Temat interpretacji
Zbycie nieruchomości nastąpi po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych (zakres pytania numer 2) - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 11 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości (zakres pytania numer 2). Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 28 czerwca 2023 r. (wpływ 3 lipca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wraz z małżonką nabył Pan na podstawie aktu notarialnego - umowy sprzedaży z 9 grudnia 1997 r., repertorium A numer (...) r.:
–działki numer: 123/39 i 123/40, położone w obrębie A., o łącznej powierzchni 27 arów i 66 m2, będące nieruchomością rolną niezabudowaną, oraz
–udział wynoszący 2/76 części w nieruchomości - działce numer 123/99, położonej w obrębie A., również będącej nieruchomością rolną niezabudowaną.
Wraz z małżonką nabył Pan na podstawie aktu notarialnego - umowy sprzedaży z 9 grudnia 1997 r., repertorium A numer (...):
–działki numer: 123/33, 123/34, 123/35 i 123/36, położone w obrębie A., o łącznej powierzchni 20 arów i 24 m2, będące nieruchomością rolną niezabudowaną, oraz
–udział wynoszący 4/76 części w nieruchomości - działce numer: 123/99 - położonej w obrębie A., również będącej nieruchomością rolną niezabudowaną.
Na podstawie aktu notarialnego umowy sprzedaży z 27 września 2019 r., wraz z małżonką sprzedał Pan:
–działkę numer: 123/33,
–działkę numer: 123/35, oraz
–udział w działce numer: 123/99.
Działki będące przedmiotem sprzedaży nie były objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ani nie zostały wydane dla nich decyzje o warunkach zabudowy. W ewidencji gruntów i budynków sprzedane działki na moment sprzedaży oznaczone były jako grunty orne. Sprzedane działki nigdy nie były wykorzystywane przez Pana do celów działalności gospodarczej. Nie ponosił Pan nakładów na sprzedane działki, a także działki pozostające nadal w Pana własności.
W związku z okolicznością, że działki, o których mowa, były wykorzystywane przez lata (od ich nabycia) na cele rodzinne - rekreacyjne, a sytuacja rodzinna uległa zmianie - Pana córka wyjechała za granicę i tam też wychowuje Pana wnuki - celem wsparcia córki w wychowaniu wnucząt, wraz z małżonką często przebywa Pan w miejscu zamieszkania córki. Wraz z małżonką zamierza więc Pan sprzedać działki numer: 123/34 i 123/36.
Działki numer: 122/34 [powinno być 123/34 - przypis organu] i 123/36 nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży działek numer: 123/34 i 123/36 zamierza Pan przeznaczyć na:
–życie i konsumpcję,
–darowizny, jak co roku na Fundację,
–cele charytatywne,
–darowiznę na rzecz córki na zakup nieruchomości za granicą.
W uzupełnieniu wniosku - w odpowiedzi na następujące pytania - doprecyzował Pan, że:
1)Nabycie nieruchomości nastąpiło do majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.
2)Zbył Pan 2/76 udziału w działce numer: 123/99.
Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy sformułowanie: „Na podstawie aktu notarialnego umowy sprzedaży z dnia 27 września 2019 r. Wnioskodawca wraz z małżonką sprzedali opisane powyżej działki nr 123/33 i nr 123/35 oraz udział w działce nr 123/99”, oznacza, że zbył Pan cały posiadany przez siebie udział w działce 123/99, tj. 6/76 części?).
3)Zamierza Pan dokonać zbycia działek w momencie, gdy pojawi się zainteresowany nabywca, przy czym działki te wystawi Pan na sprzedaż jeszcze w 2023 r.
4)Działki objęte wnioskiem nie są i nie były wykorzystywane w celach najmu, dzierżawy. Działki były wykorzystywane na cele rekreacyjne rodziny, m.in. na biwakowanie.
5)Nie ponosił i nie zamierza Pan ponosić wydatków związanych z uzbrojeniem terenu (wyposażeniem w urządzenia i sieci wodociągowe, kanalizacyjne i energetyczne oraz budową drogi, nie będzie Pan występował o wydanie decyzji pozwolenia na budowę.
Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy do momentu sprzedaży działek 123/34 i 123/36 będzie Pan podejmował jakiekolwiek czynności wymagające zaangażowania własnych środków finansowych zmierzające do podniesienia wartości tych działek, np. doprowadzenie mediów, uzbrojenie działek, ogrodzenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla ww. działek itp. (prosimy, żeby podał Pan jakie to będą czynności)?
6)Prowadził Pan działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych. Obecnie działalność ta jest zawieszona. Wymienione we wniosku o interpretację nieruchomości nie są i nie były związane z tą działalnością gospodarczą.
7)Działki objęte zapytaniem nie były, nie są i nie będą wykorzystywane w działalności gospodarczej.
8)Nie występował Pan dla działek objętych zapytaniem z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy.
9)Zamierza Pan podjąć standardowe działania ukierunkowane na sprzedaż, takie jak: ogłoszenie na stronach internetowych powszechnie dostępnych, dedykowanych obrotowi nieruchomościami, jak (...), ewentualnie zleci sprzedaż za pośrednictwem biura nieruchomości.
Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy i jakie działania marketingowe były prowadzone przez Pana w celu sprzedaży przedmiotowych nieruchomości (m.in. czy korzystał/korzysta Pan z biura nieruchomości, ogłoszenie w prasie, Internecie, itp.)?
10)Posiada Pan:
•udział w działkach numer: 1, 2, 3, 3, 5, 6, 6 i 8 z obrębu B. - zamierza Pan sukcesywnie zbyć, przy czym środki ze zbycia w znacznej części przekaże Pan na cele charytatywne. Nie ma Pan konkretnie przewidzianego zakresu czasowego, co do sprzedaży udziałów w wyżej wskazanych działkach,
•dom 145 m2 z garażem zbudowany w 2003 r., otrzymany w spadku po rodzicach - będzie wynajmowany,
•szeregowiec położony w C., przy ul. D. 1, w którym Pan zamieszkuje,
•mieszkanie trzypokojowe położone w C., przy ul. E. 2, wynajmowane - nie ma Pan zamiaru [jego - przypis organu] zbycia,
•mieszkanie pięciopokojowe położone w C., przy ul. F. 1, wynajmowane - nie ma Pan zamiaru [jego - przypis organu] zbycia,
•mieszkanie dwupokojowe położone w C., przy ul. F. 2, wynajmowane - nie ma zamiaru [jego - przypis organu] zbycia,
•garaż murowany, przy ul. F. 3-5 w C., wynajmowany - nie ma zamiaru [jego - przypis organu] zbycia.
Powyższe informacje stanowią Pana odpowiedź na pytanie, czy oprócz nieruchomości wskazanych we wniosku, posiada Pan także inne nieruchomości? Jeśli posiada Pan jeszcze inne nieruchomości (oprócz wymienionych we wniosku), to prosimy wskazać: ile, jakie, w jaki sposób były/są/będą wykorzystywane, a także czy zamierza je Pan zbyć i jaka będzie skala tych działań (prosimy także podać przybliżone daty zbycia)?
11)Wcześniej dokonywał Pan sprzedaży następujących nieruchomości:
•mieszkanie dwupokojowe, przy ul. G. 6, zakupione w latach osiemdziesiątych, w mieszkaniu tym realizował Pan cel mieszkaniowy,
•mieszkanie przy ul. H. 7, nabyte w 1992 r., realizowany cel mieszkaniowy, zbyte w drodze zamiany w 1992 r.,
•mieszkanie trzypokojowe, przy ul. I. 8, nabyte w drodze zamiany w 1992 r., w mieszkaniu tym realizował Pan cel mieszkaniowy, zbyte w 1999 r.,
•udział ½ w działce gruntu numer: 321 oraz udział ½ w działce numer: 456/8, zabudowane budynkiem mieszkalnym, stodoła, garaż i piwnicą wolnostojącą, jako gospodarstwo rolne, położone w …. gmina ….. . Zakupione w 1999 r., a zbyte w 2000 r.
•mieszkanie przy ul. J. 9 w C., zakupione w 1999 r., sprzedane w 2002 r.,
•udział 1/6 w działkach powstałych z podziału działki numer: 9 położonych w miejscowości B., nabytej na podstawie warunkowej umowy sprzedaży -akt notarialny z 21 stycznia 1999 r., repertorium A numer (...), oraz umowy przeniesienia - akt notarialny z 22 stycznia 1999 r., repertorium A numer (...). Działka ta była od momentu nabycia do momentu zbycia odłogowana.
•Nie planuje Pan nabywać w przyszłości nieruchomości celem ich dalszej odsprzedaży.
Pytania
1)Czy w okolicznościach przedstawionego zdarzenia przyszłego sprzedaż działek numer: 123/34 i 123/36, położonych w obrębie ewidencyjnym A., podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2)Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, sprzedaż działek numer: 123/34 i 123/36, położonych w obrębie ewidencyjnym A., podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako dokonana po upływie pięciu lat od nabycia - na mocy regulacji art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Przedmiotem tego rozstrzygnięcia jest odpowiedź na pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych - pytanie numer 2. W zakresie pierwszego z pytań zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pana stanowisko
Przedstawiając własne stanowisko w spawie w zakresie pytania numer 2 wskazał Pan, że zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są między innymi:
–pozarolnicza działalność gospodarcza (punkt 3 tego ustępu - przypis organu);
–odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany (punkt 8 lit. a tego ustępu - przypis organu).
Podał Pan, że w okolicznościach przedstawionego zdarzenia przyszłego nabycie nieruchomości nastąpiło w 1997 r., a zatem ponad dwadzieścia pięć lat temu.
W Pana ocenie, temu nabyciu nie można przypisać znamion działalności handlowej, gdyż towarzyszyła mu jedynie chęć posiadania nieruchomości, która przez lata będzie stanowiła miejsce rekreacji dla Pana rodziny, a nie cel handlowy.
Pana zdaniem, z okoliczności przywołanych w zdarzeniu przyszłym nie wynika, aby przejawiał Pan aktywność w zakresie obrotu działkami, podobną do aktywności producentów, handlowców i usługodawców prowadzących działalność gospodarczą. W zakresie działek numer: 123/34 i 123/36 nie angażował i nie będzie Pan angażował środków podobnych do tych, które wykorzystywane są przez przedsiębiorców. Uważa Pan, że nie sposób tym samym przypisać Panu, że działa i będzie Pan działał w ramach działalności gospodarczej.
Mając na względzie okoliczności zdarzenia przyszłego - w Pana opinii - sprzedaż działek numer: 123/34 i 123/36, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie będzie generowała przychodu z działalności gospodarczej, ani przychodu ze zbycia nieruchomości.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:
-pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy),
-odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
‒jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy).
Zgodnie z art. 5a pkt 6 tej ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
–wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
–polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
–polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
‒prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych wart. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Użyte w tym przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się przede wszystkim na trzech przesłankach:
‒zarobkowym celu działalności,
‒wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
–prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.
Ważne jest więc by pamiętać, że:
‒działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu.
Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć; jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów,
‒prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z tą działalnością związanych. Możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej),
‒kryterium ciągłości oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza ono jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku,
‒powtarzalność to natomiast cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
‒na pojęcie „zorganizowania” składa się natomiast zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.
W każdym przypadku, o właściwej kwalifikacji przychodu do odpowiedniego źródła zadecydować musi całokształt okoliczności faktycznych. Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości.
Natomiast, dla regulacji wskazanej w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, istotne jest przede wszystkim ustalenie momentu (daty i sposobu) nabycia prawa własności sprzedanej nieruchomości.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika zamierza Pan dokonać zbycia działek numer: 123/34 i 123/36. Nabył je Pan 9 grudnia 1997 r. Działki te stanowią nieruchomość rolną niezabudowaną.
W tej sprawie istotne jest to, że wskazane działki:
‒były wykorzystywane (od chwili nabycia/przez lata) na cele rodzinne - rekreacyjne,
‒nigdy nie były wykorzystywane przez Pana do celów działalności gospodarczej (prowadził Pan działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych - obecnie działalność ta jest zawieszona),
‒nie są i nie były wykorzystywane w celach najmu, dzierżawy.
Ponadto:
‒nie ponosił Pan nakładów na wskazane działki,
‒nie występował Pan dla działek objętych wnioskiem o wydanie warunków zabudowy,
‒nie ponosił Pan i nie zamierza Pan ponosić wydatków związanych z uzbrojeniem terenu, wyposażeniem w urządzenia i sieci wodociągowe, kanalizacyjne i energetyczne oraz budowę drogi,
‒nie będzie Pan występował o wydanie decyzji pozwolenia na budowę,
‒zamierza Pan podjąć standardowe działania ukierunkowane na sprzedaż, takie jak: ogłoszenie na stronach internetowych powszechnie dostępnych, dedykowanych obrotowi nieruchomościami, jak (...), ewentualnie zleci Pan sprzedaż za pośrednictwem biura nieruchomości.
Okoliczności dotyczące opisanej przez Pana sprzedaży działek numer 123/34 i 123/36, nie świadczą o tym, że w Pana przypadku spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W realiach przedstawionych okoliczności działania podjęte przez Pana nie pozwalają na zakwalifikowanie sprzedaży tych działek do kategorii przychodu z działalności gospodarczej.
W analizowanej sprawie, podejmowane przez Pana czynności wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom. Nie poczynił Pan żadnych działań zmierzających do zwiększenia wartości działek, a w szczególności - jak Pan wskazał - nie poniósł Pan na te działki żadnych nakładów oraz nie ponosił i nie zamierza Pan ponosić wydatków związanych z uzbrojeniem terenu, wyposażeniem w urządzenia i sieci wodociągowe, kanalizacyjne i energetyczne oraz budowę drogi. Nie występował Pan o wydanie decyzji dotyczącej wydania warunków zabudowy. Co równie ważne, działki były wykorzystywane na cele rodzinne - rekreacyjne i nie były wykorzystywane w celach najmu, dzierżawy.
W efekcie, Pana działań nie można uznać za działalność handlową. Wskazanej transakcji sprzedaży należy przypisać charakter prywatny, brak jest przesłanek do uznania, że mamy w tym przypadku do czynienia z działalnością gospodarczą. Przedstawiona we wniosku aktywność oraz zaprezentowany ciąg zdarzeń, nie wykracza poza ramy czynności związanych z wykonywaniem prawa własności w odniesieniu do posiadanej nieruchomości. Z opisanych okoliczności sprawy wynika, że brak jest podstaw, aby podejmowane przez Pana czynności - wobec wskazanych we wniosku działek - kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy wskazać, że zbycie przez Pana działek numer: 123/34 i 123/35, należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tego względu - skoro nabył Pan te działki w 1997 r. - to planowana przez Pana ich sprzedaż nastąpi po upływie ustawowego - pięcioletniego - okresu wymaganego treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opisana transakcja nie będzie skutkować powstaniem po Pana stronie obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z powyższych względów Pana stanowisko w zakresie drugiego z pytań należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Końcowo zaznaczam, że niniejsza interpretacja zawiera ocenę Pana stanowiska wyłącznie w odniesieniu do treści zadanego przez Pana pytania numer 2.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).