Temat interpretacji
Możliwość skorzystania z ulgi B+R.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 8 sierpnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 3 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego do osób fizycznych. Uzupełniła go Pani pismem z 18 listopada 2022 r. (wpływ 28 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca do kwietnia 2022 r. był komandytariuszem w X sp. z o.o. Sp.k. (dalej: Spółka lub X). Należy wskazać, że w kwietniu 2022 r. nastąpiło połączenie przez przejęcie X przez jej jedynego komplementariusza, tj. X sp. z o.o. Od tego momentu Spółka utraciła byt prawny, a jej komandytariusze (w tym Wnioskodawca) stali się udziałowcami X sp. z o.o., a jednocześnie całość działalności operacyjnej Spółki, w tym także działalność badawczo-rozwojowa, jest kontynuowana przez następcę prawnego, tj. przez X sp. z o.o.
Ponadto należy wskazać, że Spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od maja 2021 r. W konsekwencji Wnioskodawca, jako wspólnik Spółki oraz podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, do końca kwietnia 2021 r. rozliczał przychody i koszty Spółki proporcjonalnie do swojego prawa do udziału w zysku – zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Niniejszym wnioskiem objęty jest zatem stan faktyczny obejmujący okres od stycznia 2020 r. do końca kwietnia 2021 r.
Spółka działa na polskim rynku od 2019 r. i jest liderem wśród firm informatycznych specjalizujących się w badaniach i projektowaniu produktów i usług cyfrowych. Spółka zajmuje się działalnością projektowo-badawczą w branży IT, buduje strategie, wdraża procesy produktowe w organizacjach, świadczy usługi konsultingu w zakresie doboru efektywnych narzędzi w procesach transformacji cyfrowej. Usługi X skierowane są do przedsiębiorstw poszukujących innowacyjnych produktów i usług IT oraz rozwiązań pozwalających na realizację celów biznesowych. Główni klienci Spółki to m.in. firmy z branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i handlu. X prowadzi działalność na rynku polskim i zagranicznym. W związku z prowadzoną działalnością Spółka była wielokrotnie nagradzana m.in. w prestiżowym konkursie branżowym. W swojej działalności wyróżnia się multidyscyplinarnym podejściem, tworzeniem usług i produktów „szytych na miarę” oraz wiedzą i doświadczeniem popartym prestiżowymi nagrodami i współpracą z rozpoznawalnymi na rynku kontrahentami.
Celem X jest nieustanny rozwój, co przekłada się na współpracę z dużymi, dynamicznie rozwijającymi się podmiotami gospodarczymi z różnych branż. Spółka, jako jeden z liderów rynku, stawiając na ciągły rozwój oparty na innowacjach, buduje tym samym rozpoznawalność marki. Jednocześnie, z uwagi na postęp technologiczny i wzrastające wymagania klientów, prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej jest nieodzownym elementem prowadzonego biznesu. Zatem niezwykle istotnym jest dla Spółki, aby inwestować w nowe pomysły oraz wprowadzać innowacyjne rozwiązania w zakresie produktów i usług cyfrowych, mające zastosowanie w świadczonych przed X usługach. W rezultacie Spółka stale wprowadza nowe, zmienione lub ulepszone rozwiązania w tym zakresie polegające na opracowaniu i tworzeniu narzędzi informatycznych wykorzystywanych w celu poprawy jakości i efektywności obsługi klienta oraz zwiększenia asortymentu świadczonych usług.
Zgodnie ze strukturą organizacyjną Spółki przyjętą w formie zarządzenia Prezesa Zarządu, działalność Spółki jest podzielona na działy biznesowe rozumiane jako jednostki organizacyjne realizujące określone funkcje. Działalność badawczo-rozwojowa (dalej: B+R) jest realizowana przez wyspecjalizowaną kadrę Spółki z Działu Badań (Research) i Działu Projektowania (Design), przy wsparciu pracowników z innych działów (zakres zaangażowania pracowników innych działów uzależniony jest od rodzaju realizowanego projektu, między innymi od tego, który dział będzie aktywnie korzystał z danego rozwiązania), którzy wspólnie realizują konkretne projekty B+R, tworząc innowacje procesowo-produktowe w postaci nowych bądź ulepszonych narzędzi informatycznych wykorzystywanych przez pracowników X do świadczenia nowoczesnych usług cyfrowych lub w postaci opracowania nowatorskich strategii i procesów produktowych dla klientów X.
Działalność B+R prowadzona przez Spółkę, dotycząca tworzenia narzędzi informatycznych bądź nowoczesnych usług/produktów cyfrowych ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego rozwiązania informatycznego/produktu końcowego dla klienta tworzony jest projekt oraz powoływany jest zespół projektowy, którego zadaniem jest realizacja tego projektu. Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania X, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu.
Prowadzone przez Spółkę prace B+R polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań informatycznych bądź rozwiązań w zakresie świadczenia usług za pomocą internetu, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku bądź konkretnego klienta. W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne/produkty cyfrowe, składające się w szczególności z algorytmów, skryptów, kodów informatycznych, projektów treści i grafik umieszczanych w aplikacjach/oprogramowaniu itp.
Projekty, co do zasady, realizowane są w ramach standardowego cyklu projektowego. Standardowy cykl projektowy składa się zasadniczo z następujących faz:
·Faza 1: Tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu,
·Faza 2: Zasadnicze prace B+R,
·Faza 3: Weryfikacja systemu/oprogramowania oraz wdrożenie narzędzia do wykorzystania w działalności Spółki lub w działalności klienta.
Działalność B+R Spółki ma charakter twórczy i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny. Ponadto należy wskazać, że Spółka do działalności B+R nie zalicza realizowanych w fazach 1-3 cyklu projektowego prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, także tych, które mają charakter ulepszeń.
W odniesieniu do prowadzonej działalności B+R Wnioskodawca zamierza dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych (dalej: ulga B+R) za 2020 r. oraz za okres od stycznia do kwietnia 2021 r. (tj. za okres, gdy Spółka nie była jeszcze podatnikiem CIT). Wnioskodawca planuje skorzystanie z ulgi B+R poprzez korektę zeznań rocznych PIT odpowiednio za 2020 r. i 2021 r. po uzyskaniu od organów skarbowych w formie indywidualnej interpretacji podatkowej potwierdzenia prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy zaprezentowanego w niniejszym wniosku.
W celu skorzystania z ulgi B+R Wnioskodawca wyodrębnił w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1 i 1b ustawy o PIT, koszty działalności B+R.
Wnioskodawca w szczególności zaznacza, że:
·w ewidencji rachunkowej wyodrębnił koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności B+R i zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych za lata podatkowe, w których działalność B+R była realizowana,
·jako komandytariusz Spółki nie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b ustawy o PIT,
·Wnioskodawca odliczy w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o PIT,
·Wnioskodawca dokona odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 26e ust. 7 ustawy o PIT,
·koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie,
·Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.
Projektem badawczo-rozwojowym, w ramach którego Wnioskodawca planuje skorzystać z ulgi B+R jest Projekt Y, tj. projekt polegający na stworzeniu w formie platformy webowej innowacyjnego narzędzia do automatycznej analizy użyteczności platform sprzedażowych. Prace związane z realizacją projektu rozpoczęły się w październiku 2020 r., a ich zakończenie planowane jest na lipiec 2022 r. Opracowane w ramach tych prac rozwiązanie charakteryzuje się innowacyjnymi cechami, wyróżniającymi produkt na tle rozwiązań konkurencyjnych.
Zgodnie z najlepszą wiedzą Spółki na moment rozpoczęcia realizacji projektu na rynku e-commerce nie istniały porównywalne narzędzia analityczne.
