Czy w przypadku sprzedaży akcji spółki akcyjnej objętych w miejsce dotychczas posiadanych udziałów (w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną ... - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.149.2022.1.MR

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.149.2022.1.MR

Temat interpretacji

Czy w przypadku sprzedaży akcji spółki akcyjnej objętych w miejsce dotychczas posiadanych udziałów (w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną) kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych akcji będzie koszt objęcia przez udziałów w przekształconej spółce z o.o.?

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 9 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca objął udziały w X spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w A. w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego tej spółki. Objęte udziały pokryte zostały w całości wkładem pieniężnym wniesionym przez Wnioskodawcę. Następnie X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została przekształcona w spółkę akcyjną. Przekształcenie dokonane zostało w trybie art. 551 i następnych Kodeksu spółek handlowych.

Wnioskodawca uczestniczył w przekształceniu spółki, w związku z czym uzyskując status akcjonariusza spółki przekształconej w miejsce dotychczas posiadanych udziałów w spółce przekształcanej (spółce z o.o.) objął akcje w spółce przekształconej (spółce akcyjnej). Parytet wymiany udziałów spółki przekształcanej na akcje spółki przekształconej ustalony został w oparciu o wartość bilansową majątku spółki przekształcanej.

W roku 2021 akcje przekształconej spółki akcyjnej zostały dopuszczone i wprowadzone do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Polsce. W tym samym roku Wnioskodawca dokonał sprzedaży części posiadanych akcji w spółce (zaistniały stan faktyczny). Pozostałe akcje zostaną natomiast sprzedane przez Wnioskodawcę w roku 2022 lub w latach następnych (zdarzenie przyszłe).

Pytanie

Czy w przypadku sprzedaży akcji spółki akcyjnej objętych w miejsce dotychczas posiadanych udziałów (w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną) kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych akcji będzie koszt objęcia przez Wnioskodawcę udziałów w przekształconej spółce z o.o.?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca wyraża stanowisko, że w przypadku dokonania sprzedaży (tj. zarówno sprzedaży dokonanej w roku 2021 oraz sprzedaży dokonywanej w przyszłości) akcji objętych w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych akcji będzie koszt objęcia przez Wnioskodawcę udziałów w przekształconej spółce z o.o. (tj. kwota stanowiąca wkład pieniężny wniesiony przez Wnioskodawcę na pokrycie tych udziałów).

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 poz. 1128 ze zm. - dalej „updof”) dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica pomiędzy osiągniętym z tego tytułu przychodem a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38 updof.

Uwzględniając zatem stan faktyczny wniosku oraz opis zdarzenia przyszłego wniosku koszty uzyskania przychodu określane być powinny zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 updof.

Stosownie do postanowień wskazanego przepisu: nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (akcji); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Konstrukcja art. 23 ust. 1 pkt 38 updof pozwala stwierdzić, że pomimo zawarcia go w katalogu wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów zawiera w swojej treści normatywnej również definicję kosztu nabycia (objęcia) udziałów (akcji) w spółce kapitałowej, jak również momentu jego rozpoznania w rachunku podatkowym ich nabywcy.

Koszt taki stanowią dokonane przez wspólnika (akcjonariusza) wydatki na nabycie (objęcie) przedmiotowych walorów, tj. co do zasady wszelkie koszty, które prowadzą (są wydatkowane) bezpośrednio do ich nabycia (stanowią zapłatę ceny, ceny emisyjnej, wkład pieniężny). Jednocześnie przedmiotowy koszt jest rozpoznawany w rachunku podatkowym danego podatnika (odpowiednio wspólnika lub akcjonariusza) dopiero w momencie zbycia udziałów (akcji) - do tego momentu nie stanowi kosztu podatkowego.

