Aport udziałów, koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.291.2023.2.IM

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.291.2023.2.IM

Temat interpretacji

Aport udziałów, koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

prawidłowe – w części dotyczącej pytania nr 1 i nr 2,

nieprawidłowe – w części dotyczącej pytania nr 3.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 3 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 31 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 maja 2023 r. (wpływ 6 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca jest obecnie wspólnikiem spółki X sp. z o.o. (dalej jako: „X”) i posiada 8% jej udziałów. Większościowym wspólnikiem X, posiadającym obecnie 52% udziałów jest spółka Y  z siedzibą w Królestwie Niderlandów należąca do grupy kapitałowej. Pozostałe 40% udziałów posiada pan Z (który jednocześnie z Wnioskodawcą składa analogiczny wniosek o interpretację indywidualną).

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – zgodnie z art. 3 ust. 1 updof.

X posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (tj. jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych – na podstawie art. 3 ust. 1 updop).

Ze względu na reorganizację grupy, do której należy X, planowane jest przeprowadzenie szeregu transakcji aportu udziałów, w których uczestniczyć będą Wnioskodawca i pan Z. Celem planowanych transakcji jest uporządkowanie struktury właścicielskiej w ramach grupy w taki sposób, by osoby zarządzające w ramach grupy posiadały udziały w jednym podmiocie, który bezpośrednio lub pośrednio posiada udziały w innych podmiotach grupy. Taka struktura właścicielska została uzgodniona z inwestorem, który nabył udziały w podmiocie dominującym w grupie .

Wnioskodawca sprzeda część posiadanych udziałów w X na rzecz Y i rozważa wniesienie części udziałów aportem do Y. Również Pan Z planuje sprzedać część posiadanych przez niego udziałów w X na rzecz Y i rozważa wniesienie części udziałów aportem do Y.

Następnie Wnioskodawca oraz pan Z planują dokonać szeregu transakcji aportu, kolejno:

a.Aport udziałów Y w zamian za udziały w spółce 1 z siedzibą w Królestwie Niderlandów;

b.Aport udziałów spółki W w zamian za udziały w spółce 2z siedzibą w Belgii;

c.Aport udziałów spółki 2 w zamian za udziały w spółce 3 z siedzibą w Belgii;

d.Aport udziałów spółki 3 w zamian za udziały w spółce 4 z siedzibą w Królestwie Niderlandów;

e.Aport udziałów spółki 4 w zamian za udziały w spółce 5z siedzibą w Królestwie Niderlandów;

f.Aport udziałów spółki 5 w zamian za udziały w spółce 6 z siedzibą w Królestwie Niderlandów;

g.Aport udziałów spółki 6 w zamian za udziały w spółce 7z siedzibą w Królestwie Niderlandów;

(ww. spółki będą w dalszej części wniosku określane odpowiednio jako „Spółki Nabywające” w odniesieniu do sytuacji, gdy spółki te nabywają udziały od Wnioskodawcy, a każda z osobna jako „Spółka Nabywająca”, natomiast w odniesieniu do sytuacji, gdy udziały ww. spółek są nabywane od Wnioskodawcy w ramach danej transakcji aportu, spółki te będą określane łącznie jako „Spółki Nabywane”, a każda z osobna jako „Spółka Nabywana”).

W przypadku każdej z wymienionych powyżej transakcji aportu, dana Spółka Nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane, albo Spółka Nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane, zwiększy liczbę udziałów w tej spółce.

Według stanu na dzień każdej z wskazanych powyżej transakcji aportu, wartość rynkowa udziałów danej Spółki Nabywającej przekazanych Wnioskodawcy w zamian za aportu udziałów Spółki Nabywanej oraz wartość rynkowa udziałów danej Spółki Nabywanej będą zbliżone. Innymi słowy, w wyniku przeprowadzenia planowanych transakcji aportu udziałów nastąpi faktyczna wymiana składników majątkowych o takiej samej – według wiedzy zaangażowanych stron – wartości rynkowej. Ponadto, Wnioskodawca nie otrzyma od danej Spółki Nabywającej żadnych środków pieniężnych w związku z planowaną transakcją aportu udziałów.

Ostatnim etapem planowanej reorganizacji będzie nabycie przez Wnioskodawcę oraz pana Z udziałów w spółce 8 z siedzibą w Królestwie Niderlandów (dalej jako: „8”) w zamian za aport w postaci udziałów w spółce 7. Transakcja ta nie doprowadzi do uzyskania bezwzględnej większości praw głosu w spółce 7 przez 8.

Zbywane przez Wnioskodawcę udziały w X nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów (Wnioskodawca oraz pan Z nabyli w przeszłości te udziały w drodze umowy sprzedaży).

Przyjęta wartość kosztów objęcia udziałów Y, która pozostanie w rachunku podatkowym Wnioskodawcy dla rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w przyszłości, nie będzie wyższa niż wartość udziałów w X, jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty zbycia udziałów w tej spółce, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:

Jednoznaczne wskazanie, czy wnoszone przez Panią udziały posiadane w spółce X zostaną przeznaczone w całości lub części na podwyższenia kapitału zakładowego spółki Y (spółki nabywającej)?

Wnoszone przez Wnioskodawcę udziały posiadane w spółce X zostaną przeznaczone w całości lub części na podwyższenia kapitału zakładowego spółki Y (spółki nabywającej).

Czy spółka Y jest podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Spółka Y jest podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W pozostałym zakresie opis sprawy pozostaje niezmieniony.

Pytania

1.Czy pierwsza z planowanych transakcji aportu, tj. aport udziałów w spółce X w zamian za udziały w spółce Y będzie dla Wnioskodawcy neutralna podatkowo ze względu na spełnienie wszystkich wymogów przewidzianych w art. 24 ust. 8a i 8b updof?

2.Czy w przypadku drugiej i kolejnych transakcji aportu (z wyjątkiem transakcji nabycia przez Wnioskodawcę udziałów w spółce „8” w zamian za wniesienie aportem udziałów w spółce 7) zastosowanie znajdzie art. 24 ust. 5 pkt 7b updof, a w konsekwencji, gdy Wnioskodawca nie otrzyma od danej Spółki Nabywającej żadnych środków pieniężnych w związku z planowaną transakcją wymiany udziałów, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu równy różnicy między wartością rynkową udziałów danej Spółki Nabywanej otrzymanych w ramach transakcji aportu oraz wartością rynkową udziałów danej Spółki Nabywającej przekazanych Wnioskodawcy w ramach transakcji aportu?

3.Czy Wnioskodawca powinien ustalić koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w spółce 7(w zamian za objęcie udziałów w spółce 8) zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 updof w związku z art. 17 ust. 1 pkt 9 updof, tzn. w wysokości wartości wkładu określonej w statucie lub umowie spółki 7, nie niższej od wartości rynkowej tego wkładu na moment wniesienia przez Wnioskodawcę aportu do 7?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie – w odniesieniu do pytania nr 1 – pierwsza z planowanych transakcji aportu, tj. aport udziałów w spółce X w zamian za udziały w spółce Y będzie dla Wnioskodawcy neutralna podatkowo ze względu na spełnienie wszystkich wymogów przewidzianych w art. 24 ust. 8a i 8b updof.

UZASADNIENIE

Stosownie do treści art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej – wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1)spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2)spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa liczbę udziałów (akcji) w tej spółce

– do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z powołanego przepisu wynika, że efekt w postaci neutralnej podatkowo wymiany udziałów (akcji) dotyczy sytuacji, gdy wspólnik spółki wniesie posiadane udziały (akcje) do spółki, a ta spółka (nabywająca) wraz z nabytymi udziałami (akcjami) otrzyma bądź zwiększy bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) zostały wniesione.

W myśl art. 24 ust. 8b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. – przepis ust. 8a stosuje się, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz

2)wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej,

3)wnoszone przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów;

4)wartość nabywanych przez wspólnika udziałów (akcji) przyjęta dla celów podatkowych jest nie wyższa niż wartość wnoszonych przez tego wspólnika udziałów (akcji), jaka byłaby przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

Należy zauważyć, że norma zawarta w art. 24 ust. 8b pkt 4 cytowanej ustawy odnosi się do relacji tzw. wartości podatkowej udziałów (akcji) nabywanych i udziałów (akcji) wnoszonych do spółki nabywającej w wyniku wymiany udziałów.

