Dotyczy skutków podatkowych otrzymania spłaty w wyniku dokonanego zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku. - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.212.2022.1.MG

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.212.2022.1.MG

Temat interpretacji

Dotyczy skutków podatkowych otrzymania spłaty w wyniku dokonanego zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych otrzymania spłaty w wyniku dokonanego zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. W dniu 18 lutego 2021 r. zmarł Pani ojciec. Nabyła Pani spadek po nim na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza w 3/24 części (w pozostałej części spadek nabyli matka i rodzeństwo).

W skład spadku po zmarłym ojcu wchodzą takie składniki majątku jak: nieruchomości, samochody osobowe i dostawcze, środki pieniężne, środki trwałe, tj. maszyny i urządzenia do produkcji oraz remanent według cen zakupu i wytworzenia, które tworzą przedsiębiorstwo kamieniarskie (które było prowadzone przez spadkodawcę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej). Doprecyzowując, chodzi o przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, tj. zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Niezależnie od powyższego, w skład masy spadkowej wchodzą również nieruchomości niebędące składnikami przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Nieruchomości te znajdują się zatem poza zakresem pytania objętego zakresem niniejszego wniosku, bowiem dotyczy ono przedsiębiorstwa po zmarłym spadkodawcy.

Odnosząc się zaś do opisanego przedsiębiorstwa, należy wskazać, że stanowiło ono majątek wspólny małżeński spadkodawcy i Pani matki. Udziały w majątku wspólnym spadkodawcy i Pani matki były równe, w związku z czym do spadku wchodzi udział w przedsiębiorstwie w wysokości 1/2 części. Celem zapewnienia płynności funkcjonowania przedsiębiorstwa, ustanowiono zarząd sukcesyjny - zarządcą sukcesyjnym jest Pani brat.

Mając na uwadze, że wszystkim spadkobiercom, tj. Pani, Pani matce oraz rodzeństwu zależy na kontynuacji działalności przedsiębiorstwa pozostałego spadkodawcy, planowane jest przekształcenie ww. przedsiębiorstwa w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w trybie przepisów art. 5841 i nast. k.s.h. W tym celu spadkobiercy planują dokonanie zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku, w ramach którego ww. przedsiębiorstwo zostałoby przyznane w całości aktualnemu zarządcy sukcesyjnemu, z jednoczesnym zobowiązaniem go do dokonania przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i zobowiązaniem (w ramach umowy o zniesienie współwłasności i częściowy dział spadku) do dokonania spłaty z tytułu zniesienia współwłasności i spłaty pozostałych spadkobierców w postaci przyznania im udziałów w przekształconej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w ten sposób, że każdy ze spadkobierców otrzyma udziały w kapitale zakładowym tej spółki w liczbie proporcjonalnie odpowiadającej wysokości przypadającego na niego udziału w przedsiębiorstwie, nabytego w spadku, tj. Pani otrzyma 6,25% udziałów w kapitale zakładowym przekształconej spółki z o.o. Dodatkowo, Pani matka otrzyma spłatę z tytułu zniesienia współwłasności.

Planowany sposób przeprowadzenia zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku podyktowany jest faktem, że przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie przewidują możliwości dokonywania przekształceń przedsiębiorstwa w spadku. Podział „fizyczny”, majątku przedsiębiorstwa wiązałby się natomiast z koniecznością likwidacji działalności gospodarczej. Natomiast przekształcenie formy organizacyjno prawnej jest niezbędne, ponieważ wszyscy spadkobiercy są zainteresowani wspólną kontynuacją działalności przedsiębiorstwa zmarłego (która dotychczas stanowiła podstawowe źródło utrzymania rodziny).

Na dzień składania niniejszego wniosku nie ustalono jeszcze jaka miałaby być wartość udziałów w spółce kapitałowej, która powstanie z przekształcenia ww. przedsiębiorstwa. Niemniej jednak, bez względu na ustaloną finalnie wartość udziałów, otrzyma Pani udziały w spółce odpowiadające wielkości jej udziałów w przedsiębiorstwie nabytych w spadku (zachowany zostanie parytet).

Innymi słowy, w opisanym zdarzeniu przyszłym miałoby dojść do sytuacji, w której Pani brat (obecny zarządca sukcesyjny), któremu w ramach zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku zostanie przyznany zespół składników majątkowych wchodzących skład masy spadkowej, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w postaci przedsiębiorstwa kamieniarskiego w rozumieniu art. 551 K.c. (nieruchomości, samochody osobowe i dostawcze, środki pieniężne, środki trwałe, tj. maszyny i urządzenia do produkcji oraz remanent według cen zakupu i wytworzenia), dokona na rzecz pozostałych spadkobierców, w tym Pani, spłat w ramach zniesienia współwłasności i działu spadku, w postaci przekazania im udziałów w spółce kapitałowej (powstałej na skutek przekształcenia przedsiębiorstwa).

Suma spłat na rzecz poszczególnych spadkobierców, nie przekroczy wartości przysługujących im udziału spadkowego, zaś suma spłaty na rzecz Pani matki, nie przekroczy wartości przysługującego jej udziału w przedsiębiorstwie (w związku ze zniesieniem współwłasności) i przysługującego jej udziału spadkowego.

Pytanie

Czy jeżeli w ramach umowy o zniesienie współwłasności i o częściowy dział spadku otrzyma Pani spłatę w postaci udziałów w przekształconej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (powstałej z przekształcenia przedsiębiorstwa wchodzącego do spadku), w liczbie proporcjonalnie odpowiadającej wysokości przypadającego na Panią udziału w przedsiębiorstwie, nabytego w spadku, to czy na Pani będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pani stanowisko w sprawie

W opisanym zdarzeniu przyszłym, w związku z otrzymaniem przez Panią w ramach zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku spłaty w postaci udziałów w przekształconej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w liczbie proporcjonalnie odpowiadającej przysługującemu Pani udziałowi nabytemu w spadku, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazuje Pani, że zniesienie współwłasności i częściowy dział spadku jest naturalną konsekwencją nabycia praw w wyniku śmierci ojca, które podlega opodatkowaniu (bądź zwolnieniu z opodatkowania w ściśle określonych przypadkach) na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. W niniejszej sprawie, z uwagi na dopełnienie formalności związanych ze złożeniem zgłoszenia SD-Z2, nabycie spadku w ramach tzw. zerowej grupy podatkowej podlegało zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W wyniku działu spadku, prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, przechodzą na nich, a w konsekwencji ustaje wspólność majątku spadkowego. W omawianej sprawie, z uwagi na fakt, że przedsiębiorstwo spadkodawcy wchodziło do majątku wspólnego spadkodawcy i Pani matki, konieczne jest też zniesienie współwłasności i przyznanie Pani matce spłaty, za przysługujący jej udział w przedsiębiorstwie. Na skutek zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. W związku z powyższym, z chwilą zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku utraci Pani własność udziałów nabytych w spadku (w odniesieniu do przedsiębiorstwa), a własność tę (docelowo własność przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 K.c.) nabędzie Pani brat.

Zniesienie współwłasności i dział spadku nastąpi za odpłatnością - zostanie dokonana spłata na Pani rzecz, w postaci przekazania Pani udziałów w spółce kapitałowej, w liczbie proporcjonalnie odpowiadającej wysokości przypadającego na Panią udziału w przedsiębiorstwie, nabytego w ramach spadku.

W związku z powyższym finalnie, otrzyma Pani 6,25% udziałów w kapitale zakładowym spółki kapitałowej powstałej z przekształcenia przedsiębiorstwa (co odpowiada Pani udziałowi w przedsiębiorstwie, nabytym w spadku po zmarłym ojcu).

Opisana odpłatność z tytułu zniesienia współwłasności i działu spadku, nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymania takiej spłaty, w sytuacji, w której wielkość spłaty na Pani rzecz będzie równa lub niższa od wartości udziału w przedsiębiorstwie nabytego w spadku, nie uzyska Pani żadnego przysporzenia majątkowego, ponad przypadający na Panią udział. W takim przypadku, brak jest podstaw do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przysporzenia otrzymanego w wyniku zniesienia współwłasności i działu spadku.

Podsumowując, planowane zniesienie współwłasności i częściowy dział spadku będzie ekwiwalentny do posiadanego przez Panią udziału w przedsiębiorstwie, nabytego w spadku. Tym samym, nie wystąpi przysporzenie majątkowe względem odziedziczonej ułamkowej części masy spadkowej.

W konsekwencji, na Pani nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku, w ramach którego otrzyma Pani spłatę w postaci udziałów w przekształconej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w liczbie proporcjonalnie odpowiadającej przysługującemu Pani udziałowi nabytemu w ramach spadku. Sytuacja taka nie mieści się w żadnym ze źródeł przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zauważa Pani również, że 31 stycznia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną nr 0112-KDIL2-1.4011.980.2021.2.TR w sprawie Pani małoletniego brata, której przedmiotem był ten sam stan faktyczny, co w niniejszym wniosku. Dyrektor KIS uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy o braku obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zniesienia współwłasności i częściowego działu spadku, w ramach którego otrzyma on spłatę w postaci udziałów w przekształconej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w liczbie proporcjonalnie odpowiadającej przypadającemu na niego udziałowi nabytemu w ramach spadku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny Pani stanowiska.

Dodatkowe informacje

Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy Pani. Nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych spadkobierców.

Końcowo zaznaczyć należy, że wydając interpretację w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jesteśmy związani wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Panią oraz Pani stanowiskiem, tym samym dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku ww. postępowań okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pani chroniła w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).