Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych:
- w części dotyczącej sprzedaży budynków biurowych – jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części – jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
12 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 5 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z zabudowaniami. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 listopada 2024 r. (data wpływu 25 listopada 2024 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
(….);
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
(…);
Opis zdarzenia przyszłego
Przedmiot przeważającej działalności A sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „A”) ujawniony w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego to (…). A posiada 100% udziałów w spółce pod firmą B sp. z o.o. (dalej: „B”), której przeważający przedmiot działalności ujawniony w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego to (…).
Zarówno A jak i B są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT.
A jest użytkownikiem wieczystym następujących działek:
-działki ewidencyjnej nr (…) położonej przy ul. (…), objętej księgą wieczystą nr (…),
-działki ewidencyjnej nr (…) położonej przy ul. (…), objętej księgą wieczystą nr (…),
-działki ewidencyjnej nr (…) położonej przy ul. (…), objętej księgą wieczystą nr (…),
-działki ewidencyjnej nr (…) położonej przy ul. (…), objętej księgą wieczystą nr (…),
-działki ewidencyjnej nr (…) położonej przy ul. (…), objętej księgą wieczystą nr (…),
-działki ewidencyjnej nr (…) położonej przy ul. (…), objętej księgą wieczystą nr (…).
Wszystkie ww. działki znajdują się w obrębie (…) i będą dalej określane łącznie jako: „Działki”.
Na terenie Działek znajdują się naniesienia będące budynkami o charakterze biurowym:
-budynek nr (…) znajduje się na działce ewidencyjnej nr (…),
-budynek nr (…) znajduje się na działce ewidencyjnej nr (…),
-budynek nr (…) i budynek nr (…) znajdują się na działce ewidencyjnej nr (…),
-budynek nr (…) znajduje się na działce ewidencyjnej nr (…).
W ww. budynkach nie znajdują się lokale mieszkalne stanowiące odrębną własność.
Działki ewidencyjne nr (…) nie są zabudowane żadnym budynkiem. Działki ewidencyjne nr (…) oraz nr (…) będą także dalej określane jako: „Działki niezabudowane”, a reszta spośród Działek jako „Działki zabudowane”.
Znajdujące się na terenie Działek budynki zostały oddane do użytkowania (rozpoczęto korzystanie z nich) ponad 2 lata przed dniem złożenia niniejszego wniosku o wydanie interpretacji podatkowej. Dodatkowo, A nie ponosiła ani nie będzie ponosiła wydatków na ulepszenia obiektów wspomnianych w poprzednim zdaniu, których wartość spowodowałaby przekroczenie wydatków na ulepszenia o 30% ich wartości początkowej.
Działki wraz z naniesieniami nie były przez Wnioskodawcę wyodrębnione wewnętrznie w ramach struktury organizacyjnej jako oddział / wydział / dział. W stosunku do Działek oraz występujących na nich naniesień A nie sporządza odrębnego bilansu lub rachunku zysków i strat.
Obecnie, budynki są wykorzystywane do świadczenia usługi najmu powierzchni biurowej (opodatkowanej podatkiem od towarów i usług). Przewiduje się, że do końca roku 2024 zostaną zakończone wszystkie umowy najmu.
Jednocześnie została wydana decyzja o warunkach zabudowy na Działkach obejmująca inwestycję polegającą na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z garażem podziemnym, powierzchnią usługową oraz towarzyszącą infrastrukturą komunikacyjną i techniczną.
W 2025 r. (I. kwartał) planowane jest zawarcie umowy sprzedaży użytkowania wieczystego Działek, w tym również posadowionych na Działkach budynków (dalej: „Transakcja”). Sprzedaż nastąpi ze spółki A do spółki B.
W stosunku do znajdujących się na Działkach budynków oraz infrastruktury podziemnej wydano pozwolenia na rozbiórkę. Rozbiórka budynków znajdujących się na Działkach została już rozpoczęta. Na moment złożenia niniejszego wniosku trwają prace wewnętrzne (wewnątrz wspomnianych budynków). Przewiduje się, że zakończenie rozbiórki wszystkich wspomnianych budynków nastąpi w 2025 r. (rozbiórka zostanie dokończona przez B po dokonaniu Transakcji, tj. po zawarciu umowy sprzedaży). W związku z dokonaniem Transakcji przeniesione zostaną na B także wspomniane pozwolenia na rozbiórkę.
