Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zastosowania zwolnienia od uiszczenia podatku od sprzedazy nieruchomości (działek). - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4011.439.2022.2.KW

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4011.439.2022.2.KW

Temat interpretacji

Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zastosowania zwolnienia od uiszczenia podatku od sprzedazy nieruchomości (działek).

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 20 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 września 2022 r. (data wpływu 5 września 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca AK zawarła związek małżeński z RK w dniu (...).1993 r. akt stanu cywilnego (...). W małżeństwie obowiązywał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. W trakcie trwania związku małżeńskiego:

a)w dniu (...).2002 r. RK na podstawie umowy sprzedaży nabył nieruchomość o powierzchni 6,75 ha położoną w A, składającą się z działek tj. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, dla której założona została przez SR w (...), Wydział Zamiejscowy w (...) księga wieczysta o nr ((...))

b)w dniu (...).2014 r. RK i AK nabyli do majątku wspólnego nieruchomość położoną w A składającą się z działki o nr 9 o powierzchni 0,4545 ha, dla której założona została przez SR w (...), Wydział Zamiejscowy w (...) księga wieczysta o nr ((...))

W trakcie małżeństwa na nieruchomości położonej w A opisanej w pkt. 1 powyżej na działce o nr 6 został wybudowany dom wraz pomieszczeniami gospodarczymi, w którym strony wspólnie zamieszkały.

Wyrokiem Sądu Rejonowego w (...) z dnia (...).2017 r. (sygn. akt (...)), prawomocnym z dniem (...)2018 r. została orzeczona między stronami rozdzielność majątkowa z dniem (...).2016 r.

W związku z rozpadem pożycia stron, małżeństwo stron zostało rozwiązane przez rozwód wyrokiem Sądu Okręgowego w (...) z dnia (...).2017 r. ((...)), zmienionym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia (...).2018 r. (sygn. akt (...)), prawomocnym z dniem (...).2018 r.

W dniu (...).2019 r. zostało wszczęte przed Sądem Rejonowym w (...) postępowanie o podział majątku wspólnego RK i AK. W toku w/w postępowania w dniu (...).2019 r. RK zmarł, a postępowanie zostało zawieszone. Następnie, po przyjęciu spadku po zmarłym RK przez syna BK, zgodnie z poświadczeniem dziedziczenia z dnia (...).2019 Rep. (...). postępowanie o podział majątku wspólnego zostało podjęte z udziałem spadkobiercy BK.

Postępowanie zostało zakończone zawarciem ugody, zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w (...) w dniu (...)2020, sygn. akt (...). Na podstawie w/w ugody sądowej Wnioskodawca uzyskał na wyłączną własność:

a)nieruchomość położoną w A składającą się z działek o nr 1, 2, 2, 6 o łącznej powierzchni 1,5747 ha, dla której prowadzona była przez SR w (...), Wydział Zamiejscowy w (...) księga wieczysta o nr (...), a aktualnie po wyłączeniu w/w działek prowadzona jest księga wieczysta nr (...),

b)nieruchomość położoną w A o powierzchni 0,4545 ha, składającą się z działki o nr 9, dla której prowadzona jest księga wieczysta o nr (...).

Wnioskodawca, chce zbyć w/w nieruchomości przed upływem 5 lat od uzyskania, na podstawie ugody sądowej kończącej postępowanie o podział majątku wspólnego RK i AK, wyłącznej własności opisanych nieruchomości.

W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi o udzielenie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

W momencie sprzedaży nieruchomości będących przedmiotem pytania tj. nieruchomości położonej w A na działce 6, oraz działek nr 1, 2, 3 i działki nr 9 AK będzie miała nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na nieruchomościach, będących przedmiotem planowanej sprzedaży nie była prowadzona i do momentu sprzedaży nie będzie prowadzona pozarolnicza działalność gospodarcza przez AK i zmarłego Pana RK.

Planowane przez AK odpłatne zbycie nieruchomości, o których mowa we wniosku nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 199 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze z .).

Będące przedmiotem pytania nieruchomości nie zostały przez AK ani zmarłego RK wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonych przez AK lub RK działalności gospodarczej.

Nieruchomość położona w A na działce:

nr 6 była faktycznie wykorzystywana zarówno przez zmarłego RK jak i AK od czasu jej zabudowy domem jednorodzinnym wraz z pomieszczeniami gospodarczymi do własnych celów mieszkalnych

nr działek 1 – to działka rolna, niewykorzystywana do żadnych celów,

nr działek 2, 9 i 3 – to działki leśne, niewykorzystywane do żadnych celów,

Działki nr 1, 2, 3, 9 nie są zabudowane,

Odnośnie niezabudowanych działek nr 1, 2, 3, 9 wskazuję, że:

a)dla przedmiotowych działek będących przedmiotem sprzedaży obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z uchwałą nr (...) Rady Gminy B z dnia (...).2011r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy B - zgodnie z ww. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działki 2, 39 to działki leśne i nie są przeznaczone pod zabudowę, a działka 1 to działka rolna i nie jest przeznaczona pod zabudowę,

b)działki nr 1, 2, 3, 9 nie są objęte aktualną (obowiązującą) decyzją o warunkach zabudowy lub decyzją o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Odnośnie budynku mieszkalnego oraz budynków gospodarczych znajdujących się na działce nr 6 wskazuję, że ani budynek mieszkalny ani budynki gospodarcze nie były przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze.

Środki uzyskane ze sprzedaży ww. nieruchomości zostaną przeznaczone przez AK na własne cele mieszkaniowe oraz spłatę wymagalnych zobowiązań wobec osób prawnych i fizycznych.

Powodem sprzedaży ww. nieruchomości jest brak wystarczających środków pieniężnych przez AK na pokrycie bieżących kosztów utrzymania i konserwacji ww. nieruchomości oraz konieczność spłaty wymagalnych zobowiązania wobec osób prawnych i fizycznych.

Pani AK podjęła i będzie podejmowała działania zmierzające do przygotowania przedmiotowych nieruchomości do sprzedaży tj. podpisała umowę pośrednictwa z Biurem Nieruchomości „(...)” na sprzedaż ww. nieruchomości, które to w jej imieniu podejmuje działania marketingowe ukierunkowane na reklamę w celu sprzedaży ww. nieruchomości tj. ogłoszenia w internecie i mediach.

Pani AK nie posiada innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do Sprzedaży.

Pani AK nie dokonywała wcześniej sprzedaży nieruchomości.

Pytanie

Czy zgodnie z art. 10 ust. 6, w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. 2021 r. poz. 1540, 1598, 2076, 2105, 2262, 2328, z 2022 r. poz. 835, 974. z późń.zm.), Wnioskodawca będzie zwolniony od uiszczenia podatku do sprzedaży przedmiotowych nieruchomości, jeżeli przedmiotowe nieruchomości chce zbyć przed upływem 5 lat od uzyskania prawa własności do całości przedmiotowych nieruchomości (działek)?

Pani stanowisko w sprawie

Wnioskodawca, wskazuje, że przedmiotowe nieruchomości zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa, w którym obowiązywał ustrój majątkowy ustawowy tj. wspólność małżeńska.

W związku z powyższym, zgodnie z art. 31 par. 1 kodeksu rodzinnego nieruchomości nabyte w trakcie małżeństwa stanowią majątek wspólny małżonków bez względu na to czy zostały nabyte przez jednego czy oboje małżonków. A zatem Wnioskodawca był współwłaścicielem na zasadzie majątkowej własności małżeńskiej przedmiotowych nieruchomości tj.:

1)działek o nr 1, 2, 3, 6 stanowiących nieruchomość, dla której prowadzona jest przez SR w (...), Wydział Zamiejscowy w (...) księga wieczysta nr (...) - począwszy od dnia (...).2002 r.,

2)działki o nr 9, stanowiącej nieruchomość o nr (...) - począwszy od dnia (...).2014 r.

W związku z powyższym nie ma wpływu na ustalenie początku biegu okresu wskazanego w pkt. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym fakt, sądowego ustalenia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną tj. z dniem (...).2016 r., jak również śmierć RK w dniu (...).2019 r. i dokonania podziału majątku wspólnego z udziałem spadkobiercy BK, który występował w postępowaniu o podział majątku jako następca prawny uczestnika postępowania.

Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że skoro nabył prawo do w/w nieruchomości na zasadzie wspólności małżeńskiej majątkowej we wskazanych wyżej datach a na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w dniu (...).2020 r. nabył prawo własności do całości w/w nieruchomości, to zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien być zwolniony od uiszczenia podatku od sprzedaży przedmiotowych nieruchomości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

-  jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości i ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W myśl powyższego, dla określenia skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części bądź udziału w nieruchomości oraz ww. praw majątkowych decydujące znaczenie ma ustalenie daty ich nabycia.

Wyjaśnić należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie”, a także nie wskazuje, czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej bądź zdarzenia prawnego może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych. Zatem, pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.

Interpretacja pojęcia „nabycie” została przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1489/08, w którym Sąd stwierdził, że aby ustalić, jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału  w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.

Przy czym, jak wynika z art. 10 ust. 6 ww. ustawy:

W przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Panią nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy jej odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że:

1)Wnioskodawca AK zawarła związek małżeński z RK w dniu (...).1993 r. W małżeństwie obowiązywał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.

2)W trakcie trwania związku małżeńskiego w dniu (...).2002 r. RK na podstawie umowy sprzedaży nabył nieruchomość o powierzchni 6,75 ha położoną w A, składającą się z działek tj. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,

3)W dniu (...).2014 r. RK i AK nabyli do majątku wspólnego nieruchomość położoną w A składającą się z działki o nr 9 o powierzchni 0,4545 ha.

4)W trakcie małżeństwa na nieruchomości położonej w A opisanej w pkt. 1 powyżej na działce o nr 6 został wybudowany dom wraz pomieszczeniami gospodarczymi, w którym strony wspólnie zamieszkały.

5)Wyrokiem Sądu Rejonowego z dnia (...) 2017 roku została orzeczona rozdzielność majątkowa.

6)Małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód wyrokiem z dnia (...) 2017 roku i zmieniony wyrokiem Sądu Apelacyjnego z dnia (...) 2018 roku.

7)Mąż Pani zmarł (...) 2019 roku.

8)Po przyjęciu spadku przez Pani syna BK postępowanie o podział majątku zostało odwieszone.

9)Na podstawie ugody zawartej (...) 2020 roku przed Sądem Rejonowym w postępowaniu o podział majątku wspólnego z udziałem spadkobiercy, Pani przypadła na wyłączną własność nieruchomość położona w A składająca się z działek o nr 1, 2, 3, 6 o łącznej powierzchni 1,5747 ha oraz nieruchomość położona w Wilkowiecku o powierzchni 0,4545 ha, składająca się z działki o nr 9.

W analizowanej sprawie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359), w których uregulowana została wspólność majątkowa małżeńska.

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. Kodeksu:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu powyższych przepisów są wszelkie prawa majątkowe – zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Z ww. przepisu wynika, że wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego. Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, definitywne nabycie w czasie jej trwania nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale. Konsekwentnie, w przypadku sprzedaży tego prawa, każdy z małżonków zbywałby je w całości, a nie w określonym udziale.

Zaprezentowane stanowisko znajduje odzwierciedlenie w podjętej przez Naczelny Sąd Administracyjny uchwale w składzie siedmiu sędziów z dnia 15 maja 2017 r., sygn. akt II FPS 2/17, w której sąd stwierdził, że dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania w rozumieniu tego przepisu jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków.

W uzasadnieniu uchwały Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że w przypadku nabycia nieruchomości przez małżonków pozostających w majątkowej wspólności małżeńskiej przewidzianej w art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie ma możliwości określenia tego, w jakich częściach nastąpiło nabycie nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest możliwe nabycie nieruchomości w określonym udziale przez małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej i działających jednocześnie, co wynika z istoty wspólności małżeńskiej. Wspólność małżeńska (łączna) to wspólność bezudziałowa,  a w czasie jej trwania małżonkowie nie mogą rozporządzać swoimi prawami do majątku wspólnego jako całości. Nie mogą także rozporządzać udziałem w jakimkolwiek przedmiocie należącym do tego majątku.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego skoro, z uwagi na wspólność majątkową, nie można wyodrębnić udziałów, które małżonkowie posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie, to nie można też przyjąć, że pięcioletni termin biegnie od daty nabycia nieruchomości w drodze spadku. Dla oceny skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości kluczowy jest moment poniesienia wydatku na nabycie tego składnika do majątku wspólnego i to, że tego wydatku – w momencie jego poniesienia – nie można przypisać jednemu bądź drugiemu małżonkowi w udziałach o określonej wielkości.

Argumenty zawarte w uchwale II FPS 2/17 są aktualne także w sytuacji, gdy do nabycia udziału w nieruchomości dojdzie np. po ustaniu małżeńskiej wspólności ustawowej w wyniku ustania małżeństwa przez rozwód. Zarówno w wyniku podziału majątku dorobkowego jak i w wyniku ustania wspólności ustawowej następuje nabycie nieruchomości lub prawa majątkowego do ustawowej wspólności małżeńskiej i za datę nabycia w świetle uchwały należy uznać tę datę.

Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 15 listopada  2017 r., sygn. akt I SA/Gl 869/17 (orzeczenie prawomocne): „((...)) pogląd wyrażony w uchwale ma zastosowanie również do tej sytuacji prawnej. Skład orzekający w sprawie nie znalazł bowiem przyczyn, żeby w inny sposób traktować podatnika sprzedającego nieruchomość, czy prawo majątkowe, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f., przed upływem pięciu lat od dnia uzyskania prawa w wyniku podziału majątku dorobkowego po rozwodzie, a podatnika, który uzyskał to prawo w wyniku ustania wspólności ustawowej wobec śmierci jednego z małżonków. W obu bowiem przypadkach już wcześniej doszło do nabycia nieruchomości lub prawa majątkowego do ustawowej wspólności małżeńskiej, a skoro tak, to za datę nabycia – w świetle ww. uchwały - należy uznać tę właśnie datę. Późniejsze/następcze zdarzenia prawne (sposób ustania ustawowej wspólności małżeńskiej) nie mają zatem, w tym aspekcie, prawnopodatkowego znaczenia dla ustalenia daty nabycia nieruchomości lub prawa majątkowego”.

W przypadku nabycia nieruchomości przez małżonków pozostających w majątkowej wspólności małżeńskiej przewidzianej w art. 31 ustawy ‒ Kodeks rodzinny i opiekuńczy, nie ma możliwości określenia tego, w jakich częściach nastąpiło nabycie nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest możliwe nabycie nieruchomości w określonym udziale przez małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej i działających jednocześnie, co wynika z istoty wspólności małżeńskiej. Skoro z uwagi na wspólność majątkową, nie można wyodrębnić udziałów, które małżonkowie posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie i przyjmuje się, że małżonkowie nabyli prawo majątkowe wspólnie w całości, to nie można liczyć terminu nabycia określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od daty ustania ustawowej majątkowej wspólności małżeńskiej.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności, dla ustalenia roku kalendarzowego, od końca którego należy liczyć pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zastosowanie znajdzie przepis art. 10 ust. 6 ustawy.

Oznacza to, że w przypadku odpłatnego zbycia przez Panią nieruchomości o których mowa we wniosku, upływ 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca 2002 i 2014 roku, w którym małżonkowie nabyli te nieruchomości w ramach wspólności małżeńskiej ustawowej. Dlatego też data podziału majątku wspólnego z udziałem spadkobiercy zmarłego męża, nie stanowi dla Pani nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy.

Wobec powyższego odpłatne zbycie nieruchomości o których mowa we wniosku nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie będzie Pani zobowiązana do zapłacenia 19% podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia części nieruchomości.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).