Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia praw do Platformy Szkoleniowej do nowo tworzonej spółki. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Fundacja została powołana do życia jako (…), na podstawie oświadczenia o ustanowieniu fundacji z dnia (…) r. Swoją działalność kontynuuje, jako (…) (dalej: Fundacja), (…).

W świetle statutu, głównymi celami Fundacji są:

- (…).

W celu pozyskania środków niezbędnych do realizacji zadań Fundacja prowadzi działalność gospodarczą określoną w artykule 12 statutu Fundacji polegającą m.in. na:

-    współfinansowaniu lub finansowaniu kredytów, pożyczek, długoterminowego zaangażowania kapitałowego i poręczeń kredytowych, oferowanych indywidualnej przedsiębiorczości, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz innym podmiotom,

-    zarządzaniu projektami dotyczącymi udzielania pożyczek oferowanych indywidualnej przedsiębiorczości, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz innym podmiotom,

-    świadczeniu odpłatnych usług szkoleniowych i doradczych dla indywidualnej przedsiębiorczości, małych i średnich przedsiębiorstw oraz innych podmiotów,

-    podejmowaniu innych działań dozwolonych prawem zmierzających do realizacji celów statutowych Fundacji.

W praktyce realizowane przez Fundację czynności sprowadzają się głównie do świadczenia usług udzielania i pośrednictwa w udzielaniu pożyczek oraz zarządzania nimi. Są one, co do zasady, związane z prowadzeniem programów wykorzystujących finansowanie z budżetu państwa lub ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. Te czynności realizowane przez Fundację podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z uwagi na to, że Fundacja świadczy w przeważającej części usługi zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a udział działalności opodatkowanej w całkowitym jej obrocie nie przekracza w roku podatkowym 2%, w stosunku do nabywanych towarów i usług wykorzystywanych do czynności, w związku z którymi nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, od których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, Fundacja nie odlicza podatku naliczonego od całości swoich zakupów.

Reagując na potrzeby rynku w zakresie edukacji oraz wspierania mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, a tym samym realizując swoje cele statutowe, Fundacja w (…) roku podjęła decyzję o stworzeniu nowoczesnej, internetowej platformy szkoleniowej (dalej: Platforma Szkoleniowa).

Platforma Szkoleniowa ma oferować szkolenia on-line dla szerokiego kręgu odbiorców. W (…) roku rozpoczęły się prace związane z realizacją Platformy Szkoleniowej. Fundacja nawiązała współpracę z dostawcą usług programistycznych/informatycznych oraz zatrudniła Project Managera, któremu zleciła koordynowanie przedmiotowych zadań Project Managerowi.

W związku z tym, że Platforma Szkoleniowa miała służyć działalności edukacyjnej, która co do zasady jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, ale może też korzystać ze zwolnienia z tego podatku (np. w sytuacjach określonych w § 3 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień) w momencie ponoszenia wydatków nie było jasne, w jakim zakresie kształtować się będzie sprzedaż zwolniona i opodatkowana podatkiem od towarów i usług generowana przez Platformę Szkoleniową. Z uwagi na fakt, że dotychczas obroty z działalności opodatkowanej Fundacji nie przekraczały proporcji 2% i Fundacja nie odlicza podatku od towarów i usług od nabywanych towarów i usług, nie było jasne, czy wydatki na Platformę Szkoleniową (stanowiące „wydatki mieszane”) będą dawały Fundacji jakiekolwiek prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Fundacja nie odliczała/nie odlicza podatku naliczonego z tytułu zakupów związanych z powstaniem Platformy Szkoleniowej.

Rozwój możliwości Platformy Szkoleniowej, powstające kolejne pomysły jej komercyjnego wykorzystania oraz konieczność zapewnienia organizacji, która skutecznie wykorzystałaby jej potencjał spowodowały, że władze Fundacji zaczęły rozważać decyzję o powołaniu spółki celowej, w formie spółki z o.o. (dalej: Spółka) i przekazaniu Spółce zadań związanych z funkcjonowaniem Platformy.

Istotny wpływ na planowaną decyzją ma przede wszystkim chęć oddzielenia zadań statutowych realizowanych przez Fundację i zadań związanych z działalnością finansową, od działania komercyjnego, związanego z wykorzystaniem Platformy Szkoleniowej. Planowanym celem założenia Spółki będzie generowanie dochodów przy wykorzystaniu Platformy Szkoleniowej i w kolejnym kroku wspieranie wygenerowanymi w ten sposób dochodami działalności statutowej Fundacji. W związku z tym Fundacja rozważa wniesienie praw do Platformy Szkoleniowej, jako wkładu niepieniężnego do Spółki, w zamian za jej udziały. Planowany termin zakończenia prac związanych z realizacją Platformy Szkoleniowej to (…) roku. Wartość aportu byłaby równa wartości początkowej/ wartości nakładów, poniesionych na Platformę Szkoleniową pomniejszonych o naliczony podatek od towarów i usług (o ile będzie podlegał odliczeniu). W zamian za aport Fundacja otrzymałaby udziały o wartości nominalnej równej wartości aportu. Planowane objęcie udziałów w zamian za aport miałoby nastąpić w momencie zawarcia umowy Spółki.

