Temat interpretacji
Zwolnienie z opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – wpływ pisma 18 sierpnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Stara się Pan o odzyskanie nadpłaconego Pana zdaniem podatku ze sprzedaży akcji.
W 1998 r. kupił Pan w B.D.M. w (…) 165 akcji „A”, akcje były dopuszczone do publicznego obrotu.
W 2021 r. „A” wykupiła Pana akcje.
W 2000 r. kupił Pan od firmy „B” 350 akcji, które zdeponował w 2000 r. w B.D.M., na co ma Pan dowód.
Firma „B” prywatyzowała się.
W 2021 r. sprzedał Pan te akcje.
Sprzedaż tych akcji nie była przedmiotem działalności gospodarczej.
W 2022 r. B.D.M. przysłał za rok 2021 PIT-8C, w którym wykazał przychód ze sprzedaży właśnie tych akcji.
Wypełnił więc Pan PIT-38 i zapłacił wykazany podatek w kwocie 1688 zł.
Po interwencji w B.D.M. otrzymał Pan zaświadczenie wydane celem przedłożenia w Urzędzie Skarbowym, którego kopię wysyła Pan razem z wnioskiem.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Akcje „A” kupił Pan w 1998 r. w B.D.M. S.A. w (…).
Ze sprzedaży akcji „A” przychód uzyskał Pan w dniu 4.03.2021 r., a ze sprzedaży „B” w dniu 25.03.2021 r.
Zbyte przeze mnie akcje „A” były papierami wartościowymi dopuszczonymi do publicznego obrotu, natomiast akcje „B” w momencie zakupu nie były dopuszczone do publicznego obrotu.
Akcje „A” nabył Pan na giełdzie papierów wartościowych, natomiast akcje „B” kupił Pan po cenie preferencyjnej od zakładu pracy jako pracownik.
Sprzedaż w/w papierów wartościowych nie była przedmiotem działalności gospodarczej. Nigdy nie miał Pan i nie prowadził żadnej firmy.
Rozważa Pan złożenie korekty zeznania PIT-38, po otrzymaniu interpretacji indywidualnej. Na tę chwilę nie podjął Pan żadnych kroków tylko wystąpił o w/w interpretację.
Pytanie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy zbycie w/w akcji podlega zwolnieniu z art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o PIT?
Pana stanowisko w sprawie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Według Pana oceny sprzedaż akcji „A” powinna być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ zostały spełnione następujące warunki:
‒akcje były dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi,
‒nabycie nastąpiło przez 1 stycznia 2004 r.,
‒nabycie nastąpiło na giełdzie papierów wartościowych,
‒sprzedaż tych akcji nie była przedmiotem działalności gospodarczej.
Natomiast co do akcji „B” ma Pan teraz wątpliwości, ponieważ nie są spełnione wszystkie warunki.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy:
Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Według przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.
W świetle art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych – oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2021 r. poz. 328, 355 i 680).
Papierami wartościowymi są w rozumieniu tej ustawy m.in. akcje.
Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Natomiast w myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:
Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.
Przepis art. 30b ust. 5 ww. ustawy stanowi, że:
Dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.
Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 cyt. ustawy). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).
Jednocześnie zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw (Dz.U. Nr 202 poz. 1956 ze zm.) przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r., z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r.
Przepis zaś wyżej powołanego art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., stanowi, iż:
Zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2003 r., dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U. Nr 118, poz. 754 ze zm.) – przy czym zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli sprzedaż tych papierów wartościowych jest przedmiotem działalności gospodarczej.
W świetle wyżej przytoczonych przepisów art. 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy zmieniającej z dnia 12 listopada 2003 r., dochody ze sprzedaży akcji korzystają ze zwolnienia, jeśli równocześnie zostały spełnione następujące warunki:
‒akcje dopuszczono do publicznego obrotu papierami wartościowymi;
‒nabycia dokonano przed dniem 1 stycznia 2004 r.;
‒nabycie nastąpiło na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi;
‒sprzedaż tych akcji nie jest przedmiotem działalności gospodarczej.
Wobec powyższego, dla oceny czy sprzedaż ww. akcji korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie wyżej powołanych przepisów istotne jest nie tylko to, czy akcje te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r. Data nabycia akcji jest tylko jednym z warunków zwolnienia, lecz nie jest warunkiem jedynym. Znaczenie ma także tryb nabycia akcji będących przedmiotem sprzedaży i okoliczność, czy akcje zostały dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi.
Ponieważ ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawarł definicji „publicznej oferty”, ani też nie odwołał się do innych przepisów prawa, to zgodnie z założeniami wykładni prawa, celem wyjaśnienia znaczenia terminu „publicznej oferty” należy, w pierwszej kolejności, odnieść się do wykładni językowej.
Kierując się tymi zasadami należy określić czy nabycie akcji w omawianym przypadku nastąpiło na podstawie publicznej oferty. W świetle definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (sjp.pwn.pl) „publiczny” oznacza: dotyczący całego społeczeństwa lub jakiejś zbiorowości, dostępny lub przeznaczony dla wszystkich, związany z jakimś urzędem lub z jakąś instytucją nieprywatną, odbywający się przy świadkach, w sposób jawny.
Na tej podstawie publiczny charakter oferty ma miejsce wtedy, gdy oferta skierowana jest do wszystkich, a nie tylko do ograniczonego kręgu osób. Mówiąc o publicznym charakterze oferty należy bowiem mieć na względzie powszechny dostęp do akcji bez względu na liczbę osób, do których skierowana jest oferta. Skierowanie oferty do określonej grupy osób wyklucza jej publiczny charakter.
Z opisu stanu faktycznego wynika, że akcje „B” nabył Pan jako pracownik spółki. Oferta w ramach której dokonał Pan nabycia akcji pierwotnie nie była dopuszczona do publicznego obrotu.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że – z uwagi na fakt, że ww. akcje zostały wprawdzie nabyte przez Pana przed dniem 1 stycznia 2004 r., jednakże ich nabycie nie nastąpiło na podstawie oferty publicznej w rozumieniu art. 52 ust. 1 lit. b ww. ustawy – dochód uzyskany ze zbycia ww. akcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30b ww. ustawy.
Przechodząc natomiast do zbycia akcji „A”, z opisu sprawy wynika, że nabył Pan te akcje przed 1 stycznia 2004 r., zbycie akcji nie było przedmiotem działalności gospodarczej, akcje były papierami wartościowymi dopuszczonymi do publicznego obrotu, nabył je Pan na giełdzie papierów wartościowych.
Biorąc powyższe po uwagę, zostały spełnione wszystkie warunki aby zbycie akcji „A” korzystało ze zwolnienia. Dochody z ich zbycia mogą być zatem objęte zwolnieniem wynikającym z art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Tutejszy Organ zaznacza, że dokumenty (załączniki) dołączone do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie podlegają analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. W związku z powyższym załączone do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zaświadczenie nie podlegała analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).