panele podłogowe winylowe wodoodporne, a tym samym, na podstawie art. 26h ust. 1 oraz ust. 10 ustawy o PIT w związku z Rozporządzeniem, odliczyć od podstawy opodatkowania poniesione wydatki.
Ustawodawca w treści ustawy o PIT w art. 26h wskazał warunki do skorzystania z ulgi. W ramach rozszerzenia, w treści Rozporządzenia określone zostały materiały oraz usługi, które uprawniają do skorzystania z ulgi. Ponadto, w art. 5a pkt 18c ustawy o PIT wskazano czym jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne gdzie “oznacza to przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków”. We wskazanym art. 2 pkt 2 ppkt a) stwierdzono, iż przedsięwzięcie termomodernizacyjne to m.in.: „ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych (...)”.
W ramach poniesionych wydatków na materiały podatnik zakupił nowy sterownik kotła gazowego oraz materiały budowlane dotyczące płyty balkonowej. W ocenie podatnika te wydatki jako wprost wskazane w treści Rozporządzenia będzie można uwzględnić w ramach ulgi.
Sterownik kotła gazowego to urządzenie elektroniczne, które steruje pracą pieca. W ramach funkcji, które sterownik posiada można wielowymiarowo regulować automatycznie pracą kotła gazowego - wg pory dnia czy nocy, konkretnego dnia tygodnia, ustalania poziomu temperatury wg zmiennych, np. temperatura zewnętrzna, pora dnia, z odstępem co do 0,2 stopnia Celsjusza. Taki sterownik pozwala w optymalny, a przede wszystkim bardzo dokładny sposób zaprogramować pobór ilości gazu, co umożliwia efektywne zmniejszenie zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania budynku mieszkalnego. Wcześniej posiadał Pan sterownik kotła gazowego, ale był on mniej dokładny (sterowanie co pół stopnia Celsjusza), posiadał także mniejszą ilość funkcji. Wymiana i zakup nowoczesnego sterownika kotła gazowego wpłynęła na zmniejszenie zapotrzebowania na gaz niezbędny do ogrzania budynku mieszkalnego. Prawidłowości podejścia w tym zakresie można doszukać się w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 lutego 2022 r., sygn. akt 0115-KDIT3.4011.875.2021.2.JG.
Wydatki poniesione zaś na materiały budowlane dotyczące płyty balkonowej, po skuciu starej przeciekającej powierzchni, pozwoliły na nowo zaizolować taras balkonowy, co ważne, położony od strony północnej, która jest w niewielkim stopniu nasłoneczniony. Materiały te pozwoliły więc docieplić płytę balkonową, pozbyć się grzybów jak i w efekcie zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie pomieszczenia (salonu). W ramach niezbędnych materiałów zostały zakupione takie, które pozwoliły wyrównać płytę betonową, wykonać warstwę paroizolacji, docieplić i uszczelnić łączenie płyt oraz uszczelnić łączenia obwodowe przy ścianach wraz z wklejeniem taśm uszczelniających oraz wykonać hydroizolację dwiema warstwami szlamu elastycznego. Prace termomodernizacyjne związane z dociepleniem płyty balkonowej tarasowej wpłynęły na poprawę efektywności energetycznej budynku mieszkalnego. Zmniejszyło się zużycie nośnika energii w postaci gazu ziemnego potrzebnego do ogrzania budynku mieszkalnego. W tym zakresie potwierdzenia można doszukać się w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 stycznia 2022 roku, sygn. akt 0114-KDIP3-2.4011.941.2021.2.AC.
Podatnik zakupił także parapet okienny wewnętrzny granitowy. Rozporządzenie wskazuje na materiał określony jako „stolarka okienna”, gdzie w Pana ocenie parapet jest częścią stolarki okiennej. Wcześniej przy oknie znajdował się inny parapet, plastikowy, który nie był tak wytrzymały jak i efektywny energetycznie, gdyż przepuszczał ogrzewanie na zewnątrz. Wymiana parapetu wraz z odpowiednim zaizolowaniem i w tym zakresie pozwoliła efektywnie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. I tutaj także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej w dniu 21 lutego 2022 roku interpretacji indywidualnej o sygnaturze 0113-KDIPT2-2.4011.1103.2021.2.SR pozytywnie odniósł się do kwestii wymiany parapetów.
