Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.639.2024.2.LM

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 13 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia trzech nieruchomości znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Uzupełnił go Pan – samoistnie – wnosząc opłatę 28 stycznia 2025 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym od 2022 roku. Przed zamieszkaniem w Polsce, w latach 2015-2022 przebywał Pan na terenie (…) i tam prowadził Pan działalność gospodarczą. Ze wskazanej działalności gospodarczej uzyskiwał i rozliczał Pan dochody. Po zakończeniu działalności w (…) i przyjeździe do Polski stał się Pan polskim rezydentem podatkowym.

(…) 2024 r. nabył Pan na podstawie umowy sprzedaży nieruchomość (apartament) od dewelopera, położoną w (…), Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). Umowa sprzedaży została zawarta poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Ponadto, (…) 2024 r. nabył Pan na podstawie umowy sprzedaży kolejną nieruchomość (apartament) położoną w (…) (ZEA). Umowa sprzedaży również została zawarta poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zapłata za nieruchomości została dokonana przelewem bankowym. Obie nieruchomości zostały nabyte przez Pana w celach prywatnych.

Poza tym, (…) 2024 r. na podstawie umowy sprzedaży nabył Pan (…) udziału w nieruchomości położonej w Izraelu. Umowa sprzedaży została zawarta poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zapłata za nieruchomość została dokonana przelewem bankowym. Wskazana nieruchomość została nabyta przez Pana w celach prywatnych.

Od żadnych z transakcji związanych z nabyciem wymienionych powyżej nieruchomości nie odprowadził Pan podatku na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, w tym podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od towarów i usług.

Od roku 2022 do dnia dzisiejszego utrzymuje się Pan z wcześniej wypracowanych dochodów.

Dodatkowo planuje Pan w przyszłości oddać wyżej wymienione nieruchomości do odpłatnego używania, w drodze najmu lub dzierżawy.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy opisane w stanie faktycznym odpłatne nabycia nieruchomości podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Pana stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

W Pana ocenie, odpłatne nabycia trzech opisanych nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przepis art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

umowy dożywocia,

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,

ustanowienie hipoteki,

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

umowy depozytu nieprawidłowego,

umowy spółki.

Zakres podatku od czynności cywilnoprawnych (w przeciwieństwie np. do podatku od towarów i usług) w główniej mierze obejmuje tzw. obrót nieprofesjonalny, tj. czynności dokonywane zasadniczo poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zakresu opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie można rozszerzać o zdarzenie inne niż wymienione wprost w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Polski ustawodawca wprowadził kryterium miejsca położenia rzeczy lub wykonywania prawa majątkowego jako kryterium objęcia czynności cywilnoprawnej podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z objęciem podatkiem czynności cywilnoprawnych unormowanych w ustawie – Kodeks cywilny, również przedmiot tych czynności powinien być definiowany na podstawie tego aktu prawnego. Rzeczami są więc jedynie przedmioty materialne (art. 45 Kodeksu cywilnego). Kodeks cywilny definiuje jedynie pojęcie nieruchomości, co prowadzi do wniosku, że podział na rzeczy ruchome i nieruchomości jest podziałem dychotomicznym. Przedmiot materialny niebędący nieruchomością jest rzeczą ruchomą.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:

1)rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium RP,

2)rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium RP.

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę (art. 535 Kodeksu cywilnego). Zawarcie umowy sprzedaży wymaga zatem zobowiązania się sprzedawcy względem kupującego do przeniesienia własności rzeczy i wydania mu jej oraz wzajemnego zobowiązania się kupującego względem sprzedawcy do odebrania rzeczy i zapłaty jej ceny.

Przedmiotem sprzedaży jako stosunku prawnego jest przeniesienie przez sprzedawcę na kupującego własności rzeczy – nieruchomości lub rzeczy ruchomych, a także praw.

W Pana ocenie, z przywołanych powyżej przepisów art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy przedmiot znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wtedy nie ma znaczenia, gdzie została zawarta umowa i gdzie mają miejsca zamieszkania strony umowy.

Umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych również wtedy, gdy rzecz będąca przedmiotem umowy sprzedaży w chwili zawarcia umowy znajduje się za granicą pod warunkiem, że kupujący ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz czynność została dokonana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Natomiast gdy umowa sprzedaży dotyczy nieruchomości położonej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, to zastosowanie znajdzie pierwsza część przepisu.

Tymczasem w przypadku nieruchomości położonych za granicą istotne znaczenie dla kwestii powstania obowiązku podatkowego w Polsce ma łączne spełnienie dwóch warunków:

1)nabywca ma miejsce zamieszkania w Polsce,

2)do zawarcia umowy sprzedaży dochodzi na terytorium Polski.

Pana zdaniem pierwszy warunek został spełniony, gdyż podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce i miał je w chwili zawarcia umowy sprzedaży, natomiast druga okoliczność nie została spełniona, bowiem wszystkie umowy sprzedaży nieruchomości zostały zawarte poza terytorium Polski tj. dwie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a jedna w Izraelu. Zatem obowiązek podatkowy kupującego do zapłaty stawki podatku w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości w Pana sytuacji nie wystąpił.

Pana zdaniem, nabycie przez Pana trzech nieruchomości, tj. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Izraelu, nie będzie podlegało regulacjom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż czynności w tym zakresie zostały dokonane poza granicami RP.

Na poparcie swojego stanowiska powołał się Pan na interpretację indywidualną.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Pana stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 1 ust. 4 ww. ustawy:

Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:

1)rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2)rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej..

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie sprzedaży – na kupującym.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o ile zostaną spełnione przesłanki zawarte m.in. w art. 1 ust. 4 ww. ustawy.

Z cytowanego powyżej art. 1 ust. 4 wynika, że umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy przedmiot znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie została zawarta umowa i gdzie mają miejsca zamieszkania strony umowy.

Umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych również wtedy, gdy „rzecz” będąca przedmiotem umowy sprzedaży w chwili zawarcia umowy znajduje się za granicą pod warunkiem, że kupujący ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz czynność została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia wynika, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym. W 2024 r. na podstawie trzech umów sprzedaży nabył Pan dwie nieruchomości oraz (…) udziału w nieruchomości. Wszystkie nieruchomości znajdują się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej; dwie nieruchomości (apartamenty) położone są w (…) (ZEA), a jedna nieruchomość położona jest w Izraelu. Wszystkie trzy umowy sprzedaży zostały zawarte poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Z uwagi na fakt, iż opisane we wniosku nieruchomości znajdują się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz zawarcie umów miało miejsce poza granicami Polski, należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku umowy sprzedaży – zakupu nieruchomości nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zatem, nabycie przez Pana opisanych we wniosku nieruchomości nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz.111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy zdnia11marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art.54§ 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art.57aPPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.