Temat interpretacji
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP BOX)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 5 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 17 października 2022 r. (o tej samej dacie wpływu) oraz 17 października 2022 r. (7 listopada 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju. Prowadzi on działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca od 01.08.2016 r. świadczy usługi programistyczne na rzecz kontrahenta lub świadczone w imieniu kontrahenta na rzecz jego klienta w zakresie produkcji i utrzymania systemów informatycznych, których szczegółowy przedmiot określa zamówienie (dalej: Projekt). Realizacja Projektu usługi programistycznej związana jest z projektowaniem, wytwarzaniem, rozwojem, ulepszeniem oprogramowania oraz jego elementów składowych. Wnioskodawca do celów podatkowych prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Forma opodatkowania wprowadzonej przez Wnioskodawcę działalności od samego początku to podatek liniowy.
Wnioskodawca od początku założenia działalności od 01.08.2016 r. specjalizuje się w tworzeniu nowych aplikacji serwerowych i ich usprawnianiu dostarczających dane dla innych aplikacji (stron internetowych, aplikacji mobilnych itp.) Wnioskodawca wykonuje prace projektowe zlecane przez kontrahenta, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Przeważnie są to duże projekty tworzone przez wieloosobowe zespoły, których efektem prac jest stworzenie kompleksowego rozwiązania programistycznego. Wnioskodawca otrzymuje od kontrahenta zamówienie na usługi programistyczne przygotowane w formie dokumentacyjnej, które zawiera zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze w celu osiągnięcia określonego rezultatu Projektu. Wnioskodawca w ramach realizowanych umów/zamówień tworzy następujące Produkty: programy komputerowe, aplikacje, dokumentacje, inne rezultaty wytworzone przez Wnioskodawcę w ramach świadczonych usług programistycznych. Tworzone Produkty są utworami podlegającymi ochronie w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W ramach umowy współpracy Wnioskodawca przenosi na kontrahenta całość autorskich praw majątkowych. Poprzez realizowany Projekt zlecony przez kontrahenta w ramach zlecenia Wnioskodawca rozumie tworzony Produkt/Utwór, są to pojęcia tożsame. Wynikiem realizowanego Projektu jest stworzenie autorskiego prawa do programu komputerowego, który zawsze ma formę programu komputerowego napisanego w języku programistycznym. Wnioskodawca wykorzystuje te wyniki jako składową usługi programistycznej świadczonej na rzecz kontrahenta. Wnioskodawca wykorzystuje te wyniki we wszystkich efektach swojej pracy.
Wnioskodawca współpracuje z kontrahentem w ramach umowy ramowej oświadczenie usług programistycznych. Natomiast na każdy realizowany Projekt strony zawierają umowę szczegółową, która reguluje warunki zamówienia, na mocy którego Wnioskodawca zobowiązuje się do świadczenia usług programistycznych, a kontrahent do zapłaty wynagrodzenia za wykonane usługi programistyczne.
Wnioskodawca samodzielnie tworzy oraz usprawnia nowe aplikacje serwerowe na indywidualne zlecenie kontrahenta, które wymagają od niego za każdym razem innego podejścia, nowych bądź istotnie zmienionych rozwiązań. Umowa Wnioskodawcy z kontrahentem zakazuje stosowania rozwiązań przygotowanych i stosowanych w ramach umowy z kontrahentem na rzecz innych kontrahentów, tak więc tworzone przez Wnioskodawcę rozwiązania zawsze noszą cechę nowości. Realizowane prace polegają na tworzeniu i rozwoju projektów o skomplikowanym charakterze i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności programistycznych, mają one niepowtarzalny charakter. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego, tj. nie są wykonywane automatycznie.
Prowadzone prace polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów/usług. Wnioskodawca tworzy nowe, ulepszone produkty/usługi, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już stosowanych przez Wnioskodawcę.
W ramach realizacji projektów Wnioskodawca wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. Realizowane prace nie obejmują badań naukowych - aplikacyjnych, choć realizowane prace mają na celu zdobycie nowej wiedzy i umiejętności do tworzenia: nowych oraz istotnie zmienionych produktów/usług.
Wnioskodawca od momentu rozpoczęcia działalności do chwili obecnej współpracował z następującymi kontrahentami:
1. 01.08.2016-30.11.2019: (…) (NIP: (…)) - wytwarzanie (tworzenie, rozwinięcie i modyfikacje) części oprogramowania na zlecenie klientów spółki. Dodatkowo w ramach umowy Wnioskodawca przygotował i zrealizował szkolenie co do którego przeniósł prawa autorskie kontrahentowi.
2. 02.12.2009-31.01.2022: (…) (NIP: (…)) - wytwarzanie (tworzenie i rozwinięcie) części oprogramowania sprzedawanego przez spółkę do banków.
3. 01.02.2022-obecnie: (…) (NIP: (…)) - rozwijanie wewnętrznej aplikacji jednego z klientów spółki.
Realizowane przez Wnioskodawcę prace wykonywane są w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel, jaki Wnioskodawca wraz z tworzonym projektem ma osiągnąć. Za każdym razem projekt prowadzony jest w sposób zaplanowany, uporządkowany, metodyczny. Od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności Wnioskodawca pracuje w metodologii (…), gdzie oprogramowanie dostarczane jest w cyklach dwutygodniowych jako elementy składowe do większego projektu. Każdy fragment napisanego przez Wnioskodawcę w ramach usług programistycznych kodu (przede wszystkim w języku (…)) jest recenzowany i dodawany do głównego repozytorium kodu. Następnie kod ten uruchamiany jest na serwerach produkcyjnych i używany jako usługa lub sprzedawany dalej, w tym momencie nie jest już to własność Wnioskodawcy. Praca Wnioskodawcy kończy się po zamknięciu przypisanego do niego zadania. Podejmowane przez Wnioskodawcę prace jak dotąd zostały zakończone wynikiem pozytywnym.
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca stworzył kilka nowych oraz ulepszonych produktów od początku do końca:
- Aplikacja webowa do dynamicznego modelowania procesów biznesowych w oparciu o platformę (…);
- Generator raportów XLS i PDF;
- Narzędzie do dynamicznych powiadomień dla innych wewnętrznych systemów;
- Wiele implementacji platform kryoptograficznych dla urządzeń mobilnych wspierających płatności zbliżeniowe;
- Ponadto, Wnioskodawca stworzył też plan szkoleń dot. m.in. języka (…), frameworka (…) (prezentacja, przykłady kodu i ćwiczenia dla uczestników), do których własność intelektualną także przekazał kontrahentom.
Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów.
Umowy zawierane przez Wnioskodawcę z kontrahentem, w ramach których Wnioskodawca zobowiązuje się wytworzyć i przenieść na kontrahenta prawa do Projektu, kwalifikowane są jako umowy o świadczenie usług. Efektem, do stworzenia którego zobowiązuje się Wnioskodawca na podstawie zawieranych umów, jest dedykowany Projekt. Celem umożliwienia wykorzystania wytworzonego Projektu Wnioskodawca przenosi na klienta całość autorskich praw majątkowych.
Wszystkie prawa autorskie Wnioskodawca przekazuje kontrahentom w ramach wykonywanej usługi programistycznej. Kontrahent nabywa majątkowe prawa autorskie do utworu w tym zakresie, który wynika z celu umowy i zgodnego zamiaru Stron, bez ograniczenia czasowego i terytorialnego, na wszystkich znanych w chwili zawarcia Umowy polach eksploatacji, w szczególności tych wskazanych w art. 50 i 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Umowy Wnioskodawcy z kontrahentami o współpracę określają stawkę godzinową, dzienną lub miesięczną. Umowa z Kontrahentami przewiduje miesięczne okresy rozliczeniowe.
Umowa reguluje kwestie wynagrodzenia w taki sposób, że za wykonanie czynności opisanych w Zleceniu i ustalone między stronami umowy, Wnioskodawcy należne jest wynagrodzenie. Otrzymywane wynagrodzenie obejmuje również przysługujące Wnioskodawcy wynagrodzenie z tytułu przeniesienia na kontrahenta autorskich praw majątkowych oraz autorskiego prawa zależnego do utworów. Na gruncie poszczególnych umów z Kontrahentami nie ma relacji pomiędzy dochodem z autorskiego prawa do programu komputerowego oraz wartością tego wynagrodzenia. W związku z tworzeniem oraz rozwijaniem oprogramowania, o którym mowa we wniosku Wnioskodawca osiąga dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dochód został osiągnięty z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży usługi.
Wynagrodzenie od Zleceniodawcy jest łączną zapłatą za całość czynności, jakie Wnioskodawca realizuje w ramach umowy. Umowy/Faktury nie wyodrębniają wartości wynagrodzenia należnego za poszczególne rodzaje czynności, w tym przeniesienia autorskiego prawa do utworów. Umowy/Faktury wyróżniają natomiast czynności nie związane z tworzeniem autorskiego prawa do programu komputerowego:
- zwrot poniesionych uzasadnionych i zaakceptowanych uprzednio przez kontrahenta kosztów dodatkowych świadczenia usług programistycznych, w szczególności kosztów przejazdów, zakwaterowania oraz diet, według rachunków załączonych do faktury.
- umowa z (…) wskazywała dodatkowe wynagrodzenie Wnioskodawcy za dojazd do klienta, dodatkowe wynagrodzenie za pomoc w rekrutacji.
- z kolei umowa współpracy z (…) obejmowała wynagrodzenie Wnioskodawcy również za czas wolnym od pracy — 27 dni.
Wnioskodawca ponosił/ponosi następujące rodzaje kosztów działalności, które są ujęte w KPiR:
- opłaty eksploatacyjno-serwisowe za auto;
- zakup sprzętu komputerowego, peryferiów oraz oprogramowania;
- zakup szkoleń;
- składki na ubezpieczenia społeczne;
W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. regulacjami IP Box, Wnioskodawca chciałby skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o PIT, za lata 2019-2022 rok oraz lata przyszłe. Wnioskodawca wskazuje, że opisany stan faktyczny będzie miał miejsce także w latach przyszłych oraz prowadzony charakter działalności może być prowadzony w przyszłości również na rzecz innych kontrahentów. Wnioskodawca w ewidencji pozaksięgowej dokonuje wyodrębnienia Projektu oraz związanych z nim kosztów wskazanych powyżej. Tym samym Wnioskodawca w prowadzonej ewidencji pozaksięgowej dokonuje wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Wyodrębnionymi Prawami IP Box są majątkowe prawa autorskie do Projektów. Różnica pomiędzy ustalonymi Przychodami IP Box oraz Kosztami IP Box stanowić będzie dochód z Praw IP Box (Dochód IP Box). Pozostały dochód: dodatkowe wynagrodzenie za dojazd do klienta, dodatkowe wynagrodzenie za pomoc w rekrutacji, wynagrodzenie za czas wolny od pracy - 27 dni, bądź inne niezwiązane bezpośrednio z tworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej podlegać będzie opodatkowaniu PIT podatkiem liniowym.
Wnioskodawca wyodrębnia w prowadzonej ewidencji pozaksięgowej, Prawa IP Box (prawa autorskie do Projektu), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30cb ustawy o PIT. Wnioskodawca w przedmiotowej ewidencji dokonuje wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Prowadzona ewidencja umożliwia ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja taka prowadzona jest na bieżąco od 01.01.2019 roku.
W uzupełnieniach wniosku i doprecyzowaniu opisu stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych wskazał Pan m.in.:
Pod pojęciem „działalność w zakresie usług programistycznych” należy rozumieć:
a i c - Całość wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności jak również całość działań realizowanych przez Wnioskodawcę w ramach poszczególnych umów z klientami. Zakresy te są dla Wnioskodawcy tożsame, gdyż całość wykonywanej działalności Wnioskodawcy mieści się w całości działań wykonywanych w ramach realizowanych umów.
Wnioskodawca od momentu rozpoczęcia działalności do chwili obecnej współpracował/współpracuje z następującymi kontrahentami:
a. 01.08.2016 -30.11.2019: (…) (NIP: (…)) - wytwarzanie (tworzenie, rozwinięcie i modyfikacje) części oprogramowania na zlecenie klientów spółki. Dodatkowo w ramach umowy Wnioskodawca przygotował i zrealizował szkolenie co do którego przeniósł prawa autorskie kontrahentowi.
b. 02.12.2009 - 31.01.2022: (…) (NIP: (…)) - wytwarzanie (tworzenie i rozwinięcie) części oprogramowania sprzedawanego przez spółkę do banków.
c. 01.02.2022 - obecnie: (…) (NIP: (…)) - rozwijanie wewnętrznej aplikacji jednego z klientów spółki.
Z wyłączeniem:
- umowa (…) wskazywała dodatkowe wynagrodzenie Wnioskodawcy za dojazd do klienta, dodatkowe wynagrodzenie za pomoc w rekrutacji.
- z kolei umowa współpracy z (…) obejmowała wynagrodzenie Wnioskodawcy również za czas wolnym od pracy - 27 dni.
W ramach pytania nr 3 Wnioskodawca oczekuje:
Oceny, czy w opisanej w sytuacji faktycznej prawa do „programów komputerowych”, o których mowa w pytaniach, można uznać za kwalifikowane prawa własności intelektualnej (kwalifikowane IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.
Efekty pracy zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
- zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej.
Efekty pracy zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wnioskodawcy przysługują osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych programów komputerowych i prawa te przenoszone są na kontrahenta.
