Odliczenie od podstawy obliczenia podatku poniesionych i udokumentowanych fakturami VAT wydatków na usługi i materiały związane z realizacją przedsięw... - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.945.2021.3.AWO

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.945.2021.3.AWO

Temat interpretacji

Odliczenie od podstawy obliczenia podatku poniesionych i udokumentowanych fakturami VAT wydatków na usługi i materiały związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w ramach ulgi termomodernizacyjnej na podstawie art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 listopada 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 9 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania ulgi termomodernizacyjnej.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami:

z 10 lutego 2022 r. (wpływ 14 lutego 2022 r.),

25 lutego 2022 r. (wpływ 1 marca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W bieżącym roku (roku 2021) przeprowadzili Państwo modernizację ogrzewania w Państwa lokalu mieszkalnym. Do tej pory podstawę ogrzewania stanowił kominek. Dzięki własnym środkom udało się Państwu zbudować wewnętrzną instalację gazową i centralne ogrzewanie, które jest teraz głównym źródłem ciepła.

Mieszkanie, w którym przeprowadzili Państwo modernizację stanowi Państwa własność na podstawie aktu notarialnego z 1 grudnia 1999 r. Dom, w którym wyodrębnione jest mieszkanie jest budynkiem wolnostojącym, dwurodzinnym, dwukondygnacyjnym. Stanowi on konstrukcyjnie samodzielną całość i znajduje się w zabudowie grupowej. Zabudowę tę stanowią trzy budynki mieszkalne zajmujące jedną działkę budowlaną o numerze 1, przy ulicy A. w B.

W związku z tym, że na wspólnej działce znajduje się kamienica mieszcząca osiem mieszkań, dom trzyrodzinny oraz budynek dwurodzinny, w którym wyodrębnione jest Państwa mieszkanie, przypisano Państwa lokalowi numer 2.

Podkreśla Pani, że mieszkanie znajduje się w budynku konstrukcyjnie stanowiącym samodzielną całość i są w nim wydzielone dwa oddzielne lokale, z których każdy posiada osobne instalacje grzewcze, elektryczne i kanalizacyjne.

Państwo, jako właściciele jednego z tych mieszkań, wychodzicie z (niżej) zawartym zapytaniem.

W uzupełnieniu wniosku złożonym 14 lutego 2022 r.:

wskazała Pani, że wniosek należy traktować jako ORD-IN, oraz

odpowiadając na następujące pytania - wskazała Pani, że:

1)czy w Pani małżeństwie obowiązuje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej?

Pani odpowiedź:

W Pani małżeństwie obowiązuje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej.

2)czy wskazany „dom, w którym wyodrębnione jest mieszkanie”, stanowi budynek mieszkalny jednorodzinny rozumiany zgodnie ze wskazaniem zawartym w treści art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym jednorodzinnym - należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Prosimy o wskazanie, czy opisana we wniosku nieruchomość wypełnia przytoczone wyżej kryteria.

Pani odpowiedź:

Opisana we wniosku nieruchomość wypełnia kryteria art. 3 pkt 2a ustawy prawo budowlane. Jest to budynek wolnostojący, w którym wydzielone są dwa lokale mieszkalne.

3)co rozumie Pani/Państwo pod określeniem „zabudowie grupowej”?

Czy termin ten wyraża usytuowanie „domu, w którym wyodrębnione Państwa mieszkanie” na jednej działce gruntu wraz z innymi budynkami, przy czym każdy z tych budynków jest odrębną nieruchomością (ma status odrębnej nieruchomości), czy też należy to pojęcie rozumieć inaczej? Prosimy by wskazała Pani/Państwo jak konkretnie?

Pani odpowiedź:

Dom usytuowany jest na jednej działce (numer 1 przy ulicy A. w B.) wraz z dwoma innymi budynkami, przy czym każdy z nich jest odrębną nieruchomością.

4)A. kiedy nastąpiło oddanie do użytkowania:

opisanej nieruchomości, oraz

Państwa lokalu mieszkalnego?

B.kiedy (w jakiej dacie) doszło do wyodrębnienia Państwa lokalu (Państwa mieszkania).

Pani odpowiedź:

Opisana nieruchomość została oddana do użytkowania kilkadziesiąt lat temu (trudne do określenia), natomiast Pani użytkuje lokal od roku 2000.

