Temat interpretacji
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 10 kwietnia 2023 r. (wpływ 11 kwietnia 2023 r.) i 19 kwietnia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan działalność gospodarczą pod nazwą X, z wiodącym PKD 62.01. Realizuje Pan jako przedsiębiorca prace wynikające z umowy ze spółkami:
•Y. z siedzibą w A., (...), wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy (...), Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod nr KRS (...), NIP (...), REGON (...) (zwanej dalej Zamawiającym),
•Z. z siedzibą w B., (...), wpisaną do rejestru w (...), wpis (...), NIP (...), o kapitale zakładowym (...) (zwanej dalej Zamawiającym),
– polegające na tworzeniu nowego autorskiego oprogramowania, bądź modyfikacji i rozwoju już istniejącego oprogramowania, a w szczególności:
a)wytwarzanie serwisów koordynujących działanie systemów informatycznych,
b)wytwarzanie serwisów spełniających indywidualne wymagania klienta Zamawiającego, m.in.:
•zaawansowane (...),
•aplikacje czasu rzeczywistego, kontrolujące (...);
c)modyfikacji istniejącego oprogramowania w celu dodania nowych funkcji specyfikowanych i zamawianych przez klienta Zamawiającego według jego indywidualnych potrzeb.
Jako wykonawca realizuje Pan prace przy wielu projektach dla Zamawiającego, także współpracując z innymi dostawcami usług IT powiązanymi z Zamawiającym. Prace są realizowane w ramach ustrukturyzowanych prac projektowych, prowadzonych według sprawdzonych metodyk do zarządzania projektami w branży IT, między innymi w modelu kaskadowym (z ang. Waterfall), lub z użyciem technik zwinnych (z ang. Agile) - metodyki TDD i FDD. Są to projekty ciągłe, długotrwałe i usystematyzowane - prowadzone zgodnie z wyżej wymienionymi metodykami. Projekty składają się z kilku głównych faz, a jako dostawca jest Pan zaangażowany na każdym z tych etapów:
•analiza i projekt aplikacji,
•implementacja aplikacji,
•projektowanie scenariuszy testowych,
•powdrożeniowy rozwój aplikacji i dostosowywanie się do potrzeb rynku.
W celu uzyskania najlepszych efektów jako dostawca usług, inwestuje Pan bardzo dużo czasu (poza czasem poświęcanym na realizacje zadań pochodzących od Zamawiającego) w:
•naukę nowych technologii,
•analizę trendów na rynku IT,
•wykonywanie prototypów w celu sprawdzenia przydatności nowo poznanych technologii w prowadzonych lub przyszłych projektach,
•analizę możliwości zastosowania nowych technologii, a także zysku z ich zastosowania w projektach Zamawiającego, w celu zwiększenia niezawodności lub wydajności projektowanych aplikacji oraz skrócenia czasu potrzebnego na ich implementację i wdrożenie.
Główne języki programowania wykorzystywane przez Pana w projektach na rzecz Zamawiającego: Java, SQL. Oprogramowanie projektowane, tworzone lub rozwijane przez Zamawiającego, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest ono tworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicję zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest elementem procesu B+R. Tworzone i modyfikowane przy Pana udziale aplikacje usprawniają działanie organizacji oraz wpływają pozytywnie na dochód generowany poprzez: tańszą eksploatację i utrzymanie aplikacji, łatwe dodawanie nowych funkcji, usług czy integrację z innymi systemami zwiększając konkurencyjność, rozszerzają ofertę organizacji, umożliwiają obsługę większego ruchu użytkowników/klientów, przyciągają nowych klientów dzięki nowoczesnym technologiom, łatwości w użyciu, łatwości w integracji systemów zewnętrznych.
Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w związku z tym będzie wykazywał wymagane przepisami informacje w odrębnej ewidencji.
Chciałby Pan skorzystać z możliwości jakie dają nowe regulacje "IP BOX", które umożliwiają zastosowanie 5% stawki podatku dochodowego dla generowanego przychodu powiązanego z przekazywaniem Zamawiającemu praw autorskich do wytworzonych przez Pana dóbr i prac innowacyjnych, m.in. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Bez realizacji przez Pana nowych programów komputerowych lub modyfikacji istniejących Zamawiający nie mógłby rozwijać swojej oferty produktów, usług, koszty operacyjne by rosły, a w związku z tym przestawałby być konkurencyjny na rynku wobec innych podmiotów. Przekazuje Pan także Zamawiającemu prawa autorskie do tego programu komputerowego podlegającego ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz uprawnienie do modyfikacji tworzonych przez niego programów. Wykonując modyfikacje jakiegokolwiek programu komputerowego, zarówno utworzonego przez Pana, jak i przez inne podmioty gospodarcze także przekazuje prawa autorskie do wykonanych modyfikacji do danego programu komputerowego.
Dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej są dochody osiągane z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową i uzyskuje z tego tytuły dochody od samego początku prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej, tj. od 2016 r. Od początku roku 2023 prowadzi Pan odrębną ewidencję od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dodatkowo każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej określające dochód, o których mowa w art. 30ca ust. 4, jest oddzielną pozycją na fakturze VAT. W przypadku gdy rozwija Pan i modyfikuje oprogramowanie komputerowe, to w wyniku podjętych przez Pana czynności powstaje odrębny od tego oprogramowania utwór (tj. nowe, kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego) podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Bierze Pan udział w pracach i projektach na rzecz Zamawiającego, których celem jest utworzenie nowego produktu – nowego programu komputerowego. Pana wkład na rzecz tych prac zgodnie z ustawą o prawie autorskim spełnia zarówno kryteria subiektywności, a sam program kryteria obiektywności. Tworzone programy komputerowe są oryginalne, nie jest możliwe, że powstanie kiedykolwiek podobny program komputerowy. Duży wpływ na to ma fakt, iż Zamawiający w minimalnym stopniu wpływa na sposób realizacji programu, a wynikają one głównie z prac Pana badawczych oraz Pana doświadczenia. W przypadku gdy rozwija i modyfikuje Pan oprogramowanie komputerowe, to przenosi Pan całość autorskich praw majątkowych na rzecz Zamawiającego za wynagrodzenie ze sprzedaży tych praw.
Ponosi Pan koszty w ramach prowadzonej działalności, m.in.: koszty sprzętu i akcesoriów komputerowych, koszty oprogramowania komputerowego (licencji), koszty sprzętu telekomunikacyjnego i sieciowego, np. telefonów komórkowych potrzebnych do przeprowadzania testów wytworzonych aplikacji, koszty dostępu do Internetu i usług sieci komórkowych, koszty związane z transportem i dojazdem do klienta, użytkowaniem i eksploatacją samochodu, amortyzacją i opłatami leasingowymi. Wymienione powyżej koszty są ponoszone w celu wytworzenia i modyfikacji programów komputerowych w ramach prowadzonej przez Pana działalności.
W uzupełnieniu wniosku z 11 kwietnia wyjaśnia Pan, że koszty dotyczące amortyzacji samochodu osobowego, których obecnie Pan nie ponosi, nie są przedmiotem Pana wniosku.
Wskazuje Pan ponadto, że w ramach prowadzonej działalności jako programista usług telekomunikacyjnych oraz integracyjnych, zajmuję się tworzeniem programów komputerowych głównie przy wykorzystaniu języków Java oraz SQL, które są uruchamiane na serwerach aplikacyjnych, szynach ESB lub jako aplikacje samodzielne w środowisku Klienta. Implementowane usługi telekomunikacyjne stanowią realizację biznesowych potrzeb Klientów (operatorów telekomunikacyjnych), zwiększających ich konkurencyjność i przychody oraz poprawiających zadowolenie abonentów z jakości oraz różnorodności usług oferowanych przez sieć. Wytwarzane aplikacje muszą być zgodne ze standardem SLEE, cechującym się wysoką wydajnością oraz niewielkimi opóźnieniami przetwarzanych zdarzeń.
Implementują różne protokoły telekomunikacyjne (np. SIP, CAP, MAP, Diameter), w zależności od domeny, w której funkcjonują. Komunikują się z innymi systemami, działającymi w środowisku operatora, m.in. HLR/HSS (baza danych profili abonenckich, funkcjonująca na poziomie sieciowym), OCS (system naliczający opłaty w czasie rzeczywistym za usługi, z których korzysta abonent), MRF (system, służący do odgrywania komunikatów głosowych).
Należy zauważyć, iż projektowane i implementowane usługi telekomunikacyjne pracują w reżimie czasu rzeczywistego, obsługując niejednokrotnie kilkaset równoległych transakcji w ciągu sekundy.
Przykładowe programy, realizujące usługi telekomunikacyjne przez Pana wytworzone:
•usługa (...),
•usługa (...),
•usługa (...),
•usługa (...).
Implementowane przez Pana usługi telekomunikacyjne nie stanowią zamkniętego zbioru, ponieważ każdorazowo realizują dedykowane, indywidualne wymagania Klienta.
Wytwarzane programy, realizujące usługi integracyjne, działają w kontekście szyn ESB lub jako aplikacje samodzielne. Ich zadaniem jest utrzymywanie spójnego stanu danych w różnych systemach Klienta. Przykładowo włączenie abonentowi usługi biznesowej może wymagać zmiany jego profilu abonenckiego w bazie danych HLR, aktywację subskrypcji na platformie usług dodanych oraz w systemie bilingowym.
Do zadań przez Pana realizowanych w tym zakresie należą:
•zaprojektowanie i zaimplementowanie procesów utrwalających lub modyfikujących dane w integrowanych systemach,
•wyspecyfikowanie i implementacja interfejsów pomiędzy tworzonym programem integracyjnym a systemami zależnymi,
•implementacja strategii obsługi błędów i procedury wycofującej zmiany,
•implementacja procedury sprawdzającej spójność danych i wykrywającej błędy,
•adaptacja istniejących procesów w przypadku pojawienia się zmian w zaimplementowanych interfejsach.
Wszystkie wymienione powyżej pojęcia są nazwami wytwarzanych przez Pana programów komputerowych (w rozumieniu jako zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu). Wymienione pojęcia w większości mogą być używane zamiennie, jednak niektóre z pojęć niosą dodatkowe informacje, na przykład o domenie lub środowisku, w którym program jest uruchamiany.
Rezultatem modyfikacji istniejącego programu komputerowego jest utworzenie nowego, osobnego programu komputerowego chronionego art. 74 ust 1 i 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, charakteryzującego się innymi/zmienionymi cechami w stosunku do wersji początkowej.
Twórcą oprogramowania jest Pan, a oprogramowanie powstaje w wyniku prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej.
Na podstawie umowy zawartej ze Zleceniodawcą, prawa autorskie do wytworzonych przez Pana programów komputerowych przechodzą bezwarunkowo na Zleceniodawcę w ramach wynagrodzenia określonego w zleceniu wykonawczym.
Współpraca z „innymi dostawcami” odbywa się na zasadach określonych przez kierownika projektu, powołanego przez Zleceniodawcę. Implementowane przez Pana programy komputerowe w ramach projektu, muszą stanowić spójną i zamkniętą całość, spełniać wymagania funkcjonalne oraz niefunkcjonalne (przede wszystkim dotyczące wydajności, odporności na błędy oraz zapotrzebowania na zasoby), a także implementować wyspecyfikowane interfejsy, tak by możliwa była integracja wytworzonego programu z innymi modułami aplikacyjnymi, składającymi się na docelowy produkt. Integracja poszczególnych programów komputerowych w obrębie projektu ma formę kolejnego programu komputerowego, który implementuje algorytmy, pozwalające na współdziałanie niezależnych modułów aplikacji, tak by spełniała wymagania Zleceniodawcy oraz jego Klientów.
Prawa autorskie do wytwarzanych przez Wnioskodawcę programów komputerowych przechodzą na Zleceniodawcę, zgodnie z umową zawartą pomiędzy stronami, w ramach wynagrodzenia określonego w zleceniu wykonawczym.
W przypadku ulepszenia programu komputerowego, należącego do Zleceniodawcy, powstaje nowy program komputerowy. Prawa autorskie do nowo powstałego przechodzą bezwarunkowo na Zleceniodawcę w ramach wynagrodzenia, określonego w zleceniu wykonawczym, co zostało ustalone w umowie pomiędzy Wnioskodawcą i Zleceniodawcą.
Odpowiedzialność w stosunku do osób trzecich za skutki własnych działań lub zaniechań, związanych z realizacją umowy ponosi Pan. Zgodnie z umową łączącą Pana ze Zleceniodawcą to Pan ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej. Ponosi Pan odpowiedzialność kontraktową wynikającą z art. 471 i następnych art. Kodeksu cywilnego.
Umowa łącząca Pana ze Zleceniodawcą nie nosi znamion umowy o pracę. Według łączącej strony umowy nie działa Pan pod kierownictwem Zleceniodawcy ani w czasie i miejscu wskazanym przez Zleceniodawcę. Rola Zleceniodawcy ogranicza się do wskazania ogólnych kierunków działań i analizy wymagań w zakresie dedykowanego mu programu komputerowemu oraz ram czasowych, w których jest Pan zobowiązany skończyć dany projekt, produkt lub proces. W ramach struktury projektowej Zleceniodawca powołuje Kierownika Projektu, którego rolą jest koordynacja pracy różnych wykonawców, w tym Pana. Czas na wykonanie programu komputerowego jest określony jako nieprzekraczalny termin, po upływie którego jest Pan zobligowany do przekazania gotowego programu, spełniającego wymagania funkcjonalne oraz niefunkcjonalne, określone przez Zleceniodawcę. Miejsce wykonywania przez Pana pracy nie jest określone w umowie ani zleceniu, aczkolwiek jest Pan zobowiązany do stawienia się osobiście w ramach struktury projektowej na spotkaniach: projektowych, statusowych, warsztatach z Klientem, Zleceniodawcą lub innymi wykonawcami, biorącymi udział w projekcie.
Ponosi Pan odpowiedzialność w stosunku do osób trzecich za skutki własnych działań lub zaniechań, związanych z realizacją Umowy.
Programy komputerowe, o których mowa w niniejszym wniosku i których jest Pan twórcą zawsze charakteryzują się oryginalnym twórczym charakterem. Wykonuje Pan programy komputerowe na zlecenie, które muszą spełniać dedykowane, indywidualne wymagania Klientów.
Potwierdził Pan, że programy komputerowe, tworzone przez Pana, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej nadmieniając, że oprogramowanie powstaje, ponieważ istniejące produkty nie spełniają dedykowanych, indywidualnych wymagań Klientów. Oprogramowanie tworzone na potrzebę rynku telekomunikacyjnego charakteryzuje się tym, iż środowiska operatorów telekomunikacyjnych, w których wytwarzane programy działają, są niepowtarzalne. Nawet jeśli aplikacje realizują te same bądź podobne cele biznesowe Klientów, różnią się wykorzystanymi algorytmami, zaimplementowanymi protokołami oraz interfejsami, wymaganiami dotyczącymi wydajności czy bezpieczeństwa.
Jak wspomniano powyżej, każdy tworzony przez Pana program jest inny, ponieważ tworzony jest na indywidualne, dedykowane zamówienie Klienta, może również dotyczyć różnych obszarów działalności Klienta. Środowiska wykonawcze operatorów telekomunikacyjnych, w których działają, wytwarzane przez Pana programy komputerowe są niepowtarzalne, charakteryzują się dużą różnorodnością i wymagają oprogramowania, spełniającego indywidualne wymagania klienta. Innymi słowy programy komputerowe, których jest Pan twórcą nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.
Pojęcie „techniczna realizacja szczegółowych projektów” nie ma zastosowania do programów komputerowych, wytwarzanych przez Pana, takich jak:
•aplikacje czasu rzeczywistego, (...),
•aplikacje koordynujące działanie systemów informatycznych,
•szyny integracyjne i uruchamiane na nich serwisy, służące do utrwalania i utrzymywania spójnego stanu danych w systemach informatycznych.
Każdy z wytworzonych przez Pana programów komputerowych jest niepowtarzalny, ponieważ realizuje indywidualne wymagania Klientów.
Programy komputerowe, których jest Pan twórcą nie są jedynie „techniczną”, a są „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę.
Nie ponosił Pan wydatków na:
a)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy;
b)na nabycie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Zgodnie ze złożonym wnioskiem, ponosi Pan koszty w ramach prowadzonej działalności na: nabycie:
•sprzętu i akcesoriów komputerowych,
•koszty oprogramowania komputerowego (licencji),
•koszty sprzętu telekomunikacyjnego i sieciowego, np. telefonów komórkowych, potrzebnych do przeprowadzania testów wytworzonych aplikacji,
•koszty dostępu do Internetu i usług sieci komórkowych,
•koszty związane z transportem i dojazdem do klienta, użytkowaniem eksploatacją samochodu, opłatami leasingowymi.
Wymienione powyżej koszty są ponoszone w celu wytworzenia i modyfikacji programów komputerowych w ramach prowadzonej przez Pana działalności.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych do programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.
Wniosek dotyczy następujących kosztów:
a)sprzęt i akcesoria komputerowe:
•zakup laptopa lub komputera stacjonarnego wykorzystywanych do wytwarzania oraz testowania tworzonego oprogramowania, a także czytania oraz wytwarzania dokumentacji oraz zdalnego kontaktu ze Zleceniodawcą;
•zakup serwera NAS oraz twardych dysków do utrwalania w bezpieczny sposób kopii zapasowych wytwarzanych oprogramowania oraz dokumentacji;
•zakup akcesoriów komputerowych takich jak mysz komputerowa, klawiatura, monitor, drukarka, słuchawki, kamera, które mają na celu zwiększenie wydajności i ergonomii pracy, a także umożliwić zdalną komunikację z Klientem;
•zakup podzespołów komputerowych takich jak: pamięć RAM, procesor, dysk twardy, karta sieciowa, zwiększających wydajność oraz moc obliczeniową komputerów, co przekłada się bezpośrednio na szybkość i efektywność wytwarzania oraz testowania tworzonego oprogramowania;
•zakup zasilacza UPS podtrzymującego zasilanie krytycznych urządzeń w przypadku wystąpienia awarii zasilania, pozwalającego na bezpiecznie wyłączenie sprzętu bez utraty danych i minimalizującego możliwość wystąpienia awarii w przypadku nagłej utraty zasilania w energię elektryczną,
•zakup licencji systemu operacyjnego, oprogramowania do wytwarzania i testowania kodu źródłowego, oprogramowania do wytwarzania dokumentacji, rysunków technicznych projektowanych rozwiązań, oprogramowania służącego do zdalnej komunikacji, oprogramowania służącego do tworzenia kopii zapasowych kodu oraz dokumentacji, programu antywirusowego. Niektóre z licencji mają formę subskrypcji lub są sprzedawane na czas określony, co oznacza, że koszty z tego tytułu ponoszone są cyklicznie.
b)sprzęt telekomunikacyjny oraz sieciowy:
•zakup modemów, telefonów komórkowych o specyficznych parametrach, na przykład wspierających technologie 4G, 5G lub określoną wersję systemu operacyjnego, służące do testowania wytwarzanego oprogramowania w postaci usług telekomunikacyjnych, np. telekonferencji lub usługi „próbującej dodzwonić się” do odbiorcy, który może być dostępny pod różnymi numerami;
•zakup urządzeń sieciowych takich jak router, switch, okablowanie, służących do zbudowania środowiska testowego dla wytwarzanego oprogramowania;
•koszt dostępu do Internetu, również zapasowego modemu radiowego, wykorzystywanego w sytuacjach awarii podstawowej sieci światłowodowej lub w podróży.
Nadmienia Pan, iż technologia sprzętu telekomunikacyjnego, komputerowego, jak i wspieranego przez Pana oprogramowania zmienia się bardzo dynamicznie. Z tego powodu ponosi Pan koszty modernizacji swojego środowiska pracy, by spełniać wymagania oraz standardy Zleceniodawcy.
c)koszty transportu i dojazdu do klienta, koszty użytkowania i eksploatacji samochodu, oraz opłaty leasingowe: jest Pan zobligowany do stawiania się w siedzibie Zleceniodawcy lub jego Klienta, w celu wzięcia udziału w spotkaniach projektowych, statusowych oraz warsztatach. Tego typu spotkania są efektywniejsze od spotkań, które odbywają się zdalnie i pozwalają poprawić komunikację w zespole projektowym oraz zaoszczędzić czas potrzebny na wyjaśnienie niejasnych lub spornych kwestii. W celu wzięcia udziału w ww. spotkaniach, korzysta Pan najczęściej z samochodu osobowego, użytkowanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego, zawartej na potrzeby prowadzonej działalności. Samochód jest również używany do przewozu zakupionego sprzętu komputerowego, dojazdów na szkolenia, podnoszące kwalifikacje zawodowe.
Samochód osobowy użytkowany jest przez Pana na podstawie umowy leasingu operacyjnego, zawartej na potrzeby prowadzonej działalności.
Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT wskazuje, że podatnik, który zamierza skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednakże wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej. Głównymi kosztami poniesionymi przez Pana w ramach prowadzonej działalności lub kosztami, jakie zamierza ponieść, są koszty bezpośrednio związane z działalnością polegającą na realizacji praw autorskich opisanych szczegółowo we wniosku i jego uzupełnieniu, a mianowicie kosztów:
a)sprzętu i akcesoriów komputerowych: zakup laptopa lub komputera stacjonarnego wykorzystywanych do wytwarzania oraz testowania tworzonego oprogramowania, a także czytania oraz wytwarzania dokumentacji oraz zdalnego kontaktu ze Zleceniodawcą; zakup serwera NAS oraz twardych dysków do utrwalania w bezpieczny sposób kopii zapasowych wytwarzanych oprogramowania oraz dokumentacji; zakup akcesoriów komputerowych takich jak mysz komputerowa, klawiatura, monitor, drukarka, słuchawki, kamera, które mają na celu zwiększenie wydajności i ergonomii pracy, a także umożliwić zdalną komunikację z Klientem; zakup podzespołów komputerowych takich jak: pamięć RAM, procesor, dysk twardy, karta sieciowa, zwiększających wydajność oraz moc obliczeniową komputerów, co przekłada się bezpośrednio na szybkość i efektywność wytwarzania oraz testowania tworzonego oprogramowania; zakup zasilacza UPS, podtrzymującego zasilanie krytycznych urządzeń w przypadku wystąpienia awarii zasilania, pozwalającego na bezpiecznie wyłączenie sprzętu bez utraty danych i minimalizującego możliwość wystąpienia awarii w przypadku nagłej utraty zasilania w energię elektryczną, zakup licencji systemu operacyjnego, oprogramowania do wytwarzania i testowania kodu źródłowego, oprogramowania do wytwarzania dokumentacji, rysunków technicznych projektowanych rozwiązań, oprogramowania służącego do zdalnej komunikacji, oprogramowania służącego do tworzenia kopii zapasowych kodu oraz dokumentacji, programu antywirusowego. Niektóre z licencji mają formę subskrypcji lub są sprzedawane na czas określony, co oznacza, że koszty z tego tytułu ponoszone są cyklicznie;
b)sprzętu telekomunikacyjnego oraz sieciowego: zakup modemów, telefonów komórkowych o specyficznych parametrach, na przykład wspierających technologie 4G, 5G lub określoną wersję systemu operacyjnego, służące do testowania wytwarzanego oprogramowania w postaci usług telekomunikacyjnych, np. telekonferencji lub usługi próbującej dodzwonić się do odbiorcy, który może być dostępny pod różnymi numerami; zakup urządzeń sieciowych takich jak router, switch, okablowanie, służących do zbudowania środowiska testowego dla wytwarzanego oprogramowania; koszt dostępu do Internetu, również zapasowego modemu radiowego, wykorzystywanego w sytuacjach awarii podstawowej sieci światłowodowej lub w podróży;
c)kosztów transportu i dojazdu do klienta,
d)kosztów użytkowania i eksploatacji samochodu, oraz opłat leasingowych.
Prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, która pozwala na wyodrębnienie poszczególnych autorskich praw do programu komputerowego oraz ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu (straty) przypadających na każde z takich praw. Ewidencja prowadzona jest w formie arkusza kalkulacyjnego. Ewidencja prowadzona jest od 1 stycznia 2023 roku. Wnioskodawca w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji wyodrębnia:
•każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,
•przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz
•koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.
W uzupełnieniu wniosku z 19 kwietnia 2023 r. wskazuje Pan, że wniosek dotyczy roku podatkowego 2023. a odrębna ewidencja od podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzona jest od momentu poniesienia pierwszych kosztów kwalifikowanych, a więc od 1 stycznia 2023 roku.
Pytania (doprecyzowano w uzupełnieniu wniosku z 10 kwietnia 2023 r.)
1.Czy prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do oprogramowania wskazane w we wniosku będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2.Czy kwalifikowane dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uzyskane w ramach opisanej sytuacji gospodarczej może Pan opodatkować stawką 5% zgodnie z art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozliczanych na podstawie prowadzonej księgi przychodów i rozchodów wykazując informację, o których mowa art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odrębnej ewidencji zgodnie z art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
W uzupełnieniu wniosku z 10 kwietnia 2023 r. doprecyzował Pan też - w odpowiedzi na pytanie jak należy rozumieć Pana stwierdzenie, że 5% stawką objąć chce Pan dochody z Pana „dóbr i prac innowacyjnych” - że intencją Pana pytania jest wyłącznie możliwość skorzystania z przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania 5% stawką na zasadach wskazanych w tych przepisach, sumy kwalifikowanych dochodów, a więc sumy dochodów z praw autorskich do wytworzonych – w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej – programów komputerowych (kwalifikowanych IP), skorygowanych o współczynnik nexus.
Poprzez sformułowanie „kwalifikowane prawa własności intelektualnej” zawarte w sformułowanym pytaniu rozumieć należy wyłącznie prawa autorskie do stworzonych bezpośrednio przez Pana programów komputerowych.
3.Czy wymienione koszty ponoszone przez Pana mogą być zaliczane w działalności badawczo-rozwojowej jako koszty bezpośrednie zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
W uzupełnieniu wniosku z 10 kwietnia 2023 r. doprecyzował Pan, że przedmiotem tego pytania jest możliwość zaliczenia wszystkich wskazanych we wniosku wydatków do kosztów, o których mowa w lit. a wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy PIT.
Pana stanowisko w sprawie (doprecyzowano w uzupełnieniu wniosku z 10 kwietnia 2023 r.)
Pana zdaniem prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do oprogramowania, wskazane w wniosku rozszerzonym o jego uzupełnienie, będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej ustawą PIT). W art. 30ca ust. 1 ustawy PIT ustawodawca traktuje za takie prawa m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest ich ochrona prawna na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczypospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, oraz to, że przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
W Pana ocenie przedstawione we wniosku działania prowadzone w ramach Pana działalności gospodarczej stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a ust. 38 ustawy o PIT. Spełniają one definicję prac rozwojowych zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wskazać należy, że w ramach działalności m.in. wnioskodawca "tworzy" i "rozwija" oprogramowanie, czego ustawodawca wymaga, żeby uznać jego prace za prace rozwojowe. Utwory realizowane przez Pana są programami komputerowymi, podlegającymi osobnej ochronie prawnej, o której mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi Ministerstwa Finansów dotyczącymi IP Box (pkt 80), program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Stwierdza się także, że pojęcie to należy traktować szeroko. Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że wytwarzany jest program komputerowy w rozumieniu przedstawionym powyżej, który podlega ochronie prawnej.
Efektem Pana prac jest niewątpliwie oprogramowanie komputerowe - utwór podlegający ochronie prawnej w rozumieniu art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 pkt 8 ww. ustawy, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca u t. 3 ustawy).
Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku, gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3; 5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Posiada Pa na terytorium Rzeczypospolitej polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wytwarzane oprogramowanie podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).
Przedmiotem umowy jest sprzedaż usług wytwarzania oraz rozwoju oprogramowania, których efektem jest program komputerowy, w których cenie uwzględniona jest opłata za prawo do korzystania z własności intelektualnej. Sprzedaż praw następuje w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi Pan wyodrębnioną ewidencję dotyczącą prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.
Na podstawie powyższego uważa Pan, że może zastosować stawkę 5% podatku dochodowego od osób fizycznych do kwalifikowanych dochodów z opisanych wyżej prac badawczo-rozwojowych na podstawie art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozliczanych na podstawie prowadzonej księgi przychodów i rozchodów wykazując informację, o których mowa w ust. 1 art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odrębnej ewidencji (art. 30cb ust. 2 ustawy). Koszty ponoszone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ponoszone są w celu wytworzenia oprogramowania komputerowego - utworu podlegającego ochronie prawnej w rozumieniu art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.), zaprojektowanego i wytworzonego przez Pana na zlecenie Zamawiającego. Koszty są więc ponoszone w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej oraz uzyskanym dochodem z tego prawa.
Chciałby Pan zaznaczyć, iż nie potrafi Pan jednoznacznie ocenić, czy kwalifikowane dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, uzyskane w ramach opisanej sytuacji gospodarczej mogą być opodatkowane stawką 5%. W związku z tym kieruje pytanie, które we wniosku zostało oznaczone numerem 1 [po uzupełnieniu wniosku – numerem 2].
Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT wskazuje, że podatnik, który zamierza skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednakże wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej. Głównymi kosztami poniesionymi przez Pana w ramach prowadzonej działalności lub kosztami, jakie zamierza ponieść, są koszty bezpośrednio związane z działalnością polegającą na realizacji praw autorskich opisanych szczegółowo we wniosku i jego uzupełnieniu/ Ww. koszty są kosztami bezpośrednimi, a więc takimi, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźnika nexus i Pana zdaniem jest możliwość zaliczenia ich do kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 tej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Rozpatrując możliwość skorzystania przez Pana z tzw. ulgi Innovation Box, należy zauważyć, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb.
Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 przywołanej ustawy:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Przy czym, zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.). Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 cytowanej ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:
W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.
Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4.z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2) oraz uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (pkt 3).
W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.
Natomiast uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 cytowanej ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja - zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Z przedstawionych informacji wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą i realizuje Pan jako przedsiębiorca prace wynikające z umowy ze wskazanymi we wniosku spółkami, polegające na tworzeniu nowego autorskiego oprogramowania, bądź modyfikacji i rozwoju już istniejącego oprogramowania.
Przekazuje Pan odpłatnie prawa autorskie do tego programu komputerowego podlegającego ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz uprawnienie do modyfikacji tworzonych przez Pana programów.
Wykonując modyfikacje jakiegokolwiek programu komputerowego, zarówno utworzonego przez Pana, jak i przez inne podmioty gospodarcze także przekazuje Pan prawa autorskie do wykonanych modyfikacji do danego programu komputerowego.
Dokładniej rzecz biorąc, rezultatem modyfikacji istniejącego programu komputerowego jest również utworzenie nowego, osobnego programu komputerowego chronionego art. 74 ust. 1 i 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, charakteryzującego się innymi/zmienionymi cechami w stosunku do wersji początkowej.
Co istotne wskazał Pan, ze oprogramowanie, o którym mowa we wniosku jest tworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicję zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jest elementem procesu B+R. Twórcą oprogramowania jest Pan, a oprogramowanie powstaje w wyniku prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej.
Prawa autorskie do wytwarzanych przez Pana programów komputerowych przechodzą na Zleceniodawcę, zgodnie z umową zawartą pomiędzy stronami, w ramach wynagrodzenia określonego w zleceniu wykonawczym.
W przypadku ulepszenia programu komputerowego, należącego do Zleceniodawcy, powstaje również nowy program komputerowy. Prawa autorskie do nowo powstałego przechodzą bezwarunkowo na Zleceniodawcę w ramach wynagrodzenia, określonego w zleceniu wykonawczym, co zostało ustalone w umowie pomiędzy Wnioskodawcą i Zleceniodawcą.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych do programu komputerowego następuje też zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.
Biorąc pod uwagę, że w zakresie opisanego Oprogramowania prowadzi Pan działalność badawczo–rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy, w ramach której powstają odrębne programy komputerowe, to autorskie prawa do tego oprogramowania, które jak Pan wyjaśnił podlegają ochronie prawnej, o której mowa w art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tworzonego oraz rozwijanego przez Pana w ramach działalności gospodarczej – w zakresie w jakim stanowią nowe i indywidualne rozwiązania, które są bezpośrednim efektem Pana prac badawczo-rozwojowych – są więc i będą kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej (kwalifikowanymi IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odnosząc się natomiast do Pana wątpliwości dotyczących ustalania wskaźnika nexus, wskazujemy, że istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
•wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
•kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
•dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym, powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo‑rozwojową związaną z danym prawem.
Przyjąć więc trzeba, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktyczne poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Głównymi kosztami poniesionymi przez Pana w ramach prowadzonej działalności lub kosztami, jakie zamierza Pan ponieść, są koszty bezpośrednio związane z działalnością polegającą na realizacji praw autorskich opisanych szczegółowo we wniosku i jego uzupełnieniu, a mianowicie kosztów:
d)sprzęt i akcesoria komputerowe:
•zakup laptopa lub komputera stacjonarnego wykorzystywanych do wytwarzania oraz testowania tworzonego oprogramowania, a także czytania oraz wytwarzania dokumentacji oraz zdalnego kontaktu ze Zleceniodawcą;
•zakup serwera NAS oraz twardych dysków do utrwalania w bezpieczny sposób kopii zapasowych wytwarzanych oprogramowania oraz dokumentacji;
•zakup akcesoriów komputerowych takich jak mysz komputerowa, klawiatura, monitor, drukarka, słuchawki, kamera, które mają na celu zwiększenie wydajności i ergonomii pracy, a także umożliwić zdalną komunikację z Klientem;
•zakup podzespołów komputerowych takich jak: pamięć RAM, procesor, dysk twardy, karta sieciowa, zwiększających wydajność oraz moc obliczeniową komputerów, co przekłada się bezpośrednio na szybkość i efektywność wytwarzania oraz testowania tworzonego oprogramowania;
•zakup zasilacza UPS podtrzymującego zasilanie krytycznych urządzeń w przypadku wystąpienia awarii zasilania, pozwalającego na bezpiecznie wyłączenie sprzętu bez utraty danych i minimalizującego możliwość wystąpienia awarii w przypadku nagłej utraty zasilania w energię elektryczną,
•zakup licencji systemu operacyjnego, oprogramowania do wytwarzania i testowania kodu źródłowego, oprogramowania do wytwarzania dokumentacji, rysunków technicznych projektowanych rozwiązań, oprogramowania służącego do zdalnej komunikacji, oprogramowania służącego do tworzenia kopii zapasowych kodu oraz dokumentacji, programu antywirusowego. Niektóre z licencji mają formę subskrypcji lub są sprzedawane na czas określony, co oznacza, że koszty z tego tytułu ponoszone są cyklicznie.
e)sprzęt telekomunikacyjny oraz sieciowy:
•zakup modemów, telefonów komórkowych o specyficznych parametrach, na przykład wspierających technologie 4G, 5G lub określoną wersję systemu operacyjnego, służące do testowania wytwarzanego oprogramowania w postaci usług telekomunikacyjnych, np. telekonferencji lub usługi „próbującej dodzwonić się” do odbiorcy, który może być dostępny pod różnymi numerami;
•zakup urządzeń sieciowych takich jak router, switch, okablowanie, służących do zbudowania środowiska testowego dla wytwarzanego oprogramowania;
•koszt dostępu do Internetu, również zapasowego modemu radiowego, wykorzystywanego w sytuacjach awarii podstawowej sieci światłowodowej lub w podróży.
Nadmienia Pan, iż technologia sprzętu telekomunikacyjnego, komputerowego, jak i wspieranego przez Pana oprogramowania zmienia się bardzo dynamicznie. Z tego powodu ponosi Pan koszty modernizacji swojego środowiska pracy, by spełniać wymagania oraz standardy Zleceniodawcy.
f)koszty transportu i dojazdu do klienta, koszty użytkowania i eksploatacji samochodu, oraz opłaty leasingowe: jest Pan zobligowany do stawiania się w siedzibie Zleceniodawcy lub jego Klienta, w celu wzięcia udziału w spotkaniach projektowych, statusowych oraz warsztatach. Tego typu spotkania są efektywniejsze od spotkań, które odbywają się zdalnie i pozwalają poprawić komunikację w zespole projektowym oraz zaoszczędzić czas potrzebny na wyjaśnienie niejasnych lub spornych kwestii. W celu wzięcia udziału w ww. spotkaniach, korzysta Pan najczęściej z samochodu osobowego, użytkowanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego, zawartej na potrzeby prowadzonej działalności. Samochód jest również używany do przewozu zakupionego sprzętu komputerowego, dojazdów na szkolenia, podnoszące kwalifikacje zawodowe.
Informacje wskazane we wniosku i jego uzupełnieniu potwierdzają istnienie przesłanek świadczących o bezpośrednim powiązaniu ww. wydatków z działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Wobec tego, powyższe ponoszone przez Pana wydatki, opisane we wniosku, wobec których wskazał Pan przesłanki przemawiające za bezpośrednim ich powiązaniem z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, może Pan uwzględnić przy ustalaniu wskaźnika/wskaźników nexus (art. 30ca ust. 4 lit. a ustawy) w odpowiedniej części.
Z treści wniosku wynika również, że prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencję zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od momentu poniesienia pierwszych kosztów, których dotyczy wniosek. W ewidencji tej wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnia Pan przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę), przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnia Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.
W konsekwencji, przysługuje Panu prawo do preferencyjnego opodatkowania na podstawie omawianej ulgi IP BOX, tj. skorzystania z przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania 5% stawką na zasadach wskazanych w tych przepisach sumy kwalifikowanych dochodów (dochodów z opisanych we wniosku praw autorskich do programów komputerowych, odpłatnie przenoszonych na wskazanych kontrahentów, a skorygowanych o współczynnik nexus) uzyskiwanych/osiągniętych w okresie, którego dotyczy Pana wniosek.
Reasumując, stanowisko Pana w zakresie wszystkich zagadnień podatkowych jest prawidłowe.
Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ interpretacyjny nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.
Zastrzec należy, że niniejsze rozstrzygnięcie nie dotyczy oceny przedstawionego przez Pana stanowiska w części wykraczającej poza zakreślony zadanymi pytaniami zakres.
W szczególności nie dokonałem oceny, czy tworzone i rozwijane przez Pana programy komputerowe są wynikiem prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 omywanej ustawy, bowiem informacja ta była elementami stanu faktycznego, a nie Pana wątpliwości interpretacyjnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
•Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:
Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).