
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Nabycie nieruchomości w drodze licytacji komorniczej
Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, uczestniczył w elektronicznej licytacji komorniczej. Po spełnieniu określonych warunków i zapłacie ceny, sąd wydał prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności nieruchomości na jego rzecz.
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć, czy nabycie nieruchomości w drodze licytacji komorniczej, zakończone postanowieniem sądu o przysądzeniu własności, powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. W jego ocenie, nabycie nieruchomości w trybie licytacji nie stanowi żadnej z czynności wymienionych w art. 1 ustawy o PCC, w szczególności nie jest umową sprzedaży. Tym samym, jego zdaniem, nie ma podstaw do nałożenia obowiązku zapłaty podatku PCC.
Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej
Organ podatkowy nie zgodził się z przedstawionym stanowiskiem i uznał je za nieprawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji Krajowa Informacja Skarbowa wskazała, że choć nabycie nieruchomości nastąpiło w trybie licytacji komorniczej, to skutki prawne tego nabycia są tożsame z tymi, jakie wywołuje umowa sprzedaży.
Organ wyjaśnił, że orzeczenia sądów wywołujące skutki takie jak czynności cywilnoprawne, o których mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, w tym sprzedaż, również podlegają opodatkowaniu. W konsekwencji, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 3 oraz art. 4 pkt 1 ustawy o PCC, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu i ciąży na nabywcy nieruchomości. Podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC stanowi wartość rynkowa nieruchomości, a stawka podatku wynosi 2%. Nabywca musi samodzielnie złożyć deklarację i zapłacić podatek w ciągu 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego.