Sprzedaż akcji (poprzez portal internetowy) nabytych odpłatnie i nieodpłatnie jako nagroda. - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.797.2022.2.MN

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 13 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.797.2022.2.MN

Temat interpretacji

Sprzedaż akcji (poprzez portal internetowy) nabytych odpłatnie i nieodpłatnie jako nagroda.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży akcji oraz określenia kosztów uzyskania przychodu. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W latach 2006-2021 Wnioskujący wraz z żoną i dziećmi mieszkał w Republice Irlandii. Tam podatnik pracował i odprowadzał podatki. W tym kraju znajdowało się centrum interesów życiowych podatnika i jego rodziny. W latach 2006-2021 podatnik nie pracował oraz nie pobierał świadczeń w Polsce.

W maju 2012 r. Wnioskujący podjął pracę w firmie X. Firma ta umożliwiała pracownikom zakup akcji firmy po preferencyjnych cenach. Nabycie akcji następowało w dwojaki sposób:

podatnik mógł wyznaczyć kwotę z pensji, która zostanie przeznaczona na zakup akcji – w ten sposób Wnioskujący nabył w latach 2015-2017 112 akcji firmy X,

pracodawca przekazywał pracownikowi akcje jako nagrodę za osiągnięcia pracownicze – w ten sposób w latach 2015-2021 wnioskujący nabył 198 akcji. Nagrody te były opodatkowane przez pracodawcę w Irlandii.

29 października 2021 r. podatnik zakończył współpracę z firmą X. W ostatnim kwartale 2021 r. Wnioskujący wrócił wraz z rodziną do Polski. Od tego czasu rezydencja podatkowa podatnika znajduje się w Polsce.

24 marca 2022 r. A.A. sprzedał wszystkie akcje firmy X za pośrednictwem portalu ....com. Jest to portal, który współpracuje z firmą X i z którego korzystają wszyscy pracownicy firmy. Pieniądze ze sprzedaży zostały przelane na konto bankowe w Polsce.

Uzupełnienie wniosku

Zysk z posiadanych akcji Wnioskodawca otrzymał mieszkając w Polsce, poprzez sprzedaż akcji za pośrednictwem portalu internetowego ....com, prowadzonego przez firmę Y z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Jest to firma świadcząca usługi finansowe online, między innymi w zakresie sprzedaży online papierów wartościowych. W związku z powyższym trudno określić na terytorium którego Państwa Wnioskodawca uzyskał zysk ze sprzedaży akcji.

Pytania

1.Czy w świetle opisanego stanu faktycznego dochód ze sprzedaży nabytych w Republice Irlandii akcji podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia akcji firmy X będzie część wynagrodzenia w firmie X przeznaczona na nabycie akcji oraz równowartość nagrody w postaci akcji firmy X, otrzymanej za osiągnięcia pracownicze w firmie X?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskującego, sprzedaż akcji firmy X będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce na podstawie art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaż akcji nastąpiła w 2022 r., od końca 2021 roku miejsce zamieszkania podatnika dla celów podatkowych (ośrodek interesów życiowych) znajduje się w Polsce. Zatem w terminie do 30 kwietnia 2023 r. Wnioskujący będzie zobowiązany do złożenia we właściwym Urzędzie Skarbowym zeznania podatkowego PIT-38. W zeznaniu podatkowym podatnik wykaże przychód ze sprzedaży, koszty uzyskania przychodu oraz powstały z tego tytułu dochód. Kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia akcji będzie natomiast koszt nabycia akcji, czyli część wynagrodzenia w firmie X przeznaczona na nabycie akcji oraz równowartość nagrody w postaci akcji firmy X, otrzymanej za osiągnięcia pracownicze w firmie X. Od tak obliczonego dochodu podatnik zobowiązany będzie do zapłaty podatku w wysokości 19% uzyskanego dochodu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.),

osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie to treści art. 3 ust. 1a ww. ustawy,

za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a cytowanej ustawy).

Z analizowanego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca po zakończeniu zatrudnienia w firmie X wrócił na terytorium Polski, zmieniając tym samym rezydencję irlandzką na polską. Oznacza to, że – od tego czasu – Wnioskodawca na terytorium Polski ma nieograniczony obowiązek podatkowy, tj. podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

W myśl art. 9 ust. 1 analizowanej ustawy,

opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zasadę powszechności opodatkowania (art. 9 ust. 1). Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada przy tym zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych w oparciu o system przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów. Ustawodawca tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń w oparciu o kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł przychodów (obejmujący m.in. kwestię uwzględniania kosztów uzyskania przychodów dla celów ustalenia dochodu z danego źródła przychodów).

Źródła przychodów zostały określone w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród nich ustawodawca wyodrębnił źródła kapitały pieniężne (art. 10 ust. 1 pkt 7 analizowanej ustawy).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy,

za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Stosownie do art. 17 ust. 1ab pkt 1 cytowanej ustawy,

przychód określony w ust. 1 pkt 6 z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Szczegółowe regulacje dotyczące opodatkowania przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera art. 30b ustawy. Zgodnie z zasadą wyrażoną w ust. 1 tego artykułu – z zastrzeżeniem art. 30b ust. 4 ustawy,

od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochód, o którym mowa w powołanym przepisie ustala się na zasadach określonych w art. 30b ust. 2. Jest nim:

różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 (art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy).

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 analizowanej ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów:

wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W sytuacji sprzedaży akcji nabytych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, gdzie z tytułu preferencyjnego ich nabycia podatnik uzyskał przychód, do ustalenia kosztów uzyskania przychodu zastosowanie znajduje także art. 22 ust. 1d cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, został określony przychód, a także w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub innych świadczeń będących przedmiotem wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w art. 14 ust. 2e i 2f, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji dokonanej zgodnie z odrębnymi przepisami, jest odpowiednio:

1)wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2 i 2a albo

2)wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2b powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń, albo

3)równowartość wierzytelności (należności) uregulowanej przez wykonanie świadczenia niepieniężnego (w naturze), o którym mowa w art. 14 ust. 2e i 2f, pomniejszonej o naliczony w związku z przekazaniem tego świadczenia niepieniężnego podatek od towarów i usług

pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

Biorąc powyższe pod uwagę, z tytułu odpłatnego zbycia akcji osiągnie Pan przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opodatkowaniu 19% stawką podatku będzie podlegał dochód, dla obliczenia którego będzie Pan uprawniony uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu koszt nabycia akcji oraz równowartość nagrody w postaci akcji otrzymanej za osiągnięcia pracownicze.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Oceny Pana stanowiska dokonano wyłącznie na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, że nie wskazał Pan państwa, na terytorium którego osiągnął Pan zysk z odpłatnego zbycia akcji w rozstrzygnięciu nie uwzględniono ewentualnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która mogłaby mieć zastosowanie stosownie do art. 30b ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).