
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki w wyniku podziału a PCC
Spółka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej planowała uczestniczyć w restrukturyzacji spółki, prowadzącej sieć klubów fitness. Spółka ta dokonała formalnego wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego klubów jako filii oraz oddziału centralnego. W ramach planowanej restrukturyzacji przewidziano dwie fazy podziału przez wyodrębnienie, w których majątek poszczególnych filii miał zostać przeniesiony do dwóch spółek przejmujących, z jednoczesnym objęciem przez spółkę dzieloną udziałów w ich podwyższonym kapitale zakładowym.
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy podwyższenie kapitału zakładowego na skutek planowanego podziału będzie stanowiło zmianę umowy spółki w rozumieniu art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym będzie podlegało opodatkowaniu PCC. W ocenie wnioskodawcy, podwyższenie kapitału zakładowego w wyniku podziału przez wyodrębnienie nie stanowi zmiany umowy spółki w rozumieniu ustawy o PCC, a więc nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji organ podatkowy wskazał, że ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 3 ustawy PCC, opodatkowaniu podlega m.in. podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej, ale tylko w ściśle określonych przypadkach, np. w wyniku dopłat, przekształcenia czy połączenia spółek.
Zwrócono uwagę, że ustawodawca celowo nie wymienił „podziału” jako zdarzenia powodującego zmianę umowy spółki w świetle przepisów o PCC. W szczególności, art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy PCC nie obejmuje podziałów spółek, w tym także podziału przez wyodrębnienie. Wskazano, że wyłączenie „podziału” z katalogu czynności podlegających opodatkowaniu było wynikiem nowelizacji z 2009 r., której celem było wdrożenie Dyrektywy Rady 2008/7/WE, przewidującej zwolnienie z podatku takich działań restrukturyzacyjnych. W rezultacie, skoro podział przez wyodrębnienie nie jest uznany przez ustawę PCC za zmianę umowy spółki, to podwyższenie kapitału zakładowego wnioskodawcy nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC.