Temat interpretacji
Możliwość odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wskazanej w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków poniesionych na zakup materiałów wykorzystanych na docieplenie strychu, oraz zakupu i usługi montażu instalacji fotowoltaicznej (w budynku mieszkalnym jednorodzinnym dwu lokalowym w zabudowie bliźniaczej).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 11 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem, które wpłynęło do nas 14 lutego 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. Jest Pan właścicielem lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym dwulokalowym w zabudowie bliźniaczej. Każdy z tych lokali mieszkalnych spełnia warunki budownictwa społecznego.
W latach 2021 i 2022 poniósł Pan wydatki związane z termomodernizacją posiadanego lokalu mieszkalnego, polegające na dociepleniu będącego w Pana posiadaniu strychu przynależącego do lokalu mieszkalnego oraz montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku. Instalacja ta zasila energią elektryczną posiadany przez Pana lokal mieszkalny i jest Pan jedyną osobą ponoszącą koszty montażu tej instalacji.
W ramach obowiązujących przepisów dotyczących możliwości skorzystania z tzw. „ulgi termomodernizacyjnej” - art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki poniesione przez Pana mieszczą się w katalogu wydatków uprawniających do skorzystania z tej ulgi. Wydatki te w całości zostały sfinansowane z Pana środków własnych.
Chciałby Pan potwierdzić prawo do skorzystania z tej ulgi.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że:
1)Budynek, o którym mowa (zgodnie z zapisem w akcie notarialnym) znajduje się w: „zespole czterech budynków jednorodzinnych dwulokalowych w zabudowie bliźniaczej - osiem mieszkań na działkach o numerach ewidencyjnych: 1 i 2 w miejscowości M., przy ulicy P.”. Zgodnie z tym zapisem, jak i stanem faktycznym, są to cztery budynki o adresach: 1, 1a, 1b, 1c, a w każdym z tych budynków znajdują się dwa lokale mieszkalne.
[Wskazanie to stanowi Pana odpowiedź na pytanie, ile (prosimy by wskazał Pan liczbę) lokali mieszkalnych znajduje się w budynku jednorodzinnym, o którym mowa we wniosku?].
2)Zgodnie z zapisem w akcie notarialnym jest to: zespól czterech budynków jednorodzinnych dwulokalowych w zabudowie bliźniaczej - osiem mieszkań na działkach o numerach ewidencyjnych: 1 i 2 w miejscowości M., przy ulicy P.. W Pana rozumieniu tak, gdyż są to cztery budynki w zabudowie bliźniaczej, w których są wydzielone tylko dwa lokale mieszkalne.
[Wskazanie to stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy „budynek jednorodzinny dwulokalowy w zabudowie bliźniaczej” stanowi budynek mieszkalny jednorodzinny stosownie do art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane? (…)].
3)A. Wskazanego we wniosku lokalu mieszkaniowego jest Pan właścicielem od 25 stycznia 2019 r., czyli daty sporządzenia i podpisania aktu notarialnego.
B. Zgodnie z zapisami aktu notarialnego jest Pan właścicielem lokalu mieszkalnego o numerze …/2: „z którego to lokalu własnością związany jest udział w nieruchomości wspólnej objętej księgą wieczysta 12345/A wynoszący X”, czyli współwłaścicielem części wspólnej (klatki schodowe, grunty na których stoi budynek).
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
A. Od jakiej daty jest Pani właścicielem wskazanego lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym dwulokalowym w zabudowie bliźniaczej?
B. Jak należy rozumieć zawarte w Pana własnym stanowisku wskazanie, że: „podatnik jest jego współwłaścicielem”? Czy oznacza to, że jest Pan współwłaścicielem budynku jednorodzinnego, czy współwłaścicielem opisanego we wniosku lokalu? Mamy wątpliwości wobec fragmentu stanowiska: „Zgodnie z posiadanym aktem notarialnym i posiadanymi pozwoleniami na budowę przedstawionymi przez dewelopera lokal podatnika jest częścią budynku jednorodzinnego a podatnik jest jego współwłaścicielem”].
4)A. Na podstawie: „Umowy ustanowienia odrębności własności lokalu i sprzedaży oraz aktu ustanowienia hipoteki”.
B. Zgodnie z art. 41 ust. 12b ustawy o podatku od towarów i usług:
Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2.
Zgodnie z zapisem z aktu notarialnego „(…) strona sprzedająca prowadzi działalność gospodarczą miedzy innymi w zakresie budownictwa i w ramach swej działalności wybudowała na opisanej wyżej nieruchomości cztery budynki mieszkalne jednorodzinne, przy czym łączna powierzchnia użytkowa wszystkich lokali z powierzchnią pomieszczeń przynależnych znajdujących się w budynkach numer 1, 1a, 1b, 1c, przy ul. P. w M., wynosi 938,4 m2 (…)”, co po przeliczeniu daje 234,6 m2 na budynek. Idąc dalej - za zapisami aktu notarialnego, że na kondygnacji II (I piętro) budynku numer 10, przy ulicy P. w M., znajduje się lokal mieszkaniowy (…) o powierzchni użytkowej wynoszącej 87,25 m2 oraz położonych na poddaszu (III kondygnacja) pomieszczeń przynależnych - poddasza nieużytkowego o powierzchni 50,77 m2 (...), tj. łącznie 142,47 m2.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
A. W jaki sposób (na podstawie jakiej czynności prawnej) nabył Pan prawo do lokalu mieszkalnego w „budynku jednorodzinnym dwulokalowym w zabudowie bliźniaczej”? B. Jak należy rozumieć stwierdzenie, że lokal: „spełnia warunki budownictwa społecznego”?
5)A. Zgodnie z zapisami aktu notarialnego o wyodrębnieniu samodzielnych lokali mieszkalnych, strych (poddasze nieużytkowe) jest taką samą częścią mieszkania, jak kuchnia, czy sypialnia. Znajduje się on na III kondygnacji i ma swoją powierzchnię nieużytkową w wysokości 50,77 m2. Z racji, że jest to osobne pomieszczenie na innej kondygnacji niż mieszkanie - tylko Pan ma do niego dostęp, gdyż tylko Pan jest w posiadaniu kluczy do drzwi wejściowych.
B. Tak.
C. Zgodnie z zapisami aktu notarialnego, strych jest przynależy tylko do Pana mieszkania.
a)Strych (poddasze nieużytkowe) przynależy tylko i wyłącznie do Pana mieszkania i stanowi ono osobne pomieszczenie znajdujące się na III kondygnacji budynku. Na wejściu do niego znajdują się drzwi, do których tylko Pan posiada klucze.
b)Zgodnie z zapisami aktu notarialnego cały strych przynależy do Pana mieszkania.
c)Dokonał Pan docieplenia całej powierzchni, gdyż cała [powierzchnia - przypis organu] jest przynależna do Pana mieszkania.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
A. Co oznacza stwierdzenie, że strych jest „przynależący do lokalu mieszkalnego”?
B. Czy - zgodnie z aktem notarialnym - strych stanowi część przynależną do Pana lokalu mieszkalnego?
C. Czy - zgodnie z aktem notarialnym - strych jest przynależny tylko do Pana lokalu mieszkalnego, czy też stanowi część wspólną całego/części budynku? Jeśli stanowi część wspólną dla określonej części budynku, prosimy wskazać:
a)Czy część strychu przypadająca na Pana lokal jest w jakikolwiek sposób wydzielona - jaki to sposób?
b)Czy część strychu przypadająca na Pana lokal jest wskazana w akcie notarialnym? W jaki sposób jest ona wskazana?
c)Czy dokonał Pan docieplenia tylko części przypadającej na Pana lokal/przynależnej do Pana lokalu?
6)Docieplenie strychu polegało na ułożeniu dwóch warstw wełny mineralnej od wewnętrznej strony dachu skośnego dwuspadowego. Pierwsza warstwa wełny - wynosząca 18 cm - została położona pomiędzy krokwie konstrukcji dachu, a druga - grubości 15 cm - została położona na wcześniej wykonaną pierwszą warstwę. Całkowita grubość docieplenia dachu wynosi 33 cm wełny o lambdzie wynoszącej 0,033.
7)A. W ramach ulgi termomodernizacyjnej zamierza Pan uwzględnić koszty materiałów wykorzystanych na docieplenie strychu, jak i zakupu i usługi montażu instalacji fotowoltaicznej.
B. Do wszystkich wskazanych powyżej przez Pana wydatków.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
Czy w ramach ulgi termomodernizacyjnej zamierza Pan uwzględnić wydatki poniesione na:
a)koszty materiałów wykorzystanych do „docieplenia strychu”?
b)koszty usługi/usług poniesionych na „docieplenie strychu”?
c)koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej?
d)koszty usługi/usług poniesionych na montaż instalacji fotowoltaicznej?
e)wszystkie wymienione wyżej wydatki - litery a-d?
f)tylko niektóre z powyższych wydatków lub inne wydatki (jakie)? Prosimy by wyliczył Pan te wydatki.
B. Czy Pana pytanie (…) - odnosi się do wszystkich - wskazanych przez Pana wyżej - wydatków, czy niektórych z nich (jeśli niektórych - to jakich?)].
8)Chciałby Pan skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu podatkowym za rok 2022.
9)Tak, w chwili złożenia wniosku o indywidualną interpretacje podatkową, jak i rozliczanie zeznania podatkowego za rok 2022 będzie Pan właścicielem „lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym dwulokalowym w zabudowie bliźniaczej”.
10)Dochody opodatkowane które uzyskuję wynikają z umowy o pracę.
11)A. Nie.
B. Nie dotyczy.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
A. Czy opisane we wniosku przedsięwzięcie (w zakresie „docieplenia strychu” i „instalacji fotowoltaicznej”) dotyczyło również utylizacji usuniętych (w toku prac) elementów?
B. Czy wydatek związany z (ewentualną) utylizacją usuniętych (w toku wskazanych wyżej prac) elementów uwzględnił/zamierza Pan uwzględnić w ramach ulgi termomodernizacyjnej?].
12)A. Faktury zostały wystawione na Pana dane [wskazanie to stanowi Pana odpowiedź, na kogo - na czyje dane - została wystawiona faktura/faktury dotyczące „docieplenia strychu”?].
B. Do docieplenia strychu zostały zakupione tylko materiały, a faktura jest z 26 października 2020 r.
13)A. Faktury za instalację fotowoltaiczną zostały wystawione na Pana.
B. a) Jako datę zakupu uznaje Pan datę zapłacenia przedpłaty na wykonanie i były one wystawiane: 15 listopada 2021 r. - jedna faktura, 22 września 2022 r. - dwie faktury.
b) 6 kwietnia 2022 r., 18 listopada 2022 r., 17 października 2022 r.
c) Tak i pokrywa się ona z datami wystawienia faktury.
C. Tak.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
A. Na kogo - na czyje dane została wystawiona faktura/faktury dotyczące „instalacji fotowoltaicznej”?
B. Kiedy (w jakiej dacie) wystawiono fakturę/faktury dotyczące „instalacji fotowoltaicznej”? W przypadku usług (rozróżnienie przyjęte w Pana odpowiedzi na pytanie numer I.7 niniejszego wezwania) prosimy Pana także o wskazanie:
a)daty zakupu usługi/usług (każdej z usług, jeżeli doszło do ich oddzielnego zakupu),
b)daty wystawiania faktury/faktur dotyczących wskazanej usługi/usług (jeśli wystawiono kilka faktur, proszę o podanie daty wystawienia każdej z nich),
c)czy (jakakolwiek) faktura dotycząca wskazanej usługi zawiera datę wykonania tej (danej) usługi (jeśli tak, prosimy by podała Pani tę datę).
C. Czy faktury te (każda z faktur) została wystawiona przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku
14)A. Prace związane z „dociepleniem strychu” nie spowodowały rozbudowy przebudowy lub nadbudowy „budynku jednorodzinnego dwulokalowego w zabudowie bliźniaczej”, gdyż prace te były wykonywane od wewnętrznej strony dachu skośnego dwuspadowego budynku.
B. Nie.
C. Budynek został oddany do użytkowania we wrześniu 2018 r.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
A. Czy prace polegające „dociepleniu strychu” doprowadziły do przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy „budynku jednorodzinnego dwulokalowego w zabudowie bliźniaczej”? Jeżeli tak, prosimy by Pan wskazał w jakim (konkretnie) zakresie.
B. Czy takiej przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy budynku należało dokonać by wykonać opisane we wniosku prace (polegające na dociepleniu poddasza)? Jeżeli tak, prosimy by Pan wskazał w jakim zakresie.
W przypadku twierdzącej odpowiedzi na powyższe pytania prosimy również o podanie:
a)Czy wykonane prace wynikały z projektu budowlanego i pozwolenia na budowę?
b)Jakie prace budowlane wynikają z projektu budowlanego - czy projekt budowlany budynku przewidywał rozbudowę lub nadbudowę budynku w wyniku czego zwiększyła się powierzchnia użytkowa, kubatura i/lub wysokość budynku, czy zwiększyła się wysokość poszczególnych ścian w budynku?
c)Jakie konkretnie materiały i usługi wchodzą w zakres nadbudowy/przebudowy/rozbudowy?
C. Kiedy (w jakiej dacie/roku) oddaną opisaną nieruchomość do użytkowania?].
15)A. Prace związane z instalacją fotowoltaiczną nie doprowadziły do przebudowy rozbudowy lub nadbudowy „budynku jednorodzinnego dwulokalowego w zabudowie bliźniaczej”, gdyż instalacja została wykonana na istniejącym dachu skośnym dwuspadowym budynku bez ingerencji w konstrukcję budynku - nie zwiększyła się wysokość budynku ani jego kubatura, czy też powierzchnia użytkowa.
B. Nie.
C. Budynek został oddany do użytkowania we wrześniu 2018 r.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
A. Czy prace dotyczącej „instalacji fotowoltaicznej” doprowadziły do przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy „budynku jednorodzinnego dwulokalowego w zabudowie bliźniaczej”? Jeżeli tak, prosimy by Pan wskazał w jakim (konkretnie) zakresie.
B. Czy takiej przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy budynku należało dokonać by wykonać opisane we wniosku prace (polegające dotyczące instalacji fotowoltaicznej)? Jeżeli tak, prosimy by Pan wskazał w jakim zakresie.
W przypadku twierdzącej odpowiedzi na powyższe pytania prosimy o podanie:
a)Czy wykonane prace wynikały z projektu budowlanego i pozwolenia na budowę?
b)Jakie prace budowlane wynikają z projektu budowlanego - czy projekt budowlany budynku przewidywał rozbudowę lub nadbudowę budynku w wyniku czego zwiększyła się powierzchnia użytkowa, kubatura i/lub wysokość budynku, czy zwiększyła się wysokość poszczególnych ścian w budynku?
c)Jakie konkretnie materiały i usługi wchodzą w zakres nadbudowy/przebudowy/rozbudowy?
C. Kiedy (w jakiej dacie/roku) oddaną opisaną nieruchomość do użytkowania?
16)Tak, wykonana instalacja służy do zasilania tylko i wyłącznie Pana lokalu mieszkalnego.
17)Instalacja została wykonana na dachu budynku, w którym znajduje się Pana lokal mieszkalny. Dach, jak i inne części budynku jest traktowany jako część wspólna. Na montaż instalacji ma Pan zgodę sąsiadów, co jest również poparte stosowną uchwałą wspólnoty mieszkaniowej.
18)Tak. Zgodnie z zapisem art. 2 pkt 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 554 ze zm.) o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków:
–podpunkt a): została wykonana dodatkowa izolacja termiczna pomieszczenia znajdującego się bezpośrednio nad lokalem mieszkalnym z wniosku, co w sposób bezpośredni wpływa na zapotrzebowanie energetyczne (do ogrzewania) lokalu mieszkaniowego z wniosku,
–podpunkt d): zmniejszeniu (czyli częściowej) zapotrzebowaniu na energię elektryczną wytwarzaną w sposób konwencjonalny i zastąpienie jej energią ze źródeł odnawialnych (słońce).
19)A. Wykonaniu warstwy izolacyjnej z wełny mineralnej o grubości 33 cm i lambdzie 0,033 dachu skośnego dwuspadowego nad „strychem”, który to znajduje się bezpośrednio nad Pana lokalem mieszkalnym. Docieplenie „strychu” powoduje zmniejszenie strat cieplnych z tego pomieszczenia, a z racji, że jest ono bezpośrednio nad Pana lokalem mieszkalnym, również z niego.
B. Zainstalowaniu na dachu skośnym paneli fotowoltaicznych wraz z falownikiem hybrydowym i bankiem energii. Instalacja ta produkuję energię elektryczną z odnawialnego źródła energii (potocznie zwanej energią słoneczną), a zastosowanie falownika hybrydowego i banku energii pozwala na zwiększenie autokonsumpcji tej energii. Wszystko to wpływa na zmniejszenie ilości energii elektrycznej pobieranej z sieci zewnętrznej, w której to energii, elektryczna, w większości jest produkowana w sposób konwencjonalny.
[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:
Na czym konkretnie polega ten związek - stanowiących przedmiot wniosku - wydatków z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym rozumianym stosownie do powyższego wskazania (art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków)?
Prosimy o dokładne i odrębne opisanie tego związku dla:
a)docieplenia strychu, i
b)instalacji fotowoltaicznej.
20)Wydatki wskazane we wniosku zostały sfinansowane tylko i wyłącznie z Pana środków i nie ubiegał się Pan o żadne dofinansowania.
21)Nie.
[Wskazanie to stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy opisane we wniosku wydatki (dotyczące docieplenia strychu i instalacji fotowoltaicznej - zakres Pana odpowiedzi na pytanie 7 tego wezwania) zostały/zostaną przez Pana zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?].
22)Nie.
[Wskazanie to stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy opisane we wniosku wydatki (dotyczące docieplenia strychu i instalacji fotowoltaicznej - zakres Pana odpowiedzi na pytanie 7 tego wezwania) zostały/zostaną przez Pana odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?].
23)Nie.
[Wskazanie to stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy opisane we wniosku wydatki (dotyczące docieplenia strychu i instalacji fotowoltaicznej - zakres Pana odpowiedzi na pytanie 7 tego wezwania) zostały/zostaną przez Pana uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej (innych niż ulga termomodernizacyjna)?].
24)Nie.
[Wskazanie to stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy opisane we wniosku wydatki (dotyczące docieplenia strychu i instalacji fotowoltaicznej - zakres Pana odpowiedzi na pytanie I.7 tego wezwania) zostały/zostaną Panu zwrócone w jakiejkolwiek formie?].
Pytanie
Czy posiadając lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym jednorodzinnym dwulokalowym w zabudowie bliźniaczej może Pan skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej?
Pana stanowisko w sprawie
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazał Pan, że zgodnie z art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik będącym właścicielem lub współwłaścicielem budynku jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku.
Podkreślił Pan, że rozpoczął w roku 2021 czynności związane z termomodernizacją lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym dwulokalowym w zabudowie bliźniaczej, które zakończył Pan w roku 2022. Polegały one na dociepleniu strychu i montażu instalacji fotowoltaicznej. W związku z tym, chciałby Pan skorzystać w rozliczeniu podatkowym za rok 2022 z odliczenia wydatków poniesionych do realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Uważa Pan, że jest Pan właścicielem lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym [kwestia wyjaśniona w punktach 3 i 4 uzupełnienia wniosku - przypis organu] i spełnia Pan warunki do objęcia tą ulgą. Zgodnie z posiadanym aktem notarialnym i posiadanymi pozwoleniami na budowę przedstawionymi przez dewelopera, Pana lokal jest częścią budynku jednorodzinnego, a Pan jest jego współwłaścicielem. W związku z tym, może Pan skorzystać z prawa do odliczenia wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w ramach przysługującego limitu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek
W myśl powyższego przepisu adresatami ulgi termomodernizacyjnej są podatnicy podatku dochodowego opłacający podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz - na podstawie art. 11 ust. 1 i 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022, poz. 2540 ze zm.) - opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ponadto, odliczenie przysługuje pod warunkiem zakończenia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w okresie do 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Zgodnie z art. 26h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Stosownie do art. 26h ust. 3 cytowanej ustawy:
Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Artykuł 26h ust. 4 wskazanej wyżej ustawy stanowi, że:
Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług. Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień wystawienia faktury.
Natomiast zgodnie z art. 26h ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:
1)sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;
2)zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.
Powyższa regulacja wskazuje na brak możliwości odliczenia wydatków, których podatnik nie poniósł, gdyż zostały mu zrefinansowane (zwrócone). Odliczeniu podlegają te wydatki, których ciężar ekonomiczny ponosi podatnik (uszczuplają jego majątek). Nie ma także możliwości odliczenia wydatków, które w jakiejkolwiek formie pomniejszyły już zobowiązanie podatkowe podatnika.
Na podstawie art. 26h ust. 6 wyżej wymienionej ustawy:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.
Artykuł 26h ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, że:
Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Natomiast, w myśl art. 26h ust. 8 i 9 powyższej ustawy:
Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.
W przypadku niezrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie, o którym mowa w ust. 1, podatnik dolicza kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin.
Definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego, o którym mowa w art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera art. 5a pkt 18b tej ustawy.
Zgodnie z tym przepisem (art. 5a pkt 18b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych):
Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym jednorodzinnym - oznacza to budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.).