5)co wyraża zdanie: „udało nam się zbudować wewnętrzną instalację gazową i centralne ogrzewanie”? Jak należy rozumieć to wskazanie.

Pani odpowiedź:

W 2021 r. zainstalowano w Pani lokalu system centralnego ogrzewania i doprowadzono gaz ziemny. Do prac instalacyjnych zalicza Pani zamontowanie kaloryferów, sieci rur rozprowadzających ciepło, gaz oraz montaż dwufunkcyjnego kotła gazowego.

6)A. czy w ramach ulgi termomodernizacyjnej zamierza Pani/zamierzają Państwo uwzględnić wydatki poniesione na:

a)koszty materiałów wykorzystanych do zbudowania „wewnętrznej instalacji gazowej”,

b)koszty usługi poniesionej na zbudowanie „wewnętrznej instalacji gazowej”,

c)koszty materiałów wykorzystanych do zbudowania centralnego ogrzewania,

d)koszty usługi poniesionej na zbudowanie centralnego ogrzewania,

e)wszystkie wymienione wyżej wydatki – litery a-d,

f)inne wydatki? – prosimy by wyliczyła Pani jakie konkretnie wydatki.

B.czy Pani/Państwa pytanie: „czy w związku z istniejącym stanem możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej składając zeznanie podatkowe za rok 2021?” odnosi się do wszystkich wskazanych wyżej wydatków?

Pani odpowiedzi:

W ramach ulgi termomodernizacyjnej zamierza Pani uwzględnić wydatki poniesione na:

A.a) koszty materiałów wykorzystanych do zbudowania wewnętrznej instalacji gazowej

b)koszty materiałów wykorzystanych do zbudowania centralnego ogrzewania.

B.pytanie o skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej podczas składania zeznania podatkowego za rok 2021 odnosi się do wskazanych wyżej wydatków.

7)na kogo (na czyje dane) została wystawiona faktura/faktury dotyczące:

„zbudowania wewnętrznej instalacji gazowej i centralnego ogrzewania”?

Prosimy Panią/Państwa o odpowiedź odnośnie każdego z wydatków (Pani odpowiedzią) na pytanie numer 6.

Pani odpowiedź:

Faktura na zakup wszystkich materiałów związanych z inwestycją została wystawiona na Pani imię i nazwisko (Pani dane).

8)czy wskazane wyżej faktury/faktura (dotyczące wydatków wskazanych przez Panią/Państwa w odpowiedzi na punkt 6 tego wezwania) zostały wystawione przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku?

Pani odpowiedź:

Faktura została wystawiona przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

9)czy opisane wydatki (zakres doprecyzowany w odpowiedzi na pytanie numer 6 tego wezwania) zostały poniesione z Państwa wspólnego majątku (wspólnych środków)?

Pani odpowiedź:

Opisane wydatki zostały poniesione ze wspólnych środków Pani i Pana A.B. (Pani małżonka).

10)kiedy (w jakiej dacie) zakupiono (stosownie do odpowiedzi na pytanie numer 6 tego wezwania) każdy ze wskazanych/poniesionych wydatków?

Prosimy więc o odpowiedź na każdą z poniższych liter, tj. podanie następujących informacji:

a)daty zakupu materiałów wykorzystanych do zbudowania „wewnętrznej instalacji gazowej”,

b)daty wystawienia faktury za zakup materiałów wykorzystanych do zbudowania „wewnętrznej instalacji gazowej”(jeśli wystawiono kilka faktur, prosimy o podanie daty/dat wystawienia każdej z nich),

c)daty zakupu usługi/usług poniesionych na zbudowanie „wewnętrznej instalacji gazowej”,

d)daty wystawiania faktury/faktur dotyczących usługi/usług poniesionej na zbudowanie „wewnętrznej instalacji gazowej” (jeśli wystawiono kilka faktur, prosimy o podanie daty/dat wystawienia każdej z nich),

e)czy (jakakolwiek) faktura dotycząca usługi/usług poniesionej na zbudowanie „wewnętrznej instalacji gazowej” zawiera datę wykonania tej (danej) usługi? Jeśli tak, prosimy o podanie tej daty.

f)daty zakupu materiałów wykorzystanych do zbudowania centralnego ogrzewania,

g)daty wystawienia faktury za zakup materiałów wykorzystanych do zbudowania centralnego ogrzewania (jeśli wystawiono kilka faktur, prosimy o podanie daty/dat wystawienia każdej z nich),

h)daty zakupu usługi/usług poniesionej na zbudowanie centralnego ogrzewania

i)daty wystawiania faktury/faktur dotyczących usług/usługi poniesionej na zbudowanie centralnego ogrzewania (jeśli wystawiono kilka faktur, prosimy o podanie daty/dat wystawienia każdej z nich),

j)czy (jakakolwiek) faktura dotycząca usługi/usług poniesionej na zbudowanie centralnego ogrzewania zawiera datę wykonania tej (danej) usługi? Jeśli tak, prosimy o podanie tej daty.

Pani odpowiedź:

Wszystkich zakupów dokonano 12 listopada 2021 r. i również tego dnia wystawiono fakturę VAT.

11)A. czy na moment dokonywania odliczenia będzie Pani (nadal) właścicielem opisanego mieszkania? Innymi słowy, prosimy o wskazanie, czy na moment dokonywania odliczenia (rozumianego jako datę złożenia zeznania lub jego korekty) będzie Pani właścicielem przywołanego we wniosku mieszkania.

B.czy na moment dokonywania odliczenia Pani małżonek będzie (nadal) właścicielem opisanego mieszkania? Innymi słowy, prosimy o wskazanie, czy na moment dokonywania odliczenia (rozumianego jako datę złożenia zeznania lub jego korekty) Pani małżonek będzie właścicielem przywołanego we wniosku mieszkania.

Pani odpowiedź:

Na moment dokonywania rozliczenia, zarówno Pani, jak i Pani mąż będziecie (Państwo) nadal prawnymi właścicielami mieszkania.

12)czy prace polegające:

„zbudowaniu wewnętrznej instalacji gazowej i centralnego ogrzewania”

˗ prowadziły/doprowadziły do przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy budynku, bądź, czy takiej przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy budynku należało dokonać by wykonać opisane „zbudowanie wewnętrznej instalacji gazowej i centralnego ogrzewania”? Jeżeli tak, prosimy Panią/Państwa o wskazanie w jakim zakresie.

W przypadku twierdzącej odpowiedzi na powyższe pytanie prosimy również o wskazanie:

a)czy wskazane „zbudowanie wewnętrznej instalacji gazowej i centralnego ogrzewania” wynikało z projektu budowlanego i pozwolenia na budowę?

b)jakie prace budowlane wynikają z projektu budowlanego – czy projekt budowlany budynku mieszkalnego przewidywał rozbudowę lub nadbudowę budynku w wyniku czego zwiększyła się powierzchnia użytkowa, kubatura i/lub wysokość budynku, czy zwiększyła się wysokość poszczególnych ścian w budynku?

c)jakie konkretnie materiały i usługi wchodzą w zakres nadbudowy/przebudowy/rozbudowy?

Pani odpowiedź:

Prace polegające na zainstalowaniu pieca gazowego oraz centralnego ogrzewania (kaloryferów oraz wszystkich rur) nie doprowadziły do rozbudowy, przebudowy budynku.

13)czy opisane we wniosku wydatki (stosownie do odpowiedzi na punkt 6 tego wezwania) zostały przez Panią/Państwa poniesione w związku z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków?

Artykuł 5a pkt 18c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje przedsięwzięcie termomodernizacyjne jako:

przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

W myśl art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2021 poz. 554 ze zm.) o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków:

Użyte w ustawie określenia oznaczają przedsięwzięcia termomodernizacyjne ˗ przedsięwzięcia, których przedmiotem jest:

a)ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,

b)ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki wymienione w lit. a, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,

c)wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków wymienionych w lit. a,

d)całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Pani odpowiedź:

Opisane we wniosku wydatki zostały poniesione w związku z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków.

14)na czym konkretnie polega ten związek - stanowiących przedmiot wniosku - wydatków (stosownie do odpowiedzi na punkt 6 niniejszego wezwania) z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym rozumianym stosownie do powyższego wskazania (art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków)? Prosimy o dokładne opisanie tego związku.

Pani odpowiedź:

Związek ten polega na całkowitej zmianie źródła ciepła w mieszkaniu. Do tej pory korzystali Państwo z ogrzewania drewnem oraz węglem, a teraz paliwem, którym ogrzewa Pani lokal, podgrzewa Pani wodę użytkową oraz przygotowuje Pani posiłki, jest gaz.

15)czy opisane we wniosku wydatki (stosownie do odpowiedzi na punkt 6 tego wezwania) przynależą do materiałów budowlanych/urządzeń/usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. 2018 r. poz. 2489 ze zm.)?

Zgodnie z załącznikiem, stanowiącym wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, materiały i urządzenia podlegające odliczeniu w ramach przedmiotowej ulgi to: (...).

Pani odpowiedź:

Wszystkie materiały budowlane i urządzenia (kocioł gazowy, materiały wchodzące w skład instalacji ogrzewczej oraz instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej) przynależą do materiałów i urządzeń wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

16)w jaki sposób „wybudowana instalacja gazowa i centralne ogrzewanie” będzie wytwarzać ciepło służące do ogrzewania?

Pani odpowiedź:

Ciepło służące do ogrzewania mieszkania, podgrzewania wody użytkowej oraz przygotowania posiłków wytwarzane będzie przez dwufunkcyjny piec gazowy oraz rozprowadzane przez zainstalowane centralne ogrzewanie.

17)czy wskazane we wniosku wydatki (rozumienie doprecyzowane w odpowiedzi na pytanie numer 6 tego wezwania) zostały sfinansowane/dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej?

Jeśli tak, prosimy o podanie daty otrzymania wskazanego dofinansowania oraz beneficjenta tego dofinansowania.

Pani odpowiedź:

Żadne z poniesionych wydatków nie zostały dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

18)czy opisane we wniosku wydatki (rozumienie doprecyzowane w odpowiedzi na pytanie numer 6 tego wezwania) zostały/zostaną przez Panią/Pani małżonka zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Pani odpowiedź:

Opisane we wniosku wydatki na materiały budowlane nie zostały/nie zostaną przez Panią, ani przez Pani małżonka zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

19)czy opisane we wniosku wydatki (rozumienie doprecyzowane w odpowiedzi na pytanie numer 6 tego wezwania) zostały/zostaną przez Panią/Pani małżonka odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?

Pani odpowiedź:

Opisane we wniosku wydatki nie zostały/nie zostaną przez Panią, ani przez Pani małżonka odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

20)czy opisane we wniosku wydatki (rozumienie doprecyzowane w odpowiedzi na pytanie numer 6 tego wezwania) zostały/zostaną przez Panią/Pani małżonka uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej (innych niż ulga termomodernizacyjna)?

Pani odpowiedź:

Opisane we wniosku wydatki nie zostały/nie zostaną przez Panią, ani przez Pani małżonka uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

21)czy opisane we wniosku wydatki (rozumienie doprecyzowane w odpowiedzi na pytanie numer 6 tego wezwania) zostały/zostaną Pani/Pani małżonkowi zwrócone w jakiejkolwiek formie?

Pani odpowiedź:

Opisane we wniosku wydatki nie zostały/nie zostaną Pani, ani Pani małżonkowi zwrócone w żadnej formie.

22)jaka była forma opodatkowania uzyskiwanych przez Panią dochodów/przychodów w 2021 r. (dochód opodatkowany według skali podatkowej, jednolitej ˗ 19% stawki podatku, czy przychód opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych)?

Pani odpowiedź:

Dochód opodatkowany według skali podatkowej to forma opodatkowania uzyskiwanych przez Panią dochodów w roku 2021.

23)jaka była opodatkowania uzyskiwanych przez Pani małżonka dochodów/przychodów w 2021 r. (dochód opodatkowany według skali podatkowej, jednolitej ˗ 19% stawki podatku, czy przychód opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych)?

Pani odpowiedź:

Dochód opodatkowany według skali podatkowej to forma opodatkowania uzyskiwanych przez Pani małżonka w roku 2021.

W uzupełnieniu wniosku złożonym 1 marca 2022 r. wskazała Pani - w odpowiedzi na następujące pytania - że:

1)czy „dwufunkcyjny kocioł gazowy” to kocioł gazowy kondensacyjny?

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, za materiały budowlane i urządzenia związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych uważa się kotły gazowe kondensacyjne wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin. W złożonym 14 lutego 2022 r. uzupełnieniu wniosku podała Pani m.in., że w 2021 r. zainstalowano w Pani lokalu system centralnego ogrzewania i doprowadzono gaz ziemny. Do prac instalacyjnych zalicza Pani zamontowanie kaloryferów, sieci rur rozprowadzających ciepło, gaz oraz montaż dwufunkcyjnego kotła gazowego.

Z uzupełnienia tego wynika również, że:

Wszystkie materiały budowlane i urządzenia (kocioł gazowy, materiały wchodzące w skład instalacji ogrzewczej oraz instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej) przynależą do materiałów i urządzeń wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Przy wydawaniu interpretacji indywidualnej, jesteśmy związani opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionym we wniosku, zadanym pytaniem oraz zajętym stanowiskiem. Stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) powinien więc zawierać wszystkie niezbędne elementy, które pozwolą na jego przyporządkowanie do określonych norm prawa podatkowego

Z tego względu, w celu jednoznacznego określenia, czy wskazany przez Panią „kocioł dwufunkcyjny” jest kotłem gazowym kondensacyjnym, prosimy Panią o to doprecyzowanie.

Pani odpowiedź:

Kocioł, który zakupiono do Pani mieszkania, to kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulacją oraz układem doprowadzania powietrza i odprowadzania spalin.

2)czy w związku z Pani wskazaniem, że:

„Związek ten polega na całkowitej zmianie źródła ciepła w mieszkaniu. Do tej pory korzystaliśmy z ogrzewania drewnem oraz węglem, a teraz paliwem, którym ogrzewam lokal, podgrzewam Pani wodę użytkową oraz przygotowuję posiłki, jest gaz”

zakres Pani wniosku obejmuje również wydatki poniesione na:

przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej?

Pani odpowiedź:

Zakres Pani wniosku nie obejmuje wydatków poniesionych na przyłącze do sieci gazowej.

3)co wyraża Pani wskazanie, że: „W ramach ulgi termomodernizacyjnej zamierzam uwzględnić wydatki poniesione na: a) koszty materiałów wykorzystanych do zbudowania wewnętrznej instalacji gazowej”? Prosimy by Pani wskazała czemu służy (jakim celom służy) ta „wewnętrzna instalacja gazowa”? W punkcie 6 uzupełnienia wniosku zaznaczyła Pani, że: W ramach ulgi termomodernizacyjnej zamierzam uwzględnić wydatki poniesione na:

koszty materiałów wykorzystanych do zbudowania wewnętrznej instalacji gazowej

koszty materiałów wykorzystanych do zbudowania centralnego ogrzewania.

Natomiast, odpowiadając na pytanie zawarte w punkcie 15 wezwania, dotyczące określenia, czy opisane we wniosku wydatki (stosownie do odpowiedzi na punkt 6 tego wezwania) przynależą do materiałów budowlanych/urządzeń/usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. 2018 r. poz. 2489 ze zm.)?

podała Pani, że:

Wszystkie materiały budowlane i urządzenia (kocioł gazowy, materiały wchodzące w skład instalacji ogrzewczej oraz instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej) przynależą do materiałów i urządzeń wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. (...).”

Pani odpowiedź:

Wewnętrzna instalacja gazowa służy do ogrzewania mieszkania, podgrzewania wody użytkowej, a gaz doprowadzony do Pani mieszkania będzie Pani także wykorzystywała w kuchence gazowej.

4)jakim celom służy doprowadzony gaz?

Pani odpowiedź:

Doprowadzony do mieszkania gaz służy do ogrzewania mieszkania, podgrzewania wody użytkowej oraz wykorzystywany jest w kuchence gazowej.

5)W jaki sposób ciepło służące do ogrzewania mieszkania, podgrzewania wody użytkowej oraz przygotowania posiłków wytwarzane przez dwufunkcyjny piec gazowy oraz rozprowadzane przez zainstalowane centralne ogrzewanie - przyczynia się do „przygotowania posiłków”? W uzupełnieniu zaznaczyła Pani, że:

„ciepło służące do ogrzewania mieszkania, podgrzewania wody użytkowej oraz przygotowania posiłków wytwarzane będzie przez dwufunkcyjny piec gazowy oraz rozprowadzane przez zainstalowane centralne ogrzewanie”

Pani odpowiedź:

Dzięki przyłączeniu do sieci gazowej może Pani wykorzystywać gaz ziemny w kuchence gazowej, na której przygotowuje Pani posiłki.

Pytanie zamieszczone przez Panią w uzupełnieniu wniosku z 1 marca 2022 r.

Czy składając zeznanie podatkowe za rok 2021 r. będzie Pani mogła skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w zakresie wydatków poniesionych w związku z termomodernizacją Pani mieszkania?

Pani stanowisko w sprawie przedstawione w uzupełnieniu wniosku z 1 marca 2022 r.

Wskazała Pani, że termomodernizacja jest przedsięwzięciem mającym na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię - w Pani przypadku nastąpiła zmiana źródła ciepła na bardziej przyjazne środowisku.

Uważa Pani, że wydatki poniesione przez Panią w związku z termomodernizacją są określone w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Podała też Pani, że wszelkie użyte materiały budowlane i urządzenia przynależą do materiałów budowlanych wymienionych w załączeniu do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r.

Stosownie do Pani wskazania, skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej pozwoliłoby Pani na częściowe pokrycie poniesionych – w związku z inwestycją – kosztów na zakup wymienionych materiałów.

Stanowisko to doprecyzowała Pani w uzupełnieniu z 1 marca 2022 r. wskazując, że uważa Pani, że składając zeznanie podatkowe za rok 2021 będzie Pani mogła skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w zakresie wydatków wskazanych w pierwszym uzupełnieniu (punkt 6) poniesionych w związku z termomodernizacją Pani mieszkania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Składając zeznanie podatkowe za rok 2021 będzie Pani mogła wykazać w nim (w tym zeznaniu) wydatki poniesione w związku z termomodernizacją mieszkania.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

W myśl powyższego przepisu adresatami ulgi termomodernizacyjnej są podatnicy podatku dochodowego opłacający podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz – na podstawie art. 11 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021, poz. 1993) - opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ponadto, odliczenie przysługuje pod warunkiem zakończenia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w okresie do 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Z uwagi na powyższe, należy wskazać, że zgodnie z art. 5a pkt 18b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, budynek mieszkalny jednorodzinny, o którym mowa w treści art. 26h ust. 1 wymienionej ustawy, to budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. ˗ Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.).

Stosownie do treści art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane, ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym jednorodzinnym ˗ należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Jak stanowi natomiast art. 3 pkt 6 przytoczonej wyżej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o budowie ˗ należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

Artykuł 5a pkt 18c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje przedsięwzięcie termomodernizacyjne jako przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

W myśl art. 2 pkt 2 wskazanej ustawy (ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 poz. 554 ze zm.)), użyte w ustawie określenia oznaczają przedsięwzięcia termomodernizacyjne ˗ przedsięwzięcia, których przedmiotem jest:

a)ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,

b)ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki wymienione w lit. a, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,

c)wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków wymienionych w lit. a,

d)całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się natomiast w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2489 ze zm.).

Odliczeniu podlegają wydatki na materiały budowlane i urządzenia poniesione m.in. na:

kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin (ustęp 1 pkt 3 wykazu),

materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej (ustęp 1 pkt 8 wykazu),

materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej (ustęp 1 pkt 9 wykazu).

Dodać również należy, że w myśl art. 26h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Stosownie do art. 26h ust. 3 cytowanej ustawy, wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług. Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień wystawienia faktury (art. 26h ust. 4 tej ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 26h ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:

1)sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;

2)zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Powyższa regulacja wskazuje na brak możliwości odliczenia wydatków, których podatnik nie poniósł, gdyż zostały mu zrefinansowane (zwrócone). Odliczeniu podlegają te wydatki, których ciężar ekonomiczny ponosi podatnik (uszczuplają jego majątek). Nie ma także możliwości odliczenia wydatków, które w jakiejkolwiek formie pomniejszyły już zobowiązanie podatkowe podatnika.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki ˗ art. 26h ust. 6 wyżej wymienionej ustawy.

Artykuł 26h ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, że kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Natomiast, w myśl art. 26h ust. 8 powyższej ustawy, podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot. W przypadku niezrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie, o którym mowa w ust. 1, podatnik dolicza kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin (art. 26h ust. 9 cytowanej ustawy).

Zaznaczyć jednak należy, że przepisy normujące ulgę termomodernizacyjną nie odwołują się w swej treści do nowo budowanego budynku jednorodzinnego. Z tego względu wydatki poniesione na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym będącym w budowie nie mogą być przez Podatników uwzględniane w ramach rzeczonej ulgi.

Z powyższych względów, dla celów zastosowania przedmiotowej ulgi konieczne jest powiązanie wydatku związanego z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego z budynkiem, który już istnieje i służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiąc konstrukcyjnie samodzielną całość – stosownie do treści art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane.

We wniosku podała Pani m.in., że:

dom, w którym wyodrębnione jest Państwa mieszkanie jest budynkiem wolnostojącym, dwurodzinnym, dwukondygnacyjnym. Stanowi on konstrukcyjnie samodzielną całość i znajduje się w zabudowie grupowej (dom usytuowany jest na jednej działce wraz z dwoma innymi budynkami, przy czym każdy z nich jest odrębną nieruchomością),

mieszkanie znajduje się w budynku konstrukcyjnie stanowiącym samodzielną całość i są w nim wydzielone dwa oddzielne lokale, z których każdy posiada osobne instalacje grzewcze, elektryczne i kanalizacyjne,

opisana we wniosku nieruchomość wypełnia kryteria art. 3 pkt 2a ustawy prawo budowlane. Jest to budynek wolnostojący, w którym wydzielone są dwa lokale mieszkalne,

w 2021 r. zainstalowano w Pani lokalu system centralnego ogrzewania i doprowadzono gaz ziemny. Do prac instalacyjnych zalicza Pani zamontowanie kaloryferów, sieci rur rozprowadzających ciepło, gaz oraz montaż dwufunkcyjnego kotła gazowego,

w ramach ulgi termomodernizacyjnej zamierza Pani uwzględnić wydatki poniesione na:

a)koszty materiałów wykorzystanych do zbudowania wewnętrznej instalacji gazowej,

b)koszty materiałów wykorzystanych do zbudowania centralnego ogrzewania,

wszystkich zakupów dokonano 12 listopada 2021 r. i również tego dnia wystawiono fakturę VAT,

faktura na zakup wszystkich materiałów związanych z inwestycją została wystawiona na Pani imię i nazwisko (Pani dane),

faktura została wystawiona przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku,

prace polegające na zainstalowaniu pieca gazowego oraz centralnego ogrzewania (kaloryferów oraz wszystkich rur) nie doprowadziły do rozbudowy, przebudowy budynku,

opisane we wniosku wydatki zostały poniesione w związku z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków.

związek ten (z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym w myśl art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków – przypis tutejszego organu) polega na całkowitej zmianie źródła ciepła w mieszkaniu. Do tej pory korzystali Państwo z ogrzewania drewnem oraz węglem, a teraz paliwem, którym ogrzewa Pani lokal, podgrzewa Pani wodę użytkową oraz przygotowuje Pani posiłki, jest gaz,

ciepło służące do ogrzewania mieszkania, podgrzewania wody użytkowej oraz przygotowania posiłków wytwarzane będzie przez dwufunkcyjny piec gazowy oraz rozprowadzane przez zainstalowane centralne ogrzewanie.

Zgodnie z Pani wskazaniem:

wszystkie materiały budowlane i urządzenia (kocioł gazowy, materiały wchodzące w skład instalacji ogrzewczej oraz instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej) przynależą do materiałów i urządzeń wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych,

kocioł, który zakupiono do Pani mieszkania, to kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulacją oraz układem doprowadzania powietrza i odprowadzania spalin,

zakres Pani wniosku nie obejmuje wydatków poniesionych na przyłącze do sieci gazowej,

wewnętrzna instalacja gazowa służy do ogrzewania mieszkania, podgrzewania wody użytkowej, a gaz doprowadzony do Pani mieszkania będzie Pani także wykorzystywała w kuchence gazowej,

doprowadzony do mieszkania gaz służy do ogrzewania mieszkania, podgrzewania wody użytkowej oraz wykorzystywany jest w kuchence gazowej.

Odpowiadając więc na Pani pytanie, składając zeznanie podatkowe za rok 2021 będzie Pani mogła wykazać w nim (w tym zeznaniu) wydatki poniesione w związku z termomodernizacją mieszkania.

Wobec powyższego Pani stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2021 r. poz. 137, dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).