W ramach Transakcji nie zostaną przeniesione z A na B:
-umowy najmu zawarte przez Wnioskodawcę jako wynajmującego, tj. zawarte przez A umowy najmu nie przejdą na B, ponieważ jak już wspomniano, wygasną one z końcem 2024 r.,
-umowa o zarządzanie budynkami położonymi na Działkach, gdyż ta również zostanie rozwiązana najdalej do końca 2024 r.,
-prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę pracowników zatrudnionych w A,
-oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
-środki pieniężne Wnioskodawcy zgromadzone na rachunkach bankowych,
-należności Wnioskodawcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym w szczególności ewentualne należności związane z trwającymi do końca 2024 r. umowami najmu,
-księgi rachunkowe A.
W ramach Transakcji, w stosunku do Działek zabudowanych budynkami biurowymi, A oraz B złożą zgodne oświadczenia o wyborze opodatkowania ww. budynków podatkiem VAT zgodne z wymogami przewidzianymi w art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT.
Po dokonaniu Transakcji w A pozostanie inny majątek umożliwiający dalsze prowadzenie działalności gospodarczej (m.in. udziały i akcje w spółkach). Tym samym, A nie przeniesie na B całego swojego majątku.
Planowana Transakcja zostanie udokumentowana fakturą wystawioną przez A (jeśli zasadność i prawidłowość stanowiska co do podlegania Transakcji Ustawie o VAT zostanie potwierdzona w interpretacji wydanej na podstawie niniejszego wniosku).
Po dokonaniu Transakcji B nie ma zamiaru i nie będzie kontynuowała dotychczasowej działalności A w postaci najmu powierzchni biurowej, bowiem jak wskazano wyżej: umowy najmu zostaną wygaszone do końca 2024 r., czyli przed dokonaniem Transakcji w 2025 r.
B zamierza wykorzystać Działki do innych celów niż A i nie zamierza kontynuować działalności prowadzonej przez A. Po dacie dokonania Transakcji nastąpi ostateczna rozbiórka przez B posadowionych na Działkach naniesień, a następnie zostanie przez B wybudowany m.in. budynek mieszkalny. B wykorzysta bowiem Działki do inwestycji deweloperskiej, w celu jej komercjalizacji polegającej na sprzedaży lokali znajdujących się w wybudowanych budynkach. Wspomniana w poprzednim zdaniu sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Przedmiotem sprzedaży będą bowiem w szczególności lokale nowe, tj. ich zbycie będzie miało miejsce przed upływem 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że oprócz budynków wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego, na moment sprzedaży na Działkach będą znajdować się urządzenia przesyłowe (dalej: „Urządzenia Przesyłowe”), które nie stanowią własności Wnioskodawcy i w związku z tym nie będą przedmiotem Transakcji opisanej we wniosku o wydanie interpretacji.
Niemniej, dla porządku, w celu jak najbardziej starannego i rzetelnego wywiązania się z przesłanego wezwania, Wnioskodawca przedstawia informacje w zakresie wskazanym przez tut. Organ (per działka/konkretne Urządzenie przesyłowe zgodnie z wpisami w działach III odpowiednich ksiąg wieczystych):
a)działka ewidencyjna nr (…)- znajduje się na niej linia elektroenergetyczna kablowa. Stanowi ona budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Ze względu na fakt, że opisywany obiekt nie stanowi własności Wnioskodawcy, to nie będzie przedmiotem Transakcji. Doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Na moment sprzedaży od pierwszego zasiedlenia upłynie okres ponad 2 lat. Mając na uwadze, że opisywany obiekt nie stanowi własności Sprzedającego, nie ponosił on jakichkolwiek wydatków, które zwiększałyby jego wartość początkową. Obiekt nie jest przeznaczony do rozbiórki;
b)działka ewidencyjna nr (…) - znajduje się na niej sieć ciepłownicza. Stanowi ona budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Ze względu na fakt, że opisywany obiekt nie stanowi własności Wnioskodawcy, to nie będzie przedmiotem Transakcji. Doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Na moment sprzedaży od pierwszego zasiedlenia upłynie okres ponad 2 lat. Mając na uwadze, że opisywany obiekt nie stanowi własności Sprzedającego, nie on ponosił jakichkolwiek wydatków, które zwiększałyby jego wartość początkową. Obiekt nie jest przeznaczony do rozbiórki;
c)działki ewidencyjne nr (…) - znajduje się na nich linia elektroenergetyczna kablowa. Stanowi ona budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Ze względu na fakt, że opisywany obiekt nie stanowi własności Wnioskodawcy, to nie będzie przedmiotem Transakcji. Doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Na moment sprzedaży od pierwszego zasiedlenia upłynie okres ponad 2 lat. Mając na uwadze, że opisywany obiekt nie stanowi własności Sprzedającego, nie ponosił on jakichkolwiek wydatków, które zwiększałyby jego wartość początkową. Obiekt nie jest przeznaczony do rozbiórki;
d)działka ewidencyjna nr (…) - znajduje się na nich linia kablowa niskiego napięcia. Stanowi ona budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Ze względu na fakt, że opisywany obiekt nie stanowi własności Wnioskodawcy, to nie będzie przedmiotem Transakcji. Doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Na moment sprzedaży od pierwszego zasiedlenia upłynie okres ponad 2 lat. Mając na uwadze, że opisywany obiekt nie stanowi własności Sprzedającego, nie ponosił on jakichkolwiek wydatków, które zwiększałyby jego wartość początkową. Obiekt nie jest przeznaczony do rozbiórki;
