- Czy prace opisane powyżej w ramach kategorii 2 (Projekty na podstawie zamówień klienta ze wstępną specyfikacją bez określonego procesu) i wykonywane... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.18.2022.3.AN

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.18.2022.3.AN

Temat interpretacji

- Czy prace opisane powyżej w ramach kategorii 2 (Projekty na podstawie zamówień klienta ze wstępną specyfikacją bez określonego procesu) i wykonywane przez Wnioskodawcę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d ustawy o ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych; - Czy przytoczone przykładowe projekty realizowane przez Wnioskodawcę w ramach kategorii 2: „Projekty na podstawie zamówień klienta ze wstępną specyfikacją bez określonego procesu”: a. Wykonanie systemu wentylacji procesowej kompostowni; b. Wykonanie ściennych okrągłych czerpni powietrza i systemu wentylacji budynków; c. Instalacja odciągów powietrza z maszyn do dopalacza termicznego w zakładzie produkcyjnym klienta, wykonanie na instalacji otworów rewizyjnych; d. Instalacja powrotu powietrza ogrzanego do hali w okresie zimowym (dostawa klap sterujących przepływem powietrza); e. Instalacja odciągu pyłów (trocin) drzewnych, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych.

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 stycznia 2022 r., za pośrednictwem systemu ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 30 grudnia 2021 r., uzupełniony pismem z 23 marca 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

Opis stanu faktycznego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka komandytowa (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”), jest polską spółką prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wentylacji i odpylania. Spółka specjalizuje się w produkcji i montażu systemów wentylacji, instalacji odpylania, produkcji i montażu konstrukcji stalowych oraz innych wyrobów ze stali, w zależności od potrzeb klientów. Zakres działalności obejmuje kompleksową realizację projektów, w tym:

1. Instalacje wentylacyjne;

2. Instalacje odpylające;

3.Wyroby ze stali: kominy, zsypy, silosy, zbiorniki bezciśnieniowe, filtry i inne;

4. Konstrukcje stalowe;

5. Rury Spiro.

Głównym obszarem działalności Spółki jest produkcja przemysłowych urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych (28, 25, Z). Cała działalność Spółki polega na wytwarzaniu produktów na indywidualne zamówienia klientów. Realizowane przez Spółkę projekty można podzielić na dwie kategorie:

1. Projekty na podstawie zamówień klienta ze specyfikacją produktu oraz procesu;

2. Projekty na podstawie zamówień klienta ze wstępną specyfikacją bez określonego procesu.

Ad. 1

Projekty z pierwszej grupy realizowane są według ścisłych wytycznych klienta. Ten typ projektów został uznany przez Spółkę jako niekwalifikowany do prac B+R. W związku z tym nie będą one przedmiotem zapytania.

Ad. 2

Projekty z drugiej grupy wymagają od pracowników Spółki opracowania procesu pozwalającego na uzyskanie zakładanych parametrów. Projekty te prowadzą do opracowania nowych produktów, innowacyjnych na skalę przedsiębiorstwa. Nie są to prace rutynowe i wymagają pracy twórczej. Działania w ramach projektów prowadzone są zgodnie z procedurami wewnętrznymi. Spółka prowadzi tego typu prace w systematyczny sposób zgodnie z przedstawioną poniżej procedurą. Wnioskodawca w sposób uporządkowany podejmuje czynności, które prowadzą do opracowania i realizacji nowego rozwiązania realizując następujące etapy:

1) Zainicjowanie projektu wynikające z potrzeby - zlecenia klienta.

2) Opracowanie wstępnej koncepcji rozwiązania wraz z budżetem.

3) Konsultacje przyjętej koncepcji.

4) Wykonanie projektu rozwiązania opartego na pomiarach inżynieryjnych.

5) Konsultacje opracowanego projektu.

6) Opracowanie procesu produkcyjnego.

7) Wykonanie zamierzonych działań zgodnie z projektem, obejmujące zazwyczaj:

a. poszerzenie wiedzy niezbędnej do przeprowadzenia projektu,

b. przygotowanie dokumentacji technicznej i technologicznej,

c. wytworzenie prototypów.

8) Testowanie stworzonych rozwiązań, opracowanie odpowiednich parametrówi dokonywanie ewentualnych korekt.

9) Wytworzenie skorygowanego prototypu, jeśli jest to konieczne.

10) Testy rozwiązania.

11) Montaż.

Większość projektów wynika z potrzeb zgłaszanych przez klientów Spółki. Po zidentyfikowaniu potrzeby wprowadzenia nowego rozwiązania Spółka opracowuje wstępną koncepcję wraz z budżetem potrzebnym do jego realizacji. Decyzja o przyjęciu wstępnej koncepcji podejmowana jest na podstawie wewnętrznych analiz według standardów przyjętych w Spółce. Dokonywana jest ocena efektu ekonomicznego opracowania rozwiązania w porównaniu z wymaganymi środkami finansowymi. Jeżeli zaproponowana koncepcja jest akceptowana, kolejnym krokiem jest opracowanie projektu rozwiązania. Po akceptacji projektu następuje opracowanie procesu produkcyjnego danego rozwiązania wraz z wyszczególnieniem kluczowych zadań do opracowania i realizacji. Następnie zbierane są ostateczne informacje techniczne i zdobywana jest nowa wiedza konieczna do realizacji rozwiązania. Zebrana wiedza pozwala na realizację kolejnych etapów prac. W następnym kroku Wnioskodawca opracowuje prototyp rozwiązania, aby następnie dokonać weryfikacji opracowanego rozwiązania przy zastosowaniu odpowiednich parametrów testowych. W razie ewentualnych problemów technicznych Spółka poszukuje alternatywnych rozwiązań, testuje je i ewentualnie wprowadza zmiany, których celem jest prawidłowe działanie nowego produktu lub procesu. Końcowy etap to decyzja o wdrożeniu nowego rozwiązania i montaż. Powyższe uporządkowane działania Spółka dokonuje poprzez systematyczne budowanie zasobów wiedzy i doświadczenia z zakresu kluczowych produktów i procesów produkcyjnych. W ramach realizowanych projektów zdobywana jest nowa wiedza z zakresu różnego typu instalacji stalowych, systemów wentylacji i odpylania. Spółka prowadzi wyżej wymienione działania poprzez pracę wyspecjalizowanej kadry, która posiada wiedzę i umiejętności w zakresie opracowywania nowych rozwiązań. Realizacja projektów jest dokumentowana. Dokumentacja dotyczy kosztów realizowanych prac, oraz osiąganych postępów. Dokumentacja zawiera podsumowanie prowadzonych prac, w którym wskazywane są kwestie problematyczne oraz przyjęte rozwiązania mające służyć sprawniejszemu prowadzeniu kolejnych projektów. Prace merytoryczne w projekcie badawczo-rozwojowym prowadzone są przez wyznaczonych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W ramach projektów, firma ponosi koszty osobowe, koszty materiałów i amortyzacji. Spółka zatrudnia pracowników w oparciu o umowy o pracę. Przykładowe projekty realizowane przez Wnioskodawcę w ramach kategorii 2:

Projekty na podstawie zamówień klienta ze wstępną specyfikacją bez określonego procesu.

1.Wykonanie systemu wentylacji procesowej kompostowni. Projekt polegał na wykonaniu instalacji odprowadzającej powietrze procesowe z kompostowni do biofiltrów. Wyzwaniem technologicznym było zaprojektowanie przepustnic powietrza odpowiednich dla przepływu 3610 m3/h sterowanych poprzez siłownik elektryczny pracujących w środowisku agresywnym oraz wysokiej wilgotności. Wyzwaniem był również dobór odpowiedniego rozwiązania uszczelnienia przejść przewodów wentylacyjnych przez ściany. Projekt wiązał się z ryzykiem korozji łożyskowania przepustnic dla środowiska agresywnego. Połączenie pióra z osią przepustnicy mogło okazać się zbyt słabe dla przepływu 3610 m3/h. Konieczne było wykonanie przejść przewodów w sposób szczelny i trwale elastyczny. W przepustnicy zastosowano do łożyskowania osi podwójne tulejki z tworzywa sztucznego odporne na korozję oraz pióro przepustnicy spawane spawami otworowymi do osi co zapewniło odpowiednią wytrzymałość i pewne zamocowanie pióra przepustnicy przy wymaganym przepływie powietrza tj. 3610 m3/h.

2.Wykonanie ściennych okrągłych czerpni powietrza i systemu wentylacji budynków Czerpnie powietrza. Projekt polegał na wykonaniu okrągłych kompensacyjnych czerpni powietrza montowanych w szczytowych częściach elewacji budynku. Wyzwaniem technologicznym było zaprojektowanie czerpni w taki sposób, aby zapobiec ściekaniu wód opadowych po elewacji przy jednoczesnym zachowaniu wymagań zamawiającego. Opracowano czerpnie powietrza z odpowiednim odprowadzeniem wód opadowych oraz o kształcie i profilu geometrycznym odpowiadającym wymaganiom klienta, zastosowano powłokę malarską zapewniającą odporność korozyjna dla środowiska C3-L. Wentylacja Projekt polegał na realizacji systemu wentylacji i dobraniu odpowiedniego wyrzutu powietrza dla przepływu 160000 m3/h z wentylatorów oddymiających który zabezpieczyłby przed wnikaniem wód opadowych do szachtu oddymiającego oraz byłby odporny na działanie siły wiatru, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań wizualnych zamawiającego. Ryzykiem technologicznym było wykonanie systemu w taki sposób aby był stabilny i zapewniał wystarczającą przepustowość powietrza. Rozwiązanie miało też zabezpieczać przed wnikaniem wód opadowych oraz spełniać wymagania wizualne zamawiającego. W ramach projektu opracowano betonową obudowę do ściennych czerpni powietrza, wykonano i zamontowano wyrzutnie powietrza z wykorzystaniem konstrukcji stalowej. Wykonany system jest stabilny dla przepływu 180000 m3/h. Wyrzutnie zabezpieczają przed wnikaniem wód opadowych do wnętrza szachtu.

3.Instalacja odciągów powietrza z maszyn do dopalacza termicznego w zakładzie produkcyjnym klienta, wykonanie na instalacji otworów rewizyjnych. Projekt polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu klap rewizyjnych szczelnych dla ciśnienia - 1500 PA oraz zapewniających łatwość dostępu do wnętrza kanałów z zachowaniem minimalnego luzu montażowego pokrywy rewizji. Wyzwaniem technologicznym było zapewnienie odpowiedniej szczelności klapy, przy zachowaniu wymaganej przez zamawiającego łatwości obsługi. Efektem projektu było wykonanie klapy rewizyjnej, która jest szczelna dla ciśnienia - 1500Pa. Z zastosowaniem odpowiedniego systemu mocowań i docisku, osiągnięto luz montażowy 5 mm.

4.Instalacja powrotu powietrza ogrzanego do hali w okresie zimowym (dostawa klap sterujących przepływem powietrza). Wyzwaniem technologicznym w projekcie było zaprojektowanie i wykonanie klap sterujących przepływem powietrza w zależności od pory roku. Ryzykami technologicznymi była możliwa zbyt niska wytrzymałość klap sterujących poddanych działaniu strumienia powietrza o objętości 25000 m3/h, możliwe duże opory ruchu klapy w wyniku działania strumienia powietrza. W wyniku projektu zaprojektowano i wykonano klapę o odpowiedniej wytrzymałości oraz cechującą się łatwością obsługi.

5.Instalacja odciągu pyłów (trocin) drzewnych. Projekt polegał na wykonaniu instalacji odciągu powietrza zanieczyszczonego pyłem drzewnym. W ramach projektu zaprojektowano i wykonano instalację odpylającą zapewniającą odciąg pyłów drzewnych w raz z strumieniem powietrza w ilości 22 500 m3/h. Wyzwaniem technologicznym było zaprojektowanie instalacji w sposób pozwalający na spełnienie potrzeb zamawiającego. Konieczne było dobranie odpowiednich przekrojów kanałów, odpowiedniej grubości ścianek kanałów, odpowiednich promieni kolan. Zaprojektowano i wykonano instalację spełniającą wymagania klienta oraz zapewniającą wystarczające przepływy oraz wytrzymałość na zużycie.

Wszystkie wymienione projekty były niestandardowe i wymagały pracy twórczej. Nie były to prace rutynowe. Projekty opisane powyżej są prowadzone w sposób zorganizowany. Spółka wykorzystuje w swojej działalności wiedzę pozyskaną w ramach zrealizowanych projektów. W rezultacie działalność prowadzona przez Spółkę opisana w opisie stanu faktycznego nie ma charakteru incydentalnego, lecz zaplanowany i zorganizowany oraz jest prowadzona w sposób ciągły.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, największą grupą kosztów kwalifikowanych, które ponosi Spółka w ramach projektów, są koszty materiałów i wynagrodzeń. Za koszty kwalifikowane uznawane są:

-wynagrodzenie zasadnicze,

-wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,

-dodatki,

-nagrody,

-premie okresowe,

-dodatki za przepracowane lata,

-dodatki za pracę w nocy,

-dodatki za pracę w weekendy i dni wolne,

-wynagrodzenie za wykorzystanie samochodu prywatnego do celów służbowych,

-odprawy, diety i inne należności za czas podróży służbowych,

-składki na polisy ubezpieczeniowe,

-koszty abonamentu za świadczenie opieki zdrowotnej,

-koszty kuponów żywnościowych oraz

-wszelkiego rodzaju inne koszty związane z zatrudnieniem pracownika.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, do kosztów osobowych zaliczamy również koszty składek finansowanych przez pracodawcę, czyli składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Podstawą do kalkulacji kosztów osobowych jest ewidencja czasu pracy przy projektach badawczo rozwojowych. Spółka ponosi również, zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, znaczące koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy Spółka ponosi też koszty amortyzacji maszyn i urządzeń. Wnioskodawca oświadcza, że nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w ustawie z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 282 ze zm.).

Pytania

1. Czy prace opisane powyżej w ramach kategorii 2 (Projekty na podstawie zamówień klienta ze wstępną specyfikacją bez określonego procesu) i wykonywane przez Wnioskodawcę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d ustawy o ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”)?

2. Czy przytoczone przykładowe projekty realizowane przez Wnioskodawcę w ramach kategorii 2: „Projekty na podstawie zamówień klienta ze wstępną specyfikacją bez określonego procesu”:

a. Wykonanie systemu wentylacji procesowej kompostowni;

b. Wykonanie ściennych okrągłych czerpni powietrza i systemu wentylacji budynków;

c. Instalacja odciągów powietrza z maszyn do dopalacza termicznego w zakładzie produkcyjnym klienta, wykonanie na instalacji otworów rewizyjnych;

d. Instalacja powrotu powietrza ogrzanego do hali w okresie zimowym (dostawa klap sterujących przepływem powietrza);

e. Instalacja odciągu pyłów (trocin) drzewnych,

    spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”)?

Państwa stanowisko w sprawie

Opisana w stanie faktycznym działalność Spółki dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju istniejących produktów oraz rozwiązań technologicznych - typ 2. Projekty na podstawie zamówień klienta ze wstępną specyfikacją bez określonego procesu, w tym wymienione przykładowe projekty:

a.Wykonanie systemu wentylacji procesowej kompostowni;

b.Wykonanie ściennych okrągłych czerpni powietrza i systemu wentylacji budynków;

c.Instalacja odciągów powietrza z maszyn do dopalacza termicznego w zakładzie produkcyjnym klienta, wykonanie na instalacji otworów rewizyjnych;

d.Instalacja powrotu powietrza ogrzanego do hali w okresie zimowym (dostawa klap sterujących przepływem powietrza);

e.Instalacja odciągu pyłów(trocin) drzewnych

spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 27-28 Ustawy o CIT. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przepisów Ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane w rozumieniu Ustawy o CIT z tytułu prowadzenia ww. Działalności.

Uzasadnienie.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, jako działalność badawczo- rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zgodnie z definicją, w celu uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową wystarczy, aby podatnik prowadził jeden z dwóch rodzajów badań: badania naukowe lub prace rozwojowe. Zgodnie z treścią ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe oraz prace rozwojowe. Badania naukowe zostały podzielone na: badania podstawowe - „prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne” (zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej także: PSWiN)), oraz badania aplikacyjne - „prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń” (zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWiN). Prace rozwojowe zostały natomiast zdefiniowane jako „działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (zgodnie z art. 4 ust. 3 PSWiN).

Podstawowym celem realizowanych przez Spółkę projektów opisanych w stanie faktycznym jest opracowywanie nowych i ulepszonych produktów, które mają charakter oryginalny i nie były wcześniej stosowane u Podatnika. Pracownicy tworzą nowe i rozwijają znane już rozwiązania. W tym celu, łączą istniejącą wiedzę oraz zdobywają nową. Pracownicy poszerzają także swoją wiedzą w celu tworzenia nowych lub ulepszonych procesów. Wyżej wymienione czynności podejmowane przez pracowników nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów. Nierutynowy charakter prowadzonej działalności potwierdza fakt, że prace za każdym razem związane są z koniecznością opracowania wymagań, a w trakcie realizacji projektów pracownicy są zmuszeni do pokonywania barier technologicznych. Realizacja opisanych zadań wiąże się z niepewnością i ryzykiem technologicznym. Na etapie określenia wymogów nie ma pewności czy planowane rozwiązanie będzie możliwe do opracowania w zakładanej postaci. W przypadku Spółki nie mamy do czynienia zatem z działaniami wykonywanymi automatycznie i rutynowo. Konieczny jest wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy wkład pracowników Spółki w tworzenie nowych czy ulepszonych rozwiązań. Nowe rozwiązania stanowią wytwór pracowników o indywidualnym i oryginalnym charakterze. Wnioskodawca projektuje nowe, dotąd niewytwarzane produkty, a także dąży do wprowadzenia nowych i znaczącego ulepszenia aktualnych procesów produkcyjnych. Tworzone rozwiązania są innowacyjne co najmniej z punktu widzenia działalności Spółki, a często także w szerszym zakresie. Wobec tego z pewnością nie można uznać takich działań za rutynowe lub odtwórcze, które mają na celu powielenie rozwiązań wcześniej istniejących i stosowanych przez Spółkę. Pracownicy Spółki to wysokiej klasy specjaliści, którzy w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje, zdobywając nową wiedzę w dziedzinach swojej specjalizacji. Należy podkreślić, że działalność Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych spełnia również przesłankę systematyczności wskazaną w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT - realizacja projektów odbywa się regularnie, w sposób planowy, posiada jasno określone cele i harmonogram prac. Każdy projekt charakteryzuje jasny i etapowy przebieg prac, jak przedstawiono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Projekty - są realizowane w każdym roku podatkowym, regularnie, są zaplanowane i nie mają charakteru incydentalnego. Wiedza pozyskana w ramach poszczególnych projektów jest wykorzystywana w ramach kolejnych projektów Spółki. Każdy projekt jest zaplanowany pod względem finansowym i organizacyjnym przed jego rozpoczęciem. Realizacja projektu odbywa się w podziale na etapy. Spółka tworzy dokumentację realizowanych projektów. Momentem zakończenia Projektu jest wprowadzenie wszelkich niezbędnych modyfikacji do opracowywanych rozwiązań w zakresie produktów i procesów technologicznych, a następnie pomyślne zakończenie fazy testowania. Stanowi to ostatni etap związany z działalnością badawczo-rozwojową w każdym projekcie Spółki. Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Spółki działalność w ramach Projektów ma charakter systematyczny. Spełnienie przesłanki podejmowania działalności w sposób systematyczny dotyczy całej działalności Spółki związanej z tworzeniem nowych produktów oraz procesów, oraz ulepszaniem dotychczasowych rozwiązań. W związku z powyższym stwierdzić należy, że opisana w stanie faktycznym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach realizowanych projektów wpisuje się w przedstawioną wyżej definicje badań aplikacyjnych, obejmującą zdobywanie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu tworzenia, opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów i procesów. Od 1 października 2018 roku nastąpiła zmiana definicji prac rozwojowych, polegająca na rezygnacji ze wskazania przykładowych prac rozwojowych, takich jak opracowywanie prototypów czy testowanie i walidacja nowych lub ulepszonych rozwiązań. Zdaniem Wnioskodawcy, pomimo uproszczenia definicji, nadal można traktować te czynności jako doskonały przykład prac rozwojowych, oraz że mieszczą się one, w ogólnie sformułowanej obecnie definicji prac rozwojowych, jako że spełniają postawione przez ustawodawcę wymogi co do celu, metod i charakteru podejmowanych czynności. Prowadzone przez Spółkę działania obejmują m.in. opracowywanie rozwiązań prototypowych, testowanie i ich walidację, a także tworzenie nowych produktów oraz ulepszanie i tworzenie nowych procesów w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, co stanowiło element definicji prac rozwojowych według definicji obowiązującej do 30 września 2018 roku. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego (winno być : stanu faktycznego), opisywane w ramach niniejszego wniosku działania podejmowane przez Wnioskodawcę polegają na wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności w celu rozwoju nowych produktów i procesów. Czynności wykonywane przez pracowników Spółki w ramach realizowanych Projektów wpisują się zatem w definicję prac rozwojowych wskazaną w ustawie o CIT, także w brzmieniu obowiązującym w obecnym stanie prawnym. Podsumowując powyższe argumenty, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisywane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace w ramach Projektów, polegające na projektowaniu i opracowywaniu nowych czy znacząco ulepszonych produktów, i procesów technologicznych wraz z ich testowaniem, stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 27-28, w rozumieniu ustawy o CIT. W związku z tym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „updop”),

