Temat interpretacji
Skutki podatkowe sprzedaży działek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 czerwca 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży działek. Uzupełniła go Pani –
w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 września 2022 r. (wpływ 9 września 2022 r.) oraz z 28 września 2022 r. (data wpływu 3 października 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W 2004 r. aktem notarialnym nabyła Pani wraz z mężem (małżeństwo w którym obowiązuje ustawowy ustrój majątkowy małżeński), niezabudowaną działkę Nr 1/3 położoną w …. Następnie w 2012 r. nastąpił podział wymienionej nieruchomości, który miał na celu wydzielenie działek budowlanych. Powstało 14 działek ewidencyjnych.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku na zadane pytania wskazała Pani następujące odpowiedzi:
W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:
1)Kiedy nabyła Pani wraz z mężem nieruchomość będącą przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji?
Odpowiedź: Nieruchomość nabyła Pani wraz z mężem 15 grudnia 2004 r.
2)W jaki sposób nabyła Pani wraz z mężem przedmiotową nieruchomość w 2004 r., tj. poprzez umowę kupna-sprzedaży, darowizny, w spadku?
Odpowiedź: Poprzez umowę kupna - sprzedaży.
3)Jeżeli nabyła Pani wraz z mężem ww. nieruchomość poprzez umowę kupna-sprzedaży, to prosimy o wyjaśnienie w jakim zamiarem została przez Was nabyta? W jakim celu zamierzali ją Państwo wykorzystywać?
Odpowiedź: W celu oddania w dzierżawę, w przyszłości wydzielenie działek i sprzedaż.
4)Czy Pani lub Pani mąż prowadzi działalność gospodarczą i w jakiej formie organizacyjnej (np. działalność jednoosobowa, spółka cywilna, itp.), jeśli tak prosimy wskazać od kiedy oraz jaki jest pełen zakres tej działalności?
Odpowiedź: Tak – jest to spółka jawna, gdzie Pani wraz z mężem jesteście wspólnikami (dwóch wspólników ). Od 3 stycznia 2007 r. – 68.20.Z - wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
5)W jakim celu dokonała Pani wraz z mężem podziału nieruchomości na 14 działek?
Odpowiedź: W celu sprzedaży.
6)Jakie nakłady zostały poniesione/będą poniesione na działkach będących przedmiotem wniosku w okresie od dnia ich zakupu do dnia ich zamierzonej sprzedaży (np. uzbrojenie terenu, jego ogrodzenie, itp.)?
Odpowiedź: Poza wydzieleniem nie podejmowała Pani wraz z mężem żadnych działań mających na celu zwiększenia atrakcyjności ww. działek.
7)Kto z tych działek w okresie ich posiadania przez Panią i męża, czyli od dnia zakupu do dnia ich zamierzonej sprzedaży korzystał/korzysta i będzie korzystał; prosimy podać przedmiotowe dane odrębnie dla każdej z działki oraz wskazać w jaki sposób (do jakich celów) w jakim okresie i przez kogo były one wykorzystywane i to zarówno przez Panią, jak i inne podmioty?
Odpowiedź: Z działki nr 1/5, tj. przed podziałem korzystały osoby fizyczne (rolnicy), z którymi były zawarte umowy dzierżawy (używanie i pobieranie przez rolników pożytków z gruntów rolnych). Po podziale już nikt nie korzysta z wymienionych działek.
8)Jakie jest przeznaczenie działek, o których mowa w tym wniosku, zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu lub wynikające z innych aktów prawnych?
Odpowiedź: Nadal są to grunty orne (wypis z rejestru gruntów z 30 czerwca 2022 r. – Starosta …).
9)Czy każda z działek wskazanych we wniosku ma własny dostęp do drogi publicznej, czy też opisywane działki mają jeden wspólny dostęp do drogi publicznej?
Odpowiedź: Każda z działek ma własny dostęp do drogi publicznej.
10)Czy każda z zakupionych działek miała/lub ma obecnie swoje własne ogrodzenie?
Odpowiedź: Nie.
11)Czy zamierza Pani sprzedać działki, które są przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji różnym nabywcom?
Odpowiedź: Tak.
12)Ile działek zostanie sprzedanych? Prosimy o wskazanie, czy któraś działka zostanie sprzedana zabudowana? Jeśli tak, to jakimi dokładnie zabudowaniami, czy zabudowania te zostały wzniesione przez Państwa?
Odpowiedź: Docelowo będą sprzedane wszystkie działki – niezabudowane.
13)Czy któreś z zabudowań wykorzystywany było/jest lub będzie w działalności gospodarczej, jeżeli tak to kiedy i w jakim zakresie?
Odpowiedź: Nie dotyczy.
14)Czy i które niezabudowane działki, o których mowa we wniosku stanowią działki budowlane, czyli stanowią nieruchomości gruntowe lub działki gruntu, których wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego?
Odpowiedź: Wszystkie działki stanowią grunty orne (pkt 8).
15)Na jaki cel przeznaczone zostaną środki ze sprzedaży działek, których dotyczy przedmiotowy wniosek, w szczególności, czy stanowić będą one środki na zakup kolejnych działek/nieruchomości?
Odpowiedź: Na spłatę kredytu.
16)Czy zawarli już Państwo przedwstępną umowę sprzedaży opisanych we wniosku nieruchomości, a jeżeli tak to kiedy, których i kto ma być ich nabywcą (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, czy podmiot gospodarczy, prosimy wskazać jego dane)?
Odpowiedź: Nie.
17)Czy dokonywała Pani (bądź Pani mąż) wcześniej lub w przyszłości zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości (oprócz wymienionych we wniosku)?
Odpowiedź: Wykaz w załączeniu.
18)Czy występowała/będzie występowała Pani (wraz z mężem) o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla sprzedawanych działek?
Odpowiedź: Tak, dla poszczególnych wydzielonych działek (Burmistrz …).
19)W jaki sposób pozyskają Państwo nabywcę/nabywców dla sprzedawanych obecnie działek?
Odpowiedź: Na rynku lokalnym przez zamieszczenie oferty sprzedaży w lokalnej prasie, przez banery, itp.
20)Jak zostały sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków przedmiotowe działki po podziale?
Odpowiedź: Poszczególne działki: użytek i klasa bonitacyjna, oznaczenie: RV-grunty orne.
21)Czy podejmowane przez Panią czynności związane ze sprzedażą działek są/będą podejmowane w sposób ciągły, czyli w sposób stały, czy okazjonalny?
Odpowiedź: Czynności związane ze sprzedażą działek są podejmowane w sposób ciągły.
22)Czy Pani, bądź Jej mąż wykorzystywał lub wykorzystuje którąś z działek do prowadzenia działalności gospodarczej?
Odpowiedź: Nie.
23)Czy i jakie nakłady zostały poniesione na przedmiotową nieruchomości?
Odpowiedź: Nie poniesiono żadnych nakładów.
24)W jakim celu dokonano w 2004 r. podziału działek wskazanych we wniosku?
Odpowiedź: Podziału działki nr 1/5 na 14 działek dokonano 17 maja 2012 r. (nie w 2004 r.). Podział ma na celu wydzielenie działek budowlanych, działki do sprzedaży.
25)Czy Pani będzie sprzedawać poszczególne działki, czy całą nieruchomość?
Odpowiedź: Sprzedaż poszczególnych działek.
26)Gdzie będzie Pani poszukiwać nabywców przedmiotowej nieruchomości i czy będzie zamieszczać ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu lub telewizji, itp.?
Odpowiedź: Na lokalnym rynku (pkt 19).
27)Czy będzie Pani korzystać z usług pośredników nieruchomości przy sprzedaży?
Odpowiedź: Nie.
28)Do jakiego źródła przychodów zaliczy Pani przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości?
