Miejsce opodatkowania przez rezydenta Kanady dochodu ze sprzedaży akcji polskiej spółki. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.327.2023.1.IR

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.327.2023.1.IR

Temat interpretacji

Miejsce opodatkowania przez rezydenta Kanady dochodu ze sprzedaży akcji polskiej spółki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia akcji przez rezydenta podatkowego Kanady.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą stałe miejsce zamieszkania w Kanadzie. Od 1 stycznia 2015 r. Wnioskodawca jest nieprzerwanie rezydentem podatkowym w Kanadzie i tam podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Wnioskodawca posiada certyfikat rezydencji podatkowej wydany przez kanadyjskie organy podatkowe potwierdzający, iż jest on rezydentem podatkowym Kanady od 1 stycznia 2015 r. Dodatkowo, w celu upewnienia się co do traktowania go jako osoby niebędącej rezydentem podatkowym w Polsce i w konsekwencji podlegającej w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, Wnioskodawca wystąpił o interpretację indywidualną i uzyskał pozytywną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdzającą jego stanowisko w tym zakresie (interpretacja z 12 maja 2020 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.140.2020.1.JK2).

Wnioskodawca jest właścicielem akcji w spółce akcyjnej z siedzibą w Polsce (dalej jako „Spółka”), notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych .... (dalej jako „Akcje”). Wnioskodawca zamierza dokonać odpłatnego zbycia powyższych Akcji w ramach transakcji poza regulowanym rynkiem giełdowym, na podstawie umowy sprzedaży zawartej pod prawem kanadyjskim na rzecz nabywcy, którym jest spółka kanadyjska.

Nieruchomości stanowią i stanowiły w przeszłości mniejszość wartości majątku Spółki (znacznie poniżej 50%). Wnioskodawca potwierdza, iż warunek ten będzie zachowany w okresie co najmniej 365 dni poprzedzających transakcję. W konsekwencji, majątek Spółki nie składa się głównie z nieruchomości, a wartość akcji Spółki nie wywodzi się, bezpośrednio ani pośrednio, głównie (tj. powyżej 50%) z nieruchomości.

 Pytanie

Czy dochód uzyskany przez Wnioskodawcę ze zbycia Akcji będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód uzyskany ze zbycia Akcji nie będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

W myśl art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „ustawa PIT”), osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 3 ust. 2b pkt 5 ustawy PIT, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających.

W świetle powyższej regulacji, dochód ze zbycia Akcji przez Wnioskodawcę stanowi dochód osiągany przez Niego na terytorium Polski.

Jednocześnie, zgodnie z art. 4a ustawy PIT, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W analizowanym stanie faktycznym zastosowanie znajdzie Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem, podpisane w Ottawie dnia 14 maja 2012 r. (dalej jako „Umowa polsko-kanadyjska”), z uwzględnieniem jej zmodyfikowania przez Konwencję wielostronną implementującą środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, podpisaną przez Polskę i Kanadę dnia 7 czerwca 2017 r. (dalej jako „Konwencja MLI”).

W zakresie opisanej transakcji, istotne znaczenie będzie miał art. 13 Umowy polsko-kanadyjskiej, dotyczący zysków z przeniesienia własności majątku.

W szczególności, należy zwrócić uwagę na art. 9 ust. 4 Konwencji MLI, który zastąpił art. 13 ust. 4 Umowy polsko-kanadyjskiej i który stanowi: dla celów [Konwencji], zyski uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium [Umawiającego się Państwa] z tytułu przeniesienia własności udziałów lub akcji lub porównywalnych praw, takich jak prawa w spółce osobowej lub truście, mogą być opodatkowane w drugim [Umawiającym się Państwie], jeżeli w jakimkolwiek momencie w okresie 365 dni poprzedzających przeniesienie własności tych udziałów lub akcji lub porównywalnych praw ich wartość pochodziła bezpośrednio lub pośrednio w więcej niż 50% z majątku nieruchomego (nieruchomości) położonego na terytorium tego drugiego [Umawiającego się Państwa].

Należy uznać, że powyższy przepis nie znajdzie zastosowania do transakcji będącej przedmiotem zapytania, gdyż wartość zbywanych Akcji nie pochodzi i nie będzie pochodziła w jakimkolwiek momencie w okresie 365 dni poprzedzających transakcję bezpośrednio lub pośrednio w więcej niż 50% z majątku nieruchomego (nieruchomości).

W myśl art. 13 ust. 5 Umowy polsko-kanadyjskiej, zyski z tytułu przeniesienia własności majątku innego, niż wymieniony w ustępach 1, 2, 3 i 4 podlegają opodatkowaniu wyłącznie w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Natomiast zgodnie z art. 13 ust. 6 Umowy polsko-kanadyjskiej, postanowienia ustępu 5 nie naruszają prawa Umawiającego się Państwa do poboru, zgodnie z własnym prawem, podatku od zysków z przeniesienia tytułu własności każdego majątku, innego niż majątku, do którego stosuje się postanowienia ustępu 7, osiągniętych przez osobę fizyczną, która ma miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie, a która miała miejsce zamieszkania w pierwszym wymienionym Państwie przez jakikolwiek okres w ciągu pięciu lat, które bezpośrednio poprzedzają moment przeniesienia tytułu własności tego majątku.

Powyższy art. 13 ust 6 Umowy polsko-kanadyjskiej również nie znajdzie zastosowania do transakcji będącej przedmiotem zapytania, gdyż Wnioskodawca nie miał miejsca zamieszkania w Polsce przez jakikolwiek okres w ciągu pięciu lat, które bezpośrednio poprzedzają moment przeniesienia tytułu własności tego majątku. Jak Wnioskodawca wskazał w opisie stanu faktycznego, ma On nieprzerwanie miejsce zamieszkania i jest rezydentem podatkowym Kanady od 1 stycznia 2015 r., zatem od ponad 8 lat.

Odnosząc regulacje Umowy polsko-kanadyjskiej do transakcji będącej przedmiotem zapytania, zdaniem Wnioskodawcy zastosowanie znajdzie art. 13 ust. 5 Umowy polsko-kanadyjskiej, a zatem zysk ze sprzedaży Akcji będzie podlegał opodatkowaniu wyłącznie w kraju miejsca zamieszkania Wnioskodawcy, czyli w Kanadzie.

Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego oceny Pana stanowiska.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że na dzień wydania niniejszej interpretacji obowiązuje tekst jednolity ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).

Ponadto podaje się, że Konwencja z dnia 14 maja 2012 r. zawarta między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu została opublikowana w Dz. U. z 2013 r. poz. 1371.

Z kolei, Konwencja polsko-kanadyjska, do objęcia Konwencją wielostronną implementującą środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzona w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r., podpisana w Paryżu dnia 7 czerwca 2017 r. została opublikowana w Dz. U. z 2018 r., poz. 1369.

Powyższe nie miało jednak wpływu na dokonaną przez tutejszy Organ ocenę Pana stanowiska w odniesieniu do zadanego we wniosku pytania.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego..

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.