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

badania naukowe są działalnością obejmującą:

 a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

 b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku opisu wskazać należy, że aby Państwa działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

Analizując treść powołanych wyżej przepisów, a także opis sprawy należy uznać, że podejmowane przez Państwa prace w ramach kategorii 2 Projektów przedstawione w opisie stanu faktycznego stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d updop.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy:

-prace opisane powyżej w ramach kategorii 2 (Projekty na podstawie zamówień klienta ze wstępną specyfikacją bez określonego procesu) i wykonywane przez Wnioskodawcę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe;

-przytoczone przykładowe projekty realizowane przez Wnioskodawcę w ramach kategorii 2: „Projekty na podstawie zamówień klienta ze wstępną specyfikacją bez określonego procesu”:

a. Wykonanie systemu wentylacji procesowej kompostowni;

b. Wykonanie ściennych okrągłych czerpni powietrza i systemu wentylacji budynków;

c. Instalacja odciągów powietrza z maszyn do dopalacza termicznego w zakładzie produkcyjnym klienta, wykonanie na instalacji otworów rewizyjnych;

d. Instalacja powrotu powietrza ogrzanego do hali w okresie zimowym (dostawa klap sterujących przepływem powietrza);

e. Instalacja odciągu pyłów (trocin) drzewnych,

spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Nadmienić należy, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostało/zostanie wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

   Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r., poz. 329; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).