Planuje się, że Spółka będzie czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług z siedzibą w Polsce.

Fundacja jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Składając wniosek Fundacja działa również jako podmiot planujący utworzenie spółki, o którym mowa w art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Pytania w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

1.Czy w przypadku uznania, że aport do Spółki będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług Spółka będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia aportu? (pytanie oznaczone we wniosku nr 8)

2.Czy w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 (pytanie dotyczy podatku od towarów i usług) Spółka będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia aportu? (pytanie oznaczone we wniosku nr 9)

3.Co, w przypadku konieczności opodatkowania aportu do Spółki, będzie stanowiło podstawę podatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 10)

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1. Zdaniem Fundacji, w przypadku uznania, że aport do Spółki będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług, Spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia aportu.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 lit. b) ww. ustawy, umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje siedziba tej spółki.

Stosownie do art. 4 pkt 9 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Stosownie do art 2 pkt 4 lit. a) tej ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a.

Regulacja ta wskazuje, że transakcje objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, przy czym nie dotyczy to umów spółki i jej zmiany.

Regulacja ta wywołuje jednak wątpliwości w zakresie zasady stand still wynikającej z dyrektywy 2008/7/WE oraz poprzedzającej ją dyrektywy Rady 69/335/EWG, a także w świetle orzecznictwa TSUE, zgodnie z którym istnieje zakaz opodatkowania przez państwo członkowskie podatkiem czynności gromadzenia kapitału w spółkach kapitałowych, która była objęta podatkiem kapitałowym w dniu 1 lipca 1984 r., a następnie kiedykolwiek czynność ta została zwolniona (wyłączona) od tego podatku. Takie stanowisko prezentowane jest także przez organy podatkowe, np. przez Dyrektora KIS w interpretacji indywidualnej z 19 maja 2021 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.72.2021.1.PB.

W tej sytuacji należałoby uznać, że jeśli transakcja wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie czynnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług lub będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, to czynność będzie – w świetle zasady stand still – wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle powyższego Spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w sytuacji wniesienia przez Fundację praw do Platformy Szkoleniowej aportem do Spółki.

Ad 2. W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, Spółka będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia aportu.

Odpowiedź na to pytanie jest konsekwencją rozważań z pkt 1 i 8 powyżej. W sytuacji, gdyby organ interpretujący uznał, że Fundacja nie posiada statusu podatnika podatku od towarów i usług w związku z działaniami nakierowanymi na powstanie Platformy Szkoleniowej lub, że nie będzie działała w charakterze podatnika w sytuacji wniesienia aportu do Spółki, wniesienie aportu nie byłoby opodatkowane ani zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (czynność będzie pozostawała poza zakresem regulacji ustawy o podatku od towarów i usług). Konsekwencją byłaby konieczność podatkowania aportu przez Spółkę podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z regulacjami i rozważeniami przedstawionymi w punkcie 8 powyżej (Ad 1).

Ad 3. W przypadku konieczności opodatkowania aportu do Spółki, podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie wartość kapitału zakładowego Spółki.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania stanowi przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego Fundacja rozważa pokryć swój wkład do Spółki prawami do Platformy Szkoleniowej w momencie zawarcia umowy Spółki. W tej sytuacji podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie wartość kapitału zakładowego Spółki.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi podlegają umowy spółki.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie spółki – przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z opisu zdarzenia przedstawionego we wniosku wynika, że Fundacja (Wnioskodawca) w (…) roku podjęła decyzję o stworzeniu nowoczesnej, internetowej platformy szkoleniowej. Władze Fundacji zaczęły rozważać decyzję o powołaniu spółki celowej, w formie spółki z o.o. i przekazaniu Spółce zadań związanych z funkcjonowaniem Platformy. Fundacja rozważa wniesienie praw do Platformy Szkoleniowej, jako wkładu niepieniężnego do Spółki, w zamian za jej udziały. Planowany termin zakończenia prac związanych z realizacją Platformy Szkoleniowej to (…) roku. Wartość aportu byłaby równa wartości początkowej/wartości nakładów, poniesionych na Platformę Szkoleniową pomniejszonych o naliczony podatek od towarów i usług (o ile będzie podlegał odliczeniu). W zamian za aport Fundacja otrzymałaby udziały o wartości nominalnej równej wartości aportu. Planowane objęcie udziałów w zamian za aport miałoby nastąpić w momencie zawarcia umowy Spółki. Składając wniosek Fundacja działa również jako podmiot planujący utworzenie spółki z o.o.

Zatem, mając na uwadze treść art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) należy stwierdzić, że zawarcie umowy spółki powiązane z wniesieniem aportu stanowi – co do zasady – czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przy czym opodatkowaniu podlega tylko czynność wniesienia wkładu na kapitał zakładowy. Natomiast w tej części, w której aport byłby wniesiony na kapitał zapasowy − czynność jest neutralna na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a tym samym na to, czy wniesienie tegoż aportu wywoła skutki podatkowe (i jakie) na gruncie podatku od towarów i usług.

Z treści powołanego powyżej przepisu art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika bowiem, że nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub gdy przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona z tego podatku (z wyjątkami określonymi w tym przepisie).

Zgodnie z treścią cyt. przepisu, w aktualnym brzmieniu, nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany, nawet wówczas, gdy z tytułu czynności – umowy spółki (lub jej zmiany) czynność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron jest z tego podatku zwolniona.

Podkreślić jednakże należy, że w wyniku uchwały NSA z 19 listopada 2012 r. sygn. akt II FPS 1/12 utrwaliła się jednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych, zgodnie z którą w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. w przypadku umowy spółki i jej zmiany związanej z wniesieniem wkładu niepieniężnego (aportu w innej postaci niż przedsiębiorstwo spółki kapitałowej lub jego zorganizowana część), dochodziło do wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie, w jakim wniesienie do spółki aportu podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług albo było zwolnione od podatku od towarów i usług.

Z dniem 1 stycznia 2007 r. doprecyzowano przepisy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, aby wyłączenie od podatku od czynności cywilnoprawnych nie obejmowało umowy spółki i jej zmiany związane z wniesieniem aportu zwolnionego od podatku od towarów i usług. Następnie z dniem 22 kwietnia 2010 r., w wyniku kolejnej nowelizacji tegoż przepisu, wyeliminowano z katalogu wyłączeń od podatku od czynności cywilnoprawnych także umowy spółki i jej zmiany związane z wniesieniem aportu objętego podatkiem od towarów i usług.

To oznacza, że zgodnie z aktualnym literalnym brzmieniem analizowanego przepisu, bez względu na skutki podatkowe w podatku od towarów i usług, czynności dotyczące umowy spółki lub jej zmiany podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Jednakże w analizowanej sytuacji ma zastosowanie tzw. zasada stand still. W świetle tej zasady, wynikającej z dyrektywy 2008/7/WE oraz poprzedzającej ją dyrektywy Rady 69/335/EWG, a także z orzecznictwa TSUE, istnieje zakaz opodatkowania przez państwo członkowskie czynności gromadzenia kapitału w spółkach kapitałowych, która była objęta podatkiem kapitałowym w dniu 1 lipca 1984 r., a następnie kiedykolwiek czynność ta została zwolniona (wyłączona) od tego podatku.

Znalazło to wyraz w orzecznictwie sądów administracyjnych, m.in. w wyrokach NSA: z 3 czerwca 2014 r., sygn. akt II FSK 1667/12; z 9 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2546/12; z 22 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2473/12; z 23 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2643/12; z 25 lutego 2015 r., sygn. akt II FSK 126/13; z 9 czerwca 2015 r., sygn. akt II FSK 1276/13; z 1 września 2015 r., sygn. akt II FSK 1892/13 oraz z 17 listopada 2015 r., sygn. akt II FSK 2387/13.

Powyższe okoliczności prowadzą do wniosku, że jeżeli zawarcie lub zmiana umowy spółki kapitałowej związana jest z wniesieniem aportu objętego podatkiem od towarów i usług (czyli z tytułu danej czynności jedna ze stron podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona) – to ma miejsce wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy spółki podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bądź zwolnieniu z opodatkowania w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia tejże umowy podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Niepodleganie wniesienia aportu pod uregulowania dotyczące przepisów ustawy o podatku od towarów i usług będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej, znak: 0111-KDIB3-2.4012.647.2024.2.SR, wydanej dla Państwa w zakresie podatku od towarów i usług, Organ wskazał, że wniesienie wkładu do Spółki w postaci praw do Platformy Szkoleniowej w zamian za udziały tej Spółki będzie stanowiło odpłatne świadczenie usług, które dokonane przez Fundację będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą, będzie podlegało opodatkowaniu tym podatkiem. Jednocześnie usługa ta nie została wskazana przez ustawodawcę jako czynność objęta zwolnieniem z podatku od towarów i usług. W konsekwencji świadczenie ww. usługi będzie podlegało opodatkowaniu według właściwej stawki tego podatku.

A zatem, skoro wniesienie praw do Platformy Szkoleniowej aportem do Spółki – jak wynika z powyższego rozstrzygnięcia dokonanego w przedmiocie podatku od towarów i usług – będzie podlegało uregulowaniom ustawy o podatku od towarów i usług, tj. będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki, powyższa czynność – w świetle zasady stand still – będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem, na nowo zakładanej Spółce nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na fakt, że aport praw do Platformy Szkoleniowej będzie wyłączony z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nie jest konieczna dalsza analiza stanowiska w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 9 i 10, ponieważ dotyczą one tylko sytuacji, w której koniecznym byłoby objęcie tego aportu opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie znak 0111-KDIB3-2.4012.647.2024.2.SR.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-   w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-   w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.