Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabywania praw do nazw domen internetowych od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest polską spółką kapitałową, posiadającą siedzibę i miejsce wykonywania działalności gospodarczej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka planuje nabywać prawa do nazw różnych domen internetowych z różnymi rozszerzeniami, np. .pl, .com.pl, .com, .eu, od osób fizycznych. Obecnie dostępnych jest kilkaset rozszerzeń domen, których prawa Spółka zamierza nabywać w celu ich dalszej odsprzedaży.

Pojęcie „domena internetowa” należy odnosić do rodzaju identyfikatorów w cyberprzestrzeni, o podobnym znaczeniu jak adresy domów czy biur w realnym świecie. Domeny umożliwiają odnajdywanie zasobów w Internecie, w tym komputerów (serwerów), sieci oraz usług. Funkcją domen internetowych jest ułatwienie wyszukiwania informacji. Nazwy tych domen pełnią podobną rolę jak inne oznaczenia odróżniające używane w obrocie gospodarczym. W literaturze przedmiotu domeny określa się również jako „zunifikowane identyfikatory źródła” (uniform source locator). Domena internetowa stanowi kombinację liter, cyfr oraz znaków typograficznych interpunkcyjnych i diakrytycznych, wykorzystywanych do opisania konkretnej lokalizacji w Internecie.

Podmiot dysponujący daną domeną nie jest jej właścicielem, a jedynie abonentem. Abonent uzyskuje możliwość jedynie czasowego posługiwania się domeną i uprawnienie m.in. do: aktualizacji swoich danych, zmiany abonenta domeny, rezygnacji z domeny, transferu obsługi domeny oraz wniesienia opłaty za odnowienie domeny. Każdorazowo jednak prawa i obowiązki abonenta określone są w umowie z rejestratorem domeny.

Spółka zamierza nabywać prawa do domeny od abonentów danej domeny. Abonentami będą osoby fizyczne. Przez nabycie prawa do domen należy rozumieć nabycie na podstawie umowy przeniesienia praw i obowiązków abonenta do danej domeny za wynagrodzeniem (dalej: umowa cesji). Stosownie do przedmiotowych umów, osoba fizyczna przenosząca prawa i obowiązki przeniesie odpłatnie na Spółkę prawa i obowiązki przysługujące jej z tytułu umowy o rejestrację nazwy domeny z właściwym rejestrem domeny, a także prawa i obowiązki z umowy z rejestratorem obsługującym rejestrację i utrzymywanie tej nazwy domeny, zaś przejmujący te prawa i obowiązki przyjmie. Zmiana podmiotu, na rzecz którego została zarejestrowana nazwa domeny i będzie utrzymywana, dokonywana będzie w sposób zautomatyzowany za pośrednictwem rejestratora, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulaminami rejestru i rejestratora oraz odpowiednimi procedurami zawartymi na stronie internetowej rejestratora przeznaczonej do obsługi abonentów, w taki sposób, aby czynności te umożliwiały skuteczne przeniesienie praw i obowiązków przysługujących przenoszącemu prawa i obowiązki na przejmującego te prawa i obowiązki – czynność zmiany abonenta nazwy domeny.

Proces zawierania umów z osobami fizycznymi będzie odbywał się wyłącznie w postaci elektronicznej.

W obrocie handlowym panuje podział na umowy nazwane i umowy nienazwane, w zależności od kryterium, jakim jest istnienie lub brak regulacji normatywnych w odniesieniu do danego rodzaju umowy.

Umowa przeniesienia praw i obowiązków abonenta do danej domeny za wynagrodzeniem nie jest umową sprzedaży. Umowa ta należy do kategorii umów nienazwanych (contractus innominati), które nie posiadają w ogóle odrębnego, normatywnego odniesienia, nie zostały one uregulowane ani w Kodeksie cywilnym, ani w innych aktach prawnych porządku krajowego przy zastosowaniu art. 3531 Kodeksu cywilnego, który wprowadza fundamentalną na gruncie zobowiązań zasadę wolności umów, zwaną powszechnie zasadą swobody umów.

W ramach swobody umów wyróżnia się swobodę kształtowania treści umowy oraz swobodę zawarcia umowy obejmującą decyzję o zawarciu lub niezawarciu umowy, wybór kontrahenta oraz zmianę lub rozwiązanie istniejącego stosunku umownego. Przyjęcie zasady swobody umów oznacza, że strony nie są związane typami umów uregulowanymi w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawach szczegółowych.

Pytanie

Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, nabywanie przez Spółkę od osób fizycznych praw do nazw domen internetowych na podstawie umowy cesji będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przeniesienie na rzecz Spółki za wynagrodzeniem praw i obowiązków przysługujących osobie fizycznej z tytułu umowy o rejestrację nazwy domeny z właściwym rejestrem domeny, a także praw i obowiązków z umowy z rejestratorem obsługującym rejestrację i utrzymywanie tej nazwy domeny nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 295 ze zm.), podatkowi podlegają:

1)następujące czynności cywilnoprawne:

a)umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b)umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c)(uchylona)

d)umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e)umowy dożywocia,

f)umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g)(uchylona)

h)ustanowienie hipoteki,

i)ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego oraz odpłatnej służebności,

j)umowy depozytu nieprawidłowego,

k)umowy spółki;

2)zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3)orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Szczegółowe określenie zakresu przedmiotowego ma określone konsekwencje. Ustawodawca, wprowadzając w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie.

Tym samym należy stwierdzić, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu nawet, gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.

Ustalenie, że w konkretnym przypadku dana czynność objęta jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wymaga jej kwalifikacji jako wypełniającej zakres pojęciowy zgodnie z odpowiednimi unormowaniami Kodeksu cywilnego – por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 października 2001 r. o sygn. akt III FSK 3186/21 (LEX/el. nr 3266784).

Umowy nienazwane, a także czynności cywilnoprawne niewymienione w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają zatem temu podatkowi, nawet gdyby faktycznie łączyły one w sobie pewne elementy kilku umów nazwanych, podlegających ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Poza zakresem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych pozostają także te z umów, których zakres jest szerszy niż zakres czynności wymienionych wprost jako opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności (w tym umowy), które zawierają w sobie elementy odpowiadające czynnościom opodatkowanym, ale znajdujące się w ramach złożonego stosunku prawnego o innym charakterze. Nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych również czynności prawne dające podobny efekt gospodarczy (ekonomiczny) co czynności objęte ustawa, jednak przybierające inną postać cywilnoprawną.

Z punktu widzenia ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych istotne jest, że zawarcie umowy nienazwanej nie podlega opodatkowaniu – nawet wtedy, gdy do umów tych w pewnym zakresie ma zastosowanie regulacja umów nazwanych objętych zakresem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Dobitnie świadczy o tym fakt istnienia szeregu umów zawierających essentialia negotii (w tym wszystkie essentialia negotii) umowy sprzedaży a niestanowiących stypizowanej umowy sprzedaży podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Nie jest dopuszczalne również stosowanie analogii mającej doprowadzić do opodatkowania czynności cywilnoprawnej, która nie jest wymieniona w katalogu ustawowym.

Podsumowując, katalog czynności podlagających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych sformułowany w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera enumeratywną listę czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, co oznacza, że żadne inne umowy ani czynności, które nie są w nim wprost wymienione, nie podlegają opodatkowaniu – także jeśli stanowią umowy o cechach zbliżonych do czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych lub zawierają w sobie m.in. te czynności, tworząc jednak kompleksową czynność (umowę) o szerszym zakresie.

Na potwierdzenie stanowiska przywołali Państwo interpretację indywidualną.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a)umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b)umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c)(uchylona)

d)umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e)umowy dożywocia,

f)umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g)ustanowienie hipoteki,

h)(uchylona)

i)ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j)umowy depozytu nieprawidłowego,

k)umowy spółki.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. To oznacza, że tylko umowy określone ustawą podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli więc strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób, to dla oceny czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikację pod względem prawnym.

Szczegółowe określenie w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych zakresu przedmiotowego ma określone konsekwencje. Ustawodawca, wprowadzając w ww. ustawie zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie. Oznacza to, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu nawet, gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.

Z przedstawionego opisu wynika, że zamierzają Państwo nabywać prawa do nazw różnych domen internetowych z różnymi rozszerzeniami, np. .pl, .com.pl, .com, .eu, od osób fizycznych. Obecnie dostępnych jest kilkaset rozszerzeń domen, których prawa zamierzają Państwo nabywać w celu ich dalszej odsprzedaży. Podmiot dysponujący daną domeną nie jest jej właścicielem, a jedynie abonentem. Abonent uzyskuje możliwość jedynie czasowego posługiwania się domeną i uprawnienie m.in. do: aktualizacji swoich danych, zmiany abonenta domeny, rezygnacji z domeny, transferu obsługi domeny oraz wniesienia opłaty za odnowienie domeny. Każdorazowo jednak prawa i obowiązki abonenta określone są w umowie z rejestratorem domeny. Zamierzają Państwo nabywać prawa do domeny od abonentów danej domeny. Abonentami będą osoby fizyczne. Przez nabycie prawa do domen na leży rozumieć nabycie na podstawie umowy przeniesienia praw i obowiązków abonenta do danej domeny za wynagrodzeniem. Stosownie do przedmiotowych umów, osoba fizyczna przenosząca prawa i obowiązki przeniesie odpłatnie na Państwa prawa i obowiązki przysługujące jej z tytułu umowy o rejestrację nazwy domeny z właściwym rejestrem domeny, a także prawa i obowiązki z umowy z rejestratorem obsługującym rejestrację i utrzymywanie tej nazwy domeny, zaś przejmujący te prawa i obowiązki przyjmie. Zmiana podmiotu, na rzecz którego została zarejestrowana nazwa domeny i będzie utrzymywana dokonywana będzie w sposób zautomatyzowany za pośrednictwem rejestratora, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulaminami rejestru i rejestratora oraz odpowiednimi procedurami zawartymi na stronie internetowej rejestratora przeznaczonej do obsługi abonentów, w taki sposób, aby czynności te umożliwiały skuteczne przeniesienie praw i obowiązków przysługujących przenoszącemu prawa i obowiązki na przejmującego te prawa i obowiązki – czynność zmiany abonenta nazwy domeny. Proces zawierania umów z osobami fizycznymi będzie odbywał się wyłącznie w postaci elektronicznej. Umowa przeniesienia praw i obowiązków abonenta do danej domeny za wynagrodzeniem nie jest umową sprzedaży. Umowa ta należy do kategorii umów nienazwanych (contractus innominati), które nie posiadają w ogóle odrębnego, normatywnego odniesienia, nie zostały one uregulowane ani w Kodeksie cywilnym, ani w innych aktach prawnych porządku krajowego przy zastosowaniu art. 3531 Kodeksu cywilnego, który wprowadza fundamentalną na gruncie zobowiązań zasadę wolności umów, zwaną powszechnie zasadą swobody umów.

Jak wskazano powyżej, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy czym podkreślić należy, że o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem, decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że jeżeli istotnie wskazane we wniosku umowy przeniesienia praw i obowiązków abonenta do danej domeny za wynagrodzeniem nie będą miały charakteru umów sprzedaży, zamiany bądź darowizny, bądź też nie przyjmą postaci żadnej z innych czynności wymienionych w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jako niewymienione w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie będą podlegały opodatkowaniu tym podatkiem.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.