W konsekwencji powyższego o koszcie nabycia udziału (akcji) możemy mówić w przypadku, gdy:

nastąpiło wydatkowanie (poniesiono wydatek), czyli pomniejszenie środków pieniężnych nabywcy,

wskazane wydatkowanie (poniesiony wydatek) ukierunkowane jest bezpośrednio na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), w miejsce dokonanego wydatku do majątku nabywcy wchodzą udziały (akcje),

nabyte udziały (akcje) podlegają następnie zbyciu.

Wskazane wyżej kryteria oceny wyznaczają ogólną regułę definiowania i rozpoznawania kosztów nabycia udziałów (akcji).

Oczywiście wskazana wyżej reguła nie ma charakteru uniwersalnego (co do zasady odnosi się do sytuacji, w których nabycie lub objęcie udziałów lub akcji następuje w wyniku wydatkowania środków pieniężnych), ulega ona bowiem szeregu modyfikacjom przewidzianym w ustawie podatkowej. Co jednak w tym przypadku należy podkreślić odstępstwa od omawianej reguły mają miejsce w ściśle określonych w ustawie przypadkach.

W ten sposób odmiennie ustalono reguły określania kosztu nabycia (objęcia) udziałów (akcji) w przypadku:

zbywania udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny,

zbywania udziałów (akcji) objętych w wyniku podziału lub łączenia spółek,

zbywania udziałów (akcji) nabytych w wyniku tzw. wymiany udziałów.

Co tutaj szczególnie istotne odmiennie ukształtowano również sposób ustalania kosztów nabycia (objęcia) udziałów (akcji) w przypadku ich odpłatnego zbycia w odniesieniu do:

udziałów (akcji) nabytych w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa osoby fizycznej w spółkę kapitałową (por. art. 22 ust. 1ł updof) oraz

począwszy od dnia 1 stycznia 2022 r. udziałów (akcji) nabytych (objętych) w wyniku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną (por. art. 22 ust. 1t updof).

Żaden z powyżej wskazanych przypadków odmiennego sposobu określania kosztów nie odnosi się jednak do stanowiącej przedmiot stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wniosku sytuacji ustalenia wysokości kosztów nabycia (objęcia) akcji otrzymanych przez dotychczasowych udziałowców przekształcanej spółki z o.o. w wyniku przekształcenia tej spółki w spółkę akcyjną (tj. sytuacji przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową). W konsekwencji więc nie ulega wątpliwości, że generalnie przedmiotowe koszty określone powinny zostać zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 updof.

Co do zasady punktem odniesienia jest tutaj właściwe zdefiniowanie pojęcia wydatku na nabycie (objęcie) akcji w spółce powstałej w wyniku przekształcenia przez poszczególnych akcjonariuszy, którzy akcje te nabyli w wyniku przekształcenia. Definiując wskazane pojęcie za punkt wyjścia w dalszej analizie przyjąć należy konstrukcję i skutki prawne instytucji przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną.

Zgodnie z art. 553 § 1 Ksh spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Wskazany przepis wprost więc wyraża zasadę kontynuacji, polegającą na przyjęciu, że spółka przekształcona jest tożsama ze spółką przekształcaną. Jak przyjmuje się w doktrynie prawa handlowego jest to ta sama spółka, ale w innej szacie prawnej (formie ustrojowej). W konsekwencji, w przypadku przekształcenia nie mamy do czynienia z poprzednikiem i jego następcą prawnym, ale wciąż istnieje ten sam podmiot, tyle tylko że w zmienionej formie prawnej. Z zasadą kontynuacji podmiotowej odnoszącą się do przekształcenia spółek prawa handlowego powiązana jest zasada kontynuacji personalnej odnosząca się do wspólników spółki podlegającej przekształceniu. Zasadę tę wyraża art. 553 § 3 Ksh, zgodnie z którym wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Oczywiście zastrzec od razu należy, że wskazana zasada nie ma charakteru uniwersalnego, może bowiem podlegać ograniczeniom w przypadku, gdy nie wszyscy wspólnicy uczestniczą w przekształceniu, jak również w przypadkach opisanych np. w art. 579 Ksh, jednakże nie budzi tutaj wątpliwości, że wszyscy wspólnicy spółki podlegającej przekształceniu uczestniczący w tym procesie stają się odpowiednio: akcjonariuszami spółki przekształconej z mocy samego prawa.

