Wymiana udziałów. - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.149.2023.4.JK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 26 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.149.2023.4.JK

Temat interpretacji

Wymiana udziałów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

22 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 17 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – w dniu 27 marca 2023 r. oraz w dniu 25 maja 2023 r. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

(…)

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej zwany „Wnioskodawcą nr 1”) oraz zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej zwany „Wnioskodawcą nr 2”) (łącznie dalej zwani „Zainteresowanymi”) są osobami fizycznymi i mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej („RP”).

Zainteresowani są polskimi rezydentami podatkowymi. Podlegają w RP nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zainteresowani są udziałowcami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium RP („Spółka Polska”).

Spółka Polska jest polskim rezydentem podatkowym.

Kapitał zakładowy Spółki Polskiej dzieli się na 100 udziałów o równej wartości nominalnej. Wspólnikami Spółki Polskiej są trzy osoby – Wnioskodawca nr 1, Wnioskodawca nr 2 oraz Wspólnik nr 3.

Wnioskodawca nr 1 posiada w Spółce Polskiej 58 udziałów. Udziały te uprawniają do oddania 58 głosów na zgromadzeniu wspólników.

Wnioskodawca nr 2 posiada w Spółce Polskiej 40 udziałów. Udziały te uprawniają do oddania 40 głosów na zgromadzeniu wspólników.

Wspólnik nr 3 posiada w Spółce Polskiej 2 udziały. Udziały te uprawniają do oddania 2 głosów na zgromadzeniu wspólników.

Wszystkie udziały w Spółce Polskiej zostały pokryte wkładem pieniężnym.

Wnioskodawcy nr 1 i 2 zamierzają wnieść posiadane przez siebie udziały w Spółce Polskiej do innej spółki z siedzibą na terytorium Królestwa Niderlandów (Holandia) („Spółka Holenderska”).

Wspólnikami Spółki Holenderskiej są obecnie Wnioskodawca nr 1 i Wnioskodawca nr 2 (posiadają w niej wszystkie udziały w kapitale zakładowym, każdy po 50% udziałów; planowane jest, aby ostateczny udział Wnioskodawcy nr 1 wynosił 51% udziałów w Spółce Holenderskiej, a Wnioskodawcy nr 2 - 49% udziałów w Spółce Holenderskiej).

Spółka Holenderska jest prowadzona w formie prawnej: Besloten Vennootschap (comparable with Private Limited Liability Company).

Wnioskodawca nr 1 zamierza wnieść do Spółki Holenderskiej 30 z 58 posiadanych przez siebie udziałów w Spółce Polskiej w ramach jednej czynności (jednego zdarzenia). W zamian za wniesione udziały otrzyma on udziały w Spółce Holenderskiej (odpowiednio do wnoszonych przez siebie udziałów). Spółka Holenderska uzyska w ten sposób 30 udziałów w Spółce Polskiej.

Wnioskodawca nr 2 zamierza wnieść do Spółki Holenderskiej 21 z 40 posiadanych przez siebie udziałów w Spółce Polskiej w ramach jednej czynności (jednego zdarzenia). W zamian za wniesione udziały otrzyma on udziały w Spółce Holenderskiej (odpowiednio do wnoszonych przez siebie udziałów). Spółka Holenderska uzyska w ten sposób 21 udziałów w Spółce Polskiej.

Wskutek powyższych czynności Spółka Holenderska stanie się wspólnikiem Spółki Polskiej (Wspólnik nr 4).

Po przeprowadzeniu powyższych transakcji:

(1)Wnioskodawca nr 1 nadal posiadać będzie 28 udziałów w Spółce Polskiej,

(2)Wnioskodawca nr 2 nadal posiadać będzie 19 udziałów w Spółce Polskiej,

(3)Wspólnik nr 3 nadal posiadać będzie 2 udziały w Spółce Polskiej,

(4)Spółka Holenderska (Wspólnik nr 4) stanie się posiadaczem 51 udziałów w Spółce Polskiej.

Udziały wniesione do Spółki Holenderskiej („Spółka Nabywająca”) przez Wnioskodawcę nr 1 oraz Wnioskodawcę nr 2 zapewnią Spółce Holenderskiej bezwzględną większość praw głosów w Spółce Polskiej (również zwaną „Spółka Nabywana”).

Wskazane wyżej udziały będą wnoszone przez Wnioskodawcę nr 1 i Wnioskodawcę nr 2 jednocześnie (jednego dnia, w ramach jednej transakcji).

Udziały te nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów.

Wartość nabywanych przez Wnioskodawcę nr 1 oraz Wnioskodawcę nr 2 udziałów przyjęta dla celów podatkowych nie będzie wyższa niż wartość wnoszonych przez nich udziałów, jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

Spółka Holenderska podlega w Holandii opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Powyższe działania podjęte zostaną z następujących powodów:

1. Rozwój na rynki zagraniczne oraz zwiększenie rozpoznawalności Spółki Polskiej oraz jej produktów. Spółka Polska od kilku lat dynamicznie się rozwija z roku na rok zwiększając bazę oferowanych produktów oraz ilość pozyskiwanych/ obsługiwanych kontrahentów. W ostatnim okresie szczególnie istotną rolę odgrywa dział Private Label, który realizuje projekty na rzecz innych podmiotów poprzez osobno do tego wydzielaną spółkę. Niestety rozwój tego działu odbywa się kosztem marki własnej Spółki Polskiej, stąd też podjęła ona działania w celu umocnienia i zwiększenia rozpoznawalności tej marki. Jednym z głównych kierunków są rynki zagraniczne, natomiast z dotychczasowego doświadczenia Spółka Polska wie jak trudne jest wejście na rynek zachodni dla polskiego producenta. Dodatkowo największym zagranicznym klientem Spółki Polskiej jest podmiot holenderski, a obroty Spółki Polskiej z tą firmą rosną. Ponadto kilku potencjalnych nowych kontrahentów oczekuje partnera na miejscu.

2. Budowa wiarygodności Spółki Polskiej, by Spółka Polska mogła zwiększać swój zasięg na rynku, a co za tym idzie – własną wartość – musi zbudować korzystny wizerunek, który pozwoli na wypromowanie się jako godny zaufania partner. Kontrahenci, szczególnie zagraniczni najchętniej podejmują współpracę z podmiotami, którzy potrafią funkcjonować na różnych rynkach i oferują długookresową kooperację, opierającą się na pozytywnej, trwałej relacji Spółki Polskiej z otoczeniem. Z punktu widzenia Spółki Polskiej w tej branży rynek holenderski jest bramą eksportową na świat. Wysoka kultura handlowa oraz prawna i zasoby ludzkie pomagają z ekspansją eksportową, na którą bardzo stawia Spółka Polska.

3. Pozyskanie finansowania zewnętrznego. Prowadzona przez Spółkę Polską działalność wymaga ciągłego proponowania klientowi nowych produktów opartych o najnowsze trendy czy technologie. Taki model funkcjonowania wymaga ciągłego inwestowania i poszukiwania nowych propozycji/produktów i w tym celu konieczne jest dalsze pozyskiwanie finansowania zewnętrznego. Będąc uczestnikiem rynku zagranicznego otwierają się przed Spółką Polską możliwości pozyskania środków nie tylko bankowych lecz również od inwestorów zagranicznych, funduszy czy też dotacje. Spółka Polska chce rozwijać się w kierunku biotechnologii, a jej najważniejszy konkurent na rynku ma siedzibę w (...). Dostęp do zasobów ludzkich i naukowych tam jest dla Spółki Polskiej łatwiejszy.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku, odpowiedziano w następujący sposób na zadane pytania:

1)  czy w wyniku wniesienia wyłącznie przez któregoś z zainteresowanych (a jeśli tak to przez którego) udziałów do spółki nabywającej, spółka ta uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały będą przedmiotem aportu, czy warunek ten będzie spełniony jedynie w przypadku, gdy aport zostanie wniesiony jednocześnie przez obu zainteresowanych?

W opisanym zdarzeniu przyszłym warunek ten będzie spełniony tylko wtedy, gdy aport zostanie wniesiony jednocześnie przez obu zainteresowanych.

Warunek ten (uzyskania przez spółkę nabywającą bezwzględnej większości praw głosu w spółce, której udziały będą przedmiotem aportu) byłby również spełniony, gdyby Wnioskodawca nr 1 wniósł wszystkie 58 udziałów, które przysługują mu w Spółce Polskiej.

2)   czy wnoszone przez zainteresowanych udziały stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej?

Tak.

3)  czy w związku z opisaną we wniosku transakcją zainteresowani otrzymają jakąkolwiek zapłatę w gotówce, a jeśli tak to czy jej wysokość nie będzie wyższa od wysokości wskazanej w art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Nie.

4)  czy głównym lub jednym z głównych celów wymiany udziałów nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania?

Nie.

5)  czy wymiana udziałów zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych?

Tak.

Pytanie

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, po stronie Wnioskodawcy nr 1 i Wnioskodawcy nr 2 powstanie przychód z tytułu objęcia udziałów w Spółce Nabywającej, w sytuacji gdy do wniesienia udziałów przez Wnioskodawcę nr 1 i Wnioskodawcę nr 2 na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego w Spółce Nabywającej dojdzie jednocześnie (w ramach jednej transakcji)?

Państwa stanowisko w sprawie/Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

W Państwa ocenie po stronie Wnioskodawcy nr 1 i Wnioskodawcy nr 2 nie powstanie przychód z tytułu objęcia udziałów w Spółce Nabywającej, w sytuacji gdy do wniesienia udziałów przez Wnioskodawcę nr 1 i Wnioskodawcę nr 2 na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego w Spółce Nabywającej dojdzie jednocześnie (w ramach jednej transakcji).

Artykuł 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych („UPDOF”) jako źródło przychodów wymienia kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Z kolei zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 UPDOF, za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego. W sytuacji gdy wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego. Przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie jednak ustawodawca przewidział wyjątek od powyższej zasady, ustanowiony w art. 24 ust. 8a-8c UPDOF, który reguluje transakcję tzw. wymiany udziałów.

Zgodnie z art. 24 ust. 8a UPDOF, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej – wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1)spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2)spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Stosownie do art. 24 ust. 8b UPDOF, przepis ust. 8a stosuje się, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego;

2)wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej;

3)wnoszone przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów;

4)wartość nabywanych przez wspólnika udziałów (akcji) przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość wnoszonych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

Na mocy zaś art. 24 ust. 8c UPDOF, przepis ust. 8a stosuje się również w przypadku, gdy spółka nabywa udziały (akcje) od tego samego wspólnika w ramach więcej niż jednej transakcji przeprowadzonych w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie, jeżeli w wyniku tych transakcji są spełnione warunki określone w tym przepisie.

Zdaniem Wnioskodawcy nr 1 i Wnioskodawcy nr 2 w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym spełnione zostaną wszystkie przesłanki do zastosowania art. 24 ust 8a-8c UPDOF, w sytuacji gdy do wniesienia udziałów przez Wnioskodawcę nr 1 i Wnioskodawcę nr 2 na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego w Spółce Nabywającej dojdzie jednocześnie (w ramach jednej transakcji).

Od strony przesłanek wymienionych w art. 24 ust. 8a UDPOF wskazać należy, że – w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym – dojdzie do sytuacji, w której spółka (Spółka Holenderska) nabędzie od wspólnika (Wnioskodawca nr 1 i Wnioskodawca nr 2) innej spółki (Spółka Polska) udziały tej innej spółki (Spółka Polska) oraz w zamian za udziały tej innej spółki (Spółka Polska) przekaże wspólnikowi (Wnioskodawca nr 1 i Wnioskodawca nr 2) własne udziały (udziały w Spółce Holenderskiej) oraz w wyniku tego nabycia spółka nabywająca (Spółka Holenderska) uzyska bezwzględną większość praw w spółce, której udziały są nabywane (Spółka Polska).

Do nabycia udziałów od Wnioskodawcy nr 1 i Wnioskodawcy nr 2 dojdzie w ramach jednej transakcji i w jej wyniku Spółka Holenderska uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Polskiej.

Zarówno Spółka Holenderska, jak i Spółka Polska podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca nr 1 i Wnioskodawca nr 2 są podatnikami podatku dochodowego.

Podlegające wniesieniu udziały w Spółce Polskiej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów.

Wartość nabywanych przez Wnioskodawcę nr 1 i Wnioskodawcę nr 2 udziałów przyjęta dla celów podatkowych nie będzie wyższa niż wartość wnoszonych przez nich udziałów, jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawców, w związku z objęciem udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Holenderskiej na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów Spółki Polskiej nie powstanie dla nich przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawcy zaznaczają nadto, że dla prawidłowości powyższego wniosku bez znaczenia pozostaje fakt, iż Spółka Holenderska uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Polskiej na skutek sumy wszystkich planowanych wkładów niepieniężnych (pochodzących od Wnioskodawcy nr 1 i Wnioskodawcy nr 2), o których mowa w opisie zdarzenia przyszłego, skoro do transakcji dojdzie w tym samym czasie (skutek czynności prawnej wystąpi w tym samym momencie).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Co do zasady więc wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. – spółki w rozumieniu art. 5a pkt 28 ustawy – skutkuje powstaniem przychodu podatkowego.

Jednakże ustawodawca przewidział w tej sytuacji wyłączenie pewnych wartości z przychodów – o ile spełnione są szczególne warunki określone w ustawie.

I tak, zgodnie z art. 24 ust. 8a ww. ustawy:

Jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2) spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z powołanego przepisu wynika, że efekt w postaci neutralnej podatkowo wymiany udziałów (akcji) dotyczy sytuacji, gdy wspólnik spółki wniesie posiadane udziały (akcje) do spółki, a podmiot wraz z nabytymi udziałami (akcjami) otrzyma bądź zwiększy bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) zostały wniesione. Przepis ten znajduje zastosowanie wówczas, gdy w wymianie uczestniczą już istniejące podmioty.

Warunki zastosowania powołanego przepisu określa art. 24 ust. 8b ww. ustawy, który od 1 stycznia 2022 r. brzmi:

Przepis ust. 8a stosuje się, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego;

2)wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej;

3)wnoszone przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów;

4)wartość nabywanych przez wspólnika udziałów (akcji) przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość wnoszonych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

W myśl natomiast przepisu art. 24 ust. 8c analizowanej ustawy:

Przepis ust. 8a stosuje się również w przypadku, gdy spółka nabywa udziały (akcje) od tego samego wspólnika w ramach więcej niż jednej transakcji przeprowadzonych w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie, jeżeli w wyniku tych transakcji są spełnione warunki określone w tym przepisie.

Stosownie do treści art. 24 ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ust. 8 i 8a i art. oraz 21 ust. 1 pkt 109 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Ponadto, zgodnie z art. 24 ust. 20 przywołanej ustawy:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 19 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania

Z informacji przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego wynika, że:

1)Zainteresowani są osobami fizycznymi podlegającymi w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu;

2)Spółka nabywająca jest spółką podlegającą w Holandii opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;

3)Zainteresowani zamierzają wnieść do spółki nabywającej – w ramach jednej transakcji – posiadane przez siebie udziały w polskiej spółce, wnoszone udziałystanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej;

4)Spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały będą przedmiotem aportu tylko wtedy, gdy aport zostanie wniesiony jednocześnie przez obu Zainteresowanych;

5)Jeśli w związku z opisaną transakcją Zainteresowani otrzymają zapłatę to jej wysokość nie będzie wyższa od wysokości wskazanej w art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

6)  Głównym lub jednym z głównych celów wymiany udziałów nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania;

7)Wymiana udziałów zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych;

8)Wnoszone udziały nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów;

9)Wartość nabywanych przez Zainteresowanych udziałów przyjęta dla celów podatkowych nie będzie wyższa niż wartość wnoszonych przez nich udziałów, jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

Mając powyższe na uwadze – uwzględniając przepisy art. 24 ust. 8a-8c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. – sytuację każdego ze wspólników należy oceniać osobno. Skoro zatem w wyniku wniesienia przez Zainteresowanych – w ramach tej samej transakcji (jednocześnie) – mniejszościowych pakietów udziałów w spółce nabywanej, spółka nabywająca nie uzyska bezwzględnej większości praw głosu w spółce nabywanej, nie znajdzie zastosowania wyłączenie z przychodów, o którym w art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie w związku z faktem, że zastosowania nie znajdzie wyłączenie z przychodów, o którym mowa powyżej, na moment dokonania opisanej we wniosku transakcji – po Państwa stronie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem Państwa stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan (…) (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).