Stosownie do treści tego artykułu (art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane):
Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym jednorodzinnym - należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku;
Artykuł 5a pkt 18c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje natomiast przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Zgodnie z tą regulacją:
Ilekroć w ustawie jest mowa o przedsięwzięciu termomodernizacyjnym - oznacza to przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
W myśl art. 2 pkt 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. (t. j. Dz. U. z 2022 poz. 438 ze zm.) o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków:
Użyte w ustawie określenia oznaczają, przedsięwzięcia termomodernizacyjne - przedsięwzięcia, których przedmiotem jest:
a)ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,
b)ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki wymienione w lit. a, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,
c)wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków wymienionych w lit. a,
d)całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji;
Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się natomiast w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 273).
Pana wątpliwości budzi możliwość uwzględnienia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków poniesionych na:
–docieplenie strychu (koszty materiałów wykorzystanych na docieplenie strychu),
–zakup i usługę montażu instalacji fotowoltaicznej.
Wskazać należy, że odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej podlegają wydatki na materiały budowlane i urządzenia poniesione (m.in.) na:
–materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem (ust. 1 pkt 1 wykazu),
–ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem (ust. 1 pkt 13 wykazu).
Powyższym odliczeniem objęte są również wydatki poniesione na następujące usługi (m.in.):
montaż instalacji fotowoltaicznej (ust. 2 pkt 13 wykazu).
Z podanych przez Pana informacji wynika m.in., że:
–od 25 stycznia 2019 r. jest Pan właścicielem lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym dwulokalowym w zabudowie bliźniaczej,
•budynek, o którym mowa (zgodnie z zapisem w akcie notarialnym) znajduje się w: „zespole czterech budynków jednorodzinnych dwulokalowych w zabudowie bliźniaczej - osiem mieszkań na działkach o numerach ewidencyjnych: 1 i 2”,
•są to cztery budynki w zabudowie bliźniaczej, w których są wydzielone tylko dwa lokale mieszkalne,
•są to cztery budynki o adresach: 1, 1a, 1b, 1c, a w każdym z tych budynków znajdują się dwa lokale mieszkalne,
•jest Pan właścicielem lokalu mieszkalnego o numerze …/2,
•z własnością Pana lokalu związany jest udział w nieruchomości wspólnej objętej księgą wieczystą 12345/A wynoszący X”, czyli współwłaścicielem części wspólnej (klatki schodowe, grunty na których stoi budynek),
–w latach 2021 i 2022 poniósł Pan wydatki związane z termomodernizacją lokalu mieszkalnego, polegające na dociepleniu będącego w Pana posiadaniu strychu przynależącego do lokalu mieszkalnego oraz montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku,
•zgodnie z zapisami aktu notarialnego, strych:
–jest taką samą częścią mieszkania, jak kuchnia, czy sypialnia,
–znajduje się on na III kondygnacji,
–stanowi część przynależną do Pana lokalu mieszkalnego [Pana odpowiedź: „Tak” zawarta w punkcie 5 lit. B uzupełnienia wniosku - przypis organu],
–jest przynależy tylko do Pana mieszkania; cały strych przynależy do Pana mieszkania,
•strych stanowi osobne pomieszczenie znajdujące się na III kondygnacji budynku,
•dokonał Pan docieplenia całej powierzchni, gdyż cała [powierzchnia - przypis organu] jest przynależna do Pana mieszkania,
•docieplenie polegało na ułożeniu dwóch warstw wełny mineralnej od wewnętrznej strony dachu skośnego dwuspadowego. Pierwsza warstwa wełny - wynosząca 18 cm - została położona pomiędzy krokwie konstrukcji dachu, a druga - grubości 15 cm - została położona na wcześniej wykonaną pierwszą warstwę. Całkowita grubość docieplenia dachu wynosi 33 cm wełny o lambdzie wynoszącej 0,033,
•prace związane z „dociepleniem strychu” nie spowodowały rozbudowy przebudowy lub nadbudowy „budynku jednorodzinnego dwulokalowego w zabudowie bliźniaczej”, gdyż prace te były wykonywane od wewnętrznej strony dachu skośnego dwuspadowego budynku,
–instalacja fotowoltaiczna została wykonana na dachu budynku, w którym znajduje się Pana lokal mieszkalny. Dach, jak i inne części budynku jest traktowany jako część wspólna,