e)działka ewidencyjna nr (…) - znajduje się na nich elektroenergetyczne złącze kablowe niskiego napięcia. Stanowi ono budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Ze względu na fakt, że opisywany obiekt nie stanowi własności Wnioskodawcy, to nie będzie przedmiotem Transakcji. Doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Na moment sprzedaży od pierwszego zasiedlenia upłynie okres ponad 2 lat. Mając na uwadze, że opisywany obiekt nie stanowi własności Sprzedającego, nie ponosił on jakichkolwiek wydatków, które zwiększałyby jego wartość początkową. Obiekt nie jest przeznaczony do rozbiórki;
f)działka ewidencyjna nr (…) - znajduje się na nich sieć ciepłownicza. Stanowi ona budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Ze względu na fakt, że opisywany obiekt nie stanowi własności Wnioskodawcy, to nie będzie przedmiotem Transakcji. Doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Na moment sprzedaży od pierwszego zasiedlenia upłynie okres ponad 2 lat. Mając na uwadze, że opisywany obiekt nie stanowi własności Sprzedającego, nie ponosił on jakichkolwiek wydatków, które zwiększały by jego wartość początkową. Obiekt nie jest przeznaczony do rozbiórki.
Ponadto wskazali Państwo, że mając na względzie aktualne warunki, Transakcja będzie miała miejsce w I lub II kwartale 2025 r.
Z uwagi na fakt, iż pozostały opis zdarzenia przyszłego przedstawiony w uzupełnieniu wniosku z 20 listopada 2024 r. nie dotyczy kwestii wpływających na opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jego treść nie została przywołana w niniejszej interpretacji dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych.
Pytanie
Czy Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone nr 3)
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Zainteresowanych, Transakcja nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC stanowi, że nie podlegają podatkowi PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Przedmiotem Transakcji nie będzie lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość. Jednocześnie, jak wykazano powyżej, Transakcja będzie opodatkowana VAT.
W związku z powyższym, w zdarzeniu przyszłym przedstawionym przez Wnioskodawcę, znajdzie zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC. W rezultacie, Transakcja nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku:
-w części dotyczącej sprzedaży budynków biurowych – jest nieprawidłowe,
-w pozostałej części – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 30 grudnia 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.535.2024.3.ASZ.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:
Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie sprzedaży – na kupującym.
W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży – wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:
a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
b)innych praw majątkowych − 1%.
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnej definicji nieruchomości lub jej części oraz nie określa co jest częścią składową nieruchomości. Z tego względu, aby zakwalifikować daną rzecz jako nieruchomość oraz określić co stanowi jej integralną część dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.
W świetle art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):
Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Stosownie do art. 47 § 1-3 Kodeksu cywilnego:
Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.
Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.
Zgodnie z tą zasadą wszystko, co jest trwale związane z gruntem stanowi jego część składową i nie może być odrębnym przedmiotem obrotu prawnego.
W myśl art. 48 ustawy Kodeks cywilny:
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
W świetle art. 235 Kodeksu cywilnego:
Budynki i inne urządzenia wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność. To samo dotyczy budynków i innych urządzeń, które wieczysty użytkownik nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.
Przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków i urządzeń na użytkowanym gruncie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym.
W art. 48 Kodeksu cywilnego wyraźnie przewidziana została jednak możliwość istnienia wyjątków od zasady wyrażonej w art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego. Chodzi w szczególności o budynki i inne urządzenia znajdujące się na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym (art. 235 § 1). Odrębna własność budynków i innych urządzeń istnieje w przypadku budynków i innych urządzeń pozostających na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste: budynki i inne urządzenia wzniesione przez użytkownika wieczystego na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste stanowią jego własność (art. 235 § 1 zdanie pierwsze Kodeksu cywilnego). Z tych przepisów wynika, że tytuł prawny do ww. obiektów odrywa się od tytułu prawnego przysługującego do nieruchomości (gruntu).
Przepis, w art. 49 wskazuje także na kolejny wyjątek od zasady, zgodnie z którą do części składowych gruntu nie wchodzą urządzenia, mimo, że są związane z nieruchomością.
W myśl art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego:
Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.
Należy podkreślić, że urządzenia, o których mowa w powyższym przepisie określane są powszechnie jako urządzenia przesyłowe, czyli takie, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa przesyłowego. Jeśli więc znajdujące się na działkach sieci przesyłowe są przyłączone do przedsiębiorstwa, to stanowią one własność tego przedsiębiorstwa.
Przechodząc ponownie na grunt przepisów podatkowych, należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenia oznaczają: podatek od towarów i usług - podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania jest użytkownikiem wieczystym 6 działek. Na czterech działkach znajdują się naniesienia będące budynkami o charakterze biurowym. Obecnie trwa rozbiórka budynków znajdujących się na działkach. W I lub w II kwartale 2025 r. planują Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Zainteresowany niebędący stroną postępowania nabędzie od Zainteresowanego będącego stroną postępowania prawo użytkowania wieczystego ww. działek wraz z zabudowaniami.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega (i w jakim zakresie) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej z 30 grudnia 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.535.2024.3.ASZ, wydanej dla Państwa w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „(…) Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. (…) Zatem w niniejszej sprawie oprócz uzyskania przez Sprzedającego przed Transakcją pozwolenia na rozbiórkę budynków oraz infrastruktury podziemnej, podjęte zostaną prace rozbiórkowe - Sprzedający przed Transakcją przeprowadzi częściowe prace rozbiórkowe budynków i budowli znajdujących się na działkach nr (…). Zatem ww. budynki nie powinny być brane pod uwagę przy kwalifikacji ww. działek jako gruntu zabudowanego.
(…) Tak więc, w przypadku dostawy prawa użytkowania wieczystego działek nr (…) przedmiotem dostawy będzie wyłącznie grunt, którego jednak nie można uznać za teren niezabudowany, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Powyższe wynika z faktu, że na gruncie tym posadowione są budowle nie będące własnością Sprzedającego.
(…) Transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek nr (…) będzie podlega w całości opodatkowaniu VAT stawką właściwą dla przedmiotu dostawy oraz nie będzie podlegała zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i 9 ustawy.”
Jak wynika z ww. interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług budynki biurowe w trakcie procesu rozbiórki nie będą przedmiotem dostawy w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym w tym zakresie czynność sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ze specyfiki wyłączenia określonego art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika jednoznacznie, iż nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem m.in.: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego.
Powyższe oznacza, że wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ww. ustawy analizować należy w ścisłym powiązaniu z regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, gdzie okoliczność opodatkowania lub zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem warunkuje możliwość zastosowania wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie ww. przepisu. Zatem w przypadku, gdy poza zakresem danej transakcji w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług znajdują się określone jej składniki, które w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie są/nie będą przedmiotem dostawy, zastosowanie wyłączenia określonego ww. przepisem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie tej części transakcji, która dotyczy ww. składnika nie jest możliwe.
Taki przypadek ma miejsce w omawianej sprawie w odniesieniu do budynków biurowych, które nie będą przedmiotem planowanej dostawy w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Stwierdzić więc należy, iż powyższa okoliczność uniemożliwia zastosowanie wyłączenia określonego w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie tej części umowy sprzedaży, która dotyczy ww. składników.
W świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podlega bowiem umowa sprzedaży (czynność), a nie dostawa, jak to ma miejsce w przypadku podatku od towarów i usług. Z treści wniosku wynika, że budynki biurowe będą przedmiotem Transakcji w ujęciu cywilistycznym (ich rozbiórka zostanie dokończona po dokonaniu Transakcji), natomiast jak wynika z ww. interpretacji wydanej w zakresie podatku od towarów i usług budynki biurowe nie będą przedmiotem dostawy. Zatem mając na uwadze powyższe, w części dotyczącej budynków biurowych Transakcja (umowa sprzedaży) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ w sprawie nie znajdzie zastosowania wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego na Kupującym – Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania ciążył będzie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu sprzedaży budynków biurowych.
Z tych względów Państwa stanowisko należy w tej części uznać za nieprawidłowe.
Natomiast w pozostałym zakresie należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem.
Z uwagi na fakt, że w przedmiotowej sprawie – jak wskazano powyżej – Transakcja sprzedaży wszystkich działek (z wyłączeniem budynków biurowych) będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego opisana umowa sprzedaży będzie w tej części wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k–14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko–Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).