Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabywania przedmiotów od klienta w celu ich wynajmowania klientowi za wynagrodzeniem i końcową możliwością odkupu przez klienta. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 grudnia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

I. sp. z o.o. (dalej jako: Wnioskodawca) działa w zakresie współpracy z klientami, których stanowią osoby fizyczne. Wnioskodawca ma zamiar zawierać z klientami umowy (wyłącznie z osobami fizycznymi, które w ramach umowy występować będą jako osoby nieprowadzące działalności gospodarczej).

W ramach umów Wnioskodawca zamierza działać w następującym trybie:

1.  Wnioskodawca będzie nabywać od klienta – osoby fizycznej, przedmiot umowy za określną cenę (aby lepiej zobrazować stan faktyczny przyjmujemy, że za kwotę 1.000 PLN). Przedmiotem umowy będzie jedna lub więcej rzeczy używanych, takich jak: (…).

2.  Wnioskodawca uzyskiwać będzie prawo własności do nabytego sprzętu (w dalszej części również jako: przedmiot umowy). Nie oznacza to jednak, że nastąpi automatycznie przejście fizycznego władania nad przedmiotem umowy na Wnioskodawcę.

3.  Zgodnie z zapisami umowy, którą Wnioskodawca zamierza zawierać z klientami, od dnia jej zawarcia do dnia jej upływu, Wnioskodawca będzie oddawał klientowi sprzęt w najem. Klient będzie zobowiązany do korzystania ze sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zachowania przedmiotu najmu w stanie niepogorszonym poza następstwami zwykłego zużycia. Klient będzie ponosił odpowiedzialność za zniszczenia, uszkodzenia i zmniejszenie wartości sprzętu. Ponadto, w okresie najmu wszelkie koszty, wydatki i ciężary utrzymania sprzętu będą ciążyły na kliencie.

4.  Najem będzie odpłatny i będzie wynosić określoną w umowie kwotę za każdy miesiąc korzystania przez klienta ze sprzętu.

5.  W tym miejscu należy wskazać, że umowa z klientem zawierana będzie na czas oznaczony. Po tym czasie klient będzie posiadał dwie opcje:

a)dokonać odkupu sprzętu,

b)wydać sprzęt Wnioskodawcy.

6.  Dodatkowo, umowa z klientem przewiduje możliwość odkupu przedmiotu umowy w trakcie jej trwania na podstawie jednostronnego oświadczenia woli klienta. W takim przypadku klient zobowiązany jest do uiszczenia opłat naliczonych na dzień dokonania odkupu wcześniejszy niż dzień zakończenia umowy.

7.  Powyższe w praktyce oznacza to, że w znacznej większości przypadków przedmiot umowy nie będzie przechodził w fizyczne władanie Wnioskodawcy. Po formalnym przejściu prawa własności na Wnioskodawcę, dalej korzystającym z przedmiotu umowy będzie klient. Dojdzie do formalnej zmiany właściciela, ale fizycznie nie będzie dochodzić do wydania przedmiotu umowy. Przedmiot pozostanie w tym samym miejscu fizycznie, jednak jego sytuacja prawna ulega zmianie.

8.  Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje, w których po okresie zakończenia umowy przedmiot umowy zostanie wydany przez klienta Wnioskodawcy.

9.  W ramach powyższego schematu działania klient, w określonym w umowie terminie, będzie mógł dokonać odkupu przedmiotu najmu wykonując tzw. opcję nabycia.

10.W razie wykonania przez klienta opcji nabycia dojdzie do zmiany prawa własności sprzętu z Wnioskodawcy na klienta. W związku z tym klient zobowiązany będzie do zapłaty Wnioskodawcy następujących kwot:

a)ceny za przedmiot umowy (tożsamej z ceną zakupu – w ramach powyższego przykładu będzie to 1.000 PLN brutto),

b)opłaty za opcję nabycia (dla przykładu będzie to kwota 200 PLN brutto),

c)czynszu najmu za czas korzystania ze sprzętu przez klienta, od momentu, kiedy jego właścicielem stał się Wnioskodawca (dla przykładu 45 PLN za każdy miesiąc).

11.Wyłącznie zapłata ww. opłat przez klienta na rzecz Wnioskodawcy doprowadzi do skutecznego wykonania opcji nabycia i przeniesienia własności przedmiotu umowy z Wnioskodawcy na klienta.

12.Umowa, którą Wnioskodawca planuje zawierać z klientami będzie posiadała następujące wybrane, istotne dla sprawy zapisy dotyczące opcji nabycia:

a)Na podstawie umowy klient jest upoważniony do odpłatnego nabycia Przedmiotu umowy od Wynajmującego, zwanego dalej (Opcją nabycia);

b)(…) Przez wykonanie opcji nabycia dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży Przedmiotu umowy przez Wynajmującego na rzecz Klienta;

c)(…) W razie złożenia przez Klienta Wynajmującemu oświadczenia o wykonaniu Opcji nabycia ma on obowiązek spełnienia na rzecz Wynajmującego wskazanych poniżej świadczeń pieniężnych:

kwoty równej cenie zakupu sprzętu,

opłaty za opcję nabycia,

czynszu najmu (..) wymagalnego do dnia wykonania Opcji nabycia.

13.Płatność opłat przez klienta określonych w punkcie 10 będzie następowała na podstawie wybranego przez klienta harmonogramu dołączonego do umowy i nie musi zostać dokonana jednorazowo. Klient może zatem dokonać zapłaty za wszystkie opłaty jednorazowo, po skorzystaniu z opcji odkupu albo dokonać spłaty według wybranego harmonogramu dołączonego do umowy.

14.Poza opłatami wyżej wymienionymi w przypadku, jeśli klient nie dokona opcji nabycia i zostanie zobowiązany do przekazania sprzętu Wnioskodawcy, a nie zrobi tego, zostanie obciążany karą umowną za każdy dzień opóźnienia, po upływie 6 dni od terminu wydania sprzętu. Kara umowa wynosić będzie za każdy dzień zwłoki w wydaniu sprzętu, 3-krotność standardowej stawki za jeden dzień najmu.

15.Dodatkowo, w ramach umowy klient będzie oświadczał, że ma prawo do przedmiotu, który sprzedaje na pierwszym etapie transakcji Wnioskodawcy oraz że sprzęt pochodzi z legalnego źródła, nie jest obciążony, wynajęty, użyczony czy wydzierżawiony, ani nie został zajęty w sądowym lub administracyjnym postępowaniu zabezpieczającym lub egzekucyjnym. W przypadku, jeśli oświadczenie klienta okaże się niezgodne z prawdą Wnioskodawca będzie miał prawo odstąpić od umowy.

16.W przypadku odstąpienia od umowy przez Wnioskodawcę, klient będzie zobowiązany do zwrotu ceny sprzedaży przedmiotu umowy oraz zapłaty kary umownej w wysokości 20% wartości ceny sprzedaży.

Podsumowując, Wnioskodawca nabywać będzie od klienta sprzęt, wynajmie go klientowi za wynagrodzeniem, a następnie odsprzeda ten sprzęt klientowi za tą samą cenę za jaką ten sprzęt nabył, pobierając dodatkowo opłatę za czynsz najmu oraz opłatę za opcję nabycia (inaczej prawo do odkupu sprzętu przez klienta).

Ponadto, Wnioskodawca w określonych sytuacjach pobierać będzie kary umowne: w przypadku niewydania przedmiotu umowy w terminie lub w przypadku nieprawdziwych oświadczeń klienta w zakresie np. legalności sprzętu.

Na ten moment Wnioskodawca zamierza pobierać opłatę za czynsz najmu od klienta. Niemniej jednak rozważa również sytuację, w której czynsz najmu od klienta nie będzie pobierany, czyli samo udostępnienie sprzętu klientowi w okresie, w którym prawo do sprzętu będzie posiadał Wnioskodawca, może być również w przyszłości nieodpłatne.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że Wnioskodawca nabywa od klienta sprzęt (z reguły używany), a transakcja ta przyjmuje postać umowy sprzedaży, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy nabycie sprzętu od klienta będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie, w przypadku, gdy Państwa działania zostaną uznane jako kompleksowa usługa na gruncie podatku od towarów i usług, nabycie sprzętu od klienta nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Niemniej jednak, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a.

Ponadto, zgodnie z literą b) ww. przepisu, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-    umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-    umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W ramach zdarzenia opisanego w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym), Państwa zdaniem będzie dochodzić do kompleksowej czynności na gruncie podatkowym, która polegać będzie na udzieleniu finansowania klientowi z zabezpieczeniem w postaci sprzętu (umowa zbliżona do umowy lombardowej).

Wszystkie czynności takie jak zakup sprzętu, wynajem tego sprzętu, jego późniejsza odsprzedaż oraz pobranie opłaty za opcje odkupu stanowić będą jedno kompleksowe świadczenie, które podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (Państwa zdaniem będzie zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług).

W związku z tym uważają Państwo, że sama transakcja zakupu sprzętu przez Państwa od klienta nie będzie stanowiła odrębnej transakcji i tym samym nie będzie ona opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zatem jakiekolwiek czynności wskazane w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym), w Państwa ocenie, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

 W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że:

Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:

a)  nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b)  innych praw majątkowych – 1%.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-    umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-    umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z wyjątkami w ustawie wskazanymi). Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem ściśle określonym).

Z opisu sprawy wynika, że mają Państwo zamiar zawierać umowy z klientami stanowiącymi osoby fizyczne, w ramach których będą Państwo nabywać – na podstawie umowy sprzedaży – przedmiot umowy za określoną cenę. Od dnia zawarcia umowy do dnia jej upływu będą Państwo oddawać klientowi sprzęt w odpłatny najem. Dodatkowo, umowa z klientem przewiduje możliwość odkupu przedmiotu umowy w trakcie jej trwania. 

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i/lub b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-1.4012.576.2024.2.IK w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:

-opisana umowa zawierać będzie w sobie elementy charakterystyczne dla wielu umów nazwanych m.in. umowy kupna sprzedaży;

-w rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z jedną kompleksową usługą finansową w skład której wchodzą czynności pomocnicze a nie osobne działania polegające na dostawie towarów i świadczeniu usług;

-przedmiotowe czynności stanowić będą świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

A zatem, skoro opisana we wniosku kompleksowa usługa i tym samym zawierane w jej ramach nabycie będzie podlegało uregulowaniom ustawy o podatku od towarów i usług – co wynika z ww. interpretacji – to czynność ta będzie wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie znak: 0111-KDIB3-1.4012.576.2024.2.IK.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.