Wreszcie wskazać należy na największy wydatek, tj. zakup paneli podłogowych winylowych wodoodpornych wraz z podkładem oraz listwami przypodłogowymi. Położył Pan te panele na dole budynku mieszkalnego, w wiatrołapie, korytarzu, kuchni, pod schodami oraz w salonie i zostały one położone na istniejące już wcześniej podłogi, tj. płytki ceramiczne oraz inne panele podłogowe. Taka technika pozwoliła na zmniejszenie kosztów, nie trzeba było zrywać czy skuwać podłoża, które było w bardzo dobrym stanie technicznym ale przede wszystkim taki zabieg pozwolił na istotne zmniejszenie zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania budynku mieszkalnego, tj. gaz używany do zasilania kotła gazowego. Ulepszenie instancji mieszkaniowej jako utworzenie kolejnej warstwy podłogowej będącej elementem izolacji termicznej, pozwala na wydatne ograniczenie kosztów jak i zabezpieczenie przed zawilgoceniem podłoża.
Ustawodawca nie stawia innego warunku dla zastosowania ulgi niż te wskazane w treści przepisów art. 26h w związku z treścią Rozporządzenia. Podobnie też nie ma definicji ustawowej materiałów budowlanych. W Pana ocenie więc, także koszt zakupu paneli może znaleźć zastosowanie przy skorzystaniu z ulgi, gdyż panel stanowi materiał budowlany wykorzystywany do docieplenia jak i będzie wykorzystywany do efektywnego zabezpieczenia podłoża przed zawilgoceniem. Jak stanowi definicja „materiału budowlanego” dostępna na internetowej stronie encyklopedia.pwn.pl rozumie się „materiały stosowane zarówno do wykonania budowli, jak też do jej naprawy, remontu, modernizacji, przez wykorzystanie ich na stałe w obiekcie”. Ponadto „zależnie od struktury fiz. rozróżnia się następujące grupy materiałów bud. (...) 8) tworzywa sztuczne (wykładziny podłogowe, materiały izolacji termicznej, tapety).”.
Panel podłogowy winylowy wodoodporny jest materiałem przeznaczonym do modernizacji w budynku mieszkalnym, stosowany na stałe jak i jest wykonany z tworzywa sztucznego oraz stanowi element wykończenia podłoża (fundamentu), rodzaj wykładziny. W tym więc zakresie, pozwalając na ograniczanie zużycia energii a tym samym powodując zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania, w ocenie podatnika jest niewątpliwie materiałem budowlanym wykorzystywane do docieplenia jak i wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem. Istotnym jest tutaj także wcześniej już opisana technika, a więc ułożenie paneli na dotychczasowy podłoże z uwzględnieniem podkładów dedykowanych dla paneli winylowych. Efekty są widoczne po obserwacji faktur za zużyty gaz, które są mniejsze niż w tożsamym okresie w poprzednich okresach przed dokonaniem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. I w tym zakresie wypowiadał się już pozytywnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej w dniu 12 listopada 2021 roku interpretacji indywidualnej o sygnaturze 0113-KDIPT2-2.4011.760.2021.3.AKU.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe w części dotyczącej możliwości odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej materiałów budowlanych potrzebnych do zaizolowania tarasu balkonowego, wydatku na parapet okienny i winylowe panele podłogowe i nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatku na sterownik kotła gazowego.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Stosownie do art. 5a pkt 18b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o: budynku mieszkalnym jednorodzinnym - oznacza to budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn. zm.)
W świetle art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r., poz. 1333 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o: budynku mieszkalnym jednorodzinnym – należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
Przedstawił Pan informacje, z których wynika, że:
1.Jest Pan właścicielem wraz z małżonką połowy bliźniaka od 2005 r., który stanowi wspólność majątkową.