Innowacja produktowa została osiągnięta poprzez przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na opracowanie zaawansowanej metodologii analizy witryn sprzedażowych opartej na wypracowanych przez zespół projektowy kryteriach użyteczności oraz stworzenie innowacyjnego algorytmu pozwalającego na wykonywanie jej automatycznie. Realizacja projektu pozwala przedsiębiorcom na uzyskanie precyzyjnych i szczegółowych danych przy jednoczesnym skróceniu czasu oraz redukcji kosztów wykonania analizy. Przedsiębiorcy stosujący rozwiązanie proponowane przez X mają możliwość szybkiego skorygowania rozwiązań stosowanych w serwisach, a tym samym wpływu na wzrost konwersji i sprzedaży. Wyniki przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych w ramach niniejszego projektu, tj. stworzone innowacyjne narzędzie do automatycznej analizy użyteczności platform sprzedażowych zostało wdrożone do działalności operacyjnej Spółki i dzięki temu Spółka może świadczyć innowacyjne usługi do odbiorców z branży usług e-commerce oraz m-commerce.
Na realizację opisanego powyżej projektu Spółka otrzymała dofinansowanie ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego …, w osi priorytetowej …. Przyznanie X dotacji w osi priorytetowej „…” niejako potwierdza badawczo-rozwojowy charakter prac w ramach opisanego projektu. Dofinansowanie można uzyskać na realizację badań przemysłowych, prac rozwojowych (obowiązkowych w projekcie) oraz prac przedwdrożeniowych. Spółka, wnioskując o powyższe dofinansowanie, wykazała, że efektem końcowym projektu będzie narzędzie innowacyjne zarówno w skali krajowej, jak i światowej, a eksperci weryfikujący ten wniosek, przyznając Spółce dofinansowanie, uznali tą innowacyjność i badawczo-rozwojowy charakter prac prowadzonych przez Spółkę. Realizacja projektu rozpoczęła się w październiku 2020 r. i przebiegała zgodnie ze standardowym cyklem projektowym składającym się z faz 1-3 opisanych powyżej. Zakończenie projektu miało miejsce zgodnie z przyjętymi założeniami w styczniu 2022 r.
W uzupełnieniu wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:
Czy w ramach czynności podejmowanych przez spółkę komandytową (dalej: Spółka) w okresie od stycznia 2020 r. do końca kwietnia 2021 r. obejmujących fazy 1-3, Spółka prowadziła badania naukowe i/lub prace rozwojowe w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.)?
Wnioskodawca wskazuje, że Spółka w okresie od stycznia 2020 r. do końca kwietnia 2021 r. nie prowadziła badań naukowych w ramach wykonywanej działalności gospodarczej. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że prowadzona przez Spółkę od stycznia 2020 r. do końca kwietnia 2021 r. działalność związana z tworzeniem narzędzi informatycznych oraz nowoczesnych usług/produktów cyfrowych obejmowała nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania i była podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Czynności te nie obejmowały standardowych, rutynowych i okresowych zmian w narzędziu informatycznym/produkcie/usłudze IT.
Czy opisana we wniosku działalność obejmująca fazy 1-3 wpisuje się we wszystkie niżej wymienione kryteria – jeżeli tak, to dlaczego:
-jest ukierunkowana na nowe odkrycia (działalność nowatorska – umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów, procesów lub systemów),
-jest oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie),
-brak jest pewności co do jej wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności),
-prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia)?
Wnioskodawca potwierdza, że tworzone przez Spółkę narzędzia informatyczne oraz nowoczesne usługi/produkty cyfrowe odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem i kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Tworzone rozwiązania IT wymagają twórczej realizacji projektów i nie mają powtarzalnego charakteru (każdy projekt wymaga podjęcia nowej twórczej pracy). Tym samym Wnioskodawca potwierdza, że prowadzona przez Spółkę w latach 2020-2021 działalność badawczo-rozwojowa ukierunkowana była na opracowanie nowatorskich produktów/usług cyfrowych w postaci innowacyjnego narzędzia w postaci platformy webowej do automatycznej analizy użyteczności platform sprzedażowych w oparciu o zachowania użytkowników w serwisie oraz przyjętą w nich metodologię. W tym celu Wnioskodawca musiał pozyskać szeroką wiedzę w szczególności z obszaru informatyki, statystyki, matematyki i technologii IT, przeprowadzić jej analizy, które doprowadziły do powstania nowych koncepcji (nowej wiedzy), dzięki którym możliwe było stworzenie innowacyjnego narzędzia IT. W konsekwencji prace badawczo-rozwojowe Wnioskodawcy pozwoliły na wykorzystanie istniejącej i nowej wiedzy w innowacyjny sposób, tj. na opracowanie narzędzia IT, którego działanie oparte jest o pozyskaną przez Spółkę wiedzę.
