Wnioskodawca, po raz pierwszy w życiu, nabył nieruchomość, która zgodnie z jego zamiarem miała pełnić funkcję mieszkalną dla niego i jego rodziny. Zak... - Interpretacja - null

ShutterStock
Czy zakup nieruchomości w trakcie budowy uprawnia do zwolnienia z opodatkowania PCC?

Temat interpretacji

Zakup pierwszej nieruchomości a obowiązek zapłaty PCC

Wnioskodawca, po raz pierwszy w życiu, nabył nieruchomość, która zgodnie z jego zamiarem miała pełnić funkcję mieszkalną dla niego i jego rodziny. Zakup został sfinansowany kredytem hipotecznym przeznaczonym na cele mieszkaniowe. Mimo że nieruchomość miała być przeznaczona wyłącznie na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, znajdowała się jeszcze w trakcie budowy i nie miała formalnego odbioru technicznego. Notariusz pobrał PCC, uzasadniając to brakiem warunków do zastosowania zwolnienia z tego podatku.

W związku z tym podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w opisanej sytuacji, przy zakupie pierwszej nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe, powinien być zwolniony z obowiązku zapłaty PCC. W swoim stanowisku argumentował, że zakupiona nieruchomość, mimo że nieukończona w momencie nabycia, spełnia przesłanki do zwolnienia z podatku. Podkreślił, że jest to jego pierwsza nieruchomość mieszkalna, a jej przeznaczenie wyłącznie na cele mieszkaniowe potwierdza uzyskany kredyt hipoteczny.

Zakup nieruchomości w budowie - brak zwolnienia z PCC

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że zakup nieruchomości w trakcie budowy, bez formalnego odbioru technicznego, nie spełnia przesłanek do zwolnienia z PCC.

Zwolnieniu z PCC podlega sprzedaż m.in. budynku mieszkalnego jednorodzinnego, ale wyłącznie w sytuacji, gdy budynek ten spełnia warunki techniczne umożliwiające jego użytkowanie w celach mieszkaniowych. W ustawie brak jest szczegółowej definicji budynku mieszkalnego, dlatego w celu jej ustalenia należy odwołać się do przepisów Prawa budowlanego. Zgodnie z nimi budynek mieszkalny jednorodzinny to obiekt trwale związany z gruntem, wyposażony w fundamenty, dach i przegrody budowlane, który jest w stanie służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Organ podatkowy podkreślił, że możliwość użytkowania budynku uzależniona jest od uzyskania pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszenia zakończenia budowy, na które organ nadzoru budowlanego nie zgłosił sprzeciwu. Dopiero po spełnieniu tych formalności budynek może być traktowany jako przeznaczony do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. W przedmiotowym przypadku brak formalnego odbioru technicznego w momencie zakupu nieruchomości oznacza, że nie spełniała ona wymogów pozwalających na zastosowanie zwolnienia z PCC.

„Skoro zatem przedmiotem umowy sprzedaży była nieruchomość w trakcie budowy, nieoddana jeszcze do użytkowania, to nie mógł Pan skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Skoro bowiem w momencie zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, nie zostało wydane pozwolenie na jej użytkowanie lub nie zostało złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy, to w świetle prawa niemożliwe jest jej użytkowanie w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.566.2024.1.ASZ