Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX). - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.173.2023.2.AWO

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.173.2023.2.AWO

Temat interpretacji

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 28 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 19 kwietnia 2023 r. (wpływ 19 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 1 września 2012 r. pod firmą: X, pod adresem: (...), NIP: (...), REGON: (...). Przedmiotowa działalność dotyczy tworzenia oprogramowania i zgodna jest z przeważającym kodem PKD w CEIDG: 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie posiadanej wiedzy z zakresu technologii informatycznych oraz doświadczenia w zakresie przygotowania rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych, realizuje Pan zlecenia programistyczne na rzecz Kontrahentów. Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „ustawa o PIT”) i rozlicza się Pan na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (wybrana przez Pana forma opodatkowania to podatek liniowy).

Prowadzi Pan - od 1 kwietnia 2019 r. (na bieżąco) - odrębną od książki przychodów i rozchodów ewidencję (zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Ewidencja wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 i 5 ustawy o PIT, służące do uwzględnienia we wskaźniku nexus, co umożliwia obliczenie podstawy opodatkowania preferencyjną pięcioprocentową stawką (art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT).

Ponosi Pan ryzyko gospodarcze - jest Pan odpowiedzialny za jakość, ewentualne wady świadczonych usług, niepewność efektu, a przy tym ponosi Pan koszty prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak np.: wynajem biura i zakup jego wyposażenia, zakupu sprzętu komputerowego oraz koszty leasingu samochodu.

Planuje Pan rozliczyć, przy skorzystaniu z preferencji podatkowej IP-BOX, realizowane przez Pana projekty, od ich rozpoczęcia do ich zakończenia, począwszy od roku: 2020, 2021, 2022, jak również w 2023 i w latach następnych.

W wyniku prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, poprzez realizację projektów, powstają programy komputerowe, które należy zaklasyfikować jako utwory na gruncie art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.) - dalej jako „ustawa o PAIPP”, będące utrwaleniem przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Wybranie rozwiązań dedykowanych potrzebom Klienta wskazuje na niepowtarzalność wytwarzanych programów. Pracując nad wytworzeniem oprogramowania nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów i aplikacji.

W ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan w sposób systematyczny prace twórcze, w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy z zakresu technologii informatycznych.

Pana działalność gospodarcza polega na tworzeniu oprogramowania dla klienta, na które składają się elementy takie jak:

konsultacja z klientami zakresu konkretnego projektu,

projektowanie oprogramowania realizującego potrzeby klienta,

proponowanie klientowi optymalizacji procesu, w którym oprogramowanie uczestniczy,

formalizowanie architektury projektowanego oprogramowania,

implementacja (realizacja) zaprojektowanego oprogramowania,

utrzymanie stworzonego oprogramowania na środowisku produkcyjnym,

lokalizowanie i naprawa błędów oprogramowania,

rozwój i dostarczanie nowych funkcjonalności tego oprogramowania.

Najczęściej używane przez Pana języki do tworzenia oprogramowania:

(...)

Najczęściej używane przez Pana technologie do tworzenia oprogramowania to:

(...)

Poza projektami, jakie były realizowane w latach 2019-2021, co do których uzyskał już Pan interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego potwierdzającą możliwość zastosowania dla nich preferencyjnego opodatkowania uzyskanych z tych projektów dochodów stawką pięcioprocentową, od roku 2022 realizuje Pan nowe projekty, które powtarzają schematy zawierania umów z nimi związanych i rozliczeń, jak w projektach z lat 2019-2021.

Umowy z Kontrahentami występują w formach umów pisemnych i umów ustnych (opartych o wieloletnią dobrą współpracę z danym kontrahentem). W każdym przypadku następuje przeniesienie praw autorskich na klienta. Rozliczenia z Kontrahentami występują w następujących dwóch formach: rozliczenia miesięczne, na podstawie dostarczonych w danym miesiącu funkcjonalności wraz z ich ewidencją, rozliczenia etapowe - na podstawie dostarczonych dużych funkcjonalności, określonych w umowie (pisemnej lub ustnej).

W latach 2019-2021 były realizowane Projekty numer: 1, 2, 3, które zostały opisane we wniosku, na które uzyskano już rozstrzygnięcie organu interpretacyjnego o znaku (...).

W latach 2022-2023 zrealizował/realizuje Pan projekty:

Projekt 4,

(...)

Projekt 5,

(...)

Projekt 6,

(...)

Projekt 7,

(...)

Projekt 8,

(...)

Zgodnie z powyższym, projekty, które Pan dotychczas realizował lub jest w trakcie ich realizacji, wykazują cechy wspólne. Planuje Pan realizację kolejnych projektów w następnych latach, które będą miały zbieżne cechy.

Wytworzone i wytwarzane rozwiązania nie istniały uprzednio zarówno w ramach działalności prowadzonej bezpośrednio przez Pana, jak i Klienta, na rzecz którego są realizowane zlecenia programistyczne.

W ramach bezpośrednio prowadzonej działalności gospodarczej opracowuje Pan nowe programy komputerowe na rzecz danego Klienta, ale niekoniecznie tworzy innowacyjne rozwiązania w wymiarze światowym (nie jest to weryfikowane przez Pana).

Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. Kod programu tworzy Pan wyłącznie na podstawie własnej wiedzy i zgodnie z wymaganiami klientów. Oprogramowanie wytwarzane przez Pana, w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej, jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Kwestie związane z podwykonawstwem są następujące: jedyne dotychczasowe podwykonawstwo miało miejsce przy okazji realizacji projektu numer 3 (ip-box-3), tj. (...). Jest możliwe, że w przyszłości takie podwykonawstwa będą miały miejsce. Będą się one opierały na wyznaczonym przez Pana zakresie, technologii oraz czasie wykonania, a ich celem będzie dostarczenie zamkniętej części oprogramowania realizującej konkretne zadanie.

Prace rozwojowe podejmowane są przez Pana w sposób systematyczny, w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wytwarza Pan nowe nieistniejące wcześniej funkcjonalności, tworzy innowacyjne rozwiązania programistyczne, poprzez nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy. Wyniki prac rozwojowych stanowią podstawę do stworzenia produktu, który następnie wraz z prawami autorskimi przekazywany jest Kontrahentowi.

W wyniku prac rozwojowych tworzone są nowe rozwiązania w postaci kodu źródłowego tworzącego program. Program jest sprzedawany Klientowi, który go zamówił, zgodnie z zawartą umową. Tworzone programy mają nowy, innowacyjny charakter w stosunku do dotychczasowej Pana działalności.

Tworzone programy zawierają innowacyjne funkcjonalności, a także prace związane z ich dalszą modernizacją - nie stanowią rutynowych lub okresowych zmian, tylko wymagają twórczego działania przy wykorzystaniu wiedzy z zakresu narzędzi informatycznych i programowania.

Zakres realizacji projektów jest różny, jednak każdy z nich obejmuje tworzenie kodu źródłowego, będącego utworem na gruncie art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, będącym utrwaleniem przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Wnosi Pan o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnej pięcioprocentowej stawki opodatkowania na podstawie art. 30ca ustawy o PIT.

Poza realizacją zleceń, które dotyczą działań badawczo-rozwojowych, świadczy Pan inne usługi w ramach Pana działalności gospodarczej. Jest to, przede wszystkim realizacja umowy o utrzymanie (...) w banku (...). W Pana działalności sporadycznie zdarzają się też zlecenia, których przedmiotem jest realizacja zajęć sportowych.

Przychody z tych dwóch źródeł nie są przedmiotem niniejszego wniosku, ponieważ nie spełniają podstawowych cech, mogących je zakwalifikować do preferencji podatkowej IP‑BOX. Dochody z tych źródeł będzie Pan rozliczał zgodnie z wybraną na dany rok formą opodatkowania (obecnie opodatkowanie według stawki liniowej - 19%).

W uzupełnieniu wniosku – w odpowiedzi na wezwanie - wyjaśnił Pan, że:

Pana działalność gospodarcza „związana z realizacją projektów o cechach opisanych powyżej” odnosi się do wyodrębnionych działań, które dotyczą tworzenia programów komputerowych (które należy rozumieć jako tworzenie kodu źródłowego) dla klientów, na podstawie zawartych umów. Ponieważ, w ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan też zajęcia sportowe, a także świadczy Pan usługi, których przedmiotem jest utrzymanie funkcjonalności (...) i wprowadzanie rutynowych poprawek - dochodów uzyskanych z tych działań Pana wniosek nie dotyczy (będą one opodatkowane zgodnie z wybraną na dany rok formą opodatkowania - obecnie podatek liniowy - 19%). Zadane pytanie, odnosi się do Pana działalności gospodarczej związanej z tworzeniem programów komputerowych dla Klienta [odpowiedź na pytanie oznaczona w uzupełnieniu wniosku cyfrą „I” - przypis organu].

Programy komputerowe tworzone są za pomocą kodu źródłowego, dlatego efektem prac, jakie Pan wykonuje w ramach zawartych umów z klientami, jest program komputerowy w postaci kodu źródłowego, nazywanego we wniosku też zamiennie kodem programu. Sformułowanie „projekt” zostało użyte, jako ogół działań związanych z realizacją konkretnej umowy z klientem, której to bezpośrednim efektem realizacji jest program komputerowy w formie kodu źródłowego. W związku z powyższym, wyjaśnia Pan, że pytanie dotyczy Pana działalności w zakresie tworzenia programów komputerowych, za pomocą kodu źródłowego na zlecenie klienta.

Programy komputerowe (pisane za pomocą kodu źródłowego) tworzone są dla klienta, tj. czynności „tworzenia oprogramowania dla klienta” i „tworzenia programów komputerowych” należy w treści wniosku uznać za tożsame.

Umowy, które zawierane były (i być może będą) w sposób ustny dotyczą tylko jednego Klienta, tj. X.

W zakresie „umów zawartych w sposób ustny” są:

podjęcie projektu,

wzięcie całościowej odpowiedzialności za przebieg, realizację oraz dostarczenie rozwiązania informatycznego,

obsługa klienta docelowego w zakresie technicznym,

stworzenie rozwiązania wypełniającego potrzebę technologiczną projektu,

rozliczenie projektu z X.

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie, jaki jest zakres „umów zawartych w sposób ustny”?].

Przeniesienie praw autorskich potwierdza wystawiana przez Pana faktura.

Specyfika Pana działalności każdorazowo pozwala przenosić prawa majątkowe w taki sam sposób:

potwierdzenie tego faktu słownie lub poprzez e-mail,

fizyczne oddanie wytworzonego oprogramowania do repozytorium kodu klienta (w przypadku umów ustnych - klient to X).

Forma zawarcia umowy nie ma wpływu na stworzenie rozwiązania informatycznego (programu/kodu źródłowego).

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie, w jaki sposób przenosi Pan autorskie prawa majątkowe na Kontrahenta w przypadku zawarcia umowy/umów w sposób ustny?]

W odniesieniu do dotychczas zawartych umów ustnych, faktury są wystawiane po osiągnięciu istotnego etapu zaawansowania prac. Faktura taka zawiera załącznik w postaci ewidencji czasu pracy (tzw. timesheet) wraz z opisem postępu prac w ramach osiągniętego etapu projektu. Efekty Pana pracy są identyfikowane/weryfikowane, w taki sam sposób, jak w przypadku każdej innej umowy:

weryfikacja docelowa polega na ciągłym dostarczaniu klientowi końcowemu (...) kolejnych wersji rozwiązania w formie binarnej,

odkładanie stworzonego kodu źródłowego do repozytorium kodu klienta (X).

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie, w jaki sposób efekty Pana pracy są identyfikowane i weryfikowane w przypadku umowy/umów zawartych sposób ustny?]

