Wnioskodawca nabył samochód na podstawie umowy kupna-sprzedaży, która została zawarta za granicą. Pojazd w momencie zakupu był już zarejestrowany w Po... - Interpretacja - null

Shutterstock
Czy zakup auta na potrzeby dziecka z niepełnosprawnością zwalnia z obowiązku składania deklaracji PCC-3?

Temat interpretacji

Zakup auta na potrzeby dziecka z niepełnosprawnością

Wnioskodawca nabył samochód na podstawie umowy kupna-sprzedaży, która została zawarta za granicą. Pojazd w momencie zakupu był już zarejestrowany w Polsce. Mężczyzna wskazał, że auto jest wykorzystywane do przewożenia dziecka, którego jest opiekunem, a które posiada orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej. Sam wnioskodawca nie posiada jednak orzeczenia o niepełnosprawności.

W związku z tym zainteresowany przedstawił stanowisko, w którym argumentował, że zarówno zakup samochodu za granicą, jak i jego przeznaczenie na potrzeby dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności, wykluczają obowiązek składania deklaracji PCC-3. Aby upewnić się co do poprawności swojego twierdzenia, zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Brak zwolnienia z obowiązku PCC-3 – interpretacja KIS

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 ciąży na wnioskodawcy, a zwolnienie podatkowe w opisanym przypadku nie znajduje zastosowania.

Organ podatkowy odwołał się do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którymi podatkowi podlegają umowy sprzedaży rzeczy znajdujących się na terytorium Polski. W analizowanym przypadku samochód był zarejestrowany w Polsce w momencie zakupu, co oznacza, że transakcja podlega opodatkowaniu. Obowiązek złożenia deklaracji i zapłaty podatku ciąży na kupującym, jak określono w art. 4 pkt 1 tej ustawy.

KIS podkreśliła, że zwolnienie z podatku przewidziane w art. 8 pkt 6 ustawy o PCC dotyczy wyłącznie osób niepełnosprawnych nabywających samochody na własne potrzeby. W przedmiotowym przypadku nabywcą pojazdu był wnioskodawca, a nie dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Zwolnienie podatkowe nie obejmuje sytuacji, w której pojazd jest nabywany przez opiekuna na potrzeby osoby niepełnosprawnej, ponieważ nie spełnia to literalnych wymogów przepisów.

„W związku z powyższym, Pan jako podmiot niespełniający przesłanek zwolnienia, o którym mowa w art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, był Pan zobowiązany do opodatkowania zawartej umowy kupna-sprzedaży samochodu osobowego 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a tym samym do złożenia stosownej deklaracji PCC-3” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.498.2024.3.BD