W każdym przypadku tworzenie, rozwój i ulepszenie oprogramowania wiążą się z samodzielnym podejmowaniem przez Wnioskodawcę prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace rozwojowe prowadzone są dla celów wytworzenia każdego poszczególnego oprogramowania, które jest efektem pracy Wnioskodawcy.
Oprogramowanie zawsze jest efektem prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca samodzielnie prowadził i prowadzi prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wraz z nabyciem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystaniem dostępnej wiedzy i umiejętności, w tym narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenie zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń.
Wnioskodawca od momentu rozpoczęcia działalności do chwili obecnej współpracował z następującymi kontrahentami:
a. 01.08.2016 - 30.11.2019: (…) (NIP: (…)) - wytwarzanie (tworzenie, rozwinięcie i modyfikacje) części oprogramowania na zlecenie klientów spółki. Dodatkowo w ramach umowy Wnioskodawca przygotował i zrealizował szkolenie co do którego przeniósł prawa autorskie kontrahentowi.
b. 02.12.2009 - 31.01.2022: (…) (NIP: (…)) - wytwarzanie (tworzenie i rozwinięcie) części oprogramowania sprzedawanego przez spółkę do banków.
c. 01.02.2022 - obecnie: (…) (NIP: (…)) - rozwijanie wewnętrznej aplikacji jednego z klientów spółki.
Każde podejmowane przez Wnioskodawcę zlecenie dotyczyło/dotyczy tego samego, czyli wytworzenia oprogramowania. Poszczególne zlecenia różnią się od siebie szczegółami biznesowymi (czyli jaki problem dana aplikacja ma rozwiązywać) i zakresem obowiązków. W zakresie wykonywanych czynności czasami jest to implementacja z góry zaprojektowanego programu, czasami jest to zaprojektowanie całego programu od początku, a czasami jest to tylko ulepszenie/zmiana istniejących rozwiązań. Nigdy jednak nie były/nie są to rutynowe/okresowe zmiany.
Wszystkie prowadzone przez Wnioskodawcę prace do chwili obecnej zostały zakończone wynikiem pozytywnym. Wynik prowadzonych prac zależy od projektu. Wyniki prac nie zawsze mają ściśle określony początek i koniec. Czasami prace nad projektem kończą się ze względu na ograniczony czas lub środki przeznaczone na niego. Wynikiem zawsze jest jednak usprawnienie istniejącego programu lub skończona funkcjonalność nowej aplikacji. O wyniku świadczonych prac dla Wnioskodawcy świadczy otrzymanie od kontrahenta wynagrodzenie za wykonanie usługi programistycznej wraz z przeniesieniem do nich autorskim praw majakowych. Wnioskodawca nie może wykorzystać wyników swojej pracy na potrzeby własnej działalności, gdyż każdorazowo przekazuje on prawa do wykorzystania i zmiany dzieł kontrahentom.
W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca zaprojektował i stworzył nową, zmienioną, ulepszoną usługę, która składa się na opracowywany i tworzony produkt kontrahenta:
I. samodzielne stworzenie biblioteki obsługującej płatności zbliżeniowe na telefonach z systemem (…) obsługującej karty typu (…) na rynku USA;
II. zaprojektowanie i stworzenie (wraz z zespołem) platformy webowa do dynamicznego modelowania procesów biznesowych w oparciu o platformę (…) obsługującej proces obsługi kontrahentów z UK po Brexicie;
III. zaimplementowanie zaprojektowanej przez klienta aplikacji wspomagającej generowanie raportów XLS i PDF oraz obieg dokumentów w firmie;
IV. narzędzie do dynamicznych powiadomień dla innych wewnętrznych systemów;
V. wiele implementacji platform kryoptograficznych dla urządzeń mobilnych wspierających płatności zbliżeniowe;
VI. ponadto, Wnioskodawca stworzył też plan szkoleń dot. m.in. języka (…), frameworka (…) (prezentacja, przykłady kodu i ćwiczenia dla uczestników), do których własność intelektualną także przekazał kontrahentom.
Wnioskodawca nie może wykorzystywać wyników pracy na potrzeby własnej działalności, gdyż każdorazowo przekazuję prawa do wykorzystania i zmiany dzieł kontrahentom.
W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter. Nowy, ulepszony charakter usługi nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych prac rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę.
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca zaprojektował i stworzył następujące „programy komputerowe”:
I. samodzielne stworzenie biblioteki obsługującej płatności zbliżeniowe na telefonach z systemem (…) obsługującej karty typu (…) na rynku USA;
II. zaprojektowanie i stworzenie (wraz z zespołem) platformy webowa do dynamicznego modelowania procesów biznesowych w oparciu o platformę (…) obsługującej proces obsługi kontrahentów z UK po Brexicie;
III. zaimplementowanie zaprojektowanej przez klienta aplikacji wspomagającej generowanie raportów XLS i PDF oraz obieg dokumentów w firmie;
IV. narzędzie do dynamicznych powiadomień dla innych wewnętrznych systemów;
V. wiele implementacji platform kryoptograficznych dla urządzeń mobilnych wspierających płatności zbliżeniowe;
VI. ponadto, Wnioskodawca stworzył też plan szkoleń dot. m.in. języka (…), frameworka (…) (prezentacja, przykłady kodu i ćwiczenia dla uczestników), do których własność intelektualną także przekazał kontrahentom.
Pod pojęciem „inne rezultaty” należy rozumieć, iż w stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy oferowane usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter, stanowią utwór, program komputerowy. Nowy, ulepszony charakter usługi nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych prac rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę.
Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich nie bezpośrednio. W przypadku niezgodności dostarczonego programu ze specyfikacją (lub innego jawnego niedotrzymania warunków kontraktu) tylko kontrahent ma prawo pociągać Wnioskodawcę do odpowiedzialności za nieprawidłowo wykonaną usługę programistyczną.
Czynności zlecone Wnioskodawcy w ramach świadczenia usług na rzecz podmiotów, którym świadczy usługi, nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecających te czynności. Wnioskodawca świadczy usługi samemu decydując o czasie i miejscu ich realizacji. Wyżej opisane czynności pozostają w gestii Wnioskodawcy.
Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.
Wynagrodzenie Wnioskodawcy składa się z ilości roboczogodzin poświęconych na wykonywanie usługi i stawki godzinowej.
Wnioskodawca nie wykorzystuje posiadanego prawa autorskiego do programów komputerowych dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Usługa oferowana nie jest wynikiem posiadania prawa autorskiego do konkretnego oprogramowania/programu komputerowego.
Jest to wynagrodzenie za całość praw własności intelektualnej do tworzonego i rozwijanego oprogramowania zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT.
Jest to wynagrodzenie za całość praw własności intelektualnej do tworzonego i rozwijanego oprogramowania zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT.
Wnioskodawca otrzymuje dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, czyli Wnioskodawca wytwarza autorskie prawa do programu komputerowego i prawa te przenosi na klienta.
Przeniesienie prawa do uzyskanego efektu pracy na klienta odbywa się z chwilą wytworzenia przez Wnioskodawcę programu komputerowego i nie ma związku z upływem okresu rozliczeniowego, momentem wypłaty wynagrodzenia oraz wartością tego wynagrodzenia. Umowa reguluje kwestie wynagrodzenia w taki sposób, że za wykonanie czynności opisanych w zleceniu i ustalone między stronami umowy, Wnioskodawcy należne jest wynagrodzenie. Otrzymywane wynagrodzenie obejmuje również całość wynagrodzenia przysługującego Wnioskodawcy z tytułu przeniesienia na kontrahenta autorskich praw majątkowych oraz autorskiego prawa zależnego do utworów. Na gruncie poszczególnych umów z kontrahentami nie ma relacji pomiędzy dochodem z autorskiego prawa do programu komputerowego oraz wartością tego wynagrodzenia.
Umowa stanowi, że kontrahent nabywa autorskie prawa majątkowe do stworzonych programów komputerowych z chwilą wytworzenia utworu przez co rozumie się zapisanie utworu w pamięci komputera wchodzącego w skład infrastruktury informatycznej kontrahenta. Wyodrębnienie konkretnego programu komputerowego i przeniesienie prawa do uzyskania efektu pracy na klienta odbywa się poprzez wskazanie w raporcie godzin wytworzonych programów komputerowych w wyniku świadczenia usług programistycznych w danym okresie rozliczeniowym.
Potwierdzeniem przeniesienia praw do stworzonych programów komputerowych jest raport godzinowy zawierający efekty wykonywanej pracy przez Wnioskodawcę przekazany kontrahentowi, który każdorazowo jest przez niego akceptowany.
Zaakceptowany przez kontrahenta raport godzin stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzenia Wnioskodawcy.
Wnioskodawca prowadzi ewidencję pozwalającą na wyszczególnienie realizowanych prac i zadań w ramach tworzenia i rozwijania programów komputerowych poprzez comiesięczne wskazanie informacji na temat czasu i wykonywanych zadań w danym miesiącu. Prowadzona ewidencja czasu i wykonywanych prac pozwala na wskazanie kwoty wynagrodzenia otrzymanego z tytułu zbycia praw własności intelektualnej.
Wnioskodawca przenosi majątkowe prawa autorskie do programu komputerowego, zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.
Działalność w zakresie tworzenia, rozwoju oraz ulepszania Oprogramowania jest działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę w ramach zespołu danego kontrahenta w celu wytworzenia programu komputerowego (...).
Wnioskodawca osiąga dochód z tytułu odsprzedania prawa majątkowego do części/fragmentu/elementu, który powstał w efekcie jego pracy twórczej i jest odrębnym prawem do programu komputerowego.
Wnioskodawca osiąga dochód z tytułu odsprzedania prawa majątkowego do części/fragmentu/elementu, który stworzył w efekcie swojej pracy twórczej i ta część/fragment/element jest odrębnym programem komputerowym podlegającym ochronie określonej w art. 74 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych.
Wnioskodawca nie jest współwłaścicielem wytworzonego systemu.
Dokumentacja tworzonych przez Wnioskodawcę programów to zbiór opisów słownych i graficznych niezbędnych dla użytkowników i administratorów programu do zrozumienia jego istoty oraz sposobu działania. W żadnym wypadku nie da się jej przekształcić (dokumentacji, instrukcji) do postaci kodu źródłowego. Kod źródłowy programu oraz jego dokumentacja łącznie tworzą produkt będący efektem usługi programistycznej.
Integralną częścią ww. dokumentacji są instrukcje dla informatyków nt. jak uruchomić, zatrzymać oraz utrzymać w dobrym stanie program dostarczony przez Wnioskodawcę. Ponadto, często znajdują się tam instrukcje dla użytkowników końcowych programu.
Dokumentacja zawiera: szczegółowe specyfikacje określające architekturę systemu informatycznego, specyfikacje programu komputerowego, specyfikacje interfejsów, specyfikacje struktury danych, specyfikacje algorytmów oraz zbór zleceń dla użytkowników i administratorów utrzymujących system. Dokumentacja wytwarzana przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej jest każdorazowo nieprzerwalnie związana z wytworzonym kodem źródłowym i jako całość tj. program komputerowy (oprogramowanie) stanowi autorskie prawa do programu komputerowego (tj. Oprogramowania) podlegające ochronie w myśl art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz program komputerowy jest przenoszony łącznie przez Wnioskodawcę i pozostałe osoby współtworzące na rzecz kontrahenta.
Prowadzona ewidencja jest odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzona w formie (…).
Ewidencja jest prowadzona „na bieżąco”, tj. od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP czyli od 01.08.2016 r.
Wnioskodawca prowadzi ww. ewidencję od 01.08.2016 r., a nie jak wskazano w pierwotnym wniosku od 01.01.2019 r.
Prowadzona ewidencja pozwala wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.
Efekty pracy zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.
- Nie są efektem pracy, która wymaga do osiągniecia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.
- Nie są jedynie „techniczną”, a twórczą realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahentów.
Pytania
1.Czy opisana przez Wnioskodawcę działalność w zakresie usług programistycznych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT?
2.Czy Wnioskodawca jest uprawniony do zastosowania stawki 5% od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym?
3.Czy Wnioskodawca za autorskie prawo do programu komputerowego, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT może uznać Projekty opisane w niniejszym wniosku będące efektem tworzenia lub rozwijania usług programistycznych realizowanych w ramach danego zamówienia?
Pana stanowisko w sprawie
Ad 1.
W ocenie Wnioskodawcy opisana działalność w zakresie usług programistycznych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT.
Artykuł 5a pkt 38 ustawy PIT stanowi, że działalność badawczo-rozwojowa jest działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Stosownie do art. 5a pkt 39 i 40 tej ustawy pojęcie badań naukowych oraz prac rozwojowych oznaczają badania naukowe oraz prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: Prawo o SWiN)
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w konsekwencji, na gruncie art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, badania naukowe to:
badania podstawowe – rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
badania aplikacyjne- rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.
Zgodnie z kolei z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT prace rozwojowe mają oznaczać prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o SWiN. Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o PIT, oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Interpretacja definicji działalności badawczo-rozwojowej określona w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT została opublikowana przez Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych (dalej: „Objaśnienia IP Box") z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (str. 9-19 przedmiotowych Objaśnień IP Box).
Powołując się na wyżej wymienione Objaśnienia podatkowe podatnik powinien przede wszystkim przeanalizować czy prowadzone przez niego prace:
- stanowią działalność twórczą,
- obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe,
- podejmowane są w sposób systematyczny,
- mają na celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego.
Wnioskodawca jest dostawcą usług programistycznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne zlecane przez kontrahentów prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Wnioskodawca samodzielnie tworzy i usprawnia nowe aplikacje serwerowe na indywidualne zlecenie kontrahentów, które wymagają od niego za każdym razem innego podejścia, nowych bądź istotnie zmienionych rozwiązań, wykazują zawsze cechę nowości. Realizowane prace polegają na tworzeniu i rozwoju projektów o skomplikowanym charakterze i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności programistycznych, mają one niepowtarzalny charakter. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego, tj. nie są wykonywane automatycznie. Powyższe wskazuje, iż prowadzona przez Wnioskodawcę działalność spełnia przesłankę twórczą.
Prowadzone prace polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów/usług. Wnioskodawca tworzy nowe, ulepszone, zmienione produkty/usługi, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już stosowanych przez Wnioskodawcę. Powyższe wskazuje, iż prowadzona przez Wnioskodawcę działalność wpisuje się w definicję prac rozwojowych.
W ramach realizacji projektów Wnioskodawca wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. Powyższe wskazuje, iż spełniona jest przesłanka „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.”
Realizowane projekty wykonywane są w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca wraz z tworzonym projektem chce osiągnąć. Za każdym razem projekt prowadzony jest w sposób uporządkowany, metodyczny. Prace badawczo-rozwojowe są realizowane w sposób ciągły i systematyczny, co świadczy o spełnieniu przesłanki systematyczności.
Ad 2.
W ocenie Wnioskodawcy jest on uprawniony do zastosowania stawki 5% od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 2, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest, że podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw. W odesłaniu do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz.1231 z późn. zm.) w art. 1 ustawodawca wskazuje, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT podatnik zobowiązany jest zaprowadzić ewidencję, która umożliwia wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwoju nowych aplikacji serwerowych na zlecenie, które stanowią utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
W ramach umowy Wnioskodawca przenosi na kontrahenta całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie.
Dodatkowo Wnioskodawca prowadzi ewidencję, która umożliwia ustalenie Dochodu IP Box przypadającego na każde autorskie prawo do programu komputerowego, tym samym spełnia wymóg, o którym mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o PIT.
Ad 3.
W ocenie Wnioskodawcy za autorskie prawo do programu komputerowego, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT może uznać Projekty opisane w niniejszym wniosku będące efektem tworzenia lub rozwijania usług programistycznych realizowanych w ramach danego zamówienia.
Autorskie prawo do programu komputerowego - przyznawane jest na mocy art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zgodnie z Objaśnieniami IP Box z dnia 15 lipca 2019 r. str. 32-35 zarówno ustawy podatkowe, jak i ustawy pozapodatkowe, w szczególności ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, nie definiują pojęcia „autorskie prawo do programu komputerowego.” Praktyka stosowania tego pojęcia na świecie potwierdza, że ze względu na dynamiczny rozwój nowych technologii, w których programy komputerowe zajmują kluczową pozycję, nie da się ustalić wyczerpującej i niezmiennej definicji tego pojęcia oraz uniknąć rozbieżności interpretacyjnych.
W obecnym stanie prawnym w Polsce nie ma możliwości ustawowego i wyczerpującego zdefiniowania pojęcia „autorskie prawo do programu komputerowego. Niemniej jednak, dla zapewnienia maksymalnej przewidywalności w zastosowaniu preferencji IP Box wobec kwalifikowanego IP w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego Objaśnienia IP Box przedstawiają zarys definicji programu komputerowego podlegającego ww. ochronie prawno-autorskiej wraz z jego cechami charakterystycznymi.
Jak zostało wskazane w przedmiotowych Objaśnieniach IP Box za podstawą przyznania ochrony prawnej dla programu komputerowego jest fakt, że stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej danego autora lub autorów) ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od przeznaczenia i sposobu wyrażania. O indywidualnej pracy twórczej nie decydują postanowienia umowy, ale rzeczywisty wkład pracy każdego z twórców programu komputerowego, co podlega każdorazowo odrębnej ocenie. Jak zostało dalej wskazane „program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu” (str. 33) „Rolą programu komputerowego jest wejście w kontakt i wspólne funkcjonowanie z innymi częściami składowymi systemu komputerowego i użytkownikami, w tym celu wymagane są logiczne i tam, gdzie to właściwe, fizyczne wzajemne połączenia i wzajemne oddziaływanie, tak aby pozwolić wszystkim elementom oprogramowania i sprzętu komputerowego funkcjonować z innym oprogramowaniem, sprzętem komputerowym i użytkownikami we wszelkich formach działania, do jakich są przeznaczone (...)”.
Realizowane przez Wnioskodawcę prace wykonywane są w trybie projektowym. Każdy Projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca wraz z tworzonym projektem ma osiągnąć. Wnioskodawca otrzymuje od kontrahenta zamówienie na usługi programistyczne przygotowane w formie dokumentacyjnej, które zawiera zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze w celu osiągnięcia określonego rezultatu Projektu. Wnioskodawca w ramach realizowanych umów/zamówień tworzy Produkty: programy komputerowe, aplikacje, dokumentacje, inne rezultaty wytworzone przez Wnioskodawcę w ramach świadczonych usług programistycznych. Tworzone Produkty są utworami podlegającymi ochronie w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W ramach umowy współpracy Wnioskodawca przenosi na kontrahenta całość autorskich praw majątkowych. Poprzez realizowany Projekt zlecony przez kontrahenta w ramach zlecenia Wnioskodawca rozumie tworzony Produkt/Utwór, są to pojęcia tożsame. Wynikiem realizowanego Projektu jest stworzenie autorskiego prawa do programu komputerowego, który zawsze ma formę programu komputerowego napisanego w języku programistycznym. Wnioskodawca wykorzystuje te wyniki jako składową usługi programistycznej świadczonej na rzecz kontrahenta. Wnioskodawca wykorzystuje te wyniki we wszystkich efektach swojej pracy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Pana we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku (zapytań).
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo‑rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:
Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
3) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
4) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wtedy, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ww. ustawy).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje Słownik języka polskiego PWN, „działalność twórcza” to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN słowo „systematyczny” oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji i z jego uzupełnień wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem jest projektowanie, wytwarzanie, rozwój oraz ulepszanie oprogramowania. Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prowadzi Pan prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku oraz uzupełnieniach opis sprawy oraz cytowane przepisy, stwierdzamy, że przedstawione przez Pana działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż są prowadzone w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość świadczonych przez Pana usług ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.
Reasumując – podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak zaznaczono w opisie sprawy, utwory tworzone, rozwijane i ulepszane przez Pana są chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz stanowią one odrębne programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie tych przepisów.
Na gruncie rozpatrywanej sprawy należy więc stwierdzić, że autorskie prawa do programów komputerowych chronionych powyższym przepisem, tworzonych, rozwijanych i ulepszanych w ramach Pana działalności gospodarczej – w zakresie, w jakim stanowią nowe i indywidualne rozwiązania będące bezpośrednim efektem prac
badawczo-rozwojowych – są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Rozpatrując z kolei możliwość skorzystania przez Pana z tzw. ulgi Innovation Box, należy zauważyć, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193 ze zm.), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1) patent,
2) prawo ochronne na wzór użytkowy,
3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7) wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8) autorskie prawo do programu komputerowego
- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b)* 1,3/a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a) prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b) nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c) nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d) nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:
W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.
Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:
Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.
W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:
Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o stosuje się odpowiednio.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Jak stanowi art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do opisu sprawy, należy wskazać, że:
1) Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie projektowania, wytwarzania, rozwijania oraz ulepszania oprogramowania;
2) Wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej działalności badawczo‑rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
3) Efektem twórczym Pana prac rozwojowych są programy komputerowe, które zawsze są utworami podlegającymi ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
4) Osiąga Pan dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, czyli wytwarza autorskie prawa do programu komputerowego i prawa te przenosi na klienta;
5) Od 1 sierpnia 2016 r. prowadzi Pan od początku i na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję zgodną z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
6) Będzie Pan corocznie uzyskiwał ww. dochody w takich samych okolicznościach faktycznych, jak przedstawionych we wniosku.
W związku z tym, że projektuje, wytwarza, rozwija oraz ulepsza Pan programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i otrzymuje Pan wynagrodzenie z tytułu przeniesienia na kontrahenta autorskich praw majątkowych, to należy uznać, że otrzymane wynagrodzenie z tego tytułu stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT i ma Pan możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania tego dochodu według stawki 5%.
Tym samym jest Pan uprawiony do zastosowania stawki 5% do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej za lata 2019-2022 i w kolejnych latach podatkowych w związku z projektowaniem, wytwarzaniem, rozwijaniem oraz ulepszaniem przez Pana programów komputerowych (przy założeniu, że Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się w istotnym zakresie).
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy :
- stanów faktycznych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń, oraz
- zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja nie rozstrzyga, czy prowadzi Pan prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz czy efekty Pana pracy to programy komputerowe podlegające ochronie, o której mowa w art. 74 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych. Te elementy podał Pan jako okoliczności faktyczne sprawy.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Pana. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) albo
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).