•instalacja służy do zasalania tylko i wyłącznie Pana lokalu mieszkalnego,
•prace związane z instalacją fotowoltaiczną nie doprowadziły do przebudowy rozbudowy lub nadbudowy „budynku jednorodzinnego dwulokalowego w zabudowie bliźniaczej”, gdyż instalacja została wykonana na istniejącym dachu skośnym dwuspadowym budynku bez ingerencji w konstrukcję budynku - nie zwiększyła się wysokość budynku ani jego kubatura, czy też powierzchnia użytkowa,
–zgodnie z zapisem art. 2 pkt 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków:
•podpunkt a): została wykonana dodatkowa izolacja termiczna pomieszczenia znajdującego się bezpośrednio nad lokalem mieszkalnym z wniosku, co w sposób bezpośredni wpływa na zapotrzebowanie energetyczne (do ogrzewania) lokalu mieszkaniowego z wniosku,
–polegało na wykonaniu warstwy izolacyjnej z wełny mineralnej o grubości 33 cm i lambdzie 0,033 dachu skośnego dwuspadowego nad „strychem”, który to znajduje się bezpośrednio nad Pana lokalem mieszkalnym. Docieplenie „strychu” powoduje zmniejszenie strat cieplnych z tego pomieszczenia, a z racji, że jest ono bezpośrednio nad Pana lokalem mieszkalnym, również z niego,
•podpunkt d): zmniejszeniu (czyli częściowej) zapotrzebowaniu na energię elektryczną wytwarzaną w sposób konwencjonalny i zastąpienie jej energią ze źródeł odnawialnych (słońce),
–polegało na zainstalowaniu na dachu skośnym paneli fotowoltaicznych wraz z falownikiem hybrydowym i bankiem energii. Instalacja ta produkuje energię elektryczną z odnawialnego źródła energii (potocznie zwanej energią słoneczną), a zastosowanie falownika hybrydowego i banku energii pozwala na zwiększenie autokonsumpcji tej energii. Wszystko to wpływa na zmniejszenie ilości energii elektrycznej pobieranej z sieci zewnętrznej w której to energii elektryczna w większości jest produkowana w sposób konwencjonalny.
–faktury zostały wystawione na Pana dane,
–wydatki wskazane we wniosku zostały sfinansowane tylko i wyłącznie z Pana środków.
Jak już uprzednio wskazano, ulgą termomodernizacyjną objęte są tylko nieruchomości określone w art. 3 pkt 2a ustawy - Prawo budowlane. W orzecznictwie (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 października 2016 r., sygn. akt II OSK 786/16) podkreśla się, że norma ta zawiera ustawową definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego, który może być realizowany w różnych formach, jako:
–budynek wolnostojący,
–budynek w zabudowie bliźniaczej,
–budynek w zabudowie szeregowej, lub
–budynek w zabudowie grupowej.
Dla stosowania ulgi termomodernizacyjnej istotne znaczenie ma bowiem to, aby niezależnie od formy, w jakiej został zaprojektowany budynek mieszkalny jednorodzinny, nie wydzielono w nim:
–więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo
–jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
Z Pana wniosku wynika między innymi to, że:
–jest Pan właścicielem lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym dwulokalowym w zabudowie bliźniaczej,
–budynek, o którym mowa (zgodnie z zapisem w akcie notarialnym) znajduje się w: „zespole czterech budynków jednorodzinnych dwulokalowych w zabudowie bliźniaczej - osiem mieszkań na działkach o numerach ewidencyjnych: 1 i 2 (…) są to cztery budynki o adresach: 1, 1a, 1b, 1c, a w każdym z tych budynków znajdują się dwa lokale mieszkalne,
–jest Pan właścicielem lokalu mieszkalnego o numerze …/2
- należy więc wskazać, że nieruchomość, w której usytuowany jest nabyty przez Pana lokal, wypełnia kryteria wskazane w treści art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane.
Dla skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej istotne znaczenie ma również poniesienie w roku podatkowym wydatków ściśle związanych z termomodernizacją istniejącego jednorodzinnego budynku mieszkalnego.
We wniosku podał Pan, że dach, jak i inne części budynku, jest traktowany jako część wspólna. Jednak - jak Pan zaznaczył:
–docieplenie strychu polegało na ułożeniu dwóch warstw wełny mineralnej od wewnętrznej strony dachu skośnego dwuspadowego,
–została wykonana dodatkowa izolacja termiczna pomieszczenia znajdującego się bezpośrednio nad lokalem mieszkalnym z wniosku, co w sposób bezpośredni wpływa na zapotrzebowanie energetyczne (do ogrzewania) lokalu mieszkaniowego ,
–docieplenie „strychu” powoduje zmniejszenie strat cieplnych z tego pomieszczenia, a z racji, że jest ono bezpośrednio nad Pana lokalem mieszkalnym.
W odniesieniu do instalacji fotowoltaicznej podał Pan natomiast, że:
–wykonana instalacja służy do zasalania tylko i wyłącznie Pana lokalu mieszkalnego,
–instalacja została wykonana na dachu budynku, w którym znajduje się Pana lokal mieszkalny,
–zainstalował Pan na dachu skośnym panele fotowoltaiczne wraz z falownikiem hybrydowym i bankiem energii. Instalacja ta produkuję energię elektryczną z odnawialnego źródła energii (potocznie zwanej energią słoneczną), a zastosowanie falownika hybrydowego i banku energii pozwala na zwiększenie autokonsumpcji tej energii. Wszystko to wpływa na zmniejszenie ilości energii elektrycznej pobieranej z sieci zewnętrznej, w której to energii, elektryczna, w większości jest produkowana w sposób konwencjonalny.
Ustosunkowując się więc do zakresu Pana pytania, należy wskazać, że poniesiony przez Pana wydatek na:
–docieplenie strychu (koszty materiałów wykorzystanych na docieplenie strychu),
–zakup i usługę montażu instalacji fotowoltaicznej
- mieści się w katalogu wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Może więc Pan skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej w zakresie wyżej wymienionych wydatków.
Zauważam jednak, że we własnym stanowisku w sprawie oraz w odpowiedzi na wezwanie do uzupełniania braków wniosku wskazał Pan, że chciałby Pan skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu podatkowym za rok 2022.
Podkreślić należy, że odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za rok, w którym poniesiono wydatki (art. 26h ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień sprzedaży (datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi) określony na fakturze VAT, ponieważ na podstawie faktury ustala się wysokość poniesionych wydatków na termomodernizację budynku.
W przypadku, gdy na fakturze VAT brak jest informacji o dniu sprzedaży przyjmuje się, że dzień ten przypada na dzień, w którym wystawiono fakturę. Zaznaczyć jednak należy, że na podstawie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z 29 października 2021 r. (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.) do przepisu art. 26h ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano zdanie drugie stanowiące, że za datę poniesienia wydatku uważa się dzień wystawienia faktury. Cytowana zmiana obowiązuje od 1 stycznia 2022 r.
W przedmiocie zakupu materiałów potrzebnych do docieplenia strychu podał Pan, że: „faktura jest z 26 października 2020 r.”. W odniesieniu natomiast do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej zaznaczył Pan, że:
–jako datę zakupu uznaje Pan datę zapłacenia przedpłaty na wykonanie i były one wystawiane: 15 listopada 2021 r. - jedna faktura, 22 września 2022 r. - dwie faktury,
–data wystawiania faktury/faktur dotyczących wskazanej usługi/usług- 6 kwietnia 2022 r., 18 listopada 2022 r., 17 października 2022 r. [Pana odpowiedź zawarta w punkcie 13 uzupełnienia wniosku - przypis organu],
–tak, i pokrywa się ona z datami wystawienia faktury [Pana odpowiedź na pytanie, czy (jakakolwiek) faktura dotycząca wskazanej usługi zawiera datę wykonania tej (danej) usługi (jeśli tak, prosimy by podał Pan tę datę) - punkt 13 uzupełnienia wniosku - przypis organu].
Z tego względu, wyrażona przez Pana chęć skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu składanym za rok 2022 nie znajduje oparcia (w analizowanych wyżej przepisach) dla wszystkich podanych we wniosku wydatków. Okoliczność ta nie wpływa jednak na ocenę prawidłowości Pana stanowiska w sprawie (zagadnienie to nie jest objęte przedmiotem Pana pytania).
Mając na uwadze zawarte wyżej wyjaśnienia, Pana stanowisko należało więc uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zaznaczam również, że :
–podstawą niniejszego rozstrzygnięcia jest informacja, że jest Pan: „właścicielem lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym dwulokalowym w zabudowie bliźniaczej”,
–procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Wydając indywidualną w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opieramy się wyłącznie na opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym we wniosku - nie prowadzimy postępowania dowodowego. Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na Podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi On dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stanu faktycznego różnić się będzie od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm).