Przychody ze sprzedaży roślin akwariowych oraz krewetek ozdobnych akwariowych pochodzących z własnej uprawy oraz hodowli są wyłączone z opodatkowania ... - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.333.2023.2.MBN

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.333.2023.2.MBN

Temat interpretacji

Przychody ze sprzedaży roślin akwariowych oraz krewetek ozdobnych akwariowych pochodzących z własnej uprawy oraz hodowli są wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody z działalności rolniczej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 21 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 7 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 maja 2023 r. (wpływ 30 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej. Od lipca 2023 roku zamierza Pani założyć hodowlę roślin akwariowych i krewetek ozdobnych akwariowych (słodkowodnych). Planowany roczny przychód ze sprzedaży roślin akwariowych i krewetek planuje Pani osiągnąć na poziomie 70.000,00 złotych.

Proces uprawy roślin akwariowych ma polegać na nabyciu materiału matecznego (małych sadzonek, nasion) oraz uprawie tych roślin na innych podłożach niż ziemia oraz żwir, a więc częściach martwych roślin − korzeniach drzew, łupinach orzecha kokosowego, rurkach bambusowych oraz na kamieniach i siatkach ze stali nierdzewnej (są to typowe podłoża stosowane w akwarystyce). Sadzonki roślin oraz podłoża zakupione zostaną przez Panią. Podłoża oraz rośliny poddane zostaną procesowi dezynfekcji metodami stosowanymi w akwarystyce. Następnie odpowiednia ilość roślin zostanie osadzona na ww. podłożach, co umożliwi ukorzenienie się rośliny na podłożu oraz jej dalszy rozwój. Następnie po zakończeniu procesu uprawy roślin (czas uprawy przekraczać będzie miesiąc) będzie Pani prowadzić ich sprzedaż − jako jeden produkt wraz z podłożem, na którym roślina była uprawiana.

Proces hodowli krewetek polegać będzie na zakupie krewetek akwariowych od innych hodowców. Po osiągnięciu wieku rozrodczego przez krewetki (okres dojrzewania krewetek wynosi powyżej dwóch miesięcy) dojdzie do ich samoistnego rozmnażania. Następnie zwierzęta będą sprzedawane do indywidualnych odbiorców oraz do innych hodowli.

Z uwagi na biologiczne okresy wzrostu roślin, jak i krewetek ozdobnych, szacowany okres hodowli wyniesie odpowiednio:

§dla roślin akwariowych − powyżej 1 miesiąca,

§dla krewetek ozdobnych − powyżej 2 miesięcy.

Hodowla będzie prowadzona w zbiornikach akwariowych (szklanych) o łącznej objętości powyżej 700 dm3 . Nieruchomość, na jakiej posadowiona będzie hodowla, nie ma charakteru rolnego. Nie posiada Pani gospodarstwa rolnego i nie jest rolnikiem w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Będzie Pani wykonywała wszystkie etapy związane z ww. uprawą i hodowlą osobiście.

W uzupełnieniu do wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na poniższe pytania:

Czy zamierza Pani prowadzić działalność gospodarczą; jeśli tak – prosimy o wskazanie, jaki będzie pełny zakres tej działalności oraz formę opodatkowania przychodów?

Nie zamierza Pani otwierać działalności gospodarczej.

Czy krewetki akwariowe oraz rośliny akwariowe będą pochodzić wyłącznie z Pani własnej hodowli, czy też będzie je Pani kupować w celu ich dalszej odsprzedaży?

Krewetki akwariowe oraz rośliny akwariowe będą pochodzić z własnej hodowli, zakup będzie tylko początkowy w celu dalszej hodowli i rozmnażania.

Gdzie Pani będzie prowadzić ww. hodowlę?

Hodowla będzie prowadzona w miejscu zamieszkania, pojemność akwariów nie będzie przekraczała 700 l.

W jaki sposób zamierza Pani pozyskiwać kupujących?

Pozyskiwać klientów zamierza Pani poprzez ogłoszenia na portalach internetowych.

W jaki sposób zamierza się Pani rozliczać z kupującymi krewetki i rośliny akwariowe?

Rozliczenia z kupującymi krewetki i rośliny akwariowe będą w formie bezgotówkowej − przelewem.

Jaka jest nazwa i klasyfikacja statystyczna (pełny siedmiocyfrowy symbol) towarów (krewetek akwariowych i roślin akwariowych), które zamierza Pani sprzedawać, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2015 r., wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.)?

Wg Pani, klasyfikacja statystyczna krewetek akwariowych zakwalifikowana jest pod kodem PKWIU 03.22.Z − „Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych”, natomiast hodowla roślin akwariowych pod kodem PKWIU 01.30.Z − „Rozmnażanie roślin”.

Pytania

1.Czy opisana działalność jest działalnością rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy działalność ta jest wyłączona z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 2 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

3.Czy Wnioskodawczyni objęta będzie obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od sprzedaży w/w roślin akwariowych wraz z podłożem i krewetek?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem − w odniesieniu do pytania nr 1 − opisana działalność polegająca na hodowli roślin akwariowych i krewetek ozdobnych winna być zakwalifikowana jako działalność rolnicza w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa). Oznacza to, że hodowla ta nie będzie stanowiła ani działalności gospodarczej, ani też działu specjalnego produkcji rolnej. Art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem działów specjalnych produkcji rolnej. Jednocześnie art. 2 ust. 2 definiuje, jak należy tu rozumieć działalność rolniczą. Działalnością tą jest „... działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu…, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej: 1) miesiąc − w przypadku roślin (tu: dotyczy ozdobnych roślin akwariowych); 4) 2 miesiące dla pozostałych zwierząt (tu: dotyczy krewetek ozdobnych akwariowych) − licząc od dnia nabycia”.

Rośliny i krewetki sprzedawane przez Panią będą pochodziły, co do zasady, z własnej hodowli (zostaną wyhodowane z osobników matecznych u Pani w wyniku rozmnażania), a w przypadku gdyby − w początkowej fazie hodowli − pochodziły z zakupu − okresy ich przechowywania będą dłuższe niż określone w cytowanym przepisie. Zatem, planowana hodowla spełnia przesłanki wymagane do zakwalifikowania jej jako działalności rolniczej.

Pani zdaniem − w odniesieniu do pytania nr 2 − opisana działalność nie kwalifikuje się do działów specjalnych produkcji rolnej, ponieważ nie została wymieniona w załączniku Nr 2 do ustawy, określającym ilościowe parametry, powyżej których dana działalność jest działem specjalnym produkcji rolnej − załącznik określa sposób płacenia podatku dochodowego zryczałtowanego w zależności od parametrów ilościowych. Brak wyszczególnienia w załączniku Nr 2 hodowli roślin akwariowych oraz krewetek ozdobnych akwariowych powoduje, że działalność ta zostaje wyłączona z działów specjalnych produkcji rolnej.

Pani zdaniem − w odniesieniu do pytania nr 3 − opisana działalność nie podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 2 ust. 2 i nie stanowi też działu specjalnego produkcji rolnej. Działalność winna być zakwalifikowana do działalności rolniczej i jest wyłączona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, jako przychody z działalności rolniczej. W związku z tym, nie będzie Pani objęta obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży krewetek i roślin akwariowych wraz z podłożem.

Interpretację w podobnym przypadku wydał:

§Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w dniu 27 czerwca 2013 r., nr IPTPB1/415-235/13-4/KO,

§Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w dniu 09 kwietnia 2014 r., nr IPTPB1/415-57/14-2/MD,

§Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w dniu 05 lutego 2016 r., nr IPTPB1/4511-723/15-3/MD,

§Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w dniu 03 marca 2016 r., nr 1061-IPTPB1.4511.9.2016.2.DJD,

§Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 27 października 2017 r., 0113-KDIPT2-1.4011.349.2017.1 MM,

które są zgodne ze stanowiskiem prezentowanym przez Wnioskodawczynię.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1)miesiąc − w przypadku roślin,

2)16 dni − w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3)6 tygodni − w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4)2 miesiące − w przypadku pozostałych zwierząt

− licząc od dnia nabycia.

Przychodami z działalności rolniczej są więc tylko te przychody, które pochodzą z działalności rolniczej w rozumieniu zdefiniowanym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działami specjalnymi produkcji rolnej są uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów są:

pozarolnicza działalność gospodarcza,

działy specjalne produkcji rolnej.

Stosownie do treści art. 24 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, poczynając od roku podatkowego 2002, ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe, o których mowa w ust. 4, zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Rodzaje i rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej oraz normy szacunkowe dochodu rocznego zawarte są w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tabelę rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego – obowiązującą w 2023 r. − opublikowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 listopada 2022 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2478).