Jak wskazano w treści Wniosku o interpretację, praca nad stworzeniem … nie miała charakteru działań rutynowych ani okresowych zmian, lecz była systematycznym rozwojem wszystkich elementów składowych produktu, który to proces zakończony został powstaniem zupełnie nowego rozwiązania IT.
Wnioskodawca potwierdza, że prowadzone przez Spółkę prace badawczo-rozwojowe realizowane były w warunkach niepewności. W momencie rozpoczęcia realizacji projektu, tj. w momencie opracowania koncepcji nowego produktu Wnioskodawca bowiem nie wiedział, czy ostatecznie uda mu się stworzyć narzędzie informatyczne spełniające założenia. Finalnie w wyniku prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Spółkę powstało innowacyjne narzędzie informatyczne …, które jest wykorzystywane w działalności gospodarczej Spółki. Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że prace badawczo-rozwojowe związane z wytworzeniem ... realizowane były w taki sposób, iż doprowadziły do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone, tj. możliwe jest ponowne stworzenie narzędzia ....
Czy koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową (koszty kwalifikowane) zostały przez Panią odliczone od podstawy obliczenia podatku?
Wnioskodawca wskazuje, że do tej pory nie dokonał jeszcze odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo-rozwojową od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca zamierza dokonać takiego odliczenia po uzyskaniu potwierdzenia prawidłowości własnego stanowiska przestawionego w niniejszym Wniosku o interpretację.
Czy koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową (koszty kwalifikowane) stanowią koszty uzyskania przychodów, w tym przez odpisy amortyzacyjne?
Wnioskodawca potwierdza, że koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową (koszty kwalifikowane) stanowią koszty uzyskania przychodów.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę działalność, obejmująca fazy 1-3 opisanego powyżej projektu, stanowi działalność B+R w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT (dalej: „działalność B+R”), co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R?
Pani stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy – prowadzona przez Spółkę działalność, obejmująca fazy 1-3 opisanego w stanie faktycznym projektu, stanowi działalność B+R, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R w zakresie, w jakim koszty tej działalności nie zostały pokryte otrzymanym przez Spółkę dofinansowaniem.
W myśl art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: KSH) spółką osobową jest m.in. spółka komandytowa. Definicję legalną spółki komandytowej zawiera art. 102 KSH, zgodnie z którym spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczeń (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Komandytariusz uczestniczy w zysku spółki komandytowej proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 123 § 1 KSH).
Przenosząc powyższe na grunt przepisów prawa podatkowego, spółka komandytowa, jako spółka osobowa, co do zasady, do końca 2020 r., a w szczególnych przypadkach do końca kwietnia 2021 r., była transparentna podatkowo, co oznacza, że dochody tej spółki nie stanowiły odrębnego przedmiotu opodatkowania. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, w przypadku X była ona transparentna podatkowo do końca kwietnia 2021 r. Do tego czasu zatem skutki podatkowe zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością spółki osobowej przypisywane były odpowiednio jej wspólnikom. Zatem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki niemającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku dochodowego nie była spółka, lecz jej wspólnicy – komplementariusze i komandytariusze spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony był od cywilnoprawnego statusu wspólnika. Jeżeli zatem wspólnikiem spółki osobowej była osoba fizyczna, dochód z udziału w zysku w tej spółce (ustalony w umowie spółki komandytowej) podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z powyższym, z uwagi na fakt, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną, to skutki podatkowe stanu faktycznego, tj. stanu obejmującego okres od stycznia 2020 r. do końca kwietnia 2021 r., powinny być z perspektywy Wnioskodawcy oceniane przez pryzmat uregulowań ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 (o czym stanowi art. 8 ust. 2 ustawy o PIT) stosuje się odpowiednio do:
·rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
·ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.
W świetle powyższego wielkość przychodu przypadającego na podatnika (wspólnika spółki niebędącej osobą prawną) określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodu oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą.
Prawidłowość zaprezentowanego stanowiska potwierdzają również interpretacje prawa podatkowego, np. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 lipca 2020 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.374.2020.2.SJ oraz interpretacja z dnia 4 grudnia 2020 r. sygn. 0115-KDIT3.4011.543.2020.2.MJ.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Przez prace rozwojowe należy rozumieć, zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: Prawo o SWiN). Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o PIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
W rozumieniu tego przepisu określona działalność spełnia definicję prac rozwojowych, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:
·działalność ma charakter twórczy,
·działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,
·działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: Objaśnienia MF), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z Objaśnieniami MF działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia. Z kolei w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.
Z kolei „systematyczność” oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Należy wskazać, że pomocne w zakresie klasyfikacji prac rozwojowych są także dokumenty opracowane przez OECD. W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest Podręcznik Frascati. Zgodnie z treścią Podręcznika Frascati do działalności badawczo-rozwojowej w obszarze IT należy zaliczać:
·rozwój nowych systemów operacyjnych lub języków,
·rozwój technologii związanych z Internetem – projektowanie i wdrożenie nowych wyszukiwarek w oparciu o oryginalne technologie,
·rozwiązywanie konfliktów występujących pomiędzy hardwarem i softwarem wynikające z procesu,
·działania zmierzające do rozwiązywania konfliktów w ramach sprzętu lub oprogramowania w oparciu o proces reorganizacji systemu lub sieci,
·tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów bazujących na nowych technikach,
·tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub bezpieczeństwa,
·prace rozwojowe ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej będące niezbędnym krokiem w procesie tworzenia programu lub systemu.
Jak z kolei wskazuje art. 26e ust. 5 ustawy o PIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy wskazać, że działalność Spółki w zakresie projektu stworzenia w formie platformy webowej innowacyjnego narzędzia do automatycznej analizy użyteczności platform sprzedażowych wymagała m.in. opracowania koncepcji oprogramowania, analizy możliwości wykorzystania dostępnych obecnie technologii, weryfikacji wstępnej koncepcji, poszukiwania nowych rozwiązań i metod realizacji różnego rodzaju procesów obliczeniowych oraz przetwarzania i prezentacji danych, tworzenia nowych algorytmów lub rozwoju już istniejących, tworzenia unikalnych kodów programistycznych i obliczeniowych, co oznacza, że miała w pełni twórczy charakter. Ponadto prace w ramach projektu prowadzone były zgodnie ze standardowym cyklem projektowym, z podziałem na 3 fazy. Zatem prace te były prowadzone w sposób uporządkowany, według określonego planu oraz przez intencjonalnie wybrane osoby, posiadające właściwe kompetencje i wykształcenie. Tym samym prace w ramach projektu stworzenia w formie platformy webowej innowacyjnego narzędzia do automatycznej analizy użyteczności platform sprzedażowych można uznać za działalność podejmowaną w sposób systematyczny.
Co więcej, jak wskazano w opisie stanu faktycznego, działalność B+R Spółki obejmuje: pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów oraz czynności eksperymentalne ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego oprogramowania. Działalność Spółki w ramach projektu miała na celu opracowanie innowacyjnego produktu, tj. skutecznego narzędzia, w formie platformy webowej, do automatycznej analizy użyteczności platform sprzedażowych. W konsekwencji należy uznać, że prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach opisanego projektu miały za cel wykorzystanie posiadanej aktualnie wiedzy do stworzenia całkiem nowego produktu, przy wykorzystaniu innowacyjnych komponentów.
Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, charakter realizowanych przez Spółkę prac w ramach opisanego w stanie faktycznym projektu wyczerpuje opisane w ustawie o PIT kryteria kwalifikacji działalności do obszaru B+R. Jak wynika bowiem z powyższego opisu stanu faktycznego, prowadzone przez Spółkę prace:
·dotyczą opracowywania nowego rozwiązania informatycznego (narzędzia/systemu),
·wykorzystują dostępną wiedzę lub pozyskują nową wiedzę do tworzenia nowych rozwiązań IT albo do nowego oprogramowania,
·są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, zgodnie z standardowym cyklem projektu opisanym w stanie faktycznym,
·mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych systemów/narzędzi i rodzajów oprogramowania,
·są prowadzone według procedury opracowania oprogramowania, która wymaga nabywania, łączenia i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w szczególności z obszaru informatyki, statystyki, matematyki i technologii IT. Zakończeniem prac jest stworzenie nowego zindywidualizowanego narzędzia/systemu,
·charakter badawczo-rozwojowy prac prowadzonych przez Spółkę w ramach projektu został potwierdzony poprzez przyznanie X dotacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu operacyjnego, którego celem jest finansowanie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółkę działalność B+R w ramach projektu stworzenia innowacyjnego narzędzia do automatycznej analizy użyteczności platform sprzedażowych spełnia definicje wskazane w art. 5a pkt 38 oraz pkt 40 ustawy o PIT, a tym samym spełnia definicję działalności B+R.
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona przez Spółkę działalność w ramach projektu stworzenia innowacyjnego narzędzia do automatycznej analizy użyteczności platform sprzedażowych, obejmująca fazy 1-3 przedstawione w opisie stanu faktycznego, stanowi działalność B+R, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R w zakresie, w jakim koszty tej działalności nie zostały pokryte otrzymanym przez Spółkę dofinansowaniem.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W opisie sprawy wskazała Pani, że do kwietnia 2022 r. była Pani komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej: Spółka). W kwietniu 2022 r. nastąpiło połączenie przez przejęcie Spółki przez jej jedynego komplementariusza, tj. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Od tego momentu Spółka utraciła byt prawny, a jej komandytariusze stali się udziałowcami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od maja 2021 r. Złożony przez Panią wniosek dotyczy okresu od stycznia 2020 r. do końca kwietnia 2021 r.
Zauważam, że od 1 stycznia 2021 r., na mocy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123; dalej: ustawa zmieniająca) spółki komandytowe zostały podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Co do zasady, spółki komandytowe status podatników podatku dochodowego od osób prawnych uzyskały 1 stycznia 2021 r.
Zgodnie jednak z art. 12 ust. 2 ustawy zmieniającej:
Spółka komandytowa może postanowić, że przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce począwszy od dnia 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka komandytowa uzyskuje status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r.
Zatem spółka komandytowa uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych 1 stycznia 2021 r. lub 1 maja 2021 r.
Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.
W myśl natomiast art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (również w brzmieniu obowiązującym do końca 2020 r.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:
a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b)spółkę kapitałową w organizacji,
c)spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.
Na podstawie powyższego – wielkość przychodów przypadających na podatnika (wspólnika spółki niebędącej osobą prawną) określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku tej spółki. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodów oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną przez tę spółkę działalnością gospodarczą.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Stosownie do treści art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Stosownie do treści art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
a)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Przenosząc powyższe na grunt Pani sprawy, wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy Spółka, której była Pani wspólnikiem, prowadziła w okresie od stycznia 2020 r. do końca kwietnia 2021 r. działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów jej działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności Spółki, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z tego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Zwracam też uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podmiotu, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji wynika, że prowadzona przez Spółkę od stycznia 2020 r. do końca kwietnia 2021 r. działalność związana z tworzeniem narzędzi informatycznych oraz nowoczesnych usług/produktów cyfrowych obejmowała nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania i była podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Czynności te nie obejmowały standardowych, rutynowych i okresowych zmian w narzędziu informatycznym/produkcie/usłudze IT. Tworzone przez Spółkę narzędzia informatyczne oraz nowoczesne usługi/produkty cyfrowe odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem i kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Tworzone rozwiązania IT wymagają twórczej realizacji projektów i nie mają powtarzalnego charakteru (każdy projekt wymaga podjęcia nowej twórczej pracy). Tym samym prowadzona przez Spółkę w latach 2020-2021 działalność badawczo-rozwojowa ukierunkowana była na opracowanie nowatorskich produktów/usług cyfrowych w postaci innowacyjnego narzędzia w postaci platformy webowej do automatycznej analizy użyteczności platform sprzedażowych. W tym celu musiała Pani pozyskać szeroką wiedzę, w szczególności z obszaru informatyki, statystyki, matematyki i technologii IT, przeprowadzić jej analizy, które doprowadziły do powstania nowych koncepcji (nowej wiedzy), dzięki którym możliwe było stworzenie innowacyjnego narzędzia IT. W konsekwencji Pani prace badawczo-rozwojowe pozwoliły na wykorzystanie istniejącej i nowej wiedzy w innowacyjny sposób, tj. na opracowanie narzędzia IT, którego działanie oparte jest o pozyskaną przez Spółkę wiedzę. Prace nie miały charakteru działań rutynowych ani okresowych zmian, lecz były systematycznym rozwojem wszystkich elementów składowych produktu, który to proces zakończony został powstaniem zupełnie nowego rozwiązania IT. Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Spółkę, dotycząca tworzenia narzędzi informatycznych bądź nowoczesnych usług/produktów cyfrowych miała charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Prowadzone przez Spółkę prace badawczo-rozwojowe polegały w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań informatycznych bądź rozwiązań w zakresie świadczenia usług za pomocą internetu, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku bądź konkretnego klienta. W efekcie otrzymywane były nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne/produkty cyfrowe. Działalność badawczo-rozwojowa Spółki miała charakter twórczy i prowadziła do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta była podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny.
Z opisu sprawy wynika zatem, że działalność Spółki w okresie od stycznia 2020 r. do końca kwietnia 2021 r. mieściła się w definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ spełnione zostały następujące cechy:
-działalność ta miała charakter twórczy,
-obejmowała prace rozwojowe rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
-podejmowana była w sposób systematyczny (zgodnie z opracowanym harmonogramem, na podstawie zaplanowanych zasobów osobowych, technicznych i finansowych) i regularny,
-działalność ta nie obejmowała czynności okresowych i rutynowych.
Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej ,,kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty kwalifikowane uznaje się:
1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a)nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
4a)nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.
W myśl art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Jak stanowi art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.
Zgodnie z art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Z kolei stosownie do art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych–w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
Ponadto w myśl art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
W myśl art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Na podstawie powyższych przepisów stwierdzam, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
4)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
5)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyodrębniono koszty działalności badawczo-rozwojowej,
6)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,
8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.
Z opisu sprawy wynika, że:
1)Spółka prowadziła w okresie od stycznia 2020 r. do końca kwietnia 2021 r. działalność badawczo-rozwojową,
2)wyodrębniła Pani w ewidencji rachunkowej, o której mowa w art. 24a ust. 1 i 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty działalności badawczo-rozwojowej,
3)nie korzystała Pani ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
4)odliczy Pani w ramach ulgi badawczo-rozwojowej koszty kwalifikowane zgodnie z art. 26e ust. 2, ust. 2a i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
5)dokona Pani odliczenia z tytułu ulgi badawczo-rozwojowej zgodnie z limitami wskazanymi w art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
6)na realizację projektu badawczo-rozwojowego Spółka otrzymała dofinansowanie ze środków europejskich, jednak będzie Pani korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej w zakresie, w jakim koszty działalności badawczo-rozwojowej nie zostały pokryte otrzymanym przez Spółkę dofinansowaniem,
7)nie dokonała Pani odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo-rozwojową od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
8)koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową (koszty kwalifikowane) stanowią koszty uzyskania przychodów,
9)nie posiada Pani statusu centrum badawczo-rozwojowego.
Powyższe oznacza, że zostały spełnione przesłanki do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Zatem, przysługuje Pani prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku Spółki.
Reasumując – prowadzona przez Spółkę (której była Pani wspólnikiem) działalność, obejmująca fazy 1-3 opisanego projektu stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co uprawnia Panią do korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Powołane przez Panią interpretacje zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).