2.Podczas termomodernizacji ww. budynku mieszkalnego w 2021 r.: wymienił Pan sterownik kotła gazowego kondensacyjnego, skuł i ponownie zaizolował taras balkonowy, wymienił parapet okienny wewnętrzny, położył na dole budynku mieszkalnego panele podłogowe winylowe wodoodporne.
3.Chce Pan odliczyć wydatki poniesiony na materiały użyte podczas termomodernizacji budynku mieszkalnego. Przyporządkował Pan ww. materiały pozycjom z części 1 załącznika Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r.:
·sterownik kotła gazowego – poz. 1 pkt 3;
·materiały budowlane dotyczące płyty balkonowej – poz. 1 pkt 1;
·parapet okienny - stolarka okienna – poz. 1 pkt 14;
·paneli podłogowych winylowych wodoodpornych - materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia oraz wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem -poz. 1 pkt 1.
4.Ww. prace termomodernizacyjne oraz użyte materiały wpłyną na poprawę efektywności energetycznej w budynku mieszkalnym.
5.Dzięki ww. pracom termomodernizacyjnym oraz użytym materiałom zmniejszyło się zużycie nośnika energii, tj. gazu, potrzebnego do ogrzania w budynku mieszkalnym.
6.Wydatki, o których mowa we wniosku, nie zostały przez Pana: zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie, uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.
7.Wskazał Pan, że panele winylowe:
· nie absorbują wody,
· stanowią materiał budowlany o którym mowa w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku w części nr 1 poz. 1,
· spowodowały docieplenie budynku jak i zabezpieczenie przed zawilgoceniem,
· zostały położone wyłącznie w części mieszkalnej budynku jednorodzinnego poddanego procesowi termomodernizacji,
· spełniają odpowiednie normy technologiczne dla wymagań izolacji cieplnej budynku poprzez zmniejszenie dróg ucieczek ciepła od strony gruntu jak i stanowią odpowiednią izolację przed zawilgoceniem,
· stanowią jeden z nieodłącznych elementów (tj. część wykończeniowa) prawidłowo wykonanej termomodernizacji podłogi umieszczonej na gruncie, o której jest mowa w przypadku Pana budynku mieszkalnego, bowiem jest to budynek bez podpiwniczenia,
· stanowią ostatnią część wykończeniową, wykorzystywaną do docieplenia budynku, wchodząc w skład systemów termoodporności jak i wykorzystane są do zabezpieczenia przed zawilgoceniem.
Art. 5a pkt 18c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o: przedsięwzięciu termomodernizacyjnym - oznacza to przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
W myśl art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554 ze zm.) użyte w ustawie określenia oznaczają:
przedsięwzięcia termomodernizacyjne - przedsięwzięcia, których przedmiotem jest:
a)ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,
b)ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki wymienione w lit. a, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,
c)wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków wymienionych w lit. a,
d)całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2489):
1.Materiały budowlane i urządzenia:
1)materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem;
2)węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;
3)kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
4)kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
5)zbiornik na gaz lub zbiornik na olej;
6)kocioł na paliwo stałe spełniający co najmniej wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe (Dz. Urz. UE L 193 z 21.07.2015, s. 100);
7)przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
8)materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej;
9)materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
10)materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
11)pompa ciepła wraz z osprzętem;
12)kolektor słoneczny wraz z osprzętem;
13)ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem;
14)stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne;
15)materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu.
2.Usługi:
1)wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;
2)wykonanie analizy termograficznej budynku;
3)wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi;
4)wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej;
5)docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów;
6)wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych;
7)wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
8)montaż kotła gazowego kondensacyjnego;
9)montaż kotła olejowego kondensacyjnego;
10)montaż pompy ciepła;
11)montaż kolektora słonecznego;
12)montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego;
13)montaż instalacji fotowoltaicznej;
14)uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin;
15)regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji;
16)demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.