Z powyższych przepisów wynika, że działy specjalne produkcji rolnej są wyłączone z działalności rolniczej. Uprawa określonych roślin, hodowla lub chów zwierząt stanowi dział specjalny produkcji rolnej, o ile ich rozmiary przekraczają wielkości określone w załączniku nr 2 do ustawy. Jeżeli wskazana w treści załącznika uprawa, hodowla czy też chów przekracza rozmiary w nim wskazane, należy uznać, że uprawa ta, hodowla czy też chów stanowią działy specjalne produkcji rolnej, a do uzyskiwanych z tego tytułu dochodów zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Działalnością rolniczą dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wszelka produkcja roślinna i zwierzęca (z zastrzeżeniem art. 2 ust. 3 ustawy) w stanie nieprzetworzonym, określonym jako naturalny, wykorzystująca materiał roślinny lub zwierzęcy pochodzący z własnych upraw, hodowli, chowu oraz wykorzystująca materiał roślinny i zwierzęcy nabyty od innych producentów. Z uwagi na to, że działy specjalne produkcji rolnej są rodzajem działalności rolniczej, muszą być spełnione przesłanki dla uznania działalności za rolniczą. W przypadku nabycia przez podatnika roślin lub zwierząt od innych producentów, okresy ich przetrzymywania, w których następuje ich biologiczny wzrost (tzn. czas liczony od dnia nabycia do dnia zbycia) – nie mogą być krótsze niż określone w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, by można uznać tę działalność za działalność rolniczą.

Informacje zawarte w załączniku nr 2 mają znaczenie w dziedzinie oceny, czy danego rodzaju działalność ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli dany rodzaj uprawy, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie jest wymieniona w tym załączniku, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla czy też chów jest działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji, do przychodów z tej działalności nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że od lipca 2023 roku zamierza Pani założyć hodowlę roślin akwariowych i krewetek ozdobnych akwariowych (słodkowodnych). Nie zamierza Pani prowadzić działalności gospodarczej. Planowany roczny przychód ze sprzedaży roślin akwariowych i krewetek planuje Pani osiągnąć na poziomie 70 000 zł.

Proces uprawy roślin akwariowych ma polegać na nabyciu materiału matecznego (małych sadzonek, nasion) oraz uprawie tych roślin na innych podłożach niż ziemia oraz żwir, tj. częściach martwych roślin − korzeniach drzew, łupinach orzecha kokosowego, rurkach bambusowych − oraz na kamieniach i siatkach ze stali nierdzewnej. Sadzonki roślin oraz podłoża zakupione zostaną przez Panią. Podłoża oraz rośliny zostaną poddane procesowi dezynfekcji metodami stosowanymi w akwarystyce. Następnie odpowiednia ilość roślin zostanie osadzona na ww. podłożach, co umożliwi ukorzenienie się rośliny na podłożu oraz jej dalszy rozwój. Następnie, po zakończeniu procesu uprawy roślin (czas uprawy przekraczać będzie miesiąc), będzie Pani prowadzić ich sprzedaż − jako jeden produkt wraz z podłożem, na którym roślina była uprawiana.

Natomiast proces hodowli krewetek będzie polegać na zakupie krewetek akwariowych od innych hodowców. Po osiągnięciu wieku rozrodczego przez krewetki (okres dojrzewania krewetek wynosi powyżej dwóch miesięcy) dojdzie do ich samoistnego rozmnażania. Następnie zwierzęta będą sprzedawane do indywidualnych odbiorców oraz do innych hodowli.

Z uwagi na biologiczne okresy wzrostu roślin, jak i krewetek ozdobnych, szacowany okres hodowli wyniesie odpowiednio:

§dla roślin akwariowych − powyżej 1 miesiąca,

§dla krewetek ozdobnych − powyżej 2 miesięcy.

Hodowla będzie prowadzona w zbiornikach akwariowych (szklanych), o łącznej objętości powyżej 700 dm3, w miejscu Pani zamieszkania. Nieruchomość, na jakiej posadowiona będzie hodowla, nie ma charakteru rolnego, nie posiada Pani gospodarstwa rolnego i nie jest Pani rolnikiem. Wszystkie etapy związane z ww. uprawą i hodowlą będzie Pani wykonywać osobiście.

Zauważam, że uprawa roślin akwariowych oraz hodowla krewetek ozdobnych akwariowych nie zostały wymienione w Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego (tj. załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), co oznacza, że dochody uzyskane z tego tytułu nie będą stanowić działów specjalnych produkcji rolnej.

Stąd, na podstawie przeanalizowanych regulacji prawnych stwierdzam, że uprawa roślin akwariowych oraz hodowla krewetek ozdobnych akwariowych jest działalnością rolniczą. Z uwagi na taką kwalifikację − dochody uzyskiwane z uprawy roślin akwariowych oraz hodowli krewetek ozdobnych akwariowych nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując − przychody ze sprzedaży roślin akwariowych oraz krewetek ozdobnych akwariowych pochodzących z własnej uprawy oraz hodowli są wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody z działalności rolniczej. W związku z tym, nie będzie Pani objęta obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży roślin akwariowych oraz krewetek ozdobnych akwariowych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnośnie powołanych przez Panią interpretacji indywidualnych zaznaczam, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego, co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).