
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zakupu samochodu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
29 (…) 2024 r. zakupił Pan samochód marki (…) z (…) o numerze VIN (…) od Państwa W. i W. (…). Dostał Pan informację przy zakupie, że pojazd jest w 100% wciągnięty już kilka lat w działalność Pani W. (…), a Pani W. rozlicza całość zużycia samochodu w działalności. Otrzymał Pan z tytułu prowadzenia przez Panią W. działalności fakturę VAT. Pani W. była tylko współwłaścicielem pojazdu, gdyż właścicielem był jej ojciec Pan W. (…). Umowa kupna-sprzedaży została zawarta z Panią W. i jej ojcem. Za pojazd zapłacił Pan (…) zł przelewem bankowym tego samego dnia. W momencie kiedy przyszedł temat rejestracji pojazdu w Urzędzie w (…) odesłali Pana do Urzędu Skarbowego w (…) z informacją, że musi Pan zapłacić podatek, gdyż w urzędzie nie respektują faktury wystawionej przez Panią W. jako współwłaściciela. Pojazd został zarejestrowany mimo to, a Pan udał się do Urzędu Skarbowego w (…). Tam otrzymał Pan informację, że urząd nie udziela informacji podatkowej i wystawiony został dokument PCC-3 z nakazem zapłaty podatku, który Pan zapłacił. Skontaktował się Pan ze sprzedającym celem wyjaśnienia sytuacji. Pani (…) wyjaśniła, że również zapłaciła podatek VAT tytułem sprzedaży samochodu będącego na stanie środków trwałych firmy w 100%. Następnie kontaktował się Pan w tej sprawie z doradcami podatkowymi i za każdym razem dostawał Pan informacje, że nie powinien Pan zapłacić podatku. Urząd w (…) nie zaakceptował Pana korekty podatku PCC-3 podpierając się brakiem dowodów i informacji prawnej, stąd prośba o interpretację jako jednostki nadrzędnej.
Pytania
Czy powinien Pan zapłacić podatek skoro dostał Pan fakturę VAT od Pani W. (…)? Czy może Pan starać się o zwrot podatku, ponieważ został zapłacony podwójnie (Pan PCC-3 a Pani W. VAT w pełnej wartości)? Co tak na prawdę powinien Pan zrobić i kto jest winny całego zamieszania?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, skoro Pani W. jako firma (…) sprzedaje pojazd będący środkiem trwałym przedsiębiorstwa nie powinien Pan płacić podatku PCC-3, gdyż za jeden samochód został podwójnie zapłacony podatek. Uważa Pan, że w Urzędzie Skarbowym w (…) wprowadzono Pana w błąd czego skutkiem było zapłacenie przez Pana podatku PCC-3.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):
Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
Art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że:
Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Stawki podatku wynoszą przy umowie sprzedaży:
a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b)innych praw majątkowych – 1%.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strona (strony) tej umowy posiada (posiadają) generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona.
W opisie sprawy wskazał Pan, że zakupił Pan samochód osobowy od Pani W. i Pana W. Pojazd był w 100% od kilku lat wykorzystywany w działalność Pani W. W wyniku zakupu samochodu, otrzymał Pan od Pani W. fakturę VAT. Pani W. była współwłaścicielem pojazdu gdyż, właścicielem był jej ojciec Pan W. Umowa kupna-sprzedaży została zawarta z Panią W. i jej ojcem Panem W. Za pojazd zapłacił Pan (…) zł przelewem bankowym tego samego dnia. W momencie rejestracji pojazdu w Urzędzie w (…) odesłali Pana do Urzędu Skarbowego w (…) z informacją, że musi Pan zapłacić podatek gdyż w urzędzie nie respektują faktury wystawionej przez Panią W. jako współwłaściciela. Pojazd został zarejestrowany mimo to, a Pan udał się do Urzędu Skarbowego w (…). Tam otrzymał Pan informację, że urząd nie udziela informacji podatkowej i wystawiony został dokument PCC-3 z nakazem zapłaty podatku, który Pan zapłacił. Skontaktował się Pan ze sprzedającym celem wyjaśnienia sytuacji. Pani W. wyjaśniła, że również zapłaciła podatek VAT tytułem sprzedaży samochodu będącego na stanie środków trwałych firmy w 100%. Urząd skarbowy nie zaakceptował Pana korekty podatku PCC-3.
Ma Pan wątpliwości czy powinien Pan zapłacić podatek skoro dostał Pan za zakup samochodu fakturę VAT, a co za tym idzie, czy może Pan starać się o zwrot podatku, ponieważ został on zapłacony podwójnie (Pan zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych a Pani W. podatek VAT w pełnej wysokości).
Pana zdaniem, skoro Pani W. jako firma (…) sprzedaje pojazd będący środkiem trwałym przedsiębiorstwa nie powinien Pan płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Uważa Pan, że został Pan wprowadzony w błąd czego skutkiem było zapłacenie przez Pana podatku od czynności cywilnoprawnych.
Aby to zagadnienie rozstrzygnąć, w pierwszej kolejności ustalenia wymaga kwestia, czy powyższa czynność podlegała regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług. To ustalenie ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług lub zwolnienie jej z tego podatku skutkuje wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy.
W opisie stanu faktycznego wskazał Pan, że samochód, który Pan zakupił był w 100% od kilku lat składnikiem (środkiem trwałym) w działalność Pani W. W wyniku zakupu samochodu, otrzymał Pan od Pani W. fakturę VAT, który Pani W. – jak Pan twierdzi – zapłaciła w pełnej wysokości.
Zatem jeżeli istotnie omawiana transakcja zakupu samochodu osobowego była objęta podatkiem od towarów i usług, który został zapłacony w pełnej wysokości (co nie jest przedmiotem rozstrzygnięcia w tej interpretacji, gdyż dotyczy ona, zgodnie z Pana wskazaniem, tylko podatku od czynności cywilnoprawnych) – to transakcja zakupu samochodu osobowego nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. To, że samochód został zakupiony od Pani W. i Pana W. jako współwłaścicieli a faktura wystawiona została tylko przez Panią W. (prowadzącą działalność, w której samochód ten był w 100% środkiem trwałym) nie zmienia faktu, że to Pani W. wystawiając fakturę VAT za zakup samochodu zapłaciła podatek od towarów i usług w pełnej jego wysokości za cały samochód a nie za jego część.
Tym samym Pan jako Kupujący nie był zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu opisanej wyżej transakcji, bowiem transakcja ta została wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Odnosząc się do kwestii zwrotu zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych, należy wskazać, że treść art. 11 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi:
Podatek, z zastrzeżeniem ust. 2, podlega zwrotowi, jeżeli:
1)uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli (nieważność względna);
2)nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej;
3)(uchylony)
3a) spółka nie została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców lub wysokość kapitału zakładowego spółki kapitałowej została zarejestrowana w kwocie niższej niż określała umowa spółki - w części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym;
4)podwyższenie kapitału zakładowego spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale - w części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału zakładowego ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców;
5)nie dokonano wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
Podatek nie podlega zwrotowi po upływie 5 lat od końca roku, w którym został zapłacony.
Z treści powołanego przepisu wynika, że podatek od czynności cywilnoprawnych podlega zwrotowi w tych konkretnych przypadkach. Przepis ten nie ma zastosowania do Pana sytuacji. Jednakże odrębne przepisy regulują przypadki, w których podatnik ma prawo wystąpić o „zwrot” zapłaconego nienależnie podatku. Te przepisy będą miały zastosowanie w Pana przypadku.
W myśl art. 72 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2025 r. poz. 111):
Za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku.
Stosownie do art. 73 § 1 pkt 1 ww. ustawy:
Nadpłata powstaje, z zastrzeżeniem § 2, z dniem zapłaty przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej.
Zgodnie z art. 75 § 3 ww. ustawy:
Jeżeli z przepisów prawa podatkowego wynika obowiązek złożenia zeznania (deklaracji), to podatnik, płatnik lub inkasent równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty jest obowiązany złożyć skorygowane zeznanie (deklarację).
Wskazać należy, że nadpłata powstanie zawsze wtedy, gdy podatek został zapłacony nienależnie. Tym samym, ma Pan prawo wystąpić o stwierdzenie nadpłaty w trybie określonym przepisami Ordynacji podatkowej i otrzymać zwrot nienależnie zapłaconego podatku. Z takim wnioskiem winien Pan wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego, dołączając do niego korektę deklaracji PCC-3.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Przedmiotem tej interpretacji jest – zgodnie z Pana wskazaniem − wyłącznie ocena Pana stanowiska w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Interpretacja indywidualna w myśl art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej ma na celu wyjaśnić wątpliwości co do sposobu zastosowania konkretnego przepisu w kontekście opisanego stanu faktycznego. W postępowaniu o wydanie interpretacji indywidualnej nie posiadam kompetencji do oceny dołączonych do wniosku dokumentów. Wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie mogę prowadzić postępowania ani podejmować rozstrzygnięć zastrzeżonych dla innego trybu orzekania w oparciu o konkretną dokumentację. Takie kompetencje posiada np. naczelnik urzędu skarbowego w postępowaniu kontrolnym czy podatkowym.
Jako Organ analizujący Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualne w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych – związany jestem wyłącznie opisem stanu faktycznego jaki został zawarty we wniosku. Zatem jeżeli przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Rolą Organu interpretacyjnego jest ocena, czy prawidłowo ocenia Pan skutki podatkowe w kontekście przedstawionego stanu faktycznego. Tym samym rolą Organu interpretacyjnego nie jest ocena jak inna osoba (podmiot) postąpiła (postąpił), czy zachowała (zachował) się zgodnie z przepisami. Jak już wyżej wskazano Organ interpretacyjny ma ściśle określone cele, o których mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.); dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.