Temat interpretacji
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
SzanownyPanie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych (pytanie Nr 2) jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 29 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym pytanie Nr 2 dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 września 2022 r. (wpływ 27 września 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, prowadzi Pan działalność gospodarczą pod nazwą ….
Przeważająca działalność gospodarcza sklasyfikowana jest w Polskiej Klasyfikacji Działalności (dalej jako: PKD) pod kodem 41.10.Z - realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Pozostała wykonywana działalność gospodarcza jest sklasyfikowana pod kodami:
·41.20.Z - roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
·55.20.Z - obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
·68.10.Z - kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
·68.20.Z - wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
·68.31.Z - pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,
·68.32.Z - zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie,
·71.11.Z – działalność w zakresie architektury,
·71.12.Z - działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,
·71.20.B - pozostałe badania i analizy techniczne,
·73.11.Z - działalność agencji reklamowych,
·74.10.Z – działalność w zakresie specjalistycznego projektowania,
·74.90.Z - pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana.
Jest Pan zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako: VAT).
Pozostaje Pan w związku małżeńskim, w którym panuje rozdzielność majątkowa. Wraz z małżonką w 2019 r. zawarł Pan dwie umowy przedwstępne w formie aktu notarialnego z X sp. z o.o. (dalej jako: „deweloper”) na wybudowanie i przeniesienie prawa własności dwóch lokali, o powierzchni użytkowej około 55 m2. Lokale znajdują się na terenie kraju w rozumieniu ustawy VAT. Małżonkowie nabyli po 50% udziałów w każdym z obu lokali. Deweloper w związku z tą budową wystąpił z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako: „KIS”) o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Deweloper zwrócił się z pytaniem, czy dostawa lokali opisanych we wniosku korzystać będzie na podstawie art. 41 ust. 12, 12a i 12b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako: „ustawa VAT”), z opodatkowania stawką preferencyjną, a tym samym opodatkowana będzie stawką podatku VAT na poziomie 8%. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej Nr 0112-KDIL2-3.4012.606.1.AŻ z 11 stycznia 2019 r. uznał stanowisko dewelopera za prawidłowe, tj. „(...) w kontekście przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, że dla sprzedaży Apartamentów, które zaliczane są do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zastosowanie będzie miała preferencyjna stawka podatku w wysokości 8%”. Dyrektor KIS stwierdził, że do dostawy lokali opisanych we wniosku przez dewelopera, sklasyfikowanych w ramach kategorii 1110 PKOB i zaliczanych do budownictwa, objętego społecznym programem mieszkaniowym, należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 12 w zw. z art. 41 ust. 2 oraz art. 146a pkt 2 i art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy VAT. W trakcie postępowania prac deweloper, zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, wystawiał faktury.
W 2021 r. sporządzono w formie aktu notarialnego umowę ustanowienia odrębnej własności lokali i przeniesienia prawa własności oraz umowę sprzedaży. Dla lokalu prowadzona jest księga wieczysta w Sądzie Rejonowym .. o Nr …. W księdze wieczystej przeznaczenie lokalu jest określone jako niemieszkalne. Pierwsze zasiedlenie lokalu nastąpiło w lutym 2021 r. Lokale zostały przekazane przez Dewelopera w stanie wykończonym, wyposażonymi w sprzęt AGD kuchniami, wykończonymi łazienkami, zamontowanymi drzwiami wewnętrznymi, itp. Ponadto, poniósł Pan koszty związane z doposażeniem każdego z dwóch lokali tak, aby były przystosowane do całorocznego zamieszkania. Każdy z lokali składa się z parteru - salon połączony z kompletnie wyposażoną kuchnią, hol wejściowy, wc, taras I piętro, dwie sypialnie każda z tarasem, łazienka. Każdy lokal posiada piec gazowy dwufunkcyjny, liczniki na prąd, wodę, oraz gaz. Powierzchnia lokalu wynosi 55,61 m2. Lokale mieszczą się w budynkach o zabudowie szeregowej. Każdy z lokali posiada własne, osobne wejście z poziomu gruntu. Na podstawie faktury końcowej wystawionej przez dewelopera oraz faktur dokumentujących poniesione koszty w związku z przystosowaniem lokali do całorocznego zamieszkania, obniżył Pan kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W 2021 r. wprowadził Pan oba lokale do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i rozpoczął amortyzację. Lokale zostały sklasyfikowane w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (dalej jako: „KŚT”), pod symbolem - 122 - Lokale mieszkalne, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W tym samym roku rozpoczął Pan wynajem tych lokali w ramach działalności gospodarczej na rzecz firmy prowadzącej działalność w zakresie najmu krótkoterminowego i długoterminowego. Uzyskiwanie dochody z najmu zostały opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”).
