Wnioskodawczyni planuje zawarcie umowy zamiany z matką. Przedmiotem zamiany ma być udział wynoszący 1/2 części w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębn... - Interpretacja - null

Shutterstock
Wnioskodawczyni planuje zawarcie umowy zamiany z matką. Przedmiotem zamiany ma być udział wynoszący 1/2 części w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębn... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Zamiana lokali mieszkalnych - wniosek podatniczki

Wnioskodawczyni planuje zawarcie umowy zamiany z matką. Przedmiotem zamiany ma być udział wynoszący 1/2 części w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość na cały lokal mieszkalny również stanowiący odrębną nieruchomość. Wartości obu nieruchomości zostały określone, a różnica wartości ma zostać wyrównana dopłatą pieniężną ze strony matki na rzecz córki. Umowa ma zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Podatniczka przedstawiła swoje stanowisko, zgodnie z którym zamiana dokonana między nią a matką, obejmująca zamianę udziału wynoszącego 1/2 części w stanowiącym odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnym na inny cały lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość będzie zwolniona z opodatkowania PCC na podstawie art. 9 pkt 5 ustawy o PCC. Aby uzyskać potwierdzenie, zwróciła się do organu o wydanie interpretacji indywidualnej.

Zwolnienie z opodatkowania PCC - stanowisko KIS

Dyrektor KIS potwierdził, że zamiana udziału w lokalu mieszkalnym na cały lokal mieszkalny dokonana między matką a córką korzysta ze zwolnienia z opodatkowania PCC.

KIS odwołała się do przepisów ustawy o PCC, które określają, że umowy zamiany co do zasady podlegają opodatkowaniu, lecz mogą być zwolnione z podatku w określonych przypadkach. Zwolnienie to dotyczy zamiany lokali mieszkalnych lub ich części pomiędzy osobami należącymi do I grupy podatkowej. Podkreśliła, że podstawą prawną dla zastosowania zwolnienia jest spełnienie zarówno przesłanek podmiotowych, jak i przedmiotowych.

Organ podatkowy zauważył, że choć art. 9 pkt 5 literalnie odnosi się do zamiany „lokali mieszkalnych” jako całości, to celowa wykładnia przepisu – mająca na celu ułatwienie transakcji w obrębie najbliższej rodziny – pozwala na objęcie zwolnieniem także zamiany udziału w lokalu na cały lokal. Organ podkreślił, że kluczowe znaczenie ma zgodność transakcji z zakresem zwolnienia, który obejmuje zarówno osoby, jak i rodzaj nieruchomości wskazane w ustawie.

„Wobec powyższego, z tytułu zamiany opisanego we wniosku udziału w lokalu na cały lokal mieszkalny nie będzie na Pani ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ dokonana pomiędzy matką i córką zamiana będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 9 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.496.2024.2.MD