Temat interpretacji
Ustalenie dochodu na podstawie różnic remanentowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 21 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 21 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania: (…)
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: (…)
Opis zdarzenia przyszłego
Pan X prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą: (…). Przedmiotem tej działalności jest produkcja (…) („Działalność Produkcyjna”).
Przedsiębiorstwo Pana X jest firmą rodzinną, którą Pan X rozwijał przez ponad trzy dekady, jednak z uwagi na swój wiek i plany życiowe zamierza zmniejszyć swoje zaangażowanie w prowadzenie Działalności Produkcyjnej, ale jednocześnie chce, aby działalność ta jako dorobek rodzinny była rozwijana i przynosiła dalsze pożytki jego dwóm synom, którzy są Wnioskodawcami niniejszego wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego („Wnioskodawcy”).
Podobną profilowo działalność, ale na mniejszą skalę, w ramach własnej jednoosobowej działalności gospodarczej pod firmą (…) prowadzi Pani Y – małżonka Pana X – która z uwagi na swój wiek i plany życiowe również zamierza przekazać swoją firmę w ramach sukcesji biznesowej swoim dwóm synom – Wnioskodawcom.
Ponieważ Państwo XY chcą, aby Wnioskodawcy uzyskali w przyszłości równy udział w obu biznesach i prowadzili je wspólnie, zamierzają wnieść w drodze wkładów niepieniężnych (aportów) do spółki jawnej odpowiednio:
·Pan X – zespół składników materialnych i niematerialnych wykorzystywanych przez niego w prowadzonej Działalności Produkcyjnej,
·Pani Y – prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo.
Przedmiotem aportów do spółki jawnej przez Pana X i Panią Y będą m.in. zapasy towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów („Zapasy”). Aporty, obejmujące przeniesienie Zapasów, do spółki jawnej będą dokonywane po jej zawiązaniu, które ma nastąpić w 2022 r.
Pan X i Pani Y opodatkowują dochody ze swoich działalności gospodarczych tzw. podatkiem liniowym, tj. w oparciu o przepis art. 30c Ustawy o PIT. Pani Y jest zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnie z obowiązkiem wynikającym z przepisu art. 24a ust. 1 ustawy PIT.
W przypadku Pana X, z uwagi na osiągnięcie w 2021 r. przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w wysokości wyższej niż kwota, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, od dnia 1 stycznia 2022 r. jest on zobowiązany prowadzić księgi rachunkowe (pełną księgowość) na zasadach ustawy o rachunkowości, zgodnie z obowiązkiem wynikającym z przepisu art. 24a ust. 4 ustawy PIT.
Po wniesieniu aportów do spółki jawnej Pan X i Pani Y nadal zamierzają opodatkowywać przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej w oparciu o przepis art. 30c Ustawy o PIT.
Jednocześnie, zgodnie z art. 24a ust. 1 Ustawy o PIT, spółka jawna będzie zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Po utworzeniu spółki jawnej i wniesieniu do niej aportów, w tym Zapasów, Pan X i Pani Y zamierzają darować ogół praw i obowiązków w tej spółce na rzecz Wnioskodawców. Darowizna ogółu praw i obowiązków nastąpi na mocy art. 10 Ustawy z dnia 15 września 2020 r. Kodeks spółek handlowych („KSH”).
W rezultacie Pan X i Pani Y wystąpią ze spółki jawnej, a w ich miejsce wejdą Wnioskodawcy (synowie), którzy będą kontynuować działalność gospodarczą w ramach spółki jawnej. Jednocześnie Wnioskodawcy zamierzają opodatkowywać dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskiwane za pośrednictwem spółki jawnej na zasadach określonych w art. 27 Ustawy o PIT (tzw. zasada ogólna) albo na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy (tzw. PIT liniowy).
W związku z tym, że po wniesieniu aportów do spółki jawnej własność Zapasów przejdzie na spółkę jawną, która wykorzysta je przy kontynuacji działalności gospodarczej w celu uzyskania przychodów, Pan X i Pani Y wyłączą z kosztów uzyskania przychodów w swoich działalnościach gospodarczych wartość poniesionych wydatków na zakup lub nabycie albo wytworzenie Zapasów, które były uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Pytania
Czy Wnioskodawcy będą zobowiązani/uprawnieni do skorygowania swoich dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej za pośrednictwem spółki jawnej (po tym jak staną się jej wspólnikami), o wartość różnic remanentowych wynikających ze spisów z natury sporządzanych przez spółkę jawną:
a)na dzień, w którym staną się jej wspólnikami, oraz 31 grudnia 2022 r. oraz
b)na dzień 1 stycznia i dzień 31 grudnia każdego kolejnego roku podatkowego,
– proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku spółki jawnej?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Zainteresowanych będą oni zobowiązani/uprawnieni do skorygowania swoich dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej za pośrednictwem spółki jawnej, po tym jak staną się jej wspólnikami, o wartość różnic remanentowych wynikających ze spisów z natury sporządzanych przez spółkę jawną:
a)na dzień, w którym staną się jej wspólnikami, oraz 31 grudnia 2022 r. oraz
b)na dzień 1 stycznia i dzień 31 grudnia każdego kolejnego roku podatkowego, proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku spółki jawnej.
Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych
Podatkowa transparentność spółki jawnej osób fizycznych
Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 KSH spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.
W myśl art. 22 §1 KSH spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.
Stosownie do art. 8 § 1 KSH spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka jawna, jako osobowa spółka prawa handlowego, nie posiada osobowości prawnej. Posiada jednak podmiotowość prawną, co oznacza, że może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Może także posiadać własny majątek, odrębny od majątków jej wspólników. Powyższe oznacza, że w momencie wniesienia przez wspólnika aportu do spółki jawnej, następuje zbycie składników majątku wchodzących w skład tego aportu. W tym przypadku dochodzi bowiem do zmiany ich właściciela.
W myśl art. 5a pkt 26 Ustawy o PIT ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.
Z kolei, zgodnie z art. 5a pkt 28 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:
a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b)spółkę kapitałową w organizacji,
c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Jednocześnie, w myśl art. 1 ust. 3 pkt 1a Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.), przepisy tej ustawy mają zastosowanie do spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży w terminie stosownej informacji (aktualizacji informacji) o podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych oraz o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki.
Natomiast spółka jawna, w której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, nie jest uznawana za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, zatem na gruncie przepisów Ustawy o PIT spółka taka jest uznawana za spółkę niebędącą osobą prawną.
Stosownie do treści art. 5b ust. 2 Ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 – tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Z kolei w myśl art. 8 ust. 1 Ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału), z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Natomiast, w świetle art. 8 ust. 1a Ustawy o PIT, przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.
Zasady wyrażone w ust. 1 dotyczącą alokacji przychodów do wspólników w proporcji do ich udziału w zyskach stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).
Podsumowując, spółka jawna osób fizycznych sama nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a uzyskiwane przez nią przychody i ponoszone koszty są alokowane do jej wspólników, proporcjonalnie do ich udziału w zysku takiej spółki, i uwzględnieniu w rachunku podatkowym wspólników.
Dochód u wspólników spółki jawnej osób fizycznych
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 Ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 Ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, powinien, w myśl powołanych przepisów, spełniać łącznie następujące warunki:
·pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
·nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 Ustawy o PIT,
·być właściwie udokumentowany.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 Ustawy o PIT u podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Z kolei, w świetle przepisów art. 24 ust. 2 Ustawy o PIT, u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Stosownie natomiast do art. 22 ust. 8a pkt 2 Ustawy o PIT w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę niebędącą osobą prawną rzeczy i praw będących przedmiotem wkładu do takiej spółki za koszt uzyskania przychodu uważa się wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie – jeżeli rzeczy te lub prawa nie były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki.
Zasady sporządzania spisu z natury, przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, zostały szczegółowo uregulowane w przepisach Rozporządzenia.
W myśl § 24 ust. 1 Rozporządzenia podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej „spisem z natury”, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do opłacania podatku na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2019 r., poz. 43, 1495, 1649 i 2200), zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.
Zgodnie natomiast z § 26 ust. 1 Rozporządzenia podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia; spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania.
Rozliczenie dochodów Wnioskodawców z działalności gospodarczej
Biorąc pod uwagę przywołane wyżej przepisy Ustawy o PIT i Rozporządzenia oraz to, że spółka jawna będzie zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zdaniem Wnioskodawców, spółka jawna powinna sporządzić spis z natury (remanent początkowy) na dzień wniesienia do niej aportów przez Pana X i Panią Y, w którym wykaże nabyte Zapasy według:
·cen ich zakupu lub nabycia poniesionych przez Pana X i Panią Y – w przypadku materiałów i towarów handlowych,
·kosztów wytworzenia poniesionych przez Pana X i Panią Y – w przypadku wyrobów, półwyrobów i braków własnej produkcji,
·wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania – w przypadku odpadów użytkowych.
Spółka jawna powinna również sporządzić spis z natury na dzień zmiany wspólników, tj. na dzień, w którym Pan X i Pani Y dokonają darowizny ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej na rzecz Wnioskodawców. Spis ten będzie z jednej strony remanentem końcowym dla potrzeb rozliczenia przez Pana X i Panią Y dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej za pośrednictwem spółki jawnej do dnia zmiany wspólników, z drugiej zaś będzie remanentem początkowym dla potrzeb rozliczenia dochodów Wnioskodawców z tej działalności, po tym jak staną się oni wspólnikami spółki jawnej.
Ponieważ składniki majątkowe nabyte w drodze aportu przez spółkę jawną, w szczególności wyroby gotowe czy też materiały (surowce), mogą nie zostać sprzedane/zużyte do dnia zmiany wspólników, spis sporządzony na ten dzień może uwzględniać składniki majątkowe stanowiące Zapasy, przy czym wydatki na ich zakup lub nabycie albo koszty wytworzenia poniesione historycznie przez Pana X i Panią Y zostaną wyłączone z kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych. Wydatki i koszty te niejako „przejdą” na spółkę jawną wraz z wniesieniem przez Pana X i Panią Y aportów do spółki jawnej, o czym stanowi przepis art. 22 ust. 8a pkt 2 Ustawy o PIT.
Spółka jawna będzie również zobowiązana do sporządzenia spisu z natury (remanentu końcowego) na dzień 31 grudnia 2022 r.
Jednocześnie Wnioskodawcy, po tym jak staną się wspólnikami spółki jawnej, będą zobowiązani przy ustaleniu swojego dochodu z prowadzonej za pośrednictwem spółki jawnej działalności gospodarczej za 2022 r. uwzględnić różnice remanentowe pomiędzy wartością remanentu końcowego sporządzonego przez spółkę jawną na dzień 31 grudnia 2022 r. i remanentu początkowego sporządzonego przez spółkę jawną na dzień, w którym Wnioskodawcy staną się wspólnikami (z uwzględnieniem tego w jakim udziale partycypują w zysku spółki).
Jeżeli wartość remanentu końcowego sporządzonego przez spółkę jawną na 31 grudnia 2022 r. będzie niższa niż wartość remanentu początkowego na dzień, w którym Wnioskodawcy zostali wspólnikami spółki jawnej, wówczas różnica w wartości remanentów zmniejszy odpowiednio ich dochody z prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli zaś wartość remanentu końcowego będzie wyższa niż remanentu początkowego, wówczas Wnioskodawcy powinni zwiększyć swój dochód o wartość różnicy pomiędzy tymi remanentami. Zarówno zmniejszenie, jak i zwiększenie dochodów Wnioskodawców o różnice w wartości remanentów powinno uwzględniać to, w jakim stopniu Wnioskodawcy partycypują w zysku spółki jawnej.
Wnioskodawcy powinni postępować analogicznie w kolejnych latach podatkowych i porównywać wartość remanentu końcowego (na koniec danego roku podatkowego) z wartością remanentu początkowego) na początku roku i różnicę odpowiednio odnosić poprzez zmniejszenie lub zwiększenie swoich dochodów z działalności gospodarczej.
W związku z tym, Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że będą oni zobowiązani/uprawnieni do skorygowania swoich dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej za pośrednictwem spółki jawnej, po tym jak staną się jej wspólnikami, o wartość różnic remanentowych wynikających ze spisów z natury sporządzanych przez spółkę jawną:
a)na dzień, w którym staną się jej wspólnikami, oraz 31 grudnia 2022 r. oraz
b)na dzień 1 stycznia i dzień 31 grudnia każdego kolejnego roku podatkowego, proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku spółki jawnej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.):
Użyte w ustawie określenie spółka osobowa – oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.
Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych, co do zasady (poza spółką komandytowo-akcyjną, spółką komandytową i w niektórych przypadkach także spółką jawną), nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Podlegają natomiast opodatkowaniu dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikami spółki osobowej są osoby fizyczne, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Z uwagi na fakt, że wspólnicy spółki jawnej (dalej: Spółka) będą – na etapie jej tworzenia oraz po dokonaniu na rzecz Zainteresowanych darowizny ogółu praw i obowiązków – osobami fizycznymi, to Spółka jest – zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – spółką niebędącą osobą prawną. Jednocześnie jej przychody i koszty będą podlegały opodatkowaniu u Zainteresowanych.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.
Na podstawie przywołanych wyżej przepisów – uzyskane przez spółkę niebędącą osobą prawną przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników (w tym przypadku u Zainteresowanych) proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach tej spółki.
W myśl art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
U podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa (…).
Stosownie do § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544):
Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej „spisem z natury”, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do opłacania podatku na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2019 r. poz. 43, 1495, 1649 i 2200), zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.
Zgodnie z § 26 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów:
Podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia; spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania.
W myśl § 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów:
Określenia użyte w rozporządzeniu oznaczają:
1)towary – towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, produkcję niezakończoną, wyroby gotowe, braki i odpady oraz materiały przyjęte od zamawiających do przerobu lub obróbki, z tym że:
a)towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym; towarami handlowymi są również produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej,
b)materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi,
c)materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości,
d)wyrobami gotowymi są wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony, wykonane usługi, prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne, zakończone roboty, w tym także budowlane,
e)produkcją niezakończoną jest produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), to jest niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem,
f)brakami są nieodpowiadające wymaganiom technicznym wyroby własnej produkcji, całkowicie wykończone bądź też doprowadzone do określonej fazy produkcji; brakami są również towary handlowe, które na skutek uszkodzenia lub zniszczenia w czasie transportu bądź magazynowania utraciły częściowo swą pierwotną wartość,
g)odpadami są materiały, które na skutek procesów technologicznych lub na skutek zniszczenia albo uszkodzenia utraciły całkowicie swą pierwotną wartość użytkową;
2)cena zakupu – cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększoną o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżoną o rabaty, opusty, inne podobne obniżenia, w przypadku zaś otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku - wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika;
3)cena nabycia – cenę zakupu składnika majątku powiększoną o koszty uboczne związane z zakupem towarów i składników majątku do chwili złożenia w magazynie według ich cen zakupu, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku oraz ubezpieczenia w drodze;
4)koszt wytworzenia – wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z przerobem materiałów, z wykonywaniem usług lub pozyskaniem (wydobyciem) kopalin, z wyłączeniem kosztów sprzedaży wyrobów gotowych i usług.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Zainteresowani otrzymają od ojca i matki w drodze darowizny ogół praw i obowiązków w Spółce. Wcześniej do Spółki wniesione zostały w drodze aportu przez ojca i matkę Zainteresowanych Zapasy, tj. zapasy towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Zainteresowani zamierzają opodatkowywać dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskiwane za pośrednictwem Spółki według zasad ogólnych albo podatkiem liniowym.
Na podstawie powyższego stwierdzamy, że otrzymane w drodze darowizny Zapasy Zainteresowani będą zobowiązani ująć w remanencie początkowym sporządzonym na dzień, w którym zostali wspólnikami, a także na dzień 31 grudnia 2022 r., 1 stycznia i 31 grudnia każdego kolejnego roku podatkowego i wycenić je zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wartości tych remanentów Zainteresowani powinni wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Reasumując – Zainteresowani będą zobowiązani/uprawnieni do skorygowania swoich dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej za pośrednictwem spółki jawnej (po tym jak staną się jej wspólnikami), o wartość różnic remanentowych wynikających ze spisów z natury sporządzanych przez spółkę jawną:
a)na dzień, w którym staną się jej wspólnikami, oraz 31 grudnia 2022 r. oraz
b)na dzień 1 stycznia i dzień 31 grudnia każdego kolejnego roku podatkowego,
– proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku spółki jawnej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Pan (…) (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).