Tak, każdorazowo są potwierdzane e-mailowo wraz z potwierdzeniem przez klienta (przez prezesa X), fakt przeniesienia własności kodu jest jednym z załączników e-maila. Podsumowując, posiada Pan e-maile, w których określony jest zakres współpracy, potwierdzony przez prezesa X (klienta). Rozliczenie każdego z etapów jest potwierdzone e­-mailem z fakturą, która dotychczas była każdorazowo przez X opłacana. Umowy ustne dotychczas zawarte zostały z jednym kontrahentem (X), na podstawie wieloletniej dobrej współpracy. W tych umowach następuje rozliczenie etapowe (zwykle co kilka miesięcy) na podstawie zrealizowanych (stworzonych) dużych funkcjonalności. Ponieważ, jak wspomniano, od wielu lat współpracuje Pan z tym Kontrahentem z obopólnym zadowoleniem i satysfakcją, Strony nie uznały za konieczne zawieranie pisemnych umów. Ustalenia z Klientem nie przewidują konkretnych terminów ich potwierdzenia, dokonywane jest ono niezwłocznie, przed przeniesieniem autorskiego prawa majątkowego.

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy umowa/umowy zawierane przez Pana w sposób ustny są następnie potwierdzane w sposób pisemny? Jeśli tak, to w jakim terminie (przed/po przeniesieniu autorskiego prawa majątkowego/łącznie z przeniesieniem autorskiego prawa majątkowego, w innym terminie - jakim)? Jeśli nie, to dlaczego?]

Potwierdza Pan, że prace realizowane na podstawie umów ustnych również są przedmiotem wniosku.

Potwierdza Pan, że bezpośrednie efekty Pana prac są utworami na gruncie art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako będące utrwaleniem przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Efekty takie nieosiągane są w przypadku działalności w zakresie utrzymania i rutynowych poprawek, a także z prowadzenia zajęć sportowych, o których wspomniane zostało w odpowiedzi na punkt „I”, które to nie są przedmiotem zapytania w niniejszym wniosku.

Potwierdza Pan, że wykonuje Pan również prace polegające na rozwijaniu i modernizacji oprogramowania. Czynności te stanowią przedmiot wniosku. W zakresie czynności polegających na rozwoju i modernizacji, wchodzi opracowanie i stworzenie takich rozwiązań (takiego kodu źródłowego), który w efekcie służy do zwiększenia bezpieczeństwa (np. celem jest utrudnienie ataków hakerskich) oraz do zwiększenia niezawodności tworzonego oprogramowania poprzez tworzenie infrastruktury automatycznych testów, buildów i releasów.

A. Wprowadzane zmiany/modernizacje służą poprawie użyteczności i funkcjonalności oprogramowania, poprzez zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania programów, a także zwiększenie niezawodności ich działania. Ma to istotne znaczenie, ponieważ programy tworzone są na rzecz klientów z sektora bankowości, co tym bardziej przemawia za koniecznością wprowadzania rozwiązań o przymiocie nowości.

B. Wprowadzane zmiany/modernizacje, które dotyczą zakresu wniosku, nie mają charakteru rutynowych, ani okresowych zmian. Taką cechę ma utrzymanie funkcjonalności (...), o którym mowa w odpowiedzi na „I”.

Tak, każdy prowadzony przez Pana projekt zawiera w swoim zakresie wymienione czynności.

[Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy na tworzenie każdego z Projektów (numer: 4, 5, 6, 7, 8) składają się podane we wniosku elementy, takie jak:

konsultacja z klientami zakresu konkretnego projektu,

projektowanie oprogramowania realizującego potrzeby klienta,

proponowanie klientowi optymalizacji procesu, w którym oprogramowanie uczestniczy,

formalizowanie architektury projektowanego oprogramowania,

implementacja (realizacja) zaprojektowanego oprogramowania,

utrzymanie stworzonego oprogramowania na środowisku produkcyjnym,

lokalizowanie i naprawa błędów oprogramowania,

rozwój i dostarczanie nowych funkcjonalności tego oprogramowania”?]

Tak, wszystkie z wymienionych czynności (elementów) są niezbędne do powstania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Potwierdza Pan, że efekty Pana pracy są zawsze utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym odznaczają się oryginalnym, twórczym charakterem, kreują nową nieistniejącą wartość niematerialną, a nie są wyłącznie techniczną realizacją. Efekty prac nie są oczywiste i nie wynikają wyłącznie z zastosowania umiejętności programistycznych.

Nie prowadzi Pan badań naukowych, o których mowa w pytaniu numer 13.

[Pytanie numer 13 dotyczyło określenia, czy w ramach opisanych (i stanowiących przedmiot Pana pytania) prac, samodzielnie prowadzi i będzie Pan prowadził badania naukowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Jeśli tak, prosimy by Pan wskazał (odpowiedział na każde z poniższych pytań):

a)Jakie to badania?

b)Co było/jest ich przedmiotem i celem?

c)W jakich okresach je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi?

d)Jakie metody badawcze Pan stosował/stosuje?

e)Czy badania przyniosły określone efekty (jakie)?].

Prowadzi i prowadził Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace te obejmują łącznie i nabywanie wiedzy i umiejętności, łączenie wiedzy i umiejętności, kształtowanie wiedzy i umiejętności i ich wykorzystanie. Całość tych czynności służyła i służy do planowania, projektowania i do tworzenia zmienionych, ulepszonych oraz nowych programów.

A. Prowadził Pan od roku 2019, prowadzi aktualnie i planuje Pan w latach kolejnych prowadzić prace rozwojowe. Każde prace rozwojowe są prowadzone oddzielnie, w odniesieniu do realizacji każdego z realizowanych projektów, według czasu określonego w umowie odnoszącej się do każdego projektu.

B. Zakres i cel każdych z prowadzonych prac rozwojowych był/jest/będzie zgodny z zakresem zawartej umowy przez Pana z Klientem.

C. Prace rozwojowe były zakończone pozytywnym wynikiem, i ma Pan nadzieję, że w przyszłości będą zakończone pozytywnym wynikiem. Wynikiem prac rozwojowych jest opracowany program komputerowy w formie kodu źródłowego wraz z dokumentacją ściśle go dotyczącą, stanowiących przedmiot ochrony praw autorskich do programu komputerowego.

D. Potwierdza Pan, że wynikiem prowadzonych prac jest stworzenie nowego lub istotnie ulepszonego programu komputerowego w formie kodu źródłowego. Szczegóły zakresu realizowanych projektów:

Projekt numer 4 - realizacja i dostarczenie oprogramowania C/C++ unifikującego wysokopoziomowe API klienckie dostępu do zabezpieczeń biometrycznych na platformach (...),

Projekt numer 5 - (...),

Projekt numer 6 - opracowanie koncepcji i architektury, implementacja referencyjna, stworzenie dokumentacji dla (...),

Projekt numer 7 - implementacja ewolucji transakcji (...) dostarczonym do aplikacji (...) w (...).

Projekty 1, 2, 3 uzyskały już pozytywną interpretację indywidualną, dlatego nie są przedmiotem niniejszego wniosku.

Każdy program tworzony jest indywidualnie, zgodnie z zawartą z klientem umową. Tworzy Pan ofertę dla konkretnego Klienta, oferta ta obejmuje wykonanie projektu (programu) będącego wynikiem przeprowadzanych prac rozwojowych przez Pana.

E. W odniesieniu do dotychczasowej Pana działalności, każdy z programów, będący przedmiotem zapytania, miał i ma charakter innowacyjny lub istotnie ulepszony. Ulepszenie to nie jest/nie było wynikiem wprowadzenia rutynowych lub okresowych zmian.

W każdym przypadku tworzenie przez Pana programów komputerowych i oprogramowania wiąże się z samodzielnym podejmowaniem prac rozwojowych. Dla każdego z poszczególnych projektów Pana prace rozwojowe prowadzone są odrębnie.

Tworzone programy komputerowe/oprogramowanie zawsze są efektem prowadzonych przez Pana prac rozwojowych w rozumieniu ustawy prawo o szkolnictwie wyższym.

Tak, prowadzi Pan też inne prace w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, które nie są badaniami naukowymi, ani pracami rozwojowymi, jednak prace te nie są przedmiotem zapytania w złożonym wniosku. Oczywistym jest, że w ramach prowadzonych badań rozwojowych wykorzystuje Pan wiedzę i umiejętności z zakresu programowania, jednak połączenie tejże wiedzy i umiejętności, przyczynia się bezpośrednio to projektowania i tworzenia nowych zastosowań (wypełniając tym samym definicję prac rozwojowych).

Czynności nie są realizowane przez Pana pod kierownictwem, ani w miejscu i czasie wyznaczonym przez zleceniodawcę. Stosuje się Pan jedynie do ustalonych harmonogramów zaawansowania prac, ustalonych na podstawie umów z klientami.

Ponosi Pan ryzyko gospodarcze, odpowiedzialność ze efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich innych niż kontrahent. Jest Pan odpowiedzialny za jakość i ewentualne wady świadczonych usług, niepewność efektu, ponosi Pan koszty prowadzonej działalności gospodarczej - m.in. wynajem biura, zakup jego wyposażenia, zakup sprzętu komputerowego, koszty leasingu samochodu.

Otrzymywane wynagrodzenie wynika z zawartych umów, których przedmiotem jest stworzenie programu komputerowego. Podstawą płatności jest wystawiana faktura. Rozliczenia (w zależności od projektu) dokonywane są po ukończeniu danego etapu projektu lub miesięcznie (na podstawie przedstawionego, jako załącznik do faktury timesheet). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej otrzymuje Pan również wynagrodzenie z tytułu innych czynności niż objęte wnioskiem (zajęcia sportowe, usługi utrzymaniowe).

Przenosi Pan na Zleceniodawcę zarówno autorskie prawo do programu komputerowego, jak i prawa własności. Meritum każdego projektu informatycznego są: kod źródłowy i stworzona do kodu/rozwiązania dokumentacja. Do obu tych składników przenosi Pan prawa własności.

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytania:

Czy na Zleceniodawcę przenosi Pan:

a)prawo autorskie do programu komputerowego?

b)tylko/także inne składowe? Jakie konkretnie? Prosimy o szczegółowy opis].

A.Umowy zawierają:

sformułowania: (...) - dotyczy umów z X, czyli umów ustnych, potwierdzanych e-mailowo, lub

paragraf: „Autorskie prawa majątkowe” (fragment: „Z momentem ustalenia utworu, w ramach wynagrodzenia za wykonanie usług, Zleceniobiorca przenosi na Zleceniodawcę wszelkie majątkowe prawa autorskie do utworów powstałych w wyniku wykonywania usług przez Zleceniobiorcę [...]”)

B. Na dany utwór (program) składają się wszystkie dostarczone do repozytorium klienta zmiany kodu źródłowego tworzące docelowy produkt dla klienta końcowego. Powyższe jest policzalne i rozliczalne. Stworzony kod, dokumentacja do niego, konfiguracje środowisk oraz inne, są w najprostszej postaci tekstem, który jest dostarczany i zapisywany w repozytoriach klienta. Wyodrębnienie odbywa się na poziomie stworzenia osobnego repozytorium kodu u klienta dedykowanego danemu projektowi/rozwiązaniu. Klient tworzy repozytorium i nadzoruje kod tam dostarczany. Tworzy Pan kod i oddaje go do dedykowanego repozytorium klienckiego.

C. Potwierdzeniem przeniesienia praw jest otrzymanie zapłaty od klienta na podstawie wystawionej faktury, zawierającej wysokopoziomowy opis zakresu prac wykonanych na rzecz Klienta.

D. Faktury w sposób wysokopoziomowy opisują za jaki zakres prac są rozliczeniem, umowa określa fakt przeniesienia praw w momencie zapłaty, wynikowo więc faktura opisuje fakt przeniesienia praw autorskich na klienta w momencie jej zapłaty.

Tak - klient wie, jakie rozwiązanie zamawia/nabywa, za jaką cenę oraz, w którym momencie nabywa do nich prawa (zawsze po rozliczeniu faktury). Wytworzone oprogramowanie rozwiązuje dany problem techniczny klienta. Oprogramowanie jest fizycznie dostarczane klientowi. Jest więc szczegółowo wyodrębnione i skonkretyzowane.

Tak, potwierdza Pan, że wymogi z art. 41 i art. 53 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych są spełnione podczas przenoszenia każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego.

Tak, wszystkie efekty prac, będących przedmiotem zapytania, stanowią odrębne programy komputerowe podlegające po Pana stronie ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych programów.

Tak, w wyniku realizacji poszczególnych projektów, będących przedmiotem zapytania, powstają odrębne programy komputerowe, podlegające ochronie po Pana stronie na podstawie art. 74 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Przysługują osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych programów.

Tak, każdy stworzony przez Pana kod źródłowy, będących przedmiotem zapytania, podlega ochronie po Pana stronie na podstawie art. 74 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych programów.

Tak, potwierdza Pan, że efekty prac, których dotyczy zapytanie we wniosku, stanowią autorskie prawo do programu komputerowego, podlegające ochronie prawnej.

Praca nad danym rozwiązaniem często wymaga współpracy z zespołami: klienta, klienta docelowego, innych dostawców. Każdorazowo utwory wytworzone w ramach takiej współpracy są wyraźne podzielone autorsko na podstawie zakresów technicznych, którym zajmują się poszczególne zespoły. Zasada praw autorskich i ich przeniesienia nie zmienia się zatem, tj. każdy zespół nanosi poprawki/ulepszenia w swoim kodzie i oddaje je do repozytoriów swojego klienta.

Tak, kolejne iteracje usprawnień, modernizacji i rozwoju oprogramowania dla klientów są prowadzone na takich samych zasadach co inne projekty. W szczególności wyznacza się każdorazowo zakres usprawnienia, termin jego realizacji, zapłatę, moment rozliczenia. Są to w zasadzie kolejne projekty realizowane na rzecz tych klientów. Kod zostaje Panu udostępniony postaci dostępu do repozytorium kodu, taki fizyczny dostęp do kodu źródłowego pozwala Panu na wprowadzanie modernizacji/rozwijania kody źródłowego programu Zleceniodawcy. Stworzone modernizacje/rozwój kodu źródłowego są pracami rozwojowymi, z których to uzyskuje Pan przychody.

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy, w przypadku wykonywania prac polegających na „rozwijaniu” i „modernizowaniu” „oprogramowania” i „programów komputerowych”, działania te ˗ w okresie którego dotyczy wniosek ˗ były/są/będą przez Pana prowadzone na podstawie licencji wyłącznej udzielonej przez Pana Kontrahenta, jako twórcy oprogramowania? Prosimy, aby wskazał Pan, które to działania i czy z takiego tytułu uzyskuje Pan również przychody?].

Każdorazowe prace nad oprogramowaniem zawierają w sobie zmiany tożsame z jego inicjalnym stworzeniem/rozwijaniem, zachodzą więc te same zasady, co podczas jego stworzenia, tj. przenosi Pan efekty Pana pracy w postaci praw autorskich i majątkowych na Zleceniodawcę. Na czas modernizacji/rozwijania oprogramowania, nie dokonuje Pan czynności nabywania kwalifikowanego IP, ani licencji wyłącznej dla tego IP od właściciela zlecającego jego rozwinięcie.

A. Rozwijanie/modernizowanie programu następuje na podstawie otrzymanego zlecenia, zgodnie z zawartą umową.

B. Tak, w wyniku rozwijania/modernizowania powstaje kod źródłowy rozwinięty/zmodernizowany.

C. Tak, przysługują Panu do tego kodu źródłowego prawa autorskie, zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy - w przypadku, gdy „rozwija” i „modernizuje” Pan „oprogramowania” i „programy komputerowe”, jest/będzie Pan właścicielem tego oprogramowania, współwłaścicielem, czy użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej? Jeśli Pan jest/był/będzie użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania/programów komputerowych na podstawie umowy licencyjnej, to czy z umowy wynika, że zastrzeżono wyłączność korzystania przez Pana z tej licencji? Jeśli nie nabył Pan na własność kwalifikowanego IP, ani licencji wyłącznej do tego IP od właściciela zlecającego jego rozwinięcie, wniosek należy uzupełnić poprzez wskazanie:

a)na jakiej podstawie następuje „rozwijanie” i „modernizowanie” „oprogramowania” i „programów komputerowych”?

b)czy w wyniku tworzenia, „rozwijania” i „modernizowania” „oprogramowania” i „programów komputerowych”, tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej?

c)czy przysługują/będą przysługiwały Panu prawa autorskie do „rozwinięcia” i „modernizacji” „oprogramowania” i „programów komputerowych”, które podlegają ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych?].

Nie, przedmiotem zapytania nie są dochody inne niż związane wprost z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Dochodów niezwiązanych wprost z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej nie zamierza Pan uwzględniać jako składników dochodu objętych pięcioprocentową stawką podatku dochodowego od osób fizycznych.

A. Tak, odrębna ewidencja wyodrębnia każde z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Oznacza to, że prowadzi Pan osobną ewidencję dla każdego z projektów.

B. Tak, ewidencja ta prowadzona jest w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu przypadających na każde z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

C. Tak, wyodrębnia Pan koszty (o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Jedyne dotychczasowe podwykonawstwo miało miejsce przy okazji realizacji Projektu numer 3, (...). Projekt ten nie jest jednak przedmiotem niniejszego wniosku. Był przedmiotem interpretacji indywidualnej otrzymanej przez Wnioskodawcę o znaku: (...).

Jest możliwe, że w przyszłości takie podwykonawstwa się wydarzą ponownie. Zakres podwykonawstwa, który miał miejsce w Projekcie numer 3 i możliwy jest do powtórzenia w przyszłości, obejmuje swym zakresem wyznaczony przez Pana w kwestii technologii oraz czasu wykonania i dostarczenia zamkniętej części oprogramowania realizującej konkretne zadanie. Podwykonawstwo zlecane przez Pana (już zlecone, a także potencjalne zlecone w przyszłości) ma charakter techniczny (np. testowanie), a nie twórczy.

Do tej pory podwykonawstwo miało miejsce podczas realizacji Projektu numer 3, (...). Projekt ten nie jest jednak przedmiotem niniejszego wniosku. Był przedmiotem interpretacji indywidualnej otrzymanej przez Wnioskodawcę o znaku (...). Jest możliwe, że w przyszłości takie podwykonawstwa się wydarzą ponownie.

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie, od jakiego okresu współpracuje/będzie Pan współpracował z „podwykonawcą”?]

A. Podwykonawca nie tworzył/nie będzie tworzył oprogramowania/programów komputerowych. Jego czynności miały/będą miały charakter techniczny. Na podstawie wyznaczonego przez Pana zakresu, technologii oraz czasu wykonania, podwykonawca był/będzie zobowiązany do dostarczenia zamkniętej części oprogramowania realizującej konkretne zadanie.

B. Podwykonawca wykonuje zlecony mu zakres obowiązków, jego działania są techniczne, a nie twórcze. Wyniki jego pracy są istotne dla Pana, jednak dokonywane przez podwykonawcę działania nie są, ani badaniami naukowymi, ani pracami rozwojowymi. Podwykonawca pośrednio uczestniczy w rozwoju/modernizacji oprogramowania, dostarczając Panu element o charakterze technicznym, a nie twórczym.

C. Na podstawie wyznaczonego przez Pana zakresu, technologii oraz czasu wykonania, podwykonawca był/będzie zobowiązany do dostarczenia zamkniętej części oprogramowania realizującej konkretne zadanie. Wyniki jego pracy są istotne dla Pana, jednak dokonywane przez podwykonawcę działania nie są, ani badaniami naukowymi, ani pracami rozwojowymi. Korzysta/będzie Pan korzystał z wyników pracy podwykonawcy, aby wykorzystać je w swoich pracach rozwojowych.

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytania:

A. Czy „podwykonawca” tworzy/będzie tworzył „oprogramowanie” i „programy komputerowe”?

B. Czy „podwykonawca” uczestniczy/będzie uczestniczył w „rozwoju” i „modernizacji” „oprogramowania” i „programów komputerowych”?

C. Na jakiej podstawie „podwykonawca” uczestniczy w „rozwoju” i „modernizacji” „oprogramowania” i „programów komputerowych”?].

A. Podwykonawca po zrealizowaniu zleconego mu zakresu zadań, wystawia fakturę, na podstawie której dokonuje Pan płatności. Z uwagi na to, że zlecone Panu czynności nie miały skomplikowanego, ani też długotrwałego charakteru, podzielenie płatności na etapy nie miało tu zastosowania i przypuszczalnie nie będzie miało w przyszłości. Wynagrodzenie podwykonawcy nie składało się/nie będzie składało się z określonych części; jego podstawą jest wystawiona faktura.

B. Wyniki zleconych działań podwykonawcy dotyczą bezpośrednio realizowanych przez Pana projektów (oprogramowania/programów komputerowych). Całość wynagrodzenia podwykonawcy będzie dotyczyć oprogramowania i programów komputerowych tworzonych/rozwijanych/modernizowanych pod potrzeby Pana kontrahenta.

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytania:

A. Czy wynagrodzenie „podwykonawcy” składa się/będzie się składać z określonych części lub w ramach tego wynagrodzenia dochodzi/dochodzić będzie do wyodrębnienia konkretnych jego składowych? Jeśli tak, prosimy by Pan wskazał jakie to części lub/i składowe oraz czego one dotyczą?

B. Czy całość wynagrodzenia „podwykonawcy” dotyczy/dotyczyć będzie oprogramowania i programów komputerowych tworzonych, rozwijanych i modernizowanych pod potrzeby Pana Kontrahenta? Jeśli nie, proszę określić, która z ewentualnych części dotyczy powyższego tytułu?].

A. Podwykonawca wykonał/będzie wykonywał czynności o charakterze technicznym, które są istotne dla prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej, same z siebie jednak nie stanowiąc prac badawczo-rozwojowych.

B. Podwykonawca realizując zlecenia od Pana nie prowadzi swojej działalności badawczo-rozwojowej. Wyniki jego pracy służą bezpośrednio Pana działalności badawczo rozwojowej.

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytania:

A. Czy „podwykonawca” realizuje/będzie realizował działalność badawczo‑rozwojową?

B. Czy „podwykonawca” będzie realizował zlecenia dla Pana w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, czy też będzie czynił to wyłącznie w ramach działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Pana?].

Nie nabywa Pan obecnie, a jedynie dopuszcza możliwość nabycia efektów pracy podwykonawcy. Jednak, jak wyżej wspomniane, prace te nie są wynikami prac badawczo-rozwojowymi, ale służą wykonaniu części projektu o charakterze technicznym. Nie są to utwory podlegające ochronie o prawach autorskich.

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy nabywa/nabędzie Pan od „podwykonawcy” wyniki prac badawczo‑rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, czy też dojdzie do nabycia od niego utworu podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?].

Podwykonawca nie był/nie jest/nie będzie podmiotem powiązanym z Panem.

A. Czas pracy podwykonawcy nie jest przez Pana rejestrowany. Od czasu pracy nie jest zależne wynagrodzenie podwykonawcy. Zlecony do opracowania przez podwykonawcę zakres czynności jest istotny dla Pana działalności badawczo‑rozwojowej, której efektem jest program komputerowy stanowiący kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

B. Nie ewidencjonuje Pan czasu pracy podwykonawcy.

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytania:

A. Czy czas pracy „podwykonawcy” w całości związany jest/będzie z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych prowadzących do wytworzenia kwalifikowanego IP? Jeśli nie, to w jaki sposób następuje ustalenie czasu pracy przypadającego na dane czynności?

B. Czy prowadzona jest w powyższym zakresie określona ewidencja? Prosimy Pana również o podanie: od kiedy jest ona (wskazana ewidencja) prowadzona i czy ewidencja ta pozwala na wykazanie tego czasu?].

Wniosek dotyczy lat podatkowych: 2022, 2023 oraz kolejnych lat.

[Powyższe stanowi Pana odpowiedź na pytanie, jakiego/jakich okresów (lat podatkowych) dotyczy Pana wniosek? We wniosku wskazał Pan tylko, że: „Wnioskodawca planuje rozliczyć przy skorzystaniu z preferencji podatkowej IP‑BOX realizowane przez niego projekty, od ich rozpoczęcia do ich zakończenia, począwszy od roku 2020, 2021, 2022, jak również w 2023 i w latach następnych”, „Wnioskodawca od roku 2022 realizuje nowe projekty, które powtarzają schematy zawierania umów z nimi związanych i rozliczeń, jak w projektach z lat 2019-2021”].

Pytanie sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku

Czy Pana działalność gospodarcza, związana z realizacją projektów, których przedmiotem jest tworzenie programów komputerowych za pomocą kodu źródłowego na zlecenie Klienta, może zostać rozliczona z zastosowaniem preferencyjnej pięcioprocentowej stawki od osiągniętego dochodu, na podstawie art. 30ca ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, Pana działalność gospodarcza związana z realizacją projektów o cechach opisanych powyżej może zostać rozliczana z zastosowaniem preferencyjnej pięcioprocentowej stawki opodatkowania od osiągniętego dochodu, na podstawie art. 30ca ustawy o PIT.

Wskazał Pan, że art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT wskazuje zamknięty katalog praw własności intelektualnej, z których dochód może podlegać preferencyjnemu opodatkowaniu. Spośród tych praw wyodrębnione jest autorskie prawo do programu komputerowego (art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy).

Podał Pan, że podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Autorskie prawo do oprogramowania komputerowego wytwarzane i rozwijane przez Pana w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 2 osiąga Pan dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W odniesieniu do każdego z określonych w stanie faktycznym projektów, uważa Pan, że podejmowana działalność może zostać rozliczona z zastosowaniem preferencyjnej pięcioprocentowej stawki opodatkowania od osiągniętego dochodu z praw własności intelektualnej, zgodnie z art. 30ca ustawy o PIT.

W Pana opinii, zgodnie z objaśnieniami podatkowe Ministra Finansów z 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP-BOX, działania, które choćby w minimalnym stopniu odróżniają się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiadają cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia, należy uznać za „twórcze”.

Analizując możliwość skorzystania przez Pana z preferencji podatkowej IP-BOX, zauważa Pan, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb.

Wskazał Pan, że zgodnie z art. 30ca ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 wyżej wskazanej ustawy, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podkreślił Pan też, że skorzystanie z preferencji IP-BOX jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru wskazanego w ustawie.

Natomiast do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami (art. 30ca ust. 5 wskazanej ustawy).

Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi,

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Przytoczył Pan też, że na podstawie art. 30ca ust. 11 wskazanej ustawy, podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Stosowanie tej ulgi IP-BOX jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Ze skorzystaniem z ulgi IP-BOX dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo‑rozwojowych. Podatnik ma możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

W Pana ocenie - warunki Pan te spełnia.

Podał Pan też, że zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani na podstawie art. 30ca wskazanej ustawy są zobowiązani do wyodrębnienia każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych, prowadzić te księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu/straty przypadających na każde z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, wyodrębnić koszty (zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Zgodnie z art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik powinien prowadzić odrębną ewidencję, zawierającą dane, o których mowa w art. 30cb ust. 1 ustawy.

Prowadzi Pan na bieżąco odrębną od książki przychodów i rozchodów ewidencję (zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Ewidencja wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, służące do uwzględnienia we wskaźniku nexus, co umożliwia obliczenie podstawy opodatkowania preferencyjną pięcioprocentową stawką, gdyż spełnia wymagania określone w art. 30cb ust. 1 i 2 oraz art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uważa Pan, że Pana tezę potwierdza ponadto wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego z (...) 2022 r. o znaku (...) - wydana na Pana rzecz.

Podkreślił Pan, że w interpretacji tej przedstawiony został stan faktyczny odnoszący się do konkretnych projektów realizowanych przez Pana od roku 2019 do nadal. Każdy z trzech opisanych projektów był inny, jednak projekty zawierały wiele cech wspólnych. Zakwalifikowanie projektów przedstawionych w interpretacji o znaku (...) do działalności badawczo-rozwojowej, potwierdzenie, że ich sprzedaż stanowi dla Pana kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, pozwala - w Pana opinii - na zasadzie analogi uznać, że wszystkie projekty, nad którymi Pan pracuje (i planuje pracować) przejawiają cechy plasujące Pana działalność jako działalność badawczo-rozwojową, natomiast dochód z nich uzyskany stanowi dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie interpretacji o znaku (...), potrafi Pan natomiast prawidłowo zakwalifikować koszty działalności, w celu obliczenia wskaźnika nexus. Koszty w bieżących i przyszłych projektach są (i będą) tożsame z opisanymi w interpretacji o znaku (...), ponieważ charakter działalności nie uległ zmianie.

W powyższej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał pozytywne rozstrzygnięcie, co do możliwości zastosowania preferencyjnej pięcioprocentowej stawki opodatkowania od osiągniętego dochodu, na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w stosunku do działalności związanej z realizacją projektów.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, w Pana ocenie, jest Pan uprawniony do zastosowania preferencyjnej pięcioprocentowej stawki opodatkowania od osiągniętego dochodu, na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do działalności związanej z realizacją projektów, które mają cechy działalności badawczo-rozwojowej, kiedy jednocześnie dochód z ich sprzedaży stanowi dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W uzupełnieniu wniosku wyjaśnił Pan również, że programy komputerowe tworzone są za pomocą kodu źródłowego, dlatego efektem prac, jakie Pan wykonuje w ramach zawartych umów z Klientami, jest program komputerowy w postaci kodu źródłowego, nazywanego we wniosku też zamiennie kodem programu.

Sformułowanie „projekt” zostało użyte jako ogół działań związanych z realizacją konkretnej umowy z Klientem, których to bezpośrednim efektem realizacji jest program komputerowy w formie kodu źródłowego.

Pana zdaniem, Pana działalność gospodarcza związana z realizacją projektów, których przedmiotem jest tworzenie programów komputerowych za pomocą kodu źródłowego, na zlecenie Klienta, może zostać rozliczana z zastosowaniem preferencyjnej pięcioprocentowej stawki opodatkowania od osiągniętego dochodu, na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 cytowanej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei, w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 3 wskazanej wyżej ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 przywołanej ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 cytowanej ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Podkreślam, że w powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2) oraz uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (pkt 3).

W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.

Natomiast uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

Stosownie do art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych -w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto wskazuję, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z wyżej wskazanej preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja - zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcia wyżej wskazanych celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 przywołanej ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności, tj. informacji podanych przez Pana, wynika m.in., że:

w ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan w sposób systematyczny prace twórcze, w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy z zakresu technologii informatycznych,

wytworzone i wytwarzane rozwiązania nie istniały uprzednio, zarówno w ramach działalności prowadzonej bezpośrednio przez Pana, jak i Klienta, na rzecz którego są realizowane zlecenia programistyczne,

Pana działalność gospodarcza polega na tworzeniu oprogramowania dla klienta,

oprogramowanie wytwarzane przez Pana, w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej, jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

nie prowadzi Pan badań naukowych,

prowadzi i prowadził Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe podejmowane są przez Pana w sposób systematyczny, w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,

wytwarza Pan nowe nieistniejące wcześniej funkcjonalności, tworzy innowacyjne rozwiązania programistyczne, poprzez nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy. Wyniki prac rozwojowych stanowią podstawę do stworzenia produktu, który następnie wraz z prawami autorskimi przekazywany jest Kontrahentowi,

tworzone programy mają nowy, innowacyjny charakter w stosunku do dotychczasowej Pana działalności,

w wyniku prac rozwojowych tworzone są nowe rozwiązania w postaci kodu źródłowego tworzącego program,

wynikiem prac rozwojowych jest opracowany program komputerowy w formie kodu źródłowego wraz z dokumentacją ściśle go dotyczącą, stanowiących przedmiot ochrony praw autorskich do programu komputerowego,

kod programu tworzy Pan wyłącznie na podstawie własnej wiedzy i zgodnie z wymaganiami klientów,

efekty Pana pracy są zawsze utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym odznaczają się oryginalnym, twórczym charakterem, kreują nową nieistniejącą wartość niematerialną, a nie są wyłącznie techniczną realizacją,

efekty prac nie są oczywiste i nie wynikają wyłącznie z zastosowania umiejętności programistycznych,

w odniesieniu do dotychczasowej Pana działalności, każdy z programów, będący przedmiotem zapytania, miał i ma charakter innowacyjny lub istotnie ulepszony. Ulepszenie to nie jest/nie było wynikiem wprowadzenia rutynowych lub okresowych zmian,

wszystkie efekty prac, będących przedmiotem zapytania, stanowią odrębne programy komputerowe podlegające po Pana stronie ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych programów,

w wyniku realizacji poszczególnych projektów, będących przedmiotem zapytania, powstają odrębne programy komputerowe, podlegające ochronie po Pana stronie na podstawie art. 74 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Przysługują osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych programów,

każdy stworzony przez Pana kod źródłowy, będący przedmiotem zapytania, podlega ochronie po Pana stronie na podstawie art. 74 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych,

efekty prac, których dotyczy zapytanie we wniosku, stanowią autorskie prawo do programu komputerowego, podlegające ochronie prawne.

Doprecyzował Pan również, że:

podwykonawca wykonał/będzie wykonywał czynności o charakterze technicznym, które są istotne dla prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej, same z siebie jednak nie stanowiąc prac badawczo-rozwojowych,

podwykonawca realizując zlecenia od Pana nie prowadzi swojej działalności badawczo-rozwojowej. Wyniki jego pracy służą bezpośrednio Pana działalności badawczo rozwojowej,

przeniesienie praw autorskich potwierdza wystawiana przez Pana faktura,

przenosi Pan na Zleceniodawcę zarówno autorskie prawo do programu komputerowego, jak i prawa własności. Meritum każdego projektu informatycznego są: kod źródłowy i stworzona do kodu/rozwiązania dokumentacja. Do obu tych składników przenosi Pan prawa własności.

forma zawarcia umowy nie ma wpływu na stworzenie rozwiązania informatycznego (programu/kodu źródłowego),

specyfika Pana działalności każdorazowo pozwala przenosić prawa majątkowe w taki sam sposób:

potwierdzenie tego faktu słownie lub poprzez e-mail,

fizyczne oddanie wytworzonego oprogramowania do repozytorium kodu klienta (w przypadku umów ustnych - klient to X).

Zauważam więc, że działalnością badawczo-rozwojową są wyłącznie te działania, które w sposób ścisły dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu. Co do zasady, nie jest to więc całość świadczonych przez Podatnika usług, ani też całość prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej. Natomiast, autorskie prawo do tworzonego oprogramowania - w zakresie w jakim stanowi nowe i indywidualne rozwiązania, które są bezpośrednim efektem prac badawczo‑rozwojowych - jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (kwalifikowanym IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

We wniosku podkreślił Pan również, że:

program jest sprzedawany Klientowi, który go zamówił, zgodnie z zawartą umową,

prowadzi Pan - od 1 kwietnia 2019 r. (na bieżąco) - odrębną od książki przychodów i rozchodów ewidencję (zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),

przedmiotem zapytania nie są dochody inne niż związane wprost z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Dochodów niezwiązanych wprost z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej nie zamierza Pan uwzględniać jako składników dochodu objętych pięcioprocentową stawką podatku dochodowego,

wniosek dotyczy lat podatkowych: 2022, 2023 oraz kolejnych lat.

W konsekwencji, Pana dochód z przenoszenia na Klienta/Kontrahenta opisanych majątkowych praw autorskich do wytworzonego oprogramowania, powstałego w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej, będący dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, umożliwia Panu skorzystanie z preferencyjnego (ich) opodatkowania pięcioprocentową stawką podatku stosownie do regulacji wskazanej w art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe uprawnienie (możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej) przysługuje Panu w całym podanym we wniosku okresie (roku 2022, 2023 i latach kolejnych), o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny.

Ze wskazanych wyżej względów, Pana stanowisko uznaję więc za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo ˗ z uwagi na treść zadanego pytania (wyznaczającego Pana zakres żądania) ˗ zastrzegam, że niniejsze rozstrzygnięcie nie dotyczy oceny przedstawionego przez Pana stanowiska w części wykraczającej poza zakreślony nim (zadanym pytaniem) zakres.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pana do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).