W 2022 r. zmienił Pan formę opodatkowania z działalności gospodarczej, w tym przychodów uzyskiwanych z najmu lokali, i rozlicza się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zamierza Pan sprzedać wraz z żoną jeden z lokali, a drugi pozostawić. Ponadto, planuje Pan przeznaczyć uzyskane środki ze sprzedaży lokalu na nabycie innego lokalu mieszkalnego.
W uzupełnieniu wniosku, wskazał Pan, że trudno jest określić, kiedy zamierza sprzedać lokal, o którym mowa we wniosku, ponieważ jest to związane z tym, czy znajdzie się potencjalny nabywca, który zaakceptuje ofertę cenową. Niemniej planuje Pan sprzedać lokal w grudniu 2022 r. Prowadzi Pan działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu nieruchomości. Przedmiotowy lokal od początku był przygotowywany do wynajmu odpłatnego i z tego tytułu został przyjęty na ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Budynek został opisany w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w … jako:
·rodzaj wg KST - pozostałe budynki niemieszkalne (109),
·klasa wg PKOB - budynki zakwaterowania turystycznego, pozostałe - 1212,
Funkcja główna - inny budynek zakwaterowania turystycznego, inne funkcje - budynek jednorodzinny.
Budynek, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych został sklasyfikowany jako:
·rodzaj wg KST - pozostałe budynki niemieszkalne - 109,
·klasa wg PKOB - budynki zakwaterowania turystycznego, pozostałe - 1212,
Funkcja główna - inny budynek zakwaterowania turystycznego, inne funkcje - budynek jednorodzinny.
Lokal, będący przedmiotem sprzedaży był i jest nadal wykorzystywany w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, ponieważ jest przedmiotem najmu. Stanowi również nadal środek trwały wprowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Zamierza Pan przeznaczyć uzyskane środki ze sprzedaży przedmiotowego lokalu na nabycie lokalu mieszkaniowego, ale na dzień dzisiejszy nie zamierza w nim zamieszkać. Środki ze sprzedaży przedmiotowego lokalu zamierza Pan w ciągu 3 lat, licząc od końca roku sprzedaży lokalu, wydatkować na własne cele mieszkaniowe.
Pytania
1.Czy sprzedaż lokalu opisanego w stanie faktycznym, będzie korzystała na podstawie art. 41 ust. 12, 12a i 12b w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy VAT z opodatkowania stawką preferencyjną - 8% podatku VAT?
2.Czy może Pan opodatkować sprzedaż lokalu, zgodnie z art. 14 ust. 2c w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 30e ust. 1 ustawy o PIT?
3.Czy może Pan skorzystać ze zwolnienia podatkowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 2. Natomiast w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 oraz Nr 3 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 2.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; dalej jako: „ustawa o PIT”), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o PIT, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:
·pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
·odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 (pkt 8):
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nie stosuje do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1.
W myśl art. 10 ust. 3 ustawy o PIT, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
W świetle art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Natomiast w myśl art. 14 ust. 2c ustawy o PIT, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.
Należy podkreślić, że ustawodawca przewidział szczególne regulacje odnoszące się do zbycia nieruchomości o charakterze mieszkalnym.
Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Z przedstawionego przez Pana zdarzenia przyszłego wynika, że nieruchomość będąca przedmiotem wniosku zabudowana jest budynkiem, który należy zaklasyfikować jako budynek mieszkalny.
W interpretacji indywidualnej wydanej 11 stycznia 2019 r., Nr 0112-KDIL2-3.4012.606.1.AŻ Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że sprzedaż lokali mieszkalnych może zostać opodatkowana preferencyjną stawką podatku VAT - 8% tj. właściwą dla lokali mieszkalnych.
