Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
5 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1.Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. (Kupujący)
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B. (Sprzedający)
Opis zdarzenia przyszłego
Zainteresowany będący stroną postępowania − A. (dalej: „Kupujący” lub „Spółka”) zamierza nabyć od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania – B. (dalej: „Sprzedający”) nieruchomości. Transakcja ma polegać na nabyciu przez Kupującego:
- prawa użytkowania wieczystego zabudowanej nieruchomości gruntowej o powierzchni ok. 26778 m2 (dalej: „Grunt”), stanowiącą część działki ewidencyjnej numer nr (…),obręb (…) o łącznej powierzchni ok. 49570 m2, położonej w (…), która obecnie jest przedmiotem wniosku o podział nieruchomości, oraz
- prawa własności posadowionych na Gruncie budynków, stanowiących odrębną nieruchomość (dalej: „Budynki”), dla której Sąd Rejonowy, (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…).
Na Gruncie tym znajdują się również drogi, utwardzone place i ogrodzenia, zwane dalej łącznie „Budowlami”, które również będą przedmiotem transakcji sprzedaży przez Sprzedającego na rzecz Kupującego, a także linie energetyczne, gazowe oraz wodne, należące do podmiotów trzecich, które nie stanowią przedmiotu transakcji między Kupującym a Sprzedającym.
Łącznie Grunt, Budynki oraz Budowle na potrzeby wniosku zwane są dalej również jako „Nieruchomość”. Nieruchomość ma być przedmiotem sprzedaży na rzecz Kupującego (dalej: „Transakcja”).
W dniu 7 października 2024 r. Sprzedający i Kupujący zawarli przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości.
Zarówno Sprzedający, jak i Kupujący, są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług i zakłada się, że będą utrzymywać taki status także na dzień Transakcji.
Historia i charakterystyka Nieruchomości.
Nieruchomość została wpisana do Ksiąg Wieczystych dla miasta (…) wpisem z 2 lutego 2003 r. i stanowi nieruchomość zabudowaną. Posiada naniesienia w formie budynków handlowo-usługowych, biurowych, magazynowych i silosów a także pozostałych budynków niemieszkalnych. Ponadto Nieruchomość posiada drogi, utwardzone place, ogrodzenia, linie energetyczne, wodne oraz gazowe, które nie stanowią własności Sprzedającego. Wszystkie ww. naniesienia znajdowały się na Nieruchomości w chwili jej nabycia przez Sprzedającego.
Sprzedający nabył Grunt w użytkowanie wieczyste 17 lipca 2012 r. Obecnie wykorzystywany jest przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w postaci najmu Budynków i Budowli na rzecz podmiotów trzecich, która nie jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
W okresie ostatnich dwóch lat Sprzedający nie ponosił wydatków na ulepszenie Budynków i Budowli, których wartość stanowiłaby co najmniej 30% wartości początkowej tych obiektów, a także nie wzniósł na Gruncie nowych obiektów budowlanych, budynków albo budowli. Sprzedający nie planuje również dokonywać takich działań do dnia Transakcji.
Cała powierzchnia Budynków i Budowli jest (lub była w przeszłości) zasiedlona, tj. była wykorzystywana zgodnie ze swoim przeznaczeniem gospodarczym. Od czasu zasiedlenia Budynki i Budowle są w eksploatacji oraz Sprzedający nie ponosił i nie będzie ponosić wydatków na ich ulepszenie, które przekraczałyby 30% ich wartości początkowej.
W przeszłości Sprzedający wystąpił z wnioskiem o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Obszar, na którym znajduje się Nieruchomość, jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej”, uchwalonym na mocy Uchwały Rady Miasta z 19 października 2023 r.
Obecnie według Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Nieruchomość posiada przeznaczenie m.in. 2MW, według którego stanowi teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.
Przedmiot i cel zawarcia Transakcji.
Przedmiotem Transakcji (sprzedaży na rzecz Spółki) będzie prawo użytkowania wieczystego Gruntu oraz prawo własności posadowionych na nim Budynków i Budowli.
Kupujący zamierza zrealizować na Nieruchomości przedsięwzięcie polegające na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami w parterze, garażem podziemnym oraz niezbędną infrastrukturą techniczną (dalej: „Planowana Inwestycja”).
Realizacja Planowanej Inwestycji będzie wiązać się z rozbiórką wszystkich Budynków oraz Budowli. Prace rozbiórkowe będą podejmowane przez Spółkę i rozpoczną się nie wcześniej niż po zawarciu Transakcji.
Po zrealizowaniu Planowanej Inwestycji Spółka zamierza sprzedać powstałe w niej lokale, która to czynność będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (tj. nie znajdzie zastosowania zwolnienie z podatku od towarów i usług). Tym samym, zakup Nieruchomości będzie służył Spółce wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, niepodlegających zwolnieniu z tego podatku.
Przedmiotem Transakcji nie będą jakiekolwiek inne ruchomości czy wyposażenie należące do Sprzedającego.
Ponadto, przedmiotem Transakcji (przeniesienia na Spółkę) nie będą w szczególności:
- jakiekolwiek prawa i obowiązki Sprzedającego z ewentualnych umów na finansowanie Nieruchomości,
- jakiekolwiek ewentualne umowy o zarządzanie Nieruchomością zawarte przez Sprzedającego,
- jakiekolwiek ewentualne umowy zarządzania aktywami zawarte przez Sprzedającego,
- jakiekolwiek należności czy zobowiązania o charakterze pieniężnym związane z Nieruchomością, które przysługują lub obciążają Sprzedającego.
W następstwie Transakcji Spółka nie przejmie również innych składników materialnych lub niematerialnych Sprzedającego poza Nieruchomością.
Ponadto, Spółka nie planuje kontynuować działalności aktualnie prowadzonej na przedmiotowej Nieruchomości. Kupujący jest bowiem zainteresowany nabyciem Nieruchomości w celu realizacji Planowanej Inwestycji.
W związku z nabyciem Nieruchomości Kupujący planuje dokonać w szczególności następujących czynności:
- opracować projekt zagospodarowania Nieruchomości na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
- przygotować projekt architektoniczny;
- wystąpić o zatwierdzenie projektu budowlanego oraz wydania decyzji o pozwoleniu na budowę Planowanej Inwestycji.
Dodatkowe kwestie dotyczące Nieruchomości i Transakcji.
W chwili obecnej Nieruchomość jest wykorzystywana przez Sprzedającego na najem na rzecz podmiotów trzecich (dalej: „Najemcy”). Do bieżącej obsługi poszczególnych umów najmu Sprzedający zatrudnia pracownika, odpowiedzialnego m.in. za kontakt z Najemcami. Na dzień przeprowadzenia Transakcji Budynki i Budowle wchodzące w skład Nieruchomości wciąż będą stanowiły przedmioty umów najmu łączących Sprzedającego i Najemców.
Zawierając umowę przedwstępną w zakresie nabycia Nieruchomości, strony zawarły więc warunkową umowę odpłatnego najmu części Nieruchomości przez Kupującego na rzecz Sprzedającego − warunkiem obowiązywania umowy najmu będzie sfinalizowanie Transakcji przez strony poprzez zawarcie docelowej umowy sprzedaży Nieruchomości. Najem części Nieruchomości na rzecz Sprzedającego będzie integralnym elementem Transakcji (najem jest przy tym przedmiotem odrębnej umowy między stronami względem przedwstępnej umowy sprzedaży Nieruchomości oraz docelowej umowy sprzedaży Nieruchomości).
Na podstawie umowy najmu Sprzedający będzie uprawniony do podnajęcia części wynajmowanej od Kupującego Nieruchomości (np. Budynków, Budowli) na rzecz dotychczasowych Najemców w ramach umów podnajmu (dalej: „Umowy Podnajmu”). Każdorazowo stroną Umowy Podnajmu będzie więc Sprzedający oraz poszczególni Najemcy.
Powyższe rozwiązanie jest podyktowane faktem, że po nabyciu Nieruchomości Spółka ze względów organizacyjnych nie będzie natychmiastowo przystępować do realizacji Planowanej Inwestycji na obszarze całej Nieruchomości (inwestycja będzie postępować etapami). Spółka nie zamierza również bezpośrednio wynajmować poszczególnych części Nieruchomości (Budynków, Budowli) na rzecz Najemców, ponieważ usługi najmu nieruchomości nie stanowią podstawowej działalności Kupującego, wobec czego Spółka nie posiada zaplecza organizacyjnego koniecznego przy świadczeniu takiego rodzaju usług.
Przekazanie wspomnianej części Nieruchomości w odpłatny najem Sprzedającemu jest również wynikiem braku zamiaru kontynuowania przez Kupującego dotychczasowej działalności Sprzedającego w zakresie najmu na rzecz obecnych Najemców. Jak już wcześniej wspomniano we wniosku, Kupujący jest zainteresowany nabyciem Nieruchomości wyłącznie w celu realizacji Planowanej Inwestycji.
Jako że harmonogram Planowanej Inwestycji nie przewiduje realizowania prac budowlanych w jednym czasie na całej powierzchni Gruntu, po przeprowadzeniu Transakcji istniałaby możliwość dalszego wykorzystywana części Nieruchomości na potrzeby najmu na rzecz Najemców − intencją stron jest więc odpłatne wynajęcie części Nieruchomości przez Kupującego na rzecz Sprzedającego po sfinalizowaniu Transakcji, z prawem dalszego podnajmu poszczególnych Budynków i Budowli przez Sprzedającego na rzecz Najemców.
Poszczególne umowy najmu na poszczególne części Nieruchomości będą zawierane na czas określony, adekwatny do planowanego harmonogramu realizacji Inwestycji. Wraz z postępem Planowanej Inwestycji Kupujący i Sprzedający przewidują, że umowy najmu będą ulegać wygaszeniu w momencie, gdy zgodnie z harmonogramem prac budowlanych na odpowiedniej części Gruntu będzie miał rozpoczynać się dany etap Planowanej Inwestycji.
Na wypadek gdyby jakikolwiek etap Planowanej Inwestycji wymagał w przyszłości szybszego rozpoczęcia prac, niż jest to na ten moment zakładane w harmonogramie prac budowlanych, przed upływem planowanego okresu, na który zawarta została umowa najmu między Kupującym i Sprzedającym, Kupującemu będzie przysługiwało prawo do wcześniejszego wypowiedzenia łączącej go ze Sprzedającym umowy najmu, co będzie skutkowało brakiem tytułu prawnego do dysponowania Budynkiem lub Budowlą, a tym samym rozwiązaniem poszczególnych Umów Podnajmu pomiędzy Sprzedającym a Najemcą (Najemcami). Jednocześnie, w takiej sytuacji Kupujący będzie zobowiązany do zapłaty na rzecz Sprzedającego umówionej kwoty odstępnego.
Strony pragną wskazać, że:
- Nieruchomość nie została wyodrębniona jako dział, wydział lub inna jednostka organizacyjna w strukturze przedsiębiorstwa Sprzedającego;
- dla Nieruchomości nie jest prowadzona osobna ewidencja księgowa, na podstawie której sporządzany byłby wewnętrzny bilans i ustalany byłby wynik finansowy osiągnięty z najmu Nieruchomości;
- Kupujący nie przejmie od Sprzedającego żadnej dokumentacji księgowej ani żadnych innych ewidencji finansowych związanych z Nieruchomością;
- z dostawą Nieruchomości nie będzie wiązało się przejęcie żadnych wierzytelności ani zobowiązań, czy też metod finansowania działalności gospodarczej, takich jak linia kredytowa;
- wraz z dostawą Nieruchomości nie zostaną na Kupującego przeniesione żadne inne składniki materialne lub niematerialne Sprzedającego ani żadne rzeczy ruchome wykorzystywane do świadczenia obecnych Umów Najmu na rzecz Najemców, w szczególności Kupujący nie przejmie personelu zajmującego się obsługą bieżącą Budynków i Budowli.
Umowa przedwstępna zawiera ponadto następujące warunki, po spełnieniu których dojdzie do zawarcia między stronami przyrzeczonej umowy sprzedaży Nieruchomości:
- otrzymanie satysfakcjonującego wyniku audytu technicznego a także analizy stanu prawnego, technicznego, podatkowego i faktycznego Nieruchomości, w tym badania gruntu („Due Diligence”),
- zostanie udzielona przez gminę (…) oraz Sprzedającego zgoda na podział i odłączenie Nieruchomości z księgi wieczystej nr (…), a także zostanie założona nowa księga wieczysta dla Nieruchomości,
- zostanie wydana decyzja ostateczna i prawomocna w zakresie podziału, na podstawie której zostanie wydzielona Nieruchomość, oraz decyzja ta nie będzie zawierała żadnych warunków w postaci ustanowienia służebności,
- dla Nieruchomości nie zostaną ujawnione żadne prawa ani roszczenia na rzecz osób trzecich, w tym nie zostaną ujawnione żadne wzmianki, ostrzeżenia, obciążenia ani nie zaistnieją jakiekolwiek okoliczności powodujące, że nabycie Nieruchomości nastąpiłoby na warunkach rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych,
- na rzecz Zainteresowanych zostanie wydana wnioskowana interpretacja indywidualna.
W przypadku, gdy w wydanej przez Organ interpretacji zostanie stwierdzone, że Transakcja będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, Sprzedający i Kupujący mają zamiar zrezygnować z ww. zwolnienia i wybrać opodatkowanie Transakcji podatkiem od towarów i usług w trybie przewidzianym w art. 43 ust. 10-11 ustawy o podatku od towarów i usług.
W takiej sytuacji sprzedaż Nieruchomości zostanie udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez Sprzedającego i dostarczoną Kupującemu.
Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy umowa sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, umowa sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Wskazali Państwo, że stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem podlega umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych znajdujących się na terytorium lub wykonywanych na terytorium Polski.
Jednocześnie, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
Tym samym, mając na uwadze, że w Państwa ocenie, umowa sprzedaży Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie korzystać ze zwolnienia z tego podatku, to w konsekwencji umowa sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):
Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
Art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że:
Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:
a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b)innych praw majątkowych – 1%.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z wyjątkami w ustawie wskazanymi). Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem ściśle określonym).
Z opisu sprawy wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży Nieruchomości, na mocy której Zainteresowany będący stroną postępowania nabędzie od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania Nieruchomość, tj. prawo użytkowania wieczystego Gruntu wraz z prawem własności Budynków i Budowli (łącznie określone we wniosku jako „Nieruchomości”).
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:
- dostawa Budynków i Budowli nie będzie objęta wyłączeniem z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług; ww. dostawa będzie podlegała opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług;
- planowana dostawa Budynków oraz Budowli będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług;
- skoro w zakresie dostawy Budynków oraz Budowli Strony zrezygnują ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, to dostawa Budynków i Budowli będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki tego podatku; dostawa prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym posadowione są ww. Budynki i Budowle – przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług – również będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży Nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego Gruntu oraz prawa własności Budynków i Budowli) będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, gdyż – jak wskazali Państwo we wniosku – Strony umowy zrezygnują z przysługującego im zwolnienia, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.