Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.535.2024.4.LM

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.535.2024.4.LM

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m. in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przystąpienia do umowy cash poolingu. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 9 stycznia 2025 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o. o. sp.k. (dalej: „Spółka”) jest spółką prawa handlowego z siedzibą w Polsce, która na podstawie przepisu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce.

Spółka jest podmiotem zajmującym się produkcją wysokiej jakości filtrów przeznaczonych do motoryzacji, maszyn, sprzętu ciężkiego oraz urządzeń specjalistycznych. Głównym obszarem działalności Spółki jest produkcja filtrów sprzedawanych pod renomowanymi i uznanymi markami. Spółka jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej (…) składającej się ze spółek zlokalizowanych w różnych krajach (dalej: „Grupa”).

W przyszłości Spółka zamierza przystąpić do istniejącego systemu wspólnego zarządzania płynnością finansową, który został wdrożony w ramach Grupy (dalej: „system”, „cash pooling”). Funkcję Pool Leadera, tj. koordynatora systemu zarządzania płynnością finansową w ramach systemu pełni (…) (dalej: „Pool Leader”). Pool Leader jest osobą prawną podlegającą w Niemczech opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. W strukturze cash poolingu uczestniczą również inni podatnicy zagraniczni z Grupy (dalej: „Uczestnicy”):

(…).

Obecnie usługa cash poolingu świadczona jest w ramach Grupy w oparciu o umowę zawartą (…) r. przez Pool Leadera z zagranicznym bankiem (…) S.A. (dalej jako: „Bank”) (dalej: „Umowa”). Pozostali Uczestnicy partycypują w cash poolingu również na podstawie ww. Umowy.

W przyszłości Spółka również przystąpi do cash poolingu na podstawie ww. Umowy. Ponadto, w związku z planowanym przestąpieniem do systemu, Spółka zawarła umowę z polskim bankiem z grupy (…) (dalej: „Bank PL”), na podstawie której został otwarty rachunek bankowy dla Spółki (w tym walutowy), na potrzeby rozliczeń w ramach systemu. Zgodnie z zapisami Umowy, przy przystąpieniu Spółki do cash poolingu, także Bank PL stanie się stroną Umowy.

Celem wdrożenia struktury cash poolingu w ramach Grupy i przystąpienia do niej Spółki, jako Uczestnika, jest przede wszystkim:

poprawa płynności finansowej poszczególnych Uczestników systemu,

zwiększenie efektywności krótkoterminowego zarządzania środkami pieniężnymi,

zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego Grupy,

efektywne finansowanie bieżących potrzeb Uczestników systemu w zakresie kapitału obrotowego,

umożliwienie lokowania środków pieniężnych Uczestników na warunkach rynkowych.

Przedmiotowa Umowa jest umową cash poolingu typu rzeczywistego „zero balancing”. System polega więc na faktycznych transferach środków pieniężnych pomiędzy rachunkami bankowymi Pool Leadera i Uczestników. Cash pooling funkcjonuje w ramach Grupy w walucie EUR.

Dla celów obsługi systemu, Pool Leader posiada tzw. Konto Główne w Banku, natomiast Spółka posiada tzw. Konto Drugorzędne w Banku PL. Konto Główne Pool Leadera zawierać będzie księgowania kompensujące wszelkie należności i zobowiązania wobec pozostałych Uczestników włączonych do systemu (cash-poolingu).

W ramach Umowy, w trakcie każdego dnia roboczego Bank wykonuje następujące operacje:

-   na zakończenie danego dnia roboczego dochodzi do konsolidacji sald Uczestników przy użyciu rachunku głównego Pool Leadera – konsolidacja jest dokonywana w taki sposób, aby efektem dziennej konsolidacji sald był zerowy stan rachunku Uczestnika na koniec każdego dnia,

-   środki wynikające z dodatniego salda na rachunku Uczestnika są przenoszone na rachunek Główny Pool Leadera, z kolei ujemne salda na rachunku Uczestnika są pokrywane ze środków zgromadzonych na rachunku głównym Pool Leadera.

W związku z powyższym mechanizmem rozliczeń, jeżeli za dany dzień na rachunku Uczestnika występuje saldo dodatnie, Uczestnikowi przysługują odsetki. W przeciwnym wypadku, tj. gdy na rachunku Uczestnika występuje saldo ujemne, Uczestnik jest obciążany z tego tytułu odsetkami. Odsetki są obliczane w imieniu Pool Leadera przez Bank w okresach miesięcznych. Po zakończonym okresie rozliczeniowym (danym miesiącu) Pool Leader wystawia fakturę/notę odsetkową na poszczególnych Uczestników.

Obecnie Spółka zakłada, że po przystąpieniu do ww. systemu będzie występował jako podmiot udostępniający środki finansowe (nadwyżkę wygenerowaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), tym samym będzie otrzymywać odsetki z tytułu udziału w cash poolingu. Niemniej, Spółka nie wyklucza, iż w przyszłości może dojść do sytuacji, w której będzie także wypłacać odsetki, w związku z korzystaniem ze środków pieniężnych udostępnionych przez Uczestników lub Pool Leadera w ramach cash-poolingu.

Uczestnicy systemu, w tym Spółka, nie będą dokonywać bezpośrednio pomiędzy sobą rozliczeń z tytułu uczestnictwa w systemie. Jakiekolwiek rozliczenia dokonywane będą za pośrednictwem rachunku należącego do Pool Leadera.

Spółka nie będzie otrzymywała wynagrodzenia od innych Uczestników. Spółce mogą jedynie przysługiwać odsetki od środków udostępnionych w ramach Umowy, jeżeli Spółka będzie dysponować nadwyżką środków (zgodnie z opisanym mechanizmem).

Pool Leader nie będzie otrzymywać wynagrodzenia od Spółki za czynności wykonywane w ramach systemu. Spółka, w związku z obsługą techniczną systemu, będzie uiszczał miesięczne wynagrodzenie. Kwota ta, będzie pobierana przez Bank PL.

Reasumując, w ramach cash poolingu, fizyczne transfery środków pieniężnych będą miały miejsce wyłącznie pomiędzy rachunkiem Spółki prowadzonym w Banku PL, a kontem Pool Leadera prowadzonym w Banku.

Do momentu złożenia wniosku Spółka nie dokonała żadnych transakcji oraz nie zawarła umowy, której przedmiotem będzie opisany wyżej system.

Zgodnie z art. 14b § 3a Ordynacji podatkowej z uwagi na fakt, że zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku obejmuje transakcje z udziałem osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Spółka przedstawia poniżej dane identyfikujące Uczestników (w przyszłości możliwe są jednak zmiany w tym zakresie, w tym m.in. nowe podmioty mogą przystąpić do systemu, jak również obecni Uczestnicy mogą z cash poolingu zrezygnować).

(…)

Podmioty wymienione w powyższej tabeli są podmiotami powiązanymi ze Spółką w rozumieniu art. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie powiązania te mają charakter pośredni i nie zostaną spełnione warunki określone w art. 21 ust. 3 pkt 3 oraz ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w tym przepisie. Jednakże, nie jest wykluczone, że w przyszłości Uczestnikami cash poolingu będą również podmioty, w stosunku do których zostaną spełnione warunki określone w art. 21 ust. 3 pkt 3 oraz ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w tym przepisie.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że:

Spółka jako Uczestnik w ramach Umowy Cash Poolingu nie będzie zawierać z innymi Uczestnikami transakcji finansowych, ani nie będzie świadczyć na rzecz innych Uczestników jakichkolwiek usług, a co za tym idzie – Spółka nie będzie otrzymywać jakiegokolwiek wynagrodzenia (poza świadczeniami, za które będą płacone odsetki).

Pool Leader jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług na terytorium Niemiec.

Pool Leader nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, nie jest także zarejestrowany na terytorium Polski jako podatnik podatku od towarów i usług.

Spółka nie posiada na terytorium Niemiec siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka nie będzie także zarejestrowana dla celów podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec.

Pool Leader będzie wystawiał fakturę/notę odsetkową na Spółkę z tytułu odsetek, które za dany okres rozliczeniowy będą należne od Spółki (w razie salda ujemnego) lub będą należne Spółce (w razie salda dodatniego).

Spółka będzie wypłacała wynagrodzenie w związku z obsługą techniczną systemu na rzecz Banku PL.

Uczestnikiem Umowy Cash Poolingu jest bank zagraniczny (…) S.A. z siedzibą we Francji (numer identyfikacyjny tego podmiotu: (…), nazwa kraju, który wydał ten numer: Francja), który działa poprzez swój niemiecki oddział – (…) S.A. (…) (numer identyfikacyjny (…), nazwa kraju, który wydał ten numer: Niemcy).

Pytanie

Czy w świetle art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych usługa zarządzania wspólną płynnością finansową w ramach systemu cash poolingu realizowana na rzecz Spółki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3.1.)

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie, usługa zarządzania płynnością finansową świadczona w ramach cash poolingu realizowana na rzecz Spółki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jako że nie mieści się ona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem zdefiniowanym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a)umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b)umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c)(uchylona),

d)umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e)umowy dożywocia,

f)umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g)(uchylona),

h)ustanowienie hipoteki,

i)ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j)umowy depozytu nieprawidłowego,

k)umowy spółki.

Wskazują Państwo, że prawodawca w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadził zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Takie szczegółowe ustalenie zakresu przedmiotowego ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych niesie za sobą określone konsekwencje. Zdaniem Spółki, ustawodawca wprowadzając zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu zdecydował się na wyłączenie od opodatkowania czynności innych, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie.

Umowa cash poolingu nie została wymieniona w powyższym katalogu zamkniętym. Czynności dokonywanie przez Spółkę w ramach Umowy nie będą spełniały również żadnej z definicji umów uregulowanych w ustawie Kodeks cywilny, w tym umowy pożyczki i depozytu nieprawidłowego. To sprawia, że umowa cash poolingu pozostaje umową nienazwaną.

Wskazują Państwo, że zgodnie z art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. W myśl natomiast art. 845 Kodeksu cywilnego, jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.

W Państwa ocenie, mimo że umowa cash poolingu jest zbliżona swą konstrukcją do umowy pożyczki nie sposób stwierdzić, że są to te same umowy. Jest to spowodowane tym, że umowa cash-poolingu nie wyczerpuje wszystkich istotnych znamion do uznania jej za umowę pożyczki.

Wskazują Państwo, że po pierwsze, w umowie pożyczki występują dwa podmioty, dający oraz biorący pożyczkę. Z kolei w umowie cash poolingu podmiotów biorących udział w transakcji jest więcej, co najmniej trzech, tj. uczestnik posiadający nadwyżkę, uczestnik posiadający niedobór oraz Pool Leader i do żadnego z podmiotów uczestniczących w systemie cash poolingu nie można przypisać pozycji pożyczkodawcy oraz pożyczkobiorcy. Po drugie, umowę pożyczki charakteryzuje zobowiązanie pożyczkodawcy do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na pożyczkobiorcę. Umowa cash poolingu polega natomiast na efektywnym zarządzaniu środkami finansowymi grupy. Podkreślają Państwo, że z tego względu nie mamy do czynienia z zobowiązaniem jednego uczestnika do przeniesienia określonej ilości pieniędzy w określonym terminie na rzecz drugiego, określonego uczestnika. Spółka, która w danym momencie posiada nadwyżkę przekazuje wolne środki do puli grupy, natomiast uczestnik posiadający chwilowy niedobór środków może skorzystać z tej puli. Nie jest to jednak z góry określona kwota. Środki te mają poprawić płynność finansową, zwiększyć efektywność krótkoterminowego zarządzania środkami pieniężnymi, zmniejszyć koszty finansowania zewnętrznego, zapewnić efektywne finansowanie bieżących potrzeb uczestników systemu w zakresie kapitału obrotowego, a także umożliwić lokowanie środków pieniężnych uczestników na warunkach rynkowych.

Umowa cash-poolingu nie jest również umową depozytu nieprawidłowego. Depozyt nieprawidłowy jest formą przechowania, w której przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku. Uznaje się więc, że depozyt nieprawidłowy jest umową szczególnego rodzaju, zawierającą elementy przechowania i pożyczki. Odnosząc ten wniosek do umowy cash poolingu (w tym braku skonkretyzowania drugiej strony transakcji) należy uznać, że umowa cash poolingu nie stanowi także umowy depozytu nieprawidłowego, wymienionego w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych jako czynność podlegająca opodatkowaniu.

W Państwa ocenie, umowa cash poolingu nie stanowi umowy depozytu nieprawidłowego, umowy pożyczki ani żadnej z umów wymienionych w katalogu zamkniętym z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z tego względu nie może być ona zakwalifikowana jako jedna z tych umów, a w konsekwencji czynności dokonywane w ramach umowy cash poolingu nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie stanowiska powołali się Państwo na interpretacje indywidualne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a)umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b)umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c)(uchylona)

d)umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e)umowy dożywocia,

f)umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g)(uchylona)

h)ustanowienie hipoteki,

i)ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j)umowy depozytu nieprawidłowego,

k)umowy spółki.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Szczegółowe ustalenie zakresu przedmiotowego ma określone konsekwencje. Ustawodawca, wprowadzając zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie. Oznacza to, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu, nawet gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.

Należy stwierdzić, że umowa cash poolingu pozostaje umową nienazwaną. Ustawa z dnia 23kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.) – w księdze trzeciej zobowiązania – nie zawiera przepisów odnoszących się do tego typu umowy.

Umowa cash poolingu jest najbardziej zbliżona swą konstrukcją do umowy pożyczki wymienionej w katalogu określonym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednakże nie jest taką umową, bowiem w myśl art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego:

Dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Przedstawiona we wniosku konstrukcja umowy cash poolingu, jako sposobu zarządzania płynnością finansową uczestniczących podmiotów, pomimo zawierania w sobie pewnych elementów pożyczki, nie wyczerpuje istotnych jej znamion. Cash pooling polega na umożliwieniu lepszej gospodarki finansowej grupy kapitałowej. Dzięki tej usłudze można skompensować niedobory środków podmiotów należących do danej grupy nadwyżkami innych podmiotów należących do tej samej grupy oraz korzystnie zagospodarować nadwyżkę środków. W przypadku cash poolingu mamy do czynienia z trzema przynajmniej podmiotami, a mianowicie: podmiotem posiadającym wolne środki finansowe, podmiotem posiadającym niedobór tych środków oraz podmiotem występującym w roli pośrednika działającego we własnym imieniu.

Z tytułu uczestnictwa w tych transakcjach dla wszystkich podmiotów powstają określone prawa i obowiązki, jednak nie dochodzi w tym przypadku do zawarcia umowy pożyczki, ponieważ brak jest zobowiązania do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony w umowie podmiot. Uczestnik cash poolingu posiadający wolne środki nie wie, czy środki te zostaną wykorzystane, w jakiej wysokości i przez którego uczestnika. Tak samo uczestnik, który posiada niedobory nie wie, środkami którego podmiotu zostaną one zniwelowane. Tym samym nie jest skonkretyzowana druga strona transakcji, jak też jej przedmiot, ponieważ źródłem, z którego zostanie zasilony rachunek o saldzie debetowym, jest – co do zasady – rachunek zbiorczy, na którym gromadzone są wolne środki wszystkich posiadających je uczestników cash poolingu lub też rachunek któregoś z uczestników, który posiada saldo dodatnie.

Przedstawiona we wniosku konstrukcja cash poolingu, jako sposobu gospodarowania wolnymi środkami finansowymi uczestników niewątpliwie zawiera w sobie pewne elementy kredytowania jednych podmiotów przez drugie. Nie sposób jednak uznać, że wyczerpuje ona wszystkie elementy przedmiotowo istotne dla umowy pożyczki.

Czynności tego typu nie można wobec tego uznać za umowę pożyczki.

Umowa cash poolingu – mimo, że jest zbliżona konstrukcyjnie także do tej umowy – nie stanowi także umowy depozytu nieprawidłowego, wymienionego w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych jako czynność podlegająca opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 845 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.

Umowa cash poolingu nie wyczerpuje zatem znamion instytucji depozytu nieprawidłowego.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że skoro zawarcie umowy cash poolingu nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych a czynności tego typu nie można zakwalifikować, np. jako umowy pożyczki czy też innej czynności tym katalogiem objętej, to tym samym – z powyższych przyczyn – czynności dokonywane w ramach umowy cash poolingu dotyczące zarządzania wspólną płynnością finansową nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych; nie mieszczą się bowiem w katalogu czynności ściśle wymienionych jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zatem przedstawiony system cash pooling oraz czynności wykonywane (realizowane) w ramach systemu nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a tym samym po Państwa stronie nie powstanie obowiązek podatkowy w tym podatku.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz.2383 zezm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-   w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-   w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art.54§ 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art.57aPPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.