Mając na uwadze przytoczone powyżej uregulowania prawne należy stwierdzić, że uzyskany przez Pana przychód z ewentualnego odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości powinien być zakwalifikowany do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT. Pana zdaniem, powyższe zasady znajdą zastosowanie również w przypadku skorzystania przez Pana z prawa do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z najmu na zasadach określonych w art. 30c ustawy PIT, tj. w formie podatku liniowego 19% w 2021 r. oraz w 2022 r. w formie tzw. ryczałtu ewidencjonowanego, zgodnie z ustawą z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.).
Podobny pogląd prezentują organy podatkowe, w tym m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 lutego 2016 r., Nr ITPB1/4511-1289/15/AK: „Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca od dnia 23 stycznia 2001 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: „Najem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi” PKD 68.20.Z. Rozlicza się z działalności w formie podatku liniowego 19% i jest VAT-owcem. (...) Mając na względzie powołane przepisy prawne oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że kwota uzyskana ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego, nie będzie stanowiła po stronie Wnioskodawcy przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wobec tego sprzedaż tę należy zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”
Jak zaprezentowano w stanie faktycznym prowadzi Pan przeważającą działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod kodem PKD - 41.10.Z - realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Od zakupu lokalu mieszkalnego nie upłynął termin 5 lat w związku z tym sprzedaż w tym okresie będzie opodatkowana w ramach źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT. Przychód ze sprzedaży lokalu nie będzie stanowił dla Pana przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ustawy o PIT. Należy wskazać ponadto, że z treści powołanych regulacji jednoznacznie wynika, że do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT) nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu oraz gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym lokalem.
W takim przypadku odpowiednie zastosowanie znajduje art. 10 ust. 3 ustawy o PIT, który określa sposób opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c).
Tak więc, brzmienie art. 10 ust. 3 oraz art. 14 ust. 2c ustawy o PIT w istocie prowadzi do wniosku, że przychody uzyskiwane ze zbycia nieruchomości o charakterze mieszkalnym zawsze będą kwalifikowane do źródła przychodów z odpłatnego zbycia. Potwierdza to również orzecznictwo sądów administracyjnych w szczególności wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 19 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 75/14, w którym stwierdzono, że ustawodawca wyraźnie zastrzegł, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodu z odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą budynku mieszkalnego i związanego z nim gruntu. Na powyższą kwalifikację nie ma wpływu fakt wprowadzenia nieruchomości o charakterze mieszkalnym do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Powyższe rozważania prowadzą do wniosku, że sprzedaż budynku mieszkalnego oraz związanego z nim gruntu, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, a przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, tj. przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości.
W wyroku z 6 marca 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 1429/11, w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości o charakterze mieszkalnym zawsze będą kwalifikowane do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT.
Reasumując zdarzenie przyszłe - sprzedaż lokalu mieszkalnego w związku z przepisami ustawy o PIT, prowadzi do wniosku, że skoro zgodnie z art. 14 ust. 2c ww. ustawy, zbycie tych przedmiotów nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, należy je zakwalifikować do innego źródła przychodu, a mianowicie do źródeł wskazanych w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, do których odsyła art. 30e tej ustawy.
Z kolei w myśl tej regulacji źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Oznacza to, że sprzedaż nieruchomości będącej lokalem mieszkalnym stanowi przychód z działalności gospodarczej tylko wówczas, gdy odbywa się w wykonywaniu działalności gospodarczej rozumianej jako obrót nieruchomościami. Zaś sprzedaż nieruchomości mieszkalnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej nie stanowi zatem dochodu z działalności gospodarczej lecz dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości (na zasadach właściwych dla nieruchomości prywatnych). Oznacza to, że opodatkowaniu podlega jedynie zbycie takiej nieruchomości, jeżeli zostanie dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Potwierdzają to również interpretacje indywidualne:
·z 23 sierpnia 2012 r., Nr ITPB1/415-566a/12/WM,
·z 14 lipca 2017 r., Nr 0112-KDIL3-3.4011.82.2017.1.MC,
·z 29 stycznia 2019 r., Nr 0114-KDIP3-1.4011.616.2018.1.MT.
Reasumując, Wnioskodawca jest zdania, że może opodatkować sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego, zgodnie z art. 14 ust. 2c w zw. z art. 10 ust 1 pkt 8 oraz art. 30e ust. 1 ustawy o PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny Pana stanowiska.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Pana i nie ma zastosowania do Pana małżonki.
Ponadto, przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania - nie dotyczy innych kwestii.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).