Odpowiedź: Do przychodu własnego.
29)Czy Pani, bądź Pani mąż jest rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, a działki wchodzą w skład gospodarstwa rolnego?
Odpowiedź: Tak, działka nr 1/5, jak również wydzielone działki nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego.
30)Jaka była łączna powierzchnia nieruchomości nabytej w 2004 r.?
Odpowiedź: Powierzchnia nieruchomości nabytej 15 grudnia 2004 r. wynosiła 2,0 ha.
31)Czy osiąga Pani dochody z innych źródeł (np. umowa o pracę)?
Odpowiedź: Tak.
32)Czy zbywane nieruchomości (działki) były przedmiotem najmu, dzierżawy, czy innej umowy o podobnym charakterze?
Odpowiedź: Nie.
33)Czy sprzedaży poszczególnych działek dokona Pani jako osoba prowadząca, czy nieprowadząca działalności gospodarczej?
Odpowiedź: Jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.
W zakresie podatku od towarów i usług:
1)Czy prowadzi Pani działalność gospodarczą? Jeżeli tak, to prosimy podać od kiedy (prosimy wskazać dzień, miesiąc i rok) i w jakim zakresie?
Odpowiedź: Tak jak w pkt 4 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
2)Czy jest Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług?
Odpowiedź: Tak, jest Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
3)W jakim celu dokonała Pani wraz z mężem nabycia działki nr 1, o której mowa we wniosku?
Odpowiedź: W celu oddania w dzierżawę, w przyszłości sprzedaż wydzielonych działek.
4)Czy nabycie działki nr1, o której mowa we wniosku, nastąpiło w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?
Odpowiedź: Nie.
5)Czy przy nabyciu działki nr 1, o której mowa we wniosku, był wykazany podatek należny? Jeżeli nie, to dlaczego podatek nie był wykazany?
6)Czy w związku z nabyciem przedmiotowej działkinr 1, o której mowa we wniosku, przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego?
Odpowiedź do pytań 5 i 6: Nie, należny podatek VAT nie był wykazany. Również nie było PCC. W akcie notarialnym jest zapis „Podatku od czynności cywilnoprawnych od nabycia gruntów rolnych nie pobrano na podstawie art. 9 pkt 2 lit. g) ustawy z 9 września 2000 r. ( Dz.U. Nr 86 poz. 959)”.
7)Prosimy podać kiedy będzie miała miejsce transakcja sprzedaży przedmiotowych nieruchomości (prosimy podać miesiąc, rok).
Odpowiedź: Nie wiadomo, kilka działek jest już sprzedana, dalsza sprzedaż będzie uzależniona od zainteresowania potencjalnych nabywców.
8)Prosimy wskazać numery geodezyjne działki/działek, co do której/których oczekuje Pani wydania interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług.
Odpowiedź: Numery: 1/8, 1/11, 1/12, 1/15, 1/16, 1/17, 1/18 i 1/19.
9)Jakie było/jest faktyczne wykorzystywanie przez Panią działki/działek, będących przedmiotem sprzedaży?
10)Czy działkę/działki, będące przedmiotem sprzedaży, wykorzystywała/wykorzystuje Pani w ewentualnie prowadzonej działalności gospodarczej?
Odpowiedź do pytań 9 i 10: Wydzielone działki nie były w żaden sposób wykorzystywane.
11)Czy działka/działki od dnia nabycia do dnia przedmiotowej sprzedaży była/jest wykorzystywana przez Panią wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług?
Odpowiedź: Nie dotyczy.
12)Czy na dzień sprzedaży dla działki/działek, będących przedmiotem sprzedaży, będzie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
13)Czy na dzień sprzedaży dla działki/działek będących przedmiotem sprzedaży, została/zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy?
Odpowiedź do pytań nr 12 i 13: Dla 14 działek wydzielonych z działki nr 1/5 zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy: dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz budynku gospodarczego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
14)Czy działka/działki, będące przedmiotem sprzedaży, na dzień sprzedaży będą zabudowane, czy niezabudowane?
15)Jeśli nieruchomość na dzień sprzedaży będzie zabudowana, należało odpowiedzieć na pytania dotyczące naniesień.
Odpowiedź do pytań nr 14 i 15: Działki na dzień sprzedaży będą niezabudowane.
16)Czy działka/działki, będące przedmiotem sprzedaży, jest/są udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy?
Odpowiedź: Nie.
17)Czy zawarła Pani z nabywcą umowę przedwstępną lub inny dokument, na podstawie którego zobowiązała się Pani sprzedać przedmiotową działkę/działki.
Odpowiedź: Nie.
18)Czy prowadziła Pani w stosunku do działki/działek, będących przedmiotem sprzedaży, jakiekolwiek działania mające na celu zachęcenie potencjalnego nabywcy do nabycia gruntu, np. czy Pani grodziła działki, wydzielała drogi wewnętrzne, uzbrajała teren (np. doprowadzenie wody i innych mediów)? Jeśli tak, to jakie, kiedy i w jakim celu?
Odpowiedź: Nie.
19)Czy podejmowała Pani działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży przedmiotowej działki/działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia? Jeśli tak, to jakie i w jakim celu?
Odpowiedź: Nie.
20)Czy dokonywała Pani kiedykolwiek sprzedaży działek?
Odpowiedź: Tak, wykaz w załączeniu.
21)Czy posiada Pani inne działki, które w przyszłości zamierza sprzedać?
Odpowiedź: Tak
Pytania (pytanie Nr 2 ostatecznie postawione w uzupełnieniu wniosku):
1.Czy przy zbywaniu poszczególnych działek wystąpi podatek dochodowy od osób fizycznych, sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT?
2.Czy przychód z tytułu sprzedaży wydzielonych niezabudowanych działek prawidłowo zaliczy Pani do źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
3.Czy sprzedaż poszczególnych działek będzie opodatkowana podatkiem VAT?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania Nr 1 i Nr 2, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie pytania Nr 3, dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pani stanowisko w sprawie
Ad. 1.
W Pani ocenie, podatek dochodowy od osób fizycznych nie powinien wystąpić, z uwagi na to, że odpłatne zbycie nastąpi po upływie 18 lat od nabycia działki nr 1/5, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8, ani nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej. W 2011 r. były ustalone warunki zabudowy działki nr 1/5 dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z urządzeniami budowlanymi. Rodzaj inwestycji: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.
Ad. 2. (ostatecznie zajęte w uzupełnieniu wniosku)
Pani zdaniem, w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne zbycie nieruchomości dotyczy zbycia przed upływem pięciu lat. Działka nr 1/5 była kupiona 15 grudnia 2004 r., zatem minęło już 17 lat od jej nabycia . Podział nastąpił 17 maja 2012 r. Uważa Pani, że podział działki na mniejsze działki nie stanowi nowego nabycia nieruchomości, a datą nabycia wydzielonych działek będzie data utożsamiana z datą nabycia prawa do tej nieruchomości (15 grudnia 2004 r.) i sprzedaż wydzielonych działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Przepis art. 10 ww. ustawy zawiera katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wyliczenie tytułów powstawania źródeł przychodów ma na celu ich pogrupowanie według odpowiedniego charakteru, co w konsekwencji prowadzi do odmiennego traktowania tychże źródeł.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 cyt. ustawy:
Odrębnymi źródłami przychodów są:
·pozarolnicza działalność gospodarcza,
·odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Pojęcie działalności gospodarczej charakteryzuje się zatem między innymi prowadzeniem tej działalności w celach zarobkowych, na własny rachunek, jej zorganizowaniem i ciągłością – zawodowym charakterem, uczestnictwem w obrocie gospodarczym. Ponadto, przy ocenie zakresu pojęcia działalności gospodarczej nie można abstrahować od zamiaru podmiotu podejmującego poszczególne czynności.
Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Panią do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości (działek), o których mowa we wniosku.
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Z opisu sprawy wynika, że w 2004 r. aktem notarialnym nabyła Pani z mężem niezabudowaną działkę, poprzez umowę kupna-sprzedaży. Następnie w 2012 r. nastąpił podział wymienionej nieruchomości, który miał na celu wydzielenie działek budowlanych. Powstało 14 dziełek ewidencyjnych. Nieruchomość ta została przez Was nabyta z zamiarem oddania w dzierżawę, a w przyszłości wydzielenie działek i sprzedaż. Pani oraz Pani mąż jesteście wspólnikami w spółce jawnej, której zakres obejmuje kod PKD 68.20.Z – wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Podziału nieruchomości na 14 działek dokonali Państwo w celu sprzedaży. Występowała/będzie występowała Pani (wraz z mężem) o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla poszczególnych wydzielonych działek. Podziału na 14 działek dokonano 17 maja 2012 r. Podział miał na celu wydzielenie działek budowlanych działki do sprzedaży. Dokonywała wcześniej Pani sprzedaży nieruchomości, jak i posiada Pani inne działki, które w przyszłości zamierza sprzedać.
Zważywszy na fakt, że nieruchomość opisana we wniosku została nabyta przez Panią w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, to należy odnieść się do przepisów ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.).
Zgodnie z art. 31 § 1 ww. Kodeksu:
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa.
Stosownie do art. 35 ww. Kodeksu:
W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.
Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego. Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, definitywne nabycie w czasie jej trwania nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale.
Co do zasady wspólność majątkowa trwa tak długo jak małżeństwo. Ustawowy ustrój majątkowy między małżonkami może ulec zniesieniu lub ograniczeniu na skutek zawartej między nimi umowy (art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), na skutek orzeczenia sądu (art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) albo z mocy prawa np. w razie ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (art. 53 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,:
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Jak już wskazano, działalność gospodarcza musi być wykonywana w sposób ciągły, by mogła świadczyć o stałej i zorganizowanej działalności w obrocie nieruchomościami. Ponadto, z okoliczności przedstawionych w złożonym wniosku nie wynika, aby działki przeznaczone do sprzedaży służyły do zaspokojenia Pani potrzeb osobistych w jakimkolwiek momencie od dnia ich nabycia.
Oceniając Pani działania należy również zwrócić uwagę, że celem nabycia nieruchomości było w przyszłości wydzielenie działek i ich późniejsza sprzedaż.
Biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów oraz zawarty opis sprawy stwierdzić należy, że planowana przez Panią sprzedaż działek nastąpi w wykonaniu pozarolniczej działalności gospodarczej.
O powyższym świadczy szereg zaplanowanych i przemyślanych czynności podejmowanych w odniesieniu do tych nieruchomości, mających charakter profesjonalny i zorganizowany (wydzielenie nieruchomości na działki, wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla sprzedawanych działek). Czynności związane ze sprzedażą działek – jak sama Pani wskazała w opisie sprawy – są podejmowane w sposób ciągły. Ponadto, dokonywała wcześniej Pani wielokrotnie sprzedaży nieruchomości, jak i posiada Pani inne działki, które w przyszłości zamierza sprzedać.
W Pani sprawie, czynności podejmowane przez Panią wskazują, że mają one charakter profesjonalnych działań przypisywanych przedsiębiorcom i nie mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Całościowo zespół powiązanych ze sobą działań, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości, nosi znamiona działalności gospodarczej, tj. źródła przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym, przychód z planowanej sprzedaży działek nie będzie – wbrew Pani stanowisku – zakwalifikowany do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), zatem bez znaczenia pozostaje fakt, że sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Przychód z tytułu tej sprzedaży należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy i opodatkować według zasad przewidzianych dla tego źródła.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu o wydania interpretacji.
Interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Pani i nie ma zastosowania do Pani małżonka.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r., poz. 329, z późn. zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.).