
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawierania umów depozytu nieprawidłowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – w pismach z 13 marca 2025 r. (daty wpływu 13 i 17 marca 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Jest Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361).
Zgodnie z dyspozycją art. 3 § 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.), podlega Pan w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W ramach działalności, w ramach profesjonalnego obrotu oraz w sposób ciągły, zawierał/zawiera Pan również umowy depozytów nieprawidłowych przyjmując depozyty.
Umowy były i są zawierane z różnymi podmiotami prawa handlowego (dalej jako spółki, kontrahenci). Umowy są zawierane z podmiotami, którzy tak samo jak Pan są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.
W ramach zawieranych umów, Pan – jako przechowawca – zobowiązuje się do przechowywania środków pieniężnych na określony czas, a następnie do ich zwrotu w tej samej wysokości, natomiast dający na przechowanie do przekazania wskazanych w umowach środków pieniężnych. Jest Pan uprawniony do korzystania z przekazanego Panu przedmiotu przechowania, czyli środków pieniężnych. W przypadku, gdyby nastąpiło opóźnienie zwrotu otrzymanych do przechowania środków, zobowiązuje się Pan do zapłaty dającemu na przechowanie dodatkowych odsetek karnych.
Pan jako przechowawca oraz Spółki prawa handlowego jako dający na przechowanie, za świadczone usługi otrzymują stosowne wynagrodzenie, a więc zawierane umowy mają charakter odpłatny. Wykonane usługi były oraz są potwierdzane fakturami VAT.
Uzupełnienie wniosku, jako że dotyczy wyłącznie kwestii istotnych z punktu widzenia rozstrzygnięcia w podatku od towarów i usług, zostało przywołane w interpretacji dotyczącej tego podatku.
Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy zawierane przez Pana umowy depozytów nieprawidłowych będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na mocy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
Pana stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
W Pana ocenie, zawierane przez Pana umowy depozytów nieprawidłowych nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na mocy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. pkt 1 lit. j) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy depozytu nieprawidłowego.
Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 4 pkt a (winno być: pkt 4 lit. a)) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a.
Wyżej wymienione regulacje wskazują, iż co do zasady podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy depozytu nieprawidłowego. Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 4 pkt a (winno być: pkt 4 lit. a)) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności opodatkowane w swoim zakresie podatkiem od towarów i usług.
W rezultacie, jeśli odpowiedź na Pana pierwsze pytanie będzie pozytywna i potwierdzi, że umowy depozytów nieprawidłowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to nie będzie żadnych wątpliwości, że opisane w stanie faktycznym czynności cywilnoprawne nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy depozytu nieprawidłowego.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie pożyczki i umowie depozytu nieprawidłowego – ciąży na biorącym pożyczkę lub przechowawcy.
Art. 6 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy stanowi, że:
Przy umowie pożyczki i umowie depozytu nieprawidłowego – podstawę opodatkowania stanowi kwota lub wartość pożyczki albo depozytu, a w przypadku umowy określającej, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy – kwota każdorazowej wypłaty środków pieniężnych
Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Stawka podatku wynosi – od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego – 0,5%, z zastrzeżeniem ust. 5.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Jak wynika z powołanych przepisów – depozyt nieprawidłowy podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na przechowawcy.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z wyjątkami w ustawie wskazanymi). Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem ściśle określonym).
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W ramach działalności, w ramach profesjonalnego obrotu oraz w sposób ciągły, zawierał/zawiera Pan również umowy depozytów nieprawidłowych przyjmując depozyty. Umowy były i są zawierane z różnymi podmiotami prawa handlowego. Umowy są zawierane z podmiotami, którzy tak samo jak Pan są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. W ramach zawieranych umów, Pan – jako przechowawca – zobowiązuje się do przechowywania środków pieniężnych na określony czas, a następnie do ich zwrotu w tej samej wysokości, natomiast dający na przechowanie do przekazania wskazanych w umowach środków pieniężnych. Jest Pan uprawniony do korzystania z przekazanego Panu przedmiotu przechowania, czyli środków pieniężnych. W przypadku, gdyby nastąpiło opóźnienie zwrotu otrzymanych do przechowania środków, zobowiązuje się Pan do zapłaty dającemu na przechowanie dodatkowych odsetek karnych. Pan jako przechowawca oraz spółki prawa handlowego jako dający na przechowanie, za świadczone usługi otrzymują stosowne wynagrodzenie, a więc zawierane umowy mają charakter odpłatny. Wykonane usługi były oraz są potwierdzane fakturami VAT.
Instytucje przechowania oraz depozytu nieprawidłowego regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1610 ze zm.).
W myśl art. 835 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie.
Jak stanowi natomiast art. 845 tego Kodeksu:
Jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.
Podkreślić należy, że o zakwalifikowaniu danej umowy do umów podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje nazwa umowy ale jej treść.
Istotą zawieranych przez Pana umów było przechowanie środków pieniężnych należących do podmiotów prawa handlowego. Umówili się jednak Państwo w taki sposób, że będzie miał Pan prawo do rozporządzania oddanymi na przechowanie pieniędzmi.
W takiej sytuacji, zawierane przez Pana umowy co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako umowy depozytu nieprawidłowego.
Jakkolwiek Pana zapytanie dotyczy opodatkowania umów depozytu nieprawidłowego podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umów depozytu nieprawidłowego podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) lub b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z interpretacji indywidualnej znak: 0112-KDIL1-1.4012.29.2025.7.AR w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że świadczone przez Pana usługi polegające na przechowaniu przez Pana środków pieniężnych Kontrahentów w ramach zawartych umów depozytu nieprawidłowego noszą znamiona odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy i korzystającego ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zatem, skoro omawiane umowy depozytu nieprawidłowego stanowią usługi faktycznie objęte podatkiem od towarów i usług i będą korzystały ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku od towarów i usług, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Tym samym po Pana stronie, jako przechowawcy w ramach depozytu nieprawidłowego, nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie podatku od towarów i usług została wydana interpretacja indywidualna znak: 0112-KDIL1-1.4012.29.2025.7.AR.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.