Wartość podatkowa udziałów (akcji) to przyjęta przez podatnika wartość kosztów objęcia lub nabycia udziałów (akcji), która pozostaje w rachunku podatkowym podatnika do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Wartość podatkowa jest pochodną sposobu objęcia lub nabycia udziałów/akcji (por. uzasadnienie stanowiska organu w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 stycznia 2023 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.986.2022.1.MG).

Odnosząc powyżej cytowane przepisy updof do pierwszej z planowanych transakcji wymiany udziałów, w ramach której Y nabędzie od Wnioskodawcy udziały X, należy stwierdzić, iż:

·Na skutek wymiany udziałów Y, która już przed tą wymianą jest wspólnikiem większościowym X, zwiększy jeszcze liczbę przysługujących jej praw głosów w spółce X;

·X oraz Y są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do updof;

·Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego w Polsce i wnoszone przez niego udziały stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki Y;

·Zbywane przez Wnioskodawcę udziały w X nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów.

·Przyjęta wartość kosztów objęcia udziałów Y, która pozostanie w rachunku podatkowym Wnioskodawcy dla rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w przyszłości, nie będzie wyższa niż wartość udziałów w X, jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty zbycia udziałów w tej Spółce, gdyby nie doszło do wymiany udziałów.

W świetle powyższego, pierwsza z planowanych transakcji wymiany udziałów przedstawionych w zdarzeniu przyszłym, w ramach której Wnioskodawca dokona wniesienia do Y wkładu niepieniężnego w postaci własności udziałów w spółce X, przez co Y, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce X, zwiększy liczbę udziałów w tej spółce X, w zamian za objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Y, spełni wszystkie warunki wymiany udziałów w rozumieniu art. 24 ust. 8a i 8b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji należy uznać, że pierwsza z planowanych transakcji wymiany udziałów będzie neutralna podatkowo na gruncie art. 24 ust. 8a i 8b updof.

W Pani ocenie – w odniesieniu do pytania nr 2 – w przypadku drugiej i kolejnych transakcji aportu (z wyjątkiem transakcji nabycia przez Wnioskodawcę udziałów w spółce „8” w zamian za wniesienie aportem udziałów w spółce 7) zastosowanie znajdzie art. 24 ust. 5 pkt 7b updof, a w konsekwencji, gdy Wnioskodawca nie otrzyma od danej Spółki Nabywającej żadnych środków pieniężnych w związku z planowaną transakcją wymiany udziałów, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu równy różnicy między wartością rynkową udziałów danej Spółki Nabywanej otrzymanych w ramach transakcji aportu oraz wartością rynkową udziałów danej Spółki Nabywającej przekazanych Wnioskodawcy w ramach transakcji aportu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z brzmieniem przepisów updof obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. ustawodawca zdecydował, że druga (i kolejne) transakcje wymiany udziałów nie korzystają ze zwolnienia określonego w art. 24 ust. 8a updof. Nowelizacja polega na rozszerzeniu katalogu warunków, które muszą być spełnione, żeby podatnik mógł skorzystać z preferencji w opodatkowaniu dochodów w związku z wymianą udziałów.

Z literalnego brzmienia art. 24 ust. 8b updof wynika, że stosowanie ust. 8a jest ograniczone. Artykuł ten wyłącza bowiem, stosowanie art. 24 ust. 8a updof, w przypadku, gdy udziały te zostały uprzednio objęte w wyniku m.in. wymiany udziałów lub połączenia czy podziału.

Powyższe oznacza, że druga i kolejne planowane transakcje wymiany udziałów, w których ma uczestniczyć Wnioskodawca, nie będą spełniały warunku przewidzianego w art. 24 ust. 8b pkt 3 updof, tj. warunku, aby wnoszone przez wspólnika udziały (akcje) nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów.

W tej sytuacji, w opinii Wnioskodawcy, zasady opodatkowania kolejnej transakcji wymiany udziałów należy ustalić zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7b updof. Zgodnie z tym artykułem dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość rynkowa udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów, o której mowa w ust. 8a, wraz z zapłatą w gotówce w części przekraczającej wartość rynkową otrzymanych w zamian od wspólnika udziałów (akcji), ustalona na dzień wymiany udziałów. Innymi słowy, w ocenie Wnioskodawcy, każda pierwsza wymiana udziałów (spełniająca pozostałe warunki wskazane w art. 24 ust. 8b updof) korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 24 ust. 8a updof, a każda kolejna wymiana podlega opodatkowaniu na podstawie i według zasad wskazanych w art. 24 ust. 5 pkt 7b updof.

Skoro bowiem art. 24 ust. 8a updof wskazuje na zwolnienie z opodatkowania wymian udziałów spełniających warunki wskazane w tym przepisie, a brzmienie art. 24 ust. 8b updof wyłącza możliwość skorzystania z tego zwolnienia w przypadku niespełnienia wymogów wskazanych w tym przepisie, stwierdzić należy, że transakcja stanowi wymianę udziałów niekorzystającą ze zwolnienia na podstawie art. 24 ust. 8b updof, a w konsekwencji mają do niej zastosowanie przepisy art. 24 ust. 5 pkt 7b updof.

Na taką interpretację wskazuje także budowa przepisów prawa podatkowego (tzw. argumentum a rubrica).

Należy bowiem zauważyć, że przepisy ustaw podatkowych w pierwszej kolejności określają przedmiot opodatkowania, a w drugiej kolejności odstępstwa od zasady powszechności opodatkowania, tj. ulgi i zwolnienia podatkowe. Stosowanie ulg i zwolnień ma być traktowane jako element sprawiedliwego opodatkowania i nie może być dowolne. Z tego powodu sam fakt budowy art. 24 updof wskazuje, że ogólną regułą opodatkowania jest reguła wyrażona w art. 24 ust. 5 pkt 7b updof, tj. w sytuacji, gdy wymiana udziałów podlega opodatkowaniu, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest wartość rynkowa udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów, o której mowa w ust. 8a, wraz z zapłatą w gotówce w części przekraczającej wartość rynkową otrzymanych w zamian od wspólnika udziałów (akcji), ustalona na dzień wymiany udziałów. Kolejne artykuły regulujące tę kwestię, tj. art. 24 ust. 8a oraz 8b updof stanowią odstępstwo od zasady opodatkowania wskazanych w art. 24 ust. 5 pkt 7b updof, wyłączając z obowiązku opodatkowania pierwszą transakcję wymiany udziałów.

Wskazać więc należy, że przepisy przewidujące zwolnienie z opodatkowania określonych przychodów są przepisami szczególnymi w stosunku do przepisów regulujących powstanie przychodu. Gdyby więc intencją ustawodawcy było, aby art. 24 ust. 5 pkt 7b updof miał zastosowanie do każdej (a nie tylko drugiej i kolejnej) wymiany udziałów, to zwolnienie, o którym mowa w art. 24 ust. 8a updof, powinno zawierać wprost takie zastrzeżenie – np. na końcu treści art. 24 ust. 8a updof powinno być zawarte sformułowanie „z zastrzeżeniem 24 ust. 5 pkt 7b”. Skoro więc w updof w art. 24 ust. 5 pkt 7b wskazano przykłady przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, podczas gdy w ust. 8a tego artykułu wskazano jedno ze zwolnień (bez odpowiedniego zastrzeżenia, że przepisu tego nie stosuje się, w zakresie, w jakim zastosowanie ma art. 24 ust. 5 pkt 7b updof,) to wykładnia systemowa zmusza do przyjęcia założenia, że zwolnienie, o którym mowa w art. 24 ust. 8a updof, wyłącza powstanie przychodu w przypadku pierwszej wymiany udziałów, a art. 24 ust. 5 pkt 7b updof wyznacza zasady opodatkowania jedynie drugiej (i każdej kolejnej) wymiany udziałów.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, dotyczących skutków podatkowych wymiany udziałów na gruncie podatku dochodowego do osób fizycznych – przykładowo, w interpretacji z 19 stycznia 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.986.2022.1 .MG w uzasadnieniu swojego stanowiska organ wydający interpretację stwierdził, iż:

W sytuacji gdy transakcja nie spełnia warunków wymiany udziałów, określonej ściśle przez ustawodawcę w art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, transakcja wymiany wyłączona jest z możliwości skorzystania z tego zwolnienia i wówczas zastosowanie znajduje przepis cytowanego powyżej art. 24 ust. 5 pkt 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W powyższym zakresie należy również uwzględnić Dyrektywę Rady 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (dalej: „Dyrektywa”).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dyrektywy wymiana udziałów nie stanowi sama w sobie podstawy do opodatkowania dochodu, zysków lub zysków kapitałowych tego akcjonariusza.

Jednak jak wynika z art. 15 ust. 1 lit. a Dyrektywy, państwo członkowskie może odmówić w całości lub częściowo stosowania lub cofnąć korzyści wynikające z art. 4-14, jeżeli stwierdza, że jedna z czynności określonych w art. 1 (tj. m.in. wymiana udziałów) ma za zasadniczy cel lub za jeden z zasadniczych celów dokonanie oszustwa podatkowego lub unikanie opodatkowania; fakt, iż czynności tej nie dokonuje się w uzasadnionych celach gospodarczych, takich jak restrukturyzacja lub racjonalizacja działalności spółek uczestniczących w czynności, może stanowić domniemanie, że zasadniczym celem lub jednym z zasadniczych celów tej czynności jest oszustwo podatkowe lub unikanie opodatkowania. Zawarta w art. 15 Dyrektywy możliwość odmowy przez państwo członkowskie przyznania przywilejów regulowanych Dyrektywą wynika z faktu, że odroczenie opodatkowania, przy odpowiednim ukształtowaniu dalszych operacji, może prowadzić do uniknięcia opodatkowania w ogóle, co jest sprzeczne z jej celami. Należy jednak podkreślić, że wybór korzystnego podatkowo sposobu restrukturyzacji nie stanowi sam w sobie obejścia prawa, wręcz przeciwnie – jest to normalny rezultat przepisów i sytuacja zgodna z celami ustawodawcy wspólnotowego.

Klauzula obejścia prawa z art. 15 ust. 1 lit. a Dyrektywy jest normą podlegającą implementacji. Nie ma ona skutku bezpośredniego, co wynika zarówno z jej specyfiki, jak i orzecznictwa Trybunału. Innymi słowy, każde państwo członkowskie może wprowadzić w swoim prawie wewnętrznym odpowiednie regulacje implementujące art. 15 ust. 1 lit. a Dyrektywy.

Zdaniem Wnioskodawcy implementację powyższego przepisu stanowi m.in. dodanie do updof art. 24 ust. 5 pkt 7b updof (obok wcześniej funkcjonującego art. 24 ust. 20 updof). Dzięki temu zabiegowi Ustawodawca zaimplementował wskazaną regulację, utrzymując jednocześnie przepisy updof w zgodzie z założeniami warunków zwolnienia przewidzianych w tej samej Dyrektywie. Z tego tytułu, w opinii Wnioskodawcy, należy uznać, że w przypadku braku spełnienia warunków pozwalających na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania dla transakcji wymiany udziałów, tj. niespełnienie warunków uregulowanych w art. 24 ust. 8b pkt 3 i 4 updof, transakcja ta podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 24 ust. 5 pkt 7b updof.

W tym kontekście Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, że art. 24 ust. 8b pkt 1-2 wraz z art. art. 24 ust. 8a updof stanowią implementację Dyrektywy i – biorąc pod uwagę konieczność prowspólnotowej wykładni przepisów prawa krajowego – należy przyjąć, że wymianę udziałów stanowi transakcja spełniająca łącznie przesłanki wynikające z art. 24 ust. 8a updof oraz z art. 24 ust. 8b pkt 1 i 2 updof. Pozostałe warunki, o których mowa w art. 24b ust. 8b (tj. pkt 3 oraz 4) updof stanowią wyłącznie krajową klauzulę o charakterze antyabuzywnym (tj. skutkującą zastosowaniem do takiej transakcji art. 24 ust. 5 pkt 7b updof), jednak ich spełnienie nie wpływa na utratę przez transakcję przymiotu wymiany udziałów, a w konsekwencji na jej – co do zasady – neutralny podatkowo charakter.

Reasumując, druga (i kolejne) transakcje wymiany udziałów, ze względu na niespełnienie warunku pozwalającego na utrzymanie neutralności podatkowej na podstawie art. 24 ust. 8a i art. 24 ust. 8b updof, w dalszym ciągu traktowane będą jak wymiana udziałów podlegające opodatkowaniu podatkiem PIT, jednakże kolejne takie transakcje będą opodatkowane na zasadach, jakie wynikają z art. 24 ust. 5 pkt 7b updof. W konsekwencji, jeśli Wnioskodawca nie otrzyma od danej Spółki Nabywającej żadnych środków pieniężnych w związku z planowaną transakcją wymiany udziałów, zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7b updof, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu w kwocie równej różnicy między wartością rynkową udziałów danej Spółki Nabywanej oraz wartością rynkową udziałów danej Spółki Nabywającej przekazanych Wnioskodawcy w ramach transakcji wymiany udziałów – według stanu na dzień kolejnej wymiany udziałów.

Powyższe w pełni potwierdza, wydana w zbliżonym stanie faktycznym interpretacja indywidualna z dnia 11 sierpnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.428.2022.3.PZ – zgodnie ze stanowiskiem zainteresowanych, które zostało uznane za prawidłowe:

sam art. 24 ust. 8b Updof nie odbiera przymiotu wymiany udziałów – poprzez sam fakt odwołania się do art. 24 ust. 8a Updof. Oznacza to, że transakcja niespełniająca warunków pozwalających na utrzymanie neutralności podatkowej, w dalszym ciągu traktowana będzie jak wymiana udziałów podlegająca opodatkowaniu podatkiem PIT.

(...) każda pierwsza wymiana udziałów (spełniająca pozostałe warunki wskazane w art. 24 ust. 8b Updof) korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 24 ust. 8a Updof, a każda kolejna wymiana podlega opodatkowaniu na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7b Updof.

W Pani ocenie – w odniesieniu do pytania nr 3 – powinna Pani ustalić koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w spółce 7 (w zamian za objęcie udziałów w spółce 8) zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 updof w związku z art. 17 ust. 1 pkt 9 updof, tzn. w wysokości wartości wkładu określonej w statucie lub umowie spółki 7., nie niższej od wartości rynkowej tego wkładu na moment wniesienia przez Wnioskodawcę aportu do 7.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38c updof do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków poniesionych przez wspólnika na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 38 i art. 22 ust. 1f udpof.

W konsekwencji, skoro transakcje poprzedzające nabycie przez Wnioskodawcę udziałów w spółce 8 w zamian za aport w postaci udziałów w spółce 7 stanowić będą (zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 i nr 2, przedstawionym w niniejszym wniosku) transakcje wymiany udziałów wydatki, które Wnioskodawca poniesie w związku z tymi transakcjami wymiany udziałów, nie będą uważane za koszt uzyskania przychodów na moment wymiany. Jednakże, zgodnie art. 23 ust. 1 pkt 38c updof, wydatki jakie poniesie Wnioskodawca z tytułu nabycia udziałów w spółce 7 stanowić będą koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce 7 – takim odpłatnym zbyciem będzie transakcja polegająca na wniesieniu udziałów w spółce 7 do spółki 8 w zamian za udziały w spółce 8 (transakcja ta nie będzie stanowić wymiany udziałów, gdyż – jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego – nie doprowadzi do uzyskania bezwzględnej większości praw głosu w spółce 7 przez 8).

W konsekwencji, do transakcji zbycia (w drodze aportu) przez Wnioskodawcę udziałów w spółce 7 będzie miał zastosowanie art. 22 ust. 1f pkt 1 updof, zgodnie z którym koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

określonej zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 7ca albo art. 17 ust. 1 pkt 9 – jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w tym również w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej.

W omawianej sytuacji nie będzie miał zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 7ca updof (dotyczący odpłatnego zbycia wierzytelności dotyczącej prowadzonej działalności gospodarczej), lecz art. 17 ust. 1 pkt 9 updof, zatem koszt uzyskania przychodu będzie stanowić

wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.

Powyższe oznacza, że Wnioskodawca powinien ustalić koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w spółce 7 (w drodze aportu, w zamian za objęcie udziałów w spółce 8) zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 updof w związku z art. 17 ust. 1 pkt 9 updof, tzn. w wysokości wartości wkładu określonej w statucie lub umowie spółki 7, nie niższej od wartości rynkowej tego wkładu na moment wniesienia przez Wnioskodawcę aportu do 7.

Prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 kwietnia 2022 r. sygn. 0115-KDIT1.4011.75.2022.1.JG.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest:

prawidłowe – w części dotyczącej pytania nr 1 i nr 2,

nieprawidłowe – w części dotyczącej pytania nr 3.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny w odniesieniu do pytań nr 1 i nr 2.

