
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest:
-w części dotyczącej pytania nr 1, tj. opodatkowania umowy sprzedaży 2% stawką podatku od czynności cywilnoprawnych – nieprawidłowe,
-w pozostałej części – prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
10 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 9 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości/udziału w nieruchomości. Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 14 lutego 2025 r. (wpływ 17 lutego 2025 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1.Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. Sp. z o. o. sp. k. (Zainteresowany, Kupujący)
NIP: (…)
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Pan B. (Sprzedający)
Opis zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o. o. sp. k. (Zainteresowany będący stroną postępowania) jest inwestorem, zainteresowanym nabyciem praw do nieruchomości gruntowej (dalej: „Nieruchomość”) pod budowę centrum magazynowo-logistyczno-produkcyjnego z częściami socjalno-biurowym i infrastrukturą towarzyszącą (dalej: „Inwestycja”, planowane nabycie będzie dalej określane jako „Transakcja”). Przedmiotowa Nieruchomość zlokalizowana jest na terenie gminy (…) oraz obejmuje działki:
1)o nr (…), dla których prowadzona jest księga wieczysta o nr (…);
2)o nr (…), dla których prowadzona jest księga wieczysta o nr (…);
3)o nr (…), dla których prowadzona jest księga wieczysta o nr (…);
4)o nr (…), dla których prowadzona jest księga wieczysta o nr (…);
5)o nr (…), dla których prowadzona jest księga wieczysta o nr (…);
6)o nr (…), dla których prowadzona jest księga wieczysta o nr (…);
7)o nr (…), dla których prowadzona jest księga wieczysta o nr (…);
8)o nr (…), dla których prowadzona jest księga wieczysta o nr (…);
9)o nr (…), dla których prowadzona jest księga wieczysta o nr (…) (w zakresie Działki o nr (…) przedmiotem sprzedaży przez Sprzedającego będzie udział we współwłasność Działki – pozostały udział zostanie nabyty przez Zainteresowanego w ramach transakcji z innym sprzedającym (dalej: „Współwłaściciel”),
dalej: łącznie jako „Działki”.
Zainteresowany wybudowaną w ramach Inwestycji powierzchnię planuje wynająć lub sprzedać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym, po nabyciu przedmiotowych Działek, Zainteresowany planuje wykorzystywać je w prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz niepodlegającej zwolnieniu z podatku od towarów i usług.
Działki są niezabudowane, nieogrodzone i nieuzbrojone.
Dla przedmiotowych Działek obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego stanowiący treść Uchwały nr (…) Rady Gminy (…) z (…) r. (dalej: „MPZP”). MPZP przewiduje następujące przeznaczenie Działek:
1)Działka (…) – 1ZL tereny zieleni izolacyjnej, 2KDL2 – droga publiczna, 6KDL2 – droga publiczna, 2P/U1 – tereny produkcyjno-usługowe,
2)Działka (…) – 1ZL tereny zieleni izolacyjnej, 6KDL2 – droga publiczna, 2P/U1 – tereny produkcyjno-usługowe,
3)Działka (…) - 2KDL2 – droga publiczna, 6KDL2 – droga publiczna, 2P/U1 – tereny produkcyjno-usługowe,
4)Działka (…) – 1ZL tereny zieleni izolacyjnej, 2KDL2 – droga publiczna, 6KDL2 – droga publiczna, 2P/U1 – tereny produkcyjno-usługowe,
5)Działka (…) – 1ZL tereny zieleni izolacyjnej, 2KDL2 – droga publiczna, 6KDL2 – droga publiczna, 2P/U1 – tereny produkcyjno-usługowe,
6)Działka (…) – 1ZL tereny zieleni izolacyjnej, 2KDL2 – droga publiczna, 6KDL2 – droga publiczna, 2P/U1 – tereny produkcyjno-usługowe,
7)Działka (…) – 1ZL tereny zieleni izolacyjnej, 2KDL2 – droga publiczna, 6KDL2 – droga publiczna, 2P/U1 – tereny produkcyjno-usługowe,
8)Działka (…) – 1ZL tereny zieleni izolacyjnej, 2KDL2 – droga publiczna, 6KDL2 – droga publiczna, 2P/U1 – tereny produkcyjno-usługowe,
9)Działka (…) – 1ZL tereny zieleni izolacyjnej, 6KDL2 – droga publiczna, 2P/U1 – tereny produkcyjno-usługowe.
Grunty zostały oznaczone w księdze wieczystej jako grunty orne (R).
Sprzedający nabył Działki na podstawie umów sprzedaży zawartych z osobami fizycznymi w latach 2005 – 2008.
Działki nie zostały nabyte w ramach działalności gospodarczej Sprzedającego. Nieruchomości zostały nabyte w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i transakcje nabycia nie zostały udokumentowane fakturami VAT. Nabycie Działek podlegało natomiast opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nieruchomość została nabyta do majątku osobistego Sprzedającego.
Nabycie Działek zostało sfinansowane ze środków własnych Sprzedającego. W szczególności Sprzedający nie zaciągał kredytu w celu nabycia Działek.
Na moment nabycia Sprzedający nie prowadził działalności gospodarczej oraz nie był zarejestrowany jako podatnik podatku od czynności cywilnoprawnych. W momencie nabycia Sprzedający nie dokonywał zakupu Działek w celu prowadzenia w oparciu o nie działalności gospodarczej, tj. w momencie zakupu nie miał zamiaru wykorzystywać ich w działalności gospodarczej.
W momencie nabycia Działek, Sprzedający pozostawał w stosunku pracy (branża (…)).
Od (…) r. Sprzedający rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej oraz jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. W ramach tej działalności gospodarczej Sprzedający świadczy usługi z zakresu (…), związane z oprogramowaniem. W ramach działalności, Sprzedający zajmuje się również budową oraz sprzedażą obiektów mieszkalnych.
Natomiast Nieruchomość nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej Sprzedającego. Nieruchomość nie została ujęta w ewidencji środków trwałych Sprzedającego, koszty nabycia nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu w działalności gospodarczej, Sprzedający nie odliczył podatku od towarów i usług z tytułu nabycia Nieruchomości (ponieważ w związku z tą transakcją nie został naliczony podatek od towarów i usług), a Nieruchomość nie była wykorzystywana w celach zarobkowych (poza dzierżawą za symboliczną opłatą, która została opisana poniżej).
Ponieważ od momentu nabycia Nieruchomość nie była wykorzystywana w działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie była ona również wykorzystywana do czynności podlegających zwolnieniu z podatku od towarów i usług.
Działki nie były również wykorzystywane przez Sprzedającego do prowadzenia działalności rolniczej.
W szczególności nie dokonywał on uprawy ani zbiorów i dostawy (sprzedaży) produktów rolnych. Sprzedający nie posiada również statusu rolnika ryczałtowego.
Natomiast w okresie od (…) r. do (…) r. Działki były przedmiotem umowy dzierżawy na rzecz osoby fizycznej (rolnika). Na mocy tej umowy Działki tymczasowo przez okres jej obowiązywania mogły być wykorzystywane przez dzierżawcę na cele upraw rolnych. Rolnik będący dzierżawcą sam zgłosił się do Sprzedającego z propozycją wydzierżawienia Nieruchomości. Z tytułu dzierżawy zostało ustalone symboliczne wynagrodzenie (300 zł rocznie). Dzierżawa nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z uwagi na bardzo słabo rozwiniętą infrastrukturę energetyczną na terenie, na którym położona jest Nieruchomość i wysycenie przez aktualnych odbiorców skutkujące wieloletnim oczekiwaniem na przyłącze, Sprzedający alternatywnie wystąpił o warunki techniczne oraz zawarł z dystrybutorem energii umowy o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej (gdyby w przyszłości na Działkach miał powstać jakiś obiekt budowlany). Sprzedający nie dokonał jednak uzbrojenia działek ani nie wyposażył ich w urządzenia, czy sieć energetyczną.
Dodatkowo, Sprzedający (samodzielnie lub za pośrednictwem pełnomocnika) w szczególności nie podejmował następujących działań:
1)nie wydzielał dróg wewnętrznych,
2)nie dokonywał podziałów/połączeń działek,
3)nie występował do organów o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, zagospodarowania przestrzennego lub o ich zmianę (Sprzedający zgłaszał jedynie uwagi do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa);
4)nie występował do organów z wnioskiem o przekształcenie działek pod zabudowę,
5)nie występował do organów o wyrażenie zgody na wycinkę drzew i krzewów.
Co więcej, Sprzedający nie podejmował żadnych działań marketingowych za wyjątkiem udzielania informacji potencjalnym zainteresowanym. Zainteresowany skontaktował się ze Sprzedającym z własnej inicjatywy. Sprzedający nie podejmował w tym zakresie żadnych działań reklamowych.
Natomiast, z uwagi na pytania pojawiające się ze strony potencjalnych nabywców (Sprzedający miał takie zapytania dot. Nieruchomości w przeszłości), jak również w celu ustalenia precyzyjnego stanu posiadanego majątku, Sprzedający zlecił przeprowadzenie audytu stanu prawnego nieruchomości w celu ustalenia stanu prawnego i faktycznego nieruchomości dla potrzeb uregulowania granic działek. Sprzedający poniósł koszt sporządzenia audytu prawnego nieruchomości. Są to jedyne nakłady finansowe związane z przygotowaniem działek do sprzedaży. Sprzedający nie poniósł ani nie zamierza ponosić innych nakładów finansowych w tym zakresie. Wydatki z tytułu audytu nie zostały również rozpoznane jako koszty podatkowe w ramach działalności Sprzedającego.
W zawartej umowie przedwstępnej, Sprzedający udzielił nabywcy (umowa została zawarta z podmiotem trzecim (dalej: „Deweloper”), przy czym przed dokonaniem Transakcji, prawa i obowiązki z umowy zostaną przeniesione na Zainteresowanego) prawa do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane oraz do składania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych i przyłączeniowych oraz decyzji, a także do wejścia na teren Nieruchomości w celu prowadzenia badań i odwiertów w zakresie niezbędnym do potwierdzenie, że Nieruchomość jest wolna od zanieczyszczeń, a warunki glebowe umożliwiają realizację na niej Inwestycji. Sprzedający zobowiązał się przy tym do udzielenia na żądanie nabywcy pełnomocnictw koniecznych do uzyskania ww. uzgodnień, sprawdzeń itp. W ramach prawa do dysponowania Nieruchomością Deweloperowi (a po dokonaniu cesji, Zainteresowanemu) nie będzie przysługiwało prawo do złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę oraz oświadczenia o dysponowaniu Nieruchomością na cele budowlane.
Dodatkowo, w ramach umowy przedwstępnej, Sprzedający udzielił pełnomocnictwa przedstawicielowi Dewelopera do:
-przeglądania akt ksiąg wieczystych Nieruchomości,
-składania wniosków o sporządzenie kserokopii z akt oraz do odbioru takich kserokopii,
-ustanawiania dalszych pełnomocników, jak również do uzyskiwania i odbioru zaświadczeń, informacji oraz wypisów oraz wyrysów dotyczących Nieruchomości,
-podejmowania wszelkich innych czynności prawnych lub faktycznych, składania wszelkich oświadczeń woli lub wiedzy, podpisywania, składania i odbioru wszelkich dokumentów, które mogą się okazać konieczne lub przydatne w celu realizacji pełnomocnictwa.
Powyższe uprawnienia również zostaną przeniesione na przedstawiciela Zainteresowanego w związku z cesją.
Sprzedający posiada aktualnie inne nieruchomości, których jednak sprzedaż aktualnie nie jest planowana. W szczególności Sprzedający nie podejmuje żadnych działań marketingowych w tym zakresie.
Sprzedający dokonywał w przeszłości sprzedaży nieruchomości, jednak dotyczyło to nieruchomości mieszkalnych. Przedmiotem sprzedaży były zarówno nieruchomości prywatne (w zakresie tych nieruchomości sprzedaż nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych) oraz nieruchomości mieszkalne wchodzące w skład działalności gospodarczej (w zakresie tych nieruchomości sprzedaż podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług).
Zainteresowany jest i na moment dokonania Transakcji będzie podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
W celu przedstawienia pełnego obrazu zdarzenia przyszłego Zainteresowany pragnie wskazać, że w celu realizacji Inwestycji Zainteresowany planuje nabyć również inne działki od podmiotów trzecich i w tym zakresie Zainteresowany wraz z tymi podmiotami złoży odrębne wnioski o interpretacje.
Końcowo Zainteresowani wskazują, że ostateczna data Transakcji nie jest jeszcze znana, jednak Zainteresowani planują przeprowadzić Transakcję w 2025 r.
Pytania w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
1.Czy w zakresie Transakcji Sprzedający powinien zostać uznany za podmiot niewystępującego w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, a w konsekwencji Transakcja powinna pozostawać poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% od wartości rynkowej przedmiotu Transakcji? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
2.W przypadku uznania, iż Sprzedający powinien zostać uznany za występującego w Transakcji w charakterze podatnika podatku od towarów i usług i w efekcie Transakcja powinna podlegać przepisom VAT jako podlegająca w całości opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz niepodlegająca zwolnieniu z podatku od towarów i usług oraz, że Sprzedający będzie miał obowiązek wystawienia faktury VAT z tego tytułu jak wyżej, czy sprzedaż przedmiotowych Działek na rzecz Kupującego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)
Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Ad 1.
Państwa zdaniem, w ramach planowanej Transakcji Sprzedający nie występuje jako podatnik podatku od towarów i usług, a w konsekwencji Transakcja powinna pozostawać poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% od wartości rynkowej przedmiotu Transakcji.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają m. in. umowy sprzedaży. Jednocześnie w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży nieruchomości czy prawa użytkowania wieczystego wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego.
Jednak zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zamiany, w zakresie, w jakim są opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.
Tym samym, dla oceny czy planowana Transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, należy w pierwszej kolejności dokonać analizy, czy będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W opinii Zainteresowanych, ogół przedstawionych przesłanek wskazuje, że dokonanie dostawy Nieruchomości przez Sprzedającego nastąpi w ramach zarządzania przez niego majątkiem prywatnym oraz nie będzie stanowiło działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i w konsekwencji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a co za tym idzie, biorąc pod uwagę przedstawione powyżej przepisy, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% od wartości rynkowej przedmiotu Transakcji.
Ad 2.
Państwa zdaniem, w przypadku uznania stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania pierwszego za nieprawidłowe (tj. uznania, że Sprzedający powinien zostać uznany za występującego w Transakcji w charakterze podatnika podatku od towarów i usług i w efekcie Transakcja powinna podlegać przepisom VAT), w związku z opodatkowaniem Transakcji podatkiem od towarów i usług oraz brakiem zwolnienia z podatku od towarów i usług, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W Państwa ocenie, sprzedaż przedmiotowych Działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zamiany w zakresie, w jakim są opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.
W ocenie Zainteresowanych, do przedmiotowej Transakcji nie będzie miał zastosowania wyjątek z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W przedmiotowej sprawie dojdzie bowiem do faktycznego opodatkowania podatkiem od towarów i usług, tj. Transakcja dostawy nieruchomości nie będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.
Podsumowując, w przypadku uznania stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania pierwszego za nieprawidłowe (tj. uznania, że Sprzedający powinien zostać uznany za występującego w Transakcji w charakterze podatnika podatku od towarów i usług i w efekcie Transakcja powinna podlegać przepisom VAT), w związku z opodatkowaniem Transakcji podatkiem od towarów i usług oraz brakiem zwolnienia z podatku od towarów i usług, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):
Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
Art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że:
Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Stawki podatku wynoszą przy umowie sprzedaży:
a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b)innych praw majątkowych – 1%.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z wyjątkami w ustawie wskazanymi pod lit. a) i b)). Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem ściśle określonym w tym przepisie).
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że – w ramach umowy sprzedaży – Zainteresowany będący stroną postępowania nabędzie od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Sprzedający) prawo własności nieruchomości gruntowej składającej się z działek nr (…) oraz udział w prawie własności działki nr (…), określanych łącznie we wniosku jako „Działki”. Działki są niezabudowane, nieogrodzone i nieuzbrojone.
Należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z interpretacji indywidualnej znak (…) w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:
-sprzedaż działek nr (…) oraz udziału w prawie własności działki nr (…) będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż Sprzedający będzie działał w charakterze podatnika podatku od towarów i usług,
-dostawa ww. działek nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług;
-dostawa będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według właściwej dla niej stawki tego podatku.
Państwa stanowisko należy w części uznać za nieprawidłowe.
Biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w interpretacji z zakresu podatku od towarów i usług – według którego omawiana transakcja sprzedaży działek przez Sprzedającego będzie dostawą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż w sprawie wystąpiły przesłanki stanowiące podstawę uznania Sprzedającego za podatnika podatku od towarów i usług – nie można zgodzić się z Państwa stanowiskiem, odnoszącym się do pytania oznaczonego nr 1 we wniosku, że sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W związku z powyższym w tej części, Państwa stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.
Część stanowiska jest jednak prawidłowa.
Jak wynika z ww. interpretacji wydanej w przedmiocie podatku od towarów i usług, sprzedaż ww. działek będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług wg właściwej dla niej stawki; nie będzie zwolniona z podatku od towarów i usług.
Tym samym należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem zajętym do pytania oznaczonego we wniosku nr 4, że sprzedaż ww. działek w związku z opodatkowaniem transakcji podatkiem od towarów i usług oraz brakiem zwolnienia z podatku od towarów i usług, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W takiej sytuacji opisana sprzedaż działek będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zatem w tej części Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: (…).
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
A. Sp. z o. o. sp. k. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy – Ordynacja podatkowa.