Opodatkowanie wynagrodzeń wypłacanych z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych, o których mowa w art. 176 § 1 Kodeksu spółek handlowych. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.702.2022.1.SJ

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.702.2022.1.SJ

Temat interpretacji

Opodatkowanie wynagrodzeń wypłacanych z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych, o których mowa w art. 176 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 września 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wynagrodzeń wypłacanych z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych, o których mowa w art. 176 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

Treść wniosku jest następująca: 

Opis stanu faktycznego

Jest Pani polskim rezydentem podatkowym i wspólnikiem w spółce kapitałowej - Spółce z o.o., dalej jako: „Spółka”. W Spółce pełni Pani rolę wiceprezesa zarządu. W ramach tej funkcji, na Pani ciążą następujące obowiązki:

-zastępowanie Prezesa Zarządu w kierowaniu pracą Zarządu,

-podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach niezastrzeżonych dla innych organów Spółki,

-podpisywanie umów z pracownikami, kontrahentami i klientami spółki,

-reprezentowanie Spółki zgodnie z zasadami zawartymi w Kodeksie Spółek Handlowych,

-uczestnictwo w posiedzeniach Zarządu.

Jednocześnie, Pani:

1)prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy aktualnie świadczy usługi księgowe. Aktualnie w ramach działalności nie są już wykonywane usługi reklamowe; w tym zakresie zaprzestała Pani prowadzenie działalności gospodarczej (w ramach działalności jest podatnikiem podatku VAT, zwolnionym na podstawie art. 113 ustawy ust. 1 VAT );

2)jest zatrudniona w Spółce w ramach umowy o pracę. W ramach tej umowy wykonuje czynności kadrowe na rzecz klientów Spółki.

Wspólnicy Spółki planują dokonanie zmiany umowy Spółki, poprzez wprowadzenie do jej treści zapisu, w którym zostanie Pani zobowiązana - wobec Spółki - do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zgodnie z art. 176 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej: „Ksh”).

Wspólnicy Spółki planują zobowiązanie Pani do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, tj.:

-windykacji należności od klientów,

-zarządzania płynnością w spółce,

-przeprowadzanie analizy finansowej spółki i tworzenie budżetu oraz monitorowanie działalności finansowej firmy,

-obsługa informatyczna w zakresie programów księgowych, robotyzacji i automatyzacji,

-kwartalne sporządzanie raportów z realizacji określonych grup usług przez Spółkę w kontekście planów sprzedażowych Spółki.

Ustalony w Umowie Spółki obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych będzie obciążał udziały Pani jako Wspólnika Spółki. Świadczenia będą odpłatne i ekwiwalentne.

Spółka będzie dokonywała wypłat wynagrodzenia na rzecz Pani – Wspólnika. Planowane świadczenia Pani na rzecz Spółki, Spółka będzie wykorzystywała do prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 176 § 2 KSH wynagrodzenie Wspólnika za takie świadczenia na rzecz Spółki będzie wypłacane niezależnie od tego czy Spółka będzie wykazała zysk.

Zgodnie z założeniami, przysługiwać Pani będzie – na podstawie stosownej uchwały - wynagrodzenie w wysokości nieprzewyższającej cen lub stawek przyjętych w obrocie.

Świadczenia wykonywać Pani będzie w wymiarze, w datach i terminach uzgodnionych ze Spółką na podstawie odrębnego porozumienia, w zależności od potrzeb i interesu Spółki.

Jednocześnie wskazuje Pani, że:

a)ryzyko gospodarcze za czynności wykonywane przez Panią na rzecz Spółki będzie ponosić Spółka;

b)wykonując świadczenia na rzecz Spółki, nie będzie Pani wyrażać oświadczeń woli w imieniu i na rzecz Spółki;

c)wynagrodzenie, które Pani otrzyma od Spółki za wykonywane czynności na rzecz Spółki nie będzie stanowić przychodów wymienionych w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;

d)wynagrodzenie, które Pani otrzyma od Spółki za wykonywane czynności na rzecz Spółki nie będzie stanowić przychodów wymienionych w art. 13 pkt 2-9 ww. ustawy;

e)do wykonywania świadczeń będzie Pani wykorzystywać zasoby rzeczowe Spółki;

f)nie będzie Pani ponosić odpowiedzialności za wykonywane czynności wobec osób trzecich;

g)czynności będą wykonywane w wymiarze i w miejscu, wyznaczonym przez Spółkę, jednocześnie Spółka będzie określała sposób wykonania poszczególnych rodzajów świadczeń;

h)świadczenia niepieniężne nie będą pokrywały się z zakresem faktycznie wykonywanej przez Panią działalności gospodarczej;

i)będzie Pani zobligowana wykonywać powtarzające się świadczenia niepieniężne osobiście i nie może korzystać w tym zakresie z pracy i pomocy innych osób;

j)wykonując czynności, będzie Pani zobowiązana do starannego działania;

k)Spółka lub inny podmiot nie będzie miała prawa do nakładania kar dyscyplinarnych na Panią, w związku z powtarzającymi się świadczeniami niepieniężnymi.

Pytania

1.Czy wynagrodzenie za wykonanie określonych w umowie spółki świadczeń niepieniężnych wypłacone Pani przez Spółkę stanowić będzie dla Pani przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji przychód ten będzie podlegał wykazaniu w Pani zeznaniu rocznym i opodatkowany wraz z innymi uzyskanymi w roku podatkowym dochodami według skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy w związku z wykonywaniem przez Panią opisanych w zdarzeniu przyszłym powtarzających się świadczeń niepieniężnych, będzie Pani działała w charakterze podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji, wykonywane świadczenia na rzecz Spółki, należy uznać za odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, o których mowa w art. 8 ust. 1 tej ustawy?

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na pytanie nr 1 wniosku, natomiast w zakresie podatku od towarów i usług (pytanie nr 2 wniosku) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, wynagrodzenie za wykonywanie określonych w umowie spółki świadczeń niepieniężnych wypłacone przez Spółkę będzie stanowić dla Pani dochód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten będzie podlegał wykazaniu w zeznaniu rocznym Wspólnika i opodatkowaniu przez niego wraz z innymi uzyskanymi w roku podatkowym dochodami według skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.) dalej: „ustawa o PIT”, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodów ustawodawca w sposób enumeratywny wyszczególnił w art. 10 ust. 1 ww. ustawy, wśród nich w pkt 9 zostały wymienione inne źródła.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17. Użycie sformułowania „w szczególności” oznacza, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, wspólnik jest zobowiązany w umowie spółki do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki zgodnie z art. 176 Kodeksu spółek handlowych (dalej: „Ksh”).

Zgodnie z art. 176 § 1 Ksh, jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.

Należy wskazać, że wykonywane czynności w ramach tego stosunku zobowiązaniowego, nie będą czynnościami wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej, a więc nie będą klasyfikowane do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, bowiem:

-wykonywane w ramach umowy spółki świadczenia, nie będą wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły,

-odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi Spółka,

-wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego w związku z wykonywaniem czynności.

Jednocześnie, świadczenia nie będą wykonywane w ramach stosunku pracy czy innych umów cywilnoprawnych, takich jak umowa o dzieło czy umowa zlecenia; obowiązek wykonywania powtarzających się świadczeń wynika wprost z umowy, i przypisany jest do posiadanych w spółce udziałów przez Panią.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, że otrzymane przez Panią wynagrodzenie z tytułu wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki, będzie stanowić dla Pani przychód z „innych źródeł”, o których mowa w art. 20 ustawy o PIT. Dochód ten będzie podlegał wykazaniu w zeznaniu rocznym i opodatkowaniu wraz z innymi uzyskanymi w roku podatkowym dochodami według skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT.

Stanowisko Pani potwierdza m.in. pismo z dnia 25 listopada 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, znak sprawy: 0112-KDIL2-1.4011.803.2020.1.MKA.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) stanowi, że:

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy:

Wyjaśnić należy, że za przychody należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego – zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych przez nieodpłatne świadczenie rozumie się te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy. Przysporzenie to może polegać na zwiększeniu majątku (aktywów) bądź uniknięciu jego pomniejszenia (zaoszczędzenie wydatków).

Zatem do przychodu należy zaliczyć każdy rodzaj świadczenia, które dana osoba (podatnik) otrzymuje kosztem majątku innej osoby.

Źródła przychodów ustawodawca w sposób enumeratywny wyszczególnił w art. 10 ust. 1 ww. ustawy, a wśród nich w pkt 9 zostały wymienione inne źródła.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Użycie sformułowania „w szczególności” oznacza, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy.

Na podstawie art. 176 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):

Powołany wyżej przepis umożliwia tworzenie takich relacji między wspólnikiem a spółką, które pozwolą im wzajemnie odnosić określone korzyści. Dla spółki może to być pewność otrzymania w określonym czasie pewnych świadczeń, dla wspólnika możliwość zbytu świadczeń i otrzymania wynagrodzenia. Wypłacenie wynagrodzenia jest niezależne od tego, czy spółka wykazuje zysk czy też nie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że otrzymane przez Panią, jako wspólnika Spółki, wynagrodzenie z tytułu wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki będzie stanowić dla Pani przychód z „innych źródeł”, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w sytuacji wypłaty Pani wynagrodzenia z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki, dochód z tego tytułu będzie podlegał wykazaniu w zeznaniu rocznym i opodatkowaniu wraz z innymi uzyskanymi w roku podatkowym dochodami według skali określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Końcowo należy zastrzec, że dokonana przez Organ ocena stanowiska przedstawionego przez Panią dotyczy wyłącznie skutków podatkowych, jakie w przedmiotowej sprawie wystąpią po Pani stronie. Interpretacja nie rozstrzyga natomiast kwestii obowiązków innych podmiotów, w tym pozostałych wspólników Spółki oraz samej Spółki.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).