W odniesieniu do pytania nr 3 wskazuję, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej – wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2) spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

– do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z tego przepisu wynika, że efekt w postaci neutralnej podatkowo wymiany udziałów (akcji) dotyczy sytuacji, gdy wspólnik spółki wniesie posiadane udziały (akcje) do spółki, a spółka ta (spółka nabywająca) wraz z nabytymi udziałami (akcjami) otrzyma bądź zwiększy bezwzględną większość praw głosu w spółce (spółce nabywanej), której udziały (akcje) zostały wniesione.

Z opisu sprawy wynika, że przy ostatniej transakcji, tj. wniesieniu aportem przez Panią udziałów w spółce 7 do spółki 8 i otrzymaniu przez Panią w zamian za ten aport udziałów tej drugiej spółki, spółka 8 nie uzyska bezwzględnej większości praw głosu w spółce 7. To oznacza, że transakcja ta nie spełni warunków do uznania jej za wymianę udziałów w rozumieniu art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem w tej sytuacji mamy do czynienia z wkładem niepieniężnym (w postaci udziałów w spółce 7) do spółki 8, a opodatkowanie takiego wkładu reguluje art. 17. ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Na tle tego przepisu stwierdzam – jeżeli ma miejsce aport wniesiony do spółki w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wkład niepieniężny), to u wnoszącego taki wkład powstanie przychód kwalifikowany do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych.

Podstawą dla ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu jest zatem art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zgodnie z art. 22 ust. 1e pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny – na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów – ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości wartości:

a) określonej zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 7ca albo art. 17 ust. 1 pkt 9 – jeżeli przedmiotem wkładu są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

b) określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

c) określonej zgodnie z ust. 1f, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części

– jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni.

W tym miejscu zwracam jednak uwagę, że pierwsza z opisanych przez Panią transakcji będzie stanowić wymianę udziałów zgodnie z art. 24 ust. 8a w zw. z ust. 8b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast kolejne transakcje (z wyjątkiem ostatniej) będą podlegać opodatkowaniu na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem żadna z tych transakcji nie spowoduje powstania przychodu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To natomiast oznacza, że art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. a tej ustawy nie znajdzie w tej sprawie zastosowania.

Dodatkowo zauważam, że na żadnym wcześniejszym etapie nie rozpozna Pani kosztów uzyskania przychodów. Pierwsza transakcja będzie neutralna podatkowo, a kolejne – choć przychód podatkowy powstanie – to jednak, zgodnie z art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie pomniejszy go Pani o koszty uzyskania przychodów.

Stąd należy zastosować przepis art. 23 ust. 1 pkt 38c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez wspólnika na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 38 i art. 22 ust. 1f.

Jak wynika z wniosku udziały w X zakupiła Pani w drodze umowy kupna–sprzedaży.

Dlatego znajdzie zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Przepisy art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c omawianej ustawy posługują się określeniami „wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji)”, przy czym nie precyzują tego pojęcia ani nie wymieniają przykładowych rodzajów wydatków mieszczących się w tym pojęciu.

Zgodnie z językowym znaczeniem tego pojęcia, „wydatek” to „suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś” (Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, www.sjp.pwn.pl). Synonimami „wydatku” są „nakład, koszt, suma, opłata, wysiłek” (www.synonimy.pl).

Wydatki, o których mowa w omawianych przepisach, mają być przy tym poniesione na konkretny cel: „na objęcie lub nabycie udziałów (akcji)”.

Objąć to – zgodnie z językiem powszechnym – m.in. „wziąć coś w posiadanie”, a nabyć to „otrzymać coś na własność, płacąc za to”.

Zatem to wydatki poniesione przez Panią na nabycie udziałów w spółce X stanowią koszty uzyskania przez Panią przychodów z tytułu ostatniej z transakcji, tj. wniesienia udziałów w spółce 7 do spółki 8.

Tym samym – nie będzie Pani miała prawa do ustalenia kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 17 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, tzn. w wysokości wartości wkładu określonej w statucie lub umowie spółki 7, nie niższej od wartości rynkowej tego wkładu na moment wniesienia przez Panią aportu do 7.

Reasumując – koszty uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce 8 w zamian za udziały 7 powinna Pani ustalić zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38c w zw. z pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. w wysokości wydatków poniesionych na nabycie udziałów w spółce X.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.