Sposób opodatkowania nagrody pieniężnej wygranej w Wydarzeniu A odbywającym się w trybie online, którego organizatorem jest podmiot mający siedzibę w ... - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.121.2022.2.AMN

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 25 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.121.2022.2.AMN

Temat interpretacji

Sposób opodatkowania nagrody pieniężnej wygranej w Wydarzeniu A odbywającym się w trybie online, którego organizatorem jest podmiot mający siedzibę w Niemczech.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych jest prawidłowe w zakresie pytania nr 1 i nieprawidłowe w zakresie pytania nr 2.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania nagrody pieniężnej wygranej w Wydarzeniu A odbywającym się w trybie online, którego organizatorem jest podmiot mający siedzibę w Niemczech. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 maja 2022 r. (wpływ 10 maja 2022 r.). Zakres wniosku jest następujący:

Opis zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca jest profesjonalnym zawodnikiem (…) drużyny e-sportowej (…) (dalej: „Organizacja”), związanym z Organizacją kontraktem (umową o świadczenie usług, dalej: „Kontrakt”).

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym oraz nie prowadzi działalności gospodarczej.

Wnioskodawca nie posiada na terytorium państwa innego niż Polska stałej placówki (stałego miejsca), z której wykonuje działalność w zakresie e-sportu. Z kolei Organizacja jest osobą prawną utworzoną na gruncie prawa cypryjskiego, której siedziba i zarząd znajduje się na Cyprze (tj. z Cypru wykonywane są czynności w zakresie zarządzania i kierowania podmiotem). Organizacja jest traktowana jaka osoba prawna dla celów podatkowych kraju siedziby, podlega więc opodatkowaniu na Cyprze.

W ramach Kontraktu zawartego z Organizacją, Wnioskodawca uprawia współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie jak najwyższego wyniku sportowego. Kontrakt zawarty z Organizacją zobowiązuje Wnioskodawcę do stałego podnoszenia swoich umiejętności m.in. podczas codziennych sesji treningowych i okresów przygotowawczych przed turniejami, a także do udziału w wydarzeniach e-sportowych oraz akcjach marketingowych promujących Organizację i reklamowane przez nią produkty. Na podstawie Kontraktu i wywiązywania się z zawartych w nim zobowiązań, Wnioskodawca otrzymuje od Organizacji podstawowe miesięczne wynagrodzenie.

Poza miesięcznym wynagrodzeniem Wnioskodawca ma również możliwość otrzymania dodatkowej nagrody pieniężnej za udział swojej drużyny i osiągnięcie wysokich wyników w wydarzeniach e-sportowych. Poprzez wydarzenia e-sportowe należy rozumieć turnieje, rozgrywki ligowe, mistrzostwa oraz inne konkursy oparte na rywalizacji, które odbywają się zarówno w Polsce, jak i za granicą – na terytorium Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), jak i poza nimi (dalej: „Wydarzenia”).

Wysokość wygranej (nagrody) każdorazowo uzależniona jest od wyniku sportowego drużyny biorącej udział w danym Wydarzeniu oraz określona jest w regulaminie Wydarzenia lub innym dokumencie ogólnodostępnym dla uczestników, które zawierają szczegółowe informacje na temat zasad uczestnictwa oraz przyznawanych nagród. Tym samym, nagrody pieniężne związane są bezpośrednio z zajęciem przez drużynę odpowiedniego miejsca w trakcie trwania całych zawodów w drodze wzajemnej rywalizacji i współzawodnictwa. Może zatem zaistnieć sytuacja, że drużyna Wnioskodawcy nie osiągnie w Wydarzeniu wyniku, z którym związane będą nagrody pieniężne. Przyznającym nagrody za wyniki sportowe jest każdorazowo organizator Wydarzenia e-sportowego.

Zgodnie z kontraktem zawartym z Organizacją, za osiągnięte wyniki w Wydarzeniach Wnioskodawcy przysługuje udział 1/5 z 85% wartości nagrody pieniężnej. W zależności od tego, czy organizator danego Wydarzenia e-sportowego wypłaca nagrodę bezpośrednio zawodnikowi, czy Organizacji, Wnioskodawca może otrzymać nagrodę w dwóch poniższych wariantach:

1)nagroda pieniężna jest wypłacana przez organizatora konkursu Organizacji, która następnie przekazuje zawodnikom wskazany przydział,

2)nagroda pieniężna jest wypłacana przez organizatora konkursu zawodnikom, którzy następnie 15% z otrzymanej nagrody przekazują Organizacji.

Sposób wypłacenia nagrody nie jest zależny od Organizacji. To organizator Wydarzenia określa w regulaminie, w jaki sposób dojdzie do przekazania nagrody pieniężnej, a drużyna (zawodnicy) przystępująca do Wydarzenia akceptuje wcześniej te warunki.

Drużyna Wnioskodawcy planuje wziąć udział w Wydarzeniu organizowanym w trybie online w Niemczech (dalej: „Wydarzenie A”), podczas którego Wnioskodawca będzie przebywał fizycznie na terytorium kraju. Aktualnie drużyna jest na etapie kwalifikacji do Wydarzenia A. Organizator Wydarzenia A posiada siedzibę na terytorium Niemiec.

Regulamin Wydarzenia A przewiduje, że uprawnionym do nagrody pieniężnej jest w równej części każdy z zawodników drużyny, która zajmie w Wydarzeniu A nagradzane miejsce. Organizator Wydarzenia A wypłaci nagrodę pieniężną za pośrednictwem danej organizacji, która następnie przekaże środki poszczególnym zawodnikom. Zgodnie z Kontraktem Organizacja przekaże Wnioskodawcy 1/5 z 85% wartości potencjalnej nagrody pieniężnej otrzymanej od organizatora Wydarzenia A.

Strona jeszcze raz pragnie podkreślić, że uprawnionym do wygranej w wydarzeniu e-sportowym jest Wnioskodawca (oraz pozostali członkowie drużyny). Nagroda nie zostanie wypłacona przez Organizatora bezpośrednio Wnioskodawcy, a zostanie przekazana Organizacji, która jest zobowiązana przekazać Wnioskodawcy kwotę równą 1/5 z 85% wartości nagrody pieniężnej.

Ponadto w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku doprecyzowano opis sprawy wskazując, że podczas Wydarzenia A organizowanego w trybie online w Niemczech Wnioskodawca będzie przebywał fizycznie na terytorium Polski.

Pana pytania

1.Czy nagroda pieniężna z wygranej w Wydarzeniu A, odbywającym się w trybie online w Niemczech, wypłacana przez organizatora za pośrednictwem Organizacji, tj. kwota otrzymana od Organizacji (1/5 z 85% wartości potencjalnej nagrody pieniężnej), powinna zostać zakwalifikowana jako dochód z tytułu działalności sportowca w rozumieniu umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Niemcami, opodatkowany w Niemczech i Polsce?

2.Czy nagroda pieniężna z wygranej w Wydarzeniu A, tj. kwota otrzymana od Organizacji (1/5 z 85% wartości potencjalnej nagrody pieniężnej), będzie opodatkowana na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 UPDOF?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy :

Ad 1.

W ocenie Wnioskodawcy nagroda pieniężna z tytułu wygranej w Wydarzeniu A organizowanym w trybie online w Niemczech, wypłacana zawodnikowi za pośrednictwem Organizacji, powinna zostać zakwalifikowane jako dochód z działalności sportowca w rozumieniu umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania między Polską a Niemcami, opodatkowana w Niemczech i Polsce. Bez znaczenia pozostaje miejsce fizycznego przebywania Wnioskodawcy podczas rozgrywek w trybie online.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (dalej jako: „UPO PL-DE”), bez względu na postanowienia artykułów 7, 14 i 15, dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie uzyskany z tytułu działalności artystycznej, na przykład artysty scenicznego, filmowego, radiowego lub telewizyjnego, jak też muzyka lub sportowca, z osobiście wykonywanej w tym charakterze działalności w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie.

Z kolei w myśl art. 17 ust. 2 UPO PL-DE jeżeli dochód, mający związek z osobiście wykonywaną działalnością artysty lub sportowca, nie przypada temu artyście lub sportowcowi lecz innej osobie, to dochód taki, bez względu na postanowienia artykułów 7, 14 i 15 może być opodatkowany w tym Umawiającym się Państwie, w którym działalność tego artysty lub sportowca jest wykonywana.

Zdaniem Wnioskodawcy, forma uprawianego przez niego współzawodnictwa opartego na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie jak najwyższego wyniku sportowego, mieści się w ramach art. 17 ust. 1 UPO PL-DE.

Tym samym, udział i zajęcie nagradzanych miejsc w Wydarzeniu A organizowanym w trybie online w Niemczech, powinien być traktowany jako działalność sportowca, a przychody osiągane z tego tytułu powinny być kwalifikowane jako podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w UPO PL-DE.

Jednocześnie zakładając, że dochód z tytułu działalności sportowca w rozumieniu art. 17 ust. 1 UPO PL-DE mógłby być opodatkowany w Niemczech, gdzie działalność ta jest wykonywana, w Polsce znalazłaby zastosowanie właściwa metoda unikania podwójnego opodatkowania.

Ad 2.

W Polsce, nagroda pieniężna z Wydarzenia A powinna ona zostać zakwalifikowana jako przychód z tytułu wygranej w konkursie w rozumieniu art. 30 ust. 1 pkt 2 UPDOF podlegające opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 UPDOF jednym ze źródeł przychodów jest działalność wykonywana osobiście.

W myśl art. 13 pkt 2 UPDOF za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Z kolei zgodnie z art. 27 ust. 1 UPDOF, podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 29-30f, pobiera się od podstawy jego obliczenia według skali podatkowej.

Art. 30 ust. 1 pkt 2 UPDOF stanowi zaś, że od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego - w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Mając na uwadze powyższe, co do zasady przychody z działalności (uprawiania sportu) wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 13 pkt 2 UPDOF, powinny podlegać opodatkowaniu według skali podatkowej zgodnie z art. 27 ust. 1 UPDOF. Jednakże, w myśl art. 30 ust. 1 pkt 2 UPDOF, przychody osiągnięte z wygranych w konkursach, uzyskane w państwie członkowskim UE lub innym państwie należącym do EOG, podlegają opodatkowaniu z zastosowaniem 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Ponieważ przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia „konkurs”, uzasadnionym jest posłużenie się definicją słownikową tego pojęcia. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego (pod red. W. Doroszewskiego PWN https://sjp.pwn.pl/doroszewski/konkurs;5441740.html, stan na 28 maja 2021 r.), konkurs to „impreza albo przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub sportowym mające określony program i dające możność wyboru, przez eliminację, najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp., zwykle wyróżnionych nagrodami”.

Ponadto, w zakresie pojęcia konkursu stanowisko zajął również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 grudnia 2015 r. o sygn. akt II FSK 2615/13. W wyroku tym NSA wskazał, że „(…) uczestnicy konkursu powinni podjąć stosowne działania, które z samej natury konkursu winny zawierać w sobie element rywalizacji.

Zakończeniem konkursu, który jest wynikiem współzawodnictwa uczestników konkursu, jest ogłoszenie wyników i nierzadko rozdanie nagród. Nie ulega też wątpliwości w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, że wynik konkursu ma ścisły związek z efektem bezpośredniego współzawodnictwa uczestników konkursu i ich rywalizacji”.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że Wydarzenie A, w którym weźmie udział Wnioskodawca, wpisuje się w ramy definicji konkursu. Bez wątpienia będzie to bowiem impreza o charakterze sportowym, stanowiącym rodzaj współzawodnictwa opartego na aktywności intelektualnej, w ramach którego poprzez rywalizację z innymi drużynami oraz ich eliminację i awansowanie do kolejnych etapów rozgrywek, wyłaniani są zwycięscy, wyróżniani nagrodami pieniężnymi. Jednocześnie Wydarzenie A zwiera szczegółowo określone i spisane w formie regulaminu lub innego dokumentu zasady organizacyjne, tj.: nazwę wydarzenia, wskazanie organizatora, wskazanie sposobu wyłaniania uczestników wydarzenia oraz jego zwycięzców, a także przyznawania nagród za osiągnięte wyniki sportowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż zasady rywalizacji, pula nagród oraz sposób ich przyznawania, są każdorazowo szczegółowo określone w regulaminie Wydarzeń e-sportowych, przychody z nagród w Wydarzeniach należy oddzielić od przychodu zawodnika uzyskanego z działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy zlecenia zawartej z Organizacją w związku z art. 13 pkt 8 lit. a) UPDOF. Potencjalna nagroda pieniężna wiążę się bezpośrednio z zajmowaniem nagradzanych miejsc w trakcie trwania zawodów sportowych i nie stanowi przychodu z tytułu wykonywania usług, za które Wnioskodawca otrzymuje od Organizacji odrębne podstawowe miesięczne wynagrodzenie.

Takie też stanowisko przyjął Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lutego 2013 r. o numerze IPPB2/415-1028/12-2/MG oraz Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 maja 2019 r., nr sprawy: 0113-KDIPT3.4011.158.2019.2.JR, w których to organ wskazał, że „Jeżeli przyznawane nagrody (wygrane) zawodnikom wiążą się bezpośrednio z wygranymi w poszczególnych zawodach, czyli związane są bezpośrednio z zajęciem odpowiedniego miejsca w trakcie całych zawodów - to nagrody te należy zaliczyć do przychodów uzyskanych w związku z uczestnictwem w rywalizacji sportowej.

Dodatkowo, jeżeli ww. zasady rywalizacji zostały określone w regulaminie danych zawodów, to należy je oddzielić od przychodów zawodników uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście - opodatkowanych stosownie do art. 41 ust. 1 powołanej ustawy, a tym samym opodatkować zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, na zasadach określonych w art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy otrzymanie nagrody pieniężnej z tytułu osiągnięcia przez drużynę wysokiego wyniku sportowego na Wydarzeniu A, na podstawie przyjętego przez organizatora regulaminu, powinno być uznane za przychód z wygranych w konkursach, od którego pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 UPDOF.

Na końcu należy wskazać, że charakteru wypłat nagród pieniężnych z wygranej nie zmienia to, czy środki te na podstawie przyjętego regulaminu zawodów wypłacane są Wnioskodawcy za pośrednictwem Organizacji, czy też bezpośrednio przez organizatora Wydarzenia e-sportowego. Art. 30 ust. 1 pkt 2 UPDOF nie zawiera w swej treści żadnych ograniczeń co do podmiotu, który dokonuje faktycznej wypłaty wygranej, ani też przyjętego sposobu podziału kwoty wygranej między poszczególnych członków drużyny. W związku z powyższym, nagrody pieniężne otrzymywane przez Wnioskodawcę zarówno od Organizacji, jak i od organizatora Wydarzenia, powinny podlegać opodatkowaniu na zasadach wskazanych w art. 30 ust. 1 pkt 2 UPDOF.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe w zakresie pytania nr 1 i nieprawidłowe w zakresie pytania nr 2.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 3 ust. 1a ww. ustawy:

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Przepis art. 4a cytowanej ustawy stanowi, że:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści powołanego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy, bądź od których Minister Finansów zaniechał poboru podatku w drodze rozporządzenia.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, w ramach Kontraktu zawartego z Organizacją, uprawia Pan współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie jak najwyższego wyniku sportowego. Na podstawie Kontraktu i wywiązywania się z zawartych w nim zobowiązań, otrzymuje Pan od Organizacji podstawowe miesięczne wynagrodzenie. Poza miesięcznym wynagrodzeniem ma Pan również możliwość otrzymania dodatkowej nagrody pieniężnej za udział swojej drużyny i osiągnięcie wysokich wyników w wydarzeniach e-sportowych. Wysokość wygranej (nagrody) każdorazowo uzależniona jest od wyniku sportowego drużyny biorącej udział w danym Wydarzeniu oraz określona jest w regulaminie Wydarzenia lub innym dokumencie ogólnodostępnym dla uczestników, które zawierają szczegółowe informacje na temat zasad uczestnictwa oraz przyznawanych nagród. Tym samym, nagrody pieniężne związane są bezpośrednio z zajęciem przez drużynę odpowiedniego miejsca w trakcie trwania całych zawodów w drodze wzajemnej rywalizacji i współzawodnictwa. Przyznającym nagrody za wyniki sportowe jest każdorazowo organizator Wydarzenia e-sportowego. Zgodnie z kontraktem zawartym z Organizacją, za osiągnięte wyniki w Wydarzeniach przysługuje Panu udział 1/5 z 85% wartości nagrody pieniężnej. Pana drużyna planuje wziąć udział w Wydarzeniu organizowanym w trybie online w Niemczech (dalej: „Wydarzenie A”), podczas którego będzie Pan przebywał fizycznie na terytorium kraju. Aktualnie drużyna jest na etapie kwalifikacji do Wydarzenia A. Organizator Wydarzenia A posiada siedzibę na terytorium Niemiec. Regulamin Wydarzenia A przewiduje, że uprawnionym do nagrody pieniężnej jest w równej części każdy z zawodników drużyny, która zajmie w Wydarzeniu A nagradzane miejsce. Organizator Wydarzenia A wypłaci nagrodę pieniężną za pośrednictwem danej organizacji, która następnie przekaże środki poszczególnym zawodnikom. Zgodnie z Kontraktem Organizacja przekaże Panu 1/5 z 85% wartości potencjalnej nagrody pieniężnej otrzymanej od organizatora Wydarzenia A. Jest Pan wraz z pozostałymi członkami drużyny Uprawnionym do wygranej w wydarzeniu e-sportowym (oraz pozostali członkowie drużyny). Nagroda nie zostanie wypłacona przez Organizatora bezpośrednio Panu, a zostanie przekazana Organizacji, która jest zobowiązana przekazać Panu kwotę równą 1/5 z 85% wartości nagrody pieniężnej.

Należy wskazać, że ustawodawca w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych identyfikuje jako źródło przychodu – działalność wykonywaną osobiście.

Stosownie do art. 13 pkt 2 ww. ustawy:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, przychody z tytułu udziału w badaniach i eksperymentach prowadzonych przez podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Zatem wszelkie uzyskiwane przez sportowca przychody z tytułu wygranych nagród za zajęcie premiowanych miejsc w turniejach sportowych zalicza się do przychodów z art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:

Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego - w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

W myśl art. 30 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, 4-4b, 5a oraz 13-16, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Zgodnie z art. 30 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

Stosownie do treści art. 30 ust. 9 ww. ustawy:

Przepisy ust. 1 pkt 2, 4-4b, 5a i 7a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania przez podatnika jego miejsca zamieszkania dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji.

W przepisach podatkowych brak jest definicji pojęcia konkursu. Zgodnie jednak z ogólną definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego, konkurs to przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, sportowym, mające określony program i dające możliwość wyboru przez eliminację najlepszych wykonawców (uczestników), autorów danych prac, itp., zwykle wyróżnianych nagrodami.

Zawody (rozgrywki) sportowe, z definicji mają wyłonić najlepszych zawodników danych zawodów sportowych, tym niemniej, aby mogły być uznane za konkurs niezbędne jest sporządzenie ich regulaminów, w których zostanie określona nazwa zawodów, wskazany organizator, uczestnicy zawodów, nagrody oraz sposób wyłaniania zwycięzców.

Z opisu sprawy wynika, że Pana drużyna planuje wziąć udział w Wydarzeniu A organizowanym w trybie online w Niemczech, zatem do wygranej (nagrody) zastosowanie znajdzie Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r., Nr 12, poz. 90).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ww. Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec:

Bez względu na postanowienia artykułów 7, 14 i 15 dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu działalności artystycznej, na przykład artysty scenicznego, filmowego, radiowego lub telewizyjnego, jak też muzyka lub sportowca, z osobiście wykonywanej w tym charakterze działalności w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie.

Z kolei art. 17 ust. 2 tej Umowy stanowi, że:

Jeżeli dochód, mający związek z osobiście wykonywaną działalnością artysty lub sportowca, nie przypada temu artyście lub sportowcowi, lecz innej osobie, to dochód taki bez względu na postanowienia artykułów 7, 14 i 15 może być opodatkowany w tym Umawiającym się Państwie, w którym działalność tego artysty lub sportowca jest wykonywana.

Stosownie do art. 17 ust. 3 powołanej Umowy:

Bez względu na postanowienia ustępów 1 i 2 niniejszego artykułu dochód uzyskany przez artystów lub sportowców, mających miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, z tytułu działalności prowadzonej w drugim Umawiającym się Państwie, wykonywanych w ramach programu wymiany kulturalnej lub sportowej, uzgodnionego między Rządami obu Umawiających się Państw, będzie zwolniony z opodatkowania w tym drugim Umawiającym się Państwie.

Zgodnie z Komentarzem do art. 17 Konwencji Modelowej OECD, chociaż nie ma dokładnej definicji określenia „sportowiec”, nie jest ono ograniczone tylko do uczestników tradycyjnych pokazów sportowych, jak biegi, skoki, pływanie. Obejmuje ono także graczy w golfa, dżokejów, piłkarzy, graczy w krykieta, tenisistów oraz rajdowców samochodowych.

Przepis art. 17 ww. Umowy ma również zastosowanie do dochodu z innej działalności, która uważana jest powszechnie za rozrywkową, jak bilard, snooker, brydż i szachy. (…).

Ustęp 1 ma zastosowanie do dochodu osiąganego, pośrednio lub bezpośrednio z występów, przez indywidualnego artystę lub sportowca. (…).

Oprócz powyższych przykładów istnieje pewna liczba przypadków, w których trudno jest ustalić, czy konkretna część dochodu jest osiągnięta przez osoby z jej osobistej działalności jako artysty lub sportowca. Przy rozstrzyganiu takich sytuacji może być użyteczna następująca zasada: – powołanie się na „artystę lub sportowca” obejmuje każdą osobę, która występuje w tym charakterze nawet w pojedynczym przypadku. Tak więc, art. 17 może mieć zastosowanie do amatora, który wygrywa pieniężną nagrodę sportową, lub osoby, która nie jest aktorem, ale uzyskuje honorarium za jedyne pokazanie się w filmie lub w telewizyjnej reklamie handlowej.

W dniu 22 czerwca 2015 r. podjęta została uchwała 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygn. akt II FPS 1/15, w której wskazano, że zgodnie z art. 17 ust. 1 Modelu konwencji w sprawie opodatkowania dochodu i majątku, przyjętego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju bez względu na postanowienia art. 7 i art. 15, dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie, uzyskany z tytułu działalności artystycznej, na przykład artysty scenicznego, filmowego, radiowego lub telewizyjnego, jak muzyka lub sportowca, osobiście wykonywanej w drugim umawiającym się państwie, może być opodatkowany w tym drugim państwie. Przepis ten dotyczy wszelkich dochodów, jakie osoba będąca sportowcem osiąga z wykonywanej osobiście działalności, przy czym działalność ta musi być wykonywana w roli sportowca (por. K.Tetlak, Opodatkowanie dochodów sportowców biorących udział w międzynarodowych imprezach sportowych, Warszawa 2012, s. 63). Tytuły prawne, z jakich sportowcy mogą uzyskiwać przychody są różne w różnych państwach. Mogą to być zarówno umowy o pracę (por. wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 15 grudnia 1995 r., C-415/93 Union Royale Belge de Sociétés de Football Association i inni przeciwko Jeanowi-Marcowi Bosmanowi, ECR I-4912), umowy cywilnoprawne, w tym także zawierane w ramach działalności gospodarczej (przykładowo w Austrii, por. W. Cajsel, Prawne aspekty zatrudniania sportowców w Polsce a prawo Unii Europejskiej (w:) Unia Europejska a sport. Implikacje członkostwa w Unii Europejskiej dla polskiego sportu, red. J. Foks, Warszawa 2006, s.80-81). W Modelu (na którym wzorowana jest większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę) określono zakres podmiotowo-przedmiotowy opodatkowania poprzez odwołanie się do działalności podatnika jako sportowca, niezależnie od formy tej jego aktywności i jego profesjonalizmu. Decydujące znaczenie ma w tym przypadku stwierdzenie, że dochód osiągnął sportowiec, działający w tym charakterze. W przepisach krajowych kryterium zaliczenia przychodu stanowi natomiast jego osiągnięcie z uprawiania sportu (decydujące jest kryterium przedmiotowe).

W świetle powyższych postanowień należy stwierdzić, że dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce osiągnięty z tytułu indywidualnego uprawiania sportu na terytorium Niemiec, może być opodatkowany w tym państwie. Jednocześnie dochód ten, za wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 17 ust. 2 i 3 Umowy, może być opodatkowany w Polsce, przy czym w celu zapobieżenia podwójnego opodatkowania należy zastosować metodę określoną w art. 24 ust. 2 lit. a) Umowy (metoda wyłączenia z progresją).

Zgodnie z art. 24 ust. 2 lit. a) Umowy:

W przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej, podwójnego opodatkowania unikać się będzie w następujący sposób:

a)Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Republice Federalnej Niemiec, wówczas Rzeczpospolita Polska zwolni z uwzględnieniem postanowień litery b) taki dochód lub majątek od opodatkowania. Rzeczpospolita Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania nie podlegał takiemu zwolnieniu.

Stosownie do tej metody, jeżeli osiągnie Pan, mając miejsce zamieszkania w Polsce, dochód z indywidualnego uprawiania sportu w Niemczech, który może być opodatkowany w Niemczech, to Polska zwolni taki dochód z opodatkowania. Jednocześnie, jeżeli uzyska Pan inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy, to zgodnie z ww. metodą, dochód uzyskany w Niemczech powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.

W myśl art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

1)do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1;

2)ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;

3)ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zatem, zasadę opodatkowania przedstawioną powyżej stosuje się wyłącznie w przypadku jeżeli oprócz dochodów zwolnionych na podstawie Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, osiągnie Pan inne dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych w Polsce. W przeciwnym razie, nie ma Pan obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce.

Zasadę opodatkowania przedstawioną powyżej stosuje się wyłącznie w przypadku jeżeli Wnioskodawca oprócz dochodów zwolnionych na podstawie Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, osiągnie inne dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych w Polsce. W przeciwnym razie, Wnioskodawca nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce.

Wobec powyższego, nagroda pieniężna z wygranej w Wydarzeniu A, odbywającym się w trybie online w Niemczech, wypłacana przez organizatora za pośrednictwem Organizacji, tj. kwota otrzymana od Organizacji (1/5 z 85% wartości potencjalnej nagrody pieniężnej), powinna zostać zakwalifikowana jako dochód z tytułu działalności sportowca w rozumieniu umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Niemcami, który może być opodatkowany zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, stosownie do przepisu art. 17 ust. 1 ww. Umowy.

Przychód uzyskany przez Pana z tytułu ww. nagrody pieniężnej wygranej w Wydarzeniu A, odbywającym się w trybie online w Niemczech, będzie w Polsce zwolniony z opodatkowania, tym samym nie podlega łączeniu z pozostałymi Pana dochodami. Jednakże jeżeli uzyska Pan inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to zgodnie z Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, dochód uzyskany przez Pana w Niemczech powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.

Tym samym, nagroda pieniężna z wygranej w Wydarzeniu A, tj. kwota otrzymana od Organizacji (1/5 z 85% wartości potencjalnej nagrody pieniężnej), nie będzie opodatkowana na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzamy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tą interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).