W konsekwencji uzyskanie tego statusu nie jest w żaden sposób uwarunkowane od składania przez te osoby jakichkolwiek dodatkowych oświadczeń o objęciu akcji i co tutaj najistotniejsze odbywa się bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek wydatków z tego tytułu. Bez wątpienia nie mamy tutaj zatem do czynienia z wnoszeniem wkładów niepieniężnych na pokrycie otrzymywanych w wyniku przekształcenia akcji, jak również z wymianą udziałów spółki przekształcanej na akcje spółki przekształconej (wymianą udziałów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym). W ujęciu prawnym bowiem wspólnicy spółki przekształcanej w miejsce dotychczas posiadanych udziałów (które wygasają z dniem przekształcenia) otrzymują akcje spółki przekształconej. Nie dochodzi tutaj zatem do żadnych transferów majątkowych pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w przekształceniu. Stąd też stan majątkowy wspólnika uczestniczącego w takim przekształceniu powinien pozostawać dokładnie taki sam jaki posiadał w spółce przekształcanej, gdyż w wyniku przekształcenia uczestniczy on w tej samej spółce tyle tylko, że w zmienionej formie prawnej w wyniku czego w miejsce dotychczasowych udziałów otrzymuje akcje o tożsamej wartości bilansowej.

Przenosząc zatem przedstawioną wyżej argumentację na grunt przepisów podatkowych zauważyć w pierwszej kolejności należy, że co do zasady transakcja przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną traktowana jest jako zdarzenie neutralne podatkowo dla uczestniczących w niej wspólników. Neutralność tego zdarzenia jest z kolei integralnie związana z wskazywanym wcześniej brakiem zmian w majątku tych wspólników. W ten sposób uczestnicząc w przekształceniu spółki z o.o. w spółkę akcyjną wspólnik (następnie akcjonariusz) nie uzyskuje żadnego przysporzenia majątkowego (tj. przychodu w rozumieniu przepisów ustaw o podatkach dochodowych); bez wątpienia za przysporzenie takie nie może tutaj być uznane otrzymanie akcji (również w przypadku, gdy ich wartość bilansowa jest wyższa niż wydatki poniesione na nabycie (objęcie) udziałów, w zamian za które otrzymuje te akcje). Odpowiednio w związku z otrzymaniem akcji w miejsce dotychczas posiadanych udziałów w ramach transakcji przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną wspólnicy uczestniczący w takim przekształceniu nie ponoszą żadnego wydatku w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 38 updof. Jak już bowiem wcześniej wskazano o wydatku w rozumieniu tych przepisów możemy mówić w sytuacji, gdy nastąpiło pomniejszenie aktywów nabywcy, w miejsce których do jego majątku wchodzą nabywane (obejmowane) akcje. Z taką sytuacją natomiast nie mamy do czynienia w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną.

W kontekście zatem postanowień art. 23 ust. 1 pkt 38 updof, w pełni uzasadnionym jest stwierdzenie, że wydatkami ponoszonymi przez akcjonariuszy przekształconej spółki akcyjnej na objęcie akcji tej spółki są ponoszone przez nich uprzednio wydatki na objęcie lub nabycie udziałów w spółce z o.o., która uległa przekształceniu. Po pierwsze jest to jedyny efektywny koszt ponoszony przez tych wspólników, po drugie wydatek taki wprawdzie pierwotnie ukierunkowany był na objęcie (nabycie) udziałów, jednakże nie budzi wątpliwości, że jego uprzednie poniesienie warunkowało objęcie akcji w procesie przekształcenia.

Oznacza to, że w przypadku dokonywania sprzedaży akcji X S.A. (zarówno tej dokonanej w roku 2021 oraz tej, która dokonywana będzie w przyszłości) objętych w wyniku przekształcenia X sp. z o.o., dla celów ustalenia kosztów ich nabycia przez Wnioskodawcę uczestniczącego w tym przekształceniu odnosić się należy do poniesionych przez niego wydatków na objęcie udziałów w X sp. z o.o. (tj. wydatków stanowiących jego wkład pieniężny wniesiony na pokrycie obejmowanych udziałów tej spółki). Zauważyć również należy, że w odniesieniu do sprzedaży akcji koszty te powinny być ustalane w oparciu o parytet wymiany udziałów na akcje przyjęty w planie przekształcenia, w związku z czym poniesiony przez Wnioskodawcę koszt objęcia jednego udziału stanowić powinien łączny koszt nabycia przyznanych mu w zamian za ten udział akcji spółki przekształconej.

Z tego też względu uzasadnione jest stanowisko Wnioskodawcy zawarte we wniosku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są kapitały pieniężne. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy, przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

W myśl art. 551 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.):

Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 Kodeksu spółek handlowych).

Jak stanowi art. 553 § 3 Kodeksu spółek handlowych:

Wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, z uwzględnieniem art. 5761.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych związanych z transformacjami podmiotowymi reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej:

Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną nie jest traktowane jak likwidacja spółki z o.o. i powstanie nowego podmiotu (spółki akcyjnej), a jedynie jako proces zmierzający do zmiany formy prawnej prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:

Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Przepisem, który odnosi się do ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji jest przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy:

Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z powyższego wynika, że dopiero z chwilą odpłatnego zbycia akcji ustala się koszty, które warunkują ich nabycie oraz zbycie. W praktyce istotną przesłanką zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między tym wydatkiem a osiągniętym przychodem.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, za wydatki na nabycie/objęcie akcji w spółce akcyjnej należy uznać faktycznie poniesione przez Wnioskodawcę wydatki (fizycznie wydatkowane środki) w związku z objęciem tych akcji.

W przypadku, gdy udziały/akcje w spółce nabywane są w zamian za środki pieniężne, wydatkiem na ich nabycie jest kwota faktycznie zapłacona za te udziały/akcje.

Pamiętać trzeba też, że ewentualna wycena majątku (w tym wkładów wspólników) dokonywana na moment przekształcenia może mieć wyłącznie na celu określenie kapitałów spółki przekształconej. Taka wartość bilansowa nie stanowi wydatku na nabycie/objęcie prawa do udziałów w tej spółce. Wydatkami tymi są bowiem wydatki historyczne poniesione na nabycie/objęcie prawa do udziału w spółce przekształcanej.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy prawa podatkowego oraz opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że stosownie do postanowień art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawcy przysługuje prawo obniżenia uzyskanego przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji spółki akcyjnej o faktyczne wydatki na nabycie udziałów w spółce przekształcanej.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, w świetle którego w przypadku dokonania sprzedaży (tj. zarówno sprzedaży dokonanej w roku 2021 oraz sprzedaży dokonywanej w przyszłości) akcji objętych w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych akcji będzie koszt objęcia przez Wnioskodawcę udziałów w przekształconej spółce z o.o. (tj. kwota stanowiąca wkład pieniężny wniesiony przez Wnioskodawcę na pokrycie tych udziałów) jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu zaistnienia zdarzenia i w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem tej interpretacji (stosownie do sformułowanego pytania) jest wyłącznie kwestia ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży akcji posiadanych w spółce akcyjnej w związku z przekształceniem jej ze spółki z o.o. Organ nie dokonał oceny tej części stanowiska, która wykracza poza treść sformułowanego pytania, w szczególności w zakresie skutków podatkowych u Wnioskodawcy po stronie przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z samym przekształceniem tych podmiotów.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).