
Temat interpretacji
Udział w samowoli budowlanej — czy wyklucza prawo do ulgi?
W 2022 roku wnioskodawczyni kupiła udział w zabudowanej nieruchomości, mając prawo do wyłącznego korzystania z jednego z lokali. Po transakcji okazało się, że deweloper bez wymaganych pozwoleń rozbudował budynek gospodarczy i przekształcił go na cele mieszkaniowe, tworząc kilka lokali, których nie dało się wyodrębnić. Nieruchomość nie miała pozwolenia na użytkowanie ani zaświadczenia o zakończeniu budowy, a nadzór budowlany prowadził postępowanie w sprawie samowoli budowlanej. W 2024 roku kobieta sprzedała swój udział, a w 2025 zawarła przedwstępną umowę zakupu mieszkania stanowiącego odrębną własność.
W związku z planowanym zakupem mieszkania podatniczka wystąpiła do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Zapytała, czy pomimo wcześniejszego udziału w nieruchomości będącej samowolą budowlaną, przysługuje jej zwolnienie z PCC, przewidziane w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Była przekonana, że tak, ponieważ wcześniej nie posiadała żadnego lokalu mieszkalnego ani udziału w takim lokalu, a zakupiona w 2022 roku nieruchomość nie była ani lokalem mieszkalnym, ani budynkiem jednorodzinnym, ani nie mogła być użytkowana zgodnie z przepisami prawa budowlanego.
KIS potwierdza: zakup mieszkania może być zwolniony z PCC
Dyrektor KIS potwierdził, że wcześniejszy udział w nieruchomości będącej samowolą budowlaną nie pozbawia prawa do ulgi przy zakupie pierwszego mieszkania.
W uzasadnieniu organ podkreślił, że budynek, w którym kobieta posiadała udział, nie mógł służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych – brakowało zgody na użytkowanie, a postępowanie legalizacyjne nie zostało zakończone. Nieruchomość nie spełniała definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego, bo znajdowało się w niej więcej niż dwa lokale. Skoro w całym okresie posiadania udziału nie było możliwości legalnego użytkowania lokalu, nie można uznać, że kobieta wcześniej posiadała nieruchomość w rozumieniu przepisów o PCC.
Organ dodał, że samowola budowlana to stan prawny trwający od momentu powstania do chwili jej legalizacji. Dopóki nie zostanie wydane pozwolenie na użytkowanie lub nie zostanie złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy, obiekt nie spełnia warunków uznania go za lokal mieszkalny na potrzeby ulgi podatkowej.
W związku z tym zakup planowanego mieszkania – stanowiącego odrębną własność – będzie dla wnioskodawczyni pierwszym nabyciem w rozumieniu art. 9 pkt 17 ustawy o PCC. Przysługuje jej zatem pełne prawo do zwolnienia z PCC — podsumował dyrektor KIS.