Skutki podatkowe zbycia udziałów w nieruchomości nabytej w spadku. - Interpretacja - 0115-KDWT.4011.16.2023.2.DS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.16.2023.2.DS

Temat interpretacji

Skutki podatkowe zbycia udziałów w nieruchomości nabytej w spadku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomościach. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 maja 2023 r. (data wpływu 6 czerwca 2023 r). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Sprawa zaczęła się w chwili śmierci Pana ojca w styczniu 2018 roku. Pana ojciec miał brata i odziedziczył połowę majątku po swoich rodzicach – Pana dziadku zmarłym w 1995 roku i Pana babci zmarłej 1997 roku oraz ciotkach – siostrach Pana babci (ostatnia zmarła w 2000 roku). Ojciec ze swoim bratem nie przeprowadzili postępowania spadkowego po rodzicach, za to przeprowadzili postępowanie spadkowe po swoich ciotkach (siostrach Pana babci) w 2015 roku. Wynikiem był podział majątku po siostrach Pana babci po połowie. Przeprowadzając postępowanie spadkowe w 2018 Sąd dokonał podziału majątku po Pana dziadkach po połowie na synów – Pana ojca i jego brata, następnie podzielił majątek Pana ojca na małżonkę ojca – Pana mamę, oraz jego dzieci: Pana i Pana siostrę, każdy w 1/3 części.

Pana mama zmarła w 2021r. Od 2016 roku miała rozdzielność majątkową ze swoim mężem (Pana ojcem) i sporządziła dodatkowo testament, w którym całość swojego majątku przepisała na swoje dzieci (Pana i Pana siostrę) w 1/2 udziału. Otworzyli Państwo testament u Notariusza i rozliczyli się z Urzędem Skarbowym – we wszystkich przypadkach byli Państwo zwolnieni z podatku.

Podsumowując, cały przewód spadkowy dotyczy tylko mienia Pana dziadków oraz sióstr Pana babci. Pana ojciec wraz ze swoim bratem odziedziczyli po swoich rodzicach i swoich ciotkach (siostrach Pana babci) mienie po 1/2 części. Następnie część Pana ojca odziedziczył Pan, Pana siostra i Pana mama (w rozdzielności majątkowej od 2016 roku) w 1/3 udziału. Następnie Pana siostra i Pan odziedziczyli po swojej mamie 1/3 udziału odziedziczonego przez nią po mężu – Pana ojcu) po połowie (nie licząc dodatkowego prywatnego mienia Pana mamy – mieszkanie).

Z uwagi na to, że mienie spadkowe o którym Pan wspomina (po dziadkach i ciotkach babci), znajdowało się poza miejscem zamieszkania wszystkich Państwa i było w nie najlepszym stanie technicznym postanowili Państwo to mienie jak najszybciej sprzedać. Do transakcji doszło w sierpniu 2022 roku. Wszelkie formalności zostały dopełnione i została tylko kwestia ewentualnego podatku dochodowego od sprzedaży.

Sprzedane zostało następujące mienie:

1.Po Pana dziadkach:

lokal mieszkalny o numerze Księgi Wieczystej (...) (współudział w 1/4 w posesji o numerze Księgi Wieczystej (...)): A. nr dom. 1, nr lok. 1, na parterze składający się z 2 pokoi, kuchni, skrytki o powierzchni 52,49 m2, do wspólnego użytkowania należy przedpokój, sionka, schody na strych oraz strych;

działka o numerze (...) (KW (...) A.) - współudział w części 580/2315 (pow. 580m2 - działka nr 1/1, działka zabudowana) w działce o numerze Księgi Wieczystej (...) A. o powierzchni 2315m2 na której znajduje się lokal mieszkalny A. 1.

działka o numerze KW (...) (A nr 1/2) - własność o powierzchni 556 m2, grunt orny (ogródek).

2.Po siostrach Pana babci:

lokal mieszkalny o numerze Księgi Wieczystej (...) (współudział w lokalu mieszkalnym o numerze Księgi Wieczystej (...) na działce o powierzchni 1489 m2 – 1/2 udziału): A. nr domu 2, nr lok. 2 o powierzchni użytkowej 64,90 m2, położonego na parterze i poddaszu budynku mieszkalnego nr 2 na nieruchomości o numerze Księgi Wieczystej (...), składającego się z 2 pokoi, kuchni, korytarza i skrytki.

działka zabudowana 744,5 m2 o numerze Księgi Wieczystej (...) (A. nr 1/3) - współudział w 1/2 części we współwłasności nieruchomości o powierzchni 1489 m2 na której znajduje się lokal mieszkalny A. 2.

Sprzedaż mienia spadkowego przeprowadził Pan jako osoba fizyczna (nie posiada Pan działalności gospodarczej). Odziedziczone mienie nie było wykorzystywane przez Pana w żadnej działalności gospodarczej i do żadnej działalności gospodarczej nie było udostępniane. Nie został przeprowadzony dział spadku. Odziedziczył Pan taki udział w spadku, który pierwotnie Panu przysługiwał, taki sam jak każdy z pozostałych spadkobierców.

Przedmiotem Pana wniosku jest wyłącznie sprzedaż mienia odziedziczonego po matce w majątku należącym początkowo do dziadków i sióstr babci. Dziedzicząc po matce odziedziczył Pan oprócz mienia po dziadkach i ciotkach również współudział w mieszkaniu własnościowym znajdującym się w K. na ul. B. 1 (…). Ten lokal nie został sprzedany.

Pytanie

Czy musi Pan płacić podatek dochodowy od sprzedanego udziału mienia spadkowego odziedziczonego po Pana mamie?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie powinien Pan zapłacić podatek dochodowy od sprzedanego udziału mienia spadkowego odziedziczonego po mamie E.F..

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z jego treścią:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłami przychodów są:

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 10 ust. 5 omawianej ustawy:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Zatem ustalenie daty nabycia nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości i ww. praw majątkowych ma istotne znaczenie dla określenia skutków podatkowych ich odpłatnego zbycia.

Dla celów stosowania art. 10 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przyjmuje się, że momentem nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, który tę nieruchomość nabył również w drodze spadku, jest moment nabycia tej nieruchomości zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.), tj. data śmierci jego spadkodawców.

Jak wynika z art. 922 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Z kolei art. 925 ww. Kodeksu stanowi, że:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 ww. Kodeksu). Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Z opisu sprawy wynika, że Pana ojciec wraz ze swoim bratem odziedziczyli po swoich rodzicach i siostrach swojej matki mienie w 1/2 części. Następnie część ojca (zmarłego w 2018 roku) odziedziczyła m. in. Pana matka w 1/3 udziału. Ten udział Pan i Pana siostra odziedziczyli po swojej mamie po połowie. Mienie spadkowe po dziadkach i siostrach babci sprzedali Państwo w sierpniu 2022 roku.

Uwzględniając zatem powyższe, w szczególności treść art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdzenia wymaga, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku – w odniesieniu do mienia odziedziczonego po matce (udziałów w nieruchomościach należących początkowo do Pana dziadka, babci i ciotek) – pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy należy liczyć od końca roku, w którym zmarł Pana ojciec (tj. od 31 grudnia 2018 r.)

Mając na uwadze przeanalizowane przepisy prawa oraz przedstawiony opis zdarzenia stwierdzić należy, że odpłatne zbycie przez Pana udziałów w nieruchomościach w sierpniu 2022 roku w części w jakiej zostały przez Pana nabyte w drodze spadku po Pana zmarłej mamie, która udziały te nabyła w drodze dziedziczenia po Pana ojcu (część majątku należącego początkowo do dziadków i sióstr babci) skutkuje dla Pana powstaniem przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, ponieważ sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (tj. licząc od końca 2018 r.).

Stosownie do art. 30e ust. 1 cytowanej ustawy:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Wedle art. 30e ust. 4 przywołanej ustawy:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

2)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

3)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Z wniosku nie wynika, by zaistniały okoliczności uprawniające Pana do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, dochód z odpłatnego zbycia odziedziczonego po mamie udziału w nieruchomości podlega – zgodnie z art. 30e ust. 1 ww. ustawy – opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym, a Pan obowiązany był do złożenia zeznania podatkowego na formularzu PIT-39 oraz zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie Zainteresowanego – co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie dla Pana. Natomiast Pana siostra chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie i uiścić stosowną opłatę.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).