Ulga termomodernizacyjna dotyczy wydatków ściśle związanych z termomodernizacją istniejącego budynku, w efekcie których zaoszczędzona jest energia potrzebna do ogrzania budynku mieszkalnego.
Jak wynika z art. 26h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Z kolei art. 26h ust. 3 powołanej ustawy stanowi:
Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Zgodnie natomiast z art. 26h ust. 4 ww. ustawy:
Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
Według art. 26h ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:
1)sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;
2)zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.
Na podstawie art. 26h ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.
Ponadto art. 26h ust. 7 cytowanej ustawy wskazuje, że:
Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Następnie art. 26h ust. 8 ww. ustawy stanowi:
Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.
Art. 26h ust. 9 ww. ustawy wskazuje, że:
W przypadku niezrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie, o którym mowa w ust. 1, podatnik dolicza kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin.
Podatnik ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jeżeli:
1.jest właścicielem lub współwłaścicielem istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego poddanego procesowi termomodernizacji;
2.przedsięwzięcie zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek;
3.kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem;
4.każdy ze współwłaścicieli ma prawo odliczyć całość poniesionych przez siebie wydatków;
5.wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
W katalogu wydatków podlegających odliczeniu znajdującym się w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w części 1:
· w punkcie 1 zostały wskazane materiały budowlane wykorzystywane m.in. do docieplenia płyt balkonowych wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem,
· w punkcie 14 została wskazana m.in. stolarka okienna i drzwiowa.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju nie zawiera szczegółowego wykazu konkretnych materiałów budowlanych. Wskazuje ogólnie na materiały budowlane wykorzystane do ściśle określonego w rozporządzeniu celu. Tym celem jest modernizacja istniejącego budynku polegająca na wykonaniu docieplenia i modernizacji systemu grzewczego.
W opisie stanu faktycznego wskazał Pan, że panele winylowe stanowią warstwę izolacyjną przed zawilgoceniem oraz ostatnią część wykończeniową wchodzącą w skład systemów termoodporności. Wskazał Pan również, że tego typu panele posiadają specjalne łączenia, które tworzą ścisłą izolację, co uniemożliwia przedostanie się wilgoci, a tym samym można je zaliczyć do materiałów budowlanych wykorzystywanych do zabezpieczenia przed zawilgoceniem, zgodnie z pkt 1 w części 1 załącznika do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Spełnił Pan wszystkie warunki uprawniające Pana do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej na wydatki poniesione na materiały potrzebne do zaizolowania płyt balkonowych, parapet wewnętrzny oraz panele winylowe. Zatem może Pan odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki na ww. materiały w rozliczeniu rocznym za 2021 r. w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Natomiast nie będzie miał możliwości odliczenia, w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wskazanej w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków poniesionych na wymiana sterownika kotła gazowego kondensacyjnego na nowy, gdyż ww. wydatek nie został wymieniony w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Nie może Pan skorzystać z odliczenia w ramach ww. ulgi, ponieważ wydatek poniesiony na sterownik kotła gazowego, o którym mowa w ww. rozporządzeniu, oznacza wydatek na wymianę kotła, a nie jego elementów (w tym m. in. sterownika).
Powołane przez Pana interpretacje zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do Pana sprawy, ani do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.
Dodatkowe informacje
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie prowadzi postępowania ani nie podejmuje rozstrzygnięć zastrzeżonych dla innego typu orzekania, w tym kontroli podatkowej czy postępowania podatkowego prowadzonego w oparciu o konkretną dokumentację i zebrane dowody. Ewentualną weryfikację czy zakres przeprowadzonych prac i użytych materiałów budowlanych odpowiadał zakresowi wskazanemu w przepisach będą przeprowadzały inne organy.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja opiera się na opisie stanu faktycznego, który przedstawił Pan we wniosku – nie potwierdza natomiast, czy opisane okoliczności rzeczywiście